STOCKHOLM İZLENİMLERİ

YÜZEN ŞEHİR

Kuzey Avrupa’nın en masalsı ve orjinal baş şehirlerinden birisi olan Stockholm’ün müthiş pozitif, ayıltıcı ve yaratıcı enerjisi var. Şehir adeta mıknatıs gibi kendine çekiyor sizi. Ayıltıcı çünkü, sokaklarında sonsuza dek yürümek, her kıyafet, vintage, aksesuar, tasarım, dekor butiğine dalmak, restoran barlara girip çıkmak istiyorsunuz, hatta Pazar akşamı bile otele gidip yatmak istemiyorsunuz.

 

Pozitif, çünkü insanları, mekanları yaşamı yakalamak, tadına varmak motivasyonu ile dolup taşıyor. Hep İskandinav ülkelerinde yaşayanlar depresiftir, intihar oranı en yüksek ülkeler onlardır denir, ancak aksine yaşam enerjisi ile dolup taşan insanlar ve mekanlarla dolu Stockholm. Bireyseller, ancak özenli, saygılı ve medeniler. Klas ve zevkliler ancak deneysel ve eğlenceliler.

 

Yaratıcı, çünkü basit bir parke taşından, yerin yedi kat altındaki metro duvarlarına, bardaklardan koltuklara, restoranlardan otellere, tüm objeleri ve mekanları, yaratıcılığı konuşturacak dışavurumcu yüzeyler olarak görmeleri gerçekten akıl almaz.

 

Bundan 20 yıl öncesinin minimalist ve beyaz İskandinav tasarım tarzını aşarak, her türlü şaşırtıcı form, biçim, doku ve rengi mümkün hale getirmişler artık. İskandinav tasarımlarının en çarpıcı yanı cesur ancak özenli ve düşünceli, fonksiyonel ve kullanıcı dostu tasarımlar yapmaları. Yumuşak ve yuvarlak hatları kullanıp, yine de net ve kesin olmayı başarmaları şaşırtıcı. İskandinav stili uygulanabilir yaratıcılığın mükemmel örneği.

 

Dar ve kısıtlı topraklarda ve de zorlu hava koşullarında olmanın getirdiği, ‘varolanı maksimum değerlendirme’ ve de ‘her şeyden herkes için bir fayda sağlayabilme’ yaklaşımının getirdiği yaratıcı düşünme pratiği sonucu, karşınıza harika uygulamalar çıkıyor. Mesela eski bir Jumbo Jet’i Jumbo Hostel, 1880’lerden kalma bir yelkenliyi Gemi Hostel’a çevirmek…

 

30.000 adadan oluşan İsveç takım adalarının güneydoğu ucunda, 57 köprü ile birbirine bağlanmış 14 ada üzerine kurulmuş Stockholm, adeta bir yüzer şehir.

 

Stockholm’de zaman, mekan, mimari, hiçbirisi sıradan ve rutin değil. Şehir bütün bir toprak üzerinde yer almadığı için 14 ada’ya parça parça bölünmüş, her bir adacığın farklı bir çizgisi, ruhu, duygusu var.

 

Zaman deseniz kutba yakın oluşu sebebi ile gece-gündüz kavramı birbirine girmiş durumda. Kışın 8.30’da doğan güneş öğleden sonra 3 gibi batıyor, yazın ise sabah 4’de doğan güneş, gece 10’da batıyor. Kışın sadece 6-7 saat aydınlık yüzü gören lokaller, karanlığın ağırlığından kaçınmak için iyi içiciler olmuşlar. Rusya gibi, Stockholm’de de votka en gözde içki ve de herkes alkole bayağı dayanıklı. Yazın ise şehirliler parklarda, adalarda ve yelkenlilerde güneşin tadını çıkartıyor, ve de 18 saat aydınlık ile herkesten gözle görülür bir neşe, enerji ve coşku yansıyor.

 

Su ile içiçe yaşayan şehir, siyah ve beyaz gibi birbirinden farklı geçen kış ve yaz sırasında, taban tabana zıt görüntülere sahne oluyor. Bahar ve yaz ayları adalar arasındaki su yolları, gezintiye çıkmış yelkenliler, yerli ve turistleri taşıyan motorbotlar ile oldukça işlek iken, kışın sular donuyor ve lokaller donmuş sularda yürümenin ya da buz pateni yapmanın keyfini çıkartıyor.

 

Diğer yandan Avrupa Ortaçağ şehirlerinde görmeye alıştığınız parke taşlar, dar sokaklar ve meydanlar burada var. Ancak neo-klasik mimarinin İskandinav modernizmi ile farklı bir sentezini görüyorsunuz burada. Binaların ön cephelerinin çatı kısmında, yuvarlana yuvarlana sivrilen çıkıntılar, adeta binaları taçlandırmış.

 

Stockholm çağdaş kozmopolit kültürü ile Avrupa başşehirlerine taş çıkartacak çeşitliliğe sahip: son 10 yıla damgasını vurmuş İskandinav tasarımının yalın, özgün, çağdaş dokunuşları… mobilya ve ev tasarımlarında, ahşap, metal ve camı uyumla buluşturan, yuvarlak hatları ile gözünüzü yormayan, yaratıcı tasarım yaklaşımı… lokal tasarımcıların kıyafetlerden, çanta, ayakkabı, takı gibi aksesuarlara, ev tekstillerinden, cam, seramik, kristal gibi objelere getirdiği abartısız ancak renkli, cesur, göz alıcı tasarımları… bir ay dolaşsanız tamamını gezemeyeceğiniz müze ve sanat galerileri ile hem klasik hem de çağdaş sanatın etkileyici örnekleri… konser, tiyatro, performans sanatları ile her zaman dopdolu bir gösteri ajandası… özellikle deniz mahsüllerinde ve geyik etlerinde iddialı özgün mutfağının, hem Michelin yıldızlı gurme restoranlarında, hem de samimi ve sıcak atmosferdeki kafe ve restoranlarda tadına varılabilmesi… ve de dillere destan hiç bitmeyen eğlencesi..

 

Stockholm’ün en güzel zamanı şüphesiz gün batımı ve sonrası. Batan güneşin ardından turuncu, pembe, mora boyanan gökyüzünün su üzerindeki renk renk yansımaları, pastel renkli binaların yavaş yavaş koyulan tonlara bürünmesi ile enfes manzaralar ortaya çıkıyor.

 

Tüm İskandinav ülkelerinde olduğu gibi Stockholm’de de yüksek refah seviyesi ile birlikte gelen medeniyet ve ferahlık burada da kendini gösteriyor. Yemyeşil parkları, tertemiz sokakları, pırıl pırıl havası, rahat ve güler yüzlü insanları ile misafirperver bir atmosfer var Stockholm’de. Bazılarının söylediği gibi steril ve sıkıcı olmaktan çok uzak bu şehrin eleştirilebilecek tek noktası pahalı olması, oteller, yemekler, ulaşım Londra gibi pahalı.

 

 

Ne Zaman Gidilir? 
İsveç’in canlı başkenti Stockholm’e gitmek için en güzel zamanlar Nisan-Ekim arası. Şehir özellikle uzun hafta sonu kaçamakları için ideal. Stockholm’de her ay bir etkinlik olsa da yine en güzel etkinlikler bahar ve yaz aylarında. Mayıs sonu Stockholm maratonu, Haziran’da en uzun gün festivali, Temmuz’da Stockholm Jazz Festivali, Ekim’de Stockholm Open tenis turnuvası şehrin en önemli etkinlikleri. Haziran başı 4 gün süren Taste of Stockholm Festivalinde, Stockholm’ün en iyi 200 restoran ve yiyecek işletmesi Kungsträdgården’de Nordik mutfağının en güzel örneklerini tadabilirsiniz.

 

 

Nasıl Gidilir?

Lufthansa Hava Yolları ile 198 USD’den başlayan fiyatlar ile İstanbul Stockholm uçuşları hakkında bilgi almak için:  www.lufthansa.com/fly/ucuz_ucuslar-istanbul-stokholm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazının başına dönmek için tıklayınız

 

Zeynep Atılgan Boneval

1 comment

  1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir