PRAIANO – AMALFİ SAHİLLERİ II

İlk kez 1994’de izlediğim ‘Only You’ filminde karşılaştığım Amalfi manzaraları beni o kadar büyülemişti ki, ilerideki 10 yıl içerisinde filmin geçtiği Positano’daki La Sirenuse Otel’in terasında o muhteşem günbatımını izlemek ve bu harikulade sahilleri keşfetmek için kendime söz vermiştim. Çok şanslıyım ki, bu sihirli sahiller için dileğimi gerçekleştirmek nasip oldu.

Napoli Körfezinin güneyinde, Sorrento ve Salerno arasında uzanan Amalfi Sahilleri, denize dik yükselen dağlara oyulmuş irili ufaklı kasaba ve köyleri ile şüphesiz Avrupa’nın en muhteşem ve gösterişli sahili.

Lattari dağlarının güney yamaçları, Positano ve Vietri sul Mare arasında denize o kadar dik iniyorki, resmen burası uçurumlarla dolu. Sarp kayaların aralarında oluşan dar geçitler neredeyse ulaşıma izin vermiyor. Ancak azimli Italyanlar, bu ufacık izole koylara balıkçı köyleri, dimdik yükselen kayalara tepe köyleri, ve de kayaların insaf ettiği geniş koylara ise yat kasabalarını kurmayı başarmışlar.

Amalfi sahilinin daracık ve virajlı sahil yolu üzerinde arabanızla ilerlerken her viraj karşınıza nefes kesen masalsı manzaralar çıkartıyor: denize dimdik dalan keskin ve sarp kayalıklara sımsıkı tutunmuş ufacık köyler, taraça misali inen yasemin gibi kokan limon bahçeleri, zeytinlikler ve üzüm bağları, uzanıp giden denizin üzerinde güneşin parlak yansımaları…

19yy’ın ortalarına kadar dünya ile ilişkisi kesilmiş olan bu sahil köyleri, birbirlerini bağlayan yolun inşa edilmesi ile gezginler tarafından keşfedilmiş, Ardından Wagner, Turner, Miro, Lawrence, Williams ve Gide gibi sanatçılara ilham olmuş, daha sonra Greta Garbo, Sophia Loren, Clark Gable ve Humphrey Bogart artistler için gözlerden uzak bir saklanma adresi haline gelmiş. Arka arkaya dizilmiş mücevher kasaba ve köyleri ile bugün romantizmin vazgeçilmez rotası olan Amalfi, göz alıcı lüks otelleri, Michelin yıldızlı şık restoranları ünlülerin vilları ile en pahalı destinasyonların başına yerleşti.

İnsanı afallatan güzellikteki Positano ve Ravello gibi kasabalar, Temmuz ve Ağustos aylarında akın akın gelen turistler ve de yaz tatiline çıkan İtalyanlar ile, epey kalabalık ve yorucu bir deneyim haline gelse de Amalfi sahilinde Praiano, Nerano gibi başka o kadar güzel cevherler yatıyor ki, ister konaklamak ister keşif için bu köy ve kasabaları rotanıza alabilirsiniz.

Amalfi sahilinin, adeta rodeo yaparmışsınız hissi uyandıran, neredeyse fizik kurallarına aykırı alçalıp yükselen virajlı ve daracık yollarında yolculuk etmek için gerçekten ‘minik’ bir araba ya da motosiklet kiralamak gerekiyor. Başka bir güzel alternatif ise limanlardan ufak tekneler kiralayarak, denizden küçük sahil köy ve kasabalarını dolaşmak, hatta yazın sıcaklığından bunaldığınızda denize demirleyip, kendinizi masmavi ve tertemiz sulara bırakmak.

 

 

PRAIANO

Kayalar arasına sıkışmış Positano’nun daracık alanına yapılabilecek inşaatların tükenmesinden sonra gözler yanıbaşında yer alan Praiano kasabasına çevrildi. Ve muhteşem bir koya nazır bu kayalık yamaçlarda, arka arkaya tasarım harikası oteller, villalar filizlenmeye başladı.

Daha sakin ve sessiz olan Praiano’ya aşık olmamak elde değil. Kasabanın içinde limon ve narenciye kokuları arasında daracık taş patikalardan yürüyerek ulaştığınız restoranların balkonlarından nefes kesen manzaralara nazır muhteşem yemekler yemek mümkün.

Gündüz vakti ise güneşlenip denize girmek için ideal küçücük kuytu plajı sade ve yapmacıksız, fakat Amalfi sahilin neredeyse en güzel deniz mahsüllerini burada sunuluyor.

Eskiden Frank Sinatra gibi ünlülerin gözlerden uzak kokteyl keyif yeri olan sahil kenarındaki kayalara oyulmuş Africana Club gerçekten eşsiz bir yer.

Bu basit, doğal ama çok güzel bir kasaba yakında Positano’nun pabucunu dama atabilir. Ayrıca La Praia ve Praiano arasında  deniz kıyısında yer alan minik ve şirin kasaba Marina di Praia görülmeye değer.

 

OTELLER

Casa Angelina, Praiano, Amalfi sahillerinin ilk tasarım oteli olan Casa Angelina, yalın ve sade çizgilerdeki bembeyaz minimalist atmosferini, sürreal resimler ve heykeller ile canlandırmış. 30 odalı otelin, Capri’den Salerno’ya kadar uzanan uçsuz bucaksız lacivert deniz ve masmavi gökyüzü manzaları nefes keserken. Un Piano nel Cielo  restoranı ve Marrakech Bar’ı gözde ve popüler adresler.

 

Ca’ P’a, Praiano, Casa Privata Akdeniz manzaralarına nazır yeşillikler içindeki bir konumda yer alan eski bir balıkçı taş binası ve çevreleyen bahçelerinin zevkli ve özenli restorasyonu sonucu büyüleyici bir inziva köşesine dönüşmüş bir konaklama adresi. Ana villasında 4 oda ve iki suiti, ikinci binasında da iki odası bulunan otelin, 5000 metrekarelik içinde organik meyve ve sebze bahçeleri de bulunan manzaralara nzır bir bahçesi, havuzu ve sahilde özel bir plajı var.

 

 

Uygun Fiyatlı Oteller

Locanda Costa Diva, Praiano

Hotel Tritone, Praiano

Hotel  Margherita, Praiano

 

 

PLAJLAR

 • SpiaggiaGrande: Positano
 • Fornillo: Positano
 • Li Galli: Positano yakınında
 • Grotta dello Smeraldo, Positano karşısında, sadece tekne ile ulaşılabiliyor
 • Marinella & Marini di Conca: Amalfi ile Positano arasında
 • O’ Runghetiello 1 & 2, Amalfi ile Positano arasında
 • Santa Croceve O’ Rarone: Amalfi ile Positano arasında
 • La Marinelle: Amalfi ile Positano arasında
 • La Vite: Amalfi ile Positano arasında
 • Marinella della Madonnina: Amalfi ile Positano arasında
 • Marina di Praia: Amalfi ile Positano arasında
 • La Gavitella: Amalfi ile Positano arasında
 • Le Praie: Amalfi ile Positano arasında
 • Le Pignetelle: Amalfi ile Positano arasında
 • Laurito: Amalfi ile Positano arasında
 • San Pietro: Amalfi ile Positano arasında
 • Arienzo: Amalfi ile Positano arasında
 • Fiumicello: Amalfi ile Positano arasında
 • La Porta: Amalfi ile Positano arasında
 • Torre Sponda: Amalfi ile Positano arasında

 

 

PRAIANO & LA PRAIA RESTORANLARI:

La Gavitella,  Praiano / Keyifli beach bar Gavitella, gündüz güneşlenmek, öğle yemeği yemek ve akşamüstü içkileri için keyifli bir adres.

La Brace, Vettica Maggiore, Praiano / Antik taşlar, ahşap tavanlar ile otantik, doğal ve sakin bir atmosferde, günlük taze yerel lezzetler sunan restoranın enfes bir manzarası var.

Bar del Sole, Praiano / Meydanda yer bar aperatifler ve atıştırmalıklar ile akşamüstü ve gece için hoş bir bar.

Il Pirata, Il Praia / Via Terramare üzerinde kayaların üzerine yerleştirilmiş güneşlenme platformları ve denize nazır masaları ve kokteyl barı ile keyifli bir öğle yemeği ve akşamüstü aperatif mekanı.

Hostaria Bacco, Via Gian Battista Lama 9, Furore / Tepelerde yer alan bu muhteşem manzaralı restoranın köhne dekorasyonuna çok takılmayıp, başdöndürücü manzara eşliğnde enfes lokal lezzetlerin tadını çıkartın.

 

 

BAR VE GECE KULÜPLERİ

IL PIRATA, Praiano

L’AFRICANA, Praiano

 

 

AMALFİ SAHİLLERİ YOLCULUK TERAPİSİ YAZILARI

 

 

Zeynep Atılgan Boneval