ALP D’HUEZ

 

Fransız Alp’lerinde yer alan Alpe d’Huez, her seviyeye hitap edecek zorluk derecesinde, sürekli karlı pistleri ile uzun bir kayak sezonu sunuyor. Sezon boyu güneşli havası, uygun fiyatlı ‘ski in & out = kapıdan kayak’ otelleri ile ailelerin özellikle seçimi.

Romanche vadisinin tepelerinde, Cenevre’ye bir saat uzaklıktaki Alpe d’Huez, Fransanın en eski ve geniş kayak merkezlerinden birisi. Yılda 300 gün boyunca güneşli havası sayesinde diğer bir adı ‘l’île au soleil = güneş adası’ olan Alpe d’Huez’in çoğu kayak pisti güneye baktığı için kayakçılar bu muhteşem güneşli havanın tadını gün boyu çıkartabiliyor. Bu güneşli uçsuz bucaksız kayak merkezinin farklı köşelerinde karşınıza çıkan nefes kesici vadi manzaralarını da gördüğünüzde, Alpe d’Huez’in neden bu kadar popüler olduğunu anlıyorsunuz.

Fransa’nın en eski kayak merkezlerinden birisi olan Alpe d’Huez’in kurulma çalışmalarına 1936’da başlanmış. 1970’lerde aşırı talep sebebi ile büyük blok binaların eklenmesi sonucu, şirin kayak kasabası görünümünü kaybetmiş. Ancak sevindirici bir haber: son birkaç yıldır oteller ve eski apartman binaları kütük ile kaplanarak, beton görünümün yerini geleneksel Alpine stili almaya başladı.

1860 metrede yer alan kayak kasabasını çevreleyen tepeler 3300 metreye kadar ulaşıyor. 3,330 metrede yer alan Pic Blanc tepesi ve çevredeki Vaujany, Oz ve Signal de l’Homme bölgeleri ile 238 kilometre kayak keyfi sunuyor. Ayrıca 16 kilometrelik siyah pisti Sarenne ile Avrupa’nın en uzun siyah’ına ev sahipliği yapıyor. Korunaklı vadiler uzun süre karla kaplı kaldığı için Avrupa’nın en kar garantili ve uzun sezona sahip kayak merkezlerinin başında geliyor Alpe d’Huez.

Büyük bir kayak merkezi olmasına rağmen, sık otobüs servisleri sayesinde tüm kayak alanlarına bölgenin lift bileti sayesinde ücretsiz ulaşabiliyorsunuz. Yükseklik ve vadi konumları sebebi ile birçok otel ‘ski in & ski out’ yani kapıdan kayakla çıkılıp girilir konumda olduğu için kayağa çıkıp dönmek müthiş kolay. Eğer ek bir ücret öderseniz yakınlarda yer alan Les Deux Alpes, Serre Chevalier ve Puy St Vincent bölgelerinde de kayabilir, böylece 7 gün boyunca her gün farklı bir vadide kayma imkanı bulablirsiniz. Ancak hem artan ziyarertçi ve kayakçı sayısını karşılamak için liftlere yenilerinin eklenmesine hem de tırmanış hızı ve koşullarını iyileştirmek için liftlerin renovasyona ihtiyacı var.

Pic Blanc tepesinde nefes kesici 360 derece manzaralar seyretmek mümkün. Pic Blanc tepesinin aşağısında 1150 metrede yer alan Vaujany köyü ise, 2590 metreye birkaç dakikada tırmanan ultra modern teleferiği ile Alpe d’Huez bölgesinde kayak kaymak ve de uygun fiyatla konaklamak isteyenler için başka bir alternatif üs.

alpe-d-huez

ALP D’HUEZ’DE KAYAK

Alpe d’Huez ve çevresi her seviyeden kayakçı için bolca pist ve off-piste opsiyonları sunuyor.

Alpe d’Huez uzun mavi ve kırmızı pistleri ile orta seviye kayakçılar için ideal pistler sunarken. İyi kayakçılar ise zorlayıcı siyah pistler ve dik ve bombeli kırmızılar sunuyor. Ayırca Pic Blanc tepesi mükemmel off-piste seçenekleri sunuyor. Off-pist kayak kaymak için rehber tutmak isteyenler ise Bureau des Guides’a başvurabilir.

Pic Blanc’dan aşağıya inen buzul üzeirnde yer alan 16kilometrelik Sarenne psiti Avrupa’nın en uzun siyah pisti. Bu yol üzerinden birçok off-piste çıkış yapmak mümkün, en keyiflisi Combe du Loup; Meije manzaralarına nazır off-piste keyfi sunuyor. Vaujany köyüne inen dimdik Lac Blanc to L’Alpette pisti sabahları bacakları açmak için zorlu bir ısınma pisti.

Başlangıç Seviyesindeki kayakçılar için de Signal de l’Homme ve Alpe d’Huez arasında birçok uzun yeşil pist yer alıyor. Ecole Ski Française (ESF) kayak okulunun İngilizce konuşan öğretmenleri ile çocukları kayağa başlatmak mümkün. Başka bir okul alternatifi ESI.

ALP D’HUEZ ÖZETİ

Auris, Oz, Vaujany, Villard-Reculas bölgelerini kapsayan kayak imkanı, Les Deux Alpes ve Serre Chevalier’e otobüs ve helikopter ile bağlantı

  • 1,130metre ile 3,330metre arasında 101 pist (38 yeşil, 32 mavi, 34 kırmızı, 17 siyah)
  • 84 lift
  • 2 snowpark
  • 15 dağ restoranı

(+) lar

Her seviyeden kayakçı için yeterli pist sunan geniş kayak alanı, kaliteli yapay kar, harika dağ restoranları, güneşli pistler

(-) ler

Hava karlı veya fırtınalı olduğunda çoğu pist kapalı, yüksek sezonda pistler ve liftler çok kalabalık, yetersiz sayıda ve eskimiş liftler (çoğu teleski), köyün mimarisi çok güzel değil

 

Hivers 2006 - OT - Alpe d'Huez   

NASIL GİDİLİR?

Cenevre havalimanı Alpe d’Huez’e sadece 80 km uzaklıkta.

 

OTELLER

Chamois d’Or 4*, Teleferik ve gondola yakın merkezi konumu, zevkli döşenmiş lounge alanı ve odaları, harika restoranı, yüzme havuzlu ve keyifli spa’sı ile kasabanin en iyisi.

Hotel Le Pic Blanc 4*, Pistlere 200 metre uzaklıkta nefes kesici manzaralara nazır muhteşem konumı ile dağ manzaraları severlerin oteli. Kasaba merkezine ücretsiz shuttle servisi mevcut.

Hotel Spa Le Royal Ours Blanc 4*, Kasaba merkezinde kapalı yüzme havuzu, fitness salonu ve geniş spası ve de keyifli restoranı ile şık bir alternatif. Kayak için teleferiğe ücretsiz shuttle servisi mevcut.

Hotel Les Grandes Rousses, 60 yıldır Collomb ailesi tarafından işletilen ski in & out konumdaki otelin odaları yeni renovasyondan geçti.

Hotel Le Petit Prince 3*, Güneşli Romanche vadisine bakan muhteşem manzaraları, ferah odaları, misafrperver ekibi ile uygun fiyatlı bir alternatif. valley, with beautiful sunny views. Basic clean rooms and friendly staff. Kayak için teleferiğe ücretsiz shuttle servisi mevcut.

Club Med L’Alpe d’Huez, Oisans’ın 6 vadisinin kesişiminde yer alan ‘all inclusive’ Club Med, çocuklu aileler için ideal.

Les Alpages 2*, Pistlere ve liftlere yakın B&B otel.

Rock Noir Hotel Design & Spa – Serre-Chevalier (Alpe d’Huez’e 41.4 km), 32 odalı ekolojik tasarım otel’n gurme restoranı, sushi barı ve de ultra modern bir spa’sı bulunuyor.

 

DAĞ RESTORANLARINDA ÖĞLE YEMEĞİ

La Fruitière, (Marmotte teleferiği ile ulaşılıyor)  Val D’isere’in en keyifli öğle yemeği adresi La Frutiere, artık Alp D’huez’de! Bembeyaz şale kulübesinde çeşit çeşit peynirler, şaraplar ve de modern Savoyard mutfağı sunuyor. Muhteşem lezzetleri, bembeyaz keyifli şale ortamı ve güneşli terası ile Alp D’Huez’in en popüler öğle yemeği adresi. Yanıbaşında bulunan La Folie Douce’un da “La Petite Cuisine” isimli kantin usulü büfe restoranı da çok güzel lezzetler sunuyor.

La Cabane du Poutat, Marmottes gondolunun altında yer alan muhteşem teraslı La Cabane, Alp D’Huez’in gurme ‘haute cuisine’ öğle yemeği adresi. Ahşap ağırlıklı ortamında, çok zevkli, sıcacık ancak modern bir şale dekorasyonuna sahip.

Chalet du Lac Besson, Les Chamois kırmızı pisti ve Le Boulevard des Lacs mavi pisti arasında Grandes Rousses gondolunun orta istasyonunun kuzeyinde yer alan restoran Alp D’Huez’in başka bir keyifli öğle yemeği adresi. Şömineli sıcacık bir şale ortamında veya güneşli terasında lokal lezzetler sunuyor.

La Bergerie, Villard-Reculas’a inerken yer alan lokal restoranın enfes manzaraları var.

Le Signal, Sarenne pisti üzerinde yer alan manzaralı geleneksel lezzerler sunan restoranının keyifli bir ortamı var.

Plage des Neiges, Çocuk başlangıç pistlerinin tepesinde yer alan hızlı atıştırmalık kafesi.

 

Alpe-d_huez-apres

APRES-SKI

Pistlerde: La Folie Douce: Mottosu ‘Dünyanın en yüksek dans pisti’ olan Folie Douce, 2015’de Alp D’Huez’de açıldı. Her gün öğlen 15:00-17:00 arası farklı bir canlı DJ, müzisyen ve dans performansına sahne olan Folice Douce’da ağırlıklı electro-house ve groove tonlara saksafoncular ve vokalistler eşlik ediyor, akşam üzeri herkes dans ritimlerine kendini kaptırmış oluyor.

Kasabada: L’Etalon

 

KASABADA AKŞAM YEMEĞİ

Au P’tit Creux, Chemin Bergers’de turist ofisinin hemen altında yer alan ve geleneksel Fransız dağ lezzetleri sunan restoran Alp D’Huez’in en popüleri.

Le Génépi, Route Romain’de yine turist ofisinin hemen altında yer alan eski bir çiftlik evidnen dönüştürülen orijinal mekanda harika et lezzetleri.

L’Edelweiss, Turisy ofisinin arkasında yer alan restoran Fransız spesiyali olan tartiflette, fondü ve rakletleri ile meşhur

La Crémaillère, Route d’huez, Viel Alpe. Etleri, pizza ve makarnaları ile ünlü rahat ve samimi dağ restoranı.

Pizzeria le Roy Ladre, Route d’huez, Viel alpe. Yine pizza ve pastaları ile ünlü popüler İtalyan bistrosu.

 

BARLAR

Le Sporting, Buzpateni pisti yanı

The Freeride Cafe, Quartier de Jeux

Etoile des Neiges, Route d’Huez

Zoo Bar, Buzpateni pisti yakını

Smithy’s, Buzpateni pisti yakını

Crowded House, Crystal’s Club Hotel L’Hermitage, Rue du Vieil Alpe

 

GECE KULÜPLERİ

Les Caves, Route du Coyulet

Igloo , Buzpateni pisti yakını

The Underground, Hotel Le Chamois, Chemin de la Chapelle
 

 

 

 

YOLCULUK TERAPİSİ KAYAK YAZILARI

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval