KAPADOKYA – LES MAISONS DE CAPPADOCE OTEL

 

Fransız estetiği ile Türk misafirperverliğinin buluşması: Maisons de Cappadoce

 

Güvercinlik vadisine bakan harika bir konumda, Kapadokya’nın doğal ve tarihi dokusunu hissettirecek kadar lokal, keyifli ve konforlu bir tatilde olduğumuzu hissettirecek kadar zevkli bir deneyim yaşadığımız Maisons de Cappadoce, gerçekten doğal ve sade ortamlar sevenler için ideal bir seçenek.

 

maisons de cappadoce manzara2(1)

Maison de Cappadocce’nin en güzel tarafı size ait birer ev gibi bağımsız odalarda kendi zamanınıza göre özgürce kalabilmeniz; sonbahar ve kışları odanızda şömine başında yanan odunların çıtır çıtır sesi ve aleverin hipnotize edici görüntüsü eşliğinde şarabınızı yudumlarken, ilkbahar ve yaz günleri terasta günbatımına nazır peynir & şarap keyfi ya da akşam mangal keyfi yapabiliyorsunuz. Her türlü detay ve konforun düşünüldüğü, kilimler, yastıklar, mumlar ve el işi objeler ile tam ayarında dekore edilmiş zevkli odalar, sanki kendi ufak evinizi yaptırmışsınız da içinde yaşıyormuşsunuz hissini yaşatıyor. Tam ayarında diyorum çünkü genelde Kapadokya otellerinde ‘otantik’ olmak adına o kadar fazla aksesuar ve obje yerleştiriliyor ki odalara, oymalı kakmalı şatafatlı abartılı mobilyalar ve tekstil ürünleri ile boğucu ve kitch bir hal alıyror ortamlar. Bir de loşluk romantizm ile eş değermiş inanışı hakim anladığım kadarı ile, zaten az ışık alan mağara ve kaya odalar loş ışıklandırma ile iyice bayık hale getiriliyor. Oysa Maisons de Cappadoce’nin ferah odalarında, lokal dokuyu yansıtan obje ve aksesuarlar boşluklara izin verecek şekilde tam kıvamında yerleştirilmiş.

maisons de cappadoce LAPAILLE

 

Ancak birbirinden bağımsız odalar ve evlerde konaklamak demek, ekibin sizi başı boş bırağı anlamına gelmiyor. Tüm ekip ilgisi, güleryüzü ve içten misafirperverliği ile sıcacık bir yuvada gibi hissettiriyor size. Her türlü talebinizi ve ihtiyacınızı karşılamak için ellerinden gelen herşeyi yapıyorlar. Kayaya oyulmuş şömineli oturma ve yemek odasında, kuş sütünün eksik olmadığı mükellef kahvaltılar da cabası. Tahin pekmezde altın oranı yakalayabildiklerini belirtmeliyim.

 maisons de cappadoce ODA

Peki neden ‘Fransız estetiği ile Türk misafirperverliğinin buluşması’? Çünkü Maisons de Cappadoce’nin Fransa’yı Anadolu’ya bağlayan çok güzel bir öyküsü var. 25 yıl önce Fransız mimar ve gezgin Jacques Avizou ailesi ile beraber Kapadokya’ya gelir. Uçhisar köyünün nefes kesen kuşbakışı manzarası, tarihi mirası ve doğa harikası kaya oluşumları Jacques Avizou’nun aklını başından alır ve kasabaya aşık olan mimar buraya yerleşmeye karar verir. O dönem tamamen değersiz olan 18. ve 19. yüzyıldan kalma yıkık taş evleri, samanlıkları, keçi barınaklarını satın alır. Jacques Bey yerel ustaların yardımını da alarak 10 yıl süresince tüm bu yıkıntıları titiz bir mimari planlama ve proje çalışması sonucu restore eder. Ve de rafine bir estetik zevkle odaları tek tek dekore eder. Ve ortaya çıkan Maison La Paille (Saman Ev) , keçi barınağı Maison Les Chevres, Studio Les Chevres Maison Le Jardin ve Maison La Forge, Uçhisar’ın ilk butik oteli olarak 15 yıl önce işletmeye açılır. Günümüze kadar başka yıkıntılar ve evler de restore edilip tamamlanarak, 15 ayrı evden oluşan butik otel bugünkü halini alır.

 

Jacques Bey’in sağlık problemleri ortaya çıkınca, 2015 Ocak başında otelin işletmesini 17 yıllık dostu Kubilay Bozunoğulları’na devreder. Elai restoranın sahibi Kubilay Bey de Jacques Bey gibi Uçhisar’a gönül vermiş ve de hayatını burada kurmuştur. Bu ortaklık sayesinde Kapadokya’nın ilk gurme restoranı ve en iyi catering firması olan Elai restoran da Maison de Cappadoce’nin bünyesine katılır. Otelin başına da taze kan olarak 16 yıl profesyönel olarak otel satış & pazarlama direktörlüğü ve genel müdürlüğü yapmış, ve de dünyanın en içten gülümsemesine, özenli ve ilgili insan ilişkilerine ve de misafirperverliğe sahip Aslıhan Özgür gelir. İşte bu sayede Maison de Cappadoce’de Fransız estetiği Türk misafirperverliği ile mükemmel bir uyum içinde buluşur.
maisons de cappadoce la forge

MAISONS DE CAPPADOCE’DE KONAKLAKLAMA DENEYİMİ VE ODALAR

Maisons de Cappadocce’nin kaya veya mağara konaklama seçenekleri, orijinal yapıları korunarak ortaya çıkartılmış oda, suit ve villalardan oluşuyor. Her bir oda ve süit farklı renk ve temalarda döşenmiş ve de yöreye özgü kilimler ve avanos çömlekleri ile bezenmiş. Güvercinlik vadisi manzaralarına nazır üç, iki veya tek yatak odalı villaların ise her birinin kendine ait bahçesi ve girişi var. Eğer ailecek veya eş & dost birlikte gitmek istiyorsanız kendinize özel villanızda konaklamak ideal bir seçenek. Kahvaltıların sabahları bir sepet ile kapıya servis edildiği apart süitler ise romantik çiftler için ideal.

Son derece zevkli bir estetik anlayışı yansıtan oda ve villalardan en beğendiklerimiz:

  • 3 yatak odası, şömineli geniş bir salonu ve yemek odası, ve kocaman bir bahçesi olan 6-7 kişilik Maison des Jardin (Bahçe villası)
  • beyaza boyalı taş duvarları ile sade ve ferah atmosferdeki 6-7 Maison des Roses (Güller villası)
  • Yine ferah ve zevkli alternatifler olan 6 kişilik Maison La Paille (Saman villası) ve 4 kişilik Maison Le Mariage (Düğün & Balayı Villası)
  • Balayı suiti olan kaya içine oyulmuş bembeyaz dekorlu şömineli bir oturma odası, geniş bir yatak odası, keyifli bir banyosu, ufak bir açık mutfağı ve manzaralı dev bir terası olan 2 kişilik Studio Les Chevres (Keçi Stüdyosu)
  • şömineli ve açık mutfaklı bir oturma odası, yatak odası ve manzaralı terası ile 2 kişilik Studio La Forge (Demirhane Stüdyosu)
  • 1 yatak odası, açık mutfak, şömine ve terası olan kayalara oyulmuş 2 kişilik Masion Kaya (Kaya Ev)

maisons de cappadoce Kaya

Tel: +90 (0384) 219 28 13

www.cappadoce.com

 

 

YOLCULUK TERAPİSİ KAPADOKYA YAZILARI:

 

 

NE ZAMAN GİDİLİR?

Aslında Kapadokya 4 mevsim boyunca sizi farklı sürprizlerle karşılayan cömertlikte bir yer. Ancak uzun yürüyüşler ve balon gezileri için ilkbahar ve sonbahar en güzel zamanlar. İleriki ziyaretlerinizde kışın karlar ile kaplanan Kapadokya’nın büyülü ve romantik atmosferini yaşamanızı tavsiye ederim. Temmuz – Ağustos’ta aşırı sıcaklar zamanı yürüyüşler pek mümkün olamıyor.  

 

Zeynep Atılgan BONEVAL

 

maisons de cappadoce(1)