SHANGHAİ İZLENİM & ROTALAR & REHBER

ÇİN’İN GÜNAHLAR ŞEHRİ

 

Dünyanın en büyük güçlerinden birisi haline gelen Çin, bir yandan tarihi, kültürü, insanları, mutfağı ile çok köklü zenginlikler sunarken, diğer yandan şaşırtıcı tezatlar ve ikilemlere sahne olduğunuz bir ülke. Bir yandan dünyanın en büyük imparatorluklarından birisine ev sahipliği yapmış topraklarda geleneksel ve tarihi bir hanedanlık mirası, diğer yandan komünizm döneminin tamamen dünyaya kapatarak eskiyi ve farklıyı yok etme anlayışı ile aynılaştırılan insanlar, ardından pragmatik bir modernizasyon ile dünyaya açıldıktan sonra yaşanan akıl almaz hızdaki değişimin yarattığı uçurumlar (üç kuşaktan hiç kimse aynı lisanı konuşamıyor)…

 

Neredeyse herşeyin üretiminin ve tüketiminin mübah olduğu ülkede kendi taklidiniz ile bile karşılaşabilir, hiç tahmin etmediğiniz şeyleri yerlerken kendinizi bulabilirsiniz.

 

1,3 milyar insanın yaşadığı, 9.5 milyon km2lik yüzölçümü ile Çin’de bazen büyüklüğü altında eziliyor bazen de kalabalığı ile boğuluyor gibi hissediyorsunuz. Sokaklarda her zaman oluk oluk insan akıyor, kimliksiz karmakarışık mimarinin ürünü olan binalar arasında yürürken tek kelimesini bile anlamadığınız lisanda konuşmalar ve tabelalar insanda sıkışmışlık hissi uyandırıyor. Ancak sabahın erken saatlerinde parklar tai-chi yapanların huzurunu da hissedebiliyorsunuz.

cin shanghai 1

İşte Şangay tüm bu tezatların en çok fark edildiği şehir.

 

 

Çin’in doğu sahilinde Yangtze nehri deltasında kurulmuş Şangay, Çin’in Pekin’den sonra ikinci büyük kenti. Şehir 19.yüzyılın sonlarında Yangtze nehri bağlantısı ile deniz ulaşımına izin verdiği için Çin’in Batı ile ticaret noktası haline gelmiş. Yabancı yatırımcıların akınına uğrayan şehir ticaret ve finansın yanı sıra vahşi bir eğlence merkezi haline de gelmiş, öyleki kumar, uyuşturucu ve mafyanın kol gezmeye başladığı şehre ‘Günah Şehri’ denmeye başlanmış. Komünist dönemde ise Çin’in dışarıya kapanması ile kendi kaderine terk edilen şehir, 1980’lerde yeniden canlanmaya başlamış.

Batıya açılan politik reform hareketi ile yeniden Çin’in finans ve iş merkezi haline gelen Şangay, kontrolsüz ve hızlı yapılaşma sonucu çirkin binalar, hava kirliliği ve artan suç oranları ile boğuşmaya başlamış. Ancak yabancı yatırımcıların ve global markaların akınına uğrayan Şangay son 20 yıldır yeniden Çin’in yükselen yıldızı. Renovasyonlar ile yeniden hayata döndürülen French Concession ve Bund gibi lüks bölgeleri ile ikinci sefahat dönemini yaşamaya başlamış.

Şimdilerde ‘Uzak Doğu’nun Paris’i olarak anılan Şangay hem egzotik hem de modern görünüşüyle restoranları, dünyaca ünlü markaların satıldığı butikleri ve hareketli gece hayatıyla Şangay, devasa alışveriş merkezleri, restoranları, bar ve gece kulüpleri ve bütün bu değişimin içinde hayatta kalmayı başarmış kültürel mirasıyla ilgi çekici.

cin7

SHANGHAI ROTALARI
Şangay’ın en ünlü caddesi The Bund, Huangpu Nehri’nin batı yakası boyunca yanyana sıralanmış şık kolonyal mimarideki binalara, en lüks restoran ve butiklere ev sahipliği yapıyor. Özellikle geceleri aydınlatıldıklarında şıkır şıkır parlayan (10:30’da ışıklar sönüyor) binalar keyifli bir panaroma sunuyor. Caddenin en etkileyici binaları ise barındırdıkları şık restoranlar, barlar ve mağazalar ile ‘3 on the Bund’, ‘5 on the Bund’ve ‘Bund 18’.

 

Dongtai Lu Antika Pazarı’nın yer aldığı ‘Yeni Cennet – Xintiandi’ mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir semt. Bölgede yer alan 1920 ve 30’ların Şangay stili evleri “shikumen”ler, 2000 -2001 arasında renove edilerek mağaza, kafe, restoran ve barlardan oluşturulan bir komplekse dönüştürülmüş. Şangay’ın eski mimarisini ve parıltılı geçmişini yeniden yaşatan bu bölge şimdi şehrin trendy bölgelerinden birisi ve Ye Shanghai, Crystal Jade, Kabb, Va Bene, Simply Thai, T8 gibi şehrin en iyi restoranlarına da ev sahipliği yapıyor:

cin shanghai 1yuksek

French Concession ise Şangay’ın en estetik ve keyifli semti, 1800’lerin ortalarından 1900’lerin ortalarına kadar Fransızlar tarafından yönetildiği için bu ismi almış. Sıra sıra ağaçlar ile bezenmiş caddelerde yer alan kolonyal villalar ile şehrin elit semti haline gelmiş. Yuqing Lu, Kangping Lu, Fuxing Xi Lu, Yongfu Lu, Wukang Lu ve Dongping Lu gibi daracık sevimli sokaklar, üzerlerinde yer alan butikler, restoran ve kafeler ile harika bir yürüyüş rotası sunuyor. Simply Thai ve Azul keyifli öğle yemeği molası için ideal.

 

Şangay’ın eski hipodromu olan People’s Square şehrin merkez noktası haline gelmiş Gün doğumu sırasında yüzlerce Çinlinin birlikte t’ai chi yaptığı meydan, Modern Sanat Müzesi Moca, Şangay Sanat Müzesi ve Şangay Müzesini barındırıyor. Gündüz vakti Çinli gençleri, flört eden çiftleri, aileleri ve tuvalet eğitimini kazanabilmeleri için ortalıkta poposu açık koşturan çocukları izlemek için ideal olan meydana açılan Nanjing Lu şehrin en kalabalık alışveriş caddesi iken, Huang he Lu otantik Çin restoranları ile ünlü.

cin shanghai 4

Nanjing Lu’nun 1,5 km güneyinde yer alan Yu Yuan, Şangay’ın metropolitan kalabalığından uzaklaşmak ve Çin kültürünün mistik havasına girmek için ideal bir bölge. Şangay’ın en eski yerleşim ve ticaret bölgelerinden olan Yu Gardens, Mao’un yıkımlarından kendisini kurtarmayı başarmış. 1990’larda yeniden renove edilerek genişletilmiş bu eski şehrin her ne kadar otantik görüntüsü kalmamış olsa da, eski Çin mimarisini ve kolonyal dönem öncesi Şangay’ın yaşamını sembolize ettiği için ziyareti hak eden bir bölge. Şangay’ın hem kolonyal dönem hem de modern binalarından sıyrılıp, Ming Hanedanlığından kalma pagodalar arasında kendinizi ilk defa Çin’de hissediyorsunuz. Yüzlerce dükkan, ufak bir göl ve geleneksel bir çay evini barındıran eski şehirde birçok turist ile birarada olacağınız kesin ancak, içinde yer alan bahçedeki ince bir zevkin ürünü evlerin dragon çatılarındaki savaşçı figürler, ahşap oymalar ve bonsailer arasında dolaşırken şehirde huzuru tek yakalayabildiğiniz yer olduğunu fark ediyorsunuz.

Nehrin öbür yakasında yer alan Pudong ise 20 yıl önce bomboş iken ardı ardına yükselen gökdelenleri ile şehrin iş merkezi haline gelmiş. Grand Hyatt ve Pudong Shangri-La otellerine, ünlü restoran Jade on 36 ve Cloud Nine bara ev sahipliği yapan bölgede romantik bir akşamüstü yürüyüşü yaparak karşıda yer alan Puxi manzaralarını seyretmek mümkün. Yürürken ilk dikkatinizi çekecek yapı roket biçimindeki Oriental Pearl Televizyon Kulesi. Eğer nehrin iki yakasını da görmek istiyorsanız akşamüstü yapılan nehir turlarına katılmak ve de aydınlatılan binaları nehir üzerinden izlemek en keyiflisi.

cin shanghai 3dusuk

Şangay’ın kalabalığından sıyrılarak ulaştığınız Jade Buddha Temple ise kutsal bir atmosfer sunuyor. Yıkımdan kurtarılan yeşimden Buda heykellerini barındıran tapınak geleneksel Çin mimarisi ve sanatını yansıtıyor. Jing’an Temple ise başka önemli bir Budist tapınağı. Pisa kulesi gibi eğik olmasına rağmen yerçekimine karşı dayanan Huzhou Pagoda ise ayakta kalma azmi için görülmeye değer. Şangay’ın yaşayan en önemli diğer dini merkezleri ise Suzhou Creek’in batısında yer alan Longhua Si ve Yufo Si.

 

Tiyatro severler için Büyük Tiyatro (190 Huangpi Bei Lu) biçilmiş kaftan. 3 sahnesinde Les Miserables ve Cats gibi yerli yabancı birçok oyunun sergilendiği tiyatro özellikle geceleri camdan ön yüzü sayesinde bir yıldız gibi parlıyor. Akrobasi düşkünleri için Shanghai Acrobatics Troupe (Shanghai Centre, 1376 Nanjing Xi Lu) iyi bir seçim.

 

 

 

cin9

Müzeler, Galeriler, Mimari, Parklar
Shanghai Museum, 201 Ren Min Da Dao
Shanghai Art Museum, 325 Nanjing West Road, by Renmin (People’s) Square.
Museum of Contemporary Art (MoCA) People’s Park, 231 Nanjing West Road
Zendai MoMA, Building 28, 199 Fang Dian Road, Zendai Thumb Plaza, Pud
Doland Contemporary Museum, 27 Duolun Road, by Sichuan North Road
Shanghai ScULPTURE Space,570 Huaihai Xilu
M50 and Suzhou Creek,120 Moganshan Lu
Art Scene Warehouse, 2nd Floor, Building 4, 50 Moganshan Road
Shangart Gallery, 50 Moganshan Road
1918 Art Space, No6 Xiang Shan Road
Art Scene Classic, 2/F Bldg 4B, 50 Moganshan Road
Shanghai Gallery of Art, 3rd Floor, Three on the Bund, 3 Zhongshan Dongyi Road
Rui Yuan C Gallery, Taikang Road
XM J Gallery, Taikang Road
Duke Gallery, No. 8 275 Rm, Taikang Road
Shanghai Exhibition Centre, 1000 Yan’an Zhonglu
Marble Hall, Yan’an Donglu
Oriental Pearl TV Tower, 1 Shiji Dadao
People’s Park
Broadway Mansions, 20 Beisuzhou Lu
Qingpu
Bridge 8, 8-10 Jianguo Zhonglu
Three on the Bund,3 Zhongshan Dong Yilu
Shanghai Wild Animal Park, Sanzao Town, Nanhui, Pudong New Area

 

 

OTELLER

Tasarım / Butik Oteller
The Waterhouse at South Bund, No.1-3 Maojiayuan Road, Bund
Puli Hotel & Spa, 1 ChangDe Road, JingAn
URBN Hotel, 183 JiaoZhou Road, Nanjing
JIA Shanghai, 931 West Nanjing Road
Mansion Hotel, 82 Xin Le Rd, French Concession
M Suites, 88 Yichang Lu, Pier One, Suzhou
Pudi Boutique Hotel, 99 Yandang Road, French Concession
88 Xintiandi, 380 Huang Pi Nan Lu, Xintiandi
Gallery Suites Hotel, No.525 Hengshan Road, French Concession
The Nine, 9 Lane 355, Jiabguo Xi Lu
Purple Mountain Hotel, 778 Dongfang Lu
Shanghai Jinjiang Hotel, 59 Maoming Nanlu
Okura Garden Hotel , 58 Maoming Nanlu
Peace Hotel, 20 Nanjing Donglu

 

 

Büyük Oteller
Peninsula Shanghai, No 32 The Bund, 32 Zhongshan Dong Yi Road, Bund
Hyatt on the Bund, 199 Huang Pu Road, Bund
The Westin Bund Center (Grand Tower), 88 Henan Zhong Lu, Bund
Park Hyatt, 100 Century Avenue, Pudong
Grand Hyatt Shanghai, Jin Mao Tower, 88 Century Boulevard, Pudong
Pudong Shangri-La, 33 Fu Cheng Lu, Pudong
Ritz Carlton Shanghai – Pudong, Shanghai ifc, 8 Century Ave, Pudong
St Regis Hotel, 889 Dong Fung Road, Pudong
The Portman Ritz-Carlton Shanghai Centre, 1376 Nanjing Xi Road
Four Seasons Hotel, 500 Weihai Lu
Regent Shanghai, 1116 Yan An Rd West, Changning
JW Marriott – Tomorrow Square, 399 Nanjing Xilu
Marriott Hotel, 555 Xi Zang Road, Huangpu
Shanghai JC Mandarin 1225 Nanjing Xi Lu

 

 

Uygun Fiyatlı Oteller
Ruijin Hotel, 118 Ruijin Erlu
Astor House Hotel, 15 Hang Pu Road, Garden Bridge
Grosvenor House, 59 Maoming Nan Lu
Shanghai Residences, French Concession, www.ShanghaiResidences.com.

 

 

Şehir Dışı Oteli
Kayumanis Nanjing, Sizhuang Village, Tangshan Town, Nanjing (Şangay’a 45 dak. uzaklıkta)

 

 

RESTORANLAR

Brunch ve Kafeler
Arch Bar & Cafe, 439 Wukang Lu
Mesa,748 Julu Lu
Westin Shanghai, 88 He Nan Zhong Lu
Yi Cafe, 33 Fu Cheng Lu
Keven Cafe, 525 Hengshan Lu
Visage, Lane 181
Ginder, 299 Fuxing Xi Lu
Byb,262 Nanchang Lu
Vienna Cafe, 25 Shaoxing Lu
Huxingting, Yu Gardens
Tangyun, Hengshan Road
Element Fresh, Huai Hai Zhong Lu

 

DUMPLING ADRESİ
Din Tai Fung,123 Xing Ye Road

 

ÖĞLE YEMEĞİ ADRESLERİ
The Purple Onion, 16 Lane 351 Huashan Lu, The French Concession
A Future Perfect, Old House Inn, House 16, Lane 351, Huashan Lu
Old China Hand Reading Room, 27 Shaoxing Lu
La Aroma De Vida, 60 Xinle Lu
Kommune, The Yard, Lane 210, Taikang Road
1221, 1221 Yanan Xilu , French Concession
Yin, Jinjiang Gourmet St, 59 South Maoming Rd, French Concession
Din Tai Fung, Unit 201 , 2 /F
Fountain, Central Piazza Xintiandi, 181 Taicang Lu, Xintiandi
Crystal Jade (Dim Sum) 2F-12A, Lane123 XinyeLu, Xintiandi Plaza
Colors Restaurant & Bar,118 Ruijin Erlu
Man Ho, 399 Nanjing Xi Lu
Arch, 439 Wukang Lu
Kab, Lane 181 Taicang Lu
Bo Dou Xin Ji, 90 Xin Le Lu
Di Shui Dong, 56 Maoming Nan Lu
Xiao Yang Shen Jian, 60 Wujiang Lu
Dongbei Ren, 1 Shanxi Nan Lu
Gao An Lu Baozi, Huaihai ve Kangping Lu arasında

 

AKŞAM YEMEKLERİ
Trendy ve Şık Restoranlar
6sens/Maison Pourcel – Fransız Mutfağı, 35 Shaanxi Nan Lu, Changle
Table No. 1 by Jason Atherton – Modern Avrupa Mutfağı, The Waterhouse at South Bund, 1-3 Maojiayuan Lu, Lane 479 Zhongshan Nan Lu
Sir Elly’s, 14/F The Peninsula Shanghai, 32 Zhongshan Dong Yi Lu
*Shintori – Japon Mutfağı , 803 Julu Rd, French Concession
*Unico – Latin Amerika mutfağı, Three on the Bund,  2/F, 3 Zhongshan Dong Yi Lu,
Crystal Jade, House 6-7 Lane 123 Xingye Lu
Jade on 36 – Asya Füzyon Mutfağı, Pudong Shangri-La (Tower 2), 33 Fu Cheng Road
*Whampoa Club – Şangay mutfağı, Three On The Bund, 3 Zhong Shan Dong Yi Road
*T8, Modern Çin Mutfağı, Lane 81, Taikang Lu
The Chinoise Story – Modern Çin Mutfağı, 59 Maoming Nan Lu
*Ye Shanghai – Modern Çin Mutfağı, 338 Huang Pi Nan Lu
*Lost Heaven, Yunnan & Çin mutfağı 17 Yan’an Dong Lu, Sichuan Nan Lu
100 Century Avenue – Modern Çin mutfağı Park Hyatt Hotel, 100 Century Avenue, Pudong
The YongFoo Elite, 200 Yongfu Lu
Mesa, Modern Çin mutfağı, 748 Julu Lu, French Concession
Laris, Dünya Mutfağı, 3 Zhongshan Dong Yi Lu
Sushi Oyama – Japon Mutfağı , Diage Center, 20 Donghu Lu
Jean Georges – Modern Fransız Mutfağı, 3 Zhong Shan Dong Yi Road
Flair – Asya Mutfağı, 58/F Ritz Carlton Shanghai, Pudong, Shanghai ifc, 8 Century Ave
Mimosa Superclub, Çağdaş Avrupa mutfağı, 88 Yichang Lu, Pier One, Suzhou
Masala Art – Hint Mutfağı , 397 Dagu Lu , Shimen Yi Lu
Maya- Meksika Mutfağı , 2/F Clubhouse, Shanghai Grand Plaza, 568 Julu Lu
El Willy – İspanyol Mutfağı , Diage Center, 20 Donghu Lu
Vedas – Hint Mutfağı, 550 Jianguo Rd, Xuhui
With Aqua Japanese Dining & Bar – Japon mutfağı, Zhongshan Dong Yi Lu
Finestre – Akdeniz ve İtalyan Mutfağı, 15 Zhongshan Dong Er Lu
239 – Tapas, 239 Shinmen Yi Lu
Azul & Viva, Tapas, 18 Dongping Lu By
Tandoor – Hint Mutfağı, 59 Maoming Lu
Bali Laguna, 189 Huashan Road
Bao Luo, 271 Fumin Lu
Creek Art Center, 101 Chang An Road

 

 

Çin Mutfağı
Jishi – Çin Mutfağı , 41 Tianping Lu, Huaihai Lu.
Pin Chuan – Çin Mutfağı , 47 Taojiang Lu, Wulumuqi Nan Lu
Xibo- Çin Mutfağı, 3/F 83 Changshu Lu
Fu 1088, 375 Zhenning Lu, Changning
Sichuan Citizen, 30 Donghu Lu, Huaihai Lu, French Concession
Le Garcon Chinois, No 3, Lane 9 Hengshan Lu
Whampoa Club – Çin mutfağı, 3 Zhonshan Dong Yi Lu
Gu Yi – Huan Mutfağı, 87 Fumin Lu
South Beauty Shanghai 881, – Canto & Shichuan Mutfağı, 881 Yan’an Zhonglu
Shanghai 1901 Club, 105 No. 1, 190 Lane, Taikang Road
Shanghai Old Station Restaurant, 201 North Caoxi Road

 

 

Rahat ve Samimi Restoranlar
Art Salon – Şangay mutfağı,164 Nan Chang Lu
Xinjishi, 41 Tianping Lu
Chun, 124 Jinxian Lu
1931 Bar & Restaurant, Maoming Nan Lu 112, French Concession
Secret Garden -Kantonez mutfağı, 333 Changle Lu
Yin – Japon mutfağı, 59 Maoming Lu
A Future Perfect, 16 Lane 351
Simply Thai, 5 C Dongping Lu
Lan Na Thai, 139 Xing’an Lu
Lynn, 99-1 Xi kang Road
Peace Mansion,158 Fenyang Lu

 

BARLAR
*Lost Heaven Lounge, 17 Yan’an Dong Lu, Sichuan Nan Lu
*Unico –  Three on the Bund,  2/F, 3 Zhongshan Dong Yi Lu
*Bar Rouge, 18 Zhongshan Dong Yilu
Minx, 88 Yichang Lu, Pier One, Suzhou
Monsoon, 88 Yichang Lu, Pier One, Suzhou
The Glamour Bar, 20 Guangdong Lu, The Bund
Jade On 36 Bar, 33 Fu Cheng Lu
Tmsk, 181 Taikang Lu
*Cloud 9, 88 Century Boulevard
The Door, 1468 Hongqiao Lu
People 7 Bar, 805 Julu Road
El Coctel, 2/F, 47 Yongfu Lu, near Fuxing Lu
Lounge 18, 4/F 18 Zhongshan Dong Yi Lu
Barbarossa Lounge, 231 Nanjıng Xi Lu
Racks, 5/F 221 Jinxian Lu
1931 Bar & Restaurant, Maoming Nan Lu 112, French Concession
Manifesto, 748 Julu Lu
Dr Bar,15 Lane 181/Taıcang Lu
Face Bar, Rui Jin Hotel, No.4 Building, 118 Rui Jin 2 Road
Wynn Win 1266 Nanjing Xi Road
Yin Jinjiang Gourmet Street, 59 Maoming Nan Road

 

KULÜPLER
Volar, 99 Yan Dang Road, Luwan
Whampoa Club 5th Floor, 3 The Bund. Zhong Shan Dong Yi Road
Vip Room, 459 Wulumuqi Beilu
Sin Club, 23/F, Want Want Bldg, No. 211 Shimen Yi Lu by Wei Hai Lu
Babyface, Unit 101, Shanghai Square, 138 Huai Hai Road, by Pu An Road
Club 88, 2/F Wujin Building, 291 Fumin Lu, by Donghu Lu
Muse, 2/F 68 Yuyao Lu, by Haifang Lu
The Shelter, 5 Yongfu Lu, by Fuxing Lu
M1NT, 24/F 318 Fuzhou Lu, by Shandong Zhong Lu
M2, 4F Hong Kong Plaza, 283 Huaihai Zhong Lu, by Huangpi Nan Lu
Mint, 333 Tong Ren Lu
Jz Club,46 Fuxing Xilu
Yy’s, 125 Nanchang Lu
Attica, 15 Zhongshan Dong Er Lu
La Fabrique, 8-10 Jiangou Zhong Lu
Dragon Club, 156 Fenyang Lu
Upstairs at Park 97, 2a Gaolan Lu
Bon Bon,1329 Huaihai Zhonglu

 

ALIŞVERİŞ
Şangay lüks bir alışveriş şehri. Bund, Giorgio Armani, D&G, Cartier, Ermenegildo Zegna, Patek Philippe, Boucheron gibi markaların butiklerinin yer aldığı Şangay’ın en lüks alışveriş caddesi. Nanjing Lu Road ise Plaza 66, Shanghai Center ve City Plaza gibi en iyi alışveriş merkezlerinin ve Dior, Cartier ve Prada gibi markaların bulunduğu cadde. Huai Hai Road, Times Square alışveriş merkezinden başlayarak şehrin alışverişinin kalbinin attığı cadde.

 

Londra’nın Covent Garden’ını andıran Xintiandi, capcanlı bir atmosfere sahip. Li Shui Road’da birbirinden güzel inciler bulabilirsiniz. Çin’de unutmamanız gereken en önemli nokta mutlala pazarlık yapmak.

Tasarım & Sanat Galerisi: Design Republic Commune / Mimarlık stüdyosu Neri & Hu’nun, Shanghai’ın Jingan mahallesinde eski bir kolonyal polis istasyonunda açtığı  mekan, şehrin farklı tasarımcılarını bir araya getiren bir tasarım galerisi, butik ve etkinlik merkezi

Giyim: The Thing (NO.276,Changle Road / B105,Area108,No245,Madang Road / NO.22, 1F Metrotown No.890 Changning Road / F3, No.1, Songhu Road)

Giyim: Cha Gang,Lane 299, Fuxing Lu
Giyim: Dongtai, Fangbang Zhonglu
Giyim: Suzhou Cobblers, Unit 101,17Fuzhou Lu, 100 Century Ave, Pudong
Giyim: Blue Shanghai White,16 Fuzhou Lu
Giyim: Hari Rabu, Lane 210,Tashkang Lu
Giyim: Shanghai Trio, Lane 37,Fuxing Xilu
Giyim: Shirt Flag, 330 Nanchang Lu
Giyim: Shanghai Tang, 5 Xintiandi / 59 Maoming Nanlu
Giyim: Giordano Ladies, 627 Nanjing Dong Lu
Giyim: The Villa, 1 Taojiang Lu, Yueyang Lu,
Tasarım: Zuczug,1 Lane 299 Fuxing Xi Lu
Tasarım: INSH, 11 A, Lane 210, Taikang Road
Tasarım: Design Republic: 1/7, 5 Zhongshan Dong Yi Lu, The Bund
Takı & Mücevher: Angel’s Pearls & Jewelery, No18 , Lane 210, Taikang Road
Takı & Mücevher: Lilli’s, Maosheng Mansion 1D, 1051 Xinzha Road, by Jiangning Rd
Giyim & Ev tekstili: Annabel Lee, Lane 8, Zhong Shan Dong Yi Lu, The Bund
Tekstil: South Bund Fabric Market, 399 Lu Jia Bang Road, near Nancang Jie
Ev eşyaları: Simply Life, Unit 101, 159 MaDang Road, by Xingye Road, Xintiandi
Ev tasarım: CPH, No1 , Lane 210, Taikang Road
Çin antikaları: Dong Tai Road Antique Market, Dongtai Road & Liuhekou Road
Antika Mobilya: Hu & Hu Antiques, 685 Wuzhong Road, by Laohongjing Road
Çiçek Pazarı: Cao Jia Du Flower Market,1148 Caojiadu Rd, near Changshou Road
DVD ve Müzik: KaDe, 505 Dagu Road
Şifalı Karışımlar: Han Chun Tang, Li Shui Road

 

SPALAR
Chi Spa, 33 Fu Cheng Lu
Evian Spa, 3 Henan Zhong Lu
Banyan Tree, 88 Henan Zhong Lu
Mandara Spa, 399 Nanjing Xi Lu
Ritz-Carlton Salon, 1376 Nanjing Xi Lu
Jingbin Blindman’s Massage Parlour, 370 Hua Shan Road
Green Massage, 58 Taicang Lu
Dragonfly, 206 Xinle Lu
Frangipani, 174 Xiangyang Nan Lu

Zeynep Atılgan Boneval

1 comment

  1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir