KAPADOKYA’NIN MASAL EV OTELLERİ

Kapadokya kadar büyük bir önem taşıyor aslında restore edilmiş mağara ve kaya otelleri. Her biri uzun ve titizlikle yürütülen restorasyon ve de el emeği göz nuru dekorasyon ile adeta birer sanat & zanaat eseri olan bu oteller, yörenin dünya çapında tanınması, ziyaretçi sayısının artması ve de marka olarak değer kazanmasında büyük rol oynadılar. Doğanın adeta sanatını sergilediği Kapadokya, yüzlerce yıllık tarihin ve farklı medeniyetlerin kültürel izlerini taşıyor. İnsanoğlu da bu mirasa sahip çıkarak, doğayı ve tarihi koruyarak, onları adeta başka sanat eserlerine dönüştürdü otellerde.  Büyük zahmetler, maddi ve manevi fedakarlıklar, uzun emekler söz konusu bu toprakların otellerinde, öyle üst üste tuğla koymaya ve beton dökmeye benzemez. İşte bu yüzden özen ve zevkle yaratılmış Kapadokya otellerine ayrı bir bölüm ayırdık biz de.

 

OTELLER (favorilerimiz yıldızlılar)

MODERN & GELENEKSEL UYUMUNU YANSITAN OTELLER

IMG_8766

*ARGOS: KAPADOKYA’DA BİR SANAT ENSTELASYONU: ARGOS OTEL

Kapadokya’ya son yıllarda katılan en büyük değer şüphesiz Argos otel. Uçhisar yamaçlarında terk edilmiş bir yerleşkenin, Kapadokya’nın büyüleyici doğasına, yüzbinlerce yıllık tarihine, yerel kültürüne ve mimari dokusuna saygı duruşu sergilenerek, yeniden doğuşuna tanıklık ettiğiniz bir sanat enstelasyonu adeta bu otel.

Taşa Oyulmuş Aşk ve Adanmışlık Hikayesi: Argos’u büyüleyici kılan 17 yıl süren bir sevda öyküsü aslında. Gökşin Ilıcalı’nın Kapadokya’nın kalbinde yer alan eski Uçhisar Köyü’nün doğasına, kültürel mirasına, tarihi dokusuna duyduğu hayranlık, Güvercinlik Vadisi’ne tepeden bakan bir yamaca kademeler halinde yayılan terkedilmiş 6 konağın kalıntılarını keşfettiği zaman, bir aşka dönüşmüş. Bir hayale inanmış Gökşin Bey ve Ağa Han ödüllü mimar Turgut Cansever’in estetik rehberliğinde, burada yatan hazineyi yeniden gün ışığına çıkarmaya baş koymuş.

Dile kolay, 17 sene sürer mi bir restorasyon? Ancak binlerce yıllık yaşanmışlığın hakkını vererek, her detayını özenle düşünüp, her köşesini ince ince işleyip, bir tutku hikayesi yontulmuş Argos’un taşlarına. Ve tarih yeniden yorumlanarak Kapadokya misafirleri ile buluşmuş. 

IMG_8768

İçinden Köy Geçen Otel: Argos sadece birkaç binanın restorasyonundan oluşmuyor. 15 dönüme yayılmış vadilerdeki taş konakların ve birçok mağara evin yanı sıra, 17 yıl önce gerçekleştirilen kazılar sonucu binlerce yıllık bir manastır yerleşkesine bağlı mağaralar, yeraltı tünelleri, kilise, şırahane, tandır ve mahzenler keşfedilmiş. Tüm bu uykuda gizlenmiş cevherler, titiz bir çalışma ile gün ışığına çıkartılmış. Her köşesi özenle, aslına sadık kalınarak restore edilmiş ve yaratıcı tasarım ile harmanlanarak yeniden hayat bulmuş. İşte bu yüzden Argos geçmişin günümüzle masalsı ve mistik bir buluşması.

Otelin tüm alanlarında, yöreninin yıllardır süregelen zanaat ve el işçiliği geleneklerinin mahsüllerine yer verilmiş. Tecrübeli taş, ahşap ve demir ustaları seçilerek, maharet ve hünerlerini özgürce sergilemelerine imkan tanınmış. Ve zanaatkar ruhu taşıyan ‘el emeği göz nuru’ objeler, otelin dört bir köşesine serpiştirilmiş. Taş zeminlere serilmiş el işi kilimler, antika ahşap kapılar, dolaplar, masalar, sandıklar, sehpalar, ve onları süsleyen örtüler ve heybeler geleneksel mirası yaşatacak şekilde seçilmiş. Argos’ta yörenin yok olmaya yüz tutmuş geleneklerini izlediğiniz bir müzede hissediyorsunuz kendinizi.

Argos organik, nefes alan, yaşayan ve büyüyen bir sanat enstelasyonu gibi. Otelin sırlarını gün ışığna çıkartacağı daha çok gizemler var; tepelerde yer alan başka taş konaklar, vadinin alt taraçalarında kazılar ile ortaya çıkartılacak yeni mağara odalar, rahip suitleri, hamam ve spa, yanıbaşında duran peribacasının Gökşin Ilıcalı’nın arkeoloji koleksiyonunu sergileyen bir müzeye dönüştürülmesi…

Argos otel hakkında daha detaylı bilgi için: www.yolculukterapisi.com/kapadokya-argos-otel/

+90  (0384) 219 31 30

maisons de cappadoce LAPAILLE

*LES MAISONS DE CAPPADOCE, Uçhisar

Fransız estetiği ile Türk misafirperverliğinin buluşması: Güvercinlik vadisine bakan harika bir konumda, Kapadokya’nın doğal ve tarihi dokusunu hissettirecek kadar lokal, keyifli ve konforlu bir tatilde olduğumuzu hissettirecek kadar zevkli bir deneyim yaşadığımız Maisons de Cappadoce gerçekten doğal ve sade ortamlar sevenler için ideal bir seçenek. Maison de Cappadocce’nin en güzel tarafı size ait ev gibi bağımsız odalarda kendi zamanınıza göre özgürce takılabiliyorsunuz; sonbahar ve kışları odanızda şömine başında yanan odunların çıtır çıtır sesi ve aleverin hipnotize edici görüntüsü eşliğinde şarabınızı yudumlarken, ilkbahar ve yaz günleri terasta günbatımına nazır peynir & şarap keyfi ya da akşam mangal keyfi yapabiliyorsunuz. Sanki kendi evinizi yaptırmışsınız da içinde yaşıyormuşsunuz hissini yaşatıyor her türlü detay ve konforun düşünüldüğü zevkli odalar. Ancak öyle sizi başı boş bıraktıklarını zannetmeyin sakın, tüm ekip ilgisi, güleryüzü ve içten misafirperverliği ile sıcacık bir yuvada gibi hissettiriyor size. Şömineli lounge ve yemek odasında kuş sütünün eksik olmadığı mükellef kahvaltılar da cabası. Tahin pekmezde altın oranı yakalayabildiklerini belirtmeliyim.

Uçhisar köyünün nefes kesen kuşbakışı manzarası, tarihi mirası ve doğa harikası taş oluşumları, 22 yıl önce Kapadokya’ya turist olarak gelen Fransız mimar Jacques Avizou’nun aklını başından almış.  Uçhisar’a aşık olan mimar 18. ve 19. Yüzyıldan kalma 14 taş konağı alıp, 10 yıl süresince yerel ustaların yardımı ile renove ederek, 9 ev ve 3 apart süitlerden oluşan villalar ortaya çıkarmış. Güvercinlik vadisi manzaralarına nazır üç, iki veya tek yatak odalı villaların her birinin kendine ait bahçesi ve girişi var. Orijinal yapıları korunarak farklı renk ve temalarda döşenmiş villalar, yöreye özgü kilimler ve avanos çömlekleri ile bezenmiş. Eğer ailecek veya eş & dost birlikte gitmek istiyorsanız kendinize özel villanızda konaklamak için ideal bir seçenek burası. Kahvaltıların bir sepet ile kapısına servis edildiği apart süitler ise romantik çiftler için ideal.

Maisons de Cappadoce hakkında daha detaylı bilgi için: www.yolculukterapisi.com/kapadokya-maisons-de-cappadoce /

+90  (0384) 219 28 13

 ariana

 

*YUNAK EVLERİ, Yunak Mahallesi, Ürgüp

Eskiden yörenin kadınları evlerde su olmadığı için çamaşır yıkamak için mahalle meydanında toplanırmış, hem temizlik hem de sosyalleşme alanı olan mahalle alanındaki ‘çeşme’lere Yunak denirmiş. İsmini mahallesindeki çeşmelerden alan otelde, 5. ve 6. yüzyıldan kalma altı kaya ev & 19. Yüzyılldan kalma bir konakta yer alan 30 oda yer alıyor. Dış cephesine hiç dokunulmamış bu binaların iç cehpheleri büyük bir özenle 4 yıl süren bir restorasyondan geçmiş.

Bu sıradışı mimari uygulaması Kapadokya’nın dünya çapında radara girmesinde büyük rol oynamış; TripAdvisor’un, ‘Dünyanın En Acayip 10 Oteli’ listesine ve CNN’in ‘The Art Of Life’ programının anketinde dünyanın en lüks otelleri arasına girmeyi başarmış. Geniş ve ferah odalarında yer alan taş oymalar, elişi dantel perdeler, örtüler ve halılar, antika komodin, sandık ve çalışma masaları, pirinç karyolalar gibi geleneksel mobilyalar, çağdaş konforu yansıtan mobilyalar ve modern banyolar ile dengelenmiş, sade ve uyumlu bir harmoni yaratılmış. Bir yandan romantik ve mistik diğer yandan konforlu ve huzurlu bir atmosfer hakim Yunak Evlerinde. Odaların tek kişilik taraçalarından ve avlusundan ise harika bir manzara var.

+90 0384 3416920

house hotel

*ANTIQUE HOUSE CAPPADOCIA, Ortahisar

Kapadokya’nın hala bakir ve el değmemiş bir kasabası olan Ortahisar’da yer alan otel, Ortahisar kalesi ve İbrahim Paşa Vadisi’nin büyülü peri bacalarına açılan olağanüstü manzarasına nazır konumlanmış Antique House. Tanrıverdi ailesinin yöreye ve kasabaya duyduğu sevgi ile misafirlerine yerel bir deneyim sağlama rüyası sonucu hayata geçmiş. Yörenin tarihi dokusunu yansıtacak şekilde, mimar Şekibe Aslan tarafından tasarlanan ve yönetilen restorasyon çalışması sonucu, iç mekanlar, şömineler, duvara oyularak yapılmış saklama bölmeleri yaratılmış. Antik evlerde bulunan duvara gömülü tarihi üzüm cenderesi ve fermantasyon fıçısı gibi birçok detay da orijinal dokusu ile muhafaza edilmiş. Her biri özgün tasarlanmış odalarda, Kapadokya’nın kültürel mirasını yansıtan freskler yer alıyor. Otelin içinde geniş bir lounge alanı, ve üst katında manzaralara nazır geniş bir terası, Lokum tarafından otele özel olarak üretilen “Hamam Rituals” ürünlerinin kullanıldığı 350 m2’lik spa içerisinde ise Türk Hamamı, sauna, buhar odaları ve bakım odası yer alıyor. Yüksek tavanlı yeraltı kilisesi ise Mayıs 2016 tarihi itibariyle farklı konser, atölyelere ve davet gibi etkinliklere ev sahipliği yapmaya başlamış. Erciyes Dağı manzaralı geniş terasında ayrıca keyifli bir restoran yer alıyor. http://cappadociaantiquehouse.com/ +90 384 343 33 13

IMG_8034

*KİSTAR HOTEL, Uçhisar,

Uçhisar kalesinin eteklerinde, Güneydoğusundaki Gemil Dağı’ndan, aşağıda Güvercinlik ve Göreme Vadilerine ve ufukta Erciyeş dağına uzanan kuşbakışı konumda, kesintisiz manzaralara nazır Kistar Otel, bir doğa harikasına kondurulmuş bir mücevher gibi. 10 odasının hepsi, bu nefis manzaraların keyfini sürebileceğiniz, önlerindeki teraslarda günün her saati değişen görüntülerin tadına varabileceğiniz şeklide konumlandırılmış. Konuklarını karşılayan keyifli ve geniş lobisi, yörenin tarih ve kültürünün izlerini yansıtan rafine bir zevk ile döşenmiş, sıradışı doğal mağara kahvaltı salonu ise hem lezzetli kahvaltılara hem de yoga gibi farklı etkinliklere ev sahipliği  yapıyor.  Kistar ismini, kuzey yarım küre semalarında, Boğa Burcunda, Pegasus istikametindeki yedi yıldızdan oluşan yıldız kümesinin Türkçe’nin Ural-Altay lehçesindeki adından geliyor. Türk mitolojisinde bu yıldız kümesi, büyük tanrı Ülgen’in yedi bakire kızını temsil eder. Farsça’da Pervin, Arapça Süreyya, Türkçe Ülker, Yunanca Pleiades, Japonca Subaru, Aztekler’de Maya ismi ile anılan bu yedi yıldızlı küme, doğa harikası Uçhisar’da otelin üzerine oturduğu yedi farklı parseli temsilen ismini otele vermiş.

+90 533 128 88 55 – www.kistarhotel.com

 

*ARIANA LODGE, Uçhisar
Kapadokya’nın yenisi Ariana çevreye duyarlı sürdürülebilir ekolojik otel konseptinin bölgedeki öncüsü. Hititçe ‘güneşin aydınlattığı topraklar’ anlamına gelen Ariana, Güvercinlik Vadisi ve Erciyes Dağı manzaralarına nazır 11 adet lüks suit ve delux odası ve The Plum isimli restoran & terası ile küçük otel ve özel deneyimseverler için ideal.

+ 90 384 219 2223

TAŞKONAKLAR, Uçhisar

Yine tarihi taş binaların restorasyonu sonucu misafirleri ile buluşan Taşkonaklar Otel, 24 odasında farklı bir taş mimari öğesini barındırıyor. Kiminin kemerleri, kiminin şömineleri, kimininse tandırlığı orijinal. Modern ve gelenekseli çok zarif bir şekilde harmanlayarak ferah ve iç açıcı bir atmosfer yaratmayı başarmış.

+90 (384) 219 30 01

MUSEUM OTEL, Uçhisar

Osmanlı, Selçuklu, Roma ve Hitit Dönemlerine ait, aralarında Nevşehir müzesine kayıtlı parçaların da yer aldığı antika eşyalar ile dekore edildiği için kendisine ‘Müze’ ismini yakıştıran bu otel, her biri farklı dekore edilmiş 20si mağara 10’u taş olmak üzere 30 odadan oluşuyor. Odalarını geleneksel ve antika eşyalar ve kilimler ile süsleyerek, Anadolu’nun binbir rengini yansıtmayı amaçlamış otelde bir saray atmosferi hakim. Kendi özel mağara tünelinden ulaşılan ‘Muhteşem’ isimli suit Sultan Süleyman’a ithafen hazırlanmış. İki yatak odası, iki banyosu, şarap muslukları ve özel mağara şarap mahzeni ile Kapadokya’nın en pahalı suiti olarak biliniyor. Göreme Vadisi, Kızıl Vadi, Ortahisar, Aşılar Vadisi ve Erciyes Dağı manzarasına nazır bir konumda yer alan otelin hemen yakınında yürüyerek ulaşabileceğiniz bir de ekolojik bahçesi var. Burada yetiştirilen taze mahsüller ve yerel malzemelerden her gün hazırlanan lezzetler Lil’a restoranda sunuluyor. Gelenekselden moderne uzanan bir seçki sunan menünün yaratıcısı Mustafa Büyükhan’dan yemek dersi de alabiliyorsunuz.

+90 0384 2192220

CAPPADOCIA ESTATES HOTEL, Mustafapaşa

İki tarihi konağın, Lale Aran tarafından özenli restorasyonu sonrası misafirleri ile buluşan otelin, Villa Sinasos ve Villa Tulip isimli binalarında 5 farklı kategoride 19 odası bulunuyor. Odaların her biri antika mobilyalar, sanat eserleri ve de geleneksel kilim ve örtüler ile bezenmiş ancak sadeliği korumayı başarmış.

+90 (384) 353 5020

TASARIM OTEL

*SERINN HOUSE, Ürgüp

Kapadokya’nın ilk tasarım oteli olan Serinn House, Esbelli taşları kullanılarak restore edilmiş tarihi kaya evlerinin mistik atmosferi içerisine yerleştirilmiş dünyaca ünlü tasarımcıların mobilya ve objeleri ile dekore edilmiş. Ron Arad’ın kırmızı koltuğu, Moooi’nin siyah avizesi, Vitra kanepe, Werner Aisslinger imzalı komodin, her biri farklı bir tarzda döşenmiş 5 odada rastladığınız tasarımların bazıları. Odalar son derece geniş, ferah ve de internet, TV & müzik sistemi gibi teknolojik öğelere de sahip. Mimar Rıfat Ergör’ün imzasını taşıyan otel New York Times’dan ‘tasarım otel’ kategorisinde tam puan almış. Yörenin diğer otellerinin geleneksel dekorasyon dokusu yerine, modern ve minimalist bir uslüp arayanlar için ideal. Otelin mutfağından yükselen harika kokular ise Defne Koryürek imzası taşıyor. Defne Koryürek tarafından oluşturulan menü Türk ve Dünya mutfaklarının bir harmanı. Otelin uçsuz bucaksız manzaralara nazır terasındaki kahvaltısı ise dillere destan. Otelin sahibi Eren Sergen’in için kahvaltı son derece titizlendiği bir mesele: ev yapımı Foccaciolar, kurabiyeler, reçeller, tartlar, tazecik domatesler, salatalıklar, portakal suları özenle ve zarafetle sunuluyor

+90 (0384) 341 6076

 

ROMANTİK KÜÇÜK OTELLER

*MELEKLER EVİ, Ürgüp

Melekler Evi’nin Sevgi, Cennet, Umut, Keyif, Huzur, Hayat ve Hayal isimli, tatlı ve sıcacık odaları daha görür görmez içinizi ısıtıyor ve yüzünüze bir gülümseme yayıyor. Erciyes’in doruklarına kadar uzanan nefis bir manzaraya nazır otel, mimar çift Muammer-Arzu Erinal’in imzasını ve gönülden sevgisini taşıyor.  Yüzlerce yıllık tarihe sahip kaya evlerin restorasyonuna eklenen kemerli taş ev inşaatı sonucu 7 şirin oda ile hizmet veren bu minik butik otelin odaları, antika avize ve gardıroplar, ceviz karyolaları ve kendine ait özel balkonları ile romantik bir atmosfere sahip.

+90 (384) 341 7131

*ASMALI CAVE HOUSE, Uçhisar

Tipik bir Kapadokya evinin restorasyonu sonucu yaratılmış 3 süitten oluşan bu küçük otel, ‘ufak olsun benim olsun’ diyenler için ideal. 20 yıl önce Kapadokya’yı ziyaret ederek yöreye gönül veren Alman bayan Evelyn Kopp, bu evi alarak renove ettirmiş.  Taş duvarların arasında, modern ve gelenekseli buluşturan dekorasyon ile sade ve zevkli bir ortam yaratmış. Sadece kahvaltı servisi yapılan otelde, odalarda mutfak da yer alıyor. Güvercin Vadisine bakan terasındaki manzaralar ise gerçekten huzur verici. Evelyn Kopp’un yöreye bir başka katkısı ise ‘Uçhisar Unfolding’ isimli kitabı.

+90 (536) 356 3064

QUEENS CAVE, Ortahisar, Göreme

Ahşap, taş ve yöresel renklerde kumaş ve çinileri harmanlayan zevkle restore edilmiş ve döşenmiş 8 mağara odası, uçsuz bucaksız muhteşem manzaralara nazır terası, yemyeşil bahçesi, bir tek kuş sütünün eksik olduğu ev yapımı lezzetler ile donatılmış ziyafet sofrasını andıran kahvaltıları ile, Kapadokya’nın sonsuz cömertliğini yansıtan bir cennet köşesi Queens Cave.

+90 (384) 343 3040

4 ODA Ürgüp

Esbelli mahallesinde yer alan eski bir kaya evin restorasyonu sonucu 4 odalı bu ufacık ve şirin otel, küçük, doğal ve samimi deneyimler seven konuklarını ağırlıyor. Binanın taş süslemeleri, nişleri ve mahzeni aynen orjinal hallerinde dururken, zevkli odaları, kütüphane ve piyano köşesi ile 4 oda, Kapadokya’nın masalsı atmosferi ile uyumlu bir vaha adeta.

+ 90 384 341 6080

MİRAS OTEL, Göreme

Kapadokya semaları sabahın erken saatlerinde rengarenk balonların gökyüzüne yükselişi ile şenleniyor. İşte sabahları doğanın uyanışı ile bu nefes kesici manzaraya şahit olmak isterseniz Miras Otel’in her biri farklı tarzda döşenmiş 8 mağara odasından birisinde konaklayıp, sabahları soluğu terasta alabilirsiniz. Otelin yöresel lezzetler sunan kahvaltı ve akşam yemeklerinin de tadına doyum olmuyor.

+90 (384) 271 30 14

 

 

GELENEKSEL TARZIN AĞIR BASTIĞI OTELLER

*ESBELLİ EVİ, Ürgüp

İsmini mahallesinden alan Esbelli sıcak ve samimi atmosferinde misafirlerini evde gibi hissettirmeyi başarıyor. 5 ve 6. Yüzyıllardan kalma mağara evlerin özenli restorasyonu sonucu ortaya çıkan 14 odanın kimisinin şansına orijinal taş merdivenler, kimisine şömineler kimisine de orijinal bacalar düşmüş. Ancak her biri anneannenin el emeği göz nuru dantel perdelerinden, renkli yöresel kilimlerden nasibini almış.

+90 (0384) 341 3395

 

 

ELKEP EVİ CAVE HOUSE, Esbelli Kayası, Ürgüp

Kapadokya’nın butik oteller öncüsü Elkep, Ürgüp’ün en yüksek noktasında Esbelli Kayası’na tünemiş, 23 odadan oluşan bir otel. Her biri farklı şekilde yontulmuş, değişik boyutta oyulmuş, ahşap döşemeli, pirinç karyolalar, antikalar, güvercinlikler ve taştan oyulmuş aynalı makyaj masaları ile bezenmiş odaların her birinin kendine özel terası ve de bazılarının kendine ait hamamı var. Ancak otelin en can alıcı köşesi terası, Erciyes’in tepelerinden Kızılçukur’a kadar uzanan nefes kesici manzaraya nazır kahvaltı yapmak, gününüzü aydınlatıyor. Mekanın sahibi Kapadokya’nın kanyon ve vadilerinde 20 yıl adım adım rehberlik yapmış Haydar Haykır yöreyi avucunun içi gibi bilmenin avantajını konuklarına yaşatıyor; ve misafirlerine harika yürüyüş ve tırmanış rotaları çıkartıyor.

+90  (0384) 341 60 00

KAYAKAPI PREMIUM CAVES, Kayakapı Mahallesi, Ürgüp

UNESCO dünya mirası arasında koruma altında alınan Kayakapı tarihi bir Rum mahallesi. Tüm mahalle çok kapsamlı ve özenli bir restorasyon sonucu Kapadokya’nın ziyaretçilerine ev sahipliği yapar hale geliyor. Ve de mahallenin asıl yerlilerine saygı duruşu olarak odalar ve ortak alanlar, eskiden orada yaşamış zanaatkarların ve ustaların adları ile isimlendiriliyor. Mağara odalar geleneksel tarzda antika mobilya ve aksesuarlar ile dekore edilmiş. Geniş ve ferah odalarının kimisinde hamam, sauna ve havuz bile bulunuyor. Otelin terasında panaromik manzarlara nazır bir havuz, derinliklerinde ise mağara şarap mahseni ve kocaman bir hamam & spa yer alıyor.

+90 (0384) 341 8877

SACRED HOUSE, Ürgüp

250 yıllık bir taş Rum konak Turan Gülcüoğlu rehberliğinde restore edilerek bir otele dönüştürülmüş ve kapılarını 2004 yılında misafirlerine açmış. Medusa başı, Hint ve Kelt alfabesinden levhalar, pirinç yataklar, el yapımı komodin ve sandıklar, orijinal kilimler ve yastıklar, avizeler gibi Yunan, Ermeni ve Osmanlı antika ve sanat eserleri ile bezenmiş 12 farklı odası, Anka’nın İni ve Şövalye gibi isimleri ve loş ve mistik atmosferi ile adeta sihirli ve egzotik bir masal dünyası. Restoranı Osmanlı, Ermeni ve Rum mutfaklarından farklı meze ve lezzetler içeren bir menü sunuyor.

+ 90 384 341 7102

ANATOLIAN HOUSES, Göreme

Arkaik çağlardan Eski Roma’ya, Selçuklu’dan Osmanlı’ya yörenin tarihi zenginliklerini, odalardaki camekanlar içinde sergilediği tarihi eserler ve antika mobilayalar, kilimler ile yaşatan Anatolian Houses adeta bir müze otel. Beş tarihi peri bacasının, Kapadokya bölgesinin karakteristik dokusuna sadık kalınarak gerçekleştirilen renovasyonu sonucu, 19 süit oda yaratılmış. Arkeik Süit, Roma Süiti, Osmanlı Süiti gibi isimler taşıyan her süit zaman tünelinde farklı bir dönemden esinlenerek döşenmiş ve o döneme ait arkeolojik eserler ve dekorasyon objeleri ile bezenmiş. Güvercinlik terasında harika manzaralara nazır jakuzi keyfinden, kemerli ve tünelli yollarla birbirine bağlanan açık ve kapalı havuzda yüzme keyfine, Türk hamamında kurna keyfinden ve spa’da masaj keyfine; geniş ve zevkli ortak alanları da otelde vakit geçirmek için karşı konulmaz bahaneler sunuyor. Geceleri ile otel mumların loş ışığı, tütsülerin aromatik kokusu ve tüllerin gizemi ile ‘binbir gece masalları’ndaki egzotik bir atmosfere bürünüyor.

+90 384 271 2463

ŞIRA OTEL, Uçhisar

Filiz Ve Murat Yankı’nın el emeği göz nuru oteli Şıra, şarap konsepti etrafında derlenmiş. Güvercinlik vadisine tepeden bakan konumda, eski iki kaya evin ustaca renovasyonu sonucu ortaya keyifli ve zevkli 12 odalı sevimli bir otel çıkmış. Yankı çifti şarap ve lezzete olan tutkusunu sofralarda ve kavlarında konukları ile paylaşıyor.   

+90 384 219 30 37

GÜL KONAKLARI, Mustafapaşa (Sinasos)

9.yüzyıla ait iki taş Rum konağının restorasyonu sonucu hayata geçirilen Gül Konakları 4000 metrekarelik bir alana yayılıyor. Her biri geleneksel atmosferde ve farklı tarzda dekore edilmiş 12 odasının yanı sıra otelin, antika gravür koleksiyonu ile bezenmiş salonu, hamamı, kütüphanesi, şırahane müzesi ve gül bahçesi var.

Ancak otelin asıl mahareti mutfakta kendini gösteriyor. Tandırda pişen çorba, gül soslu et, kayısılı yahni, sarma ve testi kebabı gibi harika Osmanlı lezzetleri sunuluyor. Özel olarak hazırlanan yemekleri tatmak için önceden rezervasyon yaptırmak şart.

+90 (0384) 353 54 86

 

 

UYGUN FİYATLI OTELLER

*KAYADAM, Ürgüp

Kayaların içine oyulmuş 6 odalı bu zevkli butik otel, ahşap mobilyalar, Osmanlı çinileri, renkli yöresel kilim ve halılar, el işi örtüler ile bezenmiş odalarında sıcak ve misafirperver bir atmosfer sunuyor. Eğer kalabalık bir aile ya da arkadaş grubuysanız, otele bağlı özel ‘Villa Bacchus’u da kiralayabilirsiniz. Restoranında Osmanlı ve Türk lezzetlerinin tadına varırken, mağara mahzeninde yöresel şarapları tadabilirsiniz.

+90 384 341 6623

*ARAVAN EVİ, Ayvalı Köyü

Ürgüp’e 10km uzaklıkta otantik bir köy olan 5 odalı sıcacık sevimli Ayvalı oteli, sade ve ferah dekorasyonu, güleryüzlü misafirperverliği ve de enfes yerel lezzetleri ile misafirlerini evde gibi hissettirmek için sonsuz bir çaba sergiliyor.

+90 0384 354 5838

KELEBEK OTEL: Göreme

Göreme sırtlarında Göreme kasabası ve açık hava müzesine nazır bir manzarada yer alan Kelebek Otel, geleneksel stilde zevkle döşenmiş 36 oda & süitten oluşan bir kaya otel. Kelebek Otel’in sahibi Ali Yavuz doğma büyüme Göremeli. Ali Bey yöreye o kadar hakim ki, kendisinin liderlik yaptığı gizli rotalarda yürüyüşler ve kuş sütünün eksik olmadığı vadi kahvaltıları gibi organizasyonları sayesinde otelin konukları sadece kendilerine özel deneyimler yaşayabiliyorlar. Ali Bey Kapadokya’nın doğasına, tarihine ve geleneklerine en çok sahip çıkmaya çalışan misyonerlerden. Kapadokya’nın betonlaşmasına karşı yıllarca savaş veren Ali Bey, şimdi de vadilerde güvercin seslerinin yankılanması için kolları sıvamış. 3.000 adet kuş satın alıp, vadide yer alan 40 güvercinliği temizleyip, tamir edip, sansarları uzak tutmak için demir ördürmüş. Yeniden yavrulayan kuşlar sayesinde hem güvercinlerin sayısı artıyor, hem de tarlalarda yeniden güvercin dışkıları doğal gübre olarak kullanılarak, kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel bir tarım yöntemi iken yeniden canlanıyor.

0 384 271 2531

 

PERİMASALI CAVE HOTEL, Mustafapaşa, Ürgüp

9.yüzyıldan kalma bir taş binanın restorasyonu ile 7 odadan oluşan bir otel olarak hizmete geçen Perimasalı otel bizim için biraz fazla geleneksel kalsa da dönemsel promosyonları ile çok uygun fiyatlar sunabiliyor.

+90 384 3535090

 

 

 

YOLCULUK TERAPİSİ KAPADOKYA YAZILARI:

 

NE ZAMAN GİDİLİR?

Aslında Kapadokya 4 mevsim boyunca sizi farklı sürprizlerle karşılayan cömertlikte bir yer. Ancak uzun yürüyüşler ve balon gezileri için ilkbahar ve sonbahar en güzel zamanlar. İleriki ziyaretlerinizde kışın karlar ile kaplanan Kapadokya’nın büyülü ve romantik atmosferini yaşamanızı tavsiye ederim. Temmuz – Ağustos’ta aşırı sıcaklar zamanı yürüyüşler pek mümkün olamıyor.  

 

Zeynep Atılgan Boneval