MARAİS BÖLGESİ: PARİS’İN BOHEM YÜZÜ  

 

Paris dünyaca ünlü müzeleri, sarayları, bulvar ve meydanları, cıvıl cıvıl sokakları, meşhur kafeleri, gurme restoranları, moda evleri, butikleri, ve her gün bir yenisi eklenen mekanları ile daima taze keşiflere açık, modası hiçbir zaman geçmeyecek yegâne şehir şehir.

 

Size aynı gün içinde birçok farklı duyguyu yaşatabilen sanatın, aşkın ve gastronominin başkenti Paris bir yandan nostaljik bir romantik, bir yandan bohem ve artistik, bir yandan göz kamaştırıcı ve cazibeli, bir yandan da yenilikçi ve trendy. Ve tabii ki her zaman zarif ve şık bir şehir olarak kendisini ziyaret edenleri her seferinde yeni bir özelliği ile büyülemeyi başarıyor.

 

 

BOHEM MARAIS

 

Paris’in muhtemelen en büyüleyici, en özgün bölgesi olan Marais. Bölgenin güzelliği ve hassas karakteri, farklı kültür ve tarzları uyum içinde harmanlamasından geliyor. Demir işlerle süslenmiş romantik dar sokakları, harika mimarideki binaları Marais’nin büyüsünü veren diğer özellikler.

 

Eskinin zarafetini yansıtan 17.yüzyıl bina ve konakları, 1960’larda uzmanlıkla restore edilmiş, ve şimdi bu binalar çağdaş sanat, kültür, tasarım ve modayı sergileyen müze ve butiklerle yeniden var olmuş. Aynı zamanda eski Yahudi mahallesindeki ve diğer etnik semtlerdeki küçük esnaflar özgün kimliklerini koruyarak kapitalizme karşı direniyorlar. Gay kültürünün duyarlılığı, renkli modası, entellektüel birikimi bölgeye canlılık ve kültürler katıyor.

 

Galeriler, yeni orijinal tasarımcılar, kitapçılar, butikler ve sergi alanları rue Vieille-du-Temple, rue Debelleyme, rue Charlot, rue des Rosiers, rue du-Roi-de-Sicilie, Rue du Temple, Rue de la Verrerie, Rue des Archives, Rue de Franc Bourgeois ve Rue Ste-Croix-de-la-Bretonnerie gibi sokakları dolduruyor. Marais’de ‘Café’ kültürü de çok güçlü. 

 

 

 

Hotel De Ville Bölgesi

 

Bu bölge iki tezat estetiği bir arada barındırıyor: gösterişli mermerleri ve küçük kuleleri ile Hotel de Ville  belediye binasının haşmetli endamı ve tarihi zenginliğine karşılık, halk arasında Beaubourg olarak bilinen Centre Georges Pompidou Merkezi’nin farklı renklere bürünmüş borular, iskeleler ve kanalları ile çok yönlü, işlevsel, modern mimarisi. Bölge heyecan verici karakteri ve değişime hevesli enerjik ruhu, ilgi çekici başka binaları, müze, bar, kafe ve dükkânları ile kalabalıkları cezbediyor.

 

Marais bölgesinde iken diğer ziyareti hak eden duraklar ise:

  • Picasso’nun Mavi ve Kubist dönemleri arasındaki en geniş koleksiyonuna ev sahipliği yapan Picasso Müzesi (5 Rue de Thorigny),
  • Vosges ve Chatelet meydanları,
  • Fontaine de Stravinsky çeşmesi,
  • Sens, Sully, Rohan, Soubise otellerinin binaları,
  • Victor Hugo evi, Cognacq-Jay, Arts et Metiers, Poupee ve Carnavalet müzeleri,
  • La Galerie d’Architecture Mimari galerisi,
  • Sen nehri kıyısındaki gotik Notre Dame Katedral’i de yürüme mesafesinde.

 

 

Marais bölgesindeki en güzel lezzet durakları:(detaylı Marais rehberimiz yazının sonunda yer alıyor)

Fragments (76 Rue des Tournelles) kahve molası, Bontemps Patisserie (57 rue de Bretagne) çilekli çöreği, Maison Plisson (93 Moulevard Beaumarchais) taze gurme brioche’ları ile Marais’nin en güzel sabah durakları. 

 

Öğle yemeği için muhteşem Paris manzaralarına nazır Centre Pompidou’nun terasındaki Georges’a, ya da lokaller ile birlikte Petit Fer à Cheval (30 Rue Vieille du Temple) e, ya da şık bir öğle yemeği için Chez Benoit (20 Rue Saint-Martin)’ya uğrayın.

 

Galeriler, yeni orijinal tasarımcılar, kitapçılar, butikler ve sergi alanlarını keşfetmek için Vieille-du-Temple, Debelleyme, Charlot, Rosiers, Roi-de-Sicilie, Temple, Verrerie, Archives, Franc Bourgeois ve Ste-Croix-de-la-Bretonnerie sokaklarını adım adım dolaşın.

 

Mahallenin en trendy noktalarından birisi olan konsept mağaza Comptoir 18-20 (20 Rue des Archives), kitapçı ve sanat galerisi Ofr (20 Rue dupetit Thouars) ise meraklıları için birer cevher.

 

Bir aperatif için ise adresler Candelaria (52 Rue de Saintogne) veya Little Red Door (60 Rue Charlot) Akşam barda oturup rahat bir yemek için Le Mary Celeste (1 Rue Commines),

 

Brasserie lezzetleri için Le Progres (1 rue de Bretagne) ve Fas mutfağı için 404 (69 Rue des Graviliers) doğru adresler.

 

 

Marais Civar Keşifleri:

Hazır Marais bölgesindeyken Les Halles ve Bastille civarını da gezebilirsiniz:

 

 

Les Halles Bölgesi

Les Halles bir zamanlar Paris’in altında güzel cam ve dökme demirden köşkler barındıran çiftçiler pazarıymış. Emilie Zola onu “Paris’in çanı” olarak isimlendirdiğinde, yiyecek pazarını kastetmiş, ama bu tanım aynı şekilde bölgede ikamet eden nahoş ve “alternatif” kahramanlara da uygulanmış.

 

Köşkler 1969 yılında tahrip edilmiş ve daha sonra Halles Pazar yeri, yeraltı çarşısı ve ulaşım merkezi ile yer değiştirdiler. Sokakları hala melez bir insan topluluğu dolduruyor ve Rue St-Denis uzun zamandır Genelevler Bölgesi olmaya devam ediyor, fakat Les Halles’de bir sürü dikkat çekici yerler var. Pazar Yeri’nin kuzeyindeki modern Montorgueil bölgesinde küçük sokaklarla çevrili Rue Tiquetonne ve Rue Etienne Marcel, romantik kafeleri, bistro şarap barları ve tatlı butikleri ile tıka basa doluyor.

 

 

Bastille

Uzun bir süre Fransız Devrimi sırasında mahkumlar ile dolup taşan Paris’in dillere düşmüş hapishanesine ev sahipliği yapan ayrıca Paris’in ikinci büyük operası Bastille’in iddialı prodüksüyonları ile operasverlerin uğrak bölgesi, şimdi yeme içme sahnesine katılan taze kanlar ile canlanıyor.

 

Michelin yıldızlı Septime (80 Rue de Charonne) burayı mesken seçtiğinde şehirliler epey şaşırmıştı, Şef Bertrand Grébaut ‘un mevsimlik taze mahsüller ile yarattığı gurme lezzetlerden oluşan 30 Euroluk öğle yemeği gerçek bir gastronomi fırsatı sunuyor. Yan kapıda yer alan Clamato (80 Rue de Charonne) ise ton tataki gibi harika deniz mahsülleri ile başka bir yıldız. Daha basit ve sade bir yemek isteyenler için Da Vito Pizzeria ( 5 Rue Sedaine) nın pizza ve İtalyan lezzetleri harika. Caz müziği eşliğinde kokteyller için ise adres Moonshiner (5 rue Sedaine)

 

 

MARAIS REHBERİ

OTELLER

Le Bains, 7 Rue du Bourg l’Abbé, 3. Bölge / Paris’in efsanevi gece kulübü Le Bains Douches, 39 odalı lüks bir butik tasarım otele dönüştürüldü

Hotel Le Petit Moulin, 29/31 rue du Poitou, 3. bölge / 17.yy’a ait binanın otele dönüştürülmesiyle oluşan Hotel du petit Moulin, şehir merkezinde yer alıyor. Otelin odaları ünlü Fransız moda tasarımcısı Christian Lacroix tarafından dekore edilmiş. Lacroix’un kıyafetlerinde kullandığı renk ve desenlerle dekore edilen odalar oldukça konforlu. Oda fiyatları 220 Dolar’dan başlıyor.

Murano Urban Resort 13 bd du Temple, 3. bölge / Paris’in ultra-hip otellerinden biri. Murano kristalleri, şamdanlar, pop art tablolarla zenginleştirilmiş, ışığı istenilen moda göre ayarlanabilen odalarıyla iddialı.

3 Rooms, 5 rue de Moussy, 4. bölge / Azzedine Alaia tarafından tasarlanan 3 Rooms Paris’in hip otelleri arasına yer alıyor. Oda fiyatları 550 Dolar’dan başlıyor.

Villa Mazarin 6, rue des Archives, 4.bölge / Paris’in trendy bölgesi Le Marais’de yer alan otel, Pompidou ve Picasso Müzelerine, Notre-Dame Kilisesi, Saint-Louis Adası’na yürüme mesafesinde. Modern tarz ile klasik romantizmi çok güzel buluşturan bu otel, Marais’in tasarım ve moda trendlerini takip edebileceğiniz butiklere, enfes yemekler yapan restoranlara ve gece hayatına yön veren gece kulüplerine çok yakın. Oda fiyatları 200 Euro ile 400 Euro arasında değişiyor.

 

Hotel Jules&Jim, 11 Rue des Gravilliers, 3. Bölge

Hotel Caron De Beaumarchais, 12 Rue Vielle du Temple, 4. Bölge
Hotel Saint-Louis En L’isle, 75 Rue St- Louisen L’lle, 4. Bölge

Hotel Bourg Tibourg, 19 Rue du Bourg Tibourg, 4.bölge

 

 

 

 

GURME ADRESLER

 

KAHVE ADRESLERİ

Fragments, 76 Rue des Tournelles

La Caféothèque, 52 rue de l’Hôtel-de-Ville

 

PASTANE & FIRIN ADRESLERİ

Rose Bakery, 30 Rue Debelleyme

Bontemps Patisserie, 57 rue de Bretagne

Maison Plisson, 93 Moulevard Beaumarchais

Popelini, 29 rue Debelleyme

Jacques Genin: 133, rue de Turenne

Poilâne:  38 rue Debelleyme

 

BRUNCH & KAHVALTI ADRESLERİ

Café Beaubour, 100 Rue St Martin, 4.bölge / Centre Pompidou’nun dibinde yer alan kafe, müze ziyaretiniz öncesinde, kocaman camların önünde oturup mahallenin uyanışını ve gelen geçeni izlemek, taze kahvenizi yudumlarken, croissant, reçelli tartine ekmeği veya yumurtalı bir kahvaltı için ideal bir semt kafesi.

Jardins du Marais, 74 Rue Amelot, 3. Bölge / Marais’nin kalbinde 1500 metrekarelik yemyeşil açık hava alanında gurme Fransız lezzetleri ile öğle yemeği ya da şampanyalı brunch keyfi.

Kafe & Konsept Mağaza: The Broken Arm, 12 rue Perree, 3.bölge

Kafe: Café Marcovaldo, 61 rue Charlot / Vintage ambiyanslı mekanda organik İtalyan lezzetleri

 

 

 

ÖĞLE YEMEĞİ ADRESLERİ

Georges, 19 rue Beaubourg / Centre Pompidou’nun 6.katında yer alan Georges, Paris’in en popüler mekanlarından biri. Harika şehrin manzaralarına nazır öğle yemeği için ideal bir adres. Jardins du Marais, 74 Rue Amelot, 3. Bölge / Marais’nin kalbinde 1500 metrekarelik yemyeşil açık hava alanında gurme Fransız lezzetleri ile öğle yemeği ya da şampanyalı brunch keyfi.

Le Bouledogue, 20 rue Rambuteau, 3. Bölge / Sahipleri Didier & Jean’ın buldog cins köpeğinden ismini alan Marais’liler arasında gözde bir mahalle bistrosu olan tatlı mekan, somon tartar, ceasar salata ve tarte tatin gibi tipik Fransız lezzetleri sunuyor.

Café Marcovaldo, 61 rue Charlot, 3. Bölge / Vintage ambiyanslı mekanda organik İtalyan lezzetleri

L’estaminet des enfants rouges, 39 rue Bretagne, 3. Bölge / Paris’in en eski kapalı pazarı Les Marche des Enfants Rouge içinde yer alan küçücük kantin kafe her ay değişen menüsünde taze günlük organik lezzetler sunuyor.

La Freme de Mesenguy, 39 rue Bretagne, 3. Bölge / Paris’in en eski kapalı pazarı Les Marche des Enfants Rouge içinde yer alan bu sıcacık mekanın favorisi, 5 peynir seçeneği ile gelen efsanevi çiftlik çizburgeri ve ev yapımı papates kızartması.

Chez Taeko, 39 rue Bretagne, 3. Bölge / Paris’in en eski kapalı pazarı Les Marche des Enfants Rouge içinde yer alan Japon restoranı

Chez Alain, 39 rue Bretagne, 3. Bölge / Paris’in en eski kapalı pazarı Les Marche des Enfants Rouge içinde yer alan mutluluk dükkanında lezzetli krepler ve sandöviçler sunuluyor.

Paris New York, 1 rue Perrée, 3. Bölge,  96 rue Oberkampf 11. Bölge, 50 rue du Faubourg Saint-Denis 10.bölge  / Marais, Oberkampf,Faubourg Saint-Denis’de yer alan efsanevi hamburgerci

Comptoir des Mers, 1 rue de Turenne, 4. Bölge / Marais bölgesinde yer alan ufacık restoran enfes deniz mahsülleri ile Paris’lilerin göde öğle yemeği adreslerinden.

Petit Fer à Cheval, 30 Rue Vieille du Temple, Marais’nin 25 yıldır vazgeçemediğimiz ufacık cool bistrosu.

Chez Leon, 32 Rue Legendre, 17. bölge / soğan çorbası, salyangoz ve soslu midye gibi tipik brasserie lezzetleri ile bir Paris klasiği.

Le Camion Qui Fume, 168 Rue Montmartre, 2. bölge / Sürekli hareket halinde yemek karavanları kervanına yeni bir Paris versiyonu eklendi, muhteşem görünüm ve lezzetteki hamburgerleri kaçırmamak için lokasyonunu www.lecamionquifume.com websitesinden ya da +33636434900 nolu telefondan takip edebilirsiniz.

Cantine California, 46 Rue de Turbigo, 3. bölge/ Mobil hamburger yemek kamyonu

 

 

AKŞAM YEMEĞİ ADRESLERİ

Istr, 41 rue Notre Dame de Nazareth, 3. Bölge / Bohem mahalle Marais’nin sınırında açılan Istr, renkli fayans ve karoları, desenli duvar kağıtları, retro lambaları ile canlı bir atmosferde istiridye ve kokteyller sunuyor.

Le Bouledogue, 20 rue Rambuteau, 3. Bölge / Sahipleri Didier & Jean’ın buldog cins köpeğinden ismini alan Marais’liler arasında gözde bir mahalle bistrosu olan tatlı mekan, somon tartar, ceasar salata ve tarte tatin gibi tipik Fransız lezzetleri sunuyor.

Comptoir des Mers, 1 rue de Turenne, 4. Bölge / Marais bölgesinde yer alan ufacık restoran enfes deniz mahsülleri ile Paris’lilerin göde öğle yemeği adreslerinden.

Le Sergent Recruteur, 41 rue Saint-Louis-en Ile, 4. bölge / Şef Michel Bras, 4. Bölgede Notre Dame yakınlarında turistik bir mekanı devralarak, avant-garde İspanyo tasarımcı Jaime Hayón ile birlikte şık ve zarif bir restorana dönüştürdü. Menüsüz restoran şefin günlük özel seçkilerini sunuyor. Lezzetleri, ambiyansı ve servisi ile çok beğeni toplayan restoran Michelin yıldızını hemen kaptı.

404, 69 Rue des Graviliers / Paris’te renkleri, ambiyansı ve lezzetleri ile Fas rüzgarları estiren restoranın, tajin, kuzu etli kuskus gibi lezzetleri çok gözde.

Le Mary Celeste, 1 Rue Commines / Akşam barda oturup rahat bir yemek için ideal bir bistro

Le Progres, 1 rue de Bretagne / Brasserie lezzetleri ile rahat ve samimi bir akşam yemeği için ideal bir adres

 

 

BARLAR

Candelaria, 52 Rue de Saintogne

Little Red Door, 60 Rue Charlot

Le Progres, 1 rue de Bretagne

Andy Wahloo, 69 Rue des Gravilliers

Candelaria, 52 Rue de Saintogne

Little Red Door, 60 Rue Charlot

 

 

ALIŞVERİŞ

Dünyaca ünlü lüks markaların adresi Rue Saint-Honoré ve Avenue Montaigne olsa da

özgün tasarımcı butikleri ve vintage mağazaları ile Marais bölgesi daha orjinal bir alışveriş deneyimi sunuyor.

 

Konsept Mağaza: Comptoir 18-20, 20 Rue des Archives

Konsept Mağaza:  BHV Marais, 52 Rue de Rivoli

Ev Tasarım Konsept Mağazası: Tom Greyhound, 19 Rue Saintonge

Ev tasarım ve aksesuar: Mushkane, 3 rue Pastourelle

Kitapçı ve Sanat Galerisi: Ofr, 20 Rue dupetit Thouars

Çanta: Pauline Pin, 51 rue Charlot

Parfüm: Atelier Cologne, 15 rue Debelleyme

Çay: Mariages Freres, 30 Rue du Bourg Tibourg

 

Giyim: Isabel Marant, 47 rue Saintonge

Giyim: April 77, 49 rue de Saintonge

Giyim: Pretty Box, 46 rue de Saintonge

Giyim: Olga 103, rue Vieille du Temple

Giyim: Manoush 75, rue Vieille du Temple

Giyim: Surface to Air, 108 rue Vieille du Temple
Giyim: Anna Rivka,104 rue Vieille du Temple

Giyim: Florian Denicourt, 24 rue Charlot

Giyim ve Antika Pazarı: Carreau du Temple – (Rue du Petit-Thouars ve Rue Perreé arasında) Pratik ve sade kıyafetler. Salı-Cuma öğlen 12:00’ye kadar ve de Cumartesi-Pazar öğlen 13:00’e kadar açık.

 

 

MARAİS HARİTASI İÇİN: http://www.bhv.fr/en/plan-marais/

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval