POSITANO – AMALFİ SAHİLLERİ I

 

İlk kez 1994’de izlediğim ‘Only You’ filminde karşılaştığım Amalfi manzaraları beni o kadar büyülemişti ki, ilerideki 10 yıl içerisinde filmin geçtiği Positano’daki La Sirenuse Otel’in terasında o muhteşem günbatımını izlemek ve bu harikulade sahilleri keşfetmek için kendime söz vermiştim. Çok şanslıyım ki, bu sihirli sahiller için dileğimi gerçekleştirmek nasip oldu.

Napoli Körfezinin güneyinde, Sorrento ve Salerno arasında uzanan Amalfi Sahilleri, denize dik yükselen dağlara oyulmuş irili ufaklı kasaba ve köyleri ile şüphesiz Avrupa’nın en muhteşem ve gösterişli sahili.

Lattari dağlarının güney yamaçları, Positano ve Vietri sul Mare arasında denize o kadar dik iniyorki, resmen burası uçurumlarla dolu. Sarp kayaların aralarında oluşan dar geçitler neredeyse ulaşıma izin vermiyor. Ancak azimli Italyanlar, bu ufacık izole koylara balıkçı köyleri, dimdik yükselen kayalara tepe köyleri, ve de kayaların insaf ettiği geniş koylara ise yat kasabalarını kurmayı başarmışlar.

Amalfi sahilinin daracık ve virajlı sahil yolu üzerinde arabanızla ilerlerken her viraj karşınıza nefes kesen masalsı manzaralar çıkartıyor: denize dimdik dalan keskin ve sarp kayalıklara sımsıkı tutunmuş ufacık köyler, taraça misali inen yasemin gibi kokan limon bahçeleri, zeytinlikler ve üzüm bağları, uzanıp giden denizin üzerinde güneşin parlak yansımaları…

19yy’ın ortalarına kadar dünya ile ilişkisi kesilmiş olan bu sahil köyleri, birbirlerini bağlayan yolun inşa edilmesi ile gezginler tarafından keşfedilmiş, Ardından Wagner, Turner, Miro, Lawrence, Williams ve Gide gibi sanatçılara ilham olmuş, daha sonra Greta Garbo, Sophia Loren, Clark Gable ve Humphrey Bogart artistler için gözlerden uzak bir saklanma adresi haline gelmiş. Arka arkaya dizilmiş mücevher kasaba ve köyleri ile bugün romantizmin vazgeçilmez rotası olan Amalfi, göz alıcı lüks otelleri, Michelin yıldızlı şık restoranları ünlülerin vilları ile en pahalı destinasyonların başına yerleşti.

İnsanı afallatan güzellikteki Positano ve Ravello gibi kasabalar, Temmuz ve Ağustos aylarında akın akın gelen turistler ve de yaz tatiline çıkan İtalyanlar ile, epey kalabalık ve yorucu bir deneyim haline gelse de Amalfi sahilinde Praiano, Nerano gibi başka o kadar güzel cevherler yatıyor ki, ister konaklamak ister keşif için bu köy ve kasabaları rotanıza alabilirsiniz.

Amalfi sahilinin, adeta rodeo yaparmışsınız hissi uyandıran, neredeyse fizik kurallarına aykırı alçalıp yükselen virajlı ve daracık yollarında yolculuk etmek için gerçekten ‘minik’ bir araba ya da motosiklet kiralamak gerekiyor. Başka bir güzel alternatif ise limanlardan ufak tekneler kiralayarak, denizden küçük sahil köy ve kasabalarını dolaşmak, hatta yazın sıcaklığından bunaldığınızda denize demirleyip, kendinizi masmavi ve tertemiz sulara bırakmak.

 

POSITANO

Amalfi sahilinin en ünlü kasabası Positano, Ağustos ayında tatilde olan İtalyan’lar ve İtalyanların ‘Dolce Vita’ ruhunu bu ülkenin en romantik destinasyonunda tatmak için gelen turistler ile dolup taşıyor.

Denize dik iken yamaçta pastel renklere boyalı evler ile yağlı boya bir tabloyu andıran Positano sahili, gün batımlarında güneşin kızaran ışığı ile tam empresyonistlere göre büyüleyici bir görünüm alıyor.

Bugün dünya sosyetesinin, ünlülerin ve yat sahiplerinin uğrak yerlerinden birisi haline gelmiş Positano’nun biraz snob atmosferi olsa da, jakaranda ağaçları, begonviller ve sardunyalar ile bezenmiş daracık labirent gibi sokaklarında dolaşmak, Santa Maria Assunta Kilisesi Positano’nun simgesi olmuş Çini kaplı kubbesive Kara Meryem ve Çocuk ikonasını görmek, Tanrılar Yolu olarak adlandırılan dik yamaçlarda ilerleyen trekking rotalarında tırmanış yapmak, sokaklarda dizilmiş birbirinden şık butiklere dalıp çıkmak, sahilde güneşlenen ve sürekli birbiri ile atışan İtalyan’ları ve ‘gelati- gelati’ diye bağırarak dondurma peşinde koşuşturan çocukları izlemek, denize nazır İtalyan lezzetlerinin tadına varmak, ve de tabi ki La Sirenuse otelin terasından muhteşem gün batımını izlemek için Positano’ya gitmeye değer.

 

 

OTELLER

Il San Pietro di Positano / Kayaların tepesinde muhteşem bir manzaraya nazır konumlanmış otele ulaşım biraz zahmetli olsa da (asansör gerektiriyor) Positano’nun en şık deneyimi

Le Sirenuse / Only You filmine set olmuş efsanevi otel, yeni bir renovasyondan geçerek klasik şıklığı modern tasarım ile buluşturdu. Positano’nun vazgeçilmez klasiği muhteşem gün batımı manzaraları sunuyor.

Palazzo Murat / 17.yy’dan kalma tarihi bir Palazzo’da yer alan otel daha düz ayak konumu ile klasik şıklık ve pratikliği birleştiriyor.

Le Agavi / Positano merkezine 5 dakika sürüş mesafesinde olan Le Agavi manzaradan ödün vermeden biraz daha uygun fiyatlı bir alternastif arayanlar için ideal

Villa Tre Ville / Positano’nun tepelerinde 15 dakika yürüyüş mesafesinde bir kayalığın tepesinde bulunan Villa Treville, muhteşem kuşbakışı manzaralar sunuyor. Yemyeşil 2 hektarlık bahçesi ise Amalfi’de bulunmaz bir nimet. Yamaçtaki asansör ve yürüyüş yollarını kullanarak plaja veya Positano’ya doğrudan inebiliyorsunuz.

Domina Home Royal,  / Positano’nun tepelerinde yer alan modern otel merkeze 10 dakika sürüş mesafesinde

 

Uygun Fiyatlı Oteller

Villa La Tartana / Positano’nun ünlü Spiaggia Grande plajına çok yakın denize nazır, Turkuaz ve mavi çinileri  ve klasik dekoru ile tipik ve şirin bir Amalfi oteli.

Hotel Savoia / Kuşaklardır aile işletmesi olan otel Mulini Meydanı’na ve plaja sadece birkaç adım uzaklıkta şirin bir otel

Residence Villa Yiara / Positano Körfezi manzaralı bir tepenin üzerinde inşa edilmiş olan 18. yüzyıldan kalma tarihi binada hizmet veren Residence Villa Yiara’nın tüm odalarında deniz manzaralı ve teraslı.

Palazzo Talamo /2006 yılında tamamen restore edilmiş 19. yüzyıldan kalma tarihi binada yer alan aile oteli çok zevkli. Koy manzalarına hakim doğal bir taraça olan Punta Reginella’da yer alan otelden basamaklar ile 10 dakikada Positano merkezdesiniz.

Hotel Reginella / Positano’nun merkezinde yer alan Reginella, klasik dekoru, çini kaplı yerleri ile sadece 10 odalı şirin bir aile işletmesi

La Rosa dei Venti / Positano’nun en eski bölgesinde sessiz sakin bir köşede yer alan otel biraz eski moda kalmış olsa da merkeze 10 dakika plaja 5 dakika uzaklıkta

Hotel La Tagliata, Montepertuso

 

 

PLAJLAR

 • SpiaggiaGrande: Positano
 • Fornillo: Positano
 • Li Galli: Positano yakınında
 • Grotta dello Smeraldo, Positano karşısında, sadece tekne ile ulaşılabiliyor
 • Marinella & Marini di Conca: Amalfi ile Positano arasında
 • O’ Runghetiello 1 & 2, Amalfi ile Positano arasında
 • Santa Croceve O’ Rarone: Amalfi ile Positano arasında
 • La Marinelle: Amalfi ile Positano arasında
 • La Vite: Amalfi ile Positano arasında
 • Marinella della Madonnina: Amalfi ile Positano arasında
 • Marina di Praia: Amalfi ile Positano arasında
 • La Gavitella: Amalfi ile Positano arasında
 • Le Praie: Amalfi ile Positano arasında
 • Le Pignetelle: Amalfi ile Positano arasında
 • Laurito: Amalfi ile Positano arasında
 • San Pietro: Amalfi ile Positano arasında
 • Arienzo: Amalfi ile Positano arasında
 • Fiumicello: Amalfi ile Positano arasında
 • La Porta: Amalfi ile Positano arasında
 • Torre Sponda: Amalfi ile Positano arasında

 

 

 

 

RESTORANLAR 

Öğle Yemekleri

Buca di Bacco, Via Rampa Teglia,4, Positano / Sahilde yer alan sade, rahat ve samimi restoran tipik Akdeniz mutfağı lezzetleri ile güzel bir öğle yemeği alternatifi.

La Zagara, Via dei Mulini, 8/10, Positano / Bahçe içinde limon ve narenciye ağaçları altında hafif atıştırmalıklar, leziz tatlılar ve limonata, kahve seçenekleri ile keyifli bir öğle durağı.

Il Grottino Azzurro, Via Chiesa Nuova/ Positano’ya gelmeden az önce tepede yer alan bu aile işletmesi olan İtalyan lokantası muhteşem ev yapımı geleneksel İtalyan lezzetleri ile lokallerin favori öğle yemeği adresleri arasında yer alıyor.

Da Adolfo, Laurito Plajı / Positano’ya beş dakikalık tekne mesafesinde Laurito sahilinde özel minik bir koyda yer alan ufacık, mütevazi ve samimi restoran, denizle içiçe lokal bir aile işletmesi. Taze deniz mahsülleri, marine balıkları, çeşit çeşit peynirleri ile öğle yemeği için hem lokallerin hem de ünlülerin favori durağı.

Da Tommaso allo Scoglio, Positano’dan bir tekne kiralayarak Marina di Cantone sahilindeki bu leziz deniz mahsülleri lokantasına ulaşabilirsiniz. Bahçenin taze sebzeleri ile yapılan el yapımı makarnalar, özellikle kabaklı spaghettisi mükemmel

 

 

 

AKŞAM YEMEKLERİ

 

GURME RESTORANLAR

La Sponda, Hotel Le Sirenuse Via Colombo 30, Positano / Le Sirenuse otelin muhteşem manzaralı terasında, Michelin yıldızlı şef Matteo Temperini yönetimindeki restoran, gurme Akdeniz mutfağı lezzetleri ile Amalfi sahillerinin en seçkin restoranları arasında başlarda yer alıyor. Yüzlerce mumun yarattığı masalsı büyülü ortamda unutulmaz bir akşam yemeği deneyimi sunuyor.

Il San Pietro, Via Laurito 2, Positano / Il San Pietro otelinin Michelin yıldızlı şık ve elegan restoranı romantik ve gurme bir fine-dining akşam yemeği için ideal.

Don Alfonso 1890, Corso Sant’Agata 11/13 / La Sponda’da yetişmiş şef Alfonso Iaccarino’nun Sorrento yoluna doğru tepelerde konumlanmış muhteşem manzaralı restoranı, gurme İtalyan lezzetleri ile en ünlüsü

 

MODERN TRENDY RESTORANLAR

Chez Black, Via del Brigantino 19, Positano / Positano’nun en ‘in’ restoranları arasında yer alan Chez Black, kaliteli İtalyan lezzetleri ve şarapları ile ön plana çıkıyor.

Ristorante Next 2, Via Pasitea 242, Positano / Bu trendy ve modern tasarımlı restoranın şefi, bahçesinde yetişen malzemelerden günlük ve taze lezzetler yaratıyor. Şarap barı ise çok gözde.

 

GELENEKSEL CEVHERLER

La Cambusa, Piazza Vespucci 4, Positano / Positano klasikleri arasında yer alan La Cambusa lezzetli İtalyan mutfağı ile en çok tercih edilen restoranlar arasında.

Donna Rosa, Via Montepertuso / Positano’nun tepelerinde yer Montepertuso köyünde yer alan bu aile işletmesi otantik bir İtalyan deneyimi sunuyor.

Da Vincenzo, Via Pasitea 172/178, Positano / Aile işletmesi olan bu restoran rustik, rahat ve samimi bir ortamda uygun fiyatlı taze İtalyan lezzetleri sunuyor.

La Pergola, Via del Brigantino 35/37, Positano / Positano sahilde yer alan restoran romantik ortamda harika deniz mahsülleri sunuyor.

La Tagliata, Via Tagliata 22, Montepertuso / Montepertuso ve Nocelle arasında tepelerde yer alan bu harika manzaralı restoran, ev yapımı lezzetler sunan sıcak ve samimi bir trattoria.

Da Bruno, Cristoforo Colombo, 157 / Positano’ da sahile inen yokuşun başında müthiş deniz manzaralı bir bar/ restoran. Deniz mahsüllü spagettisi nefis.

 

 

 

BAR VE GECE KULÜPLERİ

 • EASY PUB MUSIC BAR,Positano
 • MUSIC ON THE ROCKS,Positano
 • BUCA DI BACCO,Positano

 

 

 

ALIŞVERİŞ ADRESLERİ

Via Christoforo Colombo ve Via Della Tartana en güzel butiklerin yer aldığı sokaklar.

El yapımı sandaletler için: Safari Shoes

Ayakkabı:  3 Denari

Giyim: Maria Lampo

Giyim:  Lo Scrigno di Brunella

Konsept dukkan: Emporio le Sirenuse

Seramik: Ceramica Assunta

Giyim: Missoni 

 

 

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

 

 

 

 

 

1 comment

 1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir