HONG KONG İZLENİM & ROTALAR & REHBER

 

SÜREKLİ KENDİNİ YENİDEN YARATAN ŞEHİR – HONG KONG

 

Uzun yıllar ‘Doğunun İncisi’ olan Hong Kong, şimdilerde  ‘Asya’nın Dünya Şehri’ olarak şöhret kazandı.

Hong Kong, Kowloon, Lantau adaları ve New Territories’den oluşan Hong Kong, Çin’in dünyaya açılan finans başkenti. Batı ile Doğu kültürünün iç içe geçtiği, Çin’in en zengin şehri olan Hong Kong, simalarına yükselen sayısız gökdelenin gölgesi altındaki Budist tapınakları, lüks alışveriş merkezlerinin yanıbaşında yer alan egzotik pazarları, dünya mutfağının en lezzetli örneklerini sunan Micehlin yıldızlı şık restoranların  yanındaki lokal yüzen restoranları, İngiliz çay saati seramonileri ve Chinese New Year kutlamaları ile tam bir tezatlar şehri.

Bir zamanlar mis gibi kokular yayan ağaçların bolluğu sebebiyle “güzel kokulu” anlamına gelen “hong kong” kelimesinin bu şehre yakıştırılmasıyla temelleri atılan kent 2006 yılında tüm dünyada “Hong Kong’u Keşif Yılı” olarak ilan edilmesiyle adeta yeniden keşfedildi. Keşif yılı kapsamında açılan Hong Kong Disneyland, Wetland Parkı, Tung Chung Teleferiği ve Asya Dünya Fuarı ile zenginliğine zenginlik katan bu şehir, üç köprüyle Hong Kong’un merkezine bağlanan muhteşem bir de havaalanına sahip.

Hızla gelişen ekonomisi dünyanın büyük oyuncularını Hong Kong’a çekerken, ardı ardına açılan oteller, restoranlar ve barlar ile expatler ve turistler için alışveriş, gurme yeme içme ve sınırsız eğlence, yani göz kamaştırıcı parıltılı bir hayat tarzı vaad ediyor. Yerel Kanton mutfağının yanı sıra dünya mutfaklarının erime noktası olan Hong Kong adeta bir gastronomi cenneti, harika gurme deneyimler sunan restoranlar ile dolu.

Opium savaşları sonuna kadar İngiliz sömürgesi olan Hong Kong adeta bir uyuyan güzel iken, kısa bir sürede ekonomide ve nüfusta yaşadığı büyük patlama ile, hızlıca canlı bir hi-tech dünya metropolüne dönüştü.

 

Ancak şehrin asıl cazibesi yanyana sıralanmış ışıldayan cam ve çelik gökdelenlerin arasında karşınıza çıkan eski kolonyal binalar ve antik tapınakların sunduğu Batı -Doğu füzyon atmosferi: Norman Foster tasarımlı HSBC binasının aşağısında yer alan WWII – scarred lions, gökdelenlerin arasından bir vaha olarak yer alan antik Man Mo tapınağı, ve de yeni Peninsula gökdeleninin eski kardeşinin 1920’lerden kalma lobisi…

Hong Kong’da sürekli bir eski yeni sentezi karşınıza çıkıyor.  Gucci çantalarını koluna takmış şık bayanlar saatlerce noodle kuyruğunda bekliyor, en şık sanat galerilerinin hemen dibinde hurdacı dükkanları yer alıyor.

Her türlü kıyafet, yiyecek içeceği bulabileceğiniz Temple Sokağı Gece Pazarı, Mücevher ve heykellerin yer aldığı Yeşim Pazarı (Jade Market), vintage bibloların yer aldığı Cat Caddesi Pazarı gibi tipik sokak pazaları şehrin lokal atmosferini deneyimlemeye imkan tanıyor.

Şaşırtıcı bir şekilde Hong Kong yemyeşil bir şehir. % 40’ı parklar ve yeşil alanlara ayrılmış şehrin yanıbaşında MacLehose, Dragon’s Back, Lantau (Phoenix Trail) ve Wilson Trail gibi birçok treking ve hiking rotaları, açık havada bol oksijen ile spor yaparken ana adanın muhteşem manzaralarını izleme imkanı sunuyor.

Etrafındaki adalarda ise bozulmamış lokal bir köy hayatı hüküm sürüyor: Lantau adasındaki Tai O balıkçı kasabası Island, Kat Hing Wai’de duvarlarla çevrili Punti köyü ve Cheung Chau adasındaki korsan mağarası gibi geleneksel köyleri ve sakin kuytu köşeleri barıdırıyor. Güney Çin Denizine yayılmış adalara yapılan günübirlik turlar ise haftasonlarını deniz keyfi ile geçirmek için ideal.

Hong Kong Budizm ve Taoizm’in simgelerini de barındırıyor: Po Lin manastırında yer alan dünyanın en büyük açık hava bronz Buda heykeli Tian Tan Buddha ve Lantau dağında yer alan tapınağı Tao Wong Tai Sin Hong Kong’un kutsal hazineleri.

Japonya, Kore ve Güney Doğu Asya ülkelerine yakınlığı sebebi ile bir hub haline gelen Hong Kong, civar ülkeleri keşfederken mola durağı ya da bir haftasonu kaçamağı için bile ideal bir destinasyon.

 

Ne Zaman Gidilir?

Ocak-Şubat arasında yer alan ‘Chinese New Year’ kutlamalarında şehir süslemeler ve havai fişek gösterileri ile rengarenk ve ışıl ışıl oluyor. Mart ayında düzenlenen Rugby Sevens Hong Kong’un en önemli spor etkinliklerinden biridir. Haziran ayı başlarında düzenlenen Dragon Boat Yarışları ise Hong Kong’u adeta bir karnavala dönüştürür. Yarı tropik iklimi sebebi ile Hong Kong yazları çok sıcak ve rutubetli, ziyaret için en güzel aylar Ekim – Mart arası.

 

Hong Kong Rotaları

 • The Peak – Hong Kong’un en ünlü gözetleme noktası ve en trendy semti olan Victoria Peak, tepeye tırmanmanın en iyi yolu 1888’den beri faaliyet gösteren Peak Tram Tramvayına binmek ve dimdik yükselen teleferikten şehrin manzaralarının tadına varmak. 373 metreye kadar çıkan tramvay o kadar dik bir tepeye tırmanıyor ki yakınından geçtiğiniz binalar 45 derecelik bir açıyla eğiliyor gibi görünüyor. Tepeye vardıktan sonra dünyaca ünlü Viktoria Limanı, Kowloon ve Hong Kong simalarına yükselen sayısız gökdelen ve Macau’ya kadar uzanan nefeskesici uçsuz bucaksız bir manzara sizi bekliyor. Lugard Caddesinde yürümek, Peak Tower’da ise Madame Tusssaud’a yer alan ünlülerin mumyalarını ziyaret etmek mümkün.
 • Sheung Wan Bölgesi – 1906’da inşaa edilen Edwardian stili Western Market’ta hediyelik eşyalar, teksil mağazaları ve restoranlar yer alıyor. Pazardan On Tai Street’e çıkıp, New Market Street (Bird’s Nest), Ginseng Street, Wing Lok Street, Ko Shing Street üzerinde yürüyerek lokal elişi satıcılarını ve ‘Chinese medicine’ satan dükkanları gezin. Queen’s Road West üzerinde ise el yapımı kağıt, tütsü ve mumları bulabilirsiniz. Hollywood Road ise Hong Kong’un antika bölgesi, dükkanlarda çeşit çeşit seramikler, yeşim oymalar, Çin motifi dekoratif eşyalar yer alıyor. Gough Street ise eski baskı evlerinden dönüştürülen mekanlar trendy restoran ve butikler ile dolu, Kui In Fong üzerinde ise Museum of Medical Science (2, Caine Lane) yer alıyor. Square Street üzerinde yer alan Man Mo Temple ise Hong Kong’un mihenk taşı tapınaklarından. Upper Lascar Row üzerinde ise rengarenk sokak dükkanlarında biblolar ve andaçlar yer alıyor.
 • Po Lin Manastırı– Budistlerin hac rotaları arasında yer alan bu manastır dev oturan Buda heykeli ile daha da ünlendi. Tian Tan Buddha diğer adı ile Big Buddha dünyanın en uzun açık hava bronz Buda heykeli .
 •  Wong Tai Sin – Kowloon’un kuzeyinde yer alan ünlü Tao manastırı
 •  Kam Tin – New Territories bölgesinde yer alan bölge Punti halkının evi 1600’lerde kurulmuş duvarlarla çevrili Kat Hing Wai köyünde hendekler ve tarihi demir kapı hala sağlam duruyor.
 • Star Ferry – Geceleri saat 8’de şehrin Kowloon bölgesinde yer alan “Symphony of Lights” multimedya lazer ve ışık gösterisini izlemek için en iyi yöntem Star Ferry’e binerek limanı karşıdan karşıya geçmek.
 • Ngong Ping 360 – Lantau adası üzerinde 25 dakika süren teleferik gezisi yapmak.
 • Hong Kong Park ve Botanik Bahçesi – Şehrin ortasında yer alan bu vahalar hem evlenen Hong Kong’lu çifleri hem de egzotik çiçek ve bitkileri görmek için ideal. Chi Lin Rahibe Manastırında (5 Chi Lin Drive) ise çeşit çeşit bonsaileri ve göletlerden fışkıran lotus çiçeklerini görmek mümkün.
 • Stanley – Eski bir balıkçı köyü olan Stanley’de kurulan günlük pazar esas turist çekim merkezi olsa da, bölgede asıl kaçırılmaması gereken mücevherler başka: kolonyal mimari harikası Murray Binası ve 1767’de inşaa edilen denizcileri koruyan tanrılara adanmış Tin Hau tapınağı.
 • Dragon’s Back rotasında yürüyüş ve tırmanış yaptığınızda, şehrin ve plajların büyüleyici manzaralarına şahit olabiliyorsunuz. Doğa ile şehrin bir yandan kontrast bir yandan da uyumu çok etkileyici.
 • PMQ, 35 Aberdeen Street, Shang Wan / 2014’de bir kültür, sanat ve yaşam merkezine dönüştürülen bu mekan 100’den fazla sanat galerisi, stüdyo, atölye, pop-up mağaza, kafe, restoran ve bara ev sahipliği yapıyor. Sürekli sahnelenen yeni etkinlkleri ile Hong Kong’lu lokal tasarımcı, sanatçı ve modacının yaratıcı dünyasını keşfetmek ve de enfes hediyelik eşyeler almak için harika bir nokta.
 • Plajlar – Eğlenmek için South Bay Beach’de yer alan beach club, sörfçüler için Big Wave Bay, yüzmek için Tai Long Wan / New Territories
 • At Yarışları – Eylül – Haziran ayları arasında yapılan at yarışlarını izlemek Hong Kong’luların en büyük hobisi Çarşamba akşamları Happy Valley, haftasonları ise Shatin parkurlarında yapılan yarışlar bahisçiler ile dolu.
 • Disneyland ve Ocean Park – Disney’in küçük tematik eğlence parkında rollercoasterlara binmek ve Ocean Parktaki 4 katlı akvaryum ve deniz aslanların ve pandaları görmek mümkün.
 • Macau – Hızlı feribot ile bir saat süren eski Portekiz kolonisi Macau adası günübirlik gezi için ideal.

 

 

 

Müzeler ve Sanat Galerileri

 • Hong Kong Museum of History, 100 Chatham Road South
 • Liang Yi Museum, 181-199 Hollywood Road, Sheung Wan
 • Flagstaff House Museum of Tea Ware, 10 Cotton Tree Drive
 • Ben Brown Fine Arts, 301 Pedder Building. 12 Pedder Street. Central
 • Gagosian Gallery, 7/F Pedder Building 12 Pedder Street Central
 • Saamlung, 26/F Two Chinachem Plaza, 68 Connaught Rd. C. Central
 • Shoeni Gallery, 27 Hollywood Road, Central
 • Adapta (Shoeni) Gallery, 21-31 Old Bailey Street, Central
 • Upper Station, 22 Upper Station Street
 • Para/Site Art Space, 4 Po Yan Street
 • Plum Blossoms, 1 Hollywood Road
 • Hanart TZ Gallery, 2.kat, 5 Queen’s Road 

 

 

 

 

SAİ YİNG PUN MAHALLESİ MİNİ – REHBERİ

Tüm Hong Kong’u kapsayan konaklama, yeme-içme-eğlence-alışveriş önerilerimize kategorilere göre yazımızında devamında yer verdik.

Ancak Hong Kong’un genç, dinamik yükselen semti Sai Ying Pun ve civarına özel bir mini rehberi hazırlayıp yazımızın başına koyduk:

Eskiden orta sınıf mahallesi olan Sai Ying Pun, gençler ve Fransız expatler’in gösterdiği yoğun ilgi ve arka arkaya açılan cesur ve yaratıcı mekanlar ile ile trendy bir destinasyona dönüşüyor. Özellikle geceleri gençlerin akınına uğrayan mahallede yeni açılan restoranları ve barları gecenin ilerleyen saatlerine kadar dolup taşıyor.

LocofamaGrassroots Pantry ve Prune gibi organic lezzetler sunan kafeler, İtalyan kahve ve pizzacısı Beans & Dough, espresso barı Cofftea Shop, dim sum barı Sun Hing, şehri kasıp kavuran Yakitori zinciri Yardbird’ün sahiplerinin açtığı Japon esintileri taşıyan sandöviçler ve viskiler sunan ‘deli ve likör dükkanı’ Sunday’s Grocery, limana tepeden bakan konumda fish & chips ve tavuk çevirme sunan Fish & Chick, ikiz kardeşler Josh ve Caleb’in açtığı pancake ve kokteyl barı Stack, orjinal İspanyol cin kokteyllerine imza atan gözde bar Ping Pong Gintoneria, lokal ve craft bira sunan biraevi Craft Brew & Co,  şef Franak Lebiez’in Fransız bistrosu Metropolitan, Nobu’nun eski şefi tarafından açılan Japon ve Meksika füzyon restoran ve barı Chino, deniz kenarında çağdaş İrlanda lezzetleri sunan Kinsale, sashimi, udon, gyoza gibi Japon klasikleri sunan Oonami, park manzarasına nazır konumda ferah ve ışıl ışıl bir mekanda batı-doğu sentezi lezzetler sunan Tivo, Sai Ying Pun civarlarının son yıllarda en trendy mekanları ve yeni gözdeleri.

Mahallenin sanat ve kültürel etkinlik durakları ise: Hong Kong’un dünyaca ünlü ve lokal sanatçıalrın çağdaş sokak sanatı konusunda uzmanlaşmış sanat galerisi Above Second, her haftasonu farklı bir canlı müzik konseri, DJ etkinliği veya film gösterimi sunan XXX Galery, pop-up etkinliklere ev sahipliği yapan saatçi dükkanı Time & Space

Mahalledeyken gezilip görülesi eski cevherler ise: 104 yıllık bir enstütü olan University of Hong Kong kampüsü, Main Building ve Sun Yat Sen bahçeleri, ejderhalı çatı süslemeleri ile Çin evini, rustik tuğla duvarları ile İngiliz konağını andıran 1926’dan kalma ahşap bina Run Run Shaw Heritage Evi, 130 yıllık tapınak Lo Pan.

 

 

HONG KONG REHBERİ

OTELLER

 
Butik ve Tasarım Oteller

J Plus Hotel by Yoo, Hip tasarım oteli, aynı zamanda şehrin ilk butik oteli. Tasarım gurusu Philippe Starck’ın imzasını taşıyan ve stil sahibi bir konaklama sunan otel, 2014 yılında 10. senesini kutlarken dinamik bir yenilenme sürecinden geçti. Lüks, konfor ve yaratıcılığı aynı çatı altında birleştirmiş keyifli bir konaklama alternatifi. 1-5 Irving Street, Causeway Bay

Lanson Place, Şehrin en cazip mekanlarına yakın konumu ile butik konaklama tercih edenlerin ilk adresleri arasında yer alan otel son derece stil sahibi bir otel. Dış cephesi 19. yüzyıl Avrupa mimarisinden esintiler taşıyan otel estetik bir zevkle döşenmiş. Otel misafirlerinin entelektüel zevklerini de düşünmüş. Kütüphanesinden ücretsiz olarak kitap veya film alabiliyorsunuz. 133 Leighton Road, Causeway Bay, Hong

Hullet House, Eski Çin’e hoşgeldiniz! Tsim Sha Tsui’nin kalbinde alışveriş bölgesinde yer alan, 1881’de inşaa edilmiş Hullet House, Hong Kong’un değişimine şahit olmuş tarihi kolonyal bina. 1930’larını Çin’ini yaşatan odalarından çağdaş tasarımları barındıran odalarına, tam bir zaman tüneli olan otelde, odaların geniş balkonlarından şehrin silüetini ve kültürel merkezini seyredebiliyorsunuz. Beş restoranı ile otelde konaklayan misafirlerinin dışında Hong Kongluların da gözdesi olan otel oldukça zevkli ve modern bir şıklığa sahip. 1881 Heritage, 2A Canton Road, Kawloon

W Hong Kong, Asya’da ilk olma özelliğine sahip spa’sı muhteşem bir manzara sunan açık havuzu ve doğadan ilham alınarak dizayn edilmiş dekorasyonu ile göz kamaştırıcı bir konaklama sunuyor. Elements 1 Austin Road West, Kowloon

Tuve, 64 odalı tasarım harikası otel şehrin favori gözdesi. Doğal malzemeler, minimalist tasarımlar ile ham ve zamansız bir atmosfer sunan otel, çağımızın çabuk tüketilen kimliksiz ortamlarına tam zıt bir ruha sahip. 16 Tsing Fung St, Pak Kok

Ovolo Southside, Ovolo grubun yeni üyesi otel biraz rota dışında kalsa da, muhteşem manzaralar sunan sakin ve sessiz konumu, Ocean Park’ın yakınlığı ile ailelerin gözdesi. 64 Wong Chuk Hang Rd, Wan Chai

 

Diğer Butik Otel Alternatifleri

The Upper House, Pacific Place, 88 Queensway, Admiralty

East Hong Kong, 29 Taikoo Shing Road, Island East

Hotel LKF by Rhombus, 33 Wyndham Street, Central

The Putman, 202 Queen’s Road Central

The Luxe Manor, 39 Kimberley Road, Tsim Sha Tsui

The Fleming, 41 Fleming Road, Wan Chai,

The Mercer, 29 Jervois Street, Central

Butterfly on Hollywood, 263 Hollywood Road, Western District

Hotel Madera, 1-9 Cheong Lok Street, Jordan, Kowloon

Tai O Heritage Hotel, Shek Tsai Po Street, Tai, Lantau Island

The Jervois, 89 Jervois Street, Central

 

Lüks Oteller

Mandarin Oriental Hong Kong, Görkemli otel Hong Kong ve Asya’da tam bir klasik. Dünyadaki ilk Mandarin Oriental olan bu efsanevi otel, Victoria Limanına bakan nefis manzaraları, Captain’s Bar’da canlı müzik eşliğindeki kokteylleri, spasında enfes masaj ve bakımları ile kusursuz bir Hong Kong konaklama deneyimi sunuyor. 1963 yılından beri misafirlerini ağırlayan efsane otelin teras katındaki restoranı şef Pierre Gagniere’e emanet. 3 Michelin yıldızlı restoranın nefes kesici manzarası ise Hong Kong şehir silüetine hakim. Otel diğer restoran, barları ve 3 katlı spa’sı ile tam bir keyif mabedi. 5 Connaught Road, Central – Chung Wan

The Peninsula, Hong Kong’un en köklü beş yıldızlı oteli olan The Peninsula Hong Kong, 1920’lerden kalma bir sarayda yer alan ve 1928 yılından beri konuklarını ağırlayan bu ihtişamlı bir otel. Otelin Kanton mutfağı sunan restoranı Spring Moon’un yanı sıra Fransız, Japon ve İsviçre mutfakları sunan restoranları ile de gurmeleri memnun edecek kadar iyi. Otel ayrıca akşamüzeri Tea Time çay partileri, Felix bardan muhteşem liman manzaraları ile ünlü. Salisbury Road, Kowloon

,

The Ritz-Carlton, Dünyanın en yüksek yüzme havuzu ve barına sahip otel doğal olarak dünyanın en yüksek oteli ünvanını da elinde bulunduruyor. Muhteşem şehir manzaraları sunan otelin modern ve stil sahibi mekan tasarımı Singapurlu ünlü bir mimarlık bürosuna ait. 2 Michelin yıldızlı restoranı Tin Lung Hen, Kanton mutfağından lezzetler sunarken, İtalyan lezzetlerinden vazgeçmeyenler Tosca’da Güney İtalya mutfağının en yenilikçi tatlarını deneyebilirler. Otelin restoranları Hong Konglular arasında da oldukça popüler. Dünyaca ünlü spa zinciri Espa tarafından işletilen spa’sı ise birbirinden cazip bakımlarla şehrin hareketinden sakinlik ve dinginliğe geçiş için birebir. 1 Austin Road, West, Kowloon

Kowloon Shangri-La, Şehrin Kowloon tarafında konumlanan otel, Shangri-La zincirinin şehirdeki iki lüks otelinden biri. Zamansız bir lüks anlayışının hakim olduğu otelde farklı mutfaklara sahip beş ayrı restoran bulunuyor. İki Michelin yıldızlı Kanton restoranı Shang Palace ve Japon mutfağı bulunan otel tatları konusunda hassas damakları memnun edecek nitelikte. 64 Mody Road, Tsim Sha Tsui, East Kowloon

Four Seasons Hong Kong, Dünyanın en köklü otel zincirlerinden Four Seasons, markanın yarattığı yüksek standarttaki beklentileri bile aşarak Hong Kong’taki halkasında lüksü yeniden tanımlıyor. Dünyada ilk üç Michelin yıldızlı Çin restoranı Lung King Heen ve malzemelerin günlük olarak Fransa’dan getirildiği ve Fransız mutfağına modern yorumlar getiren şef mutfağı Caprice, şık dekorasyonu ve Victoria Limanı’nın nefes kesen manzaraları ile gastronomik ve görsel bir yolculuğa çıkarıyor. 8 Finance Street, Central

Hotel ICON, Şehrin belki de en sıra dışı konaklama alternatifi otel, ünlü mimarlar Terence Conran, Rocco Yim ve William Lim’in imzasını taşıyor. Dikey bahçesi ile bir tasarım harikası olan otel, ultra teknolojik donanımlarıyla da dikkat çekiyor. 17 Science Museum Road, Tsim Sha Tsui East

Diğer Lüks Oteller

Conrad Hong Kong, Pacific Place, 88 Queensway

Harbour Grand Kowloon, 20 Tak Fung Street

Grand Hyatt Hong Kong, 1 Harbour Road Hong Kong

Island Shangri-La, Pacific Place, Supreme Court Road, Admiralty

The Landmark Mandarin Oriental Hotel Group, 15 Queen’s Road, Central

Langham Place, 555 Shanghai Street

Intercontinental Grand Stanford, 70 Mody Road, Tsim Sha Tsui, East Kowloon

Intercontinental Hong Kong, 18 Salisbury RoadTsim Sha Tsui

JW Marriott, Pasific Place, 88 Queensway

Renaissance Harbour View Hotel, 1 Harbour Road Wan Chai

Marco Polo, 3 Canton Road, Harbour City

The Mira Hong Kong, 118 Nathan Road, Tsim Sha Tsui, Kowloon

Crown Plaza Hong Kong Causeway Bay, 8 Leighton Road, Causeway Bay

Büyük Oteller

New World Millenium Hong Kong, 72 Mody Road, Tsim Sha Tsui

Le Meridien Cyberport, 100 Cyberport Road, Southern District

The Excelsior, 281 Gloucester Road, Causeway Bay

Harbour Plaza Metropolis, 7 Metropolis Drive, Hunghom

Uygun Fiyatlı Oteller

Mia Casa Hotel, 2-4 Hau Wo Street, Kennedy Town, Western District

The Henry, 322 Des Voeux Road West

Cosmopolitan Hotel, 387-397 Queen’s Road East, Wan Chai

The Vela Hong Kong Causeway Bay, 84-86 Morrison Hill Road, Wan Chai

 

 

 

 

RESTORANLAR

Kahve Molaları ve Brunch
Le Salon Restaurant et Croissanterie, 30 yıllık restorancı Tony Cheng tarafından açılan restoran yemekleri dışında bir de muhteşem kruvasanlarından söz ettiriyor. Kruvasan deyip geçmenin haksızlık olacağı mekanın tiramisu, kestane ve karamel gibi çeşitleri efsane. Restoran aynı zamanda 2 veya 3 yemekten oluşan öğle menüsü, 5 çayları ve akşam yemekleri ile de cazip. Shop 1302, 13/F, Hysan Place, 500 Hennessy Road, Causeway Bay

Classified Repulse Bay, Suyun ışıltısı, sakinliği ve huzurunu yansıtan ahşap zemini, mavi beyaz seramikleri, salıncak koltukları, uçuk mavi yastıkları ile tam bir ‘sayfiye mekanı’ hissiyatı veren gözde mekan, özgün kahveleri, zengin şarap ve peynir seçkisi, sağlıklı menüsü ile sabah, öğle ve akşamların trendy adresi, 28 Beach Rd. Repulse Bay

La Station, Nefis Creme Brulee Cappuccino, enfes croissant, croque monsieur ve waffle lezzetleri ile Hong Kong’da Fransız rüzgarları estiren kafe çok gözde bir gündüz adresi. 248 Queen’s Rd East, Wan Chai

Teakha, şehrin en popüler çay evi, İskandinav minimalizmini Japon yalınlığı ile buluşturan ikinci mekanını açtı. Masala Chai gibi harika çay seçeneklerinin yanı sıra, öğleden sonra 4’e kadar servis edilen geniş brunch menüsü ve enfes tatlıları ile harika bir gündüz durağı. 18 Tai Ping Shan st/Sheung Wan

Corner Kitchen, Breakfast Buritto wrap, taze meyveli granola, quinoa ve balkabağı salatası ve enfes meyveli tartlar gibi renkli menüsü ile haftasonuna başlangıç için şehrin en gözde adresi. 226 Hollywood Rd/ Sheung Wan

Duddell’s, Bu stil sahibi lounge şehrin kalbinde gökdelenlerin arasında yemyeşil bir serap adeta. Dim Sum ve şampanya ile güne başlamak için ideal bir adres. Barında haftasonları brunch yapabilir ya da Michelin yıldızlı restoranında yemek yiyebilirsiniz. 1 Duddell St/ Chung Wan
Diğer Alternatif:

18 Grams, Unit C, G/F, 15 Cannon Street, Causeway Bay
Elephant Grounds, 11 Gough Street
Zai Fe, 24 Finnie Street
Mansons Lot Coffee House, Fifteen Swatow Street, Wan Chai
N1 Coffee Co, Shop G, No: 34 Mody Road Tsim Sha Tsui
Rabbithole Coffee&Roaster, 3 Landale Street, Wan Chai

 

Dim Sum Adresleri  

Sabah ve öğle vakitlerinde Bambu sepetlerde servis edilen Dim Sum tipik bir Çin geleneği. Hafif bir öğle yemeği için en lezzetlilerini Hong Kong’da yemek mümkün.

Din Tai Fung, No:68, Yee Woo Street, Causeway Bay
One Dim Sum Chinese Restaurant, Shop 1&2, G/F, No:15, Playing Field Road, Prince Edward
Ding Dim 1968, 14 Elgin Street, Central
Cuisine Cuisine, 3101, Podium 3, ifc Mall, Central
The City Hall Maxim’s Palace, 2/F, City Hall, Central
Tim Ho Wan, 2-20 Kwong Wa Street
Dim Sum, 63 Sing Woo Rd, Happy Valley
Guo Fu Lou, 31/F, iSQUARE, 63 Nathan Road, Tsim Sha Tsui
Luk Yu Tea House, 24-26 Stanley Street, Central
Maxim’s Palace City Hall, 2/F, City Hall, Central
The Square, 4/F, Exchange Square II, Central

 

Öğle Yemeği Adresleri
Classified Repulse Bay, Suyun ışıltısı, sakinliği ve huzurunu yansıtan ahşap zemini, mavi beyaz seramikleri, salıncak koltukları, uçuk mavi yastıkları ile tam bir ‘sayfiye mekanı’ hissiyatı veren gözde mekan, özgün kahveleri, zengin şarap ve peynir seçkisi, sağlıklı menüsü ile sabah, öğle ve akşamların trendy adresi, 28 Beach Rd. Repulse Bay
La Station, Nefis Creme Brulee Cappuccino, enfes croissant, croque monsieur ve waffle lezzetleri ile Hong Kong’da Fransız rüzgarları estiren kafe çok gözde bir gündüz adresi. 248 Queen’s Rd East, Wan Chai

Duddell’s, Bu stil sahibi lounge şehrin kalbinde gökdelenlerin arasında yemyeşil bir serap adeta. Dim Sum ve şampanya ile güne başlamak için ideal bir adres. Barında haftasonları brunch yapabilir ya da Michelin yıldızlı restoranında yemek yiyebilirsiniz. 1 Duddell St/ Chung Wan

Greater China Club, Gatsby’nin dünyasına hoşgeldiniz! Eski bir endüstriyel depodan 1920’lerin zenginliğini yansıtacak art-deco stilinde göz alıcı bir restorana dönüştürülen mekan, ödüllü ‘Dim Sum’ları, Tayland lezzerleri, canlı caz müziği, sanat koleksiyonu, yemyeşil manzaralı terası, özel partileri ile Hong Kong sosyelitlerinin hem akşam hem de haftasonu öğle yemeği gözdesi. 9 Cheung Yee St/ Kowloon

The Verandah, 1/F, The Peninsula, 19-21 Nathan Road, Tsim Sha Tsui
Press Room, 108 Hollywood Rd, Central
Bouchon Bistro, 49 Elgin Street, Soho
Isola, 3/F, IFC Mall, 8 Finance St, Central
Cafe Causette, 5 Connaught Rd, Central
Butao King, No:69 Wellington Street, Central
Classified, 108 Hollywood Rd, Central
L’Atelier de Robuchon, 4F The Landmark, 15 Queens Rd, Central
ThreeSixty, 3F The Landmark, Central
Butao Ramen (Noodle) 11-12 Wo On Lane, D’Aguilar Street
Wang Fuh (Dumpling), 65 Wellington Street
Lock Cha Tea House, 10 Cotton Tree Drive

 

Vejetaryen Restoranlar
Life Organic Cafe, 10 Shelley Street, Central
Grassroots Pantry, 12 Fuk Sau Lane, sai Ying Pun
MANA! Fast Slow Food, G/F 92, Wellington Street, Central
Sum Vegetarian, 51 Garden Road, Central

 

 

 

 

 

AKŞAM YEMEKLERİ

Trendy Çin Restoranları
Lung King Heen, Dünyadaki ilk üç Michelin yıldızlı Çin restoranı olmasıyla öne çıkan restoran, taze ve organik malzemeler kullanılarak hazırlanan ve sürekli değişen menüsünde Kanton ve Çin mutfağının lezzetlerinin yanı sıra, dim sum çeşitleri ile nefis tatlar deneyeceğinizi garanti ediyor. Etkileyici bir şehir manzarası sunan restoran, zarif dekorasyonu ile son derece rahatlatıcı bir atmosfere sahip. 8 Finance Street, Four Seasons Hotel, Central

Mott 32, Çin lezzetlerinin modern yorumlarını sunan gözde restoranın spesiyali özel odada kurutulmuş ördek. Des Voeux Rd. / Chung Wan

Hutong, Özellikle dim sum’larıyla adından söz ettiren Hutong’ta ağırlıklı olarak Kuzey Çin bölgesine ait lezzetler sunuluyor. 28. kattaki konumu ile nefes kesici bir şehir manzarasına sahip mekanın atmosferini loş ışıkları tamamlanıyor. Çin kültürüne ait detaylar ile döşenmiş olan restoran, unutulmaz bir akşam yemeği için her şeye sahip. 1 Peking Road, Tsim Sha Tsui, Kowloon

Tim Ho Wan, Dünyanın en uygun fiyatlı Michelin yıldızlı restoranı olması ile öne çıkan restoranın şefi ve sahibi Pui-Gor, 3 Michelin yıldızlı bir restoranın mutfak deneyimine sahip. G/F, 9-11 Fuk Wing Street, Sham Shui Po, Kowloon

Man Wah, Mandarin Oriental’in 25. katında bulunan restoran büyüleyici manzarası ve sunduğu lezzetler ile başdöndürüyor. Özellikle dim sum’ları ile öne çıkan restoranın Kanton mutfağının en lezzetli çreneklerini sunan menüsündeki diğer tatlar da denenmeli. Mandarin Oriental Hong Kong, 5 Connaught Road, Central

Greater China Club, Gatsby’nin dünyasına hoşgeldiniz! Eski bir endüstriyel depodan 1920’lerin zenginliğini yansıtacak art-deco stilinde göz alıcı bir restorana dönüştürülen mekan, ödüllü ‘Dim, Tayland lezzerleri, canlı caz müziği, sanat koleksiyonu, yemyeşil manzaralı terası, özel partileri ile Hong Kong sosyelitlerinin hem akşam hem de haftasonu öğle yemeği gözdesi. 9 Cheung Yee St, Pak Kok

Diğer Trendy Çin Restoranları

The China Club, Old Bank of China Bldg. Bank St., 13. & 14. katlar

Dragon-i /Çin ve Japon mutfağı/ The Centrium, 60 Wyndham Street

Cuisine Cuisine /Kanton mutfağı / 118 Nathan Road

Fook Lam Moon / Geleneksel Kanton Mutfağı / 35-45 Johnston Road, Wanchai

Tin Hung Leen / Modern ve Geleneksel Kanton mutfağı / 102/F, The Ritz-Carlton Hong Kong, International Commerce Centre, 1 Austin Road West, Kowloon

TBLS / Que Vinh Dang’in şef mutfağı/ 7/F, 31 Hollywood Road, Central

Nanhai No.1 / Michelin yıldızlı manzaralı modern Çin mutfağı) , 30/F, iSquare, 63 Nathan Road, Tsim Sha Tsui

Lai Ching Heen (Kanton Mutfağı ) The Regent Hotel

The Red Pepper (Sichuan mutfağı) 7 Lan Fong Rd., Causeway Bay

Shui Hu Ju (Kuzey Çin Mutfağı), 68 Peel St, Central

Fook Lam Moon (Geleneksel Kanton Mutfağı), Shop 3, G/F, Newman House 35-45 Johnston Road, Wanchai Hong Kong

Tin Hung Leen (Modern ve Geleneksel Kanton mutfağı ) 102/F, The Ritz-Carlton Hong Kong, International Commerce Centre, 1 Austin Road West, Kowloon

Green T. House, Cyberport

BO Innovation (Michelin yıldızlı Çin mutfağı) Shop 13, 2/F J Residence, 60 Johnston Road, Wanchai

One Harbour Road, Grand Hyatt Hotel

Lei Garden Restaurant Group, B-2 Houston Centre, Mody Road, Tsim Sha Tsui East, Kowloon

Yung Kee, 32-40 Wellington Street, Central

Tsui Hang Village, 5th Floor Miramar Shopping Center, No 132, Nathan Road, Tsim Sha Tsui

Sun Tung Lok, 4/F, Miramar Shopping Centre, 132 Nathan Road, Tsim Sha Tsui, Kowloon

Lin Heung Tea House, G/F 160-164 Wellington Street, Central

Zen Too, 8/F, Soundwill Plaza II, 1 Tang Lung Street, Causeway Bay

Mott 32, B/F Standard Chartered Building, 4 Des Voeux Road, Central

Hoo Lee Fook, 1 Elgin Street

 

 

Trendy Restoranlar

Yardbird, Hong Kong Zuma’nın eski yönetici şefi tarafından kurulan restoran hem yenilikçi hem de eğlenceli bir Japon mutfağı izakaya & yakitori deneyimi sunuyor. Herkesin favorisi olan Yardbird, rahat ve samimi ortamında bir tavuktan çıkabilecek her türlü lezzeti sunduğu gibi, patlıcan , pirinç keki ve birçok aromatik yan lezzet te sunuyor. Şehrin hip adreslerinden olan restoranın aynı zamanda barı da oldukça popüler. Kokteylleri (özellikle Shino!) bir harika. 33-35 Bridges St, Sheung Wan

Yayakiya, Geleneksel Japon yakitori lezzetleri sunan gözde restoran endüstriyel dokuyu vintage tasarımlar ile buluşturan hip bir atmosfere sahip. 29-31 Chatham Rd/ Kowloon

Chino, Wan Los Angeles’ta büyümüş olan şef Erik Idos’un Japon içerikleri ile yarattığı kaju ve yuzulu balık ceviche, avokado ve soğanlı tavuk tinga gibi orjinal Meksika lezzetleri şehrin en gözdelerinden. 18-1C New Praya/ Sheung Wan

BO Innovation, 2 Michelin yıldızlı restoranın mutfağından Çin mutfağının en yenilikçi lezzetleri servis ediliyor. San Pellegrino’nun ‘Dünyanın En İyi Restoranları’ listesinde yer alan Bo Innovation şef Alvin Leung’un yaratıcılığının sınırlarını zorladığı bir mekan. Sürekli olarak yenilenen menüde kesin bir yemek adı vermek mümkün olmasa da damakta bırakacağı lezzetler garanti. Restoranın ayrıca 5 aşamalı standart tadım menüsü bulunuyor. 60 Johnston Road, Wanchai

Lily & Bloom, Şehrin tam merkezinde bulunan restoran bar ilhamını 30’lu yılların Amerika’sından almış. Kokteylleriyle ününe ün katan bar bölümü şehrin en hip barları arasında gösteriliyor. 33 Wyndham Street

8½ Otto e Mezzo Bombana/2 Michelin yıldızlı İtalyan mutfağı/ Shop 202, Alexandra House, 18 Chater Road Stack, G/F, 1 Third Street, Sai Ying Pun

Penthouse by Harlan Goldstein, 30/F, Soundwill Plaza II Midtown, 1 Tung Lung Street, Causeway Bay

Classified Repulse Bay, Suyun ışıltısı, sakinliği ve huzurunu yansıtan ahşap zemini, mavi beyaz seramikleri, salıncak koltukları, uçuk mavi yastıkları ile tam bir ‘sayfiye mekanı’ hissiyatı veren gözde mekan, özgün kahveleri, zengin şarap ve peynir seçkisi, sağlıklı menüsü ile sabah, öğle ve akşamların trendy adresi, 28 Beach Rd. Repulse Bay

Tiger Curry, G/F, 14 Pennington Street, Causeway Bay

Bibo, 163 Hollywood Road, Sheung Wan

Café Gray Deluxe /Avrupa Mutfağı/ 49/F, Upper House, Pacific Place, 88 Queensway, Admiralty

Urban Health Home Kitchen, Caine Road, Mid Levels

Catch on Catchick, 93 Catchick Street, Kennedy Town

The Market, Level 2, Hotel Icon, 17 Science Museum Road, Tsim Sha Tsui East

Aqua Roma, Aqua Tokyo&Aqua Spirit / İtalyan ve Japon mutfakları / 29/F, 30/F, 1 Peking Road, Tsim Sha Tsui

Duecento Otto, 208 Hollywood Road, Sheung Wan

Zuma /Japon mutfağı/Level 5 and 6, The Landmark, Central

Island Tang /Çin mutfağı/Shop 222, The Galleria, 9 Queen’s Road, Central

Vasco Spanish Fine Dining, 7/F, PMQ, 35 Aberdeen Street, Central

Isono Eatery Bar, 6/F Block B, PMQ, NO:35 Aberdeen Street, Central

Francesco by Franck Muller, 2/F, No:15, Sharp Street East, Causeway Bay

Eighteen Sharp, 3/F, 15-21, Sharp Street East, Causeway Bay

Megu / Japon mutfağı/ 1 Austin Road West, Kowloon

Mango Tree / Thai mutfağı / Cubus Building, Causeway Bay

Sevva/Asya füzyon mutfağı/ Prince’s Building, 25.kat , 10 Chater Road, Central

Duecento Otto /İtalyan Mutfağı/ 208 Hollywood Road, Sheung Wan

Wasabisabi, 13th Fl.  1 Matheson St, Causeway Bay

Indochine/ Vietnam Mutfağı / 1929, 2/F, California Tower 30-32 D, Lan Kwai Fong

Tivo/Asya Füzyon mutfağı/ 43-55 Wyndham Street, Central

 

Gurme Restoranlar

Caprice, Dünyanın en iyi Fransız restoranlarından biri olarak gösterilen Caprice, üç Michelin yıldızına sahip bir gastronomi cenneti. Fransız klasiklerinin yeniden yorumlandığı menüsünde ördek fileto ve Kagoshima bifteği. Ünlü simaların uğrak yeri olan restoran manzarasıyla da oldukça etkileyici. Four Seasons Hotel, 8 Finance Street

L’Atelier de Joel Robuchon, Gault Millau tarafindan yüzyılın şefi ünvanına layık görülen Joel Robuchon’un dünyanın dört bir tarafına yayılmış 20’yi aşkın Michelin yıldızına sahip restoranların Hong Kong durağı şehrin en lüks yeme içme mekanlarından. Kırmızı siyah dekorasyonu ve Fransız mutfağının lezzetlerini sunan menüsü ile Hong Kong listesinde yer almayı fazlasıyla hak eden adreslerden. 4F The Landmark, 15 Queens Rd, Central

Amber at The Landmark Mandarin, 2 Michelin yıldızına sahip yenilikçi Fransız restoranı gastromomik bir deneyim arayanların adresi. Pirinç dondurmalı Passion Fruit suflesi efsane olmuş durumda. The Landmark, 15 Queen’s Road Central

Yin Yang Coastal, House 117, Ting Kau Village, Tsuen Wan şehrin en usta ve deneyimli şeflerinden birisi olan Margaret Zu Yuan’ın,  Tofu bulutu, saunada istakoz, sarı dünya ördeği, yengeç erkek kadını sever gibi muzip isimlere sahip 8 tabaklık organik tadım menüsünün üstün lezzeti, plaj ve baharat bahçelerine nazır açık mutfaklı rahat ve samimi atmosferdeki ufacık restoranında yemek yemek için şehirden yapılan yolculuğa değen bir deneyim.

Cocotte, (Fransız mutfağı) 9 Shin Hing Street, Central

Mama San, (Asya mutfağı) 1/F, 46 Wyndham Street, Central

The Chinnery, (Hint&İngiliz mutfağı) 5 Connaught Road

Liberty Private Works, (Uluslararası mutfak) 26/F Stanley Street, Central

Angelini, (İtalyan mutfağı) Mezzanine Level, Kowloon Shangri-La

Pierre at Mandarin Oriental, (Fransız mutfağı) No:5 Connaught Road

Inakaya / Geleneksel Japon mutfağı / 101/F, International Commerce Centre, 1 Austin Road West, Kowloon

Mist / Michelin yıldızlı Japon füzyon mutfağı / 4 Sun Wui Road, Causeway Bay

Nobu / Japon mutfağı / 18 Salisburry Rd

Spoon by Alain Ducasse /Fransız Mutfağı /InterContinental Hotel

Amigo / Fransız Mutfağı / 79A Wong Nai Chung Rd, Happy Valley

CÉPAGE / Çağdaş Fransız mutfağı / 23 Wing Fung Street, Wanchai

The French Window / Modern Fransız mutfağı /Shop 3101-07, Level 3, IFC Mall, Central

Petrus/ Fransız mutfağı /Island Shangri-la, Supreme Court Road, Admiralty

Gaia Ristorante / Italyan mutfağı/181 Queens Road , Grand Millennium Plaza

Cipriani / İtallyan Mutfağı/ 12/F Old Bank of China Building Bank Street, Central

The Pawn / Modern İngiliz Mutfağı/ 62 Johnston Road, Wan Chai S

hore Steak & Shore Sea / Et ve deniz mahsülleri / 4th Floor, The L Place, 139 Queen’s Road, Central

H One, 4008 Podium Level 4, IFC Mall, 8 Finance St.

M at the Fringe, 2 Lower Albert Rd. Central

Pearl On The Peak , L1 Peak Tower

Rahat ve Samimi Restoranlar

Aberdeen Street Social, G/F, PMQ, No:35, Aberdeen Street

NOM (Not Only Meatballs), G/F, No:1-5, Elgin Street, Central

Grano Italiano, J/F, iSquare, 63 Nathan Road, Tsim Sha Tsui

Chilli Fagara (Sichuan mutfağı) 51A Graham Street, SoHo, Central

Duecento Otto (İtalyan Mutfağı) 208 Hollywood Road, Sheung Wan

Bistecca Italian Steak House (Toskana Mutfağı) 2nd Floor, Grand Progress Building 15-16 Lan Kwai Fong, Central

Wooloomooloo Steakhouse, 31/F&Rooftop The Hennessy 256, Hennessy Road, Wan Chai

Watermark, Central Pier 7, Star Ferry

Peak Lookout, 121 Peak Road

Yè Shanghai, Shop 332, Level 3, Pacific Place, Admiralty

Xi Yan, 3F 83 Wanchai Road

Da Ping Huo, 49 Hollywood Road, Central

 

 

BARLAR

Stockton, Şehrin en iyi viski barı olarak bilinen Stockton, İstiridye Salıları, Caz Çarşambaları, DJ Perşembeleri ile ünlü bir tarihi bar. Antika mobilyalarında rahat ve konforlu bir lounge atmosferinde harika kokteyller sunuyor. 32 Wyndham St/ Chung Wan

Sohofama, Şehrin hip organik kafe & barı olan Sohofama hem enfes kokteylleri hem de Beef Bun Bao gibi harika dim sumları ile ünlü. Kendi bostanı olan Sohofama, tüm yemek ve içkilerde bahçesinden çıkan organik mahsülleri kullanıyor, yani tarladan sofraya & bara servis! 35 Aberdeen St, Sheung Wan

Butler, 250 çeşit viski sunan bu Japon barı, sıcacık ev gibi atmosferi, blues ritmleri ile şehrin favori içki adreslerinden. 30 Mody Rd, Kowloon

Jaa Bar, Peel St, Central,

Fox Glove, Printing House, 2/F, 6 Duddell St, Central

Racks MDB, Winning Centre, 46-48, 2/f, 46-48 Wyndham St, Central,

Ozone, 118/F Ritz-Carlton, ICC, 1 Austin Rd West, Kowloon

Tivo, 43Wyndham Street, Central

Origin, (en iyi gin tonic barı) 48 Wyndham Street, Central

Ozu, (sake bar) 1 Hollywood Road, Central

Nocturne, (şarap ve viski barı, sake bazlı en iyi kokteyller) 5 Peel Street, Central

Amazake, (sake bar) G/F 1, On Hing Terrace, Central

The Woods, (deneysel kokteyl barı) 17 Hollywood Road, Central

Quinary, (molekuler kokteyl bar) 56-58 Hollywood Road, Central

The Envoy, (kokteyl bar) 3/F, The Pottinger

DiVino, (şarap barı) 73 Wyndham Street, Central

001, Graham Street

Wyndham at the 4th, (ödüllü kokteyller) 4/F, 44 Wyndham Street

Brickhouse, 20 D’Aguliar Street, Central

Angel’s Share, 2/F, 23 Hollywood Road, Central

Executive B.A.R, 27/F, 3 Yiu Wa Street, Causeway Bay

Ping Pong 129 Gintoneria, 129 Second Street, Sai Yung Pun

Aqua Spirit, 29/30F One Peking Road, Tsim Sha Tsui

Armani Prive, 3F Landmark Chater, 8 Connaught Road

Cloudnine Karaoke, 8 Minden Avenue

Eye Bar, 30/F, iSQUARE, Nathan Road Tsim Sha Tsui

Felix, The Peninsula, Salisbury Road, Kowloon

Finds, 39 Kimberley Road, 1F, The Luxe Manor Hotel

KEE Club, 6/F, 32 Wellington Street

Lily, 6/F LKF Tower, 55 D’Aguilar Street, Central

Mamoz, 27/F & 28/F, Cubus, 1 Hoi Ping Road, Causeway Bay

RED Bar, Level 4, IFC Mall, Central

Tazmania Ballroom, 1/F LKF Tower, 33 Wyndham Street, Central

Varga Lounge, 36 Staunton Street

 

Teras Barlar

Upper House Hotel, Pacific Place, 88, Queensway, Admiralty

Wooloomooloo Prime, 21/F The One, 100 Nathan Rd, Tsim Sha Tsui, Kowloon

Sevva, Prince’s Building, 25.kat, 10 Chater Road

Shore, L Place, 139 Queen’s Rd, Central

Sugar Bar, 32/F, East, 29 Taikoo Shing Road, Island East

Armani Prive, 3F Landmark Chater, 8 Connaught Road

The Waterfall Bar, Grand Hyatt, 1 Harbour Rd, Wan Chai

Vibes, 5/F, The Mira, 118 Nathan Rd, Tsim Sha Tsui, Kowloon

 

KULÜPLER

Dragon-i, The Centrium, 60 Wyndham Street

Drop, 39-43 Hollywood Road

FLY, 24-30 Ice House Street, Central

VOLAR, Basement, 38-44 D’Aguilar Street, Lan Kwai Fong

Dusk Till Dawn, 76 Jaffe Rd, Wan Chai

 

ALIŞVERİŞ

Hong Kong’un ana alışveriş caddesi Queen’s Road Central. Queen’s Road Central ile Des Voeux caddesi arasındaki pasajlarda birçok markanın mağazasının yanı sıra lokal tasarımcıları da bulmak mümkün. Central’de yer alan birbirlerine paralel iki cadde olan Li Yuen Street East ve Li Yuen Street West giyim eşyaları, saat, aksesuar ve çantalar ile her türlü ihtiyacınıza cevap verebilecek yerlerdir. Hong Kong deyince akla ilk gelen yeşim taşıdır. Yeşim taşı; güzelliğin, asaletin ve saflığın simgesi olarak uzun ve sağlıklı bir yaşamla özdeşleştirilir, yeni doğan çocuklara hediye edilirmiş. En yüksek kalite yeşim taşları saf yeşil renkte ve yarı transparan olanlardır. Kansu ve Battery Caddelerinde yer alan Yeşim pazarında (Jade Market) yer alan 450’den fazla stantta yeşim ve diğer taşlardan mücevherler ve takılar satılıyor. Sheung Wan’da yer alan Western District el işi ve kumaş sanat mağazalarla doludur. Western District’ten batıya doğru ilerlerseniz kurutulmuş deniz mahsülleri ve bazı şifalı karışımlar satan dükkanlara rastlarsınız. Hollywood caddesi ise Hong Kong’un antika cennetidir. Hollywood Road’ba bulunan Dragon Culture ve Teresa Coleman’a uğramayı ihmal etmeyin. Honeychurch’de de ilginç parçalar var, Cat sokağında da antika saatler, paralar, biblolar ve vintage aksesuarlar bulmak mümkün. Hong Kong pazarlarıyla ünlü. Ladies’ Market (Tung Choi Street, Mongkok) ismi sizi yanıltmasın her türlü giyim ve hediyelik eşyanın yer aldığı bu açık hava pazarı lokallerin favorisi. Her gün kurulan Stanley Market ipekleri, seramikleri, yeşim taşları ve el işlerinin yanısıra Çin’e dair bulabileceğiniz her şeyin satıldığı yegane pazardır. David Tang’in mağazası olan Tong’s, ipek yatak takımları, yumuşacık havluları ve ipek masa örtüleriyle Stanley Market’ta uğrayabileceğiniz bir adres. Kowloon’da yer alan Yuen Po Street Kuş Bahçesi’nden ise (Yuen Po Street, Mong Kok) ilginç kuş kafeslerinden tutun çekirgeye kadar satın alamayacağınız şey yok. Hong Kong’un Çiçek Pazarı’nı (Flower Market Road, Mong Kok) görmeden bu şehri gezmiş kabul etmeyin. Muhteşem kokular arasında egzotik bitkiler satın alabilirsiniz. Geceleri kurulan The Temple Street Night Market’ta ise Gucci ve Prada’nın mükemmel taklit çanta ve ayakkabılarından, hediyelik eşyalara, falcı ve yiyecek satıcılarına kadar herşeyi bulmak mümkün.

The Landmark, The Galleria, Prince’s Building, Alexandra House, Pedder Building, IFC ve Admiralty bölgesinde yer alan Pacific Place Hong Kong’un ana alışveriş merkezleridir. Buralarda dünyaca ünlü markaları bulabilirsiniz.

 

 

Konsept Dükkan

G.O.D, Sharp Street, Causeway Bay/ 48 Hollywood Road, Central/ Shop B02, Basement, Silvercord, 30 Canton Road, Tsim Sha Tsui/ Shop 32-41, Level 2, 118 Peak Road,

Giyim

Shanghai Tang, 12 Pedder Street, Central/ Shop 237, Pacific Place, 88 Queensway/ 1881 Heritage House 1, 2A Canton Road, Tsim Sha Tsui/ Shop 1022, Elements, 1 Austin Road West/ Shop A, Level 1, InterContinental Hotel, 18 Salisbury Road, Tsim Sha Tsui Lane Crawford, Podium 3, ifc mall, 8 Finance Street, Central / Level One, Pacific Place, 88 Queensway, Admiralty / 3 Canton Road, Tsim Sha Tsui/ 1 Matheson Street, Causeway Bay

Grana, 108 Hollywood Road, Sheung Wan

Le Quartier, 981 St Francis St, Wan Chai

Monocle, 1-4 St Francis Yard, Wan Chai

Gareth Pugh, Ice House Street

Comme des Garçons, Ice House Street

Ann Demeulemeester, Ice House Street

Rupert Sanderson, 8 On Lan Street

Burberry, G5 and Shop 101A, Alexandra House, 16-20 Chater Road, Central

Kou 19-20 Connaught Rd, Central

Chriastian Dior The Landmark, Shop G42-45, Central

Shiatzy Chen Lee Gardens, 2F, 33 Hysan Avenue, Causeway Bay

Jean -Paul Gaultier Lee Gardens Two, 28 Yun Ping Road, Causeway Bay

Sun & Moon, 18 A-B, Stanley Main Street

İç Giyim

La Perla, Shop 112, 1/F, Ocean Centre, Harbour City, Kowloon / Shop 2039, 8 Finance Street, Central

Çanta

Sam Wo Handbags Company, 41-47 Queen’s Road Central

Saat ve Mücevher

Boucheron Mandarin Oriental Hotel, 5 Connaught Road

Mikimoto Shop 2056, Level 2, IFC Mall, 8 Finance Street

Qeelin, M29, Prince’s Building, 10 Chater Road, Central/ 2059, ifc Mall, 8 Finance Street, Central

Void Watches, 15 Square Street, Sheung Wan

Güzellik

Aesop, 16 Upper Station Street, Sheung Wan

Ev tekstili

Tong’s, 55-57 Stanley Street

İpek yatak örtüleri

Blanc de Chine, 201 Pedder Building, Central

Ev Dekorasyon

G.O.D., 48 Hollywood Road

Ev eşyaları

The Green Lantern, 72 Peel Street, Soho

Seramik

Chinese Arts & Crafts, 59 – 65 Queen’s Road Central

Halılar ve tablolar

Teresa Coleman Fine Arts 79 Wyndham Street

Antika

Lam & Company, 44 Hollywood Road

Empyrean, 70 Hollywood Road

Contes d’Orient, 46 Lyndhurst Terrace, Central

Gurme

ThreeSixty, 3F The Landmark, Central

 

SPALAR

The Oriental Spa at The Landmark Mandarin Oriental, 15 Queen’s Road Central, The Landmark

The Peninsula Spa by ESPA, The Peninsula Hotel, Tsim Sha Tsui

Spa L’OCCITANE, Tower 2, Star Crest, 9 Star Street

Emmanuel f, Shop 211-213, Level 2, Nexxus Building, 41 Connaught Road Central

Happy Foot, Şubeler:

11F, Lyndhurst Tower, No. 1 Lyndhurst Terrace, Central

1F, Elegance Court, No.2 Tsoi Tak Street, Happy Valley

19F, Century Square, No.1 D’Aguilar Street, Central

6th, 11th, 13th floor, Jade Center, No. 98 Wellington Street, Central

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval & Seçil Sağlam

 

Zeynep Atılgan Boneval

1 comment

 1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir