STRAZBURG BAHAR KEŞİFLERİ

 

 

 

Dünyanın en yüksek ve görkemli Gotik kiliselerinden birisi olan Notre Dame Katedrali ile ünlü Strazburg, Fransız tutkusu ile Alman mükemmelliyetciliğinin buluştuğu, masal gibi bir şehir.

Avrupa’nın tam ortasında, Fransa, Almanya ve İsviçre ülkelerinin kesişim noktasında yer alan Strazburg, Avrupa Parlamento’sunun da ev sahibi olarak, gerçek bir kültür karması deneyimi sunan kozmopolit bir şehir.

Eski şehirdeki UNESCO Kültür Mirası koruması altındaki kurabiye evleri ve Notre Dame katedrali gibi büyüleyici tarihi mirasları arasında, Faux-Rempart Kanalı boyunca ve Petite France bölgesinde yürürken sanki zamanda bir yolculuk yapmış gibi hissediyorsunuz.

Fransa’nın bisiklet dostu olması ile ünlü şehri Strazburg’da, şehirliler dört mevsim pedal çevirerek ulaşımlarını sağlıyor. Meydanlar ve sokaklarda yer alan bisiklet istasyonlarından kolaylıkla bisikletinizi kiralayıp, işaretlenmiş bisiklet rotalarını takip ederek şehrin tarihi bölgelerini, meydan ve parklarını ve mihenk taşlarını keşfedebilirsiniz.

Şehrin cazibe merkezlerini keşfetmenin başka keyifli bir yolu ise Ill nehri ve kanalları boyunca ilerleyen Grand Îsle adacığını ve Petite France bölgesini, Avrupa Parlamentosu ve İnsan Hakları Konseyi binalarını görebileceğiniz 70 dakikalık tekne gezisi.

Michelin yıldızlı restoranları, bistroları, şarap ve bira evleri, sokak lezzetleri kulübeleri, özgün fırınları, pastaneleri ve butik çukulatacıları ile tam bir gastronomi cenneti Strazburg. Fransız ve Alman mutfak geleneklerinin maharetli karması olan Alsace lezzetlerinin, Kugelhopf kek, choucroute, bretzel, flammenkuche, tarte l’oignon, cassoulet gibi en güzel örneklerini tatmanızı öneririz. Strazburg ayrıca Alsace bağ rotasına açılan kapı. Hem restoranlarda hem de şarap evi kavlarında, bölgenin efsane beyaz şaraplarını tadabilirsiniz.

Şehrin hem uluslararası sanat ustalarını hem de yeni yetenekleri sahneleyen müze ve sanat galerileri, antikacıları, bağımsız kitapçı ve müzik evleri ile çok kültürlü bir sanat atmosferi var.

 

Strazburg Rotaları

 • Strazburg’da eğer sadece bir gününüz var ise size önerimiz şehrin kalbinde yer alan ihtişamlı Notre Dame katedralini, Île nehri üzerindeki Grande Île adacığında yer alan, kanalları, köprüleri ve tarihi binaları ile minyatür bir Venedik’i andıran La Petite France semtini, 17. Yüzyıldan kalma Barrage Vauban köprüsünü, yöre tarihi ve geleneklerini aktaran Musée Alsacien’i, Botanik bahçeleri ve Parc de l’Orangerie parkını ziyaret etmeniz ve Brasserie Les Haras ve Le Bistro des Copains restoranlarında öğle ve akşam yemeği yemeniz.
 • Tarihi şehrin kalbinde yer alan ve göz bebeği olan Notre Dame Katedrali, Avrupa’da gotik mimarinin en etkileyici örneği. 12. Yüzyıldan bu yana hala ayakta durması bir mucize olan katedralin kulesine tırmanıp, Ortaçağ şehrini kuş uçuşu izleyin ve 1842’den beri her saat başı dakik gösterisi ile izleyenleri büyüleyen astronomik saatin şovunu seyredin. Şehrin başka bir cevher kilisesi ise Saint-Pierre Le Jeune. 1053’de inşa edilen kilisenin Yüzyıldan kalma sütunları ve çan kulesi ve de 14. Yüzyıldan kalma freskoları çok etkileyici.
 • Notre Dame katedralinden birkaç adım ötede nehrin kıyısında yer alan Palais Rohan sarayı, 18. Yüzyılda Fransız İmparatorları ve baş rahiplerini ağırlamış aristokrat Rohan ailesinin görkemli evi. Saray güzel sanatlar, arkeoloji ve dekoratif sanatlar olmak üzere 3 müzeye ev sahipliği yapıyor.
 • Şehrin en meşhur meydanı olan Place Kléber, tamamen trafiğe kapalı olduğu için tüm şehirlilerin buluşma ve keyifle vakit geçirme adresi. Hem kafelerde oturup şehir hayatını izlemek hem de alışveriş duraklarını gezmek için doğru adres. Alman mahallesinin kalbinde, Ulusal Tiyatro ve Kütüphanenin ortasında yer alan yemyeşil Place de la République meydan ve parkı ise şehrin başka bir buluşma merkezi.
 • Alsace bölgesinin başkenti olan Strazburg, bölgede Fransa ve Alman İmparatorlukları arasındaki çekişmeli tarihi ve iki kültürün izlerini taşıyor. Musée Alsacien, Alsace tarihi, kırsal gelenek ve yaşam biçimi hakkında bilgi edinmek isteyenler için geniş koleksiyonu ile ideal bir müze.
 • Musée d’Art Moderne et Contemporain yani kısa adı ile MAMCS, 1998’de inşa edilmiş çağdaş sanat müzesi, Fransız sanatının 1879’dan günümüze en çarpıcı örneklerinin yanı sıra uluslararası eserleri de barındıran çok geniş bir sanat koleksiyonu sergiliyor. Ayrıca L’Oeuvre Notre-Dame Müzesi 13. Yüzyıl ile 17. Yüzyıl arasını kapsayan enfes bir klasik sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Şehrin tarihini öğrenmek isteyenler için ise Ancienne Grande Boucherie müzesi Ortaçağ’dan Fransız İhtilali’ne kadar bölgenin tarihi olaylarını ve yaşam biçimini sergileyen bir etnografya müzesi.
 • Avrupa Parlamentosu’nun resmi merkezi olan Strazburg’da, Ren nehri kıyısında yer alan modern mimarinin görkemli bir örneği olan Parlamento Sarayı Avrupa Birliği kararlarının alındığı merkez. Meraklısı iseniz Parlamento gezi turlarına veya senede 12 kez gerçekleşen oturumlara katılabilirsiniz.
 • Avrupa Konseyi’nin karşı çaprazında yer alan Parc de l’Orangerie, 26 hektarlık alana yayılmış şehrin akciğeri olan yemyeşil bölgesi. Şehrin başka bir yeşil alanı 6,000’den fazla ağaç, bitki ve çiçek türüne ev sahipliği yapan Botanik Bahçeleri.
 • 2012’de inşaa edilen Grande Mosquée camii, 1500 kişilik kapasitesi ile Fransa’nın en büyük ikinci camisi. Enfes bir çağdaş mimari örneği olan caminin 20 metre yüksekliğinde ihtişamlı metal 128 ton ağırlığında.
 • Aralık ayı Strazburg’un en renkli ve şenlikli zamanı Noel. 1570’den beri kış aylarında Broglie meydanında kurulan Noel Pazarı‘na ev sahipliği yapan Strazburg, bugün şehrin 11 farklı meydan ve sokağında kurulan pazarlarında 300’den fazla kulübe ve tezgah ile bir hafta sonunu rahatlıkla geçirmenizi sağlayan bir harikalar dünyasına dönüşüyor.

 

 

Strazburg Restoran ve Otel Önerileri

 • Şehrin en keyifli Brunch Adresleri: Au Bonheur des Dames, Au Bureau Rivetoile, L’Atelier d’Grand Père ve Le Bistrot du Boulanger
 • Öğle yemeğinde lokal ve geleneksel bir deneyim yaşamak için Maison des Tanneurs, modern bir deneyim için çağdaş sanat müzesi kafesi Art Café, şık bir öğle yemeği için Michelin yıldızlı 1741 ve Gavroche doğru adresler.
 • Akşam yemeğinde lokal ve geleneksel bir deneyim yaşamak için Le Bistro des Copains, L’Ancienne Douane, Au Petit Bois Vert ve Maison Kammerzel, modern bir deneyim için Vertu’ose, gastronomik bir deneyim için Michelin yıldızlı Brasserie Les Haras, Au Crocodile ve Esprit Terroir doğru adresler.
 • Konaklama adresleri ise: Butik otel deneyimi için Le Bouclier d’Or ve Hotel Gutenberg, şık bir konaklama deneyimi için Hotel Rohan, Hotel Régent Contades, Hotel & Spa Villa Novarina ve Hotel Villa d’Est, modern bir deneyim için Hotel les Haras, Hotel D ve Hotel Graffalgar, uygun fiyatlı bir deneyim için Le Kléber Hotel, Hotel Suisse, EtC Hotel ve Hotel Roses önerilerimiz.

 

Zeynep Atılgan Boneval