TAORMİNA – SİCİLYA ADASI

SİCİLYA ADASI’NIN MONTE CARLO’SU

Goethe’nin “İtalya’nın anahtarı” diye adlandırdığı muhteşem Sicilya’nın doğu sahil şeridinde yer alan çarpıcı güzellikteki Taormina kasabasının, zamana karşı direnen efsanevi bir büyüsü var. Sanki hala Yunan tragedyalarındaki Tanrıların dolaştığı antik Yunan tiyatrosu, yakınlarındaki yarı-aktif Etna Dağı ile Taormina, tarih ve doğanın yenilmezliğini yansıtıyor.

 

 

 

Sicilya’nın ihtişamını gözler önüne seren panaromik manzaralara sahip bu küçük kasaba, adeta bir tablo güzelliğinde. Yüksek tepenin yamacında taraça taraça denize doğru aşağı akan evler, villalar, oteller, restoranlar, kafeler ve teraslar ile büyülü bir manzara sergiliyor. Taormina geçtiğimiz yüzyılda tarihi, doğası, denizi, güneşi ve cıvıl cıvıl atmosferiyle, Goethe, D.H. Lawrence, Evelyn Waugh gibi sanatçılara ilham verirken son 15 yıldır da moda tasarımcıları Domenico Dolce ve Stefano Gabbana, aktris Anna Magnani, Sophia Loren, Valeria Solarino ve baba oğul aktörler Giancarlo Giannini ve Adriano Giannini gibi dünyaca ünlü yıldızların buluşma noktası.

 

Efsaneye göre zorba Yunan kralının öfkesinden kaçan Naxos halkı, huzur içinde yaşamak için yeni bir yerleşim alanı ararken, denizle gökyüzünün arasına sıkışmış yemyeşil bir yer görmüşler. Denizi ayakları altına alan korunaklı bir tepede yer alan Taormina yerleşim için büyülü bir lokasyona sahipmiş.

 

Naxos’lular milattan önce 3.yy’da Teatro Greco’yu inşaa etmişler. Dağın tepesinde yamaçta, Sicilya kıyıları, parıl parıl parlayan İyon denizi ve karlı Etna Dağı’nın olağanüstü manzaralarına nazır yer alan bu antik Yunan tiyatrosu, 1.yüzyılın sonlarında bölgeyi ele geçiren Romalı’lar tarafından restore edilmiş. Bu sebeple biraz Roma mimarisinin izlerini taşıyor. Bugün hala performanlara ve de yazın film, müzik, dans ve tiyatro festivali Taormina Arte’ye ev sahipliği yapan tiyatronun gerçekten büyülü bir manzarası var.

 

O zamanlar küçük bir topluluğa barınak olan bu bakir topraklar, bugün yüzyıllar sonra ziyaretçilerini büyülüyor; öyle ki Taormina’nın manzarası, ünlü yazar DH Lawrence’ı da 1920-1923 yılları arasında bu kasabada yaşamasına neden olacak kadar etkilemiş.

 

Dar sokaklarını dolduran turistleri, moda ve sanat stüdyoları, tasarım butikleri ve ünlü kafeleriyle Taormina, Sicilya’nın en renkli yerlerinden biri. Ancak Taormina’nın, Temmuz -Ağustos aylarında kalabalıkların akınına uğrayan sokakları,  dolup taşan plajları, açılan zincir mağazalar, fastfood restoranları, sokak tezgahları ile otantik karakteri ve İtalyan ruhu biraz yıpranıyor, masumiyetini kaybediyor,  biraz turistikleşiyor. Bu sebeple Sicilya seyahatinizde birkaç gün Taormina eklemek isterseniz, en keyifli zaman turist kafilelerinin çekildiği, sadece İtalyan sosyetesinin ve lokallerin bulunduğu Eylül ayı.

 

 

TAORMINA ROTALARI

Corso Umberto

Tüm kenti neredeyse boydan boya geçen trafiğe kapalı caddesi. Üzerinde yer alan restoranlar, kafeler, barlar ve dükkanlar ile en hareketli ve canlı noktası. Caddenin tam ortasında yer alan Piazza IX Aprile ise muhteşem manzarası ile dünyanın en dramatic meydanlarından birisi. Yüzlerce metre dimdik aşağıya inen tepenin altında uzanan deniz ve ileride karlarla kaplı Etna dağı tepeleri.

 

Teatro Greco
Milattan önce 3.yy’da Yunanlılar tarafından inşaa edilen Teatro Greco, 1.yüzyılın sonlarında bölgeyi ele geçiren Romalı’lar tarafından restore edilmiş. Bugün hala performanlara ve de yazın film, müzik, dans ve tiyatro festivali Taormina Arte’ye ev sahipliği yapan tiyatronun gerçekten büyülü bir manzarası var. Teatro Greco, Sicilya kıyıları, İyon denizi ve karlı Etna Dağı’nın panaromasını izleyerek güneşi batırmak için ideal bir nokta.

 

Arkeoloji Müzesi
Roma hamamlarının yer aldığı, Palazzo Badia Vecchia’da yer alan arkeoloji müzesinde Yunan ve Roma kazılarından buluntular sergileniyor.

 

Palazzo Corvaja Taormina
15. ve 16. yy mimarisi taşıyan saray Sicilya’ya ait sanat eserlerini ve geleneksel eserleri sergileyen bir müze olarak faaliyet gösteriyor.

 

San Nicola Katedrali
Şehir kapısı Porta Catania’ ya çok yakın, ortasında artık Taormina’nın sembolü haline gelmiş Barok çeşmesi bulunan Piazza del Duomo’da yer alan, 14yy’da inşaa edilmiş bu katedral, pembe mermer kolonları, ön cephesindeki enteresan oymaları ve de Barok kapısı ile etkileyici.

 

Palazzo Duchi S. Stefano Taormina
Şehir kapısı Porta Catania’ ya çok yakın bu 14.yy Gotik bina bir yandan Arap ve Normandiya dokunuşları taşıyor. Hem heykeltraş Guiseppe Mazzullo’nun heykellerine ve de dönemsel sergilere ev sahipliği yapıyor.

 

Ortaçağ Kalesi ve Madonna della Rocca
Ortaçağ Kalesi kalıntıları Monte Tauro’nun tepesinde, muhteşem bir manzaraya nazır konumlanmışki. Ayrıca 1640’dan kalma mabet Madonna della Rocca’da burada yer alıyor.

 

The Odeon
Taormina’nın küçük tiyatrosu olarak anılan Odeon, eskiden sadece aristokratların girebildiği bir tiyatroymuş.

 

Taormina Bahçeleri
Via Bagnoli Croce’den ulaşılan bahçeler harika çiçeklere, egzotik bitkilere ve ağaçlara ev sahipliği yapıyor.

 

Archeological Museum Baglio Anselmi
Barok kasaba Marsala’da yer alan arkeoloji müzesinde eski bir Roma villası ve etkileyici mozaikler sergileniyor.

 

Giardini-Naxos
Eski Yunan kolonilerine ait kazı çalışmalarının yer aldığı Giardini-Naxos’da bir tapınak ve müze yer alıyor.

 

 

Koylarda Plaj Keyfi
Küçük bir ada olan Isola Bella’nın anakara ile buluştuğu nokta, en muhteşem koylardan biri. Şehre teleferik ile bağlı olan koy, turistlerin İtalyan geleneklerine uygun olarak yerel halkla beraber güneşin batmasıyla birlikte kent sokaklarını ve meydanlarını turladığı “passeggiata” için, şehir merkezine dönmeden önce günün büyük bölümünü geçirdikleri bir yer. Ayrıca Taormina’nın hemen altındaki sahil şeridinde yer alan Il Caparena Beach Club ve Il Lido Stockholm özel plajları, günlük giriş yaparak deniz keyfi yapmak için ideal. Ve de Mazzarò koyunda yer alan, Lido La Pigna Taormina başka bir gözde plaj. Bunun yanı sıra, Taormina’nın güneyinde yer alan Giardini Naxos’un ince kumlu plajlara sahip koyları, bölgeyi ziyaret edenlerin görmesi gereken doğa harikaları arasında yer alıyor. Unutmayın Taormina’nın sahilleri ve plajları kum değil çakıl taşlı, ancak yine de çok zorlanmıyorsunuz ve deniz keyfi yapabiliyorsunuz.

 

Etna Dağı
En son 2001 yılının Temmuz ayında patlayan Etna Dağı’nın zirvesindeki manzara gerçekten heyecan uyandırıcı. Filozof Empedocles’in ona inananları Tanrı olduğuna ikna etmek için kraterin içine atladığı noktadasınız, koyu renkli donuk kayalar üzerinde duruyorsunuz ve vahşi bir deniz sizi çevreliyor. Işığı ve sesleri yutan lavlar rehberinizi duymakta zorluk çekmenize neden oluyor. Doğanın gücünü iliklerinizde hissedeceğiniz eşsiz bir an.

 

 

 

 

 

 

OTELLER

Şık ve Büyük Oteller
La Plage Resort:Taormina’nın yeni ve gözde oteli. Isola Bella adacığında Taormina’nın biraz dışında, gözlerden uzak bir huzur köşesi olan bu otel, Taormina’nın hareketli yaşantısına sadece 5 dakika uzaklıkta.
Hotel Imperiale: Taormina’ nın tepelerinde muhteşem manzaralara nazır bu otel modern ve ferah dekoru, profesyonel spası ve de mükemmel concierge hizmetleri ile ön plana çıkıyor. Klasik tarzı sevmeyenler için biçilmiş kaftan.
Villa Ducale: Sicilya aristokrasisine ait bir villada yaşamak nasıl bir şey olurdu diye düşünüyorsanız,tercihiniz Tormina’nın tarihi bölgesinde yer alan Villa Ducale’den yana olmalı. Önünüzde uçsuz bucaksız uzanan Akdeniz;arkanızda mistik havasıyla Etna;yemyeşil bahçeler ve rengarenk çiçekler arasında kahvaltı ederek, yöre sanatçılarının elinden çıkma seramik taşlar ve geleneksel dokularla tamamlanmış odalarda geçmişe kısa bir yolculuk yapabilirsiniz. Romantizmden hoşlananlara duyurulur!
Grand Hotel Timeo by Orient-Express: Dantel gibi işlenmiş bahçelerinden ve zarif antikalar ile dolu odalarından harika Akdeniz ve Etna Dağı manzaralarına nazır bu şık otel, stil ve kaliteden ödün vermeyenlerin tercihi. Ayrıca merkezi konumu, ve antik Yunan tiyatrosuna yakınlığı ile tercih sebebi.
Palazzo San Domenico: Conde Nast Traveler’dan Travel & Leisure’a, pek çok seyahat dergisi tarafından Avrupa’nın en iyi otelleri arasında gösterilen San Domenica Palace, 1400’lerde inşaa edilmiş bir manastırın 1896’da renove edilmesi ve geliştirilmesi sonucu otele dönüştürülmüş. Tarihi dokusunun korunduğu bina, son derece değerli bitkilerin ve nadir çiçeklerin renklendirdiği efsanevi bir bahçeyle tamamlanmış. Teras ve havuzdan görülen manzara tek kelimeyle nefes kesici: Antik Yunan tiyatrosu ve Etna’nın puslu zirvesini kapsayan bir panaroma.
Excelsior Palace Hotel: Corso Umberto’nun salonunda yer alan dört yıldızlı Excelsior Palace, geleneksel tarzda döşenmiş son derece şık, klasik bir otel. 131 odası, 4 suit ve 13 junior suiti bulunan bu otelin restoranında Sicilya ve İtalyan mutfağının en iyi örneklerini tadacaksınız.
Isabella Hotel: Kent merkezinin canlılığını ve maviyle yeşilin çarpıcı kontrastlarını bir arada yaşamak isteyenler için ideal bir seçim: Isabella Hotel. Otelden çıktığınızda karşınızda restoranları, kafeleri ve birbirinden otantik manzaralarıyla tarihi Corso Umbertoyu görebilirsiniz. Klasik tarzda döşenmiş odanızın balkonundan gördüğünüz manzara ise; masmavi deniz ve yeşillikler arasına saklanmış Sicilya mimarisi.
Villa Sant’Andrea by Orient-Express: Taormina’nın altında deniz kenarında yer alan bu şık otel hem plaj keyfi yapmak isteyenler hem de yakınlarındaki muhteşem sualtı dalış noktaları sebebi ile dalmayı sevenlerin tercihi
Il Palmento dei Castagni: Etna dağının eteklerinde Sant’Alfio’da yer alan, eski bir şaraphaneden dönüştürülmüş bu otelde orjinal lav duvarları aynen korunuyor.
Grande Albergo Capotaormina
Grand Hotel Mazzarò Sea Palace
Gran Hotel San Pietro
Grand Hotel Atlantis Bay

 

Butik Oteller
Villa Paradiso : Villa Paradiso, eşsiz Etna manzarasıyla öne çıkan, 25’i standart olmak üzere toplam 38 odalı küçük, şirin bir otel. 2004 Gold Award sahibi otelin restoranı da Taormina’nın en iyilerinden.
Hotel Sant’Andrea : Denize nazır bu tarihi villanın kendine ait özel bir plajı ve harika bir restoranı var
Villa Carlotta
Hotel Villa Diodoro

 

Uygun Fiyatlı Oteller
Villa Belvedere: Pastel sarı renkli tarihi bir villada yer alan bu aile işletmesi otel kişisel dokunuşlar ve samimi bir atmosphere sahip Otelin ufak bir de havuzu var.
• Hotel Victoria
• Villa Fiorita
• Hotel La Campanella
• Villa Schuler
• Baia Taormina
• Hotel Lido Méditerranée
• Hotel Villa Sonia

 

RESTORANLAR
İtalya’nın en lezzetli yemeklerinin sunulduğu Taormina bölgesi mutfağında yer alan domates soslu, kızarmış patlıcan ve pecorino ile yapılan Spaghetti alla Norma, opera ismiyle anılan ilk ve tek makarna olma özelliğine sahip. Ayrıca Taormina’ya özgü başka bir geleneksel yemek Pasta con le Sarde: taze sardalya, rezene, biber, kuru üzüm ve çam fıstığı ile yapılmış makarna.
Sicilya yemekleri Italya’nin diğer yörelerine göre biraz daha acı, biraz daha baharatlı tatta. Deniz mahsüllerine odaklanmış mutfakta ön plana çıkan levrek. Cassata ve Cannoli ise Sicilyaya özgü tatlılar.

 

Öğle Yemeği ve Atıştırmalıklar
Il Delfino, Via Nazionale, 140, Mazzarò
Mazzaro koyunda, plajindan denize girerken, öğle vakti taze ve leziz balıklar yiyebileceğiniz deniz mahsülleri ustası restoran

Da Nino, Via Luigi Rizzo 29, Letojanni
Letojanni’de denizin kenarında yer alan bu gurme restoran, enfes İtalyan lezzetleri ve deniz mahsülleri sunuyor.

A Casitta, Contrada Missa, Graniti
Alcantara vadisinden birkaç kilometre uzaklıktaki Graniti köyünde yer alan A Casitta, özgün Sicilya lezzetlerinin keyfini uygun fiyatlara çıkarabileceğiniz çok hoş, geleneksel bir restoran.

Caffè Wunderbar , Piazza IX Aprile, 7
Richard Burton ve Elizabeth Taylor’ın 60’larda uğrak yeri olan kafe, Taormina’nın en çekici köşelerinden birisinde, büyüleyici Naxos koyu ve Etna Dağının panoramik manzarasına nazır yer alıyor, ve hala en gözde kafesi.

Mama Rosa’s, Via Naumachia, 2
Rahat ve samimi ortamda Tipik bir İtalyan trattoria lezzetleri.

BAM Bar, Via di Giovanni 45
Tipik İtalyan içeceği Granita (meyveli buz kristalleri), Fransız ekmeği Brioche (yumurtalı, tereyağlı, sütlü kekimsi ekmek) ve de atıştırmalıklar için doğru adres BAM Bar

Pasticceria Minotauro, Corso Umberto 8
Sicilya Cannoli’si, eski pasta tariflerinde oluşan farklı tatlıları ve de muhteşem Etna manzarası ile Pasticceria Minotauro tadına bakılması gereken bir mekan.

Pasticceria Etna
Taormina’nın ana caddesinde yer alan Pasticceria Etna, enfes pastalar yapan bir dükkan. Eğer giderseniz mutlaka limon şerbetiyle yapılmış freddo’sunu ve la torta di mandorla’sını (bademli pasta) deneyin.

Panasia Beach Restaurant, Spisone, Via Nazionale

 

 

Şarap Bağlarında Öğle Yemeği

Cantine Nicosia, Via Luigi Capuana 65, Trecastagni / Katanya ile Taormina arasında yer alan bu şarap üreticisinin bağlardaki restoranı aile geleneği Sicilya tarifleri ile muhteşem lezzetler sunuyor.

 

Akşam Yemeği
Gambero Rosso, Via Naumachia 11
Deniz kestanesi havyarı, deniz mahsüllü spagettisi, kızarmış balığı gibi sudan çıkan lezzetlere odaklanmış bu küçük restoran, samimi bir atmosfer ve gerçekten çok lezziz yemekler sunuyor.

La Bouganville, Via Bagnoli Croci 88
Taormina kamu parkının karşısında yer alan La Bouganville; klasik Güney Sicilya temalarıyla süslenmiş dekorasyonuyla, sade ve sıcak bir atmosferde, lezzetli Sicilya yemeklerini düşük ücretle yiyebileceğiniz bir restoran.

Casa Grugno, Via Santa Maria dè Greci
Casa Grugno, 16.yüzyıldan kalma binası ve bahçesiyle yaz ayları için ideal bir mekan. Enfes lezzetteki deniz ürünlerini mutlaka denemelisiniz.

Al Giardino, Via Bagnoli Croci, 84
Sade ve samimi bir aile işletmesi olan bu restoranda sıcak bir atmosferde, çok lezziz geleneksel İtalyan lezzetleri sunuluyor.

Il Baccanale, Piazzetta Filea 1
Her ne kadar Sicilya deniz mahsülleri ile ünlü olsa da kırmızı et yemek isteyenler için doğru adres Il Baccanale.

Il Barcaiolo, Via Castelluccio 43
Geleneksel Sicilya trattoriası

Antico Borgo, Via C. Penna N. 4
Geleneksel Sicilya trattoriası

La Botte, Piazza santa Domenica 4
Geleneksel Sicilya mutfağı sunan aile restoranı

Tiramisú, Via Cappuccini 1
Sicilya mutfağı ve enfes pizzalar

La Pineta, Via Pineta 3, Savoca,
Taormina’nın üstünde ufacık bir ortaçağ köyü olan Savoca’da gerçek İtalyan lezzetleri.

 

 

BAR VE KULÜPLER
La Giara, Vico La Floresta 1
Marabù, Via Iannuzzo

 

 

 

SİCİLYA’NIN KUZEYDOĞUSUNDAKİ AEOLIAN ADALARI YOLCULUK TERAPİSİ YAZILARI

Salina: https://www.yolculukterapisi.com/salina-aeolianadalari/

Panarea: https://www.yolculukterapisi.com/panarea-aeolianadalari/

Filicudi & Alicudi:  https://www.yolculukterapisi.com/filicudi-alicudi-aeolian-adalari/

Stromboli: https://www.yolculukterapisi.com/stromboli-aeolian-adalari/

Lipari & Vulcano: https://www.yolculukterapisi.com/lipari-vulcano-aeolian-adalari/

 

 

 

Yazının başına dönmek için tıklayınız

Zeynep Atılgan Boneval

1 comment

  1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir