SAKIZ ADASI

SAKIZ ADASI

Heybetli dağları ve aralara serpiştirilmiş harika koyları ile bir yandan doğayı, tarihi evleri, manastırları, kiliseleri, müzeleri, hem Osmanlı hem de Rum mirasları, tepe köyleri ile de tarihi yaşayabileceğiniz, köklü ve zengin bir kültüre sahip bir ada Sakız.

Sakız Adası veya Yunanca Chios, Ege Denizi’nde, Karaburun Yarımadası’nın ve Çeşme’nin hemen karşısında yer alan epey büyük bir ada.

İsmini doğal olarak sadece bu yörede yetişen sakız ağacından alan adanın en önemli gelir kaynağı da sakız üretimi.

Antik Yunan şairi Homer’in, Ortaçağ Köylerinin ve de doğal sakız ağacının adası Sakız, kesinlikle harika bir 3-4 günlük doğa, deniz ve kültür tatili sunuyor.

Dağlık adanın girintili çıkıntılı muhteşem bakir koyları pırıl pırıl suları ile sessiz ve huzurlu keşifler…

Adanın içlerinde tepelerde yer alan Ortaçağ Köylerinin labirent gibi daracık sokaklarında, taş ev avı ardından ve köy kahvesinde frape molaları…

Koylarda ve köylerde yer alan Yunan tavernalarında meze, uzo ve deniz mahsulü ziyafetleri…

Hepsi Sakız’da mümkün hem de Çeşme’den kalkan feribotlar ile sadece  20 dakika mesafede.

Çeşme ile arasında yer alan sık feribot seferleri sayesinde karşı kıyıya gidip gelen Yunanlı ve Türkler arasında gerçek bir dostluk ve sıcak ilişkiler gelişmiş durumda.

Dört mevsim gitmekten büyük bir keyif aldığım Sakız Adası, diğer Yunan ve Türk adalarının aksine sadece yazları değil, ada üzerinde 12 ay boyunca yaşayan yerli halkı ile yıl boyu hareketli ve hayat dolu bir ada.

Elbette yazları Sakız daha cıvıl cıvıl. Adanın nüfusu kalabalıklaşıyor, koylarında ve kasabalarında kışın kapalı olan birçok işletme açılıyor. Ancak Sakız Liman Kasabası, Mesta gibi tepe köyleri ve Lagada gibi sahil kasabalarındaki birçok kafe, restoran, fırın, pastane, dükkan ve otel yıl boyu açık kalıyor.

Sakız’ı ilk keşfetmeye gittiğimde adanın 1/3’ü (ve de adanın en önemli gelir kaynağı olan sakız üretiminin sağlandığı sakız ağaçların yarısı) yandığı için biz orada iken hüzünlü bir atmosfer vardı. Yine de ziyaretimizi iptal etmediğimiz ve de adayı keşfe geldiğimiz için tüm adalılar minnet duygularını hiç gizlemediler ve hangi milletten olursa olsun insanların aynı dünyayı paylaşan birer yaşamdaş ve duygudaştan başka bir varlık olmadığına yine şahit oldum Sakız’da.  

 

Daha sonra yaz, bahar ve kış aylarında defalarca gittim Sakız’a, ve her gittiğimde yeni bir keşifle, yeni bir sürprizle beni şaşırtmayı ve kendine hayran bırakmayı başardı bu ada.

Yazları gerçekten ada zamanına geçmek, kendinizi Ege’nin masmavi pırıl pırıl sularına bırakmak, bir yandan da tepe köylerinde harika kültür keşifleri yapmak, harika deniz mahsullerinin tadına varmak için ideal bir tatil destinasyonu Sakız adası. Ayrıca ilk ve son baharlarda ve kış aylarının rüzgarsız güneşli günlerinde, bir ya da iki gün hava değişikliği yaşamak için çok güzel bir ada. Çeşme Liman’dan kalkan, günde gidiş ve dönüş olarak 2 seferi ile, Ertürk Hızlı Feribotlarıyla 20-25 dakikada ulaşabildiğiniz Sakız adası, Alaçatı, Urla, Çeşme seyahatlerinizle kolaylıkla birleştirilip, iki yakanın birden havasını, lezzetini, dostluğunu yaşama şansını sunuyor.

İster günü birlik ziyaret edin, ister 4-5 gün tatil yapın, sizin için birkaç farklı Sakız Adası Keşif Rotası hazırladım.

SAKIZ (5)

Sakız Liman Kasabası Günübirlik Rotası

Sakız Liman Kasabası Hakkında

Sakız Limanı Kasabasının gündüz ve öğle adresleri birbirinden farklı.  Tüm adalılar sabah 10.00 ile öğlen 13:00 arası Aplotarias caddesi ve onu kesen dar sokaklarda ve  kafelerde oluyor, ve burası kış günlerinde bile cıvıl cıvıl şenlikli oluyor. Ancak bu sokak ve iç kesimlerdeki bütün restoranlar ve dükkanlar 14.00-14.30 gibi kapanıyor ve herkes siestaya çekiliyor. Bu sefer hayat sahil boyunda yer alan kafe, bistro ve restoranlarda canlanmaya başlıyor. Bu sefer liman boyunca uzanan sahil yolu üzerindeki butikler, restoran ve kafeler öğleden sonraları cıvıl cıvıl oluyor. Biraz daha içerilere girip sahil caddesine paralel ve dik kesen sokaklar da kiliseleri, camisi, ile keşfe değer. Limanın arka sokaklarındaki zevkli bir mahalle olan Kombos’u da gezebilirsiniz.

Adım Adım Sakız Liman Kasabası (Chios Town)

Feribottan iner inmez, güzel bir kahve keyfi için, Sakız Liman Kasabasının iç kısımlarında Şehir Parkı’na doğru ilerlerken minik bir meydanda yer alan Vupalu’ya gitmenizi tavsiye ediyorum.  

Tarihi Mecidiye Camisinden Sakız Bizans Müzesine dönüştürülmüş müzeyi ziyaret edebilir, civardaki kasap ve bakkallardan et ürünleri alabilirsiniz.

Ardından trafiğe kapalı Aplotarias caddesi üzerinde dükkanların vitrinlere bakarak, alışveriş ihtiyacınız varsa ziyaret ederek, marketleri gezerek, fırın ve pastaneleri tadarak, vakit geçirebilirsiniz.

Aplotarias ile Magaziotissas’ın kesişiminde yer alan ufacık fırın & pastanede, ince hamurlar arasına muhallebi kıvamında krema veya peynirle doldurulmuş üzeri pudra şekeri ve tarçın ile tatlandırılmış çörek olan geleneksel Yunan tatlısı Bougatza’yı veya farklı Yunan fırın ve pasta ürünlerini tadarken 2. Kahvenizi yudumlayabilirsiniz, eğer oturacak yer bulamazsanız yiyeceğinizi alıp yanı başındaki Rodi’den kahvenizi ısmarlayıp, orada oturup afiyetle yiyebilirsiniz diğer adalılar ile birlikte.   

Tüm adalılar sabah 10.00 ile öğlen 13:00 arası Aplotarias caddesi ve onu kesen dar sokaklarda ve  kafelerde oluyor, ve burası kış günlerinde bile cıvıl cıvıl şenlikli oluyor.

Bu civarlarda genellikle turistler yerine sadece Sakız Adalılara rastlayacağınız diğer sevdiğimiz kafe ve pastaneler ise şunlar: Coffee Republic, Pastry Sinners, Grinders, Rapunzel, Presto, Melidot, Mycafe2, Manaras. Dondurma için ise adresiniz ise Ice Cream Kronos. Ara sokaklarda dolaşırken Woodicrafts dükkanına bir uğramanızı tavsiye ederim. El yapımı nefis ahşap tasarımlarla dolu bir harikalar diyarı burası.

Ancak Aplotarias ve iç kesimlerdeki bütün restoranlar ve dükkanlar 14.00-14.30 gibi kapanıyor ve herkes siestaya çekiliyor. Bu sefer hayat sahil boyunda yer alan kafe, bistro ve restoranlarda canlanmaya başlıyor.

 

Bu arada siz de benim gibi siyah beyaz gri renkli taşlarla el işçiliği yer bezemesi olan Podima düşkünüyseniz sırasıyla Saint Nicholas Katedrali, Chios Denizcilik Müzesinin, Saint Victor Kilisesi, Psara ve Oinousses Metropolü ve bahçelerini ziyaret edebilirsiniz. Hem güzel bir yürüyüş yapma şansı bulur, hem de arzu ederseniz kilise ve müzelerin içlerini gezebilirsiniz. Kombos mahallesi ve ara sokaklarda yer alan Rum mimarisindeki enfes taş binaları seyrederek yürümek gerçekten çok keyifli.

Ardından istikamet limanın sonunda Chandris otelin yanında sahildeki set üstünde yer alan Direniş Anıtı. Bu modern heykel 1914-1944 yılları arasındaki Yunan Direnişini sembolize ediyor.

Sonra tertemiz deniz havası almak için sahil boyunca yürüyebilir, sadece Sakız adalı lokallerin gittiği Chez Moi’da bir atıştırmalık molası verebilirsiniz. Ya da  ‘bu epey uzun bir yürüyüş, enerjimi Kale içi ve Osmanlı mahallesine saklamak istiyorum’ derseniz burnu dönüp Holy Annunciation Kilisesini ziyaret edip Sakız limanı sahil boyuna geri dönebilirsiniz.

SAKIZ (4)

Öğle yemeği vakti geldi çattı. Sakız adalıların en sevdiği esnaf lokantaları olan, günlük yemek ve mezelerin servis edildiği yerel ‘Ouzeri’ler bizim en sevdiğimiz duraklar.

 • Bunların arasında en sevdiğimiz bir ara sokakta gizlenmiş küçük bir gizli cennet var: Kehribar (Kechrimpari). Lokallerin gözdesi olan bu ufacık lokanta artık bir vazgeçilmezi haline geldi. Enfes ev yemeklerinin yanında sadece adada üretilen ve biraç gün içinde taze tüketilen Fresh Chios Beer birasını tatmanızı tavsiye ederim. Duvarlardaki yaşlı Sakız adalı amcaların siyah fotoğrafları, sandalyelerde oturan yaşlılar zamanın bu adada pek bir şey değiştirmediğinin göstergesi.
 • Ayrıca tam Vupalu Kafe’nin karşısındaki Dimitri’nin yeri lokaller ile dolup taşan ufacık harika bir lokanta.
 • Çarşıda yer alan Hotza’s (yani Hoca’nın yeri) de geleneksel lezzetleri ile lokallerin başka bir favori lokantası.
 • Byzantio ise yine günlük taze lezzetler sunan biraz daha ambiyansı olan bir restoran.
 • Genellikle adaya giden Türkler sahildeki Delfinia veya yanındaki To Tsikoudho tavernalarında deniz mahsüllerini tercih ediyor. Ancak ben ne yazık ki buraları önermiyorum. Menüleri Türkçe basılmış bu restoranlarda vasat deniz mahsülleri veya meze yemek yerine Sakız adasının diğer koylarındaki Yunan Tavernalarını veya Türkiye’nin Ege sahillerindeki balıkçıları tercih etmenizi öneririm. Sonuçta Sakız’a gitmişken adanın geleneksel tencere yemeklerini tatmak ve daha özgün bir deneyim yaşamak çok daha keyifli diye düşünüyorum.

 

Öğle yemeğinden sonra istikamet Sakız Kalesi ve kale içindeki Osmanlı mahallesi. Daracık labirent gibi sokakları adım adım dolaşıp Osmanlı Medresesi, Osmanlı Mezarlığı, Bayraklı Camisi, Saint George Kilisesi, Agios Georgios Kilisesini gezip, ardından Kale Surlarına tırmanıp denizi selamlayıp, tarihi Osmanlı Hamamını ziyaret edip,  surların arkasından dolaşan ara yolu denize paralel takip edip tarihi Sakız yel değirmenlerine kadar yürüyün.

Yaklaşık 2-3 saatlik bir gezintinin ardından limana dönüp, feribotu bekleyene kadar biraz dinlenerek bir frape, kahve veya bir aperatif molası vermek için vaktiniz olacak:

 • Sahil boyunca kuzeyden güneye sıralanmış (kuzey feribot iskelesine en yakın, güney de en uzak nokta) Pura Vida, Caprice, 44 Bar, Sueno, Spontini, Plan B, Metropolis, Streat Coffe Grill, Cosmo Bar ve Escobar keyifle oturup denizi, gelen geçeni seyrederek içeceklerinizi yudumlayacağınız sevdiğimiz adresler.
 • Sahildeki güzel pastanaler ise Perrḗs ve Icing Sugar & Cinnamon.
 • Sakız likörü, reçeli, kurabiyeleri ve sakızlı mamüller almak için Mastihashop.
 • Eğer akşamı Sakız Liman Kasabasında geçirecekseniz en güze akşam yemeği adresleri: Cardamom ve The Pastards
 • Gece bir bara gitmek istiyorsanız bir teras barı olan Tokyo Coctail Bar canlı bir bar. (Limanın en doğusunda mendireğin ucunda yer alan Bourtzie Bar hala açık mı bilemiyorum?)

 

Sakız’da iken tatmak ve almak için:

 • Mastello peynirinden ızgara pişirmek için yapılan peynir Saganaki
 • yeni ve taze bir bira olan Fresh Chios Beer
 • adaya has Kazanisto uzo ve Homeros sakız likörü
 • çeşit çeşit sosis

 

 

SAKIZ ADASINDA DİĞER ROTALAR

SAKIZ (3)

1.GÜN ROTASI

Sakız adasındaki limandan araba kiralayarak önce Sakız’ın güneyine ardından batısına yol alıp, ister tepe köylerini ister plajları dolaşarak keşifler yapmak, sahilde bir tavernada yemek yedikten sonra batıda yer alan tepelerden birisinde güneşin denize batışını izledikten sonra alacakaranlıkta Mesta’ya ulaşabilirsiniz.

Mesta, Sakız adasının en güzel restore edilmiş ve en ünlü Ortaçağ köyü. Köyün labirent gibi sokaklarında dolaştıktan sonra  köy meydanında yer alan O Meseonas Taverna’da akşam yemeği yiyip, farklı lokasyonlarda yer alan eski taş evlerini restore ederek otel hizmeti sunan Mesta Suites’de  konaklamak (özellikle 7 ve 8 numaralı suitler daha genişçe ve sessiz)

 1. gün rotasında görülemeye değer diğer tarihi köyler ve restoran/kafe önerileri:
 • Thimiana köyü (Roussiko Taverna),
 • Armolia köyü (Perfect Bakery’de Bougatsa tatlısı),
 • Kalamoti köyü,
 • Olympi köyü,
 • Mardin’i andıran taş evleri ile Vessa Köyü (köy kahvesi ve konaklamak için İanthe Hotel),
 • orjinal mimarisi ile Pyrgi köyü (Tou Manoula To Cafenio yani Manoula’s Café ve de Taverna Kanios)

1.gün rotasunda deniz keyfi için koylar

Geniş ve Şezlonglu plajlar:

 • Kambos Plajı (Citrus Cafe)
 • Karfas Plajı (Agyra Taverna)
 • Agia Fotia Plajı (Didimi Taverna)
 • Komi Plajı (Karavela Taverna)

SAKIZ (1)

Issız plajlar:

 • Karfas ile Emporio arasında Vokaria plajı bakir çakıl taşlı bir plaj.
 • Volkanik kırmızı taşlı Emporios plajı bir doğa harikası.
 • Emporios’dan sonra siyah volkanik taşlı ıssız koylar yer alıyor: Mavrovolia, Fana, Salagona, Apothika, Merikounta, Agia Dynami.
 • Adanın en güneyinde ise ufacık gizli bir cevher var: Vroulidia (Broulidia) kumsalı.

1.gün rotasında sahilde öğle yemeği alternatifleri:

 • Porto Emporio: Maria Taverna ya da Volcano Taverna
 • Komi Plajında: Karavela Taverna
 • Limenas Meston: Papa Michelakis Taverna
 • Aya Irene: Taverna Elata

 

 

 

 

SAKIZ (7)

2. GÜN

Sabah uyanınca Mesta meydanındaki kiliseyi gezip, içeride yer alan krokalya (taş bezeme sanatı) örneklerini görmek ve de yine meydandaki Maona’da frape içip, Murovoloz butiğinden sakız likörü, kremi ve de sabunu alıp, tekrar yollara dökülmek.

Girintili çıkıntılı koylardan birisinde deniz keyfi yaptıktan sonra, hayalet köy Anavatos ve de Nea Moni manastırını keşfedip, ister Avygonyma tepe köyünde Avgonima All Seasons Otel ya da Pyrgos Otel’de konaklamak ya da adanın doğusunda Kampos plajında Perleas Mansion,  Argentikon Luxury Suites, Riziko, Voulamandis House, Arhico ya da Astrakia otellerinde kalmak.

 1. gün rotasında tepe köyleri:
 • Ortada yer alan köyler: Terkedilmiş eski bir taş köy olan Anavatos (Anavatos Art Gallery), Avygonyma
 • Kuzeybatı’da yer alan köyler: Sidirunda, Diefha (Mundo Manastiri) Volissos (Agia Markella Manastırı)
 1. gün rotasında Restoranlar
  • Lithi: Kira Despira Taverna
  • Anavatos: Anavatos Taverna
  • Avygonyma: Pyrgos Taverna
  • Kambos: O Kostas Taverna veya Taverna Kambos ve de Citrus Kafe

   

2.gün rotasında Plajlar

Geniş ve Şezlonglu plajlar:

 • Lithi
 • Elida

Issız plajlar:

 • Limenas Mesta’dan sonraki 2 adet ufacık koy,
 • Pirgi’nin solunda yer alan Aghia Dynami,
 • Avlonia,
 • Karinda,
 • Armenou Lagadi,
 • Mytikas,
 • Trahili,
 • Ammos,
 • Pyrgos,
 • Metochi,
 • Papalia,
 • Gerita

 

 

3.GÜN ROTASI

Adanın kuzeydoğusunu keşfetmek üzere yola çıkarak:

 • önce bir plaj kulübü olan Glari Beach
 • Daskalopetra Plajında (Kafekouti Lounge Cafe)
 • veya Oz Bay‘de denize girmek.
 • Ardından balık keyfi için Lagada limanında dev bir çınarın altında yer alan Passas Taverna’da
 • ya da 80’lerin Çeşme Dalyanköy’ünü andıran Kardamyla Marmaro limanında Thalasses Taverna’da öğle yemeği yiyip
 • Christinas Cafe’de kahve içmek.
 • Ardıdan Agia Fotia sahil şeridinde yürüyüş

Ardından Sakız limana dönüp ister akşamüstü feribotu ile Çeşme’ye dönmek, ister ertesi sabaha kadar Sakız limanında konaklayıp kasabayı keşfetmek.

 

SAKIZDA KONAKLAMA ADRESLERİ

 • Chandris – Sakız Liman, http://www.chandris.gr/chios/
 • Agora Residence Hotel– Sakız Liman, https://agoraresidence.com/
 • Filoxenia Hotel– Sakız Liman, https://filoxeniachios.gr/en/home/
 • Castro Rooms Chios – Sakız Liman, http://castrochios.gr/
 • BelAir Chios – Sakız Liman, https://www.facebook.com/flatshotelbelair/ 
 • Kyma, Sakız Liman’ında uygun fiyatlı otel = https://www.hotelkyma.com/
 • Grecian Castle – Sakız Liman’ın kuzeyi http://www.greciancastle.gr/

 

 • *Lida Mary – Mesta http://www.lidamary.gr/en
 • *Mesta MC suites – Mesta www.medievalcastlesuites.com

 

 • *Perleas Mansion – Kambos,  http://www.perleas.gr/
 • *Argentikon Luxury Suites – Kambos, http://www.argentikon.gr/
 • *Riziko – Kambos, http://www.chios-riziko.gr/
 • *Bella Cisterna– Kambos https://www.bellacisterna.gr/?lang=tr
 • *Astrakia– Kambos, http://www.astrakia.gr/
 • Arhico – Kambos, http://www.arhodico.net.gr/
 • Voulamandis House – Kambos, http://www.chioshotel.gr/voulamandis-house.html
 • Villa Krini – Kambos (uygun fiyatlı pansiyon) http://www.krinirooms.gr/en

 

 • Sardunaki Otel – Olympi Köyü www.thesmallhotels.com/sardunakichios

 

 • Esperides Hotel – Agia Fotia

 

 • Erytha Hotel – Karfas
 • Golden Sand – Karfas
 • Sunset Hotel – Karfas

 

 • Amarandos Sea View Apartments– Vokaria

 

 • All Seasons Hotel – Avgonima
 • Pyrgos Otel – Avgonima

 

 • Pearl Bay Hotel – Vrondados, Daskalopetra

 

NASIL GİDİLİR?

Sakız Adasına Çeşme’den feribot ile ulaşabilirsiniz. Biz Ertürk Lines hızlı feribotları ile gidiyoruz. Feribot gün ve saatlerini https://www.erturk.com.tr/tr websitesinden öğrenebilir, bilet alabilir, otel ve tur rezervasyonları yaptırabilirsiniz.

 

 

Sakız’a gidiş & dönüş ve önemli bilgiler:

 • Hafta sonu gidiş ve dönüşte feribotlar kalabalık oluyor ve de gümrükte kuyrukları olabiliyor. İki tarafta da feribottan ilk inip pasaport sırasına ilk girmeye çalışın.
 • Ayrıca Sakız’da mutlaka araba kiralamak lazım. Motosiklet ne yazık ki dağlık alanlar arasında yer alan engebeli toprak yollardan gidilen koylara inmek için yeterli değil. Çeşme limana geldikten sonra gümrükten hemen çıkışta birçok Rent a Car firması yer alıyor. Hafta sonları araba bulmak zor olabildiği için önceden kiralamakta fayda var.

 

 

 

ZEYNEP ATILGAN BONEVAL

YUNAN ADALARI YAZI VE REHBERLERİMİZ:

12 Adalar (Dodocanese Adaları)

Kiklad Adaları  (Cyclades Adaları)

İyon Adaları (İonian Adaları)

Diğer Yunan Adaları

Zeynep Atılgan Boneval