RAVELLO – AMALFİ SAHİLLERİ IV

İlk kez 1994’de izlediğim ‘Only You’ filminde karşılaştığım Amalfi manzaraları beni o kadar büyülemişti ki, ilerideki 10 yıl içerisinde filmin geçtiği Positano’daki La Sirenuse Otel’in terasında o muhteşem günbatımını izlemek ve bu harikulade sahilleri keşfetmek için kendime söz vermiştim. Çok şanslıyım ki, bu sihirli sahiller için dileğimi gerçekleştirmek nasip oldu.

Napoli Körfezinin güneyinde, Sorrento ve Salerno arasında uzanan Amalfi Sahilleri, denize dik yükselen dağlara oyulmuş irili ufaklı kasaba ve köyleri ile şüphesiz Avrupa’nın en muhteşem ve gösterişli sahili.

Lattari dağlarının güney yamaçları, Positano ve Vietri sul Mare arasında denize o kadar dik iniyorki, resmen burası uçurumlarla dolu. Sarp kayaların aralarında oluşan dar geçitler neredeyse ulaşıma izin vermiyor. Ancak azimli Italyanlar, bu ufacık izole koylara balıkçı köyleri, dimdik yükselen kayalara tepe köyleri, ve de kayaların insaf ettiği geniş koylara ise yat kasabalarını kurmayı başarmışlar.

Amalfi sahilinin daracık ve virajlı sahil yolu üzerinde arabanızla ilerlerken her viraj karşınıza nefes kesen masalsı manzaralar çıkartıyor: denize dimdik dalan keskin ve sarp kayalıklara sımsıkı tutunmuş ufacık köyler, taraça misali inen yasemin gibi kokan limon bahçeleri, zeytinlikler ve üzüm bağları, uzanıp giden denizin üzerinde güneşin parlak yansımaları…

19yy’ın ortalarına kadar dünya ile ilişkisi kesilmiş olan bu sahil köyleri, birbirlerini bağlayan yolun inşa edilmesi ile gezginler tarafından keşfedilmiş, Ardından Wagner, Turner, Miro, Lawrence, Williams ve Gide gibi sanatçılara ilham olmuş, daha sonra Greta Garbo, Sophia Loren, Clark Gable ve Humphrey Bogart artistler için gözlerden uzak bir saklanma adresi haline gelmiş. Arka arkaya dizilmiş mücevher kasaba ve köyleri ile bugün romantizmin vazgeçilmez rotası olan Amalfi, göz alıcı lüks otelleri, Michelin yıldızlı şık restoranları ünlülerin vilları ile en pahalı destinasyonların başına yerleşti.

İnsanı afallatan güzellikteki Positano ve Ravello gibi kasabalar, Temmuz ve Ağustos aylarında akın akın gelen turistler ve de yaz tatiline çıkan İtalyanlar ile, epey kalabalık ve yorucu bir deneyim haline gelse de Amalfi sahilinde Praiano, Nerano gibi başka o kadar güzel cevherler yatıyor ki, ister konaklamak ister keşif için bu köy ve kasabaları rotanıza alabilirsiniz.

Amalfi sahilinin, adeta rodeo yaparmışsınız hissi uyandıran, neredeyse fizik kurallarına aykırı alçalıp yükselen virajlı ve daracık yollarında yolculuk etmek için gerçekten ‘minik’ bir araba ya da motosiklet kiralamak gerekiyor. Başka bir güzel alternatif ise limanlardan ufak tekneler kiralayarak, denizden küçük sahil köy ve kasabalarını dolaşmak, hatta yazın sıcaklığından bunaldığınızda denize demirleyip, kendinizi masmavi ve tertemiz sulara bırakmak.

 

  

RAVELLO

Amalfi kasabasının üzerinde yükselen Ravello’ya, taraçalarda sıralanmış limon ağaçlarının çiçeklerinden ve yapraklarından yükselen vanilya ve yasemin benzeri mis gibi kokuları eşliğinde çıkıyorsunuz.

Denizden 350 metre yükseklikte yer alan kasabaya vardığınızda ise gerçekten nefes kesen manzaralar ile karşılaşıyorsunuz.

Akdeniz’e tepeden kuşbakışı bakan Villa Rufolo ve Villa Cimbrone’nin bahçeleri, bir yandan uçsuz bucaksız deniz, gökyüzü ve sahil manzaraları ile nefesinizi keserken, bir yandan da çiçekleri, palmiye ağaçları, çeşmeleri, havuzları ve heykelleri ile sizi büyülüyor. İtalya’nın eşsiz manzaralara nazır en güzel bahçeleri Ravello’da.

Wagner’in Parsifal operasına ilham veren Villa Rufolo’nun geniş terasından uçsuz bucaksız denize ve manzaraya baktığınızda sanki denizin üzerinde uçuyormuşsunuz hissi yaşıyorsunuz. 1953’den beri her yaz Temmuz-Ağustos ayları arasında bu terasta gerçekleştirilen Ravello Wagner Müzik Festivalinde, büyüleyici manzara eşliğinde klasik müzik konserleri dinlemek insan ruhunun yaşayabileceği en coşkulu deneyimlerden birisi.

Ravello’nun doğusunda bir tepede 2010’da açılan Auditorium ise, Brezilya’lı usta mimar Oscar Niemeyer’in imzasını taşıyor. Kıvrımlı formları ile bir dalgayı anımsatan bu görkemli çağdaş mimari eseri, konser, dans ve tiyatro performanlarına ev sahipliği yapıyor.

Her Salı sabahı, kasbada kurulan sokak pazarı ise lokal ve günlük sebze meyve almak için gelen kasabalılar ile dolup taşıyor. Bu pazarda çok uygun fiyatlara taze mozerella, zeytin ve zeytinyağı, ve hatta İtalyan tasarımı kıyafetler bulmak mümkün.

 

 

OTELLER

Palazzo Avino, 1997’den beri Ravello’nun efsanesi olan Palazzo Sasso yenilenerek, Palazzo Avino ismi ile açıldı. 12. Yüzyıldan kalma Toskana mimarisindeki bu tarihi saray, eski ihtişamını korurken, daha da bir aristokrat kimliğe bürünmüş. Gösterişli mobilyalar ve antikalar ile döşenmiş 43 odası, iki Michelin yıldızlı Rossellinis restoranının gurme lezzetleri, muhteşem deniz ve dağ manzaralarına nazır Café dell’Arte lounge barı, Sasso by the Sea plaj kulübü ile  lüks, sofistike ve krallara layık bir konaklama deneyimi arzu edenler için ideal bir adres.

Hotel Villa Cimbrone, Ravello

Hotel Caruso, Ravello

Il Garden Hotel, Ravello

 

Uygun Fiyatlı Oteller

Hotel Villa Maria, Via Santa Chiara 2, Ravello

B&B Ilimoni, Ravello’nun kuzeyinde San Cosma köyü

 

 

PLAJLAR

 • SpiaggiaGrande: Positano
 • Fornillo: Positano
 • Li Galli: Positano yakınında
 • Grotta dello Smeraldo, Positano karşısında, sadece tekne ile ulaşılabiliyor
 • Le Sirene: Amalfi
 • The Castiglione: Atrani
 • Marinella & Marini di Conca: Amalfi ile Positano arasında
 • O’ Runghetiello 1 & 2, Amalfi ile Positano arasında
 • Santa Croceve O’ Rarone: Amalfi ile Positano arasında
 • La Marinelle: Amalfi ile Positano arasında
 • La Vite: Amalfi ile Positano arasında
 • Marinella della Madonnina: Amalfi ile Positano arasında
 • Marina di Praia: Amalfi ile Positano arasında
 • La Gavitella: Amalfi ile Positano arasında
 • Le Praie: Amalfi ile Positano arasında
 • Le Pignetelle: Amalfi ile Positano arasında
 • Laurito: Amalfi ile Positano arasında
 • San Pietro: Amalfi ile Positano arasında
 • Arienzo: Amalfi ile Positano arasında
 • Fiumicello: Amalfi ile Positano arasında
 • La Porta: Amalfi ile Positano arasında
 • Torre Sponda: Amalfi ile Positano arasında

 

 

RESTORANLAR:

Öğle Yemeği Adresleri

Giordano & Villa Maria, Via Santa Chiara 2, Ravello / Muhteşem manzaralara nazır öğle yemeği için doğru adres.

Cumpà Cosimo, Via Roma, Ravello / Aile işletmesi olan restoran, samimi ve sıcak ortamında sunduğu otantik lezzetler ile harika bir öğle yemeği adresi

Ristorante Salvatore, Via della Repubblica 2, Ravello / Romantik manzaralara nazır yaratıcı İtalyan yemekleri sunan bu sıcak ve samimi restoranda Amalfi sahillerinin en güzel pizzalarını yiyebilirsiniz.

 

Akşam Yemeği Adresleri

Il Flauto di Pan, Via S.Chiara 26, Ravello / Villa Cimbrone içinde yer alan bu şık fine-dining restoranı Akdeniz mutfağı lezzetleri ve İtalyan şarapları sunuyor.

Rossellinis, Ravello / Palazzo Sasso otelin iki Michelin yıldızlı Puglia’lı şefi Pino Lavarra’nın yaratıcı İtalyan lezzetleri ile şık bir akşam yemeği deneyimi.

 

 

AMALFİ SAHİLLERİ YOLCULUK TERAPİSİ YAZILARI

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval