ASPEN İZLENİM VE ROTALARI

Kuzey Amerika’nın en gözde ve şık kayak merkezlerinden birisi şüphesiz Aspen!

 

Kayağın yanı sıra stil sahibi lüks otelleri, gurme restoranları ve şık butikleri ile dünyanın en lüks kış tatili adresi.

 

Göz alıcı kasaba Wintersköl ve X Games gibi uluslararası festival ve karşılaşmalara, kış partilerine, meşaleli geçit törenlerine, açık hava konserlerine ev sahipliği yapan popüler bir kış destinasyonu.

Aspen başlangıç düzeyindeki kayakçılardan profesyonellere kadar her seviyeye hitap eden pistleriyle ABD’nin en geniş kayak bölgesi. Kelimenin tam anlamıyla bir kayak cenneti olan Aspen dört farklı dağda 20.000 kilometre karelik muhteşem kayak alanı sunuyor. Aspen (Ajax), Aspen Higlands, Snowmass ve Buttermilk dağlarının her birinin kendine has özgün bir karakteri var.

 

 

 

 

Aspen’in çoğunluğu orta seviyedeki pistlerinden sadece kayakçılar kayabilirken, Aspen’e 20 dakika uzaklıktaki Snowmass kaliteli toz karı ve vadileri ile hem snowboard’cular, hem de kayakçılar için tam bir bol kar cenneti. Aspen Highlands ise dik ve zorlu pistleri ile iyi kayakçılar için bol alternatif sunuyor. Buttermilk ise başlangıç ve orta düzeyde kayakçılar ve de çocuklar için ideal.

Aspen Dağı (diğer adı Ajax), vadiler arası uzanan kırmızı ve maviler ve de dik tepelerden inen kısa siyahlar ile her seviyeden kayakçı için ideal bir karma sunuyor. Diğer üç dağa kayakçıları sürekli olarak ücretsiz shuttle otobüsler taşıyor. Buttermilk dağı orta seviyedeki uzun ve az eğimli pistleri ile yeni başlayanlar ve yeni orta seviyeye geçmiş olanlar için ideal. Ayrıca 2002’den beri her sene Winter X-Games yarışlarının yapıldığı 3.2 kilometrelik uzun bir snowparkı var, Aspen Highlands iyi kayakçılar için bir cennet, özellikle dik ve basılmamış off-pist Highland Bowl bölgesi. Özellikle taze yağan kar sonrası burada bol karda kaymak helikopter kayağı ile yarışacak kadar zevkli. Snowmass ise otelden dirak kayağa çıkıp dönmenizi sağlayan ski-in & out otelleri ile hem aileler için harika, hem de geniş ve uzun pistleri ile kayakçı ve snowboardcular için keyifli bir seçenek. Özellikle tepeden aşağıya ağaçların arasından inen 5 kilometrelik Long Shot yolu orta seviye kayakçı ve snowboardcular için, ve de Hanging Vadisinin muhteşem manzaralara nazır dik ağaçlı yamaçları iyi seviyedeki kayakçılar için harika rotalar.

 

Aspen’in farklı tarzlardaki kayak ve snowboard’cular için sunduğu bu çeşitliliğin yanı sıra, pistlerinin her zaman bakımlı ve basılmış olması, Avrupa’nın pistlerine göre daha az kalabalık olması, ve eğlencesi diğer kayak destinasyonlarına göre cazip olmasını sağlıyor.

9.yüzyılda Aspen’de gümüş madeninin keşfedilmesi ile köy altın çağına girmiş ve 6 farklı gazetesi ve bir opera binası olan dev bir kasaba haline gelmiş. Öyleki 1892’de kasaba nüfusu 12.000 kişiye ulaşmış. Ancak 1930’larda gümüş fiyatlarının düşmesi ile kasabanın nüfusu 700’lere kadar düşmüş ve tüm o harika Viktoryen dönemi binaları terk edilmiş. Kayağın öneminin artması ile kasabanın kaderi yeniden değişmiş ve tüm eski tarihi binalar renove edilmiş, oteller, restoranlar, barlar, dükkanlar ve sanat galerileri ile dolup taşmış.

Kışın yüksek sezonda ise lokal havalimanı olan Sardy Field’e ardı ardına özel jetler inip yolcuları bırakıyor. Restoranlarda rezervasyonlar çok önceden dolabiliyor, ve de sadece üyelerin girebileceği kulüpler kapılarını herkese açmıyor. Son yıllarda her ne kadar uygun fiyatlı ‘Bed & Breakfast’ otelleri açılmış olsa da, Aspen kesinlikle ucuz bir kayak merkezi değil.

 

 

 

ASPEN AKTİVİTELERİ

Kayak harici Aspen’de birçok aktivite imkanı var:

  • Aspen Enstitüsü (1000 N. Third Str.): Dünya liderlerinin topluca geldiği uluslararası toplantı merkezi Aspen Enstitüsü, Aspen Meadows Resort içinde yer alıyor. Uluslararası konulu derslerinin herkese açık olduğu enstitüde, içinde eski fotoğrafların ve Apsen madencilik tarihine ait eşyaların yer aldığı Paepcke Binası’nın küçük galerisini gezmeyi unutmayın.
  • Aspen Sanat Galerisi (590 N. Mill Str.): Çağdaş eserlerin yer aldığı müze, Perşembe günleri saat 17:00’a kadar açık.
  • Wheeler Opera Binası (320 E. Hyman Eve.): 1889 yılında inşa edilmiş tuğla bina kelimenin tam anlamıyla hayranlık uyandırıyor. Eskiden vodvillerin gözde mekanı olan Wheeler Opera Binası, bugün 500 kişilik oturma kapasitesi ile rock konserleri, bale performansları, film gösterimleri ve Aspen Komedi Festivali’ne ev sahipliği yapıyor.
  • Rio Grande yürüyüş rotası: 20 mil uzunluğunda iki yani parmaklıklarla çevrili eski yürüyüş yolu Rio Grande, kasaba sakinlerinin köpeklerini gezdirmek için tercih ettiği mekanlardan. Şehrin merkezinden başlayan yürüyüş yolu, görkemli Fork River’ın yanı sıra devam ediyor. Sakin ve doğayla iç içe bir yürüyüş yapmak isteyenler için ideal.
  • Yamaç paraşütü: İki kişilik yamaç paraşütüyle Ajax’ın tepesinden başlayacağınız uçuşta bölgenin doğal güzelliğini havada süzülürken izleme fırsatına sahip olacaksınız. 7’den 70’e herkesin yaptığı yamaç paraşütü denemeye değer aktivitelerden.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

 

1 comment

  1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir