BUENOS AIRES İZLENİM & ROTALAR & REHBER

 

TUTKUNUN TADI BUENOS AIRES:   ‘CON PASİON Y GUSTO’ 

 

Tutkulu Latin ruhu ile kutsanmış güzel ve bakımlı insanlarının kıpır kıpır enerjisi, yaratıcı ve estetik mimarisi, dünyaca ünlü lezzetleri ve şarapları, tangonun iç gıcıklayan ve gerilimli ritmi, heyecan verici tasarımcıların özgün butikleri ile tüm algılarınızı harekete geçiren Buenos Aires, Güney Amerika’nın kuşkusuz en keyifli şehri.

 

Güzel havalar anlamına gelen Buenos Aires, ruhundaki sade güzelliği, tutkuyu ve coşkuyu size kısa bir sürede geçirmeyi başarıyor;

 

Malbec şaraplarının hafif buruk damakta kalan tadı…

Etin muhteşem lezzeti…

Tangonun tansiyonu…

Emprovize milonga akşamlarının görsel şöleni…

Ahşap, beton, ve metal’in karışımlı tasarım harikası restoran ve kafelerinin keyfi…

Arjantinlilerin sıcak kanlı, rahat, yapmacıksız yaşama sanatı…

İşte Buenos Aires!

 

Ritmi, doğallığı ve çok çeşitliliği ile Buenos Aires sizi hem şaşırtıyor hem de kuşatıyor.

 

Barok mimarisi ile Paris’te, hoş giyimli açık tenli insanları ile Milano’da, sarı taksileri ve Porteño’ları ile New York’ta, adım başı tiyatro ve sinemaları ile Londra’da gibi hissettiren Buenos Aires, bu saydığım şehirlerin hepsinden daha güzel. Kendine özgü apayrı bir cazibesi ile kalbinize yerleşiveriyor.

 

Tangonun başkentinde dans ve ritim şehrin ruhuna işlemiş. Gün ışığında herhangi bir sokakta tango yapan dansçılardan, tango klüplerindeki canlı performanslara, milonga gecelerinde sürekli eş değiştirerek dans eden genç ve yaşlılara, gece gündüz Tango ile yaşıyor şehir.  Gizemli, gerilimli, melankolik ve erotik bir dans tangonu. İki kişinin vucütları ve ruhlarının bu kadar uyum içinde akmasına şahit olmak ‘it takes two to tango’ sözünün anlamını daha iyi anlamanıza imkan tanıyor.

 

Arjantin’e özgü Malbec üzümünden yapılan şarapları bile gövdesi, yüksek alkol seviyesi, aromalı tadı ile tutkulu.

Ayrıca etleri sebze ağırlıklı beslenenleri bile baştan çıkartacak kadar lezzetli. Arjantin mutfağında kırmızı et en önemli yeri tutuyor. Parillada denilen yumuşak ve lezzetli büyük parça etler kor haline gelmiş bir ateşte yavaşça pişirilerek servis ediliyor.

 

Buenos Aires, 2002’de yaşanan ağır ekonomik krize rağmen yaşama sevincini yitirmemiş…

 

 

BUENOS AİRES ROTALARI

Buenos Aires yedi adet büyük mahalleden oluşuyor, her mahallenin kendine özgü bir karakteri var:

1)    Şehrin merkezi olarak kabul edilen Plaza Del Mayo: 25 Mayıs 1810’da  Arjantin’in bağımsızlığı burada ilan edilmiş. Her Perşembe bu meydanda Kirli Savaş döneminde (1976-1983 yılları arasında), askeri diktatörlük tarafından katledilen 30 bin askerin annelerinin sessiz protestosu için toplandıkları meydan. Ortada yer alan anıtta ise, “gracias madres” yani “annelere teşekkür” yazıyor. Meydanın yanıbaşında rengini boğa kanından alan başkanlık sarayı Casa Rosada, Eva Peron’un balkonundan yüzbinlere seslendiği görkemli yapı. Yine meydanın etrafında sömürge döneminden kalan nadir binalardan Cabildo, neoklasik tarzdaki KatedralMetropolitana, kolonyal döneminden kalan Banka binaları ve Gobierno Evi görülmeye değer. Museo Nacional de Bellas: Güzel sanatlar müzesi Renoir, Rodin, Monet, Toulouse-Lautrec, Goya, Gauguin ve Van Gogh’un da aralarında bulunduğu 10. 000 eserleri barındırıyor.

2)    Avenida 9 Julio: 16 şeritten oluşan cadde 140 metrelik genişliğiyle dünyanın en geniş bulvarı. Cadde’nin orta bölgesinde ise Buenos Aires’in 400. kuruluş yıldönümü anısına dikilmiş büyük bir obelisk bulunuyor. (Ayrıca yine Buenos Aires’te yer alan Rivadavia Caddesi: dünyanın en uzun caddesi) Avenida 9 Julio üzerindeki meşhur Teatro Colon (Kristof Kolomb Opera Binası) 1908’den beri Caruso, Callas ve Pavarotti gibi sanatçılara ev sahipliği yapmış. Latin Amerika’nın en iyi akustiğine sahip operası olarak kabul edilen bu gösterişli bina’da görsel ve işitsel bir şölen yaşamak için bir akşam opera veya bale gösterisine gitmeye değer.

3)    Recoleta Paris’i andıran 19 yüzyıl tarzı binaları, şık cafe ve restoranları ve lüks mağazaları ile şehrin lükse semti Recoleta çok güzel bir mimariye sahip. Bölgenin en önemli noktası Recolettamezarlığı; Varlıklı kişilerin son istirahatleri için tasarlanmış bu mezarlık adeta bir açıkhava müzesi; sıra sıra dizilmiş, her biri 2-3 katlı şapel ya da minyatür ev büyüklüğünde, orjinal kubbeli gösterişli mermer mezarları, göz kamaştırıcı işlemeler ve heykeller süslüyor. Enteresan bir geleneği yansıtan bu mezarlıkta önünde her daim çiçekler bulunan Eva Peron’un mezarını kaçırmanıza imkan yok. Gayrimeşru bir ilişkinin ürünü olan Eva Duarte (Peron), otuz üç yıllık hayatına çok şey sığdırmış. Halkın gözünde azize mertebesine yükselirken, ülkenin yakın tarihini de değiştirmiş. Mezarlığın dışındaki kolonyal Pilar Kilisesi’de görülmeye değer. Ayrıca bölgedeki Modern Sanat Müzesi(MALBA) büyük bir Latin Amerika modern sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Müzenin yanındaki Renault Museum Restoran & Cafe’de kahve ya da şarap içerek, meşhur şef’inin lezzetlerinin tadına baktıktan sonra Puro Diseno’ya giderek birbirinden güzel tasarımları görmek mümkün.

4)    La Boca; Maradona’nın ilk takımı Boca Juniors’ün stadyumunun bulunduğu büyük umutlar taşıyan fakir kesimin yaşadığı getto bölgesinin kelime anlamı “ağız”.

Semtinin ufak bir bölümü olan Caminito, 19.yy’da şehre göç eden İtalyanlar tarafından kurulmuş ve Buenos Aires’in ilk yerleşim bölgesi. O dönemde ev yapmak için malzeme sıkıntısı çeken İtalyanlar eski gemi hurdalarından bu gecekondu evleri yapmışlar ve hepsini artan gemi boyaları ile rengarenk boyamışlar. 1950’li yıllarda ise Quinquela Martin adlı bir mimar bu sokağı düzenleyerek burayı dünyanın ilk açık hava müzesi haline getirmiş. Zamanında ünlü ressam, müzisyen ve tango ustalarına ev sahipliği yapmış bu semtte özellikle Calle Caminito ve Calle Garibaldi gezilmeye değer. Adım başı turistler, canlı müzik yapan müzisyenler ve tango gösterileri yapan dansçıları, fanaticos isimli futbol malzemesi dükkanları ile biraz turistik olan bu bölge yine de rengarenk boyalı gecekonduları, balkonlarında yer alan çeşit çeşit insan boyu komik heykelleri ile yine de kendine ait cıvıl cıvıl bir tarz yaratmayı başarmış. Akşamları tehlikeli olabileceği için gündüz gezilmesi daha uygun.

5)    Port Madeiro: Eski bir tershane olan Puerto Madero, otantik ve moderni buluşturan bir renovasyon ile kanal boyunca harika sanat galerileri, butikler ve restoranlardan oluşuyor. 15 sene öncesine kadar terk edilmiş bir liman iken, antrepolar ve depoları özüne sadık kalınarak yenilenmiş. Mimar Calatrava’nın yaptığı tasarım harikası “Puente de la Mujer” köprüsü, renove edilmiş otelleri, loft tarzı evleri, harika restoran ve barları ile şehrin en yeni ve gözde yerleşim merkezlerinden birisi.

6)    San Telmo: Buenos Aires’in en eski semtlerinden birisi. Pazar günleri trafiğe kapalı olan San Telmo, Plaza Dorrego’da dünyanın en güzel antika pazarlarından birisine ev sahipliği yapıyor. Parke taşlı yolları ve eski binaları, bandeneon çalan sokak çalgıcıları, tango gösterileri, fakir zengin lokalleri, turistler ile karma bir kalabalık ile adeta bir panayıra dönüşüyor. Plaza Dorrago ile Plaza Lezama arasındaki sokaklarda bohem resim galerileri ve çok uygun fiyatlı tasarım kıyafetlerin satıldığı minik minik dükkanları var.

7)    Palermo Viejo: Yüksek tavanlı eski loft tarzı evlerin renove edilerek yeniden yaşam kazandırıldığı bohemlerin bölgesi Palermo Viejo orjinal mimarili evleri, restoranları ve cafeleri, tasarım butikleri hem keyifli hem de gurme bir günü garanti ediyor. Jazmín Chebar, Sybil Vane, Pablo Battaglia, Maria Allo, Carla Ricciardi gibi ünlü tasarımcılara ve de Adelante, Mandarine , Seco’s, Raíces Cautivas gibi eşsiz parçalar satan dükkanlara ev sahipliği yapan Armenia, El Salvador, Honduras, Costa Rica & El Salvador caddelerini ve onları kesen ara sokaklarda harika tasarım butikleri gezin.

BUENOS AİRES DENEYİMLERİ

1) FAENA ARTS CENTER, Aimé Paine 1169 /Puerto Madero’da yer alan, Philippe Starck tasarımlı Faena Hotel + Universe, şehrin terkedilmiş bir çöplük alanını pırıl pırıl bir yaşam ve sanat alanına dönüştürülmesi için destek oldu.

2) Rengarenk Köprü Altı: Puente de Figueroa Alcorta y Pueyrredón / Buenos Aires Üniversitesi Hukuk Fakültesinin hemen çıkışında yer alan Puente de Figueroa Alcorta y Pueyrredón köprüsünün altı rengarenk bir gökküşağını andırıyor.

3) Fundacion Proa, Avenida Don Pedro de Mendoza 1929 / harika bir sanat galerisi, kafe ve kitapçı

4) Museo Evita, Lafinur 2988 / Efsanevi kahraman Eva Peron’un kıyafetleri ve aksesuarlarının sergilendiği müze

5) Malba (Museo de Arte Latinoamericano de Buenos Aires) Avenida Figueroa Alcorta 3415 / Modern Sanat Müzesi

6) Sokak Sanatı – Şehir Grafitileri: Pastel renklerde grafitilere sokaklarda ve galerilerde rastlamak mümkün / www.graffitimundo.com

 

 

 

Şehir Çevresinde yer alan Rotalar

–  Palermo Parque Tres de Febrero(Palermo Woods) Şehrin yanı başında yer alan 2 ayrı göl ve birinin içindeki botanik bahçesinin içinde romantik gül bahçeleri, Japon bahçesi ve planetarium var. Ayrıca şehrin en iyi dondurmacısı Persicco bu parkın içinde yer alıyor. Parkın içinde bisiklet kiralayarak dolaşmak ve botanik güzellekler arasında kaybolmak insana huzur veriyor.

–    Tigre Nehir Deltası: Şehrin en görkemli malikânelerine ev sahipliği yapan San İsidro bölgelesinden geçerek ulaştığınız Tigre Deltası beşbin su kanalından oluşuyor. Yaklaşık 20.000km’2 ye yayılmış bu deltada keyifli bir tekne gezisi yaparak çevredeki şık yazlık evleri görebilirsiniz.

–   Buenos Aires’e yakın Colonia del Sacramento ufak ama tarihi bir sehir. Hızlı feribot ile 45 dakikada ulaştığınız bu şehir; parke taşları, eski binaları, sempatik lokantaları ile günübirlik keyifli bir yürüyüyüş rotası

 

 

 

Buenos Aires’ten uçak ile gidebileceğiniz Malbec şarapları ile ünlü Mendoza bağ bölgesinde ziyaret etmenizi önereceğimiz Şarap Evleri ise:

  • Tadım için: Achaval Ferrer, Catena Zapata
  • Mimari için: Salentein
  • Köpüklü için: Chandon, Luigi Bosca

 

 

PALERMO REHBERİ

Buenos Aires’in tüm semtlerindeki otel, kafe, restoran, bar, kulüp ve alışveriş önerilerimizi  yazımızın devamında REHBER  bölümünde bulabilirsiniz.

Ancak Buenos Aires’in yükselen semti Palermo için özel bir ayrıcalık yaptık ve başlı başına bir rehberi hak eden bölge için bir mini-rehber hazırladık:

20.yüzyılın başında Buenos Aires’in sakin ve sessiz bir banliyösü olan Palermo’da yaşayan yazar Jean Luis Borges, mahallenin şehrin en trendy semtine dönüşeceğini söyleselerdi herhalde hayatta inanmazdı. İlk olarak 1990’larda şehrin yükselen kira ve yaşam maliyetlerinden kaçan sanatçı ve tasarımcılar, kuzeyde yer alan grafiti kaplı terk edilmiş binalar ve konakların olduğu Palermo’ya yöneldi. Ardından cesur şefler restoranlarını, özgün tasarımcılar butiklerini, bohem sanatçılar atölyelerini ve galerilerini açmaya başladı. Bugün şehrin en gözde ve trendy semti haline gelen Palermo bölgesi, hala yemyeşil ağaçlar ile kaplı arnavut kaldırımlı sokakları, iki üç katlı tarihi konakları, evleri ve dükkanları ile bohem atmosferini koruyor. Bu semtte açılan her otel, kafe, restoran, bar, butik ve galeri özgün ve karakterli bir tasarıma, orjinal bir kimliğe ve estetik ruha sahip.

Favorilerimizin başında Buenos Aires’te Casa Cruz restoran ve Olsen kafe & lounge ile kendisini çoktan ispat etmiş şef German Martitegui’nin en cesur ve şık ‘fine dining’ restoranı Tegui (Costa Rica 5852) geliyor.. Girişindeki Arjantinli ünlü sanatçı Cabaio’nun imzasını taşıyan renkli duvar resimli ön cephesi, loş ve şık atmosferi, tat, aroma, renk ve sunum sanatını sergileyen açık mutfağı, 4 ve 8 tabaktan oluşan leziz tadım menüleri ile dört dörtlük bir deneyim.

Lokal ve samimi bistro deneyimi isteyeler için ise şef Rodrigo Castilla’nın organik, rustik, ev yapımı lezzetler sunan Las Pizarras Bistro (Thames 2296)’su ideal bir adres. Günlük Pazar ziyaretlerinde lokal üreticilerin mevsimlik taze mahsüllerine göre değişen menü karatahta’da hergün yenileniyor ve bu lezzetlere muhteşem lokal şaraplar eşlik ediyor.

3. Dalga kahve akımı Buenos Aires’e de uğradı tabii ki!. Genç ve tutkulu baristalar Palermo’da arka arkaya kahve dükkanları açıyorlar. Bu yeni nesil akımın öncüsü LAB/ Tostadores de Café (Humbolt 1542). Kolombiya ve farklı ülkelerden getirdiği kahveleri servis ederken bir yandan kavurma ve hazırlama konusunda workshoplar ve eğitimler düzenliyor.

Buenos Aires ifade özgürlüğü konusunda çok gelişmiş bir ülke olmadığı için duvar boyama ve grafiti, 50 yıldır en önemli kendini ifade sanatı biçimi. Hala kanunen yasak olmasına rağmen şehrin en kabul gören sokak sanatı. Palermo Hollywood’da yeralan Cambodia Galerisi’nde Malatesta, Pum Pum, Bs As Stencil gibi şehrin önemli grafiticilerinin işlerini görüp alabiliyorunus. Bazen galerinin çatısında yer alan teras atölyede yeni bir iş üzerinde çalışırken veya Post Street Bar’da takılırken kendilerine rastlayabiliyorsunuz. Galerinin terası sanatçıların ve boyama atölyelerine katılanların sürekli üzerinde çalıştığı organik ve yaşayan bir kanvas gibi.

Patricia O’Shea ve Tom Rixton 2003’de eski bir binayı alıp, 20 oda, suit ve lofttan oluşan bir otele dönüştürerek Palermo Hollywood’un ilk butik oteline imza attılar. Home Hotel (Honduras 5860) hala bölgenin en özgün, karakterli ve şık oteli. Mercado de las Pulgas pazarından alınan antikalar, retro ve art deco tasarım mobilyalar, vintage duvar kağıtları ile nostaljik ve orjinal bir atmosfere sahip otelin, yasemin çiçekleri, palmiye ve bitkiler ile kaplı yemyeşil avlusu Pazar bruncları veya akşam üstü içkileri için adeta bir vaha.

2001’de açılan Museum of Latin American Art – Malba, Xul Solar, Jorge de la Vega, Antonio Berni gibi 20. Yüzyıl Latin Amerikalı sanatçıların tanınmasına inanılmaz bir katkı sağladı. (Av Figueroa Alcorta 3415)

Palermo özgün ve orjinal mekanlara ev sahipliği yapıyor demiştik ya, Salon Berlin Peluqueria y Bar (Humboldt 1411) bunlardan birisi. Bir kısmın eski stil bir berber ve diğer kısmı bar olan mekan gündüz vakti profesyönel berberlerin beylerin saç sakal ve bıyık traşını yaptığı klasik bir berber görünümünde. Eski fırçalar, antika traş bıçakları ve jiletler ile adeta bir müze görünümü sergileyen vintage mekanın bar kısmı akşamüstleri traş olmayı bekleyen, sohbete gelen veya harika kokteylleri yudumlayan beyler ile dolup taşıyor.

Palermo’nun en eski binalarından birisinde yer alan Franks’s Moments & Drinks Co. (Arevalo 1143) gizemli bir buluşma adresi. Rezervasyonunuz var ise kapıdaki görevli size özel bir kod veriyor, ve girdiğiniz telefon kulübesinde tuşladığınızda, gözde restoran & barın kapıları size açılıyor. Vintage duvar kağıtları, kristal avizeler, koyu renkli mobilyalar, loş ışıklar, şık ve cool garson ve barmenler ile retro bir atmosfere adım atıyorsunuz. Yaratıcı kokteyller, ızgara ahtapotlu mollejas, dulce de lecheli tatlılar gibi mükemmel mezeler sunan tapas barı, terastaki VIP barı ile mahallenin en hip mekanı.

 

 

 

 

BUENOS AIRES REHBER

OTELLER (Semtlere göre oteller yazının en altında yer almaktadır)

Lüks ve Görkemli Oteller

Faena Hotel Philippe Starck’ın yaratıcı çizgisinin lüks ve modern ile buluşması olan görkemli otel eski bir antrepodan dönüştürülmüş. Otelde ayrıca bir sanat galerisi ve gurme kafe de bulunuyor. ‘School of Good Living’ adı altında dans, yemek ve şarap üzerine atölyeler düzenleniyor. Martha Salotti 445 Puerto Madero

Palacio Duhau Park Hyatt Şehrin en görkemli otellerinden olan bu saray&otel masal gibi atmosferi ile büyüleyici. Aristokrat bir havanın hakim olduğu odalarından bazılarında spa küveti ve şömine bulunuyor. Gerçek bir saraydan otele dönüşmüş otelde kendinizi şımartmanız serbest. Avenida Alvedar 1661 Recoleta

Four Seasons Ödüllü spa’sı ve büyüleyici bahçeleri ile tartışmasız bir Four Seasons konforu yaşatan otelde aristokrat bir ailenin evine konuk olmuş hissi yaşamak olağan. Posadas 1086/1088

Alvear Palace 1932 yılında son derece lüks bir apartman olarak inşa edilen Alvear, Fransız stili  yansıtan ayrıntılarla döşenerek 200 odalı bir otele dönüştürülmüş. Şef Jean-Paul Bondoux’un mutfağından çıkma lezzetlerle La Bourgogne Retoran’da lezzet yolculuğuna çıkın. Şehrin köklü eski Arjantin aileleriyle, paranın el değiştirerek yeni zengin Brezilyalıların takıldığı L’Orangerie’de 5 çayında etrafı izleyin. Avenida Alvear 1891 Recoleta

 

Butik Oteller

Home Hotel Palermo’nun ilk butik oteli Home, her ayrıntısıyla şık bir otel. Bohem ve asi ruhunu kaybetmeyen bölgede yer alan otelin civarında ünlü isimlerle karşılaşmak mümkün. Sonsuzluk havuzu, spa’sı ve barıyla oldukça hip bir adres. Honduras 5860

Five Cool Rooms Palermo Soho bölgesinde Honduras Caddesi’nde şık bir butiğin yanında gizli bir kapı bulunuyor. Onu aralayın. Bambu, papirus ve hamakların, sizi şehrin en trend butiklerinin, sanat galerilerinin ve restoranlarının arasında dingin avlusunda karşıladığı butik otel, Buenos Aires’te romantik, stil sahibi bir konaklama sunuyor. Honduras 4742 Palermo Soho

Nuss Hotel Şehrin en iyi barları, restoranları, sanat galerileri ve mağazalarının bulunduğu bir lokasyonda bulunan otel, pasta şefi Ines Maciel’in mutfağından çıkan enfes kahvaltıları ve terasında bulunan havuzu ile şehrin ortasında lezzet ve keyif mabedi. El Salvador 4916 Palermo Soho

Hotel Fierro Şehrin tasarım merkezi Palermo’da bulunan küçük oteller arasında en iyiler arasında olan otelin odaları maksimum konfor düşünülerek tasarlanmış. Çağdaş sanat eserleri kullanılan dekorasyonu ile modern ve stil sahibi bir otel. Otelin restoranında ise Şef Hernan Gipponi ve ekibi taze ve yerel malzemeler kullanarak yarattıkları lezzetler ile mest ediyor. Soler 5862 Palermo

Mio Şehrin lüks semti Recoleta’da, otelin hemen yakınında bulunan gece kulüpleri ve restoranlar ile çevrili hareketli bir konumda yer alan otel, meşe ağacı kullanılarak dizayn edilmiş lüks odaları, spa’sı ve keyifli terası ile lüks bir deneyim sunuyor. Avenue Quintana 465 Recoleta

Mansion Vitraux Şehrin huzurlu ve sakin semti San Telmo’da yer alan otel, semtin tarihinden ilham alan eklektik ruhunu yansıtmayı başaran 12 odasıyla lüks bir butik otel. Şehrin hareketli gece hayatı öncesinde çatıdaki havuzun manzarasında bir şeyler içmeden otelden ayrılmayın. Carlos Calvo 369 San Telmo

 

Diğer Butik Otel Alternatifleri

Atempo Design Otel Arevalo 1564 Palermo

Ilum Experience Home El Salvador 5726

Vitrium  5461 Gorriti Corner of Fitz Roy Street Palermo

Avva Suites and Spa Lafinur 3370 Palermo

Krista Hotel Bonpland 1665 Palermo

 

Uygun Fiyatlı Oteller

Esplandor 19. yüzyıl mimarisine sahip binada hizmet veren otel, gurme bir restoran ve sanat galerisi ile öne çıkmakta.

Moreno Hotel Art Deco tarzı hayranlarının kendilerini cennette hissedecekleri otel, Art Deco’nun Buenos Aires’teki en iyi örneklerinden biri.  Konforlu odaları, terasta sunulan kahvaltısı ve keyfini çıkaracağınız panoramik manzarası ile uygun fiyatının üzerinde hizmet veriyor. Moreno 376 San Telmo

 

Diğer Uygun Fiyatlı Otel Alternatifleri

Savoy Avenue Callao 181

Regal Pasific 25 de Mayo 764

NH 9 de Julio Avenue Cerrito 154

Hotel Boca Juniors by Design Tacuari 243 San Telmo

Esplendor Palermo Hollywood Fitz Roy 2172 Palermo

Be Trimos Venezuela 649 San Telmo

 

 

 

RESTORANLAR (Semtlere göre restoranlar yazının en altında yer almaktadır)

 

Kahve Molaları

LAB/ Tostadores de Café, 3Dalga kahve akımı Buenos Aires’e de uğradı tabii ki!. Genç ve tutkulu baristalar Palermo’da arka arkaya kahve dükkanları açıyorlar. Bu yeni nesil akımın öncüsü Lab, Kolombiya ve farklı ülkelerden getirdiği kahveleri servis ederken bir yandan kavurma ve hazırlama konusunda workshoplar ve eğitimler düzenliyor. Humbolt 1542

Café Registrado, Yİne Palermo Soho da yer alan başka bir gözde 3. dalga kahve evi Costa Rica 5901

Oui Oui Şehrin en ‘cool’ mekanlarından olan kafe, sabah kahvaltıları, öğle yemeleri ya da kahve molası için uygun. Özellikle kahvaltıları Buenos Aires’tin en lezzetli kahvaltısı olmaya aday. Nicaragua 6068

Mark’s Deli & Coffee House Kısa bir atıştırmalık için ideal bir cafe. El Salvador 4701, Palermo Viejo

La Biela  Paris stili kaldırım kafesi 1850’den beri bir klasik. Avenue Quintana 600 Recoleta

Soul Cafe Genç ve hareketli bir kalabalığın ‘takıldığı’ kafede dünya mutfaklarından yemekler ve barında geçirilecek uzun saatler boyunca denenebilecek kokteyller şahane.

 

Brunch ve Öğle Yemeği 
Meraviglia, Gorriti 5796, Palermo / Brunch

Cafe Havanna, Armenia 1788, Palermo / Brunch

Cafe Havanna, Defansa 1084, San Telmo/ Brunch
Cabaña Las Lilas: Puerto Madero’da yer alan popüler ve modern parilla(et lokantası)’nın Malbec şarapları ve etleri ünlü. Villaflor, Dique 3, Puerto Madero

La Parolaccia: Puerto Madero’da yer alan iki kardeş deniz mahsulleri lokantası. Av Alicia Moreau de Justo 1052, and 1160.

Mott, Palermo Viejo, Bir endüstriyel depo beyaz dekoru ve ahşap detayları ile yumuşatılıp ve cam çatı penceresi aydınlatılarak sıcak bir atmosfere dönüşmüş.

Bio, Palermo Viejo, Bohem vejeteryan restoran

Bar 6: Palermo Soho’da yer alan bu loft tarzı kafe, ahşap, cam ve metal’i harika bir tasarımda buluştuyor, rahat koltukları ve orjinal kilimleri ile sıcak bir atmosferi var. Armenia 1676

Central: Palermo Hollywood’da yer alan bu rahat mekan keyifli bir öğle yemeği , Costa Rica 5644, Palermo Hollywood

El Obrero: Buenos Aires’in salaş ama orjinal dokusu ile en güzel lokantası olmaya aday et restoranı. Agustin R. Caffarena 64, Caboto, La Boca

MALBA müzesinde Renault Cafe hafif bir öğle yemeği ya da akşamüstü kahvesi için ideal

Cluny: Palermo Viejo’da rahat ve keyifli bir ortamda Ajantin ve Fransız mutfağı, El Salvador 4618

Mark’s Deli & Coffee House, Kısa bir atıştırmalık için ideal bir cafe. El Salvador 4701, Palermo Viejo

Artemisia: Bohem vejeteryan restoran, José Antonio Cabrera 3877

Gardiner: Buenos Aires ve uluslararası mutfağı çok güzel harmanlayan restoranın bahçesi muhteşem, Costanera Norte

Güerrin: Buenos Aires halkını izlemek için harika bir lokasyonda yer alan pizzacı, Av. Corrientes 1368.

Rufina: Muhteşem dekoru olan lezzetli pizzacı, Capital Federal

 

 

AKŞAM YEMEĞİ ADRESLERİ

Trendy Restoranlar

Osaka Geleneksel Japon mutfağını yenilikçi dokunuşlarla birleştiren restoran, şehirde trendleri takip eden ve ışıltılı mekanları sevenlerin gözde mekanlarından. Peru ve Japon mutfağından füzyon lezzetler sunması ve  oldukça popüler sushi ve kokteyl barı ile görmek ve görülmek isteyenlerin adresi. Soler 5608 Palermo Soho

Casa Felix Buenos Aires’in ‘closed door’ restoranları her ne kadar yeni bir trend olmasa da Diego Felix ve eşi Sanra haftada 3 defa evlerinde misafirleriyle tadım menülerini paylaşıyor. Tarihi bir binada yer alan evin hoş atmosferi, gastronomik tatlar peşinde olanlar için iyi bir alternatif. Colegiales (rezervasyon ve bilgi için +54 – 11 4555 1882)

Tequi Sanatçı Nico tarafından grafiti kaplanmış dış cephesi, Horacio Gallo tarafından tasarlanmış iç dekoru ve şef German Martitegui’nin lezzetli menüsünü buluşturan tarihi bina, yere kadar camları, şirin avlusu ile hem göze hem de damağa hitap eden keyifli bir deneyim sunuyor. Costa Rica 5852 Palermo

Sucre Bir duvarı şarap mahseni kaplı bu açık mutfaklı restoran, yenilikçi şef Fernando Trocca’nın menüsü ile Buenos Aires’in en favori restoranlarından.

Chila Modern Arjantin mutfağından gurme lezzetleri stil sahibi bir mekanda ve kitap dolu raflar arasında tadabileceğiniz mekan, haftanın her günü sadece akşam saatlerinde açık. 1160 Avenida Alicia Moreau de Justo Puerto Madero

Chez Nous Şehrin en iyi fine dining restoranlarından Chez Nous, Paris Four Seasons’ın tecrübeli şefine emanet. Rafine lezzetler arayanları kendi ürettikleri şarapların da yer aldığı zengin şarap menüsü bekliyor. Algodon Mansion Montevideo 1647 Recoleta

Le Mistral Four Seasons otelin içinde yer alan restoran, etleri, tatlıları ve şaraplarıyla unutulmaz bir deneyim sunuyor. Restoran ‘Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 1000 Yer’ arasına giren restoranlardan. Posadas 1086

 

Geleneksel Et Restoranları

Cabaña Las Lilas  Puerto Madero’da yer alan popüler ve modern parilla (et lokantası)’nın Malbec şarapları ve etleri ünlü. Alicia Moreau de Justo 516 Puerto Madero

El Obrero  Buenos Aires’in salaş ama orijinal dokusu ile klasik et restoranı. Agustin R. Caffarena 64, La Boca

Minga Dekorasyonu ve servisi ile klasik et restoranlarından daha şık olan mekan, ahşap, metal ve betonu çağdaş bir tasarımda buluşturuyor. Costa Rica 4528 Palermo Viejo

Miranda Palermo’nun en popüler restoranları arasındaki Miranda, havalı bir ortamda Arjantin’in meşhur bifteklerinden yemek isteyenler için kaçırılmaması gereken bir adres. Costa Rica 5602 Palermo Viejo

Don Julio Şehrin en klasikleşmiş ve geleneksel restoranlarından olan mekan, ayrıca şarap et uyumunu iyi bilen ekibi ve şarap menüsüyle de tercih edilebilir. Guatemala 4691 Palermo Viejo

La Brigada San Telmo semtinde ‘parilla’ denince akla ilk gelen adreslerden biri ve tam bir Arjantin yerel restoran klasiği. Estados Unidos 465 San Telmo

La Cabrera Cömert porsiyonları, çeşitli baharatlarla marine edilmiş etleri ile iştah açan kokular arasında şehrin en iyileri arasında keyifli bir mekan. Cabrera 5127 Palermo Viejo

 

Balık ve Deniz Ürünleri Restoranları

Oviedo Taze deniz ürünleri ve sebzeleri ile harika bir öğle ya da akşam yemeği adresi olan restoran zarif ve sıcak atmosferi ile Recoleta semtinin merkezinde kaçırılmaması gereken adreslerden. Antonio Beruti 2602

La Parolaccia Puerto Madero’da yer alan samimi bir atmosfere sahip olan restoran deniz ürünlerinin yanı sıra İtalyan lezzetleri de sunuyor. Avenue Alicia Moreau de Justo 1052

Fervor Özellikle öğle yemeklerinde bölgenin favori adreslerinden olan mekanın menüsünde muhteşem deniz mahsüllerinin yanı sıra ızgara et çeşitleri de bulunuyor. Posadas 1519 Recoleta

 

 

Rahat ve Samimi Mekanlar

Croque Madame Şehri keşfederken bir mola verip rahat bahçesinde atıştırmak ya da hafif bir öğle yemeği yemek için keyifli bir restoran. Avenue Del Libertador 1902

Paraje Arevalo Palermo semtinin hareketli günlük yaşamını izlemek için mekanın geniş camlarından birinin yanındaki masaya oturun. Bu sade ve karakterli mekanın yaratıcı menüleri damağınızda güzel tatlar bırakmak için hazır. Uygun fiyata gastronomik bir deneyim yaşamak mümkün. Arevalo 1502

I Latina Kolombiyalı üç kardeş tarafından işletilen mekanın yemekleri enfes. Samimi bir atmosferde taze ve deneysel bir mutfak deneyimi sunuluyor. Murillo 725

Il Ballo Del Mattone İtalyan menüsü, sıcak atmosferi ve her zaman canlı bir kalabalığa sahip olması ile uzun bir gece öncesi rahat bir yemek için ideal adreslerden. Gorriti 5936

 

Vejeteryan Restoranlar

Bio Uygun fiyatlı, sağlıklı ve lezzetli bir vejetaryen&vegan restoran olan Bio, Arjantin ve Avrupa mutfağından alternatifler sunuyor. Humboldt 2192 Palermo Viejo

Sarkis Menünün tamamı vejetaryen seçeneklerden oluşmasa da ağırlıklı olarak vejetaryen yemekler bulunan restorana humus, babaganuş gibi Ortadoğu lezzetleri için gitmeye değer.  1100 Thames

 

TANGO BARLAR VE MİLONGALAR

Milonga, ister birbiri ile tanışan ister tanışmayan tangocuların dans ettiği, gece 11’den sonra hareketlenen tango mekanlarına veya gecelerine verilen isim. İşte en canlı Milonga adresleri:
Gran Café Tortoni Avenida de Mayo 825-9, 1858 yılında Buenos Aires’in ilk confiteríası olarak açılan Gran Café Tortoni, zamanında Arjantin’in en ünlü yazarlarından Jorge Luis Borges’i ve dünyaca ünlü tango dansçısı Carlos Gardel’i de ağırlamış. Akşamları tango gösterilerinin izlenebileceği mekan, kahveleriyle ünlü. Rezervasyon şart.

Confitería Ideal Suipacha 384, Buenos Aires’in en eski tango cafe’si 1912’de açılmış ve hala aynı ruhunu koruyor. Mermer merdivenleri, antika avizeleri, 30 yıl boyunca değişmeyen garsonları ile sizi tarihin içinde bir yolculuğa götüren bu mekan, zamanında Maria Felix, Maurice Chavalier ve Robert Duvall’i ağırlamış. Carlos Saura’nın Tango ve Alan Parker’ın Evita filmi burada çekilmiş. Gizemli loş atmosferinde, saksafon ve gitar eşliğinde, yaşı 45 ile 60 arasında değişen zarif bay ve bayanarın olağanüstü tango dansı sizi büyülüyor.

El Viejo Almacén Geleneksel bir tango gösterisi için gidilmesi gereken yegane mekan. 1960′larda bir tango sanatçısı olan Edmundo Rivero tarafından açılan El Viejo Almacen, eski moda milonga gösterileri ile tanınıyor. Ayrıca soslu biftek, makarna ve salatadan oluşan menüsü de denenmeye değer. Balcarce 799

La Viruta Gündüz vakti tango dersleri almak, ve akşamları milonga gecelerinde tango tutkunları ile birlikte dans etmek için ideal bir mekan. Armenia 1366, Palermo Viejo

La Catedral Sarmiento 4006

Salon Canning Scalabrini Ortiz 1331

 

 

ŞARAP BARLARI

Experiencia Fin del Mundo, Honduras 5673, Palermo Hollywood

Aldo’s Vinoteca, Moreno 372, Moreno Hotel, San Telmo

Lo de Joaquin Alberdi, Jorge Luis Borges 1772, Palermo Soho

Hernán Gipponi Restaurant, Soler 5862, Hotel Fierro, Palermo Hollywood

0800-VINO, Anchorena 695, Abasto

La Bourgogne, Ayacucho 2027, Alvear Palace Hotel, Recoleta

 

 

BARLAR

Presidente Bar, Retiro mahallesinde yer alan gözde kokteyl barı, Av. Pres. Manuel Quintana 188

Napolés, San Telmo’da vintage atmosferdeki bohem bar çok gözdeAvenida Caseros 449

Rio Cafe Farklı konseptte partilerin yapıldığı mekan, Palermo bölgesinin gözdesi. Honduras 4772 Palermo Viejo

Isabel Palermo’nun  hip adreslerinden. Uriarte 1664

Franks’s Bar Heyecan verici mekana girmek için rezervasyon yaptırmanız ve size verilen şifreyi mekana girdiğinizde yönlendirildiğiniz telefon kulübesinde tuşlamanız gerekiyor. Sonrasında parti başlasın. Arevaleo 1445 Palermo Hollywood

Milion Fransız stilinin öne çıktığı bu üç katlı şık bar, mermer merdiveni, zarif bahçesi ve ikinci katındaki sanat galerisiyle göz kamaştırıyor. Paraná 1048
Gran Bar Danzon İhtişamlı bir dekorasyona sahip bara girdiğinizde gözünüze ilk çarpan ayrıntılar loş bir atmosferde oraya buraya serpiştirilmiş yumuşacık puflar ve masalar. Aynı zamanda restoranı da mevcut olan barın kokteylleri ve sushi menüsü oldukça ünlü. Libertad 1161

La Trastienda Canlı müzik ve genç sanat camiasi ile keyifli bir bar. Balcarce 460

La Revuelta Favori bir canlı jazz müzik mekanı. Alvarez Tomas 1368

Boris Jazz Club Gorriti 5568 Palermo

Cafe de Los Angelitos (Tango Kulübü) Rivadavia Avenue 2100 
 

 

ALIŞVERİŞ

Palermo Bölgesi: Her caddesinde Arjantinli genç ve yaratıcı tasrımcıların orjinal tasarımlarını bulabileceğiniz Palermo bölgesinde; Calma Chicha ev dekorasyonu ve objeleri, Il Reve, Airborne ve Postman erkek giyimi ve aksesuarları, Caro Cuore iç giyim, Mariano Toledo, Rapsodia ve Mariana Dappianno bayan giyim ve aksesuarları; Uma, Renzo Rainero ve Elementos çantalar, Josefina Ferroni ve María Blizniuk ayakkabılar için en güzel dükkanlar.

Patio Bullrich, Alto Palermo ve Galerias Pacificos, alışveriş merkezlerinde yer alan Chocolate, Rapsodia, Kill, 47th Street, Wanama, Caro Cuore (iç giyim), Prune (ayakkabı ve çanta) mağazalarında Arjantinli tasarımcıların hoş tasarımlarını bulabilmek mümkün.

Konsept Dükkan

Tiendo Palacio, Defensa 926 Airedelsur, Fitz Roy 1855
Giyim & Aksesuar

Almacén de Belleza, Nicaragua 4835
Dorina Vidoni, Libertad 1375
Kuna, Pierina Dealessi 538
Allô Martinez, Honduras 4725, Palermo Viejo
Pablo Ramirez, Peru 587
Anami M, Costa Rica 4604 Bayan

Infinit, Thames 1602

Takı & Mücevher

Celedonio, Av. Alvear 1883
Çanta

Marcelo Senta, Talcahuano 1133
Tango Ayakkabısı

Comme il Faut, Arenales 1239, door 3, apt. M, Recoleta
Ayakkabı

La Casa de las Botas, Paraguay 5062, Palermo Soho
Mishka, Şık ayakkabılar için bir Buenos Aires klasiği. 4673 El Salvador

Espadril

Cardon, Avda. Alvear 1847
Çanta & Deri Ürünler

Casa Lopez, Marcelo T. de Alvear 640 & 658, Centro
Deri Ürünler

Arandu, Ayacucho 1924
Calma Chiga, Honduras 4925

El işi otantik ürünler

Claraz, Avda. Posadas 1170 Arte Etnico Argentino, El Salvador 4656, Palermo Soho

Arte y Esperanza, Kuzeybatı’dan gelen el işi ürüleri satan bu dükkan tüm gelirleri zanaatkarlara veriyor. (Balcarce 234, Plaza de Mayo ve San Telmo arası)

Sabun

Shnos, Gurruchaga 1821

Kırtasiye

La Papelera, Honduras 4945

Kitap Barı

El Ateneo, Eski Grand Splendid sinemasında yer alan kitapevi, şarap barı ve kafesi ile hem Arjantin tarihine dair hem de güncel yazarların birçok seçeneğini sunuyor. Central, Av. Santa Fé

Crack-Up, Soho bölgesinde yer alan keyifli bir kitap barı. Costa Rica 4767, Palermo Soho

Eterna Cadencia, Soho bölgesinde yer alan sevimli ve sıcak kitap barı Arjantin edebiyatı koleksiyonunu lezzetli şaraplar ve tango, jazz veya klasik müzik eşliğinde sunuyor. HONDURAS 5574, Palermo Soho

Pazar

San Telmo Pazarı’nda antikalar ve San Telmo’nın ara sokaklarında uygun fiyatlı tasarım objeler ve kıyafetler bulmak mümkün.

Recoleta Craft Pazarı, Recoleta mezarlığı dışında hafta sonları kurulan pazarda lokal el işi ürünleri bulmak mümkün.

 

MALBEC ŞARAPLARI

Noemia Malbec
Terrazas De Los Andes Malbec Mendoza Afincado
Dolium “Gran Reserva”
Fournier Alfa Crux Malbec
Bodega Lurton Piedra Negra
Trapiche Malbec Vina Jose Blanco

 

 

SEMTLERE GÖRE OTELLER

BUTİK OTELLER

PALERMO

NUSS HOTEL, Palermo Soho – Buenos Aires’in yeni gözde butik oteli

THE GLU HOTEL, Palermo Soho– Buenos Aires’in yeni gözde butik oteli

Bo Bo, Palermo Soho: İsmini Burjuva – Bohem trendinden alan Bo Bo 17 odalı küçük bir butik otel.

1551 Palermo, Palermo Soho: Yeni yedi odalı bu butik otelde keyifli bir yüzme havuzu var, ayrıca otelde tango dersi almak mümkün.

Five Cool Rooms, Palermo Soho:16 odalı küçük bir butik otel

Vain Boutique Hotel, Palermo Soho: Hoş bir tasarım butik otel

Ultra Hotel, Palermo Soho: Soho’nun modern tasarım ve konforu birleştiren şık 20 odalı yeni butik oteli

Mine Hotel, Palermo Soho: İtalyan ruhu taşıyan butik otelin sıcak bir atmosferi ve yardımcı personeli en önemli özelliği

Costa Petit Hotel, Palermo Soho: 4 odalı sıcak ve samimi butik otelin keyifli bir bahçesi ve havuzu bulunuyor.

Legado Mitico, Palermo Soho: Hoş tasarımlı butik otel

Soho All Suites, Palermo Soho: Hoş tasarımlı butik otel

OWN HOTEL, Palermo Viejo– Buenos Aires’in yeni gözde butik oteli

L HOTEL PALERMO, Palermo Viejo – Buenos Aires’in yeni gözde butik oteli

ATEMPO DESIGN HOTEL, Palermo Viejo– Buenos Aires’in yeni gözde butik oteli
Vitrium, Palermo Viejo: Yeni sanat oteli konseptinin takipçisi butik otel mekanda kullanılan eski malzemelerin işlenişiyle geçmişi bugüne bağlamış.

Home Buenos Aires, Palermo Viejo: 24 saat capcanlı, restoran, barlar ve film stüdyolarıyla dolu ünlü Palermo’nun kalbinde yer alan butik otel, elma yeşili ve limon sarısı dış cephesi, 60′ların stiliyle döşenmiş iç mekanı modern bir konuk evi.

ILUM EXPERIENCE HOME, Palermo Hollywood – Buenos Aires’in yeni gözde butik oteli

HOTEL FİERRO, Soler 5862, Palermo Hollywood – Buenos Aires’in yeni gözde butik oteli

Esplendor Palermo, Palermo Hollywood: Çağdaş tasarımı ve yaratıcı mimari planı ile studio tarzı 21odalı butik otel

Krista Hotel, Palermo Hollywood: Eski Arjantin ruhunu yansıtan zevkli bir butik otel

AWWA SUITES & SPA, Palermo & Recoletta arasında yeni butik otel

 

RECOLETA

HOTEL MİO, Recoleta: Şarap temalı yeni butik otel

Art Suites, Recoleta: Recoletta bölgesinde saklı bir hazine olan otelin içinde bir sanat galeri bulunuyor, ve her oda ayrı sanat eserleri ile döşenmiş, Fransız tarzı dekoru ve balkonları ile estetik ve sıcak bir atmosfer sunuyor.

Hotel De Diseno: cE Desing Hotel, Recoleta: Bulunduğu semtin klasik tarzıyla tezat oluşturan otel, minimal iç mimarisi ve dekorasyonu ile merkezi konuma sahip bir otel arayanlara hitap ediyor.

Design Suites & Towers, Recoleta: Merkezi ve minimalist tasarımlı otel.

 

LAS CANİTAS

Tailor Made, Las Cañitas: Palermo yakınlarında modern minimalist butik otel

248 Finisterra, Las Cañitas: Buenos Aires’in gece kulüpleri, restoran ve barlarla dolu cıvıl cıvıl bölgesi Las Cañitas’ta açılan otelin 11 odası var. Otel dekorasyonunda Philippe Starck imzasının yanı sıra, Arjantin’e özgü deri mobilya ve aksesuvarlar bolca kullanılmış. Oldukça geniş olan Rooftop bölümü bamboo ağaçlarıyla hareketlendirilmiş.

 

SAN TELMO

Mansion Vitraux, San Telmo: Hoş detaylar ile kişiselleştirilmiş odaları, teras havuzu, spa’sı, şarap lounge’u ile samimi bir butik otel. Ultra modern dış cephesindeki dramatik aydınlatması, ve içeriye serpiştirilmiş antikaları harika bir sentez.

AXEL HOTEL BUENOS AIRES & URBAN SPA , San Telmo– Buenos Aires’in yeni gözde butik oteli

RIBERA SUR HOTEL, San Telmo – Buenos Aires’in yeni gözde butik oteli

MORENO HOTEL, Moreno 372, San Telmo– Buenos Aires’in yeni gözde butik oteli

The Cocker, San Telmo: Butik otel

Moreno Hotel, San Telmo: Uygun fiyatlı butik otel

Hotel Babel, San Telmo: Uygun fiyatlı ufak butik otel

 

CENTRO

Hotel Esplendor, Centro: İçi modern, sade ve şık bir tasarımla renove edilmiş bu tarihi binada yer alan 51 odalı otel, hem ferah ve keyifli hem de merkezi.

725 CONTINENTAL HOTEL, Microcentro
CLARIDGE HOTEL, Microcentro
562 NOGARO HOTEL , Microcentro
VISTA SOL HOTEL, Microcentro
ÍCARO SUITES, Microcentro
HOTEL REINO DEL PLATA, Microcentro

CASACALMA HOTEL , Centro

FEIRS PARK HOTEL , Centro

La Cayetana Hotel, Monserrat: Şehrin ortasında yer alan 11 odalı bu küçük konukevi, avlusunda yer alan ferforjeleri, antika kapıları ile tarihte bir yolculuk yaşatıyor.

RACÓ DE BUENOS AIRES, Almagro

 

 

BÜYÜK OTELLER

Puerto Madero

Faena Hotel + Universe: Kırmızı kadifeler, altın rengi kaplamalar ve Philippe Starck çılgınlığının ‘extravagant’ bir atmosferde buluşması.

 

Recoleta

Alvear Palace: 1932 yılında son derece lüks bir apartman olarak inşa edilen Alvear, Fransız stilinin ayrıntılarıyla döşenerek 200 odalı bir otele dönüştürülmüş.

Melia Recoleta Plaza

Casasur Art Hotel

Ayres de Recoleta Plaza

Hotel Urban Suites Recoleta

Howard Johnson Hotel

Chateau Blend Hotel

Loi Suites

Bel Air Hotel

Hotel Plaza Francia

Dazzler Suites Juncal

Ulises Recoleta Suites

 

Dowtown

Palacio Duhau Park Hyatt: Duhau’s aile malikanesinden asil ve görkemli bir otele dönüşmüş.

725 Continental Hotel: 192 odalı otel lüx ve yaratıcı tasarım konsepti ile ön plana çıkıyor.

Four Seasons Buenos Aires Hotel

Sofitel Buenos Aires Arroyo

 

 

SEMTLERE GÖRE RESTORANLAR

AKŞAM YEMEĞİ

PALERMO

Tegui, Palermo Hollywood, Costa Rica 5852, 54 11 5291 3333 Sanatçı Nico tarafından grafiti kaplanmış dış cephesi, Horacio Gallo tarafından tasarlanmış iç dekoru yapılmış, ve şef German Martitegui’nin lezzetli menüsünü buluşturan tarihi bina, yere kadar camları, şirin avlusu ile hem göze hem de damağa hitap eden keyifli bir deneyim sunuyor.

Sucre, Sucre 676, Palermo Hollywood / Bir duvarı şarap mahseni kaplı bu açık mutfaklı restoran, yenilikçi şef Fernando Trocca’nın menüsü ile Buenos Aires’in en favori modern restoranı.

Bodega del Fin del Mundo, 5673 Honduras / Yeni gözde restoranda müthiş şarap & tapas eşleştirmeleri sunuluyor.

La Pescadorita, Humboldt 1905, Palermo Hollywood / Şehrin yeni gözdesi muhteşem deniz mahsülleri sunuyor.

Unik, Soler 5132, Palermo Soho /Modern Arjantin lezzetleri

La Cabrera, 5099 Cabrera / En lezziz Arjantin etleri

Soberbia 22, Palermo Hollywood, 54 11 4776 4549 Bölgenin yeni parrilla restoranı mükemmel Arjantin biftekleri sunuyor

Miranda, Palermo Hollywood, 54 11 4771 4255 Loft görünümlü endüstriyel bir mekanda yer alan bu popüler yeni-jenerasyon et restoranı, saksı çiçekleri, duvar kağıtları, ahşap detayları ile sıcak bir mekana dönüşmüş.

Ølsen, Palermo Hollywood, Gorriti 587 / Şehrin en ünlü şeflerinden biri kabul edilen Martitegui’nin restoranı Olsen, bu sımsıcak şehre İskandinav temalı bir mekan getirmeyi başarmış. Finlandiyalı tasarımcı Alvar Aalt’nun ellerinden çıkma mekanda hafif bir şömine ateşi başında hafif atıştırmalıklar yiyebilir ya da barında acılı votka’nın tadına bakabilirsiniz.

Osaka, Soler 5608, Palermo / Japon, Thai, Çin ve Peru mutfağının karışımı menusu olan Osaka, Buenos Aires’in en iyi sushi restoranı.

Casa Cruz, Palermo, Uriarte 1658 / Buenos Aires’in en ‘in’ restoranlarından birisi olan Casa Cruz bol kırmızı ve kadifeleri ile seksi ve şık bir atmosfer sunuyor. Tierra del Fuego adlı yengeç yemeği bu restoranın en özel yemeği.

Minga, Palermo / Yeni hip et restoranı, ahşap, metal ve betonu çağdaş bir tasarımda buluşturuyor.

Dominga, Palermo, Honduras 5618 / Loş ve sıcak bir ortamda eklektik ve yaratıcı Akdeniz mutfağı

Gran Bar Danzon, Palermo, Libertad 1161,54 11 4811 1108

Lomo, Palermo Viejo, Costa Rica 4661 /Modern Arjantin mutfağı, çatı katındaki terası harika.

Bar Uriarte, Palermo Soho, Uriarte, 1552 / Buenos Aires’in modern yüzünü tutku ve gusto ile yansıtan en popüler restoranlarından birisi.

Little Rose, Palermo Soho / Siyah rengin hakim olduğu trendy sushi restoranı

Desde el Alma, Palermo Viejo, 5298 Honduras /Küçük, şirin ve romantik bir restoran

 

SAN TELMO

Aldo’s Vinoteca Y Restorán, 372 Moreno 54- 11 / Şarap tadımları

La Brigada: San Telmo, Estados Unidos 465 / San Telmo’nun en güzel parillası (et lokantası)

Cafe del Arbol, Humberto Primo 424, Plaza Dorrego, San Telmo / Deniz mahsülleri

647 Dinner Club, San Telmo / Şef Guillermo Teston’ın lezzetli menüsü ile keyifli bir restoran

 

BODEO – YÜKSELEN BÖLGE!

Pan y Arte, Avenida Boedo 878, Bodeo / Kafe & Galeri gözde restoranda müthiş pizzalar

Café Margot, Av Boedo 857, Bodeo / Kafe

Trianon Confiteria, Av. Boedo 845 / Geleneksel ‘sandwich de pavita’ hindili sandöviç

Ave Vinum!, Av. Rivadavia 5108 1° Nivel, Bodeo / Şarap Barı

Cosechero, Beauchef 2000, Bodeo / Parilla

Esquina Osvaldo Pugliese, Av. Boedo 909, Bodeo / Tango & Parilla

Bien Bohemio, Sánchez de Loria 745, Bodeo / Tango& Parilla

 

RECOLETA

Vinoteca, Palacio Duhau, 1661 Avda, Alvear / Sommelier Fabio Masdeu’nun şarap & peynir muhteşem eşleştirmeleri Fervot, 1519

Posadas / Geleneksel Arjantil lezzetleri

Don Julio, Guatermala 4691, Palermo / Parilla (Izgara) Restaurant

Nectarine, Pasaje el Correo, Recoleta / Şef Rodrigo Sieiro’nun gurme mutfağı

La Bourgogne at the Alvear, La Recoleta, Avenida Alvear 1891 / Eğer krallara layık çok şık bir yemek yada kutlama istiyorsanız, Alvear otelin içinde yer alan aristokrat ve şık Fransız restoranı doğru mekan. Ceket ve kravat zorunluluğunun var.

 

CENTRO

La Chacra: Centro, Córdoba 941, Avenida 9 de Julio / Lokallerin gittiği tradisyonel ve eski bir parilla (et lokantası)

Sottovoce, Libertador 1098 & Alicia M. de Justo 176, Centro / Paris Ritz, Cipriani, ve Arzak’ta çalışmış Şef Alejo Waissman’ın mükemmel İtalyan lezzetleri

Guerrin, Corrientes 1368, Centro / Rahat ve samimi pizzacı

 

LA BOCA

Patagonia Sur, Rocha 803, La Boca / Başta Arjantin olmak üzere Latin Amerika’nın en tanınmış şefi olan Francis Mallman, La Boca’nın grafitilerle süslü sokaklarına son derece romantik bir İtalyan restoranı açmayı başarmış. Uzun yıllardır lokallerin favorisi olan bu restoranda rozmarin soslu domuz kaburgası’nın, Patagonya tandırı’nın ve Finca La Anita 2002 Malbec’in tadına bakın.

El Pobre Luis, Nuñez, 54 11 4780 5847 / Lokallerin favori parillası (et lokantası) / Başta Arjantin olmak üzere Latin Amerika’nın en tanınmış şef ve restoran yöneticilerinden biri olan Francis Mallman, La Boca’nın grafitilerle süslü sokaklarına son derece romantik bir İtalyan restoranı açmayı başarmış. Uzun yıllardır lokallerin favorisi olan bu restoranda rozmarin soslu domuz kaburgası’nın, Patagonya tandırı’nın ve Finca La Anita 2002 Malbec’in tadına bakın.

 

LAS CANITAS

Lima Mia, Baez 221, Las Cañitas / Japon ve Çin esintileri taşıyan Peru mutfağı

 

BELGRANO

Sanbenito, Federico Lacroze 2136, Belgrano /Uluslararası mutfak

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval 

1 comment

  1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir