KARTALKAYA’DA KAYAK KEYFİ

 

Zeynep Atılgan Boneval

 

Yemyeşil çam ormanlarına arasında yer alan Kartalkaya, son 10 senede açılan yeni otelleri, teleferik ve pistleri ile ülkemizin kış ve kayak turizminin gözbebeği haline geldi.

2200 metre yüksekliğinde zirvesi, kışın 3 – 4 metreye ulaşan kar yüksekliği, Aralık ve Nisan arası süren uzun kayak sezonu, zevkli kayak otelleri, çam ağaçları arasında nefis Köroğlu dağları ve Bolu yaylaları manzarları ile gerçekten Türkiye’nin en keyifli kayak merkezlerinden birisi Kartalkaya.

Bolu – Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma Bölgesi içinde yer alan Kartalkaya Kayak Merkezi, İstanbul’a 263 kilometre ve Ankara’ya 186 kilometre sürüş mesafesi ile ulaşımı kolay bir kış tatil merkezi.

Kartalkaya’da toplam 40 kilometre uzunluğunda 18 farklı telesiyej ve teleski ile ulaşılan başlangıç, orta ve iyi seviye kayakçılara hitap edecek eğim ve zorluk derecelerinde 25 pist yer alıyor.

Kartalkaya kayak merkezi 2 farklı kayak bölgesinden oluşuyor, ve hangi bölgede konakladığınıza göre o bölgenin pistlerinden ve liftlerinden ücretsiz faydalanabiliyorsunuz.

Tek istisna ise Golden Key Otel. Golden Key’de konaklama gerçekleştirdiğinizde, istediğiniz herhangi bir kayak bölgesi için günlük ski-pass’i ücretsiz alabiliyorsunuz.

Kuzey Kayak bölgesinde Golden Key, Kaya Palazzo Ski Mountain ve Dorukkaya otelleri yer alıyor.  8 farklı lift ile ulaşılan, yaklaşık 20 kilometre uzunluğunda 11 pisti bulunuyor. Ayrıca bu bölge Türkiye’nin en geniş ‘snowpark’ına ev sahipliği yapıyor. Rampa kicker line, rail line, rail box ve border cross gibi eğlenceli parkurlar sunan bu kar parkı, macera severler ve snowboard yapanlar için çok keyifli bir çekim merkezi.

Kuzey bölgenin liftlerinden birisi de tamamen kar yağışı ve rüzgara karşı korumalı, modern ve hızlı bir telesiyej. Kayak alanının genişliği, otel ve tesislerinin yeniliği ve modernliği sebebi ile bizim tercih ettiğimiz bölge genellikle Kuzey kayak bölgesi oluyor.

Kuzey bölgesinde yer alan Drop Lounge, gündüz kahve ve öğle yemeği keyfi yapabileceğiniz, akşamüzeri kayak sonrası sıcak şarap içebileceğiniz, geceleri ise canlı DJ performansları ile dans edebileceğiniz bir restoran & gece kulübü.

Güney Kayak bölgesinde Grand Kartal Otel ve Kartal Otel yer alıyor. 2 adet başlangıç, 3 adet kolay, 5 adet orta seviye ve 5 adet iyi seviye kayak pisti ile, toplam 20 kilometre uzunluğunda 15 pist yer alıyor. Pistlere ulaşım 2 telesiyej, 6 teleski ve 3 baby lift üzerinden sağlanıyor. Güney kayak bölgesinde de snowboard yapanlar için özel bir parkur da yer alıyor.

Güney bölgesinde kayak keyfiniz sırasında sabah, öğlen ve akşamüzeri liftler kapanana kadar Tepe Cafe’de yemek ve kahve molası verebiliyorsunuz.

Yukarıda da belirttiğim gibi hangi bölgede yer alan otelde kalıyorsanız, konakladığınız gece sayısına denk gelecek gün kadar o bölgenin pist ve liftlerinden ücretsiz yararlanabiliyorsunuz. Golden Key oteli bir istisna olarak iki bölge için de bu hizmeti sağlıyor.

Kartalkaya’da kayak yapmak istemeyenler için ise karda ‘snowshoe’ ile keyifli orman yürüyüşleri da yapmak mümkün. Köroğlu dağında çam ağaçları arasındaki farklı rotalarda bir rehber liderliğinde, küçük gruplar halinde yürüyüş turları yapabiliyorsunuz. Bembeyaz karlar üzerinde sessizliğin ve doğanın keyfine varmak için ideal bir deneyim.

KARTALKAYA OTELLERİ

Yukarıda belirttiğimiz gibi kayak yapmak istediğiniz alana göre otel seçiminizi yapmanızda fayda var. Otellerin hepsinde yer alan kayak odalarından kayak malzemesi kiralayabiliyor, deneyimli öğretmenlerden kayak ve snowboard dersleri ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıca otellerde ilk yardım ve sağlık hizmetleri de mevcut.

KUZEY BÖLGE OTELLERİ

GOLDEN KEY KARTALKAYA

Avrupa kayak köylerinde sık sık karşılaştığımız şale stili dağ oteli konseptinin, Türkiye’deki ilk temsilcisi olan Golden Key Kartalkaya, adeta çağdaş bir kış masalı.

Alp dağları şale mimarisi ile Anadolu yayla evlerinin karakteristiklerini harmanlayan çağdaş mimarisi, ışığı ve manzarayı içeri alan yüksek tavanlı ferah mekan tasarımları, içinizi ısıtan vintage detaylar ve doğal malzemeler ile bezenmiş dekorasyonu, şömineli salonu ve kafesi, kütüphaneli asma katı, kahvaltı ve lezzetli akşam yemeklerinin sunulduğu yüksek tavanlı kış bahçesindeki restoranı, aromaterapi sistemi, yastık menüsü, dvd menüsü gibi her türlü konforun düşünüldüğü zevkle döşenmiş 43 ferah odası, çocuklar için geniş Kids Club alanı, dağ manzaraları ile içiçe spa’sında jakuzi, sauna, kapalı yüzme havuzu, buhar odası, şok havuzu, masaj ve bakım odaları ve fitness salonu, güleryüzlü ve misafirperver hizmeti ile neredeyse otelden çıkmak istemeyeceğiniz kadar keyifli ve zarif bir otel Golden Key. Kayak kiralayabildiğiniz veya kayak malzemelerinizi dolaplara koyabildiğiniz kayak odasından, Kuzey bölge pistleri 100 metre, Güney Bölge pistleri ise 400 metre uzaklıkta. Yürümek istemezseniz, sizi pistlere taşıyıp bir telefon ile geri alan ücretsiz shuttle servisi de mevcut. Golden Key, konakladığınız gece sayısı kadar ücrestsiz ski-pass veriyor. İki bölgeden herhangi birisini seçip, günlük ücretsiz ski pass alabildiğiniz tek Kartalkaya oteli. Otel hakkındaki detaylı yazımız için: www.yolculukterapisi.com/goldenkeykartalkaya

 

Kaya Palazzo Ski Mountain

Büyük, lüks ve şık bir kayak otelinde konaklamayı tercih ederseniz Kaya Palazzo doğru adres. 2011’de açılan dağ oteli Kaya Palazzo Ski & Mountain Resort, 25.000 metrekarelik kapalı alanında, lüks ve ferah 139 odası, 2 farklı restoranı, 2 bar ve 1 lounge alanı, masaj odaları, hamamları, saunaları, buhar banyosu, fitness salonu, manzaralara nazır ısıtmalı kapalı havuzu ile tam donanımlı spası, geniş kayak odası, Kuzey pistlerine ulaşımınızı sağlayan shuttle servisi ile seçkin bir kış tatili oteli. Kuzey pistleri için konakladığınız gece sayısı kadar ücretsiz ski pass hizmeti sunuyor.
Dorukkaya Hotel

Kartalkaya’nın en eski otellerinden birisi olan Dorukkaya, özenli bir renovasyondan geçtikten sonra modern bir kayakçının ihtiyaçlarını karşılayacak kalitede bir otele dönüştü. Pistlerin hemen yanıbaşında yer alan otel, dağ ve orman manzaralı 220 odası, restoranı, bar ve lobi oturma alanı, çocuk kulübü, kapalı yüzme havuzu, spor salonu ve spası, kayak odası ve merkezi konumu ile kayağa hiç beklemeden çıkmak isteyenler için en pratik otel.

 

GÜNEY BÖLGE OTELLERİ

Grand Kartal Otel

Grand Kartal Otel, Kartalkaya’nın ilk göz ağrılarından birisi. 1998’de inşaa edilen otel, yenilenerek modern bir çehre kazandı. Dağ veya pist manzaralı 160 adet geniş odası, çocuk kulübü, bilardo salonu, fitness salonu, sauna ve jakuzi, kapalı yüzme havuzu, herşey dahil konseptinde kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği sunan restoranı, kayak odası ile bir kayakçının tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek yeterlilikte bir kayak oteli. Konakladığınız gece sayısı kadar Güney pistleri için ski pass hizmeti veriyor.

 

Kartal Otel

Kartalkaya’nın ilk oteli olan Kartal Otel, özenli bir renovasyondan geçerek modern ve ferah bir görünüme büründü. 82 adet geniş odası, oturma salonu, televizyon odası, herşey dahil hizmet veren restoranı, kayak sonrası yorgunluğunuzu gidermek için ısıtmalı yüzme havuzu, sauna, jakuzi, buhar banyosu, hamamı, spor salonu ve masaj hizmetleri sunan Kartal Spa’sı ile güzel bir kayak oteli. Konakladığınız gece sayısı kadar Güney pistleri için ski pass hizmeti veriyor.

 

YOLCULUK TERAPİSİ KAYAK YAZILARI

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval