MEGEVE

Avrupa kayak köylerinin en gurmesi şüphesiz Megève. Kayak merkezleri arasında en çok Michelin yıldızlı restoran bu ufacık köyde yer alıyor. Ayrıca Megève her biri diğerinden daha güzel, şık ve özgün otelleri ve şaleleri ile mükemmel pitoresk bir görünüme sahip.

1900’lü yılların başında tüm aristokratların kışları geçirdiği kayak ve dinlenme merkezi St. Moritz idi. Ancak St Moritz yüksek binaları ve betonerme mimarisi ile gittikçe kalabalıklaşan ve çirkinleşen bir çehreye bürünüyordu. Az katlı dağ kasabası masumluğunu yitiriyordu. Dünyanın en ünlü asilzadeleriden birisi olan Baron Rothschield, St Moritz yerine yeni bir kış merkezi arayışındaydı, daha masalsı ve daha büyülü bir kasaba hayal ediyordu. Fransa’nın Haute Savoie bölgesinde yer alan Megève’i görünce aradığını bulduğunu fark eden Rothschield, 1916’dan itibaren bu köyün istediği gibi bir kayak kasabası olarak gelişmesi için büyük yatırım yaptı. Bu yatırımların hepsi yerini buldu ve 1960’larda altın çağını yaşayan Megeve, kendisini sık sık ziyaret eden sanatçı, aristokrat ve ünlüler ile Alplerin en gözde kasabası haline geldi. 1980’lerde bu ünvanı Courchevel 1850’ye kaptıran Megeve, aslında Rus istilasından uzak kalmayı başardığı için çok şanslı. Hala bir Ortaçağ dağ kasabası görünümünü korumayı başaran Megève şüphesiz Alp’lerin en hoş, büyüleyici ve masalsı kasabası.

Bu rustik ve fotojenik kasabanın sadece yayalara özel eski köy bölümünde daracık kaldırım taşı sokaklarında ilerleyen at arabaları veya kızaklarını, 13. yüzyıldan kalma kilisesi ve Ortaçağ meydanını görünce zamanda geriye yolculuk yapmış gibi hissediyorsunuz. Sokaklarda yer alan birbirinden şık butikler, şirin kafeler, restoranlar ve de köyün farklı yerlerine yayılmış muhteşem şale stili oteller ile göz kamaştırıcı bir kasaba Megeve.

1100 metre yüksekliğinde yer alan Megève, biraz alçakta kaldığı için zaman zaman kar eksikliği çekebiliyor ve de nispeten daha kısa bir sezona sahip. Kolay ve geniş pistleri ile daha çok başlangıç ve orta seviyede kayakçılara hitap ediyor. 325 km kayılabilir alanı, Mont Blanc’a kadar uzanan enfes dağ manzaraları, ağaçları bol olduğu için sisli ve karlı havalarda korunaklı kayak imkanı, Megève’in artıları. Çok yüksek olmayan pistlerinde kar kalitesinin düşüklüğü, yaşlanmış ve yavaş telesiyej ve teleferik sistemleri ise eksileri.

 

Ancak Megève ’in kayaktansa asıl güçlü olduğu yönü ‘en fazla Michelin yıldızlı restorana sahip dağ kasabası’ olması. İster Michelin yıldızlı olsun veya olmasın en keyifli, en lezzetli ve en zevkli dağ ve köy restoranları ve de otelleri Megève ’de.

Kar seviyesi eksikliğini kapatan diğer meziyetleri ise: kasabanın otantik Savoyard cazibesi, büyüleyici manzaraları, heryerde size kendinizi özel gibi hissettiren muhteşem hizmet anlayışı ve de Cenevre havalimanından sadece 1 saat uzaklıkta oluşu.

Megève, Cenevre’ye çok yakın olduğu için haftasonu ya da 4-5 günlük kısa kaçamaklar yapmak, muhteşem manzaralar sunan tepelerinde fazla yorulmadan keyifle kaymak, uzun öğle yemekleri ve gurme akşam yemekleri ile damaklarınızı şenlendirmek ve de kızak, kar yürüyüşü gibi değişik aktiviteler yapmak için ideal. Yani kısacası damak tadına ve göz zevkine düşkün kayakçılar için en ideal köy şüphesiz Megève.

 

 

NASIL GİDİLİR?

Megève’e 1 saat uzaklıkta Cenevre’den sürekli otobüsler ve shuttle servisleri kalkıyor.

KAYAK BİLGİLERİ

Megève aslında 3 ana kayak bölgesinde (Mont d’Arbois, Rochebrune ve La Jaillet) 300 kilometreden fazla pist sunuyor. Ancak bahsettiğimiz gibi alçak rakımı sebebi ile kayakçılar zaman zaman kar eksikliğinden muzdarip olabiliyor. Fakat Megève’de pistler kayalık değil çimenlik olduğu için kar tutması çok zor olmuyor, ve de son yıllarda yapılan yapay kar yatırımları ile artık pistleri kapatacak kadar kar eksikliği çekilmiyor.

Mont d’Arbois ve Rochebrune birbirine bir teleferik ile bağlı. Diğer vadinin diğer yamacında yer alan ve daha ufak olan Le Jaillet, en fazla kar seviyesi sorunu yaşayan bölge. Megève’in merkezinden Mont d’Arbois’e gondola ile tırmanabiliyorsunuz. Yine Mont d’Arbois’den teleferik ile Mont Joux ve Mont Joly tepelerinde çıkabiliyor ya da Rochebrune bölgesine geçebiliyorsunuz. Le Jaillet’e ise kasabanın kuzey kenarında yer alan başka bir gondola ile tırmanıyorsunuz, oradan da Le Christomet ve Le Torraz’a geçebiliyorsunuz.

Megève başlangıç ve orta seviye kayakçılar için adeta bir cennet. Her üç bölgede yeni başlayanlar için birçok öğrenme pisti mevcut. Combloux’daki yeşil pistler ve Le Bettex’e inen uzun yeşil pist alıştırma yapmak için ideal. Ardından adım atlamak için Mont d’Arbois’daki mavi pistlere geçebilirsiniz. Genelde okul tatilleri dönemleri haricinde Megève’deki pistler kalabalık olmadığı için kayak öğrenmek geliştirmek isteyenler için huzurlu ve güven verici alanlar sunuyor. Orta seviye kayakçılar için Rochebrune’daki kırmızı pistler ve La Jaillet’teki dik kırmızılar ideal. Özgüvenli orta seviye kayakçılar La Giattaz’ın kırmızı ve siyah pistlerini ve de Mont d’Arbois v e Mont Joux’nun kuzeydoğuya bakan pistlerini deneyebilir.

İyi kayakçıkar, Cote 2000’e tırmanırken Bayanlar Dünya Kupası Downhill pistini göreceksiniz. Çok zor olmayan bu siyah pist Mont d’Arbois ve Mont Joly’den Les Gets’in dağlarına kadar uzanan muhteşem manzaralar sunuyor. Ağaçların arasından masalsı dağ köyü St Nicolas’a inen rota da muhteşem Mont Blanc manzaraları sunuyor. Uzman kayakçılar için ideal pist seçenekleri ise: Mont d’Arbois’den inen Princesse ve Le Jaillet’de Christomet tepesinden inen siyah pist. Ayrıca çok iyi kayakçılara bazen şans gülüyor, ve her 3 bölgede de taze yağmış kar sonrası bol kar off-pist seçekleri bulmak mümkün oluyor, özellikle Mont Joly ve Mont Joux’nun altında.

 • Lift sayısı: 72
 • Pist sayısı: 135 (23 yeşil, 41 mavi, 54 kırmızı, 17 siyah) + 1 Snow park

 

OTELLER

Chalet Les Fermes de Marie 5*/ İçiçe geçen 9 şaleden oluşan büyülü bir otel. Ahşapın sıcaklığı, peluşların ve kürklerin yumuşaklığı ve derinin şıklığı çok zarif bir şekilde buluşturan 71 odalı bu muhteşem otel Megève ’de en sevdiğimiz.

Le Lodge Park 4*/ Le Lodge Park Biraz daha modern bir stil seviyorsanız Lodge Park adresiniz. 49 odalı otel’in barı akşamüstü buluşmaları için çok gözde. Geniş spa’sı, rahatlatıcı masajları ve arındırıcı bakımları ise Megève ’in en iyileri arasında.

L’Hotel Mont Blanc 4*/ Megève ’in simgesi haline gelmiş otel, 100 yıldan uzun bir süredir bu kasabaya gönül verenleri ağırlıyor. Eski olması sizi yanıltmasın, geçirdiği renovasyonlar ve de ara ara yapılan dekorasyon dokunuşları ile bir yandan modern bir kayakçının tüm ihtiyaçlarını karşılarken, sanatsal sergileri ve de şıklığı ile asaletini koruyor. Chamois gondoluna yakın 38 odalı otel, kasabanın ne merkezi konumunda yer alıyor.

L’Alpaga 5* / 22 odalı lodge ve 12 kişiye kadar konaklama sağlayan exclusive şaleden oluşan Alpaga son derce zevkli dekorasyonu ile butik şale atmosferi sevenler için ideal bir seçenek.

Four Seasons Hotel Megève  5* / 2017-2018 kış sezonunda açılan Four Seasons, Megève’in Mont d’Arbois pistlerine ski-in & ski-out konumda olan ilk oteli. 55 odalı otel muhteşem dağ manzaraları ve Four Seasons hizmet kalitesi ile kayak merkezinin yıldızı olmaya aday.

Chalet Zannier / Megève’e taze kan olarak eklenen bu yeni 12 odalı butik şale otel, muhteşem bir mimari tasarıma ve iç dekorasyona sahip.

Chalet du Mont d’Arbois 4*/ Rothschild’lerin geleneksel şıklığa sahip butik şale oteli Mont d’Arbois gondoluna yakın ski-in ski-out konumda.

Chalet Saint Georges 4*/ Chamois teleferiğinin dibinde yer alan sıcacık ve şirin butik şale oteli

Relais & Chateaux Flocons de Sel 5*/ 9 odalı Relais & Chateau oteli

M de Megève 5* / Chamois liftlerine 100 metre uzaklıkta butik şale oteli

La Ferme des Petites Frasses 5* / Butik şale oteli

Le Fer a Cheval 4*/ Butik şale oteli

Chalet Saint Philippe et son Hameau 4*/ Butik şale oteli

Park & Suites Megève Les Loges Blanches 4*/ Butik şale oteli

UYGUN FİYATLI OTELLER

Au Coeur de Megève 3* kasabanın merkezinde yer alan şirin bir aile işletmesi.

Au Coin du Feu 3* keyifli ufak şale çok şirin bir aile işletmesi

Hotel La Prairie 3* Gelenesek dekorasyonda geniş odalara sahip şale stili otel şehir merkezine yakın bir konumda

Le Gai Soleil 2* Basit ve sade şale stili otel kasabanın merkezinde gondolaya yakın bir konumda yer alıyor.

Diğer Uygun fiyatlı alternatifler: La Ferme du Golf, La Cremaillere Hotel, La Grange d’Arly, Les Cimes, Hotel Au Vieux Moulin, Rent Residence Hoteliere, Hotel Le Gai Soleil, Les Chalets du Prariand, Chalet d’Antoine, Le Rond Point d’Arbois, Chalet de l’Ancolie, Royal Rochebrune (Maeva)

 

 

 

 

 

KİRALIK ŞALELER

Chalet Tanniere / 10 kişiye kadar konaklama sağlayan exclusive şale

Chalet Brickell / 18 kişiye kadar konaklama sağlayan exclusive şale

Chalet Chatel / 10 kişiye kadar konaklama sağlayan exclusive şale

Diğer Şaleler: Chalet Les Clochettes, L’alpage du Pré Rosset, Chalet White, Chalet Galuchat, Chalet Chinchilla, Chalet Angora, Chalet Indigo, Chalet Anjuna, Chalet Feliz, Chalet Silk, Chalet Cashgora, Chalet Pashmina,  Chalet Bolchoï, Chalet Shatoosh, Chalet Cashmere, Chalet Vicuna, Chalet Kilim, Chalet Wool, Chalet Lampas, Chalet Hoggar, Chalet Palolem, Chalet Linen

RESTORANLAR

DAĞ RESTORANLARINDA ÖĞLE YEMEĞİ

Megève Alplerdeki en fazla sayıda dağ restoranına (35 adet) sahip. Ve aslında hepsi de son derece sevimli, otantik ve de lezzetli seçenekler.

Rochebrune Restoranları

 • *Sur Les Prés, Megeve’in efsanevi restoranı L’Alpette kapandığından beri pistlerin yeni bir öğle yemeği yıldızına ihtiyaç vardı. Petite Fontaine telesiyejinin tepesine birkaç yüz metre uzaklıkta, nefes kesici Mont Blanc manzaralarına nazır, şef Chritophe’nin Savoyard lezzetleri sunan Sur Le Pres restoranı Megeve’in yeni dağ restoranı gözdesi.
 • *La Radaz, Cote 2000’ün üzerinde yer alan geleneksel dağ kulübesi rustik atmosferinde dağın en güzel Savoyard lezzetlerinden bazılarını sunuyor.
 • L’Auberge de la Côte 2000, Cote 2000 pistinin altında yer alan Rothschield işletmesi restoran harika bir ambiyansta gurme Savoyard lezzetleri sunuyor.
 • Chalet Forestier, Rochebrune pisti üzerinde yer alan restoran ağaçların arasında pitoresk bir lokasyonda otantik Savoyard lezzetleri sunuyor.
 • La Caboche, Caboche teleferiğinin tepesinde harika bir kahve molası durağı
 • KAPANDI!!! L’Alpette alt 1895, Rochebrune pisti üzerinde yer alan, Alp’lerin gelmiş geçmiş en güzel dağ restoranı olan Alpette, gelenekselleşmiş bir klasik idi. Damalı deriler, kırmızı ve beyaz örtüler ve modern ahşap tasarımlar ile süslenmiş bu şale, rustik ve modern stilin harika bir sentezi olan restoranı efsanevi yapan 3 ana faktör vardı; enfes manzarası, leziz şarküterileri, nefis tatlı büfesi. Güneşli bir havada terasında muhteşem manzaralara nazır harika Savoyard lezzetlerinin ve de Fransız şaraplarının tadına varmak müthiş bir keyif idi. Ancak bu harika restoran KAPANDI!!! 

 

Mont d’Arbois Restoranları

 • *L’Idéal, Princesse gondolanın tepesinde yer alan Rothschild işletmesi otantik şale atmosferinde geleneksel Savoyard lezzetleri sunuyor.
 • *La Fruitière, (Mont J0ux teleferiği tepesinde)  Val D’isere’in en keyifli öğle yemeği adresi La Frutiere, artık Megève’de! Bembeyaz şale kulübesinde çeşit çeşit peynirler, şaraplar ve de modern Savoyard mutfağı sunuyor. Yanıbaşında bulunan La Folie Douce’un da “La Petite Cuisine” isimli kantin usulü büfe restoranı da çok güzel lezzetler sunuyor.
 • Les Mandarins: Fransa’nın en eski dağ restoranı olan Les Mandarins, muhteşem manzaralara nazır rustik kulübede Savoyard lezzetleri sunuyor.
 • La Raviere, Communailles’e inerken yer alan bu ufacık şirin kulübe harika bir uygun fiyatlı seçenek.

 

Jaillet Restoranları

 • *Auberge du Christomet, Cristomet Chairlift’e inerken yer alan bu gurme restoran muhteşem Savoyard lezzetleri sunuyor.
 • La Babotch, Rosiere pisti üzerinde yer alan sıcacık ve şirin kulübe harika bir uygun fiyatlı seçenek
 • Face Au Mont Blanc, Jaillet teleferiğinin başında yer alan açık büfe restoran.

 

APRES SKİ

La Folie Douce: Mottosu ‘Dünyanın en yüksek dans pisti’ olan Folie Douce, 2015’de Megève’de açıldı ve kasabanın Apres Ski eksikliğini tamamladı. Her gün öğlen 14:30-16:30 arası farklı bir canlı DJ, müzisyen ve dans performansına sahne olan Folice Douce’da ağırlıklı electro-house ve groove tonlara saksafoncular ve vokalistler eşlik ediyor, akşam üzeri herkes dans ritimlerine kendini kaptırmış oluyor.

Trapper’s Bar ise başka bir gözde apres ski adresi.

AKŞAM YEMEĞİ ADRESLERİ

Flocons de Sel Savoyard stili bir çiftlik evinde yer alan bu efsanevi Michelin yıldızlı restoran, 6 farklı yemekten oluşan fantastik bir menü sunuyor. Bünyesine yeni katılan genç şefler Julien Gatillon (Le 1920) ve Christophe Schuffenecker (Le Table de l’Alpaga) sayesinde restoran 3. Michelin yıldızını kaptı

Beef Lounge, Megève ’in en trendy ve en popüler restoranı şüphesi Beef Lounge, lezzetleri ve atmosferi ile bu ününü hak ediyor. Mükemmel pişmiş biftek, bonfile ve kaburgalar birbirinden özel ve değişik soslar ile servis ediliyor.

Les Enfants Terribles: Hafif loş bir atmosferde avangard bir dekorasyona sahip bu şık dağ bistrosunda tadı damağınızda kalacak istiridyeler, ıstakozlar, yengeçler, dev karidesler, ördek ve somon sizi bekliyor. Son noktayı da kestane, dondurma ve kremşantili Mont Blanc tatlısı veya özel profiterolü ile koymanızı tavsiye ediyoruz.

Les Fermes de Marie, 3 farklı atmosferde misafirlerini ağırlıyor: otantik Fransız lezzetlerin sunulduğu geleneksel restoran, çağdaş tasarımda Carnotzet ve Limonaire  gibi modern ve geleneksel Savoyard lezzetleri sunan Alpine restaurant ve kapalı gruplara özel yemekler sunan La Salle à Manger.  which can be privatised.

Domaine de la Sasse, Megève’in biraz dışında Cote’de gözlerden ırak bir konumda yer alan bu gizli cevher, şahsına münhasır sahibi Dominique Meridol’un spesiyali bizon eti ile ünlü.

Le Puck, Flocons de Sel’in efsanevi şefi Emmanuel Renault’nun restoranı daha rahat ve samimi bir ortamda gurme bistro lezzetleri sunuyor.

La Taverne du Mont D’Arbois, yine bir Rothschild işletmesi restoran sıcacık şömine başı ortamı ve de harika et, şarküteri ve peynir lezzetleri ile harika bir seçenek.

Le Sauvageanne Chez Nano,  2637 Route du Leutaz, Geleneksel ahşap şale ortamında lüks bir atmosferde Savoyard lezzetleri.

Le 1920, Chalet du Mont D’Arbois, 1 Mİchelin yıldızlı gurme Fransız restoranı

Brasserie Centrale, Kasabanın ana meydanında yer alan bu restoran en güzel fondü ve pizza adresi.

Au Coin du Feu / Kasabanın en iyi föndü adresi.

L’Alpaga Restaurant / Bistro mutfağı

Boudha Moor / Asya füzyon mutfağı

 

 

ALIŞVERİŞ

Scarlett, sanat galerisi, kitapçı ve ev tasarım butiği olan Scarlett Megeve ruhunu ve kültürünü deneyimlemek için harika bir mekan.

 

 

 

 

 

BARLAR

Calèche, Rue Monseigneur Conseil

Le Prieure, 116 Place de l’Eglise

Le Chamois, 21 Rue Monseigneur Conseil

Club de Jazz des Cinq Rues, Rue du Comte-de-Capre

Wake Up, Route Edmond-de-Rothschild

Cocoon, Route Edmond-de-Rothschild

 

 

KULÜPLER

Les Caves de Megève, Rue Ambroise Martin. Long established and very popular smart club.

Cargo, Rue Ambroise Martin

Le Pallas, Route Edmond-de-Rothschild

 

YOLCULUK TERAPİSİ KAYAK YAZILARI

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval