SAKIZ ADASI

Hem bir gezgin olup hem de 10 yıldır Alaçatı’lı olup, Sakız’a hiç gitmemiş olmak açıkçası içimde ukte idi. Mümkün olan her fırsatta daha uzakları keşfe çıkıyorduk ya da Alaçatı’dan ayrılmaya üşeniyorduk. Sonunda bayram tatilinde Midilli ve Sakız’ı keşfetmeye karar verdik ve de iki adadan da güzel deneyimler yaşayarak döndük.  Ancak Sakız’ın 1/3’ü biz Midilli’de iken yandığı ve de adanın en önemli gelir kaynağı olan sakız üretimini sağladıkları ağaçların yarısı yandığı için biz orada iken hüzünlü bir atmosfer vardı. Yine de ziyaretimizi iptal etmediğimiz ve de adayı keşfe geldiğimiz için tüm adalılar minnet duygularını hiç gizlemediler ve de sanıyorum bu kadar zor zamanlar geçiren adaya yapılabilecek en büyük yardım adayı ziyaret etmek olacaktır.

 

Sakız Adası veya Yunanca Chios, Ege Denizi’nde, Karaburun Yarımadası’nın ve Çeşme’nin hemen karşısında yer alan büyükçe bir ada. İsmini doğal olarak sadece bu yörede yetişen sakız ağacından alan adanın en önemli gelir kaynağı da sakız üretimi. Çeşme ile arasında yer alan feribot seferleri sayesinde karşı kıyıya gidip gelen Yunanlı ve Türkler arasında gerçek bir dostluk ve alışveriş gelişmiş.

 

Antik Yunan şairi Homer’in, Ortaçağ Köylerinin ve de doğal sakız ağacının adası Sakız, kesinlikle harika bir 2-3 günlük deniz ve kültür tatili sunuyor. Dağlık adanın girintili çıkıntılı muhteşem bakir koyları pırıl pırıl suları ile sessiz ve huzurlu keşifler… adanın içlerinde tepelerde yer alan Ortaçağ Köylerinin labirent gibi daracık sokaklarında, taş ev avı ardından ve köy kahvesinde frape molaları…

 

Sahillerde yer alan Yunan tavernalarında meze, uzo ve ahtapot ziyafetleri…  Hepsi Sakız’da mümkün hem de Çeşme’den kalkan feribotlar ile sadece  45 dakika mesadefe.

 

 

 

SAKIZ ROTALARI

 

1.GÜN

Adaya varınca hemen limandan araba kiralarayak önce Sakız’ın güneyine ardından batısına yol alıp, ister tepe köylerini ister plajları dolaşarak keşifler yapmak, sahilde bir tavernada yemek yedikten sonra batıda yer alan tepelerden birisinde güneşin denize batışını izledikten sonra alacakaranlıkta Mesta’ya ulaşmak. Mesta, Sakız adasının en güzel renove edilmiş ve en ünlü Ortaçağ köyü. Köyün labirent gibi sokaklarında dolaştıktan sonra  köy meydanında yer alan O Meseonas Taverna’da akşam yemeği yiyip, farklı lokasyonlarda yer alan eski taş evlerini restore ederek otel hizmeti sunan Mesta Suites’de  konaklamak (özellikle 7 ve 8 numaralı suitler daha genişçe ve sessiz)

SAKIZ (3)

1. gün rotasında görülemeye değer diğer tarihi köyler ve restoran/kafe önerileri:

Thimiana köyü (Roussiko Taverna), Armolia köyü, Kalamoti köyü, Olympi köyü, Mardin’i andıran taş evleri ile Vessa Köyü (köy kahvesi ve konaklamak için İanthe Hotel), orjinal mimarisi ile Pyrgi köyü (Tou Manoula To Cafenio yani Manoula’s Café ve de Taverna Kanios)

 

1.gün rotasunda deniz keyfi için koylar

Geniş ve Şezlonglu plajlar:

 • Kambos Plajı (Citrus Cafe)
 • Karfas Plajı (Agyra Taverna)
 • Agia Fotia Plajı (Didimi Taverna)
 • Komi Plajı (Karavela Taverna)

Issiz plajlar:

 • Karfas ile Emporio arasında Vokaria plajı bakir çakıl taşlı bir plaj.
 • Volkanik kırmızı taşlı Emporios plajı bir doğa harikası.
 • Emporios’dan sonra siyah volkanik taşlı ıssız koylar yer alıyor: Mavrovolia, Fana, Salagona, Apothika, Merikounta.
 • Adanın en güneyinde ise ufacık gizli bir cevher var: Vroulidia kumsalı.

SAKIZ (1)

1.gün rotasında sahilde öğle yemeği alternatifleri:

Porto Emporio: Maria Taverna ya da Volcano Taverna

Komi Plajında: Karavela Taverna
Limenas Meston: Papa  Michelakis Taverna
Aya Irene: Taverna Elata

 

 

2. GÜN

Sabah uyanınca Mesta meydanındaki kiliseyi gezip, içeride yer alan krokalya (taş bezeme sanatı) örneklerini görmek ve de yine meydandaki Maona’da frape içip, Murovoloz butiğinden sakız likörü, kremi ve de sabunu alıp, tekrar yollara dökülmek.

Girintili çıkıntılı koylardan birisinde deniz keyfi yaptıktan sonra, hayalet köy Anavatos ve de Nea Moni manastırını keşfedip, ister Avygonyma tepe köyünde Avgonima All Seasons Otel ya da Pyrgos Otel’de konaklamak ya da adanın doğusunda Kampos plajında Perleas Mansion,  Argentikon Luxury Suites, Riziko, Voulamandis House, Arhico ya da Astrakia otellerinde kalmak.

 

2. gün rotasında tepe köyleri:

Ortada yer alan köyler: Terkedilmiş eski bir taş köy olan Anavatos (Anavatos Art Gallery), Avygonyma

Kuzeybatı’da yer alan köyler: Sidirunda, Diefha (Mundo Manastiri) Volissos (Agia Markella Manastırı)

 

2. gün rotasında Restoranlar

 • Lithi: Kira Despira Taverna
 • Anavatos: Anavatos Taverna
 • Avygonyma: Pyrgos Taverna
 • Kambos: O Kostas Taverna veya Taverna Kambos ve de Citrus Kafe

SAKIZ (7)

2.gün rotasında Plajlar

Geniş ve Şezlonglu plajlar: Lithi, Elida

Issiz plajlar:

 • Limenas Mesta’dan sonraki 2 adet ufacık koy,
 • Pirgi’nin solunda yer alan Aghia Dynami,
 • Avlonia,
 • Karinda,
 • Armenou Lagadi,
 • Mytikas,
 • Trahili,
 • Ammos,
 • Pyrgos,
 • Metochi,
 • Papalia,
 • Gerita

 

 

SAKIZ (5)

3.GÜN

Adanın kuzeydoğusunu keşfetmek üzere yola çıkmak, önce bir plaj kulübü olan Glari BeachDaskalopetra Plajında (Kafekouti Lounge Cafe) veya Oz Bay‘de denize girmek. Ardından balık keyfi için Lagada limanında dev bir çınarın altında yer alan Passas Taverna’da ya da 80’lerin Çeşme Dalyanköy’ünü andıran Kardamyla Marmaro limanında Thalasses Taverna’da öğle yemeği yiyip Christinas Cafe’de kahve içmek.

Ardından Sakız limana dönüp ister akşamüstü feribotu ile Çeşme’ye dönmek, ister ertesi sabaha kadar Sakız limanında konaklayıp kasabayı keşfetmek.

 

SAKIZ (4)

Sakız Limanı Adresleri

Sakız Limanı boyunca uzanan sahil yolu üzerindeki butikler, restoran ve kafeler öğleden sonraları cıvıl cıvıl oluyor. Biraz daha içerilere girip sahil caddesine paralel ve dik kesen sokaklar da kiliseleri, camiisi, taş binaları ile keşfe değer. Limanın arka sokaklarındaki zevkli bir mahalle olan Kombos’u da gezebilirsiniz.

Restoranlar:

 • Limandan içeri giren sokaklarda zar zor bulabilen küçük bir gizli cennet var: Kehribar (Kechrimpari). Lokallerin gözdesi olan bu ufacık lokanta enfes ev yemekleri yanında Fresh Chios birası sunuyor. Duvarlardaki yaşlı Sakız adalı amcaların siyah fotoğrafları, sandalyelerde oturan yaşlılar zamanın bu adada pek birşey değiştirmediğinin göstergesi.
 • Çarşıda yer alan Hotza’s (yani Hoca’nın yeri) de geleneksel lezzetleri ile lokallerin başka bir favori lokantası.
 • Liman boyunca uzanan caddedeki alternatifler gelen olarak epey turistik, ancak deniz görerek ferah ferah yiyelim derseniz Delphinia adresiniz.

Kafe & Barlar:

Liman boyunca uzanan sahil yolunda yer alan kafe ve barlar buz gibi soğuk kahve olan frape molası için ideal:

Ortada yer alan Sueno, Mikel Bar, Central, Flocafe, İlliana, Caprice Bar bar & kafeleri, en batıda yer alan Escobar, Food Lab Burger ve de en doğuda mendireğin ucunda yer alan Bourtzie Bar

Buradaki dondurmacı’ya da uğrayın: Ice Cream Kronos

 

 

 

 

Sakız’da iken tadın:

 • Mastello peynirinden yapılan Saganaki (peynir ızgara)
 • yeni ve taze bir bira olan Fresh Chios Beer
 • adaya has Kazanisto uzo ve Homeros sakız likörü

 

 

OTELELER

Lida MaryMesta http://www.lidamary.gr/en

Mesta MC suites – Mesta www.medievalcastlesuites.com

Perleas Mansion  – Kambos,  http://www.perleas.gr/

Argentikon Luxury Suites  – Kambos, http://www.argentikon.gr/

Riziko – Kambos, http://www.chios-riziko.gr/

Astrakia– Kambos, http://www.astrakia.gr/

Arhico – Kambos, http://www.arhodico.net.gr/

Voulamandis House – Kambos, http://www.chioshotel.gr/voulamandis-house.html

Villa Krini – Kambos (uygun fiyatlı pansiyon) http://www.krinirooms.gr/en

Sardunaki Otel – Olympi Köyü www.thesmallhotels.com/sardunakichios

Chandris – Sakız Liman, http://www.chandris.gr/chios/

Volissos – Sakız Liman, http://volissos-holidays-home-chios.focusgreece.gr/

Kyma, Sakız Liman’ında uygun fiyatlı otel

Grecian Castle  – Sakız Liman’ın kuzeyi http://www.greciancastle.gr/

Esperides Hotel – Agia Fotia

Erytha Hotel – Karfas

Golden Sand – Karfas

Sunset Hotel – Karfas

Amarandos Sea View Apartments– Vokaria

All Seasons Hotel – Avgonima

Pyrgos Otel – Avgonima

Pearl Bay Hotel – Vrondados, Daskalopetra

 

 

NASIL GİDİLİR?

Sakız Adasına Çeşme’den feribot ile ulaşabilirsiniz.

 

Sakız’a gidiş & dönüş ve önemli bilgiler:

 • Ertürk firmasının feribotları hergün Çeşme limandan sabah 9:30 ya da akşamüstü 19:00’da, Sakız limanından ise her sabah 8:30 ya da  akşamüstü 18:00’de kalkıyor.
 • Haftasonu gidiş ve dönüşte feribotlar kalabalık oluyor ve de gümrükte kuyrukları olabiliyor. İki tarafta da feribottan ilk inip pasaport sırasına ilk girmeye çalışın.
 • Ayrıca Sakız’da mutlaka araba kiralamak lazım. Motorsiklet ne yazık ki dağlık alanlar arasında yer alan engebeli toprak yollardan gidilen koylara inmek için yeterli değil. Çeşme limana geldikten sonra gümrükten hemen çıkışta birçok Rent a Car firması yer alıyor. Haftasonları araba bulmak zor olabildiği için önceden kiralamakta fayda var.

 

 

 

ZEYNEP ATILGAN BONEVAL