SORRENTO – AMALFİ YAKINLARI VI

İlk kez 1994’de izlediğim ‘Only You’ filminde karşılaştığım Amalfi manzaraları beni o kadar büyülemişti ki, ilerideki 10 yıl içerisinde filmin geçtiği Positano’daki La Sirenuse Otel’in terasında o muhteşem günbatımını izlemek ve bu harikulade sahilleri keşfetmek için kendime söz vermiştim. Çok şanslıyım ki, bu sihirli sahiller için dileğimi gerçekleştirmek nasip oldu.

Napoli Körfezinin güneyinde, Sorrento ve Salerno arasında uzanan Amalfi Sahilleri, denize dik yükselen dağlara oyulmuş irili ufaklı kasaba ve köyleri ile şüphesiz Avrupa’nın en muhteşem ve gösterişli sahili.

Lattari dağlarının güney yamaçları, Positano ve Vietri sul Mare arasında denize o kadar dik iniyorki, resmen burası uçurumlarla dolu. Sarp kayaların aralarında oluşan dar geçitler neredeyse ulaşıma izin vermiyor. Ancak azimli Italyanlar, bu ufacık izole koylara balıkçı köyleri, dimdik yükselen kayalara tepe köyleri, ve de kayaların insaf ettiği geniş koylara ise yat kasabalarını kurmayı başarmışlar.

Amalfi sahilinin daracık ve virajlı sahil yolu üzerinde arabanızla ilerlerken her viraj karşınıza nefes kesen masalsı manzaralar çıkartıyor: denize dimdik dalan keskin ve sarp kayalıklara sımsıkı tutunmuş ufacık köyler, taraça misali inen yasemin gibi kokan limon bahçeleri, zeytinlikler ve üzüm bağları, uzanıp giden denizin üzerinde güneşin parlak yansımaları…

19yy’ın ortalarına kadar dünya ile ilişkisi kesilmiş olan bu sahil köyleri, birbirlerini bağlayan yolun inşa edilmesi ile gezginler tarafından keşfedilmiş, Ardından Wagner, Turner, Miro, Lawrence, Williams ve Gide gibi sanatçılara ilham olmuş, daha sonra Greta Garbo, Sophia Loren, Clark Gable ve Humphrey Bogart artistler için gözlerden uzak bir saklanma adresi haline gelmiş. Arka arkaya dizilmiş mücevher kasaba ve köyleri ile bugün romantizmin vazgeçilmez rotası olan Amalfi, göz alıcı lüks otelleri, Michelin yıldızlı şık restoranları ünlülerin vilları ile en pahalı destinasyonların başına yerleşti.

İnsanı afallatan güzellikteki Positano ve Ravello gibi kasabalar, Temmuz ve Ağustos aylarında akın akın gelen turistler ve de yaz tatiline çıkan İtalyanlar ile, epey kalabalık ve yorucu bir deneyim haline gelse de Amalfi sahilinde Praiano, Nerano gibi başka o kadar güzel cevherler yatıyor ki, ister konaklamak ister keşif için bu köy ve kasabaları rotanıza alabilirsiniz.

Amalfi sahilinin, adeta rodeo yaparmışsınız hissi uyandıran, neredeyse fizik kurallarına aykırı alçalıp yükselen virajlı ve daracık yollarında yolculuk etmek için gerçekten ‘minik’ bir araba ya da motosiklet kiralamak gerekiyor. Başka bir güzel alternatif ise limanlardan ufak tekneler kiralayarak, denizden küçük sahil köy ve kasabalarını dolaşmak, hatta yazın sıcaklığından bunaldığınızda denize demirleyip, kendinizi masmavi ve tertemiz sulara bırakmak.

 

SORRENTO

Falez kayalıkları üzerine kurulmuş Amalfi sahilinin en eski, ünlü ve şık resortu olan Sorrento, limon ağaçlarının mis gibi kokuları arasında harika körfez ve Akdeniz manzaralarına nazır terasları ile masalsı bir şehir. Gerçi şimdilerde turist gemileri ve otobüsleri ile dolup taşan Sorrento, biraz kalabalık olsa da mutlaka görülmeye değer bir durak.

 

SORRENTO ROTALARI

 • Piazza Tasso meydanı ve Corso Italia Sorrento’nun en canlı adresleri.
 • Via Casareo’da yer alan freskolar ile süslü Sedile Dominova terası şehrin en keyifli manzara noktası.
 • Kilise meraklıları Duomo Katedrali ve Basilica di Sant’Antonino bazilikasını gezebilir.
 • Arkeoloji meraklıları Sorrento Peninsula Arkeoloji Müzesi’ni gezebilir.
 • Ahşap, oymacılık ve dekorasyon meraklıları Bottega Della Tarsia Lignea Müzesini gezebilir.
 • Deniz keyfi için Marina Grande plajına gidilebilir.
 • Mis kokulu limonlarıyla meşhur Sorrento’da iyi bir Limoncello merkezi, Limonoro isimli dükkandan en iyi Limoncelloları satın alabilirsiniz. Piazzo Tasso’da yer alan l’Alambicco’da ise kaliteli İtalyan şarapları satılıyor. Moda e Accessori’den deri çanta ve cüzdanlar, Notturno Intarsio’dan ahşap eşyalar alabilirsiniz.

 

ŞEHİR DIŞI ROTALAR

 • Capri ve Ischia adalarına günü birlik gezi: Saat başı yer alan feribotlar ile Capri’ye 20 dakikada ulaşabiliyorsunuz. El değmemiş doğası ile Ischia Adası’na da her gün belli saatlerde feribot yer alıyor.
 • Pompei şehri ve Vezüv yanardağına günü birlik gezi: Yarım saat uzaklıkta Pompei ve Vezüv yanardağı yer alıyor. Vezüv yanardağının lavları ile taş kesilen şehir Pompei’in hazin hikayesi ise şöyle:  Pompei şehri M.Ö 79 yılında Vezüv yanardağının harekete geçmesiyle yok oldu. Yanardağ o kadar şiddetliydi ki şehri 6-8 metre derine kadar lavlarla gömdü, şehir yok oldu, insanlar ve etrafta ne varsa taş kesildi. Bu bulgular 18. yüzyılın başlarında bir İtalyan köylüsünün tarlada çalışırken kazmayı vurduğu yerde rastladığı duvarın izi sürülerek bulundu. M.Ö 79 yılında bir yaz ayında 1-2 gün yanardağın olağanüstü lav püskürtmesiyle 200.000 kişi hayatını kaybetti. Patlamalar, lavlar öyle şiddetliydi ki çoğu insan olduğu yerden kığırdayamadı bile. Etnograf Prof. Dr. Carlo Giardano Pompei’de olanları şöyle aktarıyor: ‘O gün öğle vakti volkanın ağazından ani olarak yükselen bir kül bulutu birkaç saat içerisinde bütün Pompei’yi kaplayıvermişti. Böylece şehir çok uzun bir sessizlik uykusuna girdi. Şehrin uykusu, taşları, eşyaları ve sanat eserlerini yeniden hayata kavuşturan kazılara kadar yüzyıllar boyu sürdü. Burada yaşayan binlerce insanın tehlikenin bu kadar yakınında oldukları halde gafil avlanmış olmaları o tarihlerde Vezüv’ün bambaşka bir manzara altında olmasından ileri gelmiştir. Yamaçları meşhur politikacıların villalarıyla süslü olan Vezüv, bağlar, bahçelerle çevrili ağaçlık bir yerdi. 19. yüzyılın ortalarında İtalyan bilim adamı Giuseppe Fiovelli taşlaşan şehrin arasında bir boşluğa denk gelince oradan kalıplar çıkardı ve gözlerine inanamadı, her şey taşlaşmıştı, insan suretleri bile… Bunları bilimsel yöntemler ile çıkartmayı başaran Giuseppe Fiovelli insan vücutları, çeşitli hayvanlar, atlar, köpekler, çocuğuna sarılmış anneler bulmuştu. Bu bulgular hala Napoli müzesinde sergilenmektedir.

 

 

 

 

OTELLER

Hotel Capo La Gala, Sorrento

Bellevue Syrene, Sorrento

La Minervetta Maison, Sorrento

 

 

RESTORANLAR

Don Alfonso 1890, Sant’Agata sui Due Golfi, Sorrento

Üç Michelin yıldızlı şef mutfağı Amalfi sahilinin en gurme restoranı olarak tarihe geçti.

Circolo Dei Forestieri, Via Luigi de Maio, Sorrento

Napoli körfezinin enfes manzaralarına nazır, masallardan kalma harika bir villada yer alan bu restoran, klasik İtalyan lezzetleri sunuyor.

Il Buco, 2a Rampa Marina Piccola, 5

Eski bir manastırın kantininden dönüştürülen; gelenekselliği yaratıcılıkla birleştiren menüsüyle Michelin yıldızı almış bir restoran

Ristorante ‘O Parrucchiano La Favorita, Corso Italia, 71

Limon ağaçları altında son derece şık bir ambiansta muhteşem deniz mahsülleri

Zi’ntonio, Via Luigi de Maio, 11

Geleneksel ve samimi ortamda leziz deniz mahsülleri sunan lokanta.

Da Franco,Corso Italia, 265

Lokallerin favorisi pizzacı

Pizzeria Aurora,Piazza Tasso 10/11

Rahat ve samimi İtalyan pizzacısı

L’Antica Trattoria, Via Padre Reginaldo Giuliani,33

Rahat ve samimi geleneksel trattoria

 

 • Dondurmacı: Gelateria Davide
 • Sorrento’nun yerel lezzetleri: Patetesli Gnocchi – Gnocchi Alla Sorrentina, Baba Tatlısı – Ricetta Baba

 

 

BAR VE GECE KULÜPLERİ

FAUNO BAR, Sorrento

 

 

AMALFİ SAHİLLERİ YOLCULUK TERAPİSİ YAZILARI

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval