CORTİNA D’AMPEZZO: DOLOMİTLERİN KRALİÇESİ

 

Nefes kesen dramatik manzaralar, harika lezzetler, bomboş upuzun pistler, muhteşem kar, güleryüzlü ve rahat insanlar… İşte Cortina d’Ampezzo’nun özeti.

 cortina flavia 2-1

Yıllardır Cortina’ya gitmek ve gitmemek arasında kararsızdık, dağlar çok yüksek olmadığı için kar seviyesinin yetersiz olmasından çekiniyorduk. Epey yanılmışız, bizim gittiğimiz dönemde İsviçre ve Avusturya’da kar yokkken, iki metre kar ile karşılaşınca epey şaşırdık. Dolomiti dağlarının özel kaya oluşumları sebebi ile korunaklı vadilerinde çok güzel kar tutabilen bir kayak merkeziymiş Cortina. Yemesi içmesi karı ve kayağı ile çok bereketli bir tatili oldu bizim için.

 tofana 2-1

Alp dağlarının bir parçası olan Dolomiti sıradağları, İtalya’nın en güzel kayak merkezlerine ev sahipliği yapıyor. Cortina bugüne kadar Avrupa’da gördüğüm en muhteşem manzaralara sahip kayak merkezi. Alp’lerde görmeye alışmadığım gri, sarı ve kahve renkli katman katman kayalar adeta dev bir kanyonu andırıyor.  Katmanlar arasında biriken karın parlak beyaz rengi ile kayaların değişen renkleri keskin tezatlar oluşturarak muhteşem bir tablo yaratıyor. Dev heykeller gibi yükselen kayaların tepesinde rüzgarla uçuşan karlar ise kayalara canlıymış gibi bir hava veriyor. Sanki öfkeli kaya tanrıları, her an hareketlenip yürüyüşe geçecekmiş gibi masalsı bir görüntü ortaya çıkıyor. Bu arada gökyüzü cam göbeğinden turkuaza, parliament mavisinden laciverte mavinin her tonunu aynı anda sergiliyor. Hele gün batımlarında gökyüzünde mor ve kırmızı ışık hüzmeleri oluştuğunda kayaların katmanlarının renkleri o kadar hızlı değişiyor ve kızıla çalmaya başlıyor ki sanki kayalar alev alev yanıyor.

 tofana 3-1

Liftlerden her çıkışınızda kayaların bu olağanüstü oluşumlarını hayretle izlerken, her inişinizde çamların arasından muhteşem vadi ve köy manzarasını seyrediyorsunuz. Yani sadece kayak kaymakla kalmıyorsunuz, görsel bir şölen yaşıyorsunuz. Bu kart postal güzelliğindeki dağlar boşuna UNESCO dünya mirası seçilmemiş.

 Capanna Tondi 2-1

Cortina’nın başka bir güzelliği pistlerin ve liftlerin neredeyse bomboş olması. Alp’lerdeki kayak merkezlerinde kalabalık pistlerde kaymaktan ve de lift sıraları beklemekten sıkılanlar için ideal bir destinasyon Cortina. Kar yağdığı zaman ağaçların arasında korunaklı pistlerde sis ve rüzgar olmadan kaymak da mümkün olduğu için her türlü hava koşulunda kayak keyfi sunuyor.  Bazı kar yağan günlerde pistlerde sadece biz vardık. Lapa lapa yağan kar, çam ağaçlarını bembeyaz pamuk şekerlere dönüştürürken, her yeri kaplayan mutlak sessizlik müthiş huzur vericiydi. Puf puf taze karların üzerinde kayaklar ile akıyormuşçasına kaymak müthiş bir deneyim. Bol kar konusunda da epey bereketli Cortina. Pist dışında güneş almayan korunaklı yamaçlarda bol kar uzun süre ağırlaşmadan dayanabiliyor.

 cinquo torri 2-1

Ancak genel olarak offpist kayağına uygun değil Cortina. Hem off pist çıkmak yasak, özel pist polisleri pist dışına çıkmak isteyenleri uyarıyor ve de uyarılara uymayanların lift biletlerini alarak cezalandırıyor. Hem de sık ağaçlar çok fazla off pist seçeneği sunmuyor. Kayılabilecek genişlikteki alanlar taze kar yağdıktan hemen sonra off pist meraklıları tarafından çiziliyor.

 

Cortina’nın diğer bir hazinesi ise lezzetleri. En lüks restoranından en ufacık büfesine tüm yemekler çok lezzetli, şaraplar harika ve de Avrupa’daki diğer kayak merkezlerine göre çok daha uygun fiyatlı. Hem köyde akşam yemekleri hem de dağda öğle yemekleri gurme lezzetler ve çeşit çeşit İtalyan şarapları ile birer ziyafete dönüşüyor.

  corso italia 3-1

Cortina mottosu ‘az kayak, bol keyif’ olanlar için de ideal. Trafiğe kapalı ana yaya caddesi üzerinde dizilmiş şık mağazaları ve tasarım butikleri ile saatlerin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Hele bir de kar yağmaya başlayınca ‘art nouveau’ binaların çatıları, pencere ve kapı sundurmaları karla kaplanıp, bembeyaz masal evlere dönüşüyor.

 

Çok zarif bir kasaba olan Cortina’da harika butiklerin yanı sıra çok keyifli kafeler ve restoranlar da var. Sadece apres ski ve gece hayatı bekleyenler biraz hayal kırıklığına uğrayabilir, Avusturya ve İsviçre’de alışılan çılgın eğlence Cortina’da yer almıyor, daha çok sakin akşamüstü içkisi mekanları mevcut. Sadece Cumartesi akşamları kasaba hareketli oluyor, birkaç mekan müzik ve dans imkanı sunuyor.

 

corso italia 5-1

 

 

CORTİNA D’AMPEZZO’DA KAYAK

Cortina’da kayak bölgeleri birbirinden kopuk ve bağlantısız. Bazı bölgelere ulaşmak için otobüs veya taksiye binmeniz, ve günlük seçiminizi yaptıktan sonra tüm gün o bölgede kalmanız gerekiyor.


265 pistten oluşan Dolomite Superski imajına çok aldanmamak lazım, geçişler mümkün olmadığı için aralarda transfer yapmak gerekiyor. En geniş kayak alanı Tofana ve Socrepes. Faloria ve Cristallo ise 10 adet pisti ile keyifli bir gün geçirmenize imkan tanıyor. Araba ile 15-20 dakika’da ulaşılan ‘Super 8’ sloganına sahip Cinque Torri (Folzarego ve Lagaruozi) de keyifli bir kayak bölgesi. Tüm gün muhteşem manzaralar eşliğinde bir kayak turu yapmak isterseniz de Sella dağlarından geçen Dolomiti Superski rotasını yapabilirsiniz. Sabah 8’de Cortina’dan kalkan otobüs ile 1 saat yolculuk yaptıktan sonra, Alta Badia, Val Gardena, Val di Fassa, Arabba, Campolongo’dan geçerek Sella’ya kayabilirsiniz. Tüm gün süren yolculuk yaklaşık 40 km. Akşamüstü otobüsü ile Cortina’ya geri dönebiliyorsunuz.

 photo 1 (1)-1

Cortina’nın pistleri başlangıç ve orta seviyedeki kayakçılar için ideal. İyi kayakçılar için de siyah pistler yer alıyor tabi ki ancak çok zorlayıcı değil:

 • Başlangıç Seviyesi: Socrepes, Duca d’Aosta ve Col Druscie mavi pistleri
 • Orta Seviye: Cinque Torri (Lagazuoi’den Passo Falzarego’ya), Vitelli (Faloria), Cristallo ve Tofana kırmızı pistleri
 • İyi Seviye: Vertigine Bianca ve Ra Valles (Tofana) ve Forcello Staunies (Cristallo) siyah pistleri area
 • Snowboard: Canalone di Tofana
 • Kayılabilir alan: 115 km
 • Lift sayısı: 62
 • Pist sayısı: 72 (6 yeşil, 27 mavi, 28 kırmızı, 11 siyah)

 

 

CORTİNA D’AMPEZZO HAKKINDA

tofana 6-1

İtalya’daki tek Best of Alps ünvanına hak kazanmış kayak merkezi olan Cortina (diğerleri: Chamonix, Davos, Garmisch, Grindelwald, Kitzbühel, Lech, Megève, St. Anton, St. Moritz, Seefeld, Zermatt) 2013’de İtalya’nın en iyi kayak merkezi seçilmiş.

 

İskandinavya’da kayak köyleri arasında ulaşım amacı ile tahta kayaklar ile başlayan kayak ulaşımı, İsviçre ve Avusturya’ya yayıldıktan sonra, 19.yy’ın sonlarında Cortina’da da bir spor olarak gelişmeye başlamış. 1956’da Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapan Cortina, 1969’da Dünya Alpine Kayak şampiyonasın ev sahipliği yapmış. Biz oradayken (2014) Bayanlar Dünya Super G ve Downhill kayak yarışları gerçekleşiyordu. 2019’da Dünya Alpine Kayak Şampiyonasına aday olan Cortina, bu yarışları kazanabilmek için ciddi bir renovasyonda geçiyor. Eminim ilerleyen senelerde daha oteller restore edilecek ve yeni restoranlar açılacak.

 

Cortina’nın dramatik manzaraları birçok yönetmenin de dikkatini çekmiş, kasabası ve dağları Ash Wednesday, Pembe Panter ve Cliffhanger gibi birçok filme ev sahipliği yapmış.

 

 

 

CORTİNA D’AMPEZZO TAKVİMİ

cortina christmas-1

 • Christmas Kutlamaları: 1-25 Aralık arasında Cortina çok hoş bir geleneğe sahne oluyor. Her gün kasaba’nın merkezinde yer alan tarihi Belediye Binasının 25 penceresinden yeni birisi ışıklandırılıyor ve kutsal gün için geri sayım yapılıyor. 5-31 Aralık arasında köy meydanında ve Corso İtalia üzerinde kurulan Christmas Pazarında 80 ahşap kulübe’de Christmas hediyeleri sergiliyor. Cortina’nın konser salonunda 28 Aralık’ta Christmas ve 1 Ocak’ta ise Yılbaşı Konseri yer alıyor.
 • Alto Gusto: lezzet ve şarap festivali kapsamında her yıl bölgenin önde gelen 10 restoran şefi liderliğinde farklı bir temada özel menü hazırlanıyor. 2013-2014 kış sezonunun teması ise ‘Mutfakta Sinema’. Bu özel menü 13 Aralık Tivoli, 24 Ocak’ta Da Aurelia, 14 Mart’ta Baita Fraina restoranlarında tadılabilir.
 • Dining Under the Stars: Yüzyılın kuyruklu yıldızı Ison’a adanan bu kutlama kapsamında, 28 Aralık 2013, 30 Ocak, 28 Şubat, 21 Mart 2014 gecelerinde Rifugio Col Druscie’de yıldızların altında akşam yemeği yeniyor.

corso italia-1

 • Arte Ghiaccio: Her yıl Ocak sonunda Cortina’nın en ünlü caddesi Corso İtalia üzerinde yer alan buz kütlelerinin birer sanat eserine dönüşmesini izleyebilirsiniz. 24 sanatçının yaratıcılığını konuşturduğu buzdan heykeller eriyene kadar sergileniyor.
 • Dolomiti Karnavalı: Şubat sonu Mart başı gerçekleşen müzik, performans, spor ve gurme lezzetler festivali sırasında  Cortina en canlı ve hareketli haftasını yaşıyor.
 • SnowboardCross European Cup: Aralık sonunda 25 ülke’den 130 snowboardcunun yarıştığı Avrupa kupası muhteşem atlayış ve gösteriler sahneliyor.
 • Tour de Ski Aralık sonu başlayan 10 günlük maraton Ocak sonu Cortina’da tamamlanıyor.
 • Winterraid: St. Moritz’den başlayan antika otomobil yarışı 17 Ocak’ta Cortina’da final alacak, 80 farklı vintage arabanın şehre girişini izlemek isteyenlere duyrulur.

cortina winterrace-1

 • Winterrace: 20-22 Şubat arasında 1976 öncesi üretilmiş 80 antika araba 461kmlik rotayı Cortina’da tamamlayacak.
 • Carrera Freeride Challange: bouldering kaya tırmanışı yarışı 3-5 Nisan’da yer alıyor.
 • 30 kilometrelik Cross Country Kayak Maratonu 8-9 Şubat arasında Cortina’dan başlayarak Dobbiaco’da sonlanacak.

 

 

NASIL GİDİLİR?

 

Cortina Venedik havalimanına 2 saat uzaklıkta, havalimanından çok uygun fiyatlı (25-35 Euro arası) shuttle servisi var.

 

RESTORANLAR

DAĞDA ÖĞLE YEMEKLERİ

 

Tofana / Socrapes

*Baita Pietofana ( 0436 42 58 / Socrapes tarafında Rumerlo liftinin altında yer alan Pietofana Cortina’nın en güzel ve gurme dağ restoranı. Uzun ve keyifli bir öğle yemeğine hazırlıklı olun.

*Rifugio Col Drusciè (436862372) 1778 metre’de Col Drusciè liftinin tepesinde yer alan bu restoran hem muhteşem manzaralar hem ev yapımı lezzetler ve aperatifler hem de akşamüstü apres ski keyfi sunuyor.

Ra Valles (04365052) 2475metre’de Col Drusciè-Ra Valles teleferiğinin tepesinde yer alan bu harika manzaralı restoran, çay kahve molası ve de atıştırmalık öğle yemeği için ideal.

Rifugio Col Taron (0436 868 330) / Socrapes tarafında yer alan şale atmosferindeki resotran İtalyan ev yemekleri sunuyor.

Rifugio Capanna Pomedes (0436 862 061)  / 2303 metrede Pomedes pisti üzerinde şale atmosferinde popüler mekan çok keyifli bir kahve molası adresi.

 

Faloria/Cristallo

*Rifugio Capanna Tondi  (0436 57 75) / Faloria’da Tondi pisti üzerinde 2327 metrede şale atmosferinde keyifli öğle yemeği.

Rifugio Son Forca (0436 866 192)/ Cristallo tarafında Son Forca liftinin tepesinde 2215 metrede muhteşem manzaralara nazır harika bir terasta sıcak ve güneşli öğle yemeği için ideal.

Rio Gere (0436 34 34) Cristallo ve Faloria geçişinde vadide yer alan restoran harika dağ manzaraları sunuyor.

 

 

Cinque Torri

*Rifugio Averau (0436 46 60) / 2,400 metrede yer alan lokallerin favorisi restoran gurme ev yapımı makarnaları ve muhteşem manzaraları ile en gözde dağ restoranları arasında yer alıyor.

Rifugio Lagazuoi / 2800 metrede muhteşem manzaralara nazır terasında harika bir kahve molası mekanı.

 

 

AKŞAM YEMEKLERİ

RAHAT & SAMİMİ GURME RESTORANLAR

*Da Beppe Sello (0436 32 36) Kasabaya 5 dakika sürüş mesafesinde yer alan gurme restoran, samimi şale ortamında  hem lokaller hem de ziyaretçiler arasında en gözde lokanta. 43 yıllık bir gastronomi geleneğini devam ettiren restoranın spesiyalleri arasında ossobuco, et tartar ve istakoz yer alıyor, gerçek meyvalar ile yapılan grappaları ise harika.

*Baita Pietofana (0436 42 58 / Socrapes tarafında kasabaya 5 dakika sürüş mesafesinde yer alan Pietofana Cortina’nın en güzel ve gurme dağ restoranı. Uzun ve keyifli bir akşam yemeğine hazırlıklı olun.

Lago Ghedina (0436 860 876) Köye 10-15 dakika sürüş mesafesinde yer alan Lago Ghedina, Pietofana’nın sahipleri tarafından devralındığından beri lezzetlerine doyulmuyor. Lago Ghedina göl manzarasına nazır harika bir lokasyonda adeta gizli bir cennet.

Ristorante il Vizietto (0436860789) Bu ufacık restoran samimi atmosferinde gurme İtalyan deniz mahsülleri sunuyor. Puglia bölgesinin geleneksel ünlü lezzeti olan uskumrunun yanı sıra, Sicilya, Sarduya ve Toskana spesiyalleri yer alıyor.  

İl Meloncino al Caminetto (04364432) Tofana’nın hemen altında kasabaya 5 dakika sürüş mesafesinde yer alan Meloncino lokal lezzetler ile şefin yaratıcılığını buluşturuyor. Casunziei all’ampezzana risottosu restoranın favori lezzeti.

El Toulà (0436 2738 / Tofana’da Col Druscie pistinin altında yer alan eski bir ahır 1964’de restore edilerek şık ve gurme bir restorana dönüştürülmüş. (10 dakika sürüş mesafesi)

Baita Fraina (0436 36 34) Faloria dağının eteklerinde yer alan Baita Fraina et üzerine uzmanlaşmış bir gurme lokanta. Menüzdeki lezzetlerin yanı sıra 500 farklı şarap ve 100 farklı grappadan oluşan zengin bir içki menüsü yer alıyor. (10 dakika sürüş mesafesi)

 

 

TRENDY RESTORANLAR

*DOC Dall’ava (0436862284) Et ve şarküteri konusunda uzmanlaşmış bu modern restoran, salataları, burrata mozzarellaları, ev yapımı makarnaları ile öğlen ve akşam en keyifli lezzet duraklarından birisi.

*Bottega Del Vino Villa Sandi (0436866629) Cortina’nın en gözde şarap & şarküteri barı olan Villa Sandi, şarküteri ve peynir tabakları, baguette ve wrap sıcak sandviçleri ile keyifli bir atıştırmalık adresi. Cumartesi akşamları en trendy bar haline geliyor.

 

 

RAHAT & SAMİMİ LEZİZ RESTORANLAR

Rahat ve samimi ortamda İtalyan ev yemekleri sunan keyifli restoranlar Leone e Anna (Località Alvera 112 – 0484701444), Villa Oretta (Località Ronco 115, 0436 866741), Ristorante Al Camin (Località Alverà 99 – 0436 862010) ve El Brite de Larieto (Strada per passo Tre Croci – 3687008083)

 

Cortina’nın en iyi pizzacıları ise: istasyonun hemen karşısında yer alan Ristorante Ariston (0436866705) ve yanındaki *Al Passetto (0436 867709) ve de kilisenin hemen arkasında yer alan Porto Rotondo (0436 867777) ve Largo delle Poste caddesi üzerinde yer alan Cinque Torri (0436 866 301). Eğer Cortina’ya geliş gidişinizde ayaküstü kısacık bir pizza molası vermek istiyorsanız Ambra otelin hemen karşısında yer alan ufacık pizza dükkanı Ampezzo Pizza ideal.

 

 

ŞIK VE GELENEKSEL GURME RESTORANLAR

Tivoli (0436 866 400) Michelin yıldızlı gurme restoran.

Petite Fleur (0436 32 61) Hotel Ancora’nın içinde yer alan gurme restoran.

Il Gazobo, Cristallo Otel’in içinde yer alan gurme restoran.

Il Ristorante, Hotel de la Poste’nin içinde yer alan gurme restoran.

 

 

KAFE & PASTANE

Pasticceria Lovat (0436 33 07) Corso Italia 65

Pasticceria Embassy, Corso Italia 44

Cafe Royal, Via Stazione 2

 

 

BARLAR

Villa Sandi, Largo delle Poste 30

LP 26, Largo delle Poste 26

Enoteca Cortina, Via del Mercato 5

Sports Bar, Corso Italia 132

Bar Arnika, Corso Italia 102

Bar Freccia , Via Stadio 12

Open Space, Corso Italia 81

 

 

KULÜPLER

VIP Club, Europa Hotel, Corso İtalia 207

Jambo Lounge, via stazione 4

Blue Room, Galleria Nuovo Centro

Bilbo Club, Galleria Nuovo Centro

The Monkey Club, Cristallo Hotel

 

 hotel ambra-1

OTELLER

BUTİK OTELLER

Hotel Ambra, Via XXIX Maggio, 28

Tarihi bir binada yürüyüş caddesine 2 dakika yürüyüş mesafesindeki bu harika şale oteli, sıcaklığı, samimi ev sahipliği,  karakterli dekorasyonu ile modern bir kayakçının tüm ihtiyaçlarını nispeten uygun fiyatlara karşılıyor. 25 odasının çatıda yer alan 5 tanesi renove edilmiş, diğer odalar da banyolar biraz eski yüzlü olsa da ferah ve rahat.

Panda Hotel, Via Roma 64

Domina Home Alaska, Largo delle Poste 39

 

 cortina hotel & church-1

 

LÜKS ve GELENEKSEL OTELLER

Hotel Ancora 4* Corso Italia 62

Hotel Cortina 4*, Corso Italia 92

Hotel Bellevue 4*, Corso Italia 197

Hotel de la Poste 4* Piazza Roma 14

Grand Hotel Savoia 5*, Via Roma 62

Savoia Palace 4*, Via Roma 37

Parc Hotel Victoria 4* Corso Italia

Hotel Cristallo 5*, Via Menardi 42 ( Kasabaya 5 dakika yürüyüş mesafesinde)

Rosapetra 4*,, Zuel di Sopra (Kasaba dışında)

Miramonti Majestic Grand Hotel 5*, Via Peziè 103 (Kasaba dışında)

 

 

UYGUN FİYATLI OTELLER

Hotel Olimpia 3*,  Largo delle Poste 37

Hotel Montana 2*,  Corso Italia 94

Hotel Corona 2*, Val di Sotto 20 (10 dakika yürüme mesafesinde)

Hotel Italia 2* Via Marconi 2 (Faloria teleferiğine yakın).

Sport Hotel Barisetti, Via dello Stadio, 28, Tofana

 

 

DOLOMİTLERDE YER ALAN DİĞER OTELLER

Hotel La Perla, Val Badia

Hotel Posta Zirm,  Corvara, Val Badia

Hotel Turm Fiè allo Sciliar, Piazza Chiesa 9, Val Gardena

 

photo 1 (2)-1 

ALIŞVERİŞ

Bir uçta Piazza Roma’dan diğer uçta Piazza Pittori’ye Corso İtalia üzerinde dizilmiş en güzel mağazalar sırası ile:

Brunello Cucinelli, via Roma 1

Moncler, Piazza Roma 13

Coop,  Corso Italia 40

Ballantyne, Corso İtalia 52

Peuterey, Corso İtalia 54

Malo, Corso İtalia 56

Bredo,  Corso İtalia 60

Le Noir, Corso Italia 76/78

Art House Cortina, Corso İtalia 96

fk store-1

Franz Kraler (FK) Corso İtalia 107 / Cortina’nın konsept mağazası. Orjinal kıyafet ve aksesuar koleksiyonu, iç tasarımı ve de  etkinlikleri ile kasabanın en modern ve özgün butiği.

North Face, Corso Italia 124

Mauro, Corso İtalia 138

Guerresco,  Corso İtalia 143

Colmar,  Corso Italia 158

Moessmer, Corso İtalia 160

Blauer, Corso İtalia 190

Mosco, Corso İtalia 194

Falconeri, Piazza Pittori, 32

Napapijri, Piazza Pittori Ghedina 4

K2, Via Cesare Batisti 32

Ayrıca yeni Cortina olarak adlandırılan bölümde Via XXIX Maggio 14 adresinde antikalardan seramiklere şapkalardan kıyafete keyifli bir hediyelik dükkanı olan Sottosopra yer alıyor.

 corso italia 2-1

Not: Cortina’nın maskotu sincap, hem buzdan heykeller arasında hem de birçok hediyelik eşya tasarımında yer alıyor.

 

YOLCULUK TERAPİSİ KAYAK YAZILARI

 

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval