BUDAPEŞTE İZLENİM & ROTALAR & REHBER

 

Doğu’nun Paris’i olarak anılan Budapeşte, lirik mimarisi ve muhteşem Tuna Nehri ile görenleri büyülüyor. Komünist yönetimden çıktığı 1990’dan beri Doğu Bloğu ülkesi imajından hızla sıyrılarak, modern ve lüks bir Avrupa şehri kimliğine bürünmeye başlayan Budapeşte’de, bir yandan uluslararası oteller, restoranlar ve mağazalar açılırken, diğer yandan yerel yeteneklerin yaratıcı mekanları kendini gösteriyor.

 

Ünlü düşünürlerin ve reformistlerin ülkesi olan Macaristan’ın başkenti Budapeşte, dünyanın dört bir köşesinden gelen ziyaretçileri ile dinamik ve ilham veren bir destinasyon. Tuna nehri Budapeşte’yi, muhafazakar Buda ve kozmopolit Peşte olmak üzere ikiye bölüyor. Büyülü Buda Tepesi ise, bu sofistike şehri doğu Avrupa’nın en güzel başkenti haline dönüştürüyor.

 

Budapeşte, müzeleri, operaları, galerileri ve otuzdan fazla tiyatrosu ile, Macaristan’ın kültür ve sanat merkezi olmasının yanısıra, ziyaretçilerine görsel bir şölen yaşatacak şiir gibi bir mimariye sahip.

 

Son yıllara damgasını vuran etkinlik ise Vörösmanty Meydanı’nda  gerçekleşen “Tuna Karnavalı”. Bu meydana ismini veren, romantik şiir akımının ünlü ozanı Mihaly Vörösmarty, aynı yerdeki mermer heykeli ile sanat severlerin tarihe tanıklık etmesini sağlıyor.

 

Budapeşte, 1300’e yakın kaplıcası ile sağlık ve güzellik meraklıları için de vazgeçilmez bir destinasyon.

 

Şehrin bir başka özelliği de Tuna Nehri tarafından Buda ve Peşte olarak ikiye bölünmesi. Buda tarafında bulunan “Kale Dağı”na çıktığınızda mükemmel bir manzara ile karşılaşıyorsunuz.

 

Budapeşte’yi keşfetmek için ilk tavsiye Tuna Nehri üzerinde yapılacak bir gemi turu. Tuna Nehri’nin iki yakasını birbirine bağlayan sekiz köprüden en etkileyicisi ise Aslanlı Köprü.

 

 

BUDAPEŞTE ROTALARI 

KÜLTÜR, SANAT, MİMARİ VE PARKLAR

 • Hotel Gellért’te yer alan ünlü termal banyolarunutulmaz bir deneyim sunmasına rağmen çok kalabalık. Bu nedenle kişiye özel bakımları ile hizmet veren Széchenyi Spa’yı tercih edebiliriniz.
  • Devlet Opera Evi’ndeki bir etkinliğe mutlaka katılmalısınız.
  • Birçok yemek seçeneğinin yer aldığı Central Market Hall’u mutlaka gezin.
  • Andrássy üzerindeki House of Terror Museum, korkutucu ama bir o kadar da merak uyandırıcı. Bina 1940 yılında Nazi’ler tarafından baş karargah olarak kullanılmış.
  • Macaristan’ın en ünlü heykeltıraşı Imre Varga’nın soykırım anısına yaptığı, Ana Sinagog’un arka bahçesinde yer alan heykeli mutlak görün.
  • Aquincum Museum (III. Szentendrei ut 139): Yaklaşık 2000 yıl önce inşa edilmiş bu tarihi yapı kesinlikle görülmeye değer. Özellikle büyüleyici mozaiği ve taş oymaları ile sizi cezbedecek.
  • Vidampark (14.Varosliget): Bütün bir yıl boyunca açık olan Budapeşte’nin en büyük eğlence parkında keyifli dakikalar sizi bekliyor.
   Magyar Allami Operahaz (Andrassy ut 22): 1184 tarihinde inşa edilmiş bu gösterişli yapı, Avrupa’nın en güzel operalarından biri. Odaları ünlü Macar ressamları tarafından dekore edilen bina 1200 kişilik kapasitesiyle Budapeşte’nin gözbebeği.
  • Pesti Vigado (Vigado ter 5): 1865’de inşa edilen yapı, Budapeşte’nin ikinci önemli konser salonu olarak biliniyor ve yılın belirli zamanlarında dünyanın dört biryanından gelen birçok konser sanat severlerin beğenisine sunuluyor.
  • Allat-es Növenkert (Varosliget 14): Kurulalı 100 yıldan fazla olan bu hayvanat ve botanik bahçesi Avrupa’nın üst düzey hayvanat bahçelerinden biri. Mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.
  • Varosliget: Budapeşte’nin tarihsel ve kültürel açıdan ikinci önemli parkı siz ziyaretçilerini bekliyor.
  • Parlemento Binası: 1884- 1904 yılları arasında inşa edilen 700 odalı bu ihtişamlı yapı, Budapeşte’nin simgesi sayılıyor, mutlaka gezmelisiniz.
  • Gellert Tepesi: Tuna Nehrini bütün görkemiyle izleyebileceğiniz en güzel tepelerden biri ve Özgürlük Anıtını da buradan izleme şansını yakalayabilirsiniz.
  • Museum Of Applied Arts (Ülloi út 33-37): Masallar diyarında gibi hissettiren Museum of Applied Arts, vitrayları, at nalı şeklindeki kemerleri, balkonları ve çatısı ile mutlaka görülmesi gereken yapılar arasında yer alıyor.
  • Museum of Fine Arts (Hsök tere): Museum of Fine Arts’da, Macaristan’ın 1638 ve 1918 yılları arasında bağlı olduğu Habsburg Kraliyet bölgesinden gelen eşsiz sanat ürünlerinin yer alıyor. Müzede, görebileceğiniz eserler arasında Canaletto’nun Roma’nın arka sokaklarını resmeden sıra dışı tablosu, Rembrandt’ın çalışmaları ve iki Raphaels eseri yer alıyor.
  • Vasarely Museum (Szentlélek tér 6): 1908 yılında doğan popüler sanatın mucidi olarak adlandırılan Victor Vasarely’in eserlerinin yer aldığı müzeyi mutlaka gezin.

 

 

KAPLICA VE SPALAR

Kaplıcaları dünyaca ünlü Budapeşte’de kendinizi bir arınma ve rahatlama seansı ile ödüllendirmenizi tavsiye ediyoruz:

 • SZECHENYİ GYORGYFURDO ES STRANDFURDO,Restore edilmiş art nouveau sitili bir binada yer alan spa Szechenyi, açık ve kapalı yüzme havuzu, buhar odaları, saunası, güneşlenme bölümü, açık termal yüzme havuzu ile hizmet veriyor. Mayonuzu yanınıza almayı unutmayın. Allakerti út 11
 • THE RUDAS BATHS,Hamamı, Avrupa’nın en güzel Omsalı mimarisi örneği olan bina 16. yüzyılda inşa edilmiş. Rudas Hamamı’nın içinde iki tane buhar banyosu ve 3 sauna yer alıyor. Hamam, cumartesi ve pazar günleri geceleri de hizmet veriyor. Döbrentei tér 9 Rudas
 • GELLERT BATHS,Şehrin en ünlü hamamı olan Gellert, açık ve kapalı yüzme havuzu, sıcak ve soğuk banyolar, buhar odaları, saunalar ve masaj ve çamur terapileri sunuyor. Szent Gellért tér 1

 

 

 

 

BUDAPEŞTE YAKINLARINDA BAĞ ROTASI: TOKAJ (TOKAİ)

Budapeşte yakınlarında gurme bir rota izlemek isteyen şarap meraklıkları için ise, şehre 2.5 saat uzaklıkta Slovakya sınırına doğru yer alan Tokaj şarap vadisi harika bir destinasyon.

Tokaj Otelleri:

Andrássy Rezidencia Wine & Spa, Tarcal
Gróf Degenfeld Castle Hotel & Spa, Tarcal
Toldi Inn, 2 Hajdu koz, Tokaj

Tokaj Şarap Evleri:
Disznoko
Dobogo
Füleky
Royal Tokaj
Oremus
Kiralyudvar
Hétszölö
Royal Tokaji Wine Company
Istvan Szepsy

 

 

BUDAPŞETE TAKVİMİ
Budapeşte, yılın en sıcak aylarını temmuz ve ağustosta yaşıyor. Yılın en soğuk ayları ise ocak ve şubat. Macarların resmi tatilleri ise şöyle; 1 Ocak Yılbaşı, 15 Mart Ulusal Tatil, 20 Ağustos St.Stephen’s Day, 23 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 1 Kasım All Saint’s Day, 25 ve 26 Aralık ise Christmas. Tatil günlerinde, dükkanlar, müzeler ve bankalar kapalı oluyor.

Macaristan, Mart ayında gerçekleştirilen Budapeşte Bahar Festivali ile muhteşem etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Uluslararası performanslar, konferanslar ve sergiler ile şehir tam bir kültür cennetine dönüşüyor.

 

BUDAPEŞTE REHBERİ

OTELLER

 

Butik&Tasarım Oteller

Lanchid 19, Şehrin Buda tarafının modern ve stil sahibi binalarından biri olan Lanchid 19, şehrin ödüllü tasarım otellerinden biri. Sade tarzı çarpıcı detaylarla tamamlayan otel Tuna Nehri’nin eteklerinde konumlanıyor. Sıra dışı bir konaklama deneyimi vadeden otel şehir merkezine ve Budin Kalesi’ne bir hayli yakın konumda yer alıyor. 1013 Lanchid utca 19

Brody House, Her biri ayrı tarzlarda dekore edilmiş 8 farklı odaya sahip bu stil sahibi otel geniş bir Macar sanatı koleksiyonuna da ev sahipliği yapıyor. Macaristan’ın tasarım sahnesinin yükselen sanatçılarının eserlerine de bolca yer veren otel, ilham veren ve görsel zenginlik sunan bir konaklama deneyimi vadediyor. 1088 Brody Sandor utca, 10

Art Hotel, Şık ve dizayn bir otel olan Art’Otel, nehir kenarında Barok mimariye sahip bir bina içinde yer alıyor. Büyük camlarıyla nehrin manzarasını olduğu gibi gözler önüne seren otel, hafif yiyecekleri ve aperatifleri ile popüler olan Domino teras&bar, Macar ve uluslararası mutfaklardan lezzetler sunan Chelsea restoranıyla konuklarını ağırlıyor. Bem rakpart, 16-19

Boutique Hotel Zara, Budapeşte’nin merkezindeki muhteşem konumuyla Boutique Hotel Zara, konuklarına modern ve rahat bir atmosfer sunuyor. Bu göz kamaştıran butik otel, Budapeşte seyahatlerini unutulmaz kılmak isteyenler için en ideal seçenek. Só u. 6.

Racz Hotel & Thermal Spa, Tasarım ve lüksü buluşturan, Kraliyet Sarayı manzarasına sahip şehrin kaplıca ve spa oteli, 2014 yazında renovasyondan geçerek kapılarını tekrar açtı. Merkezi konumunu yeşil ve doğal alanlarla birleştirmiş modern ve şık butik otel, şehrin içinde dinlenme ve arınma imkanı sunuyor. Hadnagy utca 8-10

Diğer Butik Alternatifler

Baltazar Hotel, 1014 Orszaghaz utca 31

Gerloczy Rooms De Lux, 1052 Gerloczy utca 1

Hotel Zenit Budapest Palace, 1052 Apaczai Csere Janos utca 7.

Bohem Art Hotel, 1056 Molnar utca, 35

Casati Budapest Hotel Superior, 1061 Paulay Ede utca 31

Boutique Hotel Victoria, 1011 Bem rakpart 11.

Soho Boutique Hotel, 1074 Dohany utca

Opera Garden Hotel&Apartments, 1065 Hjos utca 24

Mamaison Residence Izabella, 1064 Izabella utca 61

Mamaison Hotel Andrassy, 1063 Andrassy utca 111

Buda Castle Fashion Hotel, 1014 Uri utca 39

Estilo Fashion Hotel, 1056 Vaci utca 83.

7 Seasons Apartments, 1061 Kiraly utca 8

St. George Residence, 1014 Fortuna utca 4

Cosmo City Hotel, 1056, Vaci utca 77

Hotel Casati, Paulay Ede utca 31

Palazzo Zichy, 1088 Lorinc pap ter 2
Büyük ve Şık Oteller

Corinthia Grand Hotel Royal, Budapeşte’nin ana bulvarında Habsburg Devri kraliyet mimarisi ve modern zerafeti yansıtan özenle restore edilmiş bir bina içinde yer alan Corinthia Grand Hotel Royal, gece hayatının popüler adresi Liszt Ferenc tér’e birkaç dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor. Otel, beş yıldızlı hizmet konsepti ile öne çıkıyor. Corintha Grand Hotel Royal, Uzakdoğu mutfağı lezzetleri sunan Rickshaw ve klasik lezzetlerin en güzel örneklerini tadabileceğiniz Brasserie Royale&Atrium ile de hizmet veriyor. Erzsebet korut 43-49

Four Seasons Hotel Gresham Palace, Özenle restore edilmiş otel, çarpıcı vitrayları, mozaikleri ve seramikleri ile Art Nouveau mimarisinin güzel bir örneği. Merkezi bir konuma sahip olan otel, Chain köprüsü ve Tuna Nehri’ne hakim büyüleyici bir manzaraya sahip olmasının yanı sıra parlamentoya ve ünlü alışveriş caddesi Vaci’ye kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Şehrin en iyi servisinin sunulduğu Four Seasons Hotel Gresham Palace, ayrıca Gresham Cafe’si ile hizmet veriyor. Roosevelt tér 5-6

New York Palace Boscolo, İtalyan Boscolo Hotels grubunun Budapeşte’de açılan yeni adresi New York Palace, çağdaş İtalyan tarzını yansıtan 200 odasıyla hizmet veriyor. Otel içinde yer alan New York Café, şehrin en popüler kafeleri arasında gösterilirken, otel Spa’sı da New York Palace konuklarının yanısıra, Budapeştelileri de ağırlıyor. 1073 Erzsébet krt. 9-11

Kempinski Hotel Corvinus, Modern Budapeşte’nin sembolü Kempinski Hotel Corvinus Budapest, şehrin finans ve alışveriş merkezlerinin tam ortasında yer almakla birlikte, Tuna Nehri’ne de yürüme mesafesinde. Dünya çapında ününü kanıtlamış restoran zinciri Nobu’nun Avrupa’daki ilk restoranını Kempinski Budapeşte’de açması ise oteli öne çıkaran bir diğer özellik. Erzsébet tér 7-8

Danubius Grand Hotel Margitsziget, 1873 yılına ait bir binada hizmet veren spa oteli, Tuna’nın merkezinde yer alıyor ve şehir merkezine kısa bir taksi yolculuğu mesafesinde bulunuyor. Göz alıcı ve modern bir tasarıma sahip olan spa, sayısız bakım alternatifleri sunmasıyla şehrin en iyisi. Parka ve nehre bakan 154 odası ile hizmet veren otelin yemek salonları ise, son derece şık bir atmosfere sahip. Zielinski Szilard setany, 1138

Hotel Gellert, Art Nouveau tarzı mimariye sahip 1928 yılında inşa edilmiş bir binada yer alan Hotel Gellert, Macaristan’ın ilk lüks oteli. Otel Gellert, bazılarının Tuna Nehri manzarasına sahip olduğu 223 odası ile konuklarını ağırlıyor. Szt Gellért tér 1

Le Meridien, Klasik Fransız elitliğini yansıtan, yakın zamanda restore edilmiş tarihi bir binada yer alan Le Meridien, özellikle iş gezilerinin vazgeçilmez otelleri arasında yer alıyor. Şehir merkezinde konumlanmış olan otel, parlamentoya, Tuna Nehri’ne ve gözde restoranlara yürüme mesafesinde bulunuyor. 192 oda ve 26 süitiyle konuklarını ağırlayan otel, gurme lezzetler sunan restoranlarıyla da hizmet veriyor. Erzsebet ter 9-10

Hilton Budapest, Budapeşte’nin en iyi ve kendi kulvarında en eski otelleri arasında yer alan Hilton Budapest, konuklarına seçkin bir konaklama deneyimi sunuyor. Otelin, hemen her odası Tuna Nehri’nin nefes kesen manzarasına hakim. Otelin Macar mutfağına ait lezzetler sunan restoranı ICON’un gözden kaçmaması gerekiyor.Hess Andras Ter 1-3

Buddha-Bar Hotel, Şehrin en trendy ve eğlenceli oteli olan, Asya temalı Paris’li restoran&bar zinciri Buddha Bar’ın yeni vitrini olan otel şehrin kalbindeki konumu ile gözde konaklama alternatifleri arasında. 1052 Vaci utca 34

Diğer Klasik Alternatifler

Intercontinental Budapest, 1052 Apaczai Csere J. Utca 12-14

Continental Hotel Zara, 1074 Dohany utca 42-44

Queen’s Court Hotel, 1074 Dob utca 63

K + K Hotel Opera, 1065 Revay utca 24

Sofitel Budapest Chain Bridge, 1051 Szechenyi Istvan ter 2

Iberostar Grand Hotel Budapest, 1051 Oktober 6 utca 26

Eurostars Budapest Center, 1053 Kossuth Lajos utca 7-9

Ramada Resort Aquaworld, 16 Ives Street

Abacus Business&Wellness Hotel, 2053 Herceghalom, Gesztenyes utca 3

Uygun Fiyatlı Oteller

La Prima, ‘Moda Oteli’ konseptinin temsilcisi olan otel, Budapeşte’nin otelleri arasına 2011 yılında katıldı. Konumu ve modern odalarıyla konforlu bir konaklama sunan otel, Tuna Nehri kıyısına ve alışveriş caddelerine kısa bir yürüyüş mesafesinde yer almakta. Piarista utca 6

K9 Residence, 1075 Karoly körut 9

House Beletage, 1085 Maria utca 8

Hotel Palazzo Zichy, 1088 Lorinc pap ter 2.

Lavender Circus Hostel, 1051 37 Museum Krt. V District

Mirage Fashion Hotel, 1068 Dozsa György utca 88

 

RESTORANLAR

 

Kahvaltı&Brunch Adresleri

Culinaris, Haftasonu brunchları ve haftaiçi öğle yemekleri için gözde adreslerinden olan Culinaris’te ayrıca şarküteri ürünleri peynir çeşitleri ve Macar mutfağına ait soslar ve ürünler bulabileceğiniz gurme bir mağazası da bulunuyor. Balassi Balint utca 7

Bors Gastrobar, Mekan sağlıklı çorbaları, salataları ve sandöviçleri ile gözde. 1075 Kazinczy utca 10

Callas Cafe, Opera binasının hemen karşısında konumlanan mekan art-deco atmosferiyle dikkatleri üstüne çekiyor. Açıldıktan kısa bir süre sonra Budapeştelilerin en uğrak mekanlarından birine dönüştü. Kahvaltılarının lezzetli olmasının yanı sıra akşam yemeği için de listenize alabileceğinizi belirtmekte yarar var. Andrassy utca 20

Angelika Etterem es Kavezo, 1970’lerden bu yana hizmet veren kafenin kahvaltıları çok beğeniliyor. Neo Barok mobilyaları mükemmel kahvesi ve kekleri Angelika’yı vazgeçilmez mekanlardan biri yapıyor. Batthyany ter 7

Book Café (Lotz Café), Art Nouveau mimarili Paris çok katlı mağazasında dev bir kitapçının içinde yer alan bu otantik kafe, duvarlarını süsleyen resimlerin yaratıcısı Karl Lots’un ismi ile de anılıyor. Çukulatalı keki Sachertorte ve 5 çayı ile meşhur. 39 Andrassy Utca

Ruszwurm Café, Tart, Çörek, Pasta ve meyveli turtalarıyla ünlü bir adres. , Szentháromság u. 7

New York Café, Şehrin efsane kafesi kahvaltı lezzetlerinin yanı sıra entelektüel ve siyasi tartışmalara ev sahipliği yapması ile ünlü bir mekan. Erzsébet krt. 9-11

Peppers, Apaczai Csere Janos utca 4

 

 

Kahve Molası

Ruszwurm, Şehrin en eski kafesi olması ile ünlü Ruszwurm, 1827 yılından beri misafirlerini ağırlıyor. Küçük ve samimi mekan, lezzetli kahveleri ve kekleri ile kahve ve tatlı sevenler için bir cennet. Hatta kekleri öyle lezzetli ki Macaristan Kraliçesi çalışanlarını buradan kek almaya gönderirmiş. Ortasında kayısı reçeli bulunan ve bol tereyağıyla yapılan ‘shortbread biscuit’inden mutlaka deneyin. Szentharomsag utca 7

New York Cafe, Boscolo Otelin alt katında yer alan kafe bir kahve molası için en keyifli mekanlar arasında. Şık ve elegan atmosferini yaşamak için mutlaka zaman ayrılmalı. Erzsebet korut 9-11

Muvesz Kavehaz, Şehrin en klasik “coffeehouse”larından biri olan Muvesz Kavehaz, kristal şamdanları, mermer yer döşemeleri ve aynalı duvarlarıyla son derece şık bir atmosfere sahip. Budapeştelilerin yıllardır vazgeçemedikleri bir mekan olan Muvesz Kavehaz’ın kaldırıma taşan dış mekanı da bulunuyor. VI. Andrássy út 29

Írok Boltja, Budapeşte’nin ünlü kitapçı & kafesi Írok Boltja, Macarca ve farklı dillerde zengin bir kitap koleksiyonu ve kahve çeşitleri sunuyor. Andrássy Ùt 45

Cafe Gerbeaud, Şehrin Pest bölgesinde 1858 yılından bu yana hizmet veren Gerbeaud’da, eşsiz kahve ve pasta lezzetleri sunuyor. 330 kişilik oturma kapasitesi ile Avrupa’nın en büyük kafesi olan Gerbeaud’un, özellikle Eszterhazy turtasını denemenizi öneririz. 7-8 Vörösmarty ter

Central, 19. yüzyılda yazarların ve devrimcilerin popüler mekanları arasında yer alan Central, modern bir tarzda restore edilerek hizmet vermeye devam ediyor. Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği menüleri sunan Central, ayrıca kahve eşliğinde şehrin Pest bölgesinin muhteşem manzarasının keyfini yaşamak için ideal bir mekan. Karoly Mihaly utca 6

á table!, Retek utca 6

Walzer Cafe, Tancsics Mihaly utca 12

Espresso Embassy, Arany Janos utca 15

 

 

 

Öğle Yemeği Adresleri

Budapeşte’nin yemek kültürü hakkında ilk farkedilen ayrıntı, acıya ne kadar düşkün oldukları. Budapeşte’ye özgü “av eti”nden hazırlanan yemekleri ise hemen hemen her restoranda tadabilirsiniz. Tabii meşhur Macar salamı ve peynirleri ile hazırlanmış mezelerin tadına bakmadan olmaz. Budapeşte’de yemek tercihinizi Tuna Nehri manzarasına kurulmuş bir restoranda, meşe fıçılarında bekletilerek hazırlanan meşhur Macar şarabı eşliğinde yaparsanız, unutulmaz anlar sizi bekliyor demektir.

Gerloczy Café, Şehrin trafiğe kapalı alışveriş caddesinin dibinde, 19. Yüzyıldan kalma pastel renkli bir konak içinde konumlanmış kafenin, dev karaağaçların gölgesindeki terasında oturarak brunch veya öğle yemeği yapmak çok keyifli. Dekorasyon, masa ve sandalyeleri ile siyah beyaz bir Fransız filminde hissettiğiniz sanatçılar ve expatler arasındaki gözde mekanda bistro lezzetleri sunuluyor. 1 Gerloczy Utca

Cafe 57, Şehrin ilk minimalist restaurant&lounge olan Café 57, geniş koltukları ile konuklarını rahat ve sıcak bir atmosferde ağırlıyor. Pusztaszeri 57

Cafe Kör, Şık bir dekorasyona sahip olan Cafe Kör, çok özel pan-Avrupa lezzetleri sunuyor. Mekanda tadabileceğiniz örnekler arasında, enfes salatalar, ızgara edilmiş keçi peyniri ve geleneksel Macaristan lezzetlerinden tütsülenmiş sosis yer alıyor. Sas utca 17

Vörös Postakocsi, Yerel halkın öğle yemeği için tercih ettiği gözde mekanlar arasında yer alan Vörös Postakocsi, tarihi bir Budapeşte deneyimi için ideal. Ráday utca 15

Comme Chez Soi, Ufak bir aile işletmesi olan İtalyan restoranı taze ürünleri ve samimi atmosferi ile beğeni toplayan bir adres. Sahibi Roberto her masayı dolaşarak misafirlerinin memnuniyetinden emin olmak isteyen İtalyan sıcaklığında bir işletmeci. Aranykez utca 2

Spinoza, Dob utca 15

Salaam Bombay, V Merleg utca 6

Napfenyes Etterem, Rozsa utca, 39

Legelo Salad Bar, Dob utca 46

Govinda, V. Ker. Vigyazo Ferenc utca 4

 

Akşam Yemeği Adresleri

 

Trendy Restoranlar

Costes, Son yıllarda Budapeşte restoranları da Michelin yıldızları ile taçlandırılmayı başardı. Fine-dining konseptinin şehirdeki öncüsü Costes restoranı gastronomik bşr deneyim vadediyor. Raday Utca 4

Nobu, Dünyanın en ünlü Japon restoran zinciri haline gelen Nobu, Budapeşte’ye de sihirli değneğini değdirdi. Kempinski otelin içinde yer alan Nobu’nun, gözde restoranlar arasındaki yeri değişmiyor. Erzsebet ter 7-8

Onyx, Modern Macar mutfağı sunan mekan Michelin yıldızına kavuşan adresler arasında. Vorosmarty ter 7-8/

Razkakas Bistro, (Avrupa&Macar) V. kerulet Sas utca 3

Egyketto, (Macar mutfağı) 12 Karolyi Mihaly street

Pavillon de Paris, (Uluslararası) Fo utca 20

 

 

Gurme Restoranlar

Gundel Etterem, Şık bir akşam yemeği adresi olan restoran modern Macar mutfağı ve misafirperverliğini yaşatan bir atmosfere sahip. Macaristan’ın tarihi restoranında şef Gabor Merzi ve someliyer Mihaly Fabok Macar mutfağını misafirlerine en iyi şekilde sunmakta usta isimler. Gundel Karoly utca 4

Borkonyha WineKitchen, Ana fikri Macar şaraplarını tanıtmak ve teşvik etmek olan restoran&şarap bar ferah ve modern bir bistro atmosferi taşıyor. Kavında 200’e yakın lokal şarap bulunuyor ve çoğu tadım için kadehte sunuluyor. Gelenksel Macar mutfağının tariflerini modern bir yorumla sunan restoran çok gözde. Sas Utca 3

Halaszbastya, (Macar mutfağı) Eszaki Hiradastorony

Arany Kaviar, (Uluslararası) 19 Ostrom utca 1

Dunacorso, (Macar mutfağı) Vigado Square 3

 

 

Rahat ve Samimi Restoranlar

Almarium Bisztro, (Horánszky út 5), Araz Bisztro ( Dohány u. 42), Atakám Bisztro (Iskola u. 29), Ba Bar (Huszár u. 7), Borsso Bisztro (Királyi Pál u. 14)ve Bock Bisztro Budapeştenin gözde bistroları.

Bock Bisztro, Grand Budapest Hotel filmine ilham veren, şehrin mimari anıtlarından birisi sayılan Royal Corinthia otelinin giriş katında yer alan bistro, vintage mobilyaları ile nostaljik bir atmosfer sunarken, 200’den fazla Macar şarabına ev sahipliği yapan mahzeni, lokal bistro lezzetleri ile şehrin en gözde şarap barı & bistrosu. Grand 43 Erzsebet Korut

Spoon Cafe& Lounge, Hotel Intercontinental’ın önünde, Chain köprüsünün ayağında konumlanmış olan Spoon Cafe&Lounge, şehrin en ilginç yapılarından birinin içinde yer alıyor. Üç köşeli 75 metrelik açık bir botun üzerinde yer alan restoran, eşsiz bir iç tasarıma sahip. Spoon Cafe&Lounge, iki tane restoran, 5 bar ve denizaltında yer alan Oriental bardan oluşuyor. Vigadó tér 3.

Cyrano, Pest bölgesinin trendy restoranlarından Cyrano, Fransız ve Asya füzyon mutfağı lezzetleri sunuyor. Elegan ve loş bir atmosfere sahip olan mekanda, yaban ördek salatası gibi özenle hazırlanmış yaratıcı başlangıçlardan tadabilirsiniz. Kristóf Meydanı 7

Tom Geroge, Şehrin en popüler mekanlarından Tom George’un müdavimleri arasında politikacılar ve yıldız isimler yer alıyor. Muhteşem bir hizmetin sunulduğu restoran, 70’ler retro tarzında dekore edilmiş. Mekanda, füzyon mutfağından lezzetlerin yanı sıra muhteşem sushileri de tadabilirsiniz. Október 6. 8

Fausto, 2005 yılında Budapeşte’nin en iyi restoranı seçilen mekanın hem şefi hem de sahibi olan Fausto Di Vora, konuklarına eşsiz ve yaratıcı lezzetler sunuyor. Fausto’s’un menüsü, İtalyan Macaristan mutfağı ağırlıklı lezzetlerden oluşuyor. Székely Mihály 2

Baraka, Modern tasarım, uluslararası lezzetler… Siyah ve gri tonların ağırlıklı olduğu göz alıcı dekorasyonuyla Baraka, şehrin en iyi mutfaklarından birine sahip. Asya ve Fransız mutfağı etkileri taşıyan menüsünden tadabileceğiniz lezzetler arasında zencefil-elma soya sosu ile ördek göğsü ve portakal sosu ve kakule içinde kemiksiz kuzu sırtı yer alıyor. Tatlılardan ise, çikolata volcano’yu mutlaka denemenizi öneririz. Andrássy Caddesi 111

Dio, 2007 yılının Ocak ayında açılan Dio, kısa sürede şehrin en popular restoranları arasında yerini aldı. Klasik Macaristan mutfağına yapılan modern dokunuşlarla zenginleştirilen mönüye zengin bir şarap listesinin eşlik ettiğini belirtelim. Sas u. 4

Gresham, Four Seasons Hotel Gresham Palace’ın içinde konumlanan restoranda geleneksel Macaristan mutfağı lezzetlerinin en iyi örneklerini tadabilirsiniz. Yabani mantar çorbasını mutlaka denemenizi öneniriz. Roosevelt tér 5-7

Kehli, Dünyaca ünlü Rachel Weisz’ın ülkesine döndüğü zamanlardaki favori restoranı olan Kehli, konuklarına sıcak ve hareketli çingene müziği ve Macaristan mutfağının seçkin örnekleri eşliğinde unutulmaz anlar sunuyor. Mókus utca 22

Muzeum, Elit bir atmosfer sunan Múzeum’un yüksek tavanlı yemek salonu Habsburg Sarayı’nı anımsatıyor. Mekan, eşsiz lezzetleriyle de konuklarını hayran bırakıyor. Múzeum korut 12

Mokka, Fas’dan izler taşıyan şık bir dekorasyona sahip olan Moka’nin Akdeniz ağırlıklı menüsü, Orta Avrupa lezzetleri de sunuyor. V. Sas U. 4

Fülemüle Etterem, Ufacık ve samimi bir ortamda ev yemeği tarzında Macar ve Musevi lezzetleri sunan restoran lokaller arasında çok gözde. 5 Kofarago utca

Padthai Wokbar, (Tay mutfağı) October 6 utca

Wasabi, (Japon mutfağı) 1065 Budapest, Podmaniczky utca 21

Osteria Fausto’s, (İtalyan mutfağı) Dohany utca 5

Koleves, (Avrupa&Doğu Avrupa mutfağı) 35 Kazinczy utca

 

 

 

Macar Mutfağı için Diğer Adresler

Spiler Original, (Macar mutfağı) Kiraly utca 13 Gozsdu udvar

Menza, (Macar mutfağı) Liszt Ferenc ter 2

Csalogany 26 Etterem, (Fransız&Macar) Csalogany utca 26

 

 

BAR VE KULÜPLER

Seçkin restoranların yer aldığı Budapeşte, gece hayatı için bar ve bistrolar sunuyor. Gece hayatının merkezi olan Franz Liszt meydanında, sayısız mekan yer alıyor.

 

Portakal rengi duvarları ve yüksek müzik sistemleri ile Incognito (Liszt Ferenc tér 3 ) ve Menza (Liszt Ferenc tér 2), 60’lar ve 70’leri günümüze taşıyor.

Hotel Intercontinental’ın önünde Chain köprüsünün ayağında konumlanmış olan Spoon Café & Lounge (Vigadó tér 3.) ise şehrin en ilginç yapılarından birinin içinde yer alıyor. Spoon Cafe&Lounge, iki tane restoran, 5 bar ve denizaltında yer alan Oriental bardan oluşuyor.

 

St. Stephen’s kilisesini çevreleyen meydan yan yana dizilmiş barları ile meşhur ve her daim kalabalıkları ağırlıyor. Meydanın en gözde ve şık kokteyl barları ise Negro (Szent István tér 11) ve Boutiq Bar (5 Paulay Ede Utca).

 

Küçük, lokal, butik ve zanaatkar biraevlerinin Flying Dog, Hopfanatic IPA, Pokerface Pale Ale gibi nefis örneklerini sunan funky bira barı ise Lehuto Craft (12 Hollo Utca)

 

Budapeşte’de terk edilmiş fabrika ve hangarlardan dönüştürülen barlar epey gözde bir konsept, Ruin Pubs ismi ile anılan bu barlardan şehirde 25 adet var. Herkesin favorisi ise bu akımı başlatan Yahudi Mahallesindeki Sizmpla Kert (14 Kazinczy Utca) . Labirent gibi koridorlar, kaotik odalar, bit pazarı mobilyalar, sanat işleri ve trabant arabalar ile dolu bahçeleri ile bohem bir deneyim sunuyor.

 

 

Ba Bar, Huszár u. 7

UP! The Club, 1119 Fehervari utca 87

Otkert, 1051 Zrinyi utca 4

Buddha Bar, 1052 Vaci utca 34

Corvinteto, Somogyi Bela utca, Blaha Lujza ter 1-2

The Bar, Anker köz 3

Szimpla Kert, Kazinczy utca 14

A38, Petofi Bridge Buda Site

Innio Winebar, October 6 street 9

Csendes Tars, Magyar utca 18

 

 

ALIŞVERİŞ

Budapeşteli genç tasarımcıları merak ediyorsanız http://wamp.hu/en/ – the hungarian design websitesini takip edebilir ayrıca her ay düzenlenen moda & tasarım festivalinin tarih ve lokasyonun öğrenerek, Budapeşte seyahatinize denk getirebilirsiniz.

 

Budapeşte ziyareti özellikle bayanlara çok cazip gelecek adreslerle dolu. Budapeşte, geleneksel sanatlarına sıkı sıkıya bağlı bir şehir. Sokaklarda gezerken rastladığınız bu geleneksel ürünlerin satıldığı mağazalardan çanak çömlek, nakış işlemeleri gibi ürünleri, geri döndüğünüzde seyahatinizi anımsatan hoş hatıralar edinebilmek adına satın almalısınız.

 

Budapeşte’nin Pest bölgesinde couture mağazaların yer aldığı Andrássy ve Váci Utca sokaklarında, İtalyan tasarımı ürünleri de bulabilirsiniz. Ayrıca Macar modacıları da özellikle kadın giyim ürünleriyle dikkate alınmaya değer. Bunlar arasında yer alan şehrin en şık kadın giyim ürünlerini sunan Tamás Náray, geometrik desenli koyu renkli tayyörleri ile öne çıkıyor. Bir diğer yerel modacı Katalin Hampel ise, galalarda kullanılabilecek eldivenler ve kadife ceketler gibi daha geleneksel tasarımlar sunuyor.

 

Budapeşte’te, birçok antika ve porselen mağazası yer alıyor. Parlamento binasının yanında yer alan Falk Miksa sokağında birçok farklı alan ve tarzda sunan mağazalar yer alıyor. Koleksiyonlar için hareketli bir ortam sunan Budapeşte’de de 19. yüzyıl, erken 20. yüzyıl ve çağdaş sanatçılara ait birçok eser bulabilirsiniz. Sanat uzmanı Dianne C. Brown, koleksiyonculara bu konuda rehberlik yapıyor.

 

Tasarım ve Konsept Mağazaları
Aron Design Store, 1052 Budapest, Deák Ferenc tér 4 / 1123 Budapest, Alkotás u. 53 / 1137 Budapest, Jászai Mari tér 4/B
Insitu, 1053 Budapest, Múzeum körút 7
Black Box Concept Store, 1053 Budapest, Irányi utca 18
Hybridart Design Shop & Cafe,1053 Budapest, Erzsébet tér 13
Sugar!, 1061 Budapest, Paulay Ede utca 48
Flatlab, 1085 Budapest, Baross utca 3
Printa, 1075 Budapest, Rumbach Sebestyén utca 10
Rododendron, 1052 Budapest, Semmelweis utca 19

 

 

Alışveriş Merkezleri
Allee
Arena Plaza
Árkád
MOM Park
WestEnd City Center

Konsept Mağazalar
Black Box Concept Store
Colorbar
Front
Innoshop
Printa
Insitu

Giyim & Aksesuar
Esztille Studio
Heaven

Giyim
Black Box
Eclectick
Alberto Guardini
Annaeva
Artista
bejuska
Capsula Multibrand Store
Cargomoda
Catwalk
GCream
Daalarna
Dagminell
Designer Outlet
Dora Abodi
Dora Mojzes
Fidji Couture
Imogen
Jud Marceau
Léber Barbara Szalon
Mono Fashion
Nanushka
Náray Tamás
Nubu
OurStyle Boutique
Retrock Deluxe
Tamara Barnoff
Tóth Bori

Takı
Buborékbolt
Frey Wille – Andrássy út / Régiposta utca
Látomás-Dohány utca / Király utca
Vadjutka design jewel store

Ayakkabı & Çanta
Tisza Cipo
NES Gallery
Alberto Zago
Players Room
Rekavago
Siberia

Saat
Poen Chronometrie

Kozmetik
Concept Gallery

Ev dekor
Goa
Arioso Budapest
Aron Design Store
Basic Collection
BoConcept
BoglarkaVera Design Studio
Grand Village
IDdesign
Kare
Max City Törökbálint
Mobili Mania
Point Zero
Pure Home Design Shop
Spirithome
Villa Bagatelle Interior

Aydınlatma
Be Light!

Tatlı ve Şeker
Cadeau Bonbon Manufaktúra
Cukorka – Sweetfabric Budapest
Sugar Shop Paulay Ede utca
Sugar Shop Petőfi utca

Gurme
Villa Bagatelle
Baldaszti’s Market
Culinaris
La Petit Francaise
Picanter Delicatbistro
Sarki Fűszeres Delikát
Szalámibolt
Szega Camembert- és sonkaszaküzlet
Nagy Tamás Exkluzív Sajtbolt

Şarap & Çikolata

vinoWonka

Şarap
Bor és a társa
Bortársaság Batthyány u / Parlament / Lánchíd / Ráday
Klassz Winestore
L’enoteca
Terroir Club
Vino Castillo Wine House

Pálinkas
Rézangyal Pálinkaház

Pazar
Fény utcai piac
Ecseri Piac

Gurme Pazar
Vásárcsarmok

Kitap
Forgács Antikvarium

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

 

1 comment

 1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir