9)YAVAŞ SEYAHAT VE DOĞA İLE ÖZLEM GİDERECEK SEYAHATLER YAPMAK – SÜRDÜRÜLEBİLİR DÜNYA GEZGİNİ OLMAK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?  

YAVAŞ SEYAHAT

İçinde yaşadığımız tüketim ve teknoloji çağının baş döndürücü hızı ve neredeyse özel hayatlarımızı istila eden uyaran bombardımanı, bizleri biraz daha yavaş ve sindirerek yaşamaya, daha anlamlı ve  doyurucu deneyimler aramaya yönelterek, daha bilinçli birer gezgine dönüştürüyor.
 Pandemi sırasında fark ettik ki dünya seyahatlerimiz epey tüketim odaklı idi:
 • Nefes almadan, arka arkaya seyahatler yapıyorduk.
 • Hiç durmadan bir destinasyondan diğerine gidiyorduk.
 • Neredeyse oburca tüketiyorduk dünyayı.
 • Bir sergi, bir festival, bir restoran, bir konser derken hep yeni deneyimler peşinde, neredeyse her ay yeni bir ülkeye gitmeye başlamıştık.
 • Tabi ki anlamlı deneyimler yaşamak çok güzel.   
 • Ancak bir seyahatte iken onu dolu dolu yaşamak yerine diğerini planlıyorduk.
 • Daha birini sindiremeden, hafızamıza yerleştiremeden, başka bir seyahatte buluyorduk kendimizi.
 • Şimdi geriye dönüp bakınca, şaşkınlık içindeyiz değil mi?
 
Aslında her biri hayat dönüştürücü deneyim ve öğretiler ile dolu olabilecek yolculukları, nasıl ‘oldu bitti’ye getirmişiz?
 
Listeden bir destinasyonun üzerini çizmek adına, sürekli yeni bir yere gitmeyi kanıksamışız?
 
Peki böyle seyahat etmekten mutlu muyduk?
 
Araştırmalar gösteriyor ki mutlu değildik! (*Mintel 2019 araştırması):
·        ‘Seyahat edenlerin % 54’ü seyahati sevdiklerini, ancak yolda olmaktan nefret ettiklerini söylüyor’
·        İnsanlar 3 günlük seyahatler için saatlerce hava limanı kontrollerinden geçip, gecikmeler, bagaj kayıpları ile uğraşmaktan sıkıldık.
·        Hava limanları tıka basa doldu, ve saatlerce limanda beklenen yolculukların büyüsü kaçtı.
·      Uçakların, gezegenimizi yavaş yavaş öldüren karbon salınımı ile yarattığı ekolojik zararların farkına vardık.
·        Gittikçe hızlanan, telaşlı hale gelen, parçalara bölünen günlük hayatlarımız öyle bunaltıcı, yorucu ve tüketici hale geldi ki, tatilde iken koşturulan seyahatler değil de, daha anlamlı, derin ve kültürel deneyimlerin arayışı başladı.
 
Aslında seyahatin yeniden büyüleyici ve yavaş olmasını istiyoruz!
 
Peki Corona sonrası nasıl olacak dünya seyahatlerimize bakış açımız nasıl ‘Yavaş’layacak ?
Artık dünyanın kıymetini biraz daha fazla bileceğiz:
·        Hareket özgürlüğümüzün elimizden alınma tecrübesi ve bilinci ile, daha değerli ve anlamlı olacak dünya seyahatleri.
·        Sayısı daha az, ancak uzun ve özgün seyahatler gerçekleştirmek isteyeceğiz.
·        Anın tadına vararak, yavaş yavaş, adım adım seyahat edeceğiz.
·        Dolu dolu, hakkını vererek yaşamak isteyeceğiz gittiğimiz yerleri.
·        Gittiğimiz kültürün farkında ve duyarlı olacağız.
·        Gittiğimiz ülkenin şehirlerinde binalar arasında yapay deneyimler yaşamak yerine, kırsalına ineceğiz, doğasına çıkacağız, gerçek insanını tanıyacağız.
Sonuçta pandemi bize, hem zamanımızın hem de dünyamızın değerini bilmemiz gerektiğini gösterdi.
 
Hep ertelediğimiz özel ve uzun seyahatleri yapmak için ‘sonra’yı beklemeye gerek yok!  
İşte bu düşünceler ile yolculuğun destinasyon kadar heyecanlı ve ilham verici olması anlamına gelen ‘Yavaş Seyahat’ kavramı tüm dünyada yavaş yavaş gelişecek.
 
 

DOĞA İLE ÖZLEM GİDERECEK SEYAHATLER    

Pandemi sonrasında bol oksijenli doğa seyahatlerinin anlamı çok arttı.
Kalabalıklardan uzak ve temiz havada olmak için doğa seyahatlerini tercih ediyoruz.
Hem kısıtlanmışlık hissini doğa ananın kucağında atmak hem de kendimizi doğayla bütünleşmiş ve özgür hissetmek için bu seyahatlere çok ihtiyacımız var.
İnsanlardan uzak ve ıssız deniz, göl, dere, orman, dağ, yayla ve vadilerde, doğa harikası milli parklarda ve kırsal alanlarda tatil yapmak istiyoruz.
Doğada Aile Seyahati (Amex Travel Anketi 2022*):
·      %81’i doğada çocuklu seyahate artık daha istekli olduğunu
·      %79’u kesinlikle 2022’de doğada aile ile seyahat edeceğini
 • % 70’i ilk uluslar arası seyahatini çocukları ile birlikte yapacağını
·      %58’u ailenin farklı nesillerini bir araya getirecek doğa seyahatleri yapacaklarını
 

DOĞA İLE ÖZLEM GİDERECEK KONAKLAMA SEÇENEKLERİ ARTIYOR

 

YERİNDE DURAMAYAN GÖÇEBE OTELLER

·        Doğanın içinde farklı rotaları takip ederek sürekli yer değiştiren göçebe konaklama kampları gelişen bir trend.
·        Zaten Afrika’da & Beyond, Under Canvas konsepti ile sürekli yer değiştiren çadır kampları ile, vahşi yaşamı gözlemlemek ve doğa ile kesintisiz buluşmak için ideal bir konaklama deneyimi sunuyordu.
·        Benzer deneyimler sunan Antarktika’da kişiye özel ‘expedition’ deneyimleri sunan White Dessert, Kuzey Kutbu’nda Svalbard Arctic Wilderness Camp, Afrika’da Sanctuary Chobe Under Canvas gibi seçeneklerin ardından yeni oyuncular da devreye giriyor.
·        700,000 Heures, Amazon Ormanlarından Brezilya’ya, Japonya’dan Kamboçya’ya dünyayı dolaşabilen göçebe oteller konsepti geliştirdi. Her 6 ayda bir lokasyon değiştiren modüler evler Japonya’da dağlarda tapınak yakınlarında veya bir balıkçı köyü yakınlarında kurulacak.
 

KARAVAN KAMPLARI

·        Doğa ile iç içe ve huzurlu bir tatil yapmak isteyenler için Vintage Karavan Kampları, Tekerlek üzerinde Kabin ve Bungalow Kamplarının gelişimini izliyoruz.
·        İçleri modern tasarımlı, konforlu ve rahat olan, su, elektrik ve internet sunan, ister karavana servis ister ortak alanlarında gastronomik deneyimler sunan, açık hava karavan kamplarının yükselişine hazır olun. 
·        Şu anda dünyanın en güzel karavan kamp örnekleri:
·        Amerika’da Kaliforniya’da AutoCamp, Caravan Outpost, Hicksville Trailer Palace ve Kate’s Lazy Desert Airstream Motel
o   Texas’ta El Cosmico
o   Utah’ta Shooting Star RV Resort
o   Arizona’da Shady Dell
o   Washington göllerinde Lakedale Resort
o   Oregon’da The Vintages Trailer Resort
o   Güney Afrika’da Cape Town’da Grand Daddy
o   Fransa’nın Pirene Dağlarında Bel Repayre Airstream & Retro Trailer Park
o   İtalya’da Camping Ca’Savio
o   Almanya’da BaseCamp Young Hostel Bonn
o   Türkiye’de ister kendi aracınız veya çadırınız ile gidebileceğiniz ya da konaklama için kiralayabileceğiniz doğa ile içiçe, Kaş Camping, Ada Camping Cunda, Borçka Artvin, Yedigöller, Kapadokya Kaya Kamp, Hisarönü Evcan Kamp, Akyaka Orman Kampı gibi harika kamp alanları mevcut.
 
 

EKOLOJİK KAMPLAR & EKOLOJİK ÇADIR TATİL ALANLARI 

·        Milli Parklar ve Doğa Harikaları yakınlarında ‘ekolojik sertifikalı’, kendi çöpünü geri dönüştüren, atığı azaltan, tasarruflu su kullanımı çözümleri geliştiren, yağmur suyu toplayan, suyu doğal yollarla ısıtan, temiz enerji kullanan, kendi kendine yeterliliği ve sürdürülebilirliği uygulayan kamp alanları gelişiyor. 
·        Yine Milli Parklar ve Doğa Harikaları yakınlarında gelişen ekolojik kamp alanlarında çadırlar ile tatil yapılabiliyor.
o   ‘Çadır Kampı’ terimi sizi korkutmasın. Artık gelişen teknoloji ve tasarımlar, kampçılar için konfordan ödün vermeden uyuyabilme ve tatil yapabilme imkanı tanıyor.
o   Kendi kendine şişen odalı pop-up çadırlar, kendi kendine şişen uyku tulumları, yatak olarak kullanılabilinen raftlar, ateş başlatıcılar, paketli ekolojik yiyecekler, uzay çantası gibi sırt ve bel çantaları, hafif su şişeleri ile kamp yapmak artık çok daha kolay, konforlu ve rahat.
 

 ‘GLAMPING’: DOĞADA KONAKLAMANIN BÜYÜLEYİCİ ALTERNATİFİ

·        Kamp kavramının lüks versiyonları da çok daha fazla artacak.
·        Zaten doğanın ortasında otantik, lokal, eşsiz, şık ve gurme deneyimler sunan ‘büyüleyici kamp’ anlamına gelen ‘Glamping – Glamorous & Camping’ akımı çok hızla gelişen bir konaklama trendi idi.
·        Nefis manzaralar eşliğinde, doğanın ortasında, güvenilir ve korunaklı özel kamp alanlarında, kusursuz hizmet, lüks ve konforlu konaklama ve gastronomik deneyimler sunan, safari çadırları, ekolojik kulübeler, buzdan iglolar,  kabinler, lodgelar, bungalowlar,  ağaç evler son 5 yılda çok tercih edilen konaklama türleri haline gelmişti.
·        Şehirlerden kilometrelerce uzak, vahşi doğa, yağmur ormanları, okyanus ve mercanlar, dağlar, çöller, pirinç terasları, kutuplar, savanalarda, bol oksijenli tertemiz havada, yıldızların altında doğa ile baş başa olmayı kim istemez ki?
o   Avusturalyda’da Great Barrier Reef’ten Moore resifinde denizin üzerinde yüzen kampta sabahları kendi iskelenizden deniz altını keşfetmek,
o   Fas’ın Zagora çöllerinin ortasındaki kanvas vahanızdan yıldızları seyrederek uyumak,  
o   Guatemala’nın yağmur ormanları arasında antik Maya kenti Uaxactún’da uyanmak,
o   medeniyetten en uzak köşelerden birisi olan Moğolistan Bayan-Ulgii bölgesinde göçebe hayatını deneyimlemek,
o   Norveç’te Svalbard adalarında kutbun bembeyaz okyanusunda dünyadan kopmak,
o   Hindistan’ın kutsal dağı Ladakh’ın vadilerinde 3,600 metredeki Chamba Camp’te nefes kesici Thiksey Manastırı manzaralarını izlemek,
o   Tanzanya’da Sanctuary Migration Camp’te büyük göçün tam ortasında konaklamak,
o   Ubud’da Sandat Eco-Camp’te pirinç tarlalarına ve tropik ormanlarına uyanmak…
·        Önümüzdeki yıllarda hem doğayı kesintisiz deneyimlememize imkan tanıyan Glamping deneyimlerinin hem sayısı artacak, hem de emekli okul otobüslerinden eski uçaklara, römorklardan UFOlara, tasarım harikası yaratıcı örnekler göreceğiz.
·        Dünyadaki en güzel Glamping örnekleri ise:
o   Afrika’da: Tarangire Treetops, Singita Faru Faru, Hatari Lodge, Shu’mata camp, Hippo Point Wildlife Sanctuary, Sanctuary Migration Camp, Zagora Under Canvas,
o   Avusturalya ve Yeni Zellanda’da: Longitude 131, Woodlyn Park, Fur n’ Feathers Rainforest Tree Houses, Saffire Freycinet, Mira Mira, Moore Reef Floating Camp
o   Asya’da: Hoshinoya Fuji, Green Magic Treehouses, Benesse House, Sanya Nanshan Treehouse Resort, Ladakh Chamba Camp, Ubud Sandat Camp, Mongolia Bayan-Ulgii Camp
o   Avrupa’da: Treehotel, Ice Hotel, Kakslauttanen Hotel, Utter Inn, Soho Farmhouse
o   Kuzey ve Güney Amerika’da: Dunton Hot Springs, Winvian Cottages, Kate’s Lazy Meadow, Salt Palace Otel, Remota Puerto Natales, Explora Hotel Salto Chico, Jules’ Undersea Lodge, Cedar Creek Treehouse, Free Spirit Spheres,  Mayan Eyes, Nature Observatorio, Canopy Tower Ecolodge, Parrot Nest Lodge, Amangiri, Uaxactún Mobile Camp
 
 

DOĞADA HAREKET BAZLI SEYAHAT TRENDİ – YELKEN, BİSİKLET, RAFTİNG

·        Tüm dünyada son 5 senede bisiklet ile yapılan seyahatlerde %140 artış kaydedilmiş.
·        Avrupa’da kiralık yelkenli seyahatleri ise son 5 yılda %60 artış göstermiş.
·        Dünyada hem Likya Yolu gibi ‘Antik Yürüyüş Rotaları’, hem de ‘Pilgrimage – tapınakları ziyaret eden rotalar’ ile günlerce süren uzun yürüyüşler’ ile seyahat edenlerin sayısı son 5 yılda %300 artış göstermiş.
·        Bir yandan tamamen çevre dostu seyahat alternatifleri olan yelken, bisiklet ve yürüyüş seyahatleri, aynı zamanda hem doğa ile bütünleşmeyi hem de hareket, spor ve macera yaşamayı mümkün kılıyor.
·        Önümüzdeki yıllarda Hırvatistan’da bisiklet ve yelkenliyi, Akdeniz’de bisiklet ve raftingi, Ege’de yüzme ve yelkenliyi, Maldivler ve Bahamalar’da yüzme, dalış ve katamaranı, İspanya, Japonya, Türkiye’de yürüyüş ve kampingi birleştiren seyahatler gibi, ekolojik ulaşım ve konaklama araçlarının birleştiği, yaratıcı ve keyifli hibrid seyahatler ve yolculuk deneyimlerinde artış göreceğiz.

 

DOĞADA MACERA SEYAHATLERİ

Pandemi sonrası uzun zaman evlerde kaldığımız ve sürekli ekrana bakarak bilgi bombardımanı ile yüklendiğimiz gerginliği atmak için, biraz hareket, biraz macera, biraz aksiyon istediğimiz doğa macera seyahatleri yükselişte.  Sürekli bilgi akışı ile maruz kaldığımız adrenalini gerçek heyecanlar yaşayarak sistemimizden atıp dengeleyeceğimiz, doğada yürüyüş, hiking, bisiklet, sörf, rafting gibi aktivite tatilleri istiyoruz. 
Özellikle macera tutkunları, el değmemiş bölgelerde, nabız arttıran adrenalin dolu eşsiz ve unutulmaz deneyimler ve keşifler peşinde olacak: 
 • Moğolistan ve Özbekistan’da trekking,
 • Uganda ve Rwanda’da goril safarisi,
 • Kuzey kutbunda buz kütlesi altına denizaltı seferi,
 • Belize’de mağara dalışı,
 • Alaska’da husky kızakları safarisi,
 • Bali’de Ayung Nehrinde rafting,
 • Ulriken Dağından Paragliding,
 • Bergen Base Camp’den abseiling,
 • Tyssedal veya Trolltunga’ya tırmanış,
 • Dünyanın en uzun bisiklet rotası olan 595 kilometrelik North Sea Cycle Trail’ı tamamlamak,
 • Maraton, Ironman ve Ultramaratonlar,
 • Voss nehrinde rafting,
 • Rhone nehrinde rafting,
 • Aletsch Buzul tırmanışı,
 • Uluru’da Ayers Rock tırmanışı,
 • Yeni Zellanda’da fly fishing balık avlama yolcukları,
 • Brezilya Amazon’larında sadece bir bıçak ve pusula ile ‘survivor‘ eğitimi,
 • RAF savaş jetlerinde ters uçuş,
 • Klimanjaro ve Everest tırmanışları,
 • Kakadu’da timsah safarisi,
 • Zambiya ile Zimbawe’yi bağlayan köprüden bungee jumping,
 • Atacama çölü gayzer safarisi,
 • Torre del Paine’ye tırmanış,
 • Endonezya volkan tırmanışı ve krater gölü keşfi,
 • Komodo’da dalış,
 • Snowshoeing buzul yürüyüşleri,
 • Kanada ve Rusya’da helikopter kayağı,
 • Güney Afrika’da köpek balığı dalışı,
 • Hawai’de büyük dalga sörfü,
 • Kuzey kutubuna yapılan yürüyüş ve kayak kampları ve expeditionlar
 • Antarktika’da White Dessert Expedition
 • Güney kutbunda Penguen safarisi
 
 

 ‘ROADTRIP’ SÜRÜŞ SEYAHATLERİ – YOLDA OLMANIN KENDİSİ BİR YOLCULUK

·        Önümüzdeki yaz ve yıllarda ‘Kişisel alan’ ve ‘Hijyen’ güvenilirliği sağlayan arabalarımız ile seyahatlerimiz artacak.
·        Seyahat kahramanımız ve mutluluk alanlarımız olacak otomobiller ile, eskiden ‘bitse de varsak’ dediğimiz yollarda, etrafımızı izleye izleye, doğada ilginç yerlerde dura dura gerçekleştireceğimiz sürüş deneyimleri de yolculuğun değerli bir parçasına dönüşecek.
·        Doğada yürüyüş yapabileceğimiz, göl kenarları, ormanlar, dağlar, patikalara ailecek yolculuklar gerçekleştirmek için araçlarımızı kullanacağız.

 

KARAVAN – seyahatin başka bir yeni kahramanı:  

o   Tüm dünyada karavan satışları Mart-Nisan 2020’de %300 arttı.
Kişisel alan, sosyal mesafe, temizlik ve hijyen kontrolü ve garantisi sunan karavanlar, doğa ile bütünleşmek isteyenler için ideal bir seyahat aracı. Hem yolda olmanın kendisi, hem de gidilen destinasyon, karavanlar ile yolculuğun bir parçası haline geliyor.
o   Önümüzdeki yıllarda çevreci enerji kullanan, modern gezgin için konfor sağlayan, birçok yaratıcı karavan ve konaklanabilir motorlu taşıt tasarımları göreceğiz. 
 
 

DİJİTAL DETOKS SEYAHATLERİ

Evet teknolojiden, bilgi bombardımanından arınıp ve sürekli bağlantıdan uzaklaşıp, biraz ‘analog’ olmaya ihtiyacımız var.
Kızılderili deyişinde olduğu gibi ‘ruhumuzun bizi yakalamasına izin vermemiz’ gerekiyor. 
Fiziksel ve sanal olarak aynı anda birçok yerde iken ruhumuz bizi hangi ortamda yakalasın? İmkan yok. 
·        Telefonları, tabletleri, bilgisayarları, saatleri kapatıp bir nevi dijital detoks yaptığımız, çok az eşya ile seyahat ederek gerçekleştirilen minimalist yolculukların sayısı artacak.
·        Modern dünyadan, insan eliyle üretilmiş meta ve bilgi bombardımanından uzaklaştığımız, hafiflediğimiz, özgürleştiğimiz analog seyahatler.
·        Doğa ile bütünleşirken kendimizle de buluştuğumuz seyahatler.
·        Günlerce süren uzun yürüyüş rotalarını tamamlamak, bisiklet ile kamp yapmak, hiç bilinmeyen yerlerde ve yeni gizli köşelerde basit ve sade konaklamalar yapmak.
·        Doğanın ortasında şarj olma kabini örnekleri: Unyoked, Vipp Shelter, 727  Fuselage Home, Fireside Resort
 
 
 

SAĞLIKLI YAŞAM SEYAHATLERİ   

Corona bize sağlıklı bir bağışıklık sisteminin ve de Ruh & Beden & Zihin dengesinin önemini hatırlattı. 
·        Önümüzdeki yıllarda sağlıklı yaşam ‘motto’ daha çok benimseyeceğiz. Artık ‘beden, ruh ve zihin’ sağlığı ve dengemize, ne yediğimiz, nasıl nefes aldığımız ve nasıl hareket ettiğimize çok daha fazla önem vereceğiz.
·        Stresten arınmaktan kilo vermeye, sigarayı bırakmaktan esneklik ve fitlik kazanmaya, hastalıkları önlemekten yaşam kalitesini arttırmaya çok farklı sebeplerle yapılan ‘sağlık seyahati’ günümüzün en yükselen trendleri arasında yer alıyor.
·        Dünyanın farklı yerlerine yayılmış Detoks (toksinlerden arınma) , Boot Camp (zayıflama kampı), Ayurveda veya Yoga Retreat isimleri ile oteller, misafirlerini yeniden doğmuş gibi zinde ve iyi hissettirmek için, çok farklı arınma, dinlenme, ferahlama teknikleri uyguluyor. 
·        Sağlık otelleri gıda, sağlık, güzellik ve bakım kürleri, masaj, zayıflama ve aroma terapileri, yoga ve pilates gibi çeşitli fitness egzersizleri ve şifa enerjileri gibi, hem Doğu’nun binlerce yıllık şifa bilgeliğini hem de Batı’nın son teknolojik ve tıbbi gelişmelerini harmanlayan uygulamalara yer veriyor.
·        Özünde hepsinin amacı, sağlık  için yapılan tatillerde, misafirlerini ruh, beden ve zihin bütünlüğü ile ele alarak, uyumlu hale getirmek.
 
 

 

Yazının devamı için: SÜRDÜRÜLEBİLİR DÜNYA GEZGİNİ OLMAK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?:    10)YEREL DENEYİMLER SUNAN DESTİNASTONLARI VE FESTİVALLERİ TERCİH ETMEK

 

Zeynep Atılgan Boneval

İKLİM KRİZİ – SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR DÜNYA – SÜRDÜRÜLEBİLİR SEYAHAT – YAZI SERİSİ

*Yazıdaki bilgilerin kaynakları İKLİM KRİZİ – SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR DÜNYA – SÜRDÜRÜLEBİLİR SEYAHAT  giriş yazısının en altında yer alıyor.