DEMİRCİLİ KÖYÜ – URLA – İZMİR

 

 

Urla’ya 15 kilometre uzaklıktaki Demircili Köyü, çam ormanlarının eşlik ettiği kıvrımlı yollardan geçerek ulaştığınız, deniz manzaralarına nazır yeşil ve mavinin içiçe geçtiği tepelik bir alanda kurulmuş, oksijen dolu nefis bir köy. Hala çok az bilinen ve bakir olan köy, muhteşem koyları, ekstrem sporların yapılabileceği doğa sporları kulübü, tamamen organik yiyecekleri ile aslında gizli bir cevher.

 

Demircili Köyü yolu üzerinde yer alan Yörük Aile Evi yemyeşil bir ormanın içinde tamamen doğal ve yerel malzemeler ile hazırlanan müthiş kahvaltılar sunuyor. Altınköy sapağından 200 metre ileride yer alan Yörük Aile Evi, aile sıcaklığında bir atmosferde, klasik müzik eşliğinde, kendi ağıllarında beslenen keçilerin sütü, peyniri ve yoğurtları, bal kaymakları, reçel zeytinleri ve gözlemeleri ile damaklarınızda şenlik yaşatan bir yer. Özellikle çıtır tahinli gözlemesi tadılmaya değer.

Yörük Aile Evi’nden sonra Demircili Köyü’ne ilerleken Titus & Feronia tabelalarını göreceksiniz. 60 dönümlük bir orman arazisinde yer alan Titus & Feronia Motor ve Doğa Sporları Kulübü (TIMODOK) aklınıza gelebilecek bütün doğa sporlarını sunuyor size. Jip safari veya ‘buggy’ler ile arazi gezileri, paintball, ATV, dağ bisikleti, yapay kaya tırmanışı, kampçılık, trekking, outdoor eğitimi, takım çalışması odaklı piknik organizasyonu gibi macera ve adrenalin dolu aktivitelerden arzu ettiğinize katılabilirsiniz. Kulübün bir de kahvaltı veya yemek yiyebileceğiniz bir açık hava restoranı da bulunuyor. Ödüllü bardacık incirleri, zeytin ve şarapları denemeye değer.

 

Demircili köyünün aşağılarında ise pırıl pırıl denizi ile yeşil ve mavinin dostluğunu yaşatan nefis koyları var. Köyün üç koyu bulunuyor: Ada, Bodrum ve Demircili. Demircili Koyu, rengarenk çakıl taşları, pırıl pırıl deniz, geniş bir sahil, arkanızda yemyeşil bir orman ve şezlong şemsiyeler olan bir koy. Demircili Koyu’nun diğer tarafında yer alan Ada Koyu ise balıkçı teknelerinin salındığı, balıkadam adayları deneme dalışları yaptığı, sazlık gölgesinde şezlonglarda güneşlenebileceğiniz, denizin tadını çıkarabileceğiniz bir koy. Demircili Köyü’nün üçüncü koyu olan Bodrum Koyu aslında yörede Cevriye’nin Yeri diye biliniyor. Çünkü koya damgasını vuran Deniz Yıldızı Beach Club, Cevriye Hanım’ın kız kardeşi, annesi ve yeğenleriyle birlikte işlettiği çimenler çiçekler içinde bir plaj tesisi. Denizin hemen kenarında Airai Antik Kenti’ne ait hamam kalıntıları ise, tarihi bir hava estiriyor koyda. Demircili köyünün hemen batısında bulunan yarımada, binlerce yıllık Airai Antik Kenti’nin de izlerini taşıyor. Küçük patikalardan tepeye tırmanarak Antik Kent’e ait eski darphanenin kalıntılarını görebilirsiniz.

Dönüş yolunuzda yol kenarlarında tezgah açan köylülerden organik domates, biber satın alabilir ve yol kenarındaki çınar ve çam ağaçları gölgesinde gözlemesiyle ünlü Çınaraltı Restoran’da meşhur gözlemelerinin tadına bakabilir ve deresinde salınan kaplumbağa sürüsünü seyredebilirsiniz.

 

YOLCULUK TERAPİSİ ALAÇATI, ÇEŞME YARIMADASI, URLA VE CİVARI, KARABURUN, SEFERİHİSAR, FOÇA, İZMİR YAZILARI

 

 

 

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval