NERANO, MİNORİ VE DİĞER SAHİL KASABALALARI – AMALFİ SAHİLLERİ V

İlk kez 1994’de izlediğim ‘Only You’ filminde karşılaştığım Amalfi manzaraları beni o kadar büyülemişti ki, ilerideki 10 yıl içerisinde filmin geçtiği Positano’daki La Sirenuse Otel’in terasında o muhteşem günbatımını izlemek ve bu harikulade sahilleri keşfetmek için kendime söz vermiştim. Çok şanslıyım ki, bu sihirli sahiller için dileğimi gerçekleştirmek nasip oldu.

Napoli Körfezinin güneyinde, Sorrento ve Salerno arasında uzanan Amalfi Sahilleri, denize dik yükselen dağlara oyulmuş irili ufaklı kasaba ve köyleri ile şüphesiz Avrupa’nın en muhteşem ve gösterişli sahili.

Lattari dağlarının güney yamaçları, Positano ve Vietri sul Mare arasında denize o kadar dik iniyorki, resmen burası uçurumlarla dolu. Sarp kayaların aralarında oluşan dar geçitler neredeyse ulaşıma izin vermiyor. Ancak azimli Italyanlar, bu ufacık izole koylara balıkçı köyleri, dimdik yükselen kayalara tepe köyleri, ve de kayaların insaf ettiği geniş koylara ise yat kasabalarını kurmayı başarmışlar.

Amalfi sahilinin daracık ve virajlı sahil yolu üzerinde arabanızla ilerlerken her viraj karşınıza nefes kesen masalsı manzaralar çıkartıyor: denize dimdik dalan keskin ve sarp kayalıklara sımsıkı tutunmuş ufacık köyler, taraça misali inen yasemin gibi kokan limon bahçeleri, zeytinlikler ve üzüm bağları, uzanıp giden denizin üzerinde güneşin parlak yansımaları…

19yy’ın ortalarına kadar dünya ile ilişkisi kesilmiş olan bu sahil köyleri, birbirlerini bağlayan yolun inşa edilmesi ile gezginler tarafından keşfedilmiş, Ardından Wagner, Turner, Miro, Lawrence, Williams ve Gide gibi sanatçılara ilham olmuş, daha sonra Greta Garbo, Sophia Loren, Clark Gable ve Humphrey Bogart artistler için gözlerden uzak bir saklanma adresi haline gelmiş. Arka arkaya dizilmiş mücevher kasaba ve köyleri ile bugün romantizmin vazgeçilmez rotası olan Amalfi, göz alıcı lüks otelleri, Michelin yıldızlı şık restoranları ünlülerin vilları ile en pahalı destinasyonların başına yerleşti.

İnsanı afallatan güzellikteki Positano ve Ravello gibi kasabalar, Temmuz ve Ağustos aylarında akın akın gelen turistler ve de yaz tatiline çıkan İtalyanlar ile, epey kalabalık ve yorucu bir deneyim haline gelse de Amalfi sahilinde Praiano, Nerano gibi başka o kadar güzel cevherler yatıyor ki, ister konaklamak ister keşif için bu köy ve kasabaları rotanıza alabilirsiniz.

Amalfi sahilinin, adeta rodeo yaparmışsınız hissi uyandıran, neredeyse fizik kurallarına aykırı alçalıp yükselen virajlı ve daracık yollarında yolculuk etmek için gerçekten ‘minik’ bir araba ya da motosiklet kiralamak gerekiyor. Başka bir güzel alternatif ise limanlardan ufak tekneler kiralayarak, denizden küçük sahil köy ve kasabalarını dolaşmak, hatta yazın sıcaklığından bunaldığınızda denize demirleyip, kendinizi masmavi ve tertemiz sulara bırakmak.

 

 

 

NERANO

Ufak bir balıkçı köyü olan Nerano Amalfi’nin uyuyan güzeli. Sakin ve sessiz Nerano köyü yakınında yer alan Massa Lubrense Park’ı ise 100 km’lik patika yolları ile doğa ve yürüyüş severler için adeta bir cennet. Torca köyünden başlayıp, Marina di Crapolla sahili boyunca ilerleyerek, San Pietro kilisesine ulaşan rota, yukarıdan gördüğünüz enfes deniz ve Li Galli adaları manzaraları ile en güzeli.

 

MİNORİ

Ravello’dan sonra gelen küçücük bir koyda yer alan bu kasaba, diğer ünlü kardeşlerine göre çok daha salaş, ama bir o kadar daha sıcak, samimi ve ayakları yere basan bir kimlik taşıyor.

Sokaklarında doğal ve gerçek İtalyanlara rastlayacağınız Minori, Temmuz’da şık bir Jazz Festivaline ve de Eylül’de Saporèarte ‘sanatın tadı’ festivaline ev sahipliği yaptığı dönemlerde canlanıyor. Minori’nin arka sokaklarında yer alan Amalfi sahilinin tek arkeolojik kalıntısı olan Villa Romana muhteşem freskoları ve yer mozaikleri görülmeye değer.

 

VALLONE Dİ FURORE

Dimdik sarp kayaların arasındaki daracık vadide, yerçekimine karşı gelecek şekilde kayalara tutunmuş balıkçı evleri ve ufacık limanı ile, Vallone di Furore sahilin en etkileyici manzarasını sunuyor.

 

MAİORİ

Amalfi sahilinde en geniş plaja ev sahipliği yapan Maiori, deniz kıyısındaki otelleri, restoranları, barları ve casinoları ile en haraketli kasaba.

 

 

 

OTELLER

B&B L’Isca, Nerano

Hotel Certosa, Nerano

Hotel Panorama, Maiori

B&B Palazzo Vingius, Via San Giovanni a Mare, Minori

Casa Cuccaro, Positano’nun kuzeyinde Nocelle köyü

Hotel LoScoglio, Piazza delle Sirene 15, Marina di Cantone

 

RESTORANLAR 

Lo Scoglio, Piazza delle Sirene 15, Marina del Cantone – Massalubrense, Nerano

Sorrento’dan tekne ile gidebileceğiniz bu rustik restoran geleneksel İtalyan lezzetleri ile harika bir Al fresco akşam yemeği restoranı.

Taverna del Capitano, Piazza delle Sirene 10/11, Marina del Cantone, Nerano

Eski bir balıkçı evinden dönüştürülen bu küçük aile restoranı muhteşem bir öğle yemeği adresi

Ristorante da Maria Grazia, Via Marina del Cantone 65, Massa Lubrense, Nerano

Basit, sade bir aile işletmesi olan restoranın terasında uçsuz bucasız denizin üzerinden harika gün batımları izlerken lezzetli İtalyan yemekleri sunuyor.

Quattro Passi, Marina del Cantone, Positano’nun batısı

Marina del Cantone’de yer alan Michelin yıldızlı restoran harika bir Al Fresco akşam yemeği sunuyor.

Taverna del Capitano, Marina del Cantone

Positano’nun batısında küçük bir köy olan Marina del Cantone köyünde yer alan

bu Michelin yıldızlı Taverna, öğle vakti tekne kiralayarak gitmek için harika bir alternatif.

Ristorante Baia, Via Marina del Cantone 49, Nerano

Sorrento’dan tekne ile gidebileceğiniz bu restoran harika bir öğle yemeği adresi

La Torre Normanna, Via Diego Taiani 4, Strada Statale 163, Maiori

Deniz kenarında rahat ve samimi ortamda, Amalfi sahillerindeki deniz mahsüllerinden oluşan en leziz öğle yemeğini yiyebilirsiniz.

L’Arsenale, Via San Giovanni a Mare 20, Minori

Harika bir gastronomik keşif olan bu ufacık trattoria, Michelin standartlarında deniz mahsülleri lezzetleri ve şarap seçenekleri sunuyor.

 

PLAJLAR

Spiaggia Grande: Positano

Fornillo: Positano

Li Galli: Positano yakınında

Grotta dello Smeraldo, Positano karşısında, sadece tekne ile ulaşılabiliyor

Le Sirene: Amalfi

The Castiglione: Atrani

Marinella & Marini di Conca: Amalfi ile Positano arasında

O’ Runghetiello 1 & 2, Amalfi ile Positano arasında

Santa Croce ve O’ Rarone: Amalfi ile Positano arasında

La Marinelle: Amalfi ile Positano arasında

La Vite: Amalfi ile Positano arasında

Marinella della Madonnina: Amalfi ile Positano arasında

Marina di Praia : Amalfi ile Positano arasında

La Gavitella: Amalfi ile Positano arasında

Le Praie: Amalfi ile Positano arasında

Le Pignetelle: Amalfi ile Positano arasında

Laurito: Amalfi ile Positano arasında

San Pietro: Amalfi ile Positano arasında

Arienzo: Amalfi ile Positano arasında

Fiumicello: Amalfi ile Positano arasında

La Porta: Amalfi ile Positano arasında

Torre Sponda: Amalfi ile Positano arasında

 

BAR VE GECE KULÜPLERİ

IL PAPPAGALLO, Maiori

MONDO UNO, Maiori

NABILA, Maiori

TORRE NORMANNA, Maiori

BY BLOS, Salerno

BOGART CAFÈ, Salerno

CARILLON, Salerno

FABULA, Salerno

MIVIDA, Salerno

MIRÒ, Salerno

MOVIDA, Salerno

PLANTER’S VILLAGE, Salerno

SALA VARESE, Salerno

 

 

AMALFİ SAHİLLERİ YOLCULUK TERAPİSİ YAZILARI

 

 

Zeynep Atılgan Boneval