BEİJİNG İZLENİM & ROTALAR & REHBER

 

 

ZITLIKLARIN BAŞŞEHRİ

 

Antik Budist tapınaklar ile teknoloji harikası yüksek gökdelenler, Çin İmparatorluğunun görkemli sarayları ve Çin Seddi gibi dünya kültür mirasları ile Tiananmen Square’de Mao portresi yanyana olduğu Beijing, gerçekten ‘Zıtlıkların Başşehri’.

 

2008 Olimpiyatlarına ev sahipliği yapan şehir, son 20 yılda büyük bir dönüşüm geçirerek komunist bir başşehirden, modern binaları, trendy restoranları, gelişen sanat sahnesi ile resmen modern bir kapitalist cennetine dönüştü. Eskiden sokaklarında gördüğünüz köhne eski arabalar artık yerini BMW, Mersedes gibi lüks arabalara ve jiplere bırakmış durumda.

 

Yaşanılan bu hızlı değişim en çok kuşaklar arasındaki yaşam tarzı farklarında belirginleşiyor: gençler Starbucks’ta günlerine başlar iken, anneleri hala evlerinde dumpling ile kahvaltı ediyor, dedeleri ise parklarda Tai Chi ile güneşi selamlıyor. 2008 Olimpiyatları ile belki de dünyanın en kapsamlı yeniden yapılanmasına şahit olan şehirde, nefes kesici bir hızda ve ölçekte büyük bulvarlar, ring yolları, heybetli bakanlıklar, dev stadyumlar, kuleler, alışveriş merkezleri ve gökdelenler yükseldi.

 

Rem Koolhaas, Albert Speer Jr gibi dünyanın ünlü mimarlarının cam, beton ve çelik karışımı binaları gökyüzüne yükselirken, gelecek projeleri kapmak için mimarlar yarışıyor. Her hafta yeni bir otel veya restoran açılıyor. Gerçekten şehrin hızına yetişmek mümkün değil. Dünya Turizm Organizasyonu’nun 2020 yılına kadar dünyanın en fazla ziyaret edilen şehri ünvanını alacağını tahmin ettiği Beijing, modern dünyaya ayak uyduran yegane kominist şehir.

 

 

 

cin1

Beijing’e en çok gelen turist yine Çinliler, hepsi bir örnek giyinmiş farklı bölgelerden gelen orta yaşlı yerli turist gruplarını tek sıra halinde Yasak Şehri, Yazlık Sarayı ve Tiananmen Meydanını gezerken izlemek gerçekten çok enteresan bir deneyim. Komunizm döneminde bireysellikleri ve özgürlükleri ellerinden alınmış bu yetişkinlerin, reform hareketi ile şimdi daha özgür olma şansları olsa bile, hala tek sıra halinde bir örnek dolaşmaları, yaşamış oldukları ağır tecrübenin izlerinin kolay kolay silinmeyeceğinin göstergesi adeta. Oysa genç kuşağın giyim kuşam, yaşam stili ve tüketim alışkanlıkları kapitalist Batıyı aratmayacak şekilde bireysel.

 

Eski Beijing’in kökleri 1368 – 1644 yılları arasında Çin İmparatorluğunu yöneten Ming hanedanlığına dayanıyor, o dönemde yapılmış tapınaklar, saraylar ve bahçeler 20.yüzyıla kadar el sürülmeden kalabilmiş. İmparatorluğun ihtişam ve heybetini yansıtan bu yapıların içlerinde, o döneme ait mobilya, porselen ve tablolar, renkleri ve tasarımları ile ince ve zarif Çin zevkinin harmonisini günümüze taşıyor.

cin7

Bugün ise Beijing için aynı şeyi söylemek çok mümkün değil, modern Çin’i yansıtmak için kolları sıvayan şehir, fiyakalı ve gösterişli yeni binaları ile biraz sahte bir görünüm kazanmış. Eski şehir ve Zhihua tapınağı gibi geleneksel mimari harikaları apartman blokları ve gökdelenler arasında sıkışıp kalmış durumda. Bir zamanlar Amerika’nın mottosu olan ‘büyük daha makbuldür’ mottosunu benimsemiş şehir, maksimum kar amacı ile modernliğe ayak uydururken; tapınaklar, manastırlar ve geçitleri yıkarak tarihi, geleneksel ve eski olanı terk etmeye başladı.

 

Tüm bu zıtlıklar ve abartılar aslında şaşırtıcı bir keşif sunuyor Beijing; bir yanda Çin’in zengin ve köklü tarihi, sanatı ve gelenekleri, diğer yanda da baş döndürücü hızda aşılanan modernizasyon. Zengin Beijinglilerin en sevdiği kelimenin ‘füzyon’ olmasına şaşmamak lazım. Beijing’e özgü, eski Çin mimarisinin sembolü konumundaki daracık sokaklardaki ‘Hutong’ evleri, Jianwai Soho gibi yeni yerleşim birimlerine ve gökdelenlere karşı koyamasa da, Beijing’in sembolü haline gelmiş al renkli duvarları, meydanları dolduran güvercinleri ve köprülerde uçurtma uçuran yaşlıları hala bu değişime direniyor.

 

cin5

BEİJİNG ROTALARI

Tiananmen Meydanı: Beijing’in merkezinde 49 hektarlık bir alanı kaplayan bu dev meydan büyük protesto yürüyüşlerinin merkezi olarak biliniyor, Çin’in politik tarihini tanımak isteyenler için adeta yaşayan bir döküman. Meydanın ucunda yer alan binanın üzerinde yer alan dev Mao resmi sizi sürekli gözetlerken, Çin ordusunun askerleri meydanda kol geziyor. Koca ağaçalrın gölgesinde oturup turistlerin hem Mao resmi hem de askerlerin resimlerini çekerken izlemek gerçekten çok keyifli. Çinliler bu meydan için dünyanın merkezi diyorlar, meydan o kadar büyük ki gerçekten öyle hissediyorsunuz.

 

Fobidden City : Ming ve Quing Hanedanları zamanında imparatorluk sarayı olarak kullanılan Gu Gong, imparatorluk döneminde halkın ve davetsiz soyluların sarayın sınırlarına girmesi yasak olduğu için ‘Yasak Şehir’ adıyla biliniyor. Dünyanın en büyük krallık sarayı olan Yasak Şehir, 140 futbol sahası büyüklüğüne denk gelen 74 hektarlık dev alanda, 1407 – 1420 yılları arasında Ming Hanedanlığı döneminde inşaa edilmiş.  Bir yandan imparatorun evini diğer yandan da hükümetin yönetim binalarını içeren saray, 24 imparatora ev sahipliği yapmış. 10 metre yükseklikte duvarlar ve de 6 metre derinlikte hendekler ile çevrilmiş sarayda 9999 oda yer alıyor. Oda sayısı antik Çin sayı biliminde uğurlu kabul edilen 9 sayısını yansıtıyor. Duvarları kırmızı olan binaların çatıları sarı. İmaparatorluğun simgesi olan sarı renk, imparatorların ve ailesinin kıyafetleri ve yatak örtülerinde de kendini gösteriyor. O dönemlerde soylu aile dışında kimsenin sarı rengi kullanmasına izin verilmiyormuş.

 

Beihai Parkı : Bir zamanlar Ming ve Qing hanedanlarının özel bahçesi olan Yasak Şehrin hemen yanıbaşında yer alan Beihai sonradan parka dönüştürülmüş. Göl kenarında Budist tapınaklar, söğüt ağaçları ile bezenmiş yürüyüş yolları, Kuzeyde yer alan Jingxinzhai parkında yazlık evler, göletler, zen bahçeleri yer alıyor. Lokallerin keyif, dinlenme ve sosyalleşme için bir araya geldiği Beihai Parkında piknik yapanların yemek yiyip çay içerken şarkılar söylediğine şahit oluyorsunuz.

 

Summer Palace : Beijing’in kuzeybatısında ve kent merkezine 20 km uzaklıkta bulunan ‘Yazlık Saray’ın yapımına 1750’de başlanmış. Saray kompleksi 2900 dönümlük bir alan üzerinde kurulu. Yazın çevreye serinlik versin diye yapay olarak yaratılan büyük bir gölün çevresindeki çeşitli saray binaları, köprüler, çiçekli bahçeler ve kulelerden oluşuyor. Göl çukurundan çıkarılan topraklar az ötede büyük bir tepe oluşturmuş. Bu yapay tepe, dümdüz bir alana kurulmuş Beijing’in en yüksek tepesi. Tepenin üzerine zarif bir budist tapınağı “pagoda” yer alıyor.
cin4

Cennet Tapınağı: Beijing’in güney doğusunda yemyeşil bir parkın içinde yer alan tapınak, Ming imparatoru Yongle tarafından 1420’de inşaa edilmiş. İmparatorların sene boyu iyi hasat alabilmek için duaların yapıldığı dini törenler ve ritüeller için ziyaret ettiği tapınaktaki en büyük ve güzel bina kutsal Çin mimarisinin bir şaheseri olan Hall of Prayer for Good Harvests. 22 imparator yönetimleri boyunca ilahi hükümdarlıklarının ispatı olarak bu tapınağı ziyaret ederek cennete kurbanlar adamış.

 

Konfüçyüs Tapınağı: Konfüçyüs Tapınağı, ünlü düşünürün kutsal eşyalarına ev sahipliği yapıyor. Sadece Konfiçyus’un doğumgününde dünyada bir benzeri daha olmayan ilginç enstrümanlarla dinletiler gerçekleştiriliyor. Hergün açık. 8:30-17:00 arası gezilebilir.

 

Mavi Bulut Tapınağı: Haidian’da Fragrant Hills Park’ın içinde yer alan şehrin en güzel tapınağı Yuan Hanedanlığı döneminden kalma.

 

Factory 798 Art District: Dashanzi, Beijing’in, bauhaus binaları, heykeller ve grafittiler ile bezenmiş sokakları, sanat galerileri, atölye ve stüdyoları, kafeleri, restoranları ve kitapçıları ile hem çağdaş Çin sanatına ev sahipliği yapan hem de huzurlu bir ortamda yeme içme vakit geçirmek için keyifli bir sanat bölgesi. 1950’lerde Doğu Almanlar tarafından fabrikalar bölgesi olarak inşa edilen alan, 2000’den itibaren sanat mahallesine dönüştürülmeye başlamış. Beijing Commune, 798 Red Space, Red Gate, 798 Photo Gallery, Timezone 8 Editions ve Ullens Centre for Contemporary Art gibi gibi sanat galerileri yer alıyor.

 

Drum & Bell Tower, Zhonglouwan Hutong: Bir Çin geleneği olan Çan ve Tambur kuleleri tüm eski Çin şehirlerinde ve tapınaklarında yer alıyor. Antik Çin’in önemli müzik aletleri olan bu enstrümanlar, Yuan, hanedanlığı sırasında halka zamanı bildirmek için bu enstrümanlardan esinlenerek yapılan kuleler hala işler halde.
cin1

Çin Seddi: The Qing Hanedanı tarafından bundan 2000 yıl önce yapılan Çin Seddi, dünyanın en ünlü turistik yerlerinden biri kabul ediliyor. Şehrin farklı noktalarından Çin Seddi görülebiliyor. Bu panoramik noktaların en turistiği Beijing’in 80 kilometre kuzeyindeki Badaling. Bir başka stratejik nokta ise şehrin kuzeydoğusundaki Mutianyu. Buradan surların hem restore edilen hem de orijinal bölümlerini görmek mümkün.

 

Qin Terra Cotta Müzesi: 1974’te yapılan bir dizi kazı çalışması sonucu ortay çıkarılan arkeolojik bulgulara göre burada binlerce atlı savaşçının yaşadığı ortaya çıkartılmış. Tüm eserler bu müzede ziyaretçilerin ilgisine sunulmuş.

 

Batı Gölü: Hangzou’nun batısında bulunan bu doğa harikası gölde Çin’in en çarpıcı manzaralarını yakalamanız mümkün. Göl güzelliği ile ünlü şair Su Shi’nin de şiirlerine de konu olmuş.

 

Geleneksel Gösteriler: Opera Red Theater’da Geleneksel Kung Fu ile fantastik Çin operasını birleştiren gösteri izlemeye değer ( 44 Xing Fu Da Jie, Chongwen). Lao She Teahouse’da bazı akşamlar geleneksel Çin tiyatro ve operasından örnekler sunan Çinli oyuncuların gösterisi izlenebilir. (Building 3, Qianmen Xidajie, Xuanwu District)

cin12

ŞEHİR DIŞINDA ROTALAR

  • Zhoukoudian Peking Man: Beijing’e 42 km uzaklıkta yer alan Zhoukoudian’da dünyanın en büyük paleontolojik kazı alanlarından birisi yer alıyor. Dünyada keşfedilen en eski insan fosili olduğuna inanılan kalıntıların bulunduğu bir alan; ancak II. Dünya Savaşı sırasında kalıntılar gizemli bir şekilde ortadan kayabolmuş. Şimdilerde ziyarete değer ilginç arkeolojik bulguların olduğu bir kazı alanı.
  • Tianjin: Hızlı tren ile 2 saate ulaşılan Tianjin antik şehri eski Çin mimarisinin bozulmamış en güzel örneklerine sahip.
  • Mogao Mağaraları: Beijing’e 2 saatlik uçuş sonrası ulaşılabilecek Dunhuang’daki Gobi çölünde bulunan mağaralarda Budizme ve el sanatlarına ait duvar resimleri ve heykeller bulunuyor.

 

cin9

 

 

 

 

ÖNEMLİ NOTLAR
* Beijing’de sokakların İngilizce isimlerin gösteren tabelalar olmadığı ve taksi şöförleri İngilizce telaffuzu anlamadığı için otelinizin, gideceğiniz restoranların veya mağazaların isim ve adreslerinin Çince yazılı olduğu bir kartı mutlaka yanınızda taşıyın.
** Çin’de yapacağınız alışverişlerde mutlaka pazarlık edin. Özellikle pazarlarda 10’da bire varan indirimler almak mümkün. Satın aldığınız herşey için dikkatli olun; çünkü herşeyin sahtesi mutlaka Çin’de üretiliyor eşya vardır. Değerli eşyalar için sadece garanti belgesi veren mağazalara güvenebilirsiniz.
*** Beijing’i ziyaret için en iyi zaman Eylül – Ekim ve Mart – Mayıs arasında.

 

 

 

MÜZELER, MİMARİ VE BAHÇELER

Beijing Çağdaş Sanat Müzesi / MOCA Beijing
Beijing Üniversitesi Sackler Arkeoloji Müzesi
Çin Sanat Galerisi
Capital Museum – Çin Tarih Müzesi
Guozijian Imperial Academy
Beijing Şehir Planlama Müzesi
Beijing Hayvanat Bahçesi
Beijing Mavi Hayvanat Bahçesi
Boehner Jade Museum
Birds Nest Stadyumu
Water Cube Aquatics Centre

 

 

SANAT VE TASARIM GALERİLERİ
China Art Archives & Warehouse, Ji Chang Fu Lu, Nangao Road, Chaoyang
Factory 798, 4 Jiu Xian Qiao Road, Chaoyang
Loft New Media Art Space, 4 workers Stadium N Road,Chaoyang
Cottage, 4 Ri-Tan Bei Road,Chaoyang
Red Gate Gallery, Dongbianmen Watchtower’ın 1. Ve 4. Katı, 2nd ring road, Chongwenmen
Atelier FCJZ Design Studio, Yuan Ming Yuan Park
Tongli Studio Lifestyle & Arts, Sanlitun

 

 

OTELLER

Butik / Tasarım Oteller
DuGe Courtyard, 26 Qianyuanensi Hutong Dongcheng
The Opposite House, The Village, Building 1, 11 Sanlitun Rd, Chaoyang
The Emperor, 33 Qihelou Street, Dongcheng
Grace Hotel, Jiuxianqiao, 2 Hao Yuan, 798 Yishu Qu 706 Hou Jie 1 Hao
Hotel Cote Cour SL, 70 Yanyue Hutong, Dongcheng
3 + 1 Bedrooms, No17, Zhangwang Hutong, Jiu Gulou Dajie, Dongcheng
Bamboo Garden, 24 Xiaoshiqiao Lane, Jiugulou Street, Xicheng
Hotel G, 7 Gongtixilu, Chaoyang
China Club, 51 Xi Rong Xian Lane, Xi Dan, Forbidden City
Hotel Kapok, 16 Dobghuamenwai Dajie
The Red Capital Residence, 9 Dongsi Liutiao, Dongcheng

 

 

Büyük Oteller
China World Summit Wing, 1Jianguomenwai Dajie Chaoyang
The Peninsula Palace Beijing, 8 Goldfısh Lane, Wangfujing
Grand Hyatt Beijing, 1 Dongchang’an Jie
St. Regis Beijing, 21 JianGuomenwai Dajie
Kempinski Hotel Beijing, 50 Liangmaqiao Road
Shangri-La’s Kerry Centre Hotel, 1 Guanghua Road, Chaoyang
Raffles Beijing Hotel, 33 East Chang An Avenue
The Ascott, 108B Jianguo Lu

 

 

Şehir Dışı Otelleri
The Aman at Summer Palace, 15 Gongmenquian St., Beijing’e 30 dakika
Green T. House Living, 318 Cuige Zhuang Xiang, Hege Zhuang Cun, Chaoyang
Commune by the Great Wall/Kempinski, Badaling Highway Shuiguan – The Great Wall çıkışı (Beijing’e 1 saat uzaklıkta)
Red Capital Ranch, No. 28 Xiaguandi Village, Yanxi Township, Huairou

 

 

cin4

RESTORANLAR

Brunch ve Öğle Yemeği Adresleri
Comptoirs de France Bakery, China Central Place Binası 15, Chaoyang
Cafe De Niro, 1/F Tonglı Studıos
Le Palais, 25 Dongsanhuan Zhong Lu
MIMA Café, Yuan Ming Yuan Park
The Orchard, Hegezhuang Village,Cuigezhuang Township,
Vineyard Cafe, 31 Wudaoying Hutong
Vincent Cafe, 2 Jiuxıanqıao Lu
Cafe Sambal, 43 Dou Fu Chi HuTong, JiuGuLou Da Jie, French Concession
Alameda, Sanlitun Bar North, Chaoyang
Captain M, 3/F, No 2 Qianmen Street, Tiananmen Square
South Beauty, 1 Easr Chang An Ave
Le Galerie, 1 Guanghua Lu
Bookworm, Sanlitun Nan LuBldg 4
Green T.House, 6 Gongti Xi Lu
Green T.House Living, 318 Cuige Zhuang Xiang Hege Zhuang Cun
Ji De Hua Tian, 4 Qinghai Dong Yuan, Houhai Lake
Shun Yi Fu Dumpling Restaurant, 363 Ganyu Hutong, Wangfujing
Qian Men Fan Dian Qian Men St, Jing An Li
Din Tai Fung, 22 Hujiayuan, Yibei Building, Chaoyang
Dong Lai Shun Restaurant, 2 Xiaoyangmao Hutong, Jianguomennei Da Jie, Dongcheng
Quanjude Roast Duck Restaurant, 9 Shuaifuyuan Hutong, Wangfujing Da Jie, Dongcheng
Three Guizhou Men, 3 Guanghua Yibei Bldg, Guizhou
Dadong, 3 Tuanjiehu Beikou
Bellagio, 6 Gongti Xi Lu
No Name Restaurant, 1 Da Jinsi Hutong
Matsuko, Bai Jia Zhuang, Chaoyang

 

 

Çay Evleri
Cha Jia Fu Teahouse, Houhai Park, Deshengmennei Dajie, Xicheng
Lao She Teahouse, Building 3, Qianmen Xidajie, Xuanwu
Ming Hui Cha Yuan Teahouse, Dajue Temple, Bei’an He, Haidian
Wenshu Teahouse, 10 Jianguolu, Chaoyang
Tianqiaole Teahouse, No. A1, Beiwei Road, Xuanwu
Wen Ru Teahouse, 10 Jianguo Lu, Chaoyang
Yuemingyuan Teahouse, 24 Dongdaqiao Lu, Chaoyang
Teahouse of Fu, Deshengmennei Dajie, Xicheng

 

cin6

AKŞAM YEMEĞİ ADRESLERİ

Trendy ve Şık Restoranlar
*Capital M, 3/F, 2 Qianmen Street
*Transit, San Li Tun North Village Shop N4-36.
*Le Pavillon Costes, House 17, Lane 181, Taicang Lu, Xintiandi Shopping
*Paper Restaurant, 138 Gulou Dong Dajie, Dongcheng
*Salt, 9 Jiangtai Xi Road, 1st floor
*Maison Boulud, No 23 Qian Men Dong Da Jie Street, Legation Quarter
*Lan Club, 4/F Twintowers, B-12 Jianguomenwai Avenue, Chaoyang

*Pure Lotus, No 10 Agricultural Exhibition Hall, Chatoyant
Hatsune (Yin Qhuan), Guanghua Dong Lu, Heqiao Dasha C
*Haiku, 28B Taojiang Lu , near Hengshan Lu, Chaoyang
My Humble House, Oriental Plaza W3 Unit 01-07, No. 1 East Chang An Avenue
*People 8 – Shintori, 18 Jianguomenwai Dajie (SciTech otelin arkasinda), Chaoyang
The Courtyard Restaurant, 95 Donghuamen Avenue
W Dine & Wine, Dongzhimenwai Dajie 22 -1, Chaoyang
Green T. House 6 Gongti Xi Lu, Sanlitun
*Made in China, 1 Dongchang’An Jie
Source, 14 Banchang Alley
Le Quai, 12 of Worker’s Stadium
Hatsune, 2/F Heqiao Building C
Garden Of Delights, 53 Dong An Men Dajie
Hazara(Hint), 26 Dongcao Yuan
The Borom Piman Thai Restaurant, Holiday Inn Lido

 

Çin Mutfağı
*Beijing Da Dong Roast Duck, 22 Dongsishitiao, Dongcheng
*Green T. House, No. 6 Gongtixilu, Chaoyang
*Made in China, Grand Hyatt, 1 East Chang An Avenue
South Silk Road (Yunnan), 88 Jain’guo Lu
Mei Fu, 24 Daxiangfeng Hutong
Tiandi Yijia, 140 Nan Chi Zi Lu
Fangshan, 1 Wenjin Jie, Xicheng
Confucian Heritage Restaurant, 3 Liulichangxi Jie
Yuyuan Restaurant, Ritan Park
Tian Di Yi Jia,140 Nan Chi Zi Da Jie, Dongcheng
Hai Wan Ju, 11 Zengguang Lu, Haidian
Guo Yao Xiao Ju, 58 Jiaodaokou Santiao, Dongcheng
Qu Nar, 16 Dongsanhuan Bei Lu
The Li Family Restaurant, 11 Yangfang Hutong
Mian Ku Noodle Warehouse, Da Wang Bai Zi Wan Road

 

cin3

 

Rahat ve Samimi Restoranlar
Xiao Wang Fu, Ritan Park, North Gate of Ritan Park, Ritan Lu, Chaoyang
Han Cang, North Gate Of Beihai Park
Dali Courtyard, 67 Xiaojinhchang Hutong
Nuage, 22 Qianhai Dongyan
Ding Ding Xiang, 2/F Yuanjia Intl Apartments
Jia 21 Hao Zhodaisuo, Jia 21 Beitucheng Dong Lu
Alameda, Sanlitun Jiuba Jie
Din Tai Fung, 22 Hujiayuan Yibei Bldg

 

 

Japon Mutfağı
People 8 – Shintori, 18 Jianguomenwai Dajie, Chaoyang
RBL, 53 Dong an Men Jie
Hatsune, Guanghua Dong Lu, Heqiao Dasha C
Haiku, 28B Taojiang Lu , near Hengshan Lu, Chaoyang
Yotsuba, 2 Xinzhong Jie Xili, Chaoyang
Manzo, Building 11, 1/F, Yilongtai Apartment Complex, 28 Panyiayuan Li, Chaoyang
Danzhou, 3/F Palm Spring Plaza, 8 Chaoyang Gongyuan Nan Lu, Chaoyang
Lai Lai Xuan, 8 Xinyuan Xili Zhong Jie, Chaoyang
Reisen, Building 1, 2 Sanlitun Bei Xiaojie, Chaoyang
Meishiya Hashiba, Dong Sanhuan Zhong Lu, Chaoyang
cin7

 

BAR VE KULÜPLER

Atmosphere, China World Summit Wing, 1 Jianguomenwai Dajie
Lan Club, 4/F, Twintowers B 12 Jianguomen Waidajie
Bed Bar, 17 Zhangwang Hutong Jiu Gulou Dajie
Mesh, Opposite House, 11 Santlitun Beilu
Centro, 1 Guanghua Lu, 1/F Kerry Centre Hotel
UltraLounge, Chaoyang Park west road N°8
Glen, 203 Taiyue Suites, 16 Sanlitun Nanlu, Sanlitun, Chaoyang
Ichikura, 36 Dong Sanhuan Bei Lu, Chaoyang.
Apothecary, Nali Patio 3/F #D302, 81 Sanlitun Beilu, Chaoyang
Twilight, 0102 , 3/F, Bldg 5, Jianwai Soho, 39 Dongsanhuan Zhonglu
Klubb Rouge, 14th floor, block 3, China View, Gongti Donglu
Kiss Superclub, 35 Xiaoyun Lu, East Third Ring Road, Chaoyang
Guanjing Jiuba, 35 Dongchang’an Jie
What?, 72 Beichang Jie
Face, 26 Dongcaoyuan,
D-22, 242 Chengfu Road
Alfa, 6 Xinfu Yicun
Q Bar, Sanlitun Nan Lu
Ruifu, 3 Zhang Zızhong Lu
Ice House, 53 Xi Pei Lu, Dong An Men Jie
Red Moon, 1 Dongchang’an Jie
Stone Boat Bar, SW Corner Of Rıtan Park
Bling Nightclub, Solana #5-1, No. 6 Chaoyang Park Road, Chaoyang
Red Capital Club, 66 Dongsi Jiutiao, Dongcheng , +86 20 8401 6152
Coco Banana, 8 Gongti Xi Lu
Tango, Sth Gate Of Ditan Park
Destination, 7 Gongti Xi Lu

 

cin9

 

ALIŞVERİŞ
Alışveriş Merkezi: Oriental Plaza, Wanfujing
Alışveriş Merkezi: Season’s Place, 2 Jinchenfang Street, Xicheng
Alışveriş Merkezi: Shin Kong Place, 87 Jianguo Road
Giyim: The Thing, NO.41,4F Joy city,No.131 Xidan North Street / L302,No.19,Zhongguancun Street)
Giyim: Spin, 6 Fangyuan Xilu
Giyim: Brand New China, 11 Sanlitun Lu
İnci: Hongqiao (Temple of Heaven’ın doğu kapısından çıkarsanız karşısınıza çıkacaktır)
Antikacılar: Liulichang Caddesi
Çin Şifalı Otları: Ton Ren Tang
Kitapçı: San Wei Bookstore, 60 Fuxingmennei Dajie, Xi Cheng

 

 

PAZARLAR
Xiu Shui: Giysi satılan bir pazar. Buarada ipek elbiseler, ceketler ve paltolar bulabilirsiniz. Pazar, Silk Alley – İpek Yolu adıyla da tanınıyor.
Hong Qiao Pazarı: Meyve ve sebze pazarı. Ayrıca antika eşya, giysi, porselen de satılıyor.
Ritan Park Çarşısı: Ritan Park restoranının önünde kuruluyor. Giriş parkın güneybatı kapısında
Ritan Offices: Ritan Parkın güney kapısına gidin (Ritan Gongyuan Nan Men), kapı arkanızdayken sol tarafa doğru 100 m yürürseniz solda Ritan Offices diye 3 katlı bir bina yer alıyor, içindeki küçük dükkanlarda kaliteli ihraç fazlaları bulmak mümkün.
Paniayuan Antika Pazarı, 18 Huaweili, East Third Ring Road, Chaoyang
Yashow Clothing Market, 58 Gongti Bei Lu
Wu Doa Ying Hutong Pazarı
Nanluoguxiang Hutong Pazarı

 

 

 

SPALAR
St.Regis Spa, 21 Jianguomenwai Dajie
Zenspa, 8 A Xiaowuji Lu
Drangonfly, Sth Sanlitun Rd
Long Island, B/F Jiahui Center/6 Jiqingli
Bodhi, 17 Gongti Bei Lu
Anantara Spa, Commune by the Great Wall Kempinski Hotel, Badaling Highway Shuiguan – The Great Wall çıkışı (Beijing’e 1 saat uzaklıkta)

 

Zeynep Atılgan Boneval

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir