URLA

 

 

Çeşme yarımadasında aradığınız naif, özgün ve doğal keşifler ise rotanızı, telaşsız ruhu, insancıl ve dosthane atmosferi, mis gibi havası ile tam bir Ege kasabası olan Urla’ya çevirmenizi tavsiye ederiz.

Muhteşem taş binaları ile özgün ve doğal dokusunu koruyan Eski Urla kasabası, harika balıkçıları ile sakin Urla sahili, yemyeşil tarlaları, at çiftlikleri, dizi dizi bağları, şirin köyleri ile nefis bir keşif Urla.

Ne de olsa Nobel ödüllü Rum şair Yorgo Seferis’in ilham aldığı, mübadele ile Yunanistan’dan gelen Necati Cumalı’ya yuva olmuş, Tanju Okan’ın şifa bulmaya geldiği yer Urla.

 

Rum mimarisinde nefis taş konaklara ev sahipliği yapan Eski Urla‘da, Zafer Caddesi Sanat Sokağı ismini almış, üzerinde ve civarında birçok bina restore edilerek seramik ve resim atölyeleri, özgün el işi butikleri, karakterli ve prensip sahibi kafe ve restoranlara ev sahipliği yapmaya başlamış, bir yandan da eski kitapçı, sahaf, antikacı, terzi, kasap, manifaturacı ve kahvehaneler hala yaşıyor. Eski ve yeninin buluştuğu çok naif, doğal ve gerçek bir ruha sahip.

Sokaklarda dolaşırken arnavutkaldırımı taşların üzerinde göreceğiniz renkli desenler ve hemen her dükkanda rastlayacağınız harika resimler dikkatinizi çekecek, hepsi Urla’lı ressam ve heykeltraş Bilter Anı’nın eseri.

  

Eski Urla’da iken Necati Cumalı’nın evi ve Urla Müzik Akademisi UMA’nın harika mimarideki taş binalarını mutlaka görün.

Her sene Nisan sonu Mayıs başı gerçekleşen Uluslararası Urla Enginar Festivali kadim sebze enginar etrafında şekillenen harika bir gelenek, görenek, tarih, gurme ve sanat festivali.

 

 

En Sevdiğimiz Urla Adresleri:

Leone Urla: Türkiye’nin en lezzetli croissant’ları burada iddia ediyoruz! Hele bademlisi yok mu?! Patisserie & Boulangerie konseptindeki kafede, ‘Leone Kahvaltısı’ yanında harika siyez, zerdeçallı, tam buğday ekmek veya Fransız baget gibi fırın ürünleri, nefis bademli, üzümlü, çikolatalı ve sade croissantları, enfes kaşarlı jambonlu veya zeytinli haşhaşlı brioche’ları ile güne başlayıp, nefis kaşarlı jambonlu croissant sandviçleri ve ıspanaklı lor peynirli kişler ile öğle yemeği yiyip, gerçekten efsane lezzette armutlu bademli tart, ekler ve kesince içinden çikolata akan nefis Cruffin ile kendinizden geçebilirsiniz.

Ayrıca ev yapımı Granola, süt reçeli Dulce de Leche, kakaolu fındık kreması Pate a Tartiner, özel harmanlı çaylar ve kahveler satın alabilirsiniz. Anneleri Fransız olan 5 kız kardeşin, Fransız gelenekleri ile Türk damak tadı ve görgüsünü buluşturma serüveni olan Leone önce İzmir’de sonra Urla’da en son da Hilltown’da gönülleri fethetti. Fransa’da pastacılık eğitimi alan ablaları İzmir’e döndükten sonra artizan yöntemle hazırladığı kruvasan, ekler, tarte tatin ve kişleri ile ufacık bir Alsancak dükkanında meraklıları ile buluşturuyor. Yıllarca sabaha yetişecek lezzetler için geceleri fırın başında geçiren ablaya daha sonra büyüyen ve çoğalan işletmeleri idare etmek için kardeşler ekleniyor. Ve zamanla Leone bir efsaneye dönüşüyor. 2018’de Urla’da açılan Leone ise ışıl ışıl mekanı ise gerçekten bir vaha. Bizce Leone sırf İzmir’in değil, Türkiye’nin örnek bir markası!  Hacı İsa, Necati Cumalı Cd. No:17

Hayati Cavide: Urla’nın en yenilerinden Hayati Cavide, sanatçı Hande Bilten’in yarattığı nefis bir kafe, sergi, sohbet ve atölye alanı.

Urla’nın en eski binalarından birisinde, iki kemerli odadan oluşan Hayati Cavide, ismi gibi sanki yan yana iki insan gibi gerçekten. İsmini Hande’nin büyükbabası Hayati ve babaannesi Cavide’den alıyor. Atölye ve sergilerin gerçekleştiği alan Hayati, kafe ve sohbetlerin bölüm ise Cavide. Hayati yaşam ile ilgili, Cavide ise sonsuzluk anlamlarını taşıyan isimler. Hande bir yandan 2018’de vefat eden dedesinin hatıralarını, bir yandan da eşi ile olan aşkını yaşatmaya devam ettiriyor Hayati Cavide’de.

Mutfağı kurgularken Hande Bilten’in arkadaşı olan şef Dilek Yetkiner ‘çok güzel eklerler yapsak’ diye düşünmüş. Ve Dory’s Kitchen’ın kurucusu Melike Bahçeci ile işbirliğine giderek sunulacak lezzet reçetelerini birlikte yazmaya başlamışlar. Pasta şefi Şef Gizem Sayar’ın maharetli ellerinden çıkan bitter çikolatalı, çikolatalı, limonlu, portakallı eklerler ise Hayati Cavide’nin bir başka özgün ve tadına doyulmayan özelliği. Ayrıca yakında Dilek Yetkiner tuzlu eklerler ile deneysel tatlar sunacak.

Kahveleri ise yarımadamızın en güzel kahvecisi Kaffe’den geliyor.Dolayısı ile nefis kahveler içebiliryorsunuz.

Hayati Cavide’de farkındalılık ve gelişim seminerleri, papier mache gibi sanat atölyeleri, sohbetler, imza günleri ve mutfak atölyeleri gerçekleşiyor.

İlk sergisini Mehmet Güreli’nin eserleri ile başlatan Hayati Cavide’de, duvarları her ay farklı bir sanatçının eserleri kaplayacak.

Ayrıca Hayati Cavide’de Seldem Oskay, Toy Toy, Hande Bilten, HNZD Design gibi sanatçı ve tasarımcıların mermer, porselen, papier mache eserleri satılıyor.

Hande’nin babaanne ve dedesinin Hayati Cavide’de yaşamaya devam eden aşkını kendi kaleminden dinlemek isterseniz: ‘Hayati kendi köyünün en yakışıklısı, Cavide ise en güzeli. Hayati’nin boyu posu, Cavide’nin saçları dillere destan. Köy yeri, aileler karar veriyor Cavide ile Hayati’nin bir yastıkta kocamasına. Bunu duyan ve Cavide’sini hiç görmeyen Hayati merakla atlıyor beyaz atına başlıyor Cavide’nin babasının çiftliğinin etrafında dolanmaya. Perdenin arasından bakan Cavide, işte o an vurulmuş 60 yıllık yakışıklı yoldaşına. Çok yakışıklı büyükbabamı, en yakışıklı haliyle uğurladık geçen yıl. Ailemizin sessiz bilgesiydi. Babannemin saçları hala çok güzel…’

 

 

 

 

 

Necati Cumalı Caddesi üzerinde 3. Dalga Kahve evi Baristocrat, yeni nesil kahve tutkunları için gerçekten enfes kahveler sunuyor.

La Peña, Yazları açık kışları ise kış bahçesine dönüşen ışıl ışıl bir bahçede yer alan La Pena İspanyol ve İtalyan mutfaklarından örneklerden oluşan geniş bir menü sunuyor. Bizim kalbimizi nefis pizzaları ve evin ve bahçenin er köşesine serpiştirilmiş sanat eserleri ile kazandı.

Güneşli bir öğlende bahçede harika şaraplar eşliğinde aydınlık bir yemek yemek için veya bir erken akşam yemeği için ideal. Erinç Sokak No:13

 

 

 

Sanat Sokağı üzerinde gün boyu ziyareti hak eden adresler şöyle:

 • 150 yıllık tarihi bir taş binada titiz bir restorasyon sonucu hayat bulan Hiç Lokanta ve Tadım Atölyesi, Urla’nın en yeni cevheri.  ‘Zeytinin kutsallığınai şarabın büyüsüne ve sofraların birleştiriciliğine inanıyoruz’ diyen Hiç ekibi, Bademler köyünde bulunan Hiç Zeytin Ormanında ürettikleri zeytinleri, Hiç Zeytin İşliğinde işleyip Hiç Lokanta’da, Urla’nın sunduğu mahsüller ile birlikte sunuyor. Yüksek tavanları, taş dokuyu ahşap ile bütünleyen doğal atmosferi, nefis lezzetleri ve özenli sunumları ile harika bir lezzet durağı olan Hiç, aynı zamanda çevre dostu, mevsiminde, dürüst üretim, yerel tohuma, sürdürülebilir ve etik tarım, turizm, gastronomiye destek veren  bir  mekanda yemek yemenin iç huzurunu aşılıyor size.

 • Leziz kahvaltıların ve öğle yemeklerinin başka bir adresi ise Vourla Fırın Café. Zafer Caddesi üzerinde yer alan Vourla Fırın Café’nin bir de Uzun Sk. No:5 adresinde Vourla Fırın restoranı yer alıyor ki, antik bir taş bina içinde enfes lezzetler ile tadı damağınızda kalacak enfes akşam yemekleri sunuyor.

 • Keçi Café’nin cheesecake’leri ve pastaları, günlük menüsü, gün boyu atıştırmalık lezzetleri de harika. Kahvaltılar ve öğle yemekleri için muhteşem bir adres.

 • Harika kahvaltılar ve kafe lezzetleri için İstifçi Bahçe güzel havalarda yemyeşil bir vaha.
 • Meyhane stilinde Ege lezzetleri meraklıları için ise Uzun Masa Avlu’yu tavsiye ediyoruz.

 • Muhteşem bir tatlı diyarı olan İrmik Hanım Patisserie’nin pastaları, kurabiyeleri, ve kruvasanları nefis.
 • Esnaf lokantası atmosferindeki Şafak Lokantası‘nın ev yemekleri müthiş.
 • Urla Konal Kafe:  Muhteşem lezzetli Urla mantısı (Kıyma, nohut, karabiber ve soğanlı kızartılmış mantı) ile öğle yemekleri, veya börek, gözleme, sakızlı kurabiye, lor kurabiyesi ve kalburabastı ile tam bir Anadolu köy kahvaltısı adresi (Zafer Cad. No:1)

 

 • Sanat Sokağı üzerinde hem seramik derslerine katılabileceğiniz hem de muhteşem seramik ürünler alabileceğiniz Yıldızca, Çivit Mavi, Keramikos gibi nefis adresler yer alıyor.

 • Urla’lı ressam ve heykeltraş Bilter Anı’nın atölyesi mutlaka dikkatinizi çekecek. Urla’nın sokaklarını ve duvarlarını renklendiren ve şenlendiren bu ressamın atölyesini mutlaka ziyaret edin.

 • Nefis kıyafet tasarımları ile İstifçi, el işi hediyelik eşyalar ve ikinci el kitaplar ile Enginar Hediyelik, el yapımı takılar ile Amber, antika mobilayalar, aydınlatmalar, aksesuarlar ile Eflatun Antika, antikaları, tasarım yastık ve ev aksesuarları ile Antre, Kitapçı & Kafe Huzurla, Sanatçılar Sokağı üzerindeki diğer ziyarete değer adresler.

Eski Urla’da Sanat Sokağı civarında diğer ziyarete değer adresler:

Tatarcami sokakta yanyana yer alan Ömre Bedel (No:23) ve Beğendik Abi (No:12) ev yemeği lokantalarının leziz tencere yemekleri gerçekten enfes.

Ömre Bedel‘in cibez, nohutlu ıspanak, yayla çorbası, sulu köfte, etli köfte, Urla Güveç ve Sebze Güvecine, meyhane bulguru ve erişteli pilavına, ve de yemek sonrasında tarçınlı karanfilli kurabiye ve çay ikramına bayıldık gerçekten.

 

Pide hamuruna benzer çıtır bir hamur üzerine bol malzemeli nefis lezzette pizzalar yapan Pizzeria Luna Romana, İtalyan ve Türk ortaklığı ile Urla’da hayat bulan, atmosferi sade, basit ve salaş bir lokanta. Eğer pizza meraklısıysanız bir öğle yemeğinde uğrayıp İster dilim ister tam pizza yiyebilirsiniz. 75. Yıl Cumhuriyet Cd. No:31/F

Nefis bir balık pişirici olan Balıkçım Urla (Hacı İsa Mahallesi, Bülent Baratalı Bulvarı No:62)

Esnaf lokantası atmosferinde günlük ev yemekleri ve et lezzetleri sunan Merkez Et Lokantası (Kemalpasa Caddesi, No: 3)

 

Enfes tatlıları, kısır, börek gibi günlük lezzetleri, kahveleri ve sürekli değişen sergileri ile Mia Sanat Kafe huzurlu sıcacık bir dinlenme durağı. (Tatar Cami Sk. 33/a)

Arasta Çarşısında çınar ağaçları altındaki köy kahvelerinde oturup bir çay veya türk kahvesi içmek gerçekten müthiş bir keyif.

Harika bir taş binada nitelikli tasarımcılara ait muhteşem bir kıyafet, çanta, şal, aksesuar ve ev dekorasyon objeleri koleksiyonu sunan Ekrou, kesinlikle tasarım meraklıları için uğranması gereken bir adres (Yeni Mahalle Uzun Sk. No:4)

 

Kişiye özel enerji çalışmaları ile tasarlanan rezonans yantraları, geometrik desenlerde bronz ve gümüş tasarımlar sunan mucize dükkanı Miujiza (Yeni Mahalle Uzun Sk. No:4)

Orjinal seramik obje, takı, çanakları ile Kün Tasarım seramik meraklıları için nefis bir adres (Tatar Cami Sk. 33/a)

Camii Atik Mahallesi Arasta Çarşısı içinde yer alan Kekliktepe ise enfes zeytinyağları ve sabunları ile mutlaka uğranması gereken bir durak.

Tarihi Urla tamirhane binasında her hafta cumartesi günü kurulan Urla Kadın Üretici Pazarı’nda ise, Urla Belediyesi ve Urla kent Konseyi Kadın Meclisi işbirliğiyle kurulmuş olan Urla Kadın Üretici Pazarı’nda yer alan Urlalı hanımlara ait el emeği örgülerinin, takıların, süs eşyalarının yanı sıra organik sebze meyve ve gıdalar satılıyor.

Necati Cumalı Caddesi üzerinde Necati Cumalı Evi’nin yanı başında harika bir taş binada yeni açılan 15 Eylül ise, nefis avlusu ve zevkle dekore edilmiş keyifli taş binasında, hem bistro & kafe lezzetleri hem de canlı caz konserleri ile Eski Urla’nın gündüz ve gecelerine rafine bir canlılık getirdi. 15 Eylül bazı haftasonları 2. El Pazarı düzenliyor ve nefis vintage eşyalar satın alabiliyorsunuz.

 

Necati Cumalı caddesi ile Zafer Sokağın kesiştiği yerde yer alan Dükkan,girişi antikacı dükkanı olan ev sıcaklığı ortamında Ege lezzetleri sunan bir lezzet durağı.

 

 

 

URLA OTELLERİ

 • Mitera 1905, Girit kökenli bir ailenin torunu olarak İzmir’de dünyaya gelen Mehtap Süner Susuzlu, kaleme aldığı “Şimdi Evimdeyim” isimli aile öyküsünden yola çıkarak hayat vermis bu otele. Kapısından içeri girdiğinizde, ince ince bezenmiş mobilya, antika, tekstil, obje, aksesuar, tablo ve fotoğrafları ile bir aile masalına dahil olduğunuz hissi veren bir konukevi gerçekten Mitera 1905. Tarihi 1905’lere uzanan taş bir Rum konağın özenle restore edilmesi sonucu yaşam bulan sadece 2 odalı Mitera 1905, buram buram tarih ve yaşanmışlık kokan bir Öykü Evi adeta. Ege ve Urla’nın geçmişinde yer alan Minos Uygarlığı ve Klazomenia Antik Kenti’ne ait eserleri duvarlarında sergilerken, otelin her mobilyası ve aksesuarı geçmişin izlerini taşıyan antika parçalar. Özellikle otelde yer alan ‘Eskiden’ isimli köşe, Mehtap Hanım’ın anlatmak istediği hikayeleri ve otelin restorasyonu sırasında ortaya çıkarılan antikaları sergiliyor. Kahvaltılarında ve gün boyu, el yapımı turunç ve portakal reçellerini, limon lorunu, bahçedeki narlardan hazırlanmış nar ekşisini, ev yapımı likör ve çikolatalarını, Girit lezzetlerini tadıp, dilerseniz bakkalından satın alabiliyorsunuz. Yeni, Erinç Sk. No:33 
 • Fiori Otel, sanki bir dostunuzun evine misafirliğe gitmiş gibi rahat, huzurlu ve keyifli bir ortam ve ev sahipliği sunuyor Fiori. Urla’nın merkezinde Sanay Sokağını dik kesen, kalabalıklardan uzak Malgaca Pazarına beş dakika yürüme mesafesinde yer alan Fiori, ismini Urla’nın ev sahipliği yaptığı İtalyan Fiori ailesinin zengin yaşanmışlıklarına bir selam olarak almış. İç mimar Güldal Özdil ve mühendis Selçuk Özdil çifti, Çiçekli ev, Ağaçlı Ev ve Otlu Ev isimlerini verdikleri 3 ayrı binada ve evler arasında yer alan Urla manzaralı geniş teras ve bahçede misafirlerini ağırlıyorlar. Yeni, Atay Sk. No:26
 • Art Design Hotel, Urla’nın merkezinde sanat sokağına çok yakın bir konumda tarihi bir rum binasından dönüştürülerek, rafine bir gusto ile döşenmiş, 4 odalı bir butik otel. Son derece hoş, zevkli ve yaratıcı tasarım ve dekorasyonu, mis kokan tertemiz odaları, kışın şöminesi, yazın minicik bahçesi, nefis kahvaltıları, ince ince düşünülmüş detayları ile insanı mutlu eden bir otel. Atay Sk. No:39
 • Pintura Otel, Urla’nın kalbinin attığı Sanat Sokağı’nı dik kesen bir sokakta yer alan 6 odalı Pintura aynı anda bir butik otel ve sanat galerisi. Modern ve klasik stilleri uyum içerisinde harmanlayan keyifli, konforlu ve ferah bir otel. Yeni Filiz Sk. No:21
 • Yeni Filiz Sokağında açılacak Mahvel Konağını dört gözle bekliyoruz. Çünkü binası gerçekten görkemli ve muhteşem bir tarihi bina.

 

 

URLA SAHİLDE YER ALAN ADRESLER 

 • Ünal Kardeşler Katmer Salonu: Urla iskelesinde denize sıfır masalarda eşsiz manzarasıyla yöreye özgü Katmer lezzeti ile kahvatlı. Katmer çoğu yörede tatlı olarak bilinir ancak Urla katmeri ise yumurtaya bulayıp yağda kızartılmış hamur katmanları.  Hafif gözleme kıvamında, peynirli, maydanozlu, patatesli, kıymalı, kaşarlı ya da karışık yapılıyor. Yanında da ev yapımı ayran ile muhteşem bir lezzet. (Urla İskelesi, Maraşel Fevzi Çakmak Cad. No:12)
 • Urla sahildeki Yengeç ve Sahil en sevdiğimiz balıkçılar.
 • Şair Yorgo Seferis’in doğduğu taş ev restore edilerek otel olarak ziyarete açıldı. Nefis mimarideki binayı mutlaka görün
 • İskele’nin hemen arkasında yer alan Klazomenia Antik kenti ve zeytin işliği dünyanın en eski zeytin işleme ve zeytinyağı merkezlernden birisi olarak ziyareti hak ediyor.
 • Urla sahilde Pazar günleri kurulan semt pazarı ise renkli bir pazar keyfi sunuyor.

 

 

 

Urla Bağ Rotası:

Bağlar arasında dolaşmak, şaraphaneler ve mahzenler gezmek, yörenin üzümlerinin nasıl harika şaraplara dönüştüğünü öğrenmek ve tatmak için Urla Bağ Yolu kaçırılmaz bir fırsat. Bir gece Urla Bağ Evinde konaklayıp, 5 farklı üretici (haritada yer alan Limantepe daha açılmadı) ziyaret ederek,  iki günlük harika bir gurme rota gerçekleştirebilirsiniz.

Roma İmparatorluğu döneminde Urla’nın şaraplarının tadı o kadar ünlüymüş ki, Roma İmparatoru Domitianus kıskançlığından Urla bağlarının yakılmasını emretmiş. Şaraplarına ve bağlarına kıyamayanlar imparatoru vazgeçirmeyi başarmışlar. Urla’nın bağları işte böyle meşhur köklere dayanıyor.

Yüzyıllarca uykuda olan Urla toprakları ve bağları son 20 yılda yeniden ekilerek hayata döndürüldü. Urla Şarapçılık, Urlice, MMG (Şatomet), Mozaik, USCA gibi şarap üreticilerinin arka arkaya sunduğu kaliteli şaraplar ile, Urla ülkemizin önemli şarap destinasyonunları arasına girdi bile. (Bağ rotasının haritasına ve detaylı bilgilerine http://www.urlabagyolu.net/adresinden ulaşabilirsiniz)

 

 

 Bağ evleri, konaklama ve lezzet durakları:

 • 2018 kışında Urla’nın zeytinlikleri arasında, ülkemiz için çok değerli ve rafine lezzet üslerinden birisi açıldı: Odurla. Yöre mahsüllerini ustalıkla harmanlayan yaratıcı ve doyurucu lezzetlerinden, her biri özenle seçilmiş el ustalığı seramik tabaklarına, ahşap sunumlarından, zarif kadehlerine, nefis mimarisinden profesyonel servisine, baştan sona enfes bir gastronomi deneyimi sunuyor Odurla. Urla kırsalında bağlar, bahçeler arasında ilerleyerek ulaştığınız Odurla’da, aracınızı park ettikten sonra zeytin ağaçları içinden yürüyerek camla kaplı harika bir çelik konstrüksüyon binaya ulaşıyorsunuz. Yüksek tavanlı binadan içeri girdiğinizde doğanın içindeymişsiniz gibi, ışıl ışıl ve ferah hissediyorsunuz. Kocaman bir fırını ve mutfağı kendine merkez alan bar sandalyelerinde yerseniz, tüm yemeklerin hazırlanışını adım adım seyredebiliyorsunuz. Kalabalık arkadaş grubu olarak gittiyseniz eğer, yuvarlak ve uzun masalar ideal. Her yeni lezzet ile birlikte masanıza gelen pırıl pırıl genç şefler, yemeklerin içeriklerini ve hazırlanışını şevkle anlatıyor.  Her ay menüye mevsim mahsülleri göz önüne alınarak yeni eklemeler ve değişiklikler yapılıyor. Biz yediğimiz; fıstık kremalı ızgara kuşkonmaz, şeker domates salatası, leblebi arapsaçı cacık, ayı mantarı ve dana kuyruklu arpa şehriye, darüfülfül dana bonfile, kereviz püreli kuzu pirzola, ege otlu kuzu sosis, kök sebzeli tatlı şarapta ördek, tahin helva dondurmalı tarçınlı balkabağı, badem ezmeli muskatlı armut tatlısı, zeytinli mereng ve şeker domatesli nane çikolatanın her birinden son derece keyif aldık. Arzu ederseniz, 7 farklı lezzetten oluşan ‘Karadan Tadım Menüsü’ veya 5 farklı lezzetten oluşan ‘Denizden Tadım Menüsü’ lezzetlerini şarap eşleşmesi ile tadabiliyorsunuz. Pizza Venedik’in kurucusu Günter Sezener’in yıllar önce başlattığı mutfak ve misafir görgüsünü, yaratıcı lezzetler, mimari ve sunumlar ile buluşturarak bu nefis ‘modern zaman gastronomi deneyimi üssü’nü yaratan oğlu  Osman Sezener’i kutluyoruz. Dört mevsim açık Odurla’da, yaz aylarında zeytin ağaçları arasında yemek yemek de çok keyifli olacak belli ki. Konaklamak isteyenler için ise Odurla’nın arazisinde Zeytin ağaçları arasında yer alan Zeytinlik Otel, sıcacık ev gibi bir alternatif.

 • Kuşçular Köyünde Seray ve Ozan Kumbasar çiftinin 2018’de açtığı Vino Locale (8037 Sok. No:3) Urla Bağ yoluna yakışır bir gastronomi durağı. Yemyeşil bir bahçe içinde yer alan binası taş dokunun doğallığını, zarif detaylar bezenmiş ince bir dekorasyon zevkini, yörenin misafirperverliği ve samimiyetini yansıtırken, sürekli değişen menüde enginar, zeytin gibi yöreye özgü mahsüller ile hazırlanan lezzet harikaları yer alıyor. Dünya tatlısı Seray ve Ozan Keskiner çiftinin yarattığı gastronomi durağı, mevsiminde taze mahsüllerden hazırlanan ve her ay değişen lezzetleri ile damaklarınızda ve ruhunuzda adeta bir şölen yaştıyor. Anne babası çalışırken 8 yaşında mutfağa giren ve Emine Bedel’in tarifleri ile yemek yapmaya başlayan Ozan, zamanla arkadaşlarını makarnalar, etler ve çikolatalı börekler ile yemeğe ağırlamaya başlamış. Ardından Mia Mensa ve Hyatt Regency mutfaklarında çalışmış. Üniversitede tanışıp aşık olduğu eşi Seray ile evlenip İstanbul’un kaosu yerine Urla’nın yeşillikleri arasında, İtalya ve Fransa kırsallarında olduğu gibi, sezonuna göre topraktan ve dalından taze mahsüllerden oluşan her ay farklı tadım menüsü sunan bir gastronomi durağı hayal etmişler. Yağcılar köyündeki bahçeyi alıp, 6 ay içinde inşaatı tamamlayıp, 2018 Nisan ayında kapılarını açtılar. Herşeyin tazecik el yapımı hazırlandığı, dondurulmuş bekletilmiş hiçbir şeyin kullanılmadığı, her ay yeniden bir keşif peşine düşülen, ve misafirlerini de yeni lezzet yolculuklarına çıkartan bir tutku ve yaratıcılık hikayesi Vino Locale. Son derece zarif ve zevkli bir ev sahibesi olan Seray ise mekanın her türlü estetiği, ağırlaması, sunumu, servisi, müziği ile bizzat ilgileniyor ve sıcacık ruhunu katıyor. Bu dünya tatlısı gencecik çiftin heyecanını kapıdan girer girmez hissediyorsunuz, lezzetleri tattığınızda ise, deneysel ve yaratıcı lezzetleri yaratmadaki marifetlerindeki ustalığa hayran kalıyorsunuz ve her ay yeni bir yolculuğa çıkmaya değer diyorsunuz. Yaz kış açık bu harika gastronomi durağında bir deneyim yaşamanızı mutlaka tavsiye ediyoruz. Gurme lezzetler eşliğinde alkol servis edilen bir restoran olduğu için Hem yetişkin restoranı (15 yaş sınırı) hem de kişi sayısı 30 kişi ile sınırlı. Önceden yer ayırtmanızda fayda var. Not: Vino Locale İncili Gastronomi Ödüllerinde 3 inci ödülüne layık görüldü.
 • Yine Kuşçular köyünde yer alan Lokanta Levan’da dikkate değer bir lezzet durağı. İzmir Ekonomi Üniversitesi Gastronomi bölümünden mezun şef Onur Canbulat’tın önce Urla merkezde açtığı, ardından da Kuşçular’a taşıdığı Lokanta Levan, mevsimine uygun hazırlanan yaratıcı lezzetler ile ferah ve taze bir gastronomi deneyimi sunuyor. Menü sürekli değişiyor, ancak her zaman odun fırınından lezzetler çıkıyor. Kendileri yaptıkları ekşi mayalı zerdeçallı ekmek ve yoğurt yemeklere eşlik ediyor. Bizim yediğimiz deniz börülceli salata, reyhanlı kabak çiçeği dolması, turpotu, mücver, kuru fasulye, odun ateşinde pişmiş pizza ve sosis, ve de lor kremalı şeftali tatlısı ve limon damla sakızlı tatlı çok lezizidi. Kuscular Cd. No:3

 

 • Urla tutkunu olan, Urla Şarapçılık’ın ortakları Can Ortabaş ve Bülent Akgerman, Urla’da adeta bir vaha yaratmışlar.  Urla Şarapçılık (Tel: 0232 759 01 11, urlasarapcilik.com.tr) tesislerinde tadım yapabilirsiniz. Ayrıca Ortabaş çiftinin muhteşem şarap bağları manzaralı modern bir tasarıma sahip iki özel suit odalı butik oteli Two Rooms Hotel’de konaklayabilirsiniz. Bağlara nazır konaklamak için inanılmaz zevkli bir otel.
 • Urla Şarapçılık’ın devamında yer alan Uzbaş Arboretumu ise bir doğa cenneti . 1800 dönümlük bu botanik bahçesi  255,000 palmiyesi ile Avrupa’nın en büyük palmiye plantasyonuna sahip. Uzayıp giden bahçeler boyunca Şekilden şekile giren selviler arasında dolaşırken kendinizi Alice Harikalar Diyarında gibi hissediyorsunuz. Dünyanın her yerinden farklı bitkileri Türkiye’de bir tek burada görebilirsiniz, hatta satın alabilirsiniz. Eğer otelde konaklarsanız Can Ortabaş’tan rica edin sizi ATV’ler ile bir safariye çıkartsın ve arboretumun özel koyunda deniz molası verin. (20 yıldır Urla tutkunu olan, Urla Şarapçılık ve Arboretumun sahipleri Sevda ve Can Ortabaş’ın Urla önerileri için: https://www.yolculukterapisi.com/urlasevdacanortabas)
 • Reha ve Bilge Öğünlü’nün Urlice bağları ve şarap evi (Tel: 0232 754 16 67, urlice.com) ise tam bir butik keşif. Hem bağları gezip tadım yapabilir, hem de önceden arayarak öğle veya akşam yemeğinde odun fırında müthiş pizza ve domuz çevirme gibi lezzetler sunulan özel sofralarına dahil olabilirsiniz.
 • Sırtını tepeye yaslamış harika bir taş şaraphane, göz alabildiğince uzanan bağlar ve nefis bir mahzeni olan USCA, Kalelioğlu ve Şener ailelerinin el emeği göz nuru şaraplar üretiyor. Sonnet Cabernet Sauvignon & Merlot Reserve’in bir süredir büyük hayranıyız. Sonnet Syrah & Foça Karası’nı da epey beğeniyoruz.  (Tel: +90 232 759 00 99)
 • Şatomet şarapları ile bildiğimiz MMG Şarapçılık (Tel:  +90 232 776 63 66) ve İtalyan stili çok kaliteli ve rafine şaraplar üreten Mozaik Şarapçılık (Tel: +90 232 465 03 21) da harika bağlar arasında özenli butik üreticiler.

 • Urla Bağ Rotası’nın tam ortasında Yağcılar Köyü’nde doğanın içinde yer alan taş mimari harikası 6 odalı butik otel Urla Bağ Evi, bağ rotası yaparken konaklamak için ideal bir nokta. Otelin hem restoranı hem de şarap tadım odası olan Uva, dilerseniz tek başına dilerseniz de nefis lezzetler eşliğinde yöre şaraplarını tadabileceğiniz harika bir bölüm.  Yağcılar Köyü’nün yerlisi Hediye Hanım’ın nefis Ege lezzetleri sunuluyor.

Urla civarlarında yer alan Barbaros, Yağcılar, Kuşçular ve Bademler gibi nefis köylere ait bilgiler, izlenimler, rota, yeme-içme konaklama önerilerimize yer verdiğimiz yazımızı  www.yolculukterapisi.com/urla-koyleri/ linkinden okuyabilirsiniz

 

 

Urla sahillerinde deniz keyfi:

Urla’nın Sığacık körfezine bakan kıyısında nefis cennet koylar saklı. Özellikle Demircili Köyü sahilinde yer alan koylar ve Altınköy sahili denize girmek için harika bakir adresler. Bu koylarda birkaç restoran ve tesis de bulunuyor:

 • Demircili köyü sahilinde Deniz Yıldızı  restoranı ve plajı 
 • Demircili köyü sahilinde Melengeç restoranı ve plajı 
 • Demircili köyü sahilinde Komodor Muhtar İbrahim’in Yeri restoranı ve plajı 
 • Altınköy sahilinde Marika restoranı ve plajı 

 

Urla Sahil Civarında Konaklama adresleri:

 • Urla iskelede nefis rıhtım manzarasına nazır 1820’lere ait olan tarihi gümrük binasının konseptini uygulayan Urla Pier, 
 • Urla Sahil’de butik otel Batis Inn,
 • Urla sahile yakın uygun fiyatlı pansiyon otel Zeytin Otel,
 • Urla yakınlarında yeşilliklerin ortasında 9 odalı butik otel ve at çiftliği Kemal Bey favori butik otellerimiz.

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

 

YOLCULUK TERAPİSİ ALAÇATI, ÇEŞME YARIMADASI ve CİVAR BÖLGE YAZILARI