KAPADOKYA AKTİVİTELERİ

BALONLA DEVR-İ KAPADOKYA

Sabahın çok erken saatlerinde daha güneş doğmadan Göreme’de bir kalabalık yaşanıyor. Fransız, Japon, İtalyan, Yeni Zelandalı, Amerikalı, Kanadalı, Türk her milletten birçok gezgin balon şirketlerinin toplanma alanında bir araya geliyor. Ve eğer hava koşulları izin verirse Göreme Vadisinin bir köşesine dağılınıyor. Gün doğarken şişiriliyor balonlar, ve alacakaranlıkta, peribacalarının arasından gökyüzüne doğru süzülmeye başlıyorsunuz. Gökte ağır ağır ilerlerken, güneşin pembe turuncu ışığının, uykudaki vadiler, kayalar, bağlar, peri bacaları üzerindeki renk oyunlarını izleyerek adeta kendinizden geçiyorsunuz. Bölgenin eşsiz güzelliğini gökyüzünden seyretmek rüya gibi bir deneyim. Eğer denk gelirseniz peri bacalarının karla kaplı olduğu kış aylarında güneşli bir günde daha geç saatte yapılan balon gezileri daha da masalsı oluyor.

Güvenli ve işinde uzman bir balon şirketi seçmek çok önemli, çünkü bazı ticari balon firmalarının dikkatsizlik ve ihmalleri sebebi ile kazalar olabiliyor. Biraz daha pahalı olsa bile tecrübeli pilotlar ile çalışan, rüzgarlı havalarda uçmayı riske atmayacak balon firmalarına yönelmenizde fayda var.

Balon şirketleri: Cappadocia Voyager Balloons: 0 384 2173030, Kapadokya Balloons: 0384 271 24 42

Diğer firmalar: Royal Balloon, Sky Way, Rainbow Balloon

Şirketlerin araçları eğer gün doğumunda uçuşunuz var ise sabah 5 gibi otelinizden alıyor, Göreme’de biraz bekledikten sonra uçuş alanına gidip 10-20 kişilik yere yan yatırılmış sepetlere biniyorsunuz, dolayısı ile sizde yan yatarak başlıyorsunuz, balon gazın etkisi ile hava doldukça düzleşip yükselmeye başlıyor.  Zaman zaman yapılan akşam üstü uçuşları ise günbatımı kızıllığına denk geliyor, onun da ayrı bir keyfi var. Kış aylarında bazen sabahları daha geç uçuşlar yapılabiliyor.

1 saatlik uçuşlar sepetin kaç kişi aldığına göre 100 -175 Euro arası değişiyor, uzun uçuşlar ise 350 Euro
IMG_8916

DOĞADA AT GEZİLERİ

“Güzel Atlar” diyarında, vadiler arasında dörtnala gitmenin keyfini tatmak isteyenler için, muhteşem manzaralar eşliğinde eğitimli atlarla, unutulmaz bir doğa gezisi yapmak mümkün. Eski İpek Yolu kervanı yolunu izleyen rota; değişik şekillerdeki peribacalarının bulunduğu Devrent Vadisi’ni katediyor, Kızılırmak kıyısındaki şirin balıkçıköyü Sarıhıdır’a uğruyor, Paşabağı’nın şapkalı peribacalarını selamlıyor, Çavuşin Köyü’nün kaya evlerini arkada bırakarak Kapadokya’nın bütün güzel vadilerinden geçiyor. Kızılvadi ve Göremede civarında daha kısa ve farklı rotalar izlemek de mümkün.

Nuri Bilge Ceylan’ın Kapadokya’da geçen Kış Uykusu filmini izleyenlerin hatırlayacağı ‘atlara fısıldayan’ at yetiştiricisi Ekrem İlhan gerçekten çok özgün bir karakter. Göreme Kasabasının yerlisi olan Ekrem Abi, Göreme açık hava müzesinin yakınında Dalton at çiftliğini işletiyor. Ata binmek isteyenler için birkaç saatlik veya günlük turlar düzenlenen çiftliğe, sadece Ekrem ile sohbete gelenlerin sayısı da az değil. Size Kapadokya efsanelerini ve de kimsenin bilmediği keşif rotalarını anlatmaktan çekinmeyen Ekrem’I mutlaka ziyaret edin (Dalton Brothers Farm 0532 275 6869)

ekremilhan

İlk kez ata binecekler için ise Kapadokya Ranch’i tavsiye ederim. Sahibi Nico dokuz yıldır Kapadokya’da bu işi yapan bir Fransız. Atları çok iyi eğitilmiş ve sakin. İsteğe göre iki saatlik, günlük veya haftalık tur yapmanız mümkün. İki-üç saatlik bir tur yapmak isterseniz üç farklı rota izleyebiliyorsunuz: Üzengi kanyonu, Gomeda kiliseleri & vadisi ve de Pancarlık Vadisi’ndeki güvercinlikler. (Kapadokya Ranch Nico: 0531 299 8131)

 

BİSİKLET GEZİLERİ

Kapadokya’yı gezmenin bir diğer yolu pedal çevirmek. Zaten ana yollarda bisikletçileri gruplar halinde görebiliyorsunuz. Biraz dağlık ve engebeli oluşu sebebi ile Kapadokya, dağ bisikletçiliği konusunda tecrübe gerektiriyor. En kolay parkur Pancarlık Vadisi – Ortahisar – Ürgüp üçgeni. Diğerli biraz daha zorlu rotalar. (Argeus Turizm: 0383 341 4688)

 

JEEP SAFARİ

Off-road aktiviteleri için çok uygun toprak yollara sahip olan Kapadokya’da günlük jeep safari ya da bölgenin en güzel peribacası vadilerini, kiliseleri, müzeleri ve yeraltışehirlerini üç-dört günde keşfeden Jeep turları yapabilirsiniz. Kamplarda konaklayarak, geceleri kamp ateşinin çevresinde yıldızların altında tamamen doğa ile bütünleşmek isteyen maceracılar için ideal.

 

KIZILIRMAK’TA KANO

Avanos kasabasının ortasından geçen Anadolu’nun en uzun ırmağı Kızılırmak boyu, yörenin en bereketli rotası. Avanos yakınlarındaki Bozca Köyünden başlayarak, Kızılırmak boyunca, tarlalar, köyler, derin kanyonlar arasından geçip, Saruhan’a varan harika bir kano macerası yaşayabilirsiniz.

 

ŞARAP TADIMI & BAĞ BOZUMU

Bölgede üretilen üzümlerle yapılan şarapları tatmak ve de mahzenleri gezmek şarap tutkunları için keyifli bir deneyim. Yörenin Boğazkere, Öküzgözü, Kalecik Karası üzümlerinden yapılan kırmızı şaraplarının iki ünlü markası Turasan ve Kocabağ.   Ayrıca Kavaklıdere’nin Narince ve Chardonney üzümlerinden yapılan Cote D’Avanos beyaz şarabı muhteşem.   Kocabağ’ın hem Ürgüp hem de Uçhisar’da, Turasan’nında Ürgüp’te şarap tadım ve satış mağazası var. (Kocabağ Şarapçılık: 0384 219 2979, Turasan Şarapçılık: 0384 341 4961)   Bağ Bozumu: Yaprakların yeşilinin sararmaya başladığı, üzüm tanelerinin yeşilden siyaha dönüştüğü sonbahar ayları Kapadokya’da bir başka. Eylül’ün ilk günlerinden Ekim ayı başına kadar bağlarda hasat zamanı, ve bölge 4000 yıldan fazla zamandır devam eden şarapçılık geleneğinin kutlamak için şenliklere şahit oluyor.

 

 

 

 

 

YOLCULUK TERAPİSİ KAPADOKYA YAZILARI:

 

NE ZAMAN GİDİLİR?

Aslında Kapadokya 4 mevsim boyunca sizi farklı sürprizlerle karşılayan cömertlikte bir yer. Ancak uzun yürüyüşler ve balon gezileri için ilkbahar ve sonbahar en güzel zamanlar. İleriki ziyaretlerinizde kışın karlar ile kaplanan Kapadokya’nın büyülü ve romantik atmosferini yaşamanızı tavsiye ederim. Temmuz – Ağustos’ta aşırı sıcaklar zamanı yürüyüşler pek mümkün olamıyor.  

 

Zeynep Atılgan Boneval