YAĞCILAR KÖYÜ – URLA – İZMİR

 

 

‘Havası en güzel yer’ diye anılan, etrafı çam ormanları ve tarım arazileri ile çevrili, sadece iki sokaktan oluşan, tek kahvesi, tek bakkalı olan Yağcılar, ufacık bir köy. Ancak 2013 yılından beri dünya çapında harika bir sanat etkinliğine ev sahipliği yapıyor.

 

 

Doğanın içinde yer alan taş mimari harikası 6 odalı butik otel Urla Bağ Evi’nde düzenlenen Eski Ev-Yeni Sanat Uluslarası Plastik Sanatlar Sempozyumu, Ekim aylarında atölyeler, çalıştaylar, sergiler ile kırsal kesimi de içine dahil eden bir sanatsal ve sosyal proje.  ‘Eski’nin ‘Yeni’ ile uyumlanmasından, insanın içinde ve çevresinde yaşadığı hayata saygısından, içinden gelen özgürlüğe, özgünlüğe dönmesinden yola çıkarak başlayan etkinlik her sene farklı bir tema üzerinde fotoğraf, resim, heykel ve yerleştirme gibi farklı disiplinlerden sanatçıları ağırlıyor.

Urla Bağ Evi, bağ rotası yaparken de konaklamak için ideal bir nokta. Otelin hem restoranı hem de şarap tadım odası olan Uva, dilerseniz tek başına dilerseniz de nefis lezzetler eşliğinde yöre şaraplarını tadabileceğiniz harika bir bölüm.  Restoran Yağcılar Köyü’nün yerlisi Hediye Hanım’ın nefis Ege lezzetleri sunuluyor.

Yağcılar Köyünde yer alan Ayerya Rüzgarlı Vadi Çiftliği ise 12.000 zeytine, birçok meyve ağacına, Saanen keçileri ve kümes hayvanlarına ev sahipliği yapan dev bir organik tarım ve hayvancılık çiftliği. Ayerya Dükkan’da çiftliğin üretimi olan tamamen organik ve doğal sele ve çizme zeytin çeşitleri, natürel sızma zeytinyağı, sebze meyve, keçi sütü, sepet peyniri, yoğurdu, kanatlı hayvan ürünleri, salça, pekmez, ekşi, bal, üzüm, incir, ceviz, çam fıstığı tadabiliyor ve beğendiklerinizi alabiliyorsunuz. Ayrıca çiftliğin üretimi olan organik lavanta, orkide, sabunlar, temizlik ve kozmetik ürünleri de alabiliyorsunuz. Ayerya’nın bir de Eski Urla’da Arasta Çarşısında kendi mahsülleri ile yerel ürünleri harmanlayarak lezzetler sunduğu, ve de ürünlerini sattığı bir kafesi var.

 

YOLCULUK TERAPİSİ ALAÇATI, ÇEŞME YARIMADASI, URLA VE CİVARI, KARABURUN, SEFERİHİSAR, FOÇA, İZMİR YAZILARI

 

 

 

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval