STOCKHOLM ROTALARI

Yüzen şehir Stockholm’ün semt semt rotaları, müzeleri, sarayları, parkları, tarihi binaları, galerileri ve de şehir dışı rotaları:

 

STOCKHOLM ROTALARI

 • Eski şehir Gamla Stan(Old Town), parke taşlı dar sokakları ve şirin meydanları, masal kitabından fırlamış gibi mükemmel neo-klasik mimariye sahip terracota renklerindeki ortaçağ binaları ve sivrilen çatıları ile adeta bir zaman tüneline sokuyor size. Gece gündüz hep kalabalık olan bu bölge Stockholm’ün en eski semti. Gezintiye başlamak için en güzel noktalar ise, Nobel Müzesi’nin bulunduğu Stortorget Meydanında yanyana yer alan kahve evleri Kaffekoppen veya Chokladkoppen. Eski şehrin zamanda asılı kalmış atmosferini izlerken, efsanevi sıcak çukulata ile içinizi ısıtabilirsiniz.
 • Şehrin en şık bölgesi Östermalmise bakımlı ve olgun bir hava taşıyor. Uluslararası ünlü markaların yanı sıra İskandinav moda ve tasarımlarına ev sahipliği yapan lüks alışveriş merkezleri ve mağazaları, trendy restoran ve barlar ile Stockholm’ün en lüks ve şık semti. Östermalm’da moda meraklıları için rota Filippa K. Urban Outfitters, Armani gibi markaların mağazalarının yer aldığı Biblioteksgatan caddesi ile başlıyor, ve birbirini kesen Riddargatan, Humlegardsgatan, Nybrogatan, Turegatan caddeleri ve Stureplan meydanı ile devam ediyor. Humlegardsgatan ve Nybrogatan caddeleri kesişiminde yer alan Östermalms Saluhall kesinlikle kaçırılmaması gereken bir kapalı yemek pazarı. Tepesi yarı cam yarı çatı kaplı çelik konstrüksüyondan yüksek tavanlı devasa pazarda, içiçe geçmiş tezgahlar ve bar masalarında en taze deniz mahsülleri, İsveç köftesi, şarküteri, et, balık, peynir ve tatlıların tadına bakmak şart. Sanat ve ev tasarımı meraklıları için ise, Sibyllegatan, Strandvägen ve Nybroviken, caddelerinde yer alan Modernity, Svenskt Tenn, Malmstenbutiken gibi tasarım mabetlerini rotaya katmak gerekiyor. Antikalar Kommendörsgatan yakınlarında yer alırken, Bukowski açık arttırma evi Nybroviken’in güney sahilinde yer alıyor.
 • Aradığınız biraz daha genç ve bohem bir özgünlük ise doğru adres Södermalm. Birçok sıradışı ve ilginç moda, tasarım, ev dekor ve vintage butiğine ev sahipliği yapıyor. Son zamanlarda trend belirleyicilerin gözdesi ise: SoFo (Södermalm’da Folkungagatan caddesinin güneyindeki bölgeye verilen ad) bölgesi ve Götgatan caddesi. Küçük butiklerde bir yandan şaşırtıcı, yaratıcı ve en özgün tasarımları, bir yandan da vintage harikalarını bulabiliyorsunuz. Moda, tasarım, takı, mücevher, kitap, dergi ve müzik, hepsinin en yeni ve cesur örnekleri bu caddelerde. Sanat meraklıları ise Slussen’den aşağıya batıya Hornsgatan üzerinde yürüyerek, Hornsgatspuckeln’de, sanat ve elişi eserlerinin yer aldığı galerileri gezebilirler. Hornsgatan’ın biraz daha yukarısında, Mariatorget ve Zinkensdamm arasında ise, Judits Second Hand, Herr Judit ve Myrorna gibi harika vintage dükkanları kümelenmiş durumda. Öğle yemeği ya da keyif kahvesi için ise Hornsgatan caddesi üzerindeki ya da SoFo’da Nytorget civarındaki birbirinden güzel kafelerde mola verebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında Nytorget Meydanı gündüz ve gece, Stockholm’ün en sosyal ve canlı mekan haline geliyor. Günün bitiminde, Södermalm’da gökteki tramvay olarak bilinen Gondolen’de (6 Stadsgarden) içkinizi nefes kesen Stockholm manzarasına karşı yudumlayın. Buranın asıl özelliği yerel Falcon ve Pripps biraları, Aquavit, eski usul Absolut ve İsveç usülü bitter ve bitki özlü Schnapps.
 • Östermalm’e bir köprü ile bağlı olan Skeppsholmen, Modern Sanat Müzesi (Moderna Museet), Mimari Müze (Architecture Museum) ve Tasarım Müzesinin (Svensk Form) yer aldığı müzeler adası.
 • Östermalm kira ve ev fiyatları çok artınca yaratıcı mesleklerde çalışanlar ve genç profesyoneller, Kungsholmen’deki loft dairelere yönelmiş. Bunun sonucu bölgede karakterli bistrolar, tasarım butikler ve sanat galerileri bir bir pıtırcıklanmaya başlamış.
 • Djurgarden Adasıise yemyeşil park ve bahçelerin ve de Vasa Museum, Nordic Museum, Thielska Galleriet, Prince EugeneArt Gallery ve de Skansen gibi birçok müzenin adresi. Djurgården’da yer alan Gröna Lund ise Stockholm’ün eğlence parkı. Her hafta düzenlenen performanslar ile aileler akın akın haftasonları buraya geliyor. Adaya gitmişken Flickorna Helin Voltaire (Rosendalsvägen 14 veya Djugårdsbrons Sjöcafé (Galärvarvsvägen 2)’den birisinde mutlaka bir brunch, öğle yemeği ya da kahve molası ya da gurme butik ve çayevi Rosendals Café (Rosendalsterassen 12)’de çay molası vermelisiniz. Akşam yemeği için ise doğru adres Lisa Pa Udden (Biskopsvagen 7).
 • Kıpır kıpır hareketli şehir merkezi Norrmalm, aynı zamanda şehrin iş merkezi. Ofis binalarının altında yer alan keyifli kafeler ve restoranlar tüm gün boyunca canlı ve işlek. Şehrin en büyük alışveriş merkezi NK bu bölgede yer alıyor.
 • Eskiden sadece yerleşim bölgesi olan Vasastanise, yavaş yavaş apartmanların altında açılan mahalle bar ve restoranları, organik deli kafeleri ile hip bir görünüm kazanmaya başlamış.
 • Tekne Gezileri: Eğer erkenciyseniz ve de Haziran – Eylül arasında Stockholm’deyseniz şehri keşfetmenin en güzel yolu, her sabah 8:30’da Grand Otel’in karşısında yer alan Strömkajen’den kalkan, 2.5 saat boyunca Stockholm şehrinin adalarını, binalarını, sahillerini denizden seyredebileceğiniz, Good Morning Stockholm turu. O kadar vaktim yok derseniz, ya da başka aylarda Stockholm’deyseniz Nisan-Ekim arası 50 dakika süren Royal Kanal Turu ve de 1 saat 50 dakika süren Under The Bridges of Stockholm gezisi yine aynı yerden kalkıyor. Belediye Binasının önünde yer alan Stadhusbron’dan kalkan Tarihi Kanal Turu ise 50 dakika sürüyor ancak Haziran Eylül arası gerçekleşiyor. Ayrıca ulusal ve doğal park olan Ängsö adası Haziran – Eylül arası ziyaret edilebiliyor.

 

 

MÜZELER

Milli Müze, Nationalmuseum, Södra Blasieholmshamnen, Östermalm / İsveç’in en büyük ve meşhur müzesi, ülkenin en iyi İskandinav dekoratif sanat eserlerine, ve de Rönesanstan başlayarak, 17. yy Hollanda eserlerine, dünyanın en geniş Fransız sanat koleksiyonuna ve de İsveç’in altın çağı 19’yy resimlerine ev sahipliği yapıyor. Design 1900/2000 sergisi ise İsveç’in yaratıcı ve deneysel tasarım konseptlerini kutluyor.

Fotografiska, Stadsgårdsleden 22, Södermalm / Stockholm Fotoğraf Müzesi dünyanın en büyük fotoğraf müzeleri arasında yer alıyor. 1906 yılında Ferdinand Boberg tarafından inşaa edilmiş eski gümrük binasının kırmızı tuğla duvarları arasında bir çağdaş fotoğraf cenneti yer alıyor. Helmut Newton, David LaChapelle, Henri Cartier Bresson gibi dünyaca ünlü sanatçılarının fotoğraflarının yanı sıra birçok genç sanatçının parlak işlerini sunuyor. Djurgarden adası manzaralarına nazır Fotografiska Bistro kahve ve lezzet molası için, kitapçı bölümü de kendinizi fotoğrafa özgü binlerce kitap arasında kaybetmek için ideal. Slussen durağından 15 dakikalık harika manzaralı bir yürüyüş ile ulaşılabilen müze, şehrin olmaz olmaz sanat duraklarından.

Modern Sanat Müzesi / Moderna Museet, Skeppsholmen Adası / Rafael Moneo tasarımlı bina, İskandinav sanatçıların yanı sıra Yves Klein, Robert Raushenberg, Gerhard Richter gibi ünlü isimlere ait etkileyici bir 20.yy resim koleksiyonuna ve de uluslararası sanatçıların gezici sergilerine ev sahipliği yapıyor. Modern Müze’nin hemen yanında, 600.000 fotoğraf ve 2.000 tasarım model ile Nordik mimari ve tasarım örneklerinin  sergilendiği Mimari Müze (Architecture Museum) ve de Tasarım Müzesi (Svensk Form) yer alıyor.

Nordiska Museet (Nordic Museum), Djurgårdsvägen 6-16, Djurgården / Djurgården’da yer alan bu etkileyici mimarideki bina İsveç’in 1520’den günümüze tarihini ve kültürünü sergileyen geniş bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. mutlaka gezmelisiniz. Özellikle İsveç’in iç dekorasyon ve giyim modası, mobilya ve kostümlerini merak edenler için ideal. Girişte yer alan dev heykel ise 16.yy’da Danimarkalıları ülkeden çıkarmayı başaran Kral Gustav Vasa’nın, sanatçı Carl Milles tarafından yapılmış bir heykeli.

Skansen, Djurgårdsslätten 49-51, Djurgården / İskandinav ve İsveç folk kültürünü, mimarisini ve kırsal yaşantısını merak edenler için açık hava müzesi olarak yeniden canlandırılmış tarihi Skansen köyü, tarihte bir yolculuk sunuyor. 150’den fazla tarihi bina sökülerek buraya getirilmiş ve aynı şekilde inşaa edilmiş. Ayrıca Skansen’de elk geyiği, ren geyiği ve kurtlar gibi 70’den fazla hayvan çeşidi yer alıyor.

Vasa Museum, Galärvarvsvägen 14, Djurgården / Bu sıradışı müzede Denizin derinliklerinden kurtarılmış batık 17. Yüzyıl İsveç savaş gemisi Vasa yer alıyor. King Gustave II Adolf’un emri üzerine1625’de yapımına başlanmış Vasa, 1628’de denize açıldıktan 1.3km su alarak yana yatmaya başlamış ve de tüm halkın gözleri önünde 53 kişilik mürettebatı ile birlikte batmış. 1961’de, 333 yıl sonra denizen derinliklerinden çıkartılarak müzeye yerleştirilmiş. Dünyanın en iyi korunmuş savaş gemisi nin etrafında ise o döneme ait birçok tarihi eser sergileniyor.

Bonniers Konsthall, Torsgatan 19, İsveç’in medya devi Bonnier ailesinin İsveçli sanatçılara kaynak sağlamak üzere kurduğu dernek ve sanat merkezi, üçgen şekilli cam ağırlıklı binası ile çevresindeki tarihi binalardan sıyrılıp kendisini gösteriyor. İçeride ise hem İsveç’ten hem de dünyadan genç ve umut vaat eden çağdaş sanatçıların orjinal eserleri vizyoner bir şekilde sergileniyor. Müzenin içinde yer alan Restaurant Tip öğle yemeklerinde çok popüler.

Kulturhuset, Sergels Torg 3, Norrmalm / Senede 3 milyondan fazla ziyaretçi alan kültür evinde, resimden fotoğrafa, edebiyattan dansa birçok sanat sergisi ve performansı yer alıyor.

Magasin 3, Frihammen / Avrupa çapında meşhur bir sanat merkezini bulmak ne kadar zor olsa da, eğer çağdaş sanat meraklısıysanız, James Turell’in mekana özel yaptığı Dawning çalışması, Mona Hatoum, Christian Boltanski, Chris Burden gibi sanatçıların üç boyutlu enstelasyonları gibi orjinal ve etkileyici 600 eserlik koleksiyonunu ve genç sanatçıların yeni işlerini sunan sergilerini kaçırmayın. Sanat merkezi şehrin kuzeydoğusunda 1500 metrekarelik eski bir gümrük binasında yer alıyor.

Nobelmuseet, Stortorget 2, Gamla Stan / Eski şehrin en büyük meydanında 18. Yüzyıldan kalma şık bir binada yer alan müze bugüne kadar Nobel ödülüne layık görülen yüzlerce kişinin yaratıcı süreçleri hakkında bilgileri geçici sergiler ile sunuyor. Müzede değişmeyen tek sergi Nobel’in kurucusu ile ilgili. Dinamit mucidi kimyager ve mühendis Alfred Nobel, bu icadı affettirmek istercesine ölürken tüm servetini fizik, kimya, tıp, edebiyat ve barış dallarında üstün yaratıcılık gösteren kişilere bağışlamak için Nobel ödülünü vasiyet etmiş. Müzenin kafesi Bistro Nobel ise değişik bir geleneği ile meşhur. Paris ve Viyana’da yaratıcılığı tetikleyen kafe kültüründen esinlenerek, Nobel ödülü sahipleri bu kafenin sandalyelerinin altına imzalarını atıyorlar. Sandalyenizi çevirip altına bakmaktan çekinmeyin.

Prince EugeneArt Gallery, Prins Eugens väg 6, Djurgården / 20 yy. İskandinav ressam ve heykeltıraşların geniş bir koleksiyonunu sunan müze Prens Eugen 1899 – 1947 yılları arasında evi olan binada yer alıyor.

Thielska Galleriet, Sjötullsbacken 8, Djurgården / Art Nouveau malikane İskandinav sanatçıların başyapıtları ile dolu özellikle Norveçli dışavurumcu sanatçı Edvard Munch’un eserleri görülmeye değer.

Abba The Museum, Djurgardsvagen 68,  Müzeler adası Djurgarden’da yer alan yeni müze dünyaca ünlü müzik grubu Abba fan’ları için adeta bir cennet. Kostüm, poster, konser videoları sergileyen müze ayrıca, Abba üyeleri ile de etkileşimler sunuyor. Sergi alanındaki telefonlardan Abba üyelerinden birisi sizi arayabiliyor, ya da Benny stüdyosunda piyano çalarken müzedeki eşi olan piyano aynı şekilde çalıyor.

 

 

SARAYLAR VE MİMARİ HARİKALAR

The Royal Palace, Gamla Stan / 1697’de tasarlanan ve de 18.yy’ın ortalarında tamamlanan bu İskandinav mimari harikası bina, 608 odası ile ülkenin en büyük sarayı. Hala İsveç Kraliyet ailesinin resmi ikametgahı olarak gözükse de, kraliyet artık burada yaşamıyor. Saraya İngilizce gezi turları düzenleniyor.

Drottningholm Palace Stromma Kanalbolaget, Drottningholm / İsveç kraliyet ailesinin sarayı Drottningholm Palace’a kalkan teknelere binin. Sarayda Çin Pavyonunu ve de ufacık Barok tiyatroyu mutlaka görün. Kral ve kraliçe bu sarayda ikamet ediyor. Saraya Belediye Binasının önünden veya Östermalm’den kalkan tekneler ile ulaşabilir, böylece Stockholm’ün sahil şeridi şehir manzalarını suyun üzerinden de görebilirsiniz.

Hallwylska Museum, Hamngatan 4, Norrmalm / 19.yy’ın sonunda özel bir malikane olarak inşaa edilen Hallwyl Sarayı, Stockholm’ün ilk elektirik ve telefon tesisatı olan eviymiş. Mimarisi ve dekorasyonu 1920’den beri hiç dokunulmamış, ve gösterişli süslemeleri ve mobilyaları müze olarak meraklılarına sergileniyor.

Belediye Binası , Hantverkargatan 1, Kungsholmen /  Dünyanın en güzel Belediye Binalarından birisi sayılan Stadshuset ayrıca her yıl meşhur Nobel Yemeğine ev sahipliği yapıyor.

Stadsbiblioteket, Sveavagen 73 / Halk kütüphanesi Mimar Erik Gunnar Asplund’un 1920 neo-klasik mimarideki binası İskandinav modernizminin muhteşem bir örneği.

Metro İstasyonları: Stockholm dünyanın belki de en orjinal ve ilginç metro istasyonlarına sahip. Özellikle Hötorget, T-Centralen, Kungstradgarden görülmesi gereken duraklar. Kungstradgarden sanatçı Ulrik Samuelson tarafından tasarlanmış retro-futurist Las Vegas havası taşıyor.

 

Diğer Enteresan Müze ve Mimari Örnekler

Musikmuseet, Sibyllegatan 2
The Museum of Mediterranean & Near Eastern Antiquities, Fredsgatan 2
Museum of Science and Technology, Museivägen 7
Kaknastornet, Mörka Kroken 28-30
Royal Dramatic Theater, Nybroplan 111
Gashaga Brygga,Gashaga Brygga 13

 

 

PARKLAR VE MEYDANLAR

Millesgarden, Herserudsvagen 32, Lidingö / Heykeltraş Carl Milles’in eski evi ve stüdyosunun yer aldığı kompleks, Milles’in kendi heykelleri, antik Yunan ve Roma heykellerini ve de Chagall, Malevich ve Kandinsky gibi çağdaş ustaların eserlerini içeren geniş bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor.

Haga Parken, Solna / Masal veya rüya gibi bir park olan Haga Park, Gustav III Pavyonu, Hagapark Müzesine ve de 1787’de Louis Jean Desperez tarafından yapılan 3 bakır çadır Koppartalten’ e ev sahipliği yapıyor. 1771’de Kral Gustav III Stockholm’ün dışında kuzeyde yer alan Haga’yı ve yanındaki Brahelund’ü satın almış ve şimdi Gustav III´ün sarayı olarak bilinen kendi özel sığınağını yaratmış. Sarayda, Gustavian stilinin (Versailles’da uzun yıllar geçirmiş Kral Gustav, Fransız Neo-Klassical stilinden ve Italyan klasisizm’inden etkilenerek kendi ismini taşıyan Gustavian dekorasyon stilini yaratmış) çok güzel örneği mobilya ve dekorasyon örnekleri yer alıyor. Bahçesi ise “İngiliz Park”ı şeklinde düzenlenmiş. Bugün Haga Parkındaki saray kraliyet ailesinin prens ve prensesine ev sahipliği yapıyor. Parkta ayrıca kelebek parkı Fjarilshuset ve de açıkhava mabeti Eko Temple yer alıyor.

Hötorget Pazarı, Eskiden saman pazarı olan bu meydan şimdi Kraliyet Konser Salonu, şehrin en meşhur çok katlı lüks mağazası PUB, dev sinema Filmstaden Sergel, yemek salonu Hötorgshallen’e ev sahipliği yapıyor. Pazar günleri meydanda harika bir bit pazarı kuruluyor ve 70’lerden kalma tasarım yemek takımları, ev tasarım objeleri ve rengarenk bavullar gibi müthiş parçalar bulabiliyorsunuz.

 

 

MANZARA NOKTASI

SkyView camdan yapılmış bir gondol. Dünyanın küre şeklindeki en büyük binasının olan Ericsson Globe’un dışında yer alan SkyView gondolu, sizi bu binanın tepesine çıkartıyor. Ve yol boyunca nefis şehir manzaralarını seyrederken en tepede tüm Stockholm ayaklarınızın altında. Ericsson Globe’un dışında bir de Kaknastornet Kulesi var. 31. Katından manzaraları izleyip, 30. Kattaki barında aperatif içebilir, 28. Katındaki restoranında da manzaralara nazır yemek yiyebilirsiniz.

 

SANAT GALERİLERİ
Gallery Charlotte Lund, 23 Kungstensgatan
Konsthantverkarna Stockholm, Södermalmstorg 4
Konstnärshuset, Smålandsgatan 7
Candyland, Gotlandsgatan 76
Galleri Hantverket, Götgatan 63
Galleri Kontrast, Hornsgatan 8
Galleri Greger, Hornsgatan 46
Blås & Knåda, Hornsgatan 26
Galleri Korn, Hornsgatan 147
Galleri Andersson Sandström, Hälsingegatan 43
Galerie Nordenhake, Hudiksvallsgatan 8
Wetterling Gallery, Kungsträdgården 3
125 Kvadrat, Kocksgatan 17
Liljevalchs, Djurgårdsvägen 60
Gun Gallery, Runebergsgatan 3
Swop Art, Roslagsgatan 60

 

 

ŞEHİR DIŞI ROTALAR

 • Birka Köyü, Björkö adası: Antik Viking şehri olan Birka’da M.S. 700’den kalma arkeolojik harabeleri yer alıyor. Arkeolojik ve antropolojik bulgular Vikingler’in çok gelişmiş katmanlı hiyerarşik bir sosyal sistemleri olduğunu ve de ileri seviyede el işi eserler ürettiğini gösteriyor. Yerleşik düzene bu kadar hakim bir ırkın, barbar ve korsan olmadığı ispatlanmış oluyor. Birka’ya Stadshusbron’dan kalkan tekneler ile günübirlik gezi yapabilirsiniz.
 • Gryhyttan Köyü: Stockholm’e 2-3 saat sürüş mesafesinde yer alan adeta zamanının durduğu küçük köy eski kulübeleri ile el değmemiş bir vaha. Konaklamak için en güzel otel Gryhyttans Gastgivaregard (Prastgatan 2).
 • Trosa Köyü: Stockholm’den 40 dakika güneyde yer alan köy, nehir kenarında sırlanmış pastel renkli ahşap kulübeleri ile çok şirin. Otel alternatifi Bomens.
 • Sandhamm Adası: Nisan- Eylül arası canlanan adaya sadece tekne ile erişeilebiliyor. Yelkencilerin gözdesi ada özellikle yarışlar zamanı dolup taşıyor. Uzun kumsallarından en güzeli Trouville. Otel alternatifi ise Seglarhotellet.
 • Oaxen Skagardskrog – Hölö: suyun kenarında yer alan Hölö kasabasında gurme bir restoran Oaxen Skagardskrog,
 • Are: Kayak Merkezi: İsveç’in en ünlü kayak merkezi Are’de en iyi konaklama seçeneği Hote Diplomat Aregarden ve de restoran seçeneği ise Marmite.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval