PORTA CAELİ ŞARAPLARI VE HOTEL CAELİ – ECEABAT – TRAKYA

        

 

Eceabat, Kumköy Mevkii’nde 8.000 adet kırmızı 2.000 adet beyaz şaraplık üzüm ekili 170 Hektar bağlara sahip Porta Caeli şarapçılık (Vinero Winery) Türkiye’nin en büyük butik şarap üreticisi.

 

Aynı arazide yer alan Hotel Caeli ise, bahçesinde ve otelin duvarlarında yer alan 50’den fazla sanat eseri ile bir yandan adeta bir çağdaş sanat müzesi, Ekolojik Bahçesi’nde yetişen meyve ve sebzelerin yanı sıra Caeli Çiftliği’nden gelen et ve süt ürünlerinin kullanıldığı gurme restoranı, her biri farklı bir üzüm cinsi ile adlandırılmış kendine özgü dekore edilmiş konforlu ve şık 21 odası, üzüm çekirdeği ve asma yaprağından elde edilen doğal antioksidan bakım, masaj ve kürler ile muhteşem bir arınma ve dinlenme deneyimi sunan Caudalie Vinotheraphie SPA’sı, 12.500 m² büyüklüğünde Türkiye’nin en modern şaraphanelerinden birisi olan Caeli Şaraphanesi, kusursuz hizmet anlayışına sahip donanımlı ve profesyönel ekibi ile, gerçekten birçok farklı deneyimi rafine ve zevkli şekilde sunan lüks bir bağ ve sanat oteli.

 

5 yıldır içtiğim Caeli kırmızı şaraplarını zaten beğenirdim. Ancak 2023 Eylül ayında otelde konaklama, bağları ve şaraphaneyi gezme şansı bulduktan sonra; hem özenle seçilmiş çağdaş sanat koleksiyonuna, hem bağcılıkta ve şarap üretimi sırasında, üzümlerin narince işlenmesi için uyguladıkları titiz ve özel tekniklere, hem iyi ve sürdürülebilir tarım uygulamalarına, hem de bilgili ve güler yüzlü ekibine hayran oldum.

 

Cennete açılan kapı anlamına gelen Porta Caeli’nin girişinde gün boyu güneşin açısına göre toprağa şarap kadehi gölgeleri yansıtan 100 katmanlı Seçkin Prim imzalı kırmızı bir çağdaş enstelasyon sizi karşılıyor. Dünyada şarapçılık ile ilgili sıkça söylenen bir söz var: ‘aslında şarap yapmak kolaydır, tabi ilk zorlu 100 yılı atlatabilirseniz’. İşte bu eser de iki yüzündeki 50 şer katman ile şarapçılığın zorlu geçen ilk yüz yılını temsil ediyor.

 

Caeli Bağları ve Şaraplarına Özgü Dikkatimi Çeken Özellikler ve Tadım Notları:

 • Trakya’nın Ege kesiminde ılıman bir iklime sahip olan Eceabat bölgesinde, tarihi milli park ve sit alanı sınırları içinde, toprak ve çevre kirliliği olmadan, temiz doğal kaynakları kullanarak bağcılık yapma şansına sahip Caeli. Bağları çevreleyen çam ormanlarının havası ve Çanakkale rüzgârının etkisiyle Ege deniz iklimi, doğal bir mikro klima yaratıyor. Ayrıca killi, kumlu, çakıllı ve kireç taşlı toprak yapısı şarap çeşitlerimiz için ideal yetiştirme koşulları sağlıyor. Denizin, ormanın ve rüzgârın etkileri toprağın yapısı ile birleşince üzümlerin sağlıkla büyümesi ve yavaş olgunlaşmasını sağlayan mükemmel bir teruar sunuyor.
 • Sürdürülebilir bağcılık anlayışı ile üretim yapan Caeli bağlarında yer alan %100’ü mavi sertifikalı Merlot, Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, Petit Verdot, Sauvignon Blanc, Chardonnay ve Viognier üzümlerinden, Porta Caeli, Ament, Porta Diverti kırmızı şarapları, Felici Rose şarabı ve Pacem beyaz şarabı üretiliyor.
 • Caeli’nin bağları dünyada örneğini daha önce hiç görmediğim 1×1 metre sıklık tekniği ile dikilmiş. Zaten dünyanın en büyük 1×1 metre dikim tekniği Calei’deymiş.

 • Napa’dan Bond ve Harlan’ın, İtalya’dan Ornellaia’nın, Şili’den Lapostolle’un ve Hindistan’dan Grover’ın da bulunduğu şarapevlerine danışmanlık veren Michel Rolland, Caeli’nin kurulduğu ilk günden beri şaraplara bilgi birikimini aktarmış ve onun rehberliğinde ve deneyimiyle yapılan şaraplar gerçekten Caeli’nin dünya standartlarında kalitede şaraplara dönüşmesini sağlamış.
 • Üzümlerin hemen bağların içerisindeki tesiste şaraba dönüşmesi anlamına gelen Şato tipi bağcılık uygulanan Caeli’nde, üzümlerin hasattan, şişeye olan tüm yolculuğu esnasında, hasar görmemesi, aroma ve kalite kaybına uğramaması için Caeli’nin geliştirdiği uygulamalar, bugüne kadar dünyada ve Türkiye’de gezdiğim şarapevleri içerisinde en titiz ve en sofistike olanıydı. Şaraplarının lezzet kalitesinden ödün vermemek için üzümlerin hasat, salkımları eleme, sap ayırma, patlatma, tanklara doldurulma, maserasyon, fermentasyon, aktarım, olgunlaştırma, filtreleme, şişeleme, mantarlama aşamalarının her birinde, çok zorlu ve zahmetli (pompa kullanmadan yerçekimi kuvveti ile dolum, elle karıştırma, yumurta akı… gibi) teknikler uyguluyorlar. Mesela hasattan sonra şaraphaneye taşınan üzümleri – kısacık bir yolculuk geçirmiş olsalar da – hem taşıma hem de sıcaklık yüzünden şıra kalitesinde ve aroma yapısında düşüş olmasın diye, aromaları canlı ve diri tutmak için 1 gün 5 ° C’de soğuk hava deposunda bekletiyorlar. Caeli bağlarının teruarı, asmaları ve üzümleri, hasat süreci, maserasyon, fermentasyon gibi üretim süreçleri, şaraphanede ve mahzende geliştirilen özel ve hassas uygulamalar hakkında tüm bilgiler websitesinde detaylı olarak yer alıyor.
 • Hem Caeli’de tadımını yaptığımız, hem de dönem dönem içtiğimiz Vinero Winery’nin en beğendiğimiz şarabı şüphesiz Porta Caeli 2018. Kadife gibi içimi olan, gövdeli, güçlü, enfes bir Bordeaux blend. Tattığımız şaraplar arasında Türkiye’nin ürettiği en iyi ilk 10 şarap arasında yerini alır. Ament’in farklı üzüm versiyonları ise et yemekleri ile çok güzel eşleşen kaliteli kırmızı şaraplar. Porto Diverte ise gerçekten fiyat kalite dengesi çok iyi bir masa şarabı.

 • Caeli İyi Tarım Uygulaması: İyi tarım uygulamaları kapsamında Caeli bağları sürekli olarak bağımsız otoriteler tarafından periyodik olarak denetleniyor, detaylı su, toprak, yaprak ve pestisit analizleri yapılarak çevre kirliliği yaratmadan sürdürülebilir bağcılık sağlandığından emin olunuyor.
 • Sürdürülebilirlik adına bağlarda yapılan uygulamalar ise şöyle:
  • Üzüm cibreleri ve budama sonrasındaki dallar organik yem ve gübreye dönüştürülüyor
  • Uluslararası standartlarda ve denetim firmaları ile çalışarak derin su kaynaklarını ve bağ topraklarını koruyorlar
  • Fotokapanlar ile bağlarda tehlike eşiğine ulaşana kadar yaban hayata müdahale edilmemesine dikkat ederek, doğal yaşamı koruyorlar.
  • Elektirikli araçlar için otelin bahçesinde bir şarj istasyonu yer alıyor.
 • Sürdürülebilir şarapçılık için önerim ise, Caeli şaraplarının şişelerini geri dönüştürecek teknikler geliştirmeleri olur.
 • Caeli Otelinde tam bütünlük içinde bulamadığım tek nokta otelin aşırı geometrik dış mimarisi oldu. Bağcılık ve şarap doğası itibarıyla kıvrımlı bir olgu. Yuvarlak üzümler, kıvrımlı hatlı şişeler ve bardakların yumuşak akışkanlığını otelin mimarisinde görebilmeyi isterdim. .

 

 

Bize Caeli’de unutulmaz bir haftasonu deneyim yaşatan Deniz ailesine çok teşekkür ederiz. Gerçekten hayat paylaştıkça güzel:)

 

YOLCULUK TERAPİSİ TRAKYA YAZILARIMIZ

Trakya bağ gezisi izlenim ve hikayeleri: www.yolculukterapisi.com/trakya-hikayeleri

Traka Şarap Tadım Rota Önerilerimiz: www.yolculukterapisi.com/trakya-saraprotalari

Yıllandıkça güzelleşen Trakya hakkında bilgiler ve diğer aktivite bilgileri: www.yolculukterapisi.com/trakya

Gali (Kavur) Bağları ve şaraplarının hikayesi ve şarap tadım notları: www.yolculukterapisi.com/trakya-gali

Chateau Kalpak Bağları ve şaraplarının hikayesi ve şarap tadım notları: www.yolculukterapisi.com/trakya-chateaukalpak

Chamlija Bağları ve şaraplarının hikayesi ve şarap tadım notları: www.yolculukterapisi.com/trakya-chamlija

Umurbey Bağları ve şaraplarının hikayesi ve şarap tadım notları: www.yolculukterapisi.com/trakya-umurbey

Barbare Bağları ve şaraplarının hikayesi ve şarap tadım notları: www.yolculukterapisi.com/trakya-barbare

Porta Caeli bağları, şarapları ve Hotel Caeli bilgileri ve şarap tadım notları: https://www.yolculukterapisi.com/trakya-caeli

Arcadia Bağları, şarapları, Bakucha oteli bilgileri ve şarap tadım notları: www.yolculukterapisi.com/trakya-arcadia

Barel Bağları, şarapları ve bağevi bilgileri ve şarap tadım notları: www.yolculukterapisi.com/trakya-barel

Suvla Bağları, şarapları konsept mağaza bilgileri ve şarap tadım notları: www.yolculukterapisi.com/trakya-suvla

Chateau Nuzun Bağları ve şarapları bilgileri ve şarap tadım notları: www.yolculukterapisi.com/trakya-satonuzun

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval