WHISTLER

Whistler/Blackcomb, Kanada British Colombia’da yer alan muhteşem manzaraları ile olağanüstü bir kayak merkezi. Şehrin karmaşık görüntüsünün yerin alan heybetli tepeler, pırıl pırıl gökyüzü ve bembeyaz karların arasıdan dimdik yükselen koyu yeşil çamlar. Sabah kayağa çıktığınızda yüzünüze çarpan ve sizi uyandıran tertemiz ve soğuk hava, karın tüm sesleri emerek size bıraktığı mutlak sessizlik… Bu doğa harikasında yapmanız gereken tek şey, dağa kendinizi bırakıp onunla birlikte akmak.

 

Whistler ve Blackcomb birçok seyahat ve kayak dergisinin görüşüne göre Kuzey Amerika’nın en iyi kayak merkezi. 2010 Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapan Whistler, hem kayak açısından hem de köyünün kalitesi açısından bu görüşü doğruladı.

 

Yanyana yer alan bu iki dağ 200 adet farklı iniş seçeneği ve her seviyeden kayakçıyı memnun edecek birçok pist ve off-pist alternatifi ile Amerikanın en geniş kayak alanını ve de en uzun dikey düşüşlerini sunuyor. Blackcomb daha dik pistleri, keskin yarları ve mogul seçenekleri ile uzman maceracı kayakçılar için, Whistler ise daha geniş ve yumuşak pistleri ve bol kar çanakları ile orta seviye kayakçılar için ideal.

 

 

Ayrıca eğlenmek isteyenler için buzul kayağı, snowmobil, kızak, snowshoeing, ve de atlayıp zıplamayı seven kayakçı ve snowboardcular için harika oyun parkları seçenekleri de var.

 

Ve en güzel tarafı bu iki dağ arasındaki geçiş Peak to Peak Gondol’u sayesinde sadece 11 dakika sürüyor. En aşağı kadar kayıp, tekrar öbür dağa çıkmakla vakit kaybetmeniz gerekmiyor. Özellikle iki dağdaki hava koşulları birbirinden farklı olabildiği için birisinde havalı kapalı iken öbür tarafta güneş açabiliyor ve bu gondol sayesinde kazandığınız hareket özgürlüğü size 2 saat kazandırıyor.

 

Eğer gerçekten macera seviyorsanız, Avrupa’da bulamayacağınız Catski ve az rastladığınız Heli-ski’nin cenneti sayılıyor Whistler. Catski her kayakçının yaşaması gereken bir deneyim; sabah sizi bir transfer aracı otelinizden alıyor ve yaklaşık 45 dakika yolculuktan sonra üzerinde hiçbir liftin ve binanın bulunmadığı yepyeni bir dağa getiriyor. Burada normalde kayak pistlerini düzeltmek için kullanılan SnowCat arabalarına biniyorsunuz, ve eldeğmemiş dağlara tırmanıyorsunuz.

 

Tepeye geldiğinizde inip kayaklarınızı takıyor ve hiç basılmamış bol kardan aşağı kendinizi bırakıyorsunuz. Her iniş yaklaşık 1-2 km sürüyor ve tüm gün boyunca dağın 7-8 farklı noktasında kayıyorsunuz. Sizden başka hiçkimse yok, tüm dağ size ait. Belinize kadar gelen taze bol karda kaymak öyle muhteşem bir duygu ki neredeyse hiçbir efor harcamadan sanki kar ile bütünleşip onun içinde yüzüyorsunuz. Bir yandan da sadece size ait muhteşem manzaraların tadını çıkartıyorsunuz.

 

Whistler ve Blackcomb dağlarının birleşme noktasındaki kurulmuş Whistler köyü nispeten yeni bir köy, 1980’lerden sonra yapılanmaya başlamış, ve güzel mimarisi, akıllıca düşünülmüş planlaması ile estetik ve sıcak bir Avrupa kayak köyü görünümü kazanmış. Yaklaşık 115 oteli, 200 butik mağazası ve 120 restoranı ile her tarzda beğeniye hitap edecek bol bol seçenek sunarken, sizi büyüklüğü ile yutmayan, hala küçük bir köydeymişsiniz hissi uyandıran sıcaklığı var.

 

 

Nasıl Gitmeli?

Vancouver’ın 120 km kuzeyinde yer alan Whistler & Blackcomb’a 2-2.30 saatte ulaşabilirsiniz. Yolculuk sırasında British Colombia’nın vahşi doğasına ait nefes kesen manzaralara şahit oluyorsunuz.

 

 

 

OTELLER

Whistler ve Blackcomb’un buluşma noktasında yer alan liftlere en yakın oteller :

 • Pan Pacific Mountainside Hotel
 • Sundial Hotel
 • Carleton Lodge
 • Hilton ve Crystal Lodge

 

Blackcomb Base II’deki Şık Oteller (atmosfer ve servis muhteşem ancak köy merkezinden uzak oldukları için biraz kopuklar)

 • Fairmont Chateau
 • Four Seasons

 

 

 

 

RESTORANLAR

ÖĞLE YEMEĞİ – DAĞ RESTORANLARI

 • Ne yazık ki Alp’lerdeki ufak klüblelerdeki gurme öğle yemeği kültürü Amerika’da yerini daha bulamadı.
 • Ancak Blackcomb tepelerinde yer alan Christine’s buna en yakın restoran. Muhteşem manzaraları, harika yemekleri ve şarapları ile mutlaka tadına varmanız gereken bir restoran. Eğer Christine’sin müdavimi olmaktan sıkılıp yeni bir alternatif ararsanız, genellikle Balckcomb’daki öğle yemek alternatifleri rahat ve samimi cafelerden oluşuyor: En iyileri Crystal Hut, Horstman Hut ve Blackcomb Base’de yer alan Monk’s Grill.
 • Whistler’ıntepelerinde yer alan Steeps, Christine’s kadar olmasada lezzetli ve gurme bir öğle yemeği için en favori restoran. Bu dağda yer alan diğer rahat  alternatifler ise Harmony Hut ve The Chic Pea.

 

 

 

APRES SKİ
Amerika kıtasında ne yazık ki Avrupa’nın çılgın ve eğlenceli apres ski kültürü yok. Apres ski kavramı burada kayak sonrası güzel bir içki içmek ve bütük ekranlarda kayak ve snowboard görüntüleri seyretmekten ibaret. Yine de en güzel alternatifler The Garibaldi Lift Company, Longhorn ve Black’s. Eğer şık bir apres ski kokteyl mekanı arıyorsanız Fairmont Otel’deki yaratıcı kokteyllerin tadına bakabilirsiniz.

 

 

 

AKŞAM YEMEKLERİ
Whistler Köyü Akşam yemekleri için yaklaşık 120 restoranı ile birçok alternatif sunuyor. Bu restoranların içinden gerçekten değecekleri seçmeye çalıştım.

 • Fine Dining kategorisinde önerilerim; Umberto’s, Barefoot Bistro, Fifty Two 80 Bistro, RimRock, Araxi ve Sachi Sushi.
 • Daha rahat ve samimi akşam yemekleri için önerilerim ise Elements Tapas, 21 Steps, Sushi Village, Brew House, La Bocca, Keg’s ve Old Spagetti House.
 • Eğer bir sabah kayağa geç çıkmak isterseniz mutlaka kahvaltı için uğramanız gereken adres ise Ingrid’s. Ufacık ve salaş bir delicatessen, ancak tüm lezzetleri harika.

YOLCULUK TERAPİSİ KAYAK YAZILARI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

1 comment

 1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir