ROMA İZLENİM&ROTALAR

AŞIKLAR ŞEHRİ

Dünyanın en büyük imparatorluklarından birisi olan Roma İmparatorluğunun merkezi büyüleyici Roma, şüphesiz Avrupa’nın en fotojenik şehri. İlkçağdan itibaren, özellikle Ortaçağ, Barok ve Rönesans izlerini her sokağında, taşında ve meydanında taşıyan bu antik şehir şimdi, hem İtalya’nın başkenti olarak politik önemini hem de Vatikan’da Papa’ya ev sahipliği yaprak dini önemini koruyor.

Yüzyıllardır sahip olduğu sanat hazineleri ve mimari zenginliği, sanki bu şehrin yeni ve modern bir metropol olmasını engelliyor. Şehrin neredeyse her semtinde rastladığınız yiyecek pazarları, zanaatkarların el sanatları dükkanları, daracık sokaklarında lokallerin buluşma noktası olmaya devam eden ‘enoteca’ ve ‘trattoria’ları ile hala bir kasaba atmosferini taşıyan Roma, kalabalıklara rağmen hala Ortaçağ ruhunu bozmadan devam ettiriyor.

 

Gerçekten Aşıklar şehri olarak da bilinen Roma’ya aşık olmamak mümkün değil.

Şehrin kalbi hala antik kent merkezinde atıyor. Mühendislik harikası büyüleyici kubbesi ile Pantheon, Fellini’nin Dolce Vita filmine setlik yapmış Via Vittorio Venetto üzerindeki muhteşem Bizans mozaiklerine sahip kiliseler,  Largo di Torre ile Via Del Corso arasındaki geniş meydanda yer alan arena, tiyatro, banyo ve kemerler, uçsuz bucaksız antik kalıntıları ile Forum, pastel mavi, kırmızı ve sarı tonlarındaki binaları ile sevimli İspanyol Merdivenleri, Michelangelo, Raphael, Caravaggio gibi eski Roma ustalarının resimlerine ve heykellerine ev sahipliği yapan Villa Borghese, başta Trevi Fountain olmak üzere farklı duygular ile özdeşleşmiş onlarca çeşme, Boromini ve Michalengelo’nun Barok mimari ve görsel başyapıtları, Piazza della Minerva’da yer alan Bernini’nin gerçek boyutlarda fil heykeli, muhteşem çatısı ve kubbesi ile Villa Medici… Antik, Ortaçağ ve Rönesans, hepsi burada bir arada… Ayrıca yeni açılan Macro ve MAXXI çağdaş sanat merkezleri ile Roma tarihi kentine çağdaş kan enjekte edildi.

 

Roma’nın içinde ayrı bir devlet olarak yer alan Vatikan ise barındırdığı sanat zenginlikleri ile keşfetmek için günler ayırmanız gereken ayrı bir dünya. Vatikan’da yer alan, Bernini’nin mermer kolonları ile bezenmiş görkemli Piazza San Pietro meydanını taçlandıran St Peter’s Kilisesi Katolik dünyanın en önemli kilisesi. Tabi Vatikan’ın görülmesi gereken en önemli şaheseri, Sistine Şapel’in tavanlarını kaplayan Michelangelo’nun resimleri.

 

Eski şehrin yanı sıra Roma canlı ve taze alternatifler de sunuyor. Tiber nehri kıyısında yer alan Trastevere, eskiden Roma’nın bohem sınıfına ev sahipliği yapıyormuş. Hala sanatsal yönünü kaybetmemiş olan bölge, asıl restoranları ve barları ile akşamları canlılığını koruyor. Bir dönemlerin moda semti Campo de Fiori hala kalabıkları çekse de, yeni gözde bölgeler Ostinese, Testaccio ve San Lorenzo.

 

Her gün hem turistler hem de lokaller ile dolup taşan bu semtlerde dolaşırken, sessizlik ve huzur aramayın. Konuşkan İtalyanların hararetli ve yüksek sesli diyalogları, kahkahaları, küçücük arabaların ve motosiklerin korna ve motor sesleri, turistlerin harita hışırtısı ve fotoğraf makinası deklanşör sesi, sürekli kulaklarınızda çınlıyor. Ancak şehre asıl enerjisini veren zaten bu mutlu İtalyanlar’ın pervasız tavırları.

 

Roma’lılar sanki Avrupa’nın çalışma saatlerine başkaldırarak kendi zamanlarında çalışma prensibi edinmişler. Uzun süren öğle yemekleri, öğleden sonra siestaları, kapı ve pencerelerdeki ‘yakındayım dönücem’ levhaları, işleri ve servisi ağırdan alma tavırları, tüm Ağustos ayı boyunca süren tatilleri, Dolce Vita rahatlığının ve hedonizmin göstergeleri… Luigi Zampa’nın filmindeki gibi ‘L’arte di Arrangiarsi – yani Keyfe Keder Yaşamak’ Romalıların mottosu.

 

 

Aşıklar şehri olarak da bilinen Roma’ya aşık olmamak mümkün değil.

 

 

 

  • Nasıl Gidilir?

Lufthansa Hava Yolları ile 192 USD’den başlayan fiyatlar ile İstanbul-Roma uçuşları hakkında bilgi almak için:  www.lufthansa.com/fly/ucuz_ucuslar-istanbul-roma

 

 

 

 

 

TARİH, KÜLTÜR & SANAT VE VE MİMARİ ROTALARI

Pantheon Piazza Della Rotonda / M.Ö. 27 yılında Marcus Agrippa tarafından inşa edilen Pantheon, MS. 118’de Hadrian yönetiminde renove edilmiş. Pantheon’un takdire şayan 45my yüksekliğindeki kubbesi, 1436’de Floransa’daki Duomo inşaa edilene dünyanın en genişiymiş.  Mühendislik harikası kubbesi, devasa sütunları ve 20 ton ağırlığındaki bronz kapısıyla dünyanın mimari harikaları arasında yer alan Pantheon, 609 yılında Santa Maria as Marytres’in buraya gömülmesi ile Romalılar tarafından ilk kutsal kabul edilen tapınak olmuş. Ardından Roma İmparatorluğunun kralları ve sanatçı Raphael buraya gömülmüş. Tüm geniş iç alanı, heybetli yüksekliği ve içindeki zengin gösterişli mermerler ile Pantheon, bir kiliseden çok muhteşem bir anıtı andırıyor.

Colosseum, Piazza del Colosseo / 70,000 izleyici kapasitesi olan antik Colosseum anfitiyatrosu, MS 72-82 yılları arasında inşaa edilmiş. MS 438 yılına kadar Gladyatörlerin dövüşlerine ev sahipliği yapan bu anfitiyarto Roma imparatorluğunun kudretinin simgesi olmuş.

Forum: Eski Roma’nın ticari, politik ve dini merkezi Forum, 900 yıldan fazla bir süre devletin en önemli konularda tartışmalarına ve kararlarına ev sahipliği yapmış.

İspanyol Merdivenleri (Scalinata di Spagna): İspanyol Meydanı’nda beyaz mermer taşlı 137 basamaktan oluşan merdivenler, 19.yüzyılda sanatçıların buluşma yeri iken şimdi buluşmak, mola vermek veya keyifle etrafı seyretmek için Roma’lıar ve turistler ile dolup taşıyor.

Vatikan Şehri : Katolik dünyasının merkezi Vatikan Şehri Roma’nın içinde ayrı bir devlet. 44 km2’lik yüzölçümlü bu küçük devlet 1000’e yakın sadece erkek vatandaşı barındırıyor. Şehrin içinde yer alan Vatikan Müzeleri Hıristiyan Sanatı, Papa Julius II.’nin görevlendirdiği Raphael Odalarında  Raphael’in eserleri, Sistine Şapel’de Michelangelo’nun tavan resimleri, ve Antik Sanat bölümünde Mısır koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

Aşk Çeşmesi (Fontana dei Trevi): Roma’da geçen tüm filmlerin mutlaka bir karesinde yer alan Trevi Çeşmesi’nin ortasındaki sağlık ve bereketi sembolize eden Neptün heykeli yer alıyor. Aşk dilekleri ile özdeşleşen Trevi’nin havuzuna aşkı arayanlar bozuk para atmadan şehirden ayrılmıyor.

Bocca della Verita – Hakikat Ağzı: Yine sinema’nın sevdiği bir  nokta, Santa Maria Kilisesi’nin girişinde bulunan insan suratını andıran mermer rölyefin gerçek ile yalanı ayırd edebilecek bir gücü olduğuna inanılıyor. Efsaneye göre elini figürün ağzına yerleştiren kişi eğer yalan söylüyor ise elini geri alamıyor..

Piazza del Campidoglio: Michalengelo tarafından kutsanmış bu meydan onun mimari dehasının sergilendiği önemli bir vakadır. Bu trapezoid şeklindeki meydan etrafında ye alan 3 sarayın cephelerini kimse buluşturamıyor ve yapıların eğimli olması sorununa çözüm bulamıyor iken, Michelangelo ise Piazza del Campidoglio’daki boşluk problemine radikal bir çözüm getirmiş. Ve üç sarayı “Cordonata” denilen merdivenler ile uyumlu bir şekilde bir birlerine bağladı.

Fontana Dei Quattro Fiumi: 17.yy ihtişamını yansıtan Fontana Dei Quattro Fiumi çeşmesi Piazza Navona’da yer alıyor.

Auditorium Parco della Musica: Tiber nehri kıyısında 30.000 metrekareye yayılan müzik kenti olan Parco della Musica, dünyaca ünlü mimar Renzo Piano imzası taşıyan mimarisi ile, 4700 kişiyi ağırlayan 3 farklı konser salonu, 3000 kişilik açıkhava sahnesi ve bir de müzeye ev sahipliği yapıyor.

Galleria Doria Pamphilj Müzesi: Caravaggio, Guido, Reni, Guercino, Velazques, Titian, Raphael gibi ustaların başyapıtlarına ev sahipliği yapıyor. (Piazza De Collegio Romano 2)

 

Diğer Müze, Kilise, Mimari Eserler

Müze:  Museo De Chirico,Piazza di Spagna 31

Müze: Galleria Nazionale d’Arte Antica di Palazzo Barberini, Via delle Quarttro

Müze: Galleria Borghese, Piazza del Museo Borghese 5

Müze: Galleria Nazionale d’Arte Moderna e Contemporanea, Via delle belle arti 131

Müze: The Keats-Shelley House,Piazza di Spagna 26

Müze: MAXXI, Via Guido Reni 10 / Çağdaş Sanat

Müze: Macro, Via Reggio Emilia 54/ Çağdaş Sanat

Müze: Macro al Mattatoio Tastaccio, Piazza Orazio Giustiniani 4/ Çağdaş Sanat

Müze: Galleria Pino Casagrande, Via degli Ausoni 7 a/ Çağdaş Sanat

Müze: Palazzo Altemps, Piazza Sant’Apollinare 44

Sergi Alanı: Palazzo Spada, Piazza Capo di Ferro 13

Sergi Alanı: Scuderie del Quirinale, Via XXIV Maggio 16

Kilise: Santa Sabina’s Basilica, Via Santa Sabina

Kilise: St Peter’s Basilica, Piazza San Pietro

Kilise: San’t Andera Della Valle, Piazza Sant’ Andrea Della Valle

Kilise: Sant’lvo alla Sapienza, Corso del Rinascimento 40

Kilise: San Luigi Dei Francesi , Piazza di San Luigi dei Francasi 5

Kilise: Santa Maria della Vittoria, Via XX Settembre 17

Kilise: Santa Maria del Popolo, Pizza del Popolo

Kilise: Sant’Isidoro, Via degli Artisti 41

Kilise: Basilica di San Clemente, Via di San Giovabbi in Laterano

Kilise: Santi Quattro Coronati, Via dei Santi Quattro Coronati

Kilise: Santo Stefano Rotondo, Via di Santo Stefano Rotondo

Rönesans Villası: Villa Farnesina, Via della Lungara 230

Villa: Villa Celimonntana, Via della Navicella

Villa: Domus Aurea (Golden House), Viale della Domus Aurea

Botanik Bahçe: Orto Botanico, Largo Cristina di Svezia 24

Park: Il Roseto Comunale di Roma, Clivio dei Pubblici

Park: Parco Savello, Piazza Pietro d’llliria

Tiyatro: Teatro Valle, Via Del Teatro Valle 21

Tiyatro:Teatro di Documenti, Via Nicola zabaglia 42

Konser: Auditorium Parco Della Musica, Viale Piatro de Coubertin 30

Mimari: Termini İstasyonu, Piazza deş Cinquecento

Mimari: Posta Binası, Palazzo delle Poste  all Aventino

Mimari: Marmi Stadı, Viale del Foro Italico

 

 

 

 

 

Roma Yakınlarındaki Keşifler

Frascati: Roma’ya tren ile yarım saat uzaklıkta yer alan Frascati hem şarapları hem de muhteşem Tusculo villaları ile ünlü. Villa Grazioli’de konaklayıp, Aldobrandini, Lancellotti, Falconieri ve Mondragone villarını ziyaret etmek, ve de Cacciani’de yaratıcı İtalyan mutğağı ve ünlü Frascati şarapların tadına varmak mümkün.

Tivoli: Roma’ya 20 dakika uzaklıkta Sabine dağları yamaçlarında yer alan Tivoli eski Roma arsitokrasinin gözde kasabasıymış. Tivoli’de İmparator Hadrian’ın 2.yy’dan kalma villası Villa Adriana ve 16 yy. Barok mimarinin en güzel örneği Villa D’este ziyarete değer.

Sabaudia & Circeo: Roma’dan 100km uzaklıkta yer alan sahil kasabası Sabaudia, Faşist ideallerin bir ürünü: 253 günde, 6000 işçinin gece gündüz çalışması sonucu yaratılan bu kasabada  rasyonalist mimarinin çok güzel örneklerini görmek mümkün.

Floransa: Hızlı tren ile Roma’ya 2 saat uzaklıkta yer alan Rönesans başşehri Floransa Roma seyahatinize ekleyebileceğiniz nefis bir kültürel keşif  www.yolculukterapisi.com/floransa

Ponza: Yaz aylarında İtalyan zenginlerinin tatil gözdesi Ponza adası  Roma’dan bir saat uzaklıkta. www.yolculukterapisi.com/ponza

Toskana: Roma’dan birkaç saat sürüş mesafesinde yer alan Montalcino, Montepulciano, Sienna gibi Toskana kasaba ve şehirleri hem manzaraları hem de lezzetleri ile muhteşem bir doğa ve gurme kaçamağı şansı sunuyor. www.yolculukterapisi.com/toscana

 

Zeynep Atılgan Boneval