TARİHİ URLA KASABASI VE URLA İSKELE KEŞİFLERİ

 

Muhteşem taş binaları ile özgün ve doğal dokusunu koruyan tarihi Urla kasabası ve Urla sahili, yemyeşil tarlaları, at çiftlikleri, dizi dizi bağları, şirin köyleri, Türkiye’nin en iyileri olmaya aday gastronomi durakları ile harika bir bağ, zeytin ve gastronomi rotası sunan Urla civarı gerçekten nefis keşiflere ve deneyimlere ev sahipliği yapıyor.

Bu yazımızda tarihi Urla kasabası ve sahilini mercek altına aldık.

Ayrıca Urla Gastronomi ve Urla Bağ rotası ve de Urla kırsal köyleri hakkındaki keşif ve önerilerimizi https://www.yolculukterapisi.com/urla-koyleri/ yazımızdan okuyabilirsiniz. 

 

TARİHİ URLA KASABASI

Naif, nostaljik ve doğal keşifler sunan tarihi Urla kasabası, telaşsız ruhu, insancıl ve dostane atmosferi, mis gibi havası ile tam anlamı ile Ege zamanını yaşatan bir adres.

 

Ne de olsa Nobel ödüllü Rum şair Yorgo Seferis’in ilham aldığı, mübadele ile Yunanistan’dan gelen Necati Cumalı’ya yuva olmuş, Tanju Okan’ın şifa bulmaya geldiği yer Urla.

 

Rum mimarisinde nefis taş konaklara ev sahipliği yapan Eski Urla‘da, Zafer Caddesi Sanat Sokağı ismini almış, üzerinde ve civarında birçok bina restore edilerek seramik ve resim atölyeleri, özgün el işi butikleri, karakterli ve prensip sahibi kafe ve restoranlara ev sahipliği yapmaya başlamış, bir yandan da eski kitapçı, sahaf, antikacı, terzi, kasap, manifaturacı ve kahvehaneler hala yaşıyor. Eski ve yeninin buluştuğu çok naif, doğal ve gerçek bir ruha sahip.

Sokaklarda dolaşırken arnavutkaldırımı taşların üzerinde göreceğiniz renkli desenler ve hemen her dükkanda rastlayacağınız harika resimler dikkatinizi çekecek, hepsi Urla’lı ressam ve heykeltraş Bilter Anı’nın eseri.

  

 

 

Her sene Nisan sonu Mayıs başı gerçekleşen Uluslararası Urla Enginar Festivali kadim sebze enginar etrafında şekillenen harika bir gelenek, görenek, tarih, gurme ve sanat festivali.

 

TARİHİ URLA KASABASINDA EN SEVDİĞİMİZ ADRESLER 

 • Eski Urla’da iken Necati Cumalı’nın evini ziyaret edin. Yaşar Kemal’in ‘’ Yaşlanmaz Şair Çocuk’’ dediği ünlü şair, oyun ve roman yazarı Necati Cumali 1921’de Urla’da doğdu. 2001 yılında hayata veda etti. Ölümünden sonra yine aynı yıl ‘’ Büyük Şair Ödülü’ne değer bulundu. Ödül eşine verildi. ‘Beni En Sevdiğin Halimle Hatırla’ diyen yazar tam bir Urla aşığıdır. Ünlü yazarın evini, kütüphanesini ziyaret edip ilham bulduğu anılarını gözlemlemek sizleri çok başka duygulara taşıyacak.
 • Urla Tasarım Kütüphanesi‘nin binasını ziyaret edin ve varsa bir etkinliğe katılın. Kapan Camii Sokagı’nda, belediye binasına ve Arasta olarak bilinen Malgaca Pazarı’na birkaç dakikalık yürüyüş mesafesinde, 16. Yüzyıldan kalma üzeri kubbeli tarihi Sıbyan Mektebi, özel bir şahıs tarafından alınarak nefis bir restorasyondan geçerek belirli zamanlarda halka açık özel tasarım kütüphanesine dönüştürülmüş. 
 • Dükkanları tarih kokan bir yer Malgaca pazarı ve Arasta. Geçmişten günümüze tüm değişikliklere ve kentleşmeye rağmen yaklaşık olarak iki asırdır hala daha varlığını sürdürüyor. Huzur duyarak gezeceğiniz bu pazarda halen devam eden ve nesilden nesile devrolan meslekleri el işçiliklerini görebileceksiniz. Adeta 1950-1960 yıllarındaymış gibi nostaljik bir esintiyle yapacağımız bu turdan inanılmaz keyif alacaksınız. Dünyada başka örneği olmayan bir şekilde iç içe inşa edilen Arasta ve Malgaca Pazarı’ndaki otantik görüntü, sizi huzura kavuşturmak için bekliyor… Arasta Çarşısı’nda çınar ağaçları altındaki köy kahvelerinde oturup bir çay veya türk kahvesi içmek gerçekten müthiş bir keyif.
 • Urla Müzik Akademisi UMA’nın harika mimarideki taş binasını görün.
 • Sanat Sokağı üzerinde hem seramik derslerine katılabileceğiniz hem de muhteşem seramik ürünler alabileceğiniz Yıldızca, Çivit Mavi, Keramikos gibi nefis adresler yer alıyor.
 • Urla’lı ressam ve heykeltraş Bilter Anı’nın atölyesi mutlaka dikkatinizi çekecek. Urla’nın sokaklarını ve duvarlarını renklendiren ve şenlendiren bu ressamın atölyesini mutlaka ziyaret edin. 

 

 

KAHVALTI ADRESLERİ  

 • Leone Urla: Türkiye’nin en lezzetli croissant’ları burada iddia ediyoruz! Hele bademlisi yok mu?! Patisserie & Boulangerie konseptindeki kafede, ‘Leone Kahvaltısı’ yanında harika siyez, zerdeçallı, tam buğday ekmek veya Fransız baget gibi fırın ürünleri, nefis bademli, üzümlü, çikolatalı ve sade croissantları, enfes kaşarlı jambonlu veya zeytinli haşhaşlı brioche’ları ile güne başlayıp, nefis kaşarlı jambonlu croissant sandviçleri ve ıspanaklı lor peynirli kişler ile öğle yemeği yiyip, gerçekten efsane lezzette armutlu bademli tart, ekler ve kesince içinden çikolata akan nefis Cruffin ile kendinizden geçebilirsiniz. Ayrıca ev yapımı Granola, süt reçeli Dulce de Leche, kakaolu fındık kreması Pate a Tartiner, özel harmanlı çaylar ve kahveler satın alabilirsiniz. Anneleri Fransız olan 5 kız kardeşin, Fransız gelenekleri ile Türk damak tadı ve görgüsünü buluşturma serüveni olan Leone önce İzmir’de sonra Urla’da en son da Hilltown’da gönülleri fethetti. Fransa’da pastacılık eğitimi alan ablaları İzmir’e döndükten sonra artizan yöntemle hazırladığı kruvasan, ekler, tarte tatin ve kişleri ile ufacık bir Alsancak dükkanında meraklıları ile buluşturuyor. Yıllarca sabaha yetişecek lezzetler için geceleri fırın başında geçiren ablaya daha sonra büyüyen ve çoğalan işletmeleri idare etmek için kardeşler ekleniyor. Ve zamanla Leone bir efsaneye dönüşüyor. 2018’de Urla’da açılan Leone ise ışıl ışıl mekanı ise gerçekten bir vaha. Bizce Leone sırf İzmir’in değil, Türkiye’nin örnek bir markası!  Hacı İsa, Necati Cumalı Cd. No:17
 • Ayerya Çiftliği Butik & Kafesi: Sevgili arkadaşımız Pelin Omuroğlu Balcıoğlu’nun Yağcılar köyü yakınlarında yarattığı enfes Ayerya Rüzgarlı Vadi çiftliğinin organik mahsüllerini sunan bir durağı da tarihi Urlanın kalbindeki Sanat Sokağı’nda yer alıyor. Yöredeki 1500 yıllık bir geleneği devam ettirerek bölgenin eşine az rastlanır ‘erkence’ ağaçlarından topladıkları mahsüller ile Olivurla ismi ile ürettikleri zeytinyağı taze çimen, çağla badem, yeşil elma, enginar aromalarıyla Türkiye’nin en özel butik zeytinyağlarından. Bu lezzet butiğinden çiftliğe ait mahsüller satın alabiliyorsunuz ayrıca yöresel ürünlerle hazırlanmış harika bir kahvaltı da edebiliyorsunuz. Camiatik, Asmalı Çınar Sk. No:3,
 • Kösem Urla: Tarihi bir taş evin tatlı avlusunda, ev rahatlığı ve doğallığında nefis kahvaltıları, zeytinyağlıları, kekleri, tartları, kişleri ile parmak ısırtan bir lezzet durağı. Yeni, Arsalı Sk. no 23

 

KAHVE ADRESLERİ

Baristocrat: Kahve kavurma makineleri üreticisi olan Baristocrat, kahve kavurmayı, demlemeyi, sunmayı gerçekten iyi biliyor. Birçok farklı çeşit kahveyi bulabileceğiniz  3. Dalga Kahve evi Baristocrat, yeni nesil kahve tutkunları için gerçekten enfes kahveler sunuyor. Necati Cumalı Caddesi  No:37A

TATLI ADRESLERİ

 • Hayati Cavide: Urla’nın en yenilerinden Hayati Cavide, sanatçı Hande Bilten’in yarattığı nefis bir kafe, sergi, sohbet ve atölye alanı. Urla’nın en eski binalarından birisinde, iki kemerli odadan oluşan Hayati Cavide, ismi gibi sanki yan yana iki insan gibi gerçekten. İsmini Hande’nin büyükbabası Hayati ve babaannesi Cavide’den alıyor. Atölye ve sergilerin gerçekleştiği alan Hayati, kafe ve sohbetlerin bölüm ise Cavide. Hayati yaşam ile ilgili, Cavide ise sonsuzluk anlamlarını taşıyan isimler. Hande bir yandan 2018’de vefat eden dedesinin hatıralarını, bir yandan da eşi ile olan aşkını yaşatmaya devam ettiriyor Hayati Cavide’de. Mutfağı kurgularken Hande Bilten’in arkadaşı olan şef Dilek Yetkiner ‘çok güzel eklerler yapsak’ diye düşünmüş. Ve Dory’s Kitchen’ın kurucusu Melike Bahçeci ile işbirliğine giderek sunulacak lezzet reçetelerini birlikte yazmaya başlamışlar. Pasta şefi Şef Gizem Sayar’ın maharetli ellerinden çıkan bitter çikolatalı, çikolatalı, limonlu, portakallı eklerler ise Hayati Cavide’nin bir başka özgün ve tadına doyulmayan özelliği. Ayrıca yakında Dilek Yetkiner tuzlu eklerler ile deneysel tatlar sunacak. Kahveleri ise yarımadamızın en güzel kahvecisi Kaffe’den geliyor.Dolayısı ile nefis kahveler içebiliryorsunuz. Hayati Cavide’de farkındalılık ve gelişim seminerleri, papier mache gibi sanat atölyeleri, sohbetler, imza günleri ve mutfak atölyeleri gerçekleşiyor. İlk sergisini Mehmet Güreli’nin eserleri ile başlatan Hayati Cavide’de, duvarları her ay farklı bir sanatçının eserleri kaplayacak. Ayrıca Hayati Cavide’de Seldem Oskay, Toy Toy, Hande Bilten, HNZD Design gibi sanatçı ve tasarımcıların mermer, porselen, papier mache eserleri satılıyor. Hande’nin babaanne ve dedesinin Hayati Cavide’de yaşamaya devam eden aşkını kendi kaleminden dinlemek isterseniz: ‘Hayati kendi köyünün en yakışıklısı, Cavide ise en güzeli. Hayati’nin boyu posu, Cavide’nin saçları dillere destan. Köy yeri, aileler karar veriyor Cavide ile Hayati’nin bir yastıkta kocamasına. Bunu duyan ve Cavide’sini hiç görmeyen Hayati merakla atlıyor beyaz atına başlıyor Cavide’nin babasının çiftliğinin etrafında dolanmaya. Perdenin arasından bakan Cavide, işte o an vurulmuş 60 yıllık yakışıklı yoldaşına. Çok yakışıklı büyükbabamı, en yakışıklı haliyle uğurladık geçen yıl. Ailemizin sessiz bilgesiydi. Babannemin saçları hala çok güzel…’

 • İrmik Hanım Patisserie: Muhteşem bir tatlı diyarı olan İrmik Hanım Patisserie’nin pastaları, kurabiyeleri, kruvasanları ve de özellikle glutensiz katkısız acıbadem kurabiyeleri nefis. Cordon Bleu’da uzun süre eğitim almış bir pasta şefi Esra Özkutlu, Urla’ya gönül verip, buraya yerleşip kendi pastanesini açmış. Keçi sütünden karadutlu, lavantalı ve sakızlı ev yapımı dondurmaları da ayrıca tavsiye olunur. Sanatçılar Sokağı No:81
 • Lief Urla:  Tarihi Urla’nın ara sokaklarında yer alan Lief,  mahallenin nostaljik ve antika dokusuna bir mola verdirip sizi bembeyaz ve pastel bir masal atmosferine sokan, mutlu bir çiçekçi ve tatlı butiği. Mutfak ve yemek eğitimleri alırken tanışan, uyumla zevklerini birleştiren Oylum Erkuş ve Dilek Yıldırmaz’ın yarattığı sıcak  ortamda her gün taze taze hazırlanan sakız kremalı, ceviz krokanlı gibi tek porsiyonluk nefis Fransız pastaları ve kalbinizi ısıtan çiçek aranjmanları da yapıyorlar. tatlılarını denemeden Lief’ten çıkmayın deriz. Yelaltı Mah. Kısmet Sok. No 21/B

 

KAFE & BİSTROLAR 

 • Bitkisel Mutfak: Urla’nın ilk vegan kafesi olan bu yeni kafe, topraktan çıkan mahsüllerin lezzete dönüşmesini misyon edinmiş, iyi ve etik tarımı destekleyen  çok tatlı bir kafe. Filiz Sok. No:27
 • D’as Cantina: Gastronomi mezunu çift Didem ve Alp’in Urla’da açtığı canlı, renkli ve sıcacık Meksika restoranında, hepsi ev yapımı taco, nachos, hamburger, şinitzel, mac & cheese ve margaritalar sunuluyor. Chili con carne nachos, kiwi suyunda marine edilmiş kontrfile taco, karidesli taco ve hamburgerleri gerçeken çok başarılı. Demirciler Sok No:13 

 • Coffeeco Bistronomique Urla: Enfes bir tarihi taş binanın içinde ve avlusunda yer alan Coffeeco, ev yapımı granola, omletler, ekmek üstü lezzetler, focaccio, ızgara kayısı, lor, kabak cekirdegi ve kapya biberli roka salatası, fırın mücver, köz patlıcan, humus, spaghetti, kasap sosis, rozbif hamburger, elmalı galeta, banana bread, tiramisu, cobbler gibi nefis tatlılar, ice coffee, smoothie  ve frozen içecekler, sangria, bloody mary gibi kokteyller ile gerçekten çok keyifli bir bistro & kafe. Çolak sokak No. 1,
 • Leziz kahvaltıların ve öğle yemeklerinin başka bir adresi ise Vourla Fırın Café. Zafer Caddesi üzerinde yer alan Vourla Fırın Café’nin bir de Uzun Sk. No:5 adresinde Vourla Fırın restoranı yer alıyor ki, antik bir taş bina içinde enfes lezzetler ile tadı damağınızda kalacak enfes akşam yemekleri sunuyor.
 • Keçi Café’nin cheesecake’leri ve pastaları, günlük menüsü, gün boyu atıştırmalık lezzetleri de harika. Kahvaltılar ve öğle yemekleri için muhteşem bir adres.
 • Harika kahvaltılar ve kafe lezzetleri için İstifçi Bahçe güzel havalarda yemyeşil bir vaha.
 • Enfes tatlıları, kısır, börek gibi günlük lezzetleri, kahveleri ve sürekli değişen sergileri ile Mia Sanat Kafe huzurlu sıcacık bir dinlenme durağı. (Tatar Cami Sk. 33/a)
   

 

EV YEMEKLERİ ADRESLERİ VE ESNAF LOKANTALARI 

 • Tatarcami sokakta yanyana yer alan Ömre Bedel (No:23) ve Beğendik Abi (No:12) ev yemeği lokantalarının leziz tencere yemekleri gerçekten enfes.

 • Ömre Bedel‘in cibez, nohutlu ıspanak, yayla çorbası, sulu köfte, etli köfte, Urla Güveç ve Sebze Güvecine, meyhane bulguru ve erişteli pilavına, ve de yemek sonrasında tarçınlı karanfilli kurabiye ve çay ikramına bayıldık gerçekten.
 • Esnaf lokantası atmosferindeki Şafak Lokantası‘nın ev yemekleri müthiş.
 • Urla Konal Kafe:  Muhteşem lezzetli Urla mantısı (Kıyma, nohut, karabiber ve soğanlı kızartılmış mantı) ile öğle yemekleri, veya börek, gözleme, sakızlı kurabiye, lor kurabiyesi ve kalburabastı ile tam bir Anadolu köy kahvaltısı adresi (Zafer Cad. No:1)
 • Nefis bir balık pişirici olan Balıkçım Urla (Hacı İsa Mahallesi, Bülent Baratalı Bulvarı No:62)
 • Esnaf lokantası atmosferinde günlük ev yemekleri ve et lezzetleri sunan Merkez Et Lokantası (Kemalpasa Caddesi, No: 3)

 

RESTORANLAR

 • Tarihi Urla’nın Gurmesi: Hiç Lokanta ve Tadım Atölyesi? 150 yıllık tarihi bir taş binada titiz bir restorasyon sonucu hayat bulan Hiç Lokanta ve Tadım Atölyesi, Eski Urla’nın en kıymetli gastronomi cevherleri.  ‘Zeytinin kutsallığına, şarabın büyüsüne ve sofraların birleştiriciliğine inanıyoruz’ diyen Hiç ekibi ve sahibesi Duygu Elakdar ve eşi Ahmed Taha, Bademler köyünde bulunan 60 bin zeytin ağacını barındıran Hiç Zeytin Ormanında ürettikleri zeytinleri, Hiç Zeytin İşliğinde işleyip Hiç Lokanta’da, Urla’nın yöresel mahsülleri ile birlikte harmanlayıp sunuyor. Yüksek tavanları, taş dokuyu ahşap ile bütünleyen doğal atmosferi, nefis lezzetleri ve özenli sunumları ile harika bir lezzet durağı olan Hiç, aynı zamanda çevre dostu, mevsiminde, dürüst üretim, yerel tohuma, sürdürülebilir ve etik tarım, turizm, gastronomiye destek veren  bir  mekanda yemek yemenin iç huzurunu aşılıyor size.  Ev yapımı ekşi maya siyez, karakılçık, karabuğday ekmekleri, yörenin mahsüllerinden oluşan kuru et ve peynir tabakları, sosis tabağı, isli enginar, lorlu ızgara kuşkonmaz, ızgara ahtapot, kaburga etli, kereviz püreli, peynirli, rokalı ile taş fırından pide, buharda pişirilmiş orman otları, pancar ve brüksel lahanalı kuzu pirzola, Ege’ye özgü lavanta olan karabaş reçeli, kestaneli çikolatalı tatlı gibi enfes lezzet kombinasyonları tadabiliyorsunuz Hiç’te. Yemeklerin sunulduğu zarif seramikler Hiç Seramik’in üretimi, Hiç Dükkan size beğendiğiniz organik ürünleri ve seramikleri satın alabilme şansını sunuyor, ve tattığınız özel lezzetlerin yapılışı ile ilgili deneyim yaşamak isterseniz de zeytin işçiliğinde eğitim atölyeleri düzenleyen Urla Cooking Class  yine Hiç’in sunduğu bir başka gastronomi hizmeti.   Zafer Cd. No:52,

 • İspanyol ve İtalyan Esintisi: La Peña, Yazları açık kışları ise kış bahçesine dönüşen ışıl ışıl bir bahçede yer alan La Pena İspanyol ve İtalyan mutfaklarından örneklerden oluşan geniş bir menü sunuyor. Bizim kalbimizi nefis pizzaları ve evin ve bahçenin er köşesine serpiştirilmiş sanat eserleri ile kazandı. Güneşli bir öğlende bahçede harika şaraplar eşliğinde aydınlık bir yemek yemek için veya bir erken akşam yemeği için ideal. Erinç Sokak No:13
 • D’as Cantina: Gastronomi mezunu çift Didem ve Alp’in Urla’da açtığı canlı, renkli ve sıcacık Meksika restoranında, hepsi ev yapımı taco, nachos, hamburger, şinitzel, mac & cheese ve margaritalar sunuluyor. Chili con carne nachos, kiwi suyunda marine edilmiş kontrfile taco, karidesli taco ve hamburgerleri gerçeken çok başarılı. Demirciler Sok No:13 
 • Et Severlerin Favorisi: İzmir’lilerin favori kasabı ve et pişiricisi Seyhan Et, artık Türkiye’nin her yerinden meraklılarını ağırlıyor. Dilerseniz evinize et alabildiğiniz bir kasap olan Seyhan Et, eti pişirmekteki ustalığı ile şaşlık, kuzu lokum, pirzola, kaburga ve köftelerini yemek için gelenler ile dolup taşıyor. Ortamı bir esnaf lokantası gibi sade ve mütevazi, ancak yediğiniz etler hafızanıza kazınıyor. Nur Dikmen Cd. No:20,
 • Ege Mutfağından Mezeler: Eğer arzunuz nefis Ege lezzetlerinden tatmak ise, Ortaya‘nın pancarlı kısır, asma yaprağında hellim, deniz börülceli mücver, çıtır bamya, baklava hamurunda keçi peyniri, Girit ezme, isli et, kokoreç, yaprak ciğer, dana kaburga tartin, ızgara köfte tartin ile sofranızı donatan tabakları tam size göre. Zafer Cad. No: 170 
 • Ocakbaşı sevenler için: Adanalı bir ustanın elinden kuzu etinden zırhla çekilen Adana kebabını,  Antakya’ya özgü Hibeş mezesini tadabileceğiniz Kırmızı Ocakbaşı, leziz bir et lokantası. Kısmet Sk. No: 21/a
 • Meyhane severler: Meyhane stilinde Ege lezzetleri meraklıları için ise Uzun Masa Avlu’yu tavsiye ediyoruz. Zafer Cd. No:69
 • Pizza severler için: Pide hamuruna benzer çıtır bir hamur üzerine bol malzemeli nefis lezzette pizzalar yapan Pizzeria Luna Romana, İtalyan ve Türk ortaklığı ile Urla’da hayat bulan, atmosferi sade, basit ve salaş bir lokanta. Eğer pizza meraklısıysanız bir öğle yemeğinde uğrayıp İster dilim ister tam pizza yiyebilirsiniz. 75. Yıl Cumhuriyet Cd. No:31/F

 

TARİHİ URLA’DA ALIŞVERİŞ ADRESLERİ

 • Harika bir taş binada nitelikli tasarımcılara ait muhteşem bir kıyafet, çanta, şal, aksesuar ve ev dekorasyon objeleri koleksiyonu sunan Ekrou, kesinlikle tasarım meraklıları için uğranması gereken bir adres (Yeni Mahalle Uzun Sk. No:4)
 • Kişiye özel enerji çalışmaları ile tasarlanan rezonans yantraları, geometrik desenlerde bronz ve gümüş tasarımlar sunan mucize dükkanı Miujiza (Yeni Mahalle Uzun Sk. No:4)
 • Orjinal seramik obje, takı, çanakları ile Kün Tasarım seramik meraklıları için nefis bir adres (Tatar Cami Sk. 33/a)

 • Camii Atik Mahallesi Arasta Çarşısı içinde yer alan Kekliktepe ise enfes zeytinyağları ve sabunları ile mutlaka uğranması gereken bir durak.
 • Nefis kıyafet tasarımları ile İstifçi, el işi hediyelik eşyalar ve ikinci el kitaplar ile Enginar Hediyelik, el yapımı takılar ile Amber, antika mobilayalar, aydınlatmalar, aksesuarlar ile Eflatun Antika, antikaları, tasarım yastık ve ev aksesuarları ile Antre, Kitapçı & Kafe Huzurla, Sanatçılar Sokağı üzerindeki diğer ziyarete değer adresler.
 • Necati Cumalı caddesi ile Zafer Sokağın kesiştiği yerde yer alan Dükkan, girişi antikacı dükkanı olan ev sıcaklığı ortamında Ege lezzetleri sunan bir lezzet durağı.
 • Tarihi Urla tamirhane binasında her hafta cumartesi günü kurulan Urla Kadın Üretici Pazarı’nda ise, Urla Belediyesi ve Urla kent Konseyi Kadın Meclisi işbirliğiyle kurulmuş olan Urla Kadın Üretici Pazarı’nda yer alan Urlalı hanımlara ait el emeği örgülerinin, takıların, süs eşyalarının yanı sıra organik sebze meyve ve gıdalar satılıyor.

 

URLA SAHİLDE YER ALAN SEVDİĞİMİZ ADRESLER 

 • Ünal Kardeşler Katmer Salonu: Urla iskelesinde denize sıfır masalarda eşsiz manzarasıyla yöreye özgü Katmer lezzeti ile kahvatlı. Katmer çoğu yörede tatlı olarak bilinir ancak Urla katmeri ise yumurtaya bulayıp yağda kızartılmış hamur katmanları.  Hafif gözleme kıvamında, peynirli, maydanozlu, patatesli, kıymalı, kaşarlı ya da karışık yapılıyor. Yanında da ev yapımı ayran ile muhteşem bir lezzet. (Urla İskelesi, Maraşel Fevzi Çakmak Cad. No:12)
 • Urla sahildeki Yengeç ve Sahil en sevdiğimiz balıkçılar.
 • Şimdi bir İzmir sevdalısı olan dünyaca ünlü şair Yorgo Seferis’in doğduğu ve yaşadığı taş ev restore edilerek, restaurant, otel ve sanat galerisi barındıran bir mekana dönüştürüldü. Nefis mimarideki binayı mutlaka görün.  (Yorgo Seferis Kimdir? 1900 yılında İzmir’de doğan şair Çağdaş Yunan şiirinin en büyük ustalarındandır. Yorgo Seferis’ çocukluk yıllarını kışları İzmir’de, yazları ise Urla’da geçirdi. Tam bir İzmir ve Urla aşığıdır. Yaptığı söyleyişilerde ilham kaynağının da İzmir ve Urla olduğunu söyler usta şair. Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla birlikte babası, ailesini de yanına alarak Atina’ya göç etti. İşte o zaman başladı hasret Seferis için. Bu hasret unutulmaz dizelerin sahibi Nobel Ödüllü bir şair yarattı. Yıllar sonra İzmir’de yaşadığı evinin yıkılıp yerine kocaman binalar yapıldığını, Urla’daki evinin ise bir harabeye döndüğünü gördüğünde Seferis şu dizeleri yazdı.. “Nasıl ki kalkar, doğup büyüdüğün şehre gidersin bir gece ve bakarsın temelinden yıkılıp yeniden kurulmuş o şehir ve yakalamaya çalışırsın geçen yılları onları yeniden bulmanın umudu içinde. ”)
   
 • İskele’nin hemen arkasında yer alan Klazomenia Antik kenti ve zeytin işliği dünyanın en eski zeytin işleme ve zeytinyağı merkezlernden birisi olarak ziyareti hak ediyor.
 • Urla sahilde Pazar günleri kurulan semt pazarı ise renkli bir pazar keyfi sunuyor.

 

 

 

 

 

 

URLA OTELLERİ

Tarihi Urla’da yer alan oteller:

 • Mitera 1905, Girit kökenli bir ailenin torunu olarak İzmir’de dünyaya gelen Mehtap Süner Susuzlu, kaleme aldığı “Şimdi Evimdeyim” isimli aile öyküsünden yola çıkarak hayat vermis bu otele. Kapısından içeri girdiğinizde, ince ince bezenmiş mobilya, antika, tekstil, obje, aksesuar, tablo ve fotoğrafları ile bir aile masalına dahil olduğunuz hissi veren bir konukevi gerçekten Mitera 1905. Tarihi 1905’lere uzanan taş bir Rum konağın özenle restore edilmesi sonucu yaşam bulan sadece 2 odalı Mitera 1905, buram buram tarih ve yaşanmışlık kokan bir Öykü Evi adeta. Ege ve Urla’nın geçmişinde yer alan Minos Uygarlığı ve Klazomenia Antik Kenti’ne ait eserleri duvarlarında sergilerken, otelin her mobilyası ve aksesuarı geçmişin izlerini taşıyan antika parçalar. Özellikle otelde yer alan ‘Eskiden’ isimli köşe, Mehtap Hanım’ın anlatmak istediği hikayeleri ve otelin restorasyonu sırasında ortaya çıkarılan antikaları sergiliyor. Kahvaltılarında ve gün boyu, el yapımı turunç ve portakal reçellerini, limon lorunu, bahçedeki narlardan hazırlanmış nar ekşisini, ev yapımı likör ve çikolatalarını, Girit lezzetlerini tadıp, dilerseniz bakkalından satın alabiliyorsunuz. Yeni, Erinç Sk. No:33 
 • Fiori Otel, sanki bir dostunuzun evine misafirliğe gitmiş gibi rahat, huzurlu ve keyifli bir ortam ve ev sahipliği sunuyor Fiori. Urla’nın merkezinde Sanay Sokağını dik kesen, kalabalıklardan uzak Malgaca Pazarına beş dakika yürüme mesafesinde yer alan Fiori, ismini Urla’nın ev sahipliği yaptığı İtalyan Fiori ailesinin zengin yaşanmışlıklarına bir selam olarak almış. İç mimar Güldal Özdil ve mühendis Selçuk Özdil çifti, Çiçekli ev, Ağaçlı Ev ve Otlu Ev isimlerini verdikleri 3 ayrı binada ve evler arasında yer alan Urla manzaralı geniş teras ve bahçede misafirlerini ağırlıyorlar. Yeni, Atay Sk. No:26
 • Art Design Hotel, Urla’nın merkezinde sanat sokağına çok yakın bir konumda tarihi bir rum binasından dönüştürülerek, rafine bir gusto ile döşenmiş, 4 odalı bir butik otel. Son derece hoş, zevkli ve yaratıcı tasarım ve dekorasyonu, mis kokan tertemiz odaları, kışın şöminesi, yazın minicik bahçesi, nefis kahvaltıları, ince ince düşünülmüş detayları ile insanı mutlu eden bir otel. Atay Sk. No:39
 • Narı Mor: İsmini bahçesinde yetişen mor renkli nar veren ağacından alan bu yeni otel, eski Urla’nın yürüyüş mesafesinde ancak kendisine ait büyük bir bahçede sessiz sakin bir lokasyonda yer alan tarihi bir Urla evi restorasyonu sonucu geleneksel dokuyu koruyan nefis bir otel. Camiatik Mah. Sümbüllü Çeşme Sk. No:15 
 •  Pintura Otel, Urla’nın kalbinin attığı Sanat Sokağı’nı dik kesen bir sokakta yer alan 6 odalı Pintura aynı anda bir butik otel ve sanat galerisi. Modern ve klasik stilleri uyum içerisinde harmanlayan keyifli, konforlu ve ferah bir otel. Yeni Filiz Sk. No:21
 • Yeni Filiz Sokağında açılacak Mahvel Konağını dört gözle bekliyoruz. Çünkü binası gerçekten görkemli ve muhteşem bir tarihi bina.

Urla Sahilde Yer alan Oteller:

 • Limanevi Otel: Urla İskelesinin hemen arkasında yer alan bu zevkli butik otel, tarihi bir Rum taş evini nefis bir restorasyonu ile bembeyaz deniz temalı keyifli bir otele ve de tatlı bir kafeye dönüştürülme hikayesi. 2126. Sk. No. 15,
 • Urla iskelede nefis rıhtım manzarasına nazır 1820’lere ait olan tarihi gümrük binasının konseptini uygulayan Urla Pier, 
 • Urla Sahil’de çok tatlı bir butik otel olan Batis Inn,
 • Urla sahile beş dakika yürüyüş mesafesinde zarif bir otel olan Maison Vourla
 • Urla sahile yakın uygun fiyatlı tatlı bir pansiyon otel olan Zeytin Otel

 

 

 

YOLCULUK TERAPİSİ ALAÇATI, ÇEŞME YARIMADASI, URLA VE CİVARI, KARABURUN, SEFERİHİSAR, FOÇA, İZMİR YAZILARI

 

 

 

 

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval