PALANDÖKEN’DE KAYAK KEYFİ

 

Zeynep Atılgan Boneval

 

Pırıl pırıl mavi bir gökyüzü, bembeyaz bir örtü ile kaplanmış alçalıp yükselen tepeler ve ovalar ile beyazın mavi ile bir dansı adeta Palandöken.

 

Türkiye’nin en yüksek zirvesine sahip Palandöken, serin, tertemiz, mis gibi havası ve göz kamaştıran parıltılı manzaraları ile sizi karşılıyor.

 

Palandöken’de Kayak Deneyimi

 • Palandöken başlangıçtan ileri düzeye kadar her seviyede kayak severlerin gözde bir kayak merkezi.
 • Palandöken’de 2’si Olimpik olmak üzere, 8 adet kolay, 9 adet orta, 3 adet ileri seviye ve de 4 adet de ‘cross country’ yol pisti var. Toplam 50 kilometrelik piste sahip Palandöken’de, yeni başlayanlar 200 metrelik Bambi pistinde kayak öğrenirken, iyi kayakçılar Ejder pistinden başlayarak kesintisiz 12 kilometre kayak kayabiliyor.
 • Palandöken Dağları üzerinde yer alan 3200 metre yüksekliğindeki Büyük Ejder tepesi Türkiye’nin en yüksek, en dik ve en zorlu kayak pisti. Ejder ve Kapıkaya pistleri, Slalom ve Büyük Slalom yarışmalarına uygunluğu ile FIS Uluslararası Kayak Federasyonu tarafından onaylanmış 12 birleşimi 12 kilometrelik uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun pistleri.
 • Palandöken’de kayak ve snowboard yanı sıra kızak da kayabiliyor, ATV yarışı ve paintball gib aktivitelere katılabiliyorsunuz.
 • Palandöken’de hava sıcaklığı -10 ila -20 arasında değişiyor, ancak bölge rutubetsiz olduğu için hissedilen sıcaklık daha yüksek oluyor, yani çok üşümüyorsunuz.
 • Palandöken’e yılda ortalama 50 gün kar yağıyor ve yağan kar havalar hep soğuk olduğu için 4 ay kadar yerde kalıyor. Yağan kar kaliteli bir toz kar. Ayrıca yapay kar üretim sistemi sayesinde pistlerde kar eksikliği sorunu yaşanmıyor.
 • Aydınlatılmış pistlerde gece gece kayağı yapabiliyorsunuz. Işıklandırılmış pist uzunluğu 4.5 kilometre.
 • Ancak Palandöken ağaçsız olduğu için rüzgara çok açık ve pistlerde buzlanma yaşanabiliyor. Ayrıca sis olduğu zamanlarda görünürlük 1 metreye kadar azalabiliyor.
 • Palandöken, Avrupa Kış Olimpiyatları Festivali, Üniversiteler Kış Olimpiyatları gibi büyük uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapıyor.
 • Palandöken’de kahve molası veya kayak sonrası aperitif keyfi için pistlere nazır Sway Otel Terası en uygun adres.

 

Palandöken Konaklama Önerileri

Palandöken’de hem pistlere yakınlığı hem de en fazla pist kullanım hakkı sağlaması açısından en avantajlı otel Dedeman Otel. Dedeman’da konakladığınızda, Palandöken kayak merkezinin bir çok pistini ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz. Dedeman Oteli, diğer 5 yıldızlı muadilleri olan Sway ve Polat otellere göre biraz daha eski ve gastronomi açısından eksik. Ancak Polat ve Sway otellerinin sahip olduğu pistler ise az sayıda ve yetersiz. Bu otellerde konakladığınızda diğer pistlerde kayabilmek için ekstra skipass ücreti ödemek gerekiyor.

 • Sway Hotel Palandöken: 2017’de Palandöken kayak merkezinde açılan Sway Hotel, modern, konforlu ve şık bir dağ oteli olarak hemen kayakçıların gönlünü kazandı. Sway otel, kayak yapanlar için her türlü hava ve kar koşuluna hazırlıklı Snowplus sistemi ile, kayak keyfini Avrupa standartlarına taşıyor. Kar kalınlığı yeteri seviyelere ulaşmadığında yapay kar üreten makinaları ile sürekli kar desteği sağlayarak sunduğu garantili kayak keyfi, ışıklandırılmış pistlerinde gece kayağı keyfi, hem olası kaza ve kayıplara karşı önlem hem de günlük performansınızı takip ederek size videoya kaydeden kayakçı ve kamera takip sistemi, kapıdan kayakları takarak hemen kayağa çıkma şansı sunan ‘ski in / ski out’ konumu, donanımlı kayak odası, kayak kiralama ve okul hizmetini kapsayan Snowplus sistemi, bir kayak merkezinden bekleyebileceğiniz her şeyi en ince ayrıntısına kadar karşılıyor. Kimisi dağ, kimisi de Erzurum şehri manzaralı 181 adet modern ve ferah odası, Türk ve Dünya mutfaklarından lezzetler sunan zengin açık büfe restoranı, Meksika mutfağından lezzetler ve kokteyller sunan barı, kayak sonrası keyfi sunan Après-Ski Teras Bar’ı, hamam, sauna, ısıtmalı kapalı yüzme havuzu, ozon buhar tedavisi ve masaj hizmetleri sunan Sway spası, çocuk kulübü, kayağın yanı sıra masa tenisi, kızak, tubing ve buz tırmanışı gibi eğlenceli aktiviteleri ile kaliteli ve ayrıcalıklı bir kayak tatili için tüm beklentilerinizi karşılayan bir otel Sway.
 • Polat Erzurum Resort Hotel: 4 kilometrekarelik alana kurulu 5 yıldızlı 223 odalı Polat otel, son derece şık ve güzel bir başka otel. Sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği, kayak skipass’i dahil ücretlendirmesi ile konaklama paketleri sunuyor.
 • Dedeman Palandöken: Pistlere yakınlığı ve kaliteli hizmeti ile tercih edilen bir otel olan Dedeman 187 odalı 5 yıldızlı otel yüzme havuzu, fitness merkezi, sabah, öğle akşam yemekleri ve skipass ile her şey dahil paketleri ile keyifli bir başka lüks otel.
 • Palan Ski & Convention: Daha ekonomik bir otel tercih edenler için Palan oteli öneririz. Yeni renovasyondan geçen 4 yıldızlı otel, daha konforlu, ferah ve modern bir çehreye büründü.

Palandöken’e Ulaşım

 • Erzurum’a sadece 10 kilometre uzaklıkta yer alan Palandöken’e 18 kilometre uzaklıktaki Erzurum havalimanından ulaşım 30 dakika sürüyor.

Erzurum Keşif Önerileri

 • Kış sporları severler için Erzurum şehrinde bir buz pateni pisti ve ‘curling’ tesisi mevcut.
 • Erzurum’a gitmişken, Türk İslam Eserleri ve Etnografya Müzesi olarak işlev gören 1310 tarihinden kalma Yakutiye Medresesi’ni, 13. Yüzyıldan kalma 4 eyvanlı ve açık avlulu medrese örneğinin Anadolu’daki en büyüğü olan Çifte Minareli Medrese, Anadolu’daki mezar anıtların çok güzel örneklerinden birisi olan Üç Kümbetler, Atatürk Müzesi, Erzurum Kalesi, 1561’den kalma Sadrazam Rüstem Paşa kervansarayı, Oltu Çarşısı ve Erzurum yakınlarındaki Aziziye Tabyası, Narman Peribacaları ve Çobandede Köprüsü’nü görmenizi tavsiye ederiz.
 • Erzurum çağ kebabı ve kadayıf dolması ile meşhur. Palandöken’e giderken veya dönerken bu nefis lezzetlerin bir tadına bakmanızı tavsiye ederiz.

 

YOLCULUK TERAPİSİ KAYAK YAZILARI

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval