AMORGOS ADASI

Keskin Tezatların Görsel Şöleni: Amorgos Adası

Feribot ile gün doğumunda ilerlerken, sislerin arasından yükselen kızıl dev kayalık bizi büyülemeyi başardı. Daha adaya adım atmadan Amorgos adasının dramatik manzalarına ve buyurgan kütlesine hayran kaldık.

Denize dik inen heybetli tepeleri, kızıl renkli sarp kayaları, etkileyici tezatlar barındıran keskin yükseklik ve eğimleri, kayaların arasında pırıl pırıl parlayan sulara sahip vahşi koyları, yamaçlara tünemiş bembeyaz köyleri, dere tepe düz giden sayısız patika taş yolları üzerindeki ufacık kiliseleri, çeşit çeşit yabani otları ve aromatik baharatların mis kokuları, yol boyunca size eşlik eden keçileri, köy yakınlarında tepelere doğru anıran eşekleri, oradan oraya koşturan atları, platolarda otlayan gamsız inekleri, gün boyu değişen dramatik manzaraları ve tabii ki muhteşem gün batımları ile eşi benzeri olmayan bir ada Amorgos.

amorgos (14)

Evet inişli çıkışlı ve virajlı yolları, sersemletici hiddetli rüzgarı, ulaşımı yürüyüş gerektiren tesisi olmayan koyları ile biraz zahmetli bir ada ancak tüm bu zahmetlere, tırmanış ve iniş çıkışlara değen muhteşem tertemiz denizleri, büyüleyici deniz altı, orjinal deniz kaya ve mağaraları, masum ve doğal köyleri, çiçeklerle bezenmiş şirin ve naif kasabaları gibi ödülleri var Amorgos’un.

amorgos (155)

İster karadan ister denizden keşfedin, her daim kendinizi adanın heybeti karşısında küçücük hissediyorsunuz. Coğrafyası öyle kuvvetli ve şahsına münhasır bir ada ki, yükseklik ve sıcaklık farkları yüzünden her gün kendi sisini ve bulutunu üretiyor.

Köy ve kasabaların beyaza boyalık küp şeker gibi evleri arasındaki daracık sokaklarda yürürken, her kapı önünde, merdiven kenarında, pencere içlerindeki sardunya, begonvil, zakkum ve yaseminlerin canlı renklerine,

amorgos (136)

asma ve sarmaşıklarla örülmüş terasların ve avluların şirinliğine,

amorgos (75)

sizi şaşırtan ve gülümseten kelebek, baykuş, ahtapot, kalamar, salyangoz, deniz kabuğu ve kalp gibi yer desenlerine,

amorgos (140)

duvarlarda elektrik sayaçlarını kapatmak için her biri adeta birer sanat eseri olan ahşap el işi kompozisyonlara,

amorgos (96)

restoran ve kafelerde el emeği göz nuru adaya özgü motifler içeren ahşap masa tasarımlarına,

amorgos (144)

arkasında rengarank dünyalar barındıran minik pencerelere, burnunuza çalınan harika kekik ve ot kokularına hayran kalmamanız mümkün değil.

amorgos (141)

Gözünüz, gönlünüz ve ruhunuzu açabilecek güçteki bu köylerde yürürken, beyaza boyalı daracık sokak duvarları güneşi yansıttıkça, çiçekler ve mavi kilise kubbeleri öyle parlıyor ki gözleriniz kamaşan sürreal bir tablodaymışsınız gibi hissediyorsunuz.

amorgos (110)

Amorgos deyince bir de akla denizden dimdik yükselen kayalara tünemiş bir manastır fotoğrafı geliyor. The Monastery of Virgin Mary Hozoviotissa, denizden 300 metre yüksekliğe, dimdik kayalara tutunacak şekilde, 1088’de inşaa edilmiş önemli bir manastır. Sadece çok dar bir sahil şeridinden ve denizden görünebilen manastıra tırmanmak için çok basamak çıkmanız gerekiyor, ancak hem bu akıl almaz mimariyi hem de uçsuz bucaksız manzaraları görmek için tırmanmanızı tavsiye ederim.

amorgos (128)

Yüzlerce yıl öncenin tüm imkansızlıklarına rağmen Amorgos’un geçit vermeyen dik ve sarp kayalıklarına bu hayret verici manastırı inşaa etmek hayranlık verici bir ilham ve çabanın mahareti olabilir ancak.

amorgos (99)

Amorgos adası aslında ‘Big Blue’ filmi ile ismini tüm dünyaya duyurmuş. Filmi izleyenler bilir, açılış sahnesinde denizden dimdik yükselen kayalıklara paralel bir yolculuk yapılır. Ardından kayalık bir koydan denize dalan Jacques, törenler ile denize atılan haçı çıkartır. İşte bu kayalık ufacık koy Agia Anna kilisesinin bulunduğu plajıdır.

amorgos (102)

Amorgos Big Blue ile ünlenmiş olabilir, ancak Big Blue üzerinden prim yapmak yerine, geleneklerine sımsıkı tutunup, onları sunmayı tercih etmiş adalılar. Bir iki kafe, bar ve dalış okulu ismi haricinde bu bağlantıyı gözünüze sokan hiçbirşey yok. Aksine kendi özgün karakteri ile karşınıza çıkıyor ada her an.

amorgos (131)

Adanın yaz kış yaşayan yerlilerinin kuşaklar boyu yeni nesillere aktardığı çok gelişmiş bir yemek kültürü var. Ayrıca sadece kendine özgü baharatları ve peynirleri de çok güzel ve lokaller tüm mahsüllerine sahip çıkıyor. Bir normal çay söylediğinizde bile mutlaka bir ada baharatı eklenerek servis ediliyor. Diğer Yunan adalarındaki Grek salata, ızgara ahtapot ve kalamardan farklı birçok pişmiş kuzu, domuz, keçi, tavuk ve sebze yemekleri bulabiliyorsunuz. Mutlaka lokal peynirlerin tadına bakın.

Adanın başka bir gurur kaynağı ise Rakomela veya Psimeni Raki dedikleri bir tür brendi. Üzüm bazlı yüksek alkollü bir içki olan Tsipouro’nun (yani Raki) bal, tarçın, kakule ve diğer lokal aromatik bitkiler ile karıştırılmasından elde edilen Rakomela, bal gibi tatlı bir içki. Amorgoslular Rakomela ile gurur duyuyor, her otele veya pansiyona gittiğinizde ufacık bir şişe de olsa size ikram ediyorlar. Hatta Katapola’da 26 Temmuz’da Kavrulmuş Rakı festivalinde bu orjinal içkinin geleneksel yapımını canlandıran ve kutlayan şenlikler düzenleniyor. Her dükkanda ve markette bulabileceğiniz Rakomela’nın güzeli Hozoviotissa Manastırında rahipler tarafından üretilen (!) ve manastıra çıkmadan önce alttaki ufak dükkanda satılan Rakomela.

Pasteli ise kavrulmuş susam, bal, fındık ve fıstıktan yapılan nefis bir antik Yunan tatlısı. Eğer hamur işi seviyorsanız, geleneksel bir lezzet olan Xerotigana ise yağda kızarmış maya hamuru.

Bu arada yaz kış gelenklerini sürdürerek yaşayan Amorgos’ta sürekli bir festival ve kutlama var. Tarihleriniz uyuyorsa, 21 Temmuz’da Chora’da Müzik Festivali, 23 Temmuz’da Chora’da Klidonas Festivali,  25 Temmuz’da Kato Meria’da Agia Paraskevi, 26 Temmuz’da Katapola’da Rakomela Festivali,  15 Ağustos’ta Katapola’da Meryem Ana Festivali, 21 Ağustos’ta Chora’da Pasteli Şöleni,  14 Eylül’te Aegiali’de Stavrou Çiftçi Festivali, Eylül’de Aegiali’de Xerotigana Festivalinden birisine katılabilirsiniz.

amorgos (36)

Tırmanış ve trekking severler için nefes kesici manzaralara nazır inişli antik patika yolları ile Amorgos gerçek bir cevher. Adanın tüm tepeleri ve ovaları bu sayısız patika yollar ile örülmüş, ve araba yolu olmayan birçok antik şehir veya kilise bu patika yollardan keşfedilebiliyor. Bu rotalardan ödülü en büyük olan Chora – Horoviotissa Manastırı – Asfontilitis –Potamos ve Aegiali arasındaki 4.5 saatlik rota. Daha kısa rotalar isteyenler için 2 saatlik Aegiali – Langada – Stroubos – Tholaria, bir saatlik Chora – Millies – Aghia Irini – Katapola veya yine bir saatlik Katapola – Nera – Vigla – Peristeria – Evangelistria rotalarını yürüyebilirsiniz. Vahşi doğada, mis gibi yabani ot ve baharat kokuları arasında, keçiler eşliğinde yürümek isteyenler için tabana kuvvet rotalar gerçekten ideal.

amorgos (83)

KASABALAR, KÖYLER, LİMANLAR VE LEZZET ADRESLERİ

Chora

Amorgos’un merkezi olan tepe kasabası Chora, tepedeki tarihi yel değirmenleri, kalesi ve beyaz evleri ile adeta bir tablo gibi. Daracık labirent gibi sokaklarında beyaza boyalı küp şeker gibi evleri, her biri özenle bezenmiş minik avlu ve terasları, tavanı ahşap kaplı sokak geçitleri,

amorgos (71)

mavi renkli minik kilise damları, ağaçlar ve rengarenk çiçekler ile bezenmiş minik meydanları, yol boyunca size eşlik eden çiçek ve baharat kokuları, her kapı önünde, merdivende veya begonvil altında kendine gölge yer edinmiş kedileri, zaman zaman karşınıza çıkan deniz manzaraları, genellikle yaz kış adada yaşayan şahsına münhasır yerlilerin orjinal ve özgün dükkan, kafe ve Tavernaları ile gerçekten ruhunuzu okşayan bir kasaba.

amorgos (79)

Tüm Yunan adalarının merkezi kasabası Chora’lar mutlaka biraz turistiktir. Oysa Amorgos’ta işletmeler daha özgün ve karakterli.

amorgos (96)

Bir de Roberto isimli ahşap oyma ve ressam sanatçısı var Chora’nın, tüm duvarlardaki elektrik ve su sayaçlarını, adaya özgü ağaçlar, yelkenliler, yeldeğirmenleri, manzalar ile ‘el emeği göz nuru’ yavru mu yavru ahşap kapaklar ile bezemiş. Sayaçlar da mutlu, köylüler de siz de. Etrafını tertemiz pırıl pırıl tutup bir de güzelleştirmeyi bilen insanların memleketinde olmak güzel.

amorgos (84)

 

Pırıl pırıl parlayan güneşin ve mis kokuların arasında sokaklarda dolaşırken, el işi tabure ve taş kilimleri, peştemaller, maşrapalar, seramikler, takılar, lokal baharatların her birini alıp evinize götürmek istiyorsunuz. Hem de buradakiler diğer Yunan adalarında bulacaklarınızın 1/3 fiyatına.  gözünüze parlıyor

amorgos (76)

Chora’nın en karakterli mekanı, Amorgos adasına gönül vermiş Thodoris ve Yorgos’un harika mekanı Jazzmin kafe & bar. İkisi de 15 yıldır yaz kış adada yaşıyorlar. Thodoris daha önce 9 yıl Lagkada’nın en meşhur tavernası olan Nikos’ta çalışmış, 6 yıl önce birlikte Jazzmin’i açmışlar, yaz kış açık olan mekanda Thodoris gündüz, Yorgos gece nöbetinde mekanlarının başında. Türkleri ve Türkiye’yi epey iyi tanıyorlar. Amorgos’ta 10 yıldır ev kiralayan Türk arkadaşları Buket ve Şükrü sayesinde ülkemizi bizden iyi gezmişler. Her sene kışları, İstanbul, Kars, Doğu Beyazıt, Ağrı, Mardin, Antep, Trabzon, Kaş Kalkan, Ege, Kapadokya, gibi yeni bir yer keşfetmeye geliyorlar.

Bizi Astipalya’lı arkadaşımız Ghislane Jazzmin’e göndermişti. Thodoris de aynı şekilde yeni Türklere kucak açtı. Hem adanın yerlisi olarak en güzel ve özgün keşif ve lezzet noktalarını bizimle paylaştı, hem de düzenledikleri festival etkinliklerine bizi davet etti. Her sene Temmuz başında adalı lokaller bir araya gelip, Potama gibi muhteşem manzaralı tepe köylerinde gün batımı konserleri, adanın antik yürüyüş yollarından ulaşılan tarihi kilise avlularında lokal çalgılar ile müzikli yemek şölenleri, adanın geleneksel ananelerini devam ettiren şenlikler düzenliyorlar. Herkes tanıdıklarını ve adaya gelen ziyaretçileri de davet ederek hem kazanlarda kaynayan bu özgün lezzetlerin yapılışına şahit olup tadabiliyor, hem sazlı sözlü orjinal ezgileri dinleyebiliyor. Chora’daki işletmeler olarak kurdukları bostanlarda organik tarım ile lokal ürünlerin çoğalmasını ile destekliyorlar. Yani adaya gönül vermiş birer idealist Thodoris ve Yorgo.

amorgos (5)

Biz Vroutsi köyüne patika yoldan 15 dakika yürüme mesafesinde bir kilise avlusundaki öğle yemeği ziyafetine katıldık. Upuzun masanın etrafında toplanmış lokaller ve turistler aynı kazandan çıkan erişteli kuzuyu yerken, lokal şarapları yudumlayıp, yerel enstürmanları çalan müzisyenlere eşlik ettik. Tüm ülkeleri gönülden birleştiren upuzun bir aile sofrasının parçası olmak, denizin ayırdığı iki yakanın çocukları olarak Yunanlı dostların bize kucak açtığını görmek gerçekten mutluluk vericiydi.

İsmini caz müziğinden ve dev yaseminlerinden alan Jazzmin’de enfes manzaralara nazır sabah kahvaltıları, gün boyu modern Yunan lezzetleri yiyip, nefis kahveler ve akşam kokteylleri içebilirsiniz.

Chora’daki diğer lezzet durakları ise:

amorgos (68)

Tsagaradiko – taze balıkları ile ünlü Taverna’da hem mezeler ve salatalar çok güzel hem de özellikle ızgara ton veya kılıç balığı tavsiye edilir.

Tranzistoraki – incir marmelatlı domuz pancetta (bal ve kekik ile marina edilmiş ve kömür ateşinde pişirilmiş domuz fileto), ızgara domuz sosisi, fava ve kızarmış lokal peyniri ile ün salmış geleneksel başka bir taverna.

amorgos (95)

Liotrivi – daha çok pişmiş Yunan lezzetleri sevenler için ideal bir adres. Horta (sıcak yeşillik), fasülyeler sebzeler, lokal peynir, limon soslu kuzu enfes.

Chora’da iken etkileyici bir kule olan Tower of Gavras’ı ziyaret edebilirsiniz. Venedikliler döneminden kalma binada Amorgos Arkeoloji Eserleri Müzesi yer alıyor. Ayrıca Yunanistan’ın ilk okullarından birisi olan Histori School of Amorgos’ta da antik eserler sergileniyor.

amorgos (87)

Aegiali

Amorgos’un dış dünyaya açılan iki liman kasabasından birisi olan Aegiali, korunaklı Ormos koyunda çamların altındaki kumsal plajı, şirin mi şirin renkli balıkçı tekneleri, aralara serpiştirilmiş yel değirmenleri, ufacık tatlı kasabası, Potama, Lagkada, Tholaris gibi özgün ve yemyeşil tepe köyleri ile gerçekten keyifli bir liman.

amorgos (89)

Sadece birkaç daracık sokaktan oluşan kasabasını zaten 15-20 dakika içinde turlayabiliyorsunuz.

amorgos (126)

Hepsi birbirinden şirin ve karakterli birkaç minik taverna, dükkan, kafe ve barın olduğu kasabanın en keyifli noktası rüzgara kapalı olan ve Batı’ya bakan – dolayısı ile gün batımları keyfi sunan – set üstü bölümü.

amorgos (121)

Aegiali Liman Kasabasında yer alan:

 • To Limani Tis Kyra Katinos taze balık ve deniz mahsülleri için, lokallerin favorisi olan Asteria ise kuzu ve pişmiş yemekler için ideal akşam yemeği adresleri.
 • Maestro ve Amorgis kafeleri hem kahvaltı hem de enfes gün batımları ve akşam içkiler için ideal adresler.

amorgos (122)

Ormos plajında yer alan Nissi ve Ammos plaj kulübü ve kafeler otelden çıkıp denize girmek isteyenler için ideal.

amorgos (43)

Eğer eşsiz ve vahşi bir gün batımı görmek istiyorsanız, Aegiali kasabasının hemen üstünde yer alan ve bir uzantısı olan Potamos’a gidin. 2015’e kadar araba yolu olmayan köylüler o dimdik tepeye yürüyerek inip çıkıyormuş. Şimdi köyün girişene kadar giden bir yol var. Elinize bir Amorgos içkisi olan Rakomela’yı, biraz buz ve iki bardağı alıp, arabanızı park edip, tepelere tırmanıp, vahşi otlar, bostanlar, teras otlaklarında atlar eşliğinde güneşi batırabilirsiniz.

amorgos (135)

Aegiali’yi çevreleyen dik tepelerde iki farklı cennet köy var. Ağaçlar ile bezenmiş yemyeşil, ve çiçekler ile cıvıl cıvıl bir köy olan Lagkada, yamaçlara tutunmuş bembeyaz evleri, sardunya, begonvil, zakkum ve yaseminler ile bezenmiş daracık sokakları ve asma ve sarmaşıklarla örülmüş teras ve avluları, sizi şaşırtan ve gülümseten kelebek, baykuş, ahtapot, kalamar, salyangoz, deniz kabuğu ve kalp gibi yaratıcı ve çılgın yer desenleri, burnunuza çalınan harika kekik ve ot kokuları ve uçsuz bucaksız Ege manzaraları ile şirin mi şirin bir köy.

amorgos (133)

Köyün en altında asma, begonvil ve yaseminlerin altında konuşlanmış, O Nikos Taverna 30 yıldır Lagkada’nın en meşhur lezzet noktası. Nikos usulü patlıcan yemeği ile ünlü taverna’nın salataları, mezeleri ve etleri gerçekten çok lezzetli. 15 yıldır orada çalışan Stefanos’a Türk dostlardan selam götürebilirsiniz.

amorgos (143)

Ayrıca tam yanında her sabah tazecik pişen hamur işleri ile fırını ve de karşısında adanın ot ve baharatlarını kurutarak satan Lama Herb Store, ve de üzerindeki Pagali Oteli de aynı aileye ait işletmeler.

amorgos (137)

Başka bir lezzet noktası ise eski bir taş evin tepesi begonviller ile kaplanmış bahçesindeki Tratarisma. Sahibi ve şefi Anthonis Gavalas, Amorgos’un lokal mahsülleri ile muhteşem yemekler ve tatlılar pişiriyor.

Lagkada’da kahve, frape veya içki molası vermek isteyenler için Pargalidi Bar ve Mosche Köy Kahvesi önerilerimiz.

amorgos (151)

Başka bir tepe köyü olan Tholaria ise, Aegiali koyuna, Lagkada köyüne ve Amorgos’un denize dimdik inen heybetli kayalıklarına nazır muhteşem manzaralar sunan başka bir geleneksel köy.

amorgos (37)

Bembeyaz tatlı evler ve rengarenk çiçekler ile bezenmiş, çılgın yer desenlerine boyanmış daracık sokaklarında keyifle dolaştığınınız Tholaria’da fava Grek salata gibi meze ve salatalar için Kali Kardia, Yannis ve Sofia çiftinin Yunan lezzetleri için Thalassino Oniro, Georgia’nın kahveleri ve kokteyllerini içmek için Seladi Bar doğru adresler.

amorgos (35)

Tholaria’nın hemen yanıbaşındaki tepede, antik Aegiali kasabası olan Vigla yer alıyor. Hala antik duvarları, eserleri ve kilisesi duruyor.

Eğer iniş çıkışları göze alabiliyorsanız, isterseniz Tholaria – Lagkada arasındaki antik patikadan 2 saat süren bir yürüyüş/tırmanış ile bu iki kasabayı keşfedebilirsiniz.

amorgos (9)

Katapola

Amorgos’un diğer liman yerleşkesi olan Katapola Koyu, üç tane yan yana kasabaya ev sahipliği yapan geniş ve korunaklı bir koy. Koya ismini veren Katapola kasabası bu üç kasabanın en eski ve büyük yerleşimi. Amorgos’un en eski kiliselerinden birisi olan Panayia Katapoliani kilisesine ev sahipliği yapan Katapola, Osmanlı döneminde de önemli bir liman kenti imiş. Her gün feribot ve gemilerin yanaştığı limanın yanıbaşında ve arka sokaklarında yer alan restoran, kafe, dükkan ve otelleri ile cıvıl cıvıl ufacık bir kasaba Katapola.

amorgos (8)

Koyun sağında Katapola’nın hemen yanıbaşında yer alan Rachidi veya Chora, daracık bir ana sokak üzerinde beyaza boyalı iki katlı Cycladic mimarili evlerin ve pansiyonların dizildiği mütevazi bir kasaba.

amorgos (52)

Koyun biraz ilerisinde Katapola’nın karşısında minik balıkçı köyü olan Xylokeratidi yer alıyor. Sabahları ve akşamüstleri balıkçı barınağındaki veya tonozlara bağlı renkli minik balıkçı kayıkları dibinizde, ayaklarınız neredeyse suyun içinde buradaki bir kafede oturup karşı tarafı ve akan köy hayatını seyretmek keyifli.

amorgos (7)

Katapola koyunda denizin ortasında yolcuları karşılayan iki heykel var. Mitolojik Yunan karakterleri olan ilham perisi Erato güneybatı tarafında ve ‘gemileri yakan’ prenses Nausicaa kuzey’de yer alıyor.

amorgos (159)

 

Xylokeratidi köyünü deniz kenarı boyunca yürürüyerek devam ederseniz, önce çiçekler ile bezenmiş gerçekten insanın içini açan mezarlığı, sonra denizin ortasındaki Nausicaa heykelini görebilirsiniz, biraz ileride ise beyaza boyalı mavi kubbeli Aghioi Theodoroi kilisesi koyun nefis manzalarını sunuyor.

amorgos (158)

Katapola’nın üzerinde Moundoulia tepesinde yer alan, Sami’ler döneminden kalma Minoa antik kenti ise, Amorgos’un en eski anik kalıntılarından birisi. Eskiden bölgenin ana yerleşim bölgesi olan Minoa’ya patika yoldan tırmanıp, Ege’nin ve Katapola koyunun nefis manzaraları eşliğinde güneşi batırmak gerçekten eşsiz bir deneyim.

amorgos (15)

Limanın en sonuna doğru yer alan Lefteris’in balık restoranı Minos, Katapola’nın en iyi balık ve deniz mahsülü restoranı. Yerel peynirli Grek Salata, patlıcan, karidesli makarna ve baklava gerçekten harika.

Minos’un yanıbaşında yer alan limanın en son lokantası ise, salaş ancak sevimli bir aile işletmesi Akri. Burada Anna ve Ronla çiftinin taze mahsüller ile günlük pişirdiği sebze ve et yemeklerini yiyebilirsiniz.

amorgos (157)

Xylokeratidi tarafında ise yeni nesil Yunan mutfağının yanı sıra kahve, tatlı ve kokteyller sunan Almiriki denemeye değer.

amorgos

Sabah kahvaltısı için Katapola’da Crepe Café ve Xylokeratidi’de Big Blue kafeyi öneririz.

amorgos (164)

Bir de günlük pastalar, tatlılar için liman caddesinin arka paralelinde yer alan Cinnamon & Honey pastane ve kafesine mutlaka uğrayın.

 

Arkesini

4.Yüzyıldan kalma kale ve Holy Trinity kilisesinin, günümüze kadar korunarak geldiği Arkesini tarihi köyünde yer alan Maria ve Rafaela çiftinin Pyrgo tavernası lokal ve taze ev yemekleri ile ziyareti hak ediyor. Eğer rica ederseniz size normalde girişi yasak olan antik kuleyi açıp gösteriyorlar. Eğer burayı bulamazsanız yol üzerindeki Maruna Taverna’da geniş terasında nefis manzaraları ile lokallerin favorisi olan başka bir lezzet durağı.

amorgos (2)

Vrunitsi

Sadece Giorgalinis restoran bile bu tarihi köyü ziyaret etmeye değer. Adanın yerlisi olan ve yaz kış hayvancılık ile uğraşan Giorgalini, kendi hayvanlarından gelen mahsüller ile adanın en lezzetli peynir ve yoğurtlarını sunuyor ve etlerini pişiriyor.

 

 

amorgos (105)

Plajlarda Deniz Keyfi ve Öğle Yemeği Adresleri

Mouros: Bizim adanın en hayran kaldığımız koyu tertemiz suları, canlı deniz altı ve harika deniz mağaraları ile Mouros oldu. Arabanızı tepeye park edip 10 dakikalık bir patika inişi sonucu ulaştığınız kayaların arasına gizlenmiş bu korunaklı koy gerçekten snorkel yapmayı ve yüzmeyi sevenler için en ideal koy. Şezlong veya şemsiye olmayan çakıl taşlı plajına giderken yanınızda katlanır sandalye, şezlong veya yoga mat’i götürmenizde fayda var. Tabii ki duş yok, cildinize tuzun işlemesine izin verip, birkaç gün sonra yumuşayan derinizde faydalarını görüyorsunuz.

amorgos (18)

Yemek yemek için tepedeki geleneksel bir aile lokantası olan Taverna Mournos’a çıkabilirsiniz. Tepeden hem koyun hem de denizin ve diğer adaların harika manzaralarını sunuyor.

Ancak biraz daha özel bir yemek isterseniz, Mouros’a gelmeden az önce tepede yer alan Anemolithi Studios & Restaurant tabelasından içeri girin. Ve restoranda sahibi Kostas’ı bulun. Yaz kış açık olan restoran hem uçsuz bucaksız Ege manzaraları sunuyor hem de Kostas’ın tamamen lokal mahsüller ile hazırladığı enfes Yunan lezzetlerini sunuyor.

amorgos (59)

Aegiali yakınlarındaki Agios Pavlos çakıl plajı, denizin ortasına uzanan bir burnun sağlı sollu iki tarafından denize girme imkanı sunuyor. Yukarıda bir taverna, aşağıda da şezlong, şemsiye ve beach barın yer aldığı plajdan, karşıdaki adacıkta yer alan ıssız Panagia plajına da saat başı tekneler kalkıyor. Turkuaz suları ile harika bir lagün görünümğ taşıyan plajda akıntı sebebi ile yüzmek göründüğü kadar keyifli değil.

amorgos (62)

Aegiali yakınlarındaki Levrossos plajı altın kumsalı ile lokallerin favorisi. Şezlong ve duş gibi tesislerin bulunmadığı plaja inerken Aegiali kasabasına ve denize nazır basit bir taverna var. Öğlen salatalar ve akşamüstü frape keyfi için yeterli.

amorgos (99)

Agia Anna kayalıkları ve ufacık plajı, Big Blue açılış sahnesine set olduğu için çok popüler. Kayalık koya inmeden önce tepenin üzerindeki minik kiliseciği ve az ilerideki burundan tepede manastır manzarası ile kartpostal manzalar sunuyor. Ancak hem kalabalığı hem de daracık taşlık plajı ile denize girmek için zorlu bir alternatif.

amorgos (20)

Amorgos’un en Batı ucunda yer alan korunaklı Kalotaritissa kumsal plajı, turkuaz suları ile bir lagünü andıran harika bir koy. Şezlong, şemsiyeler ve de içecek ve börek & kek gibi atıştırmalıklar sunan iptidai bir beach barın olduğu Kalotaritissa’da, denize girip güneşlenerek bütün günü geçirmek istiyorsanız, havlularınızı şezlonglarınızda bırakıp, 15 dakika uzaklıktaki Arkesini köyüne araba ile gidip Pyrgi’de şahane ev yemekleri yiyip geri gelebilirsiniz.

Rüzgarsız günlerde Kalotaritissa’dan karşıdaki Grabousa adasındaki enfes koya tekneler sürekli gidip geliyor, birkaç saat alternatif bir deniz ve kumsal keyfi arayanlar için ideal.

amorgos (162)

Maltezi, Katapola’dan saat başı kalkan tekneler veya Xsilokeratidi’den patika yürüyüş yolu ile ulaşılabilen, şemsiye, şezlong ve basit bir bar & kafe bulunan kumsal plaj lokallerin en sevdiği plaj.

 

Issız Plajlar

 • Amoudi Plajı: Arkesini’ gelmeden az önce aşağıda yer alan Amoudi koyu muhteşem bir bakir ve ıssız plaj, ancak Arkesini köyünden bir saatlik patika yürüyüşü ile ulaşılabiliyor
 • Psilli Amos: Aegiali koyunda Levrosso plajından sadece yürüyerek 20 dak. ulaşılan ıssız kumsal plaj
 • Plakes Plajı: Maltezi plajından yürüyrek ulaşılan ıssız kayalık plaj
 • Paradisia: Kalotaritissa’dan araba ile 5 dakika’da ulaşılan ıssız çakıl taşlı ufacık koy ve plajı
 • Navagio: denize girmeye uygun değil ancak Paradisia’dan dönerken karaya vurmuş dev bir tekne kalıntısı görmek isterseniz uğrayabilirsiniz.

 

 

KONAKLAMA ADRESLERİ

 • Yperia Hotel – Aegiali
 • Aegialis Hotel & Spa – Aegiali
 • Aelia Studios – Aegiali
 • Amorgi Studios – Aegiali
 • Pelagos – Aegiali
 • Nostos Studios – Aegiali
 • Levrossos Beach Apartments – Levrossos
 • George Valsamitis – Katápola
 • Villa Le Grand Bleu – Katapola
 • Villa Katapoli – Katapola
 • Casa Prima Vera- Katapola
 • Pension Eleni- Katapola
 • Vigla Hotel – Tholaria
 • Plori Studios – Tholaria
 • Villa Fenia – Lagada
 • Amaranto Rooms – Lagada
 • Panorama – Chora
 • Politimi Studios – Chora

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

 

YUNAN ADALARI YAZI VE REHBERLERİMİZ:

12 Adalar (Dodocanese Adaları)

Kiklad Adaları  (Cyclades Adaları)

İyon Adaları (İonian Adaları)

Diğer Yunan Adaları

Zeynep Atılgan Boneval