ANTİ-PAROS İZLENİM VE ROTALARI

 

 

Paros’tan dar bir kanal ile ayrılan Paros’un küçük kardeşi Antiparos, harika koyları ve plajları, eşi benzeri bulunmayan uzun kaktüs ağaçları, adaya serpiştirilmiş mavi kubbeli minik şapelleri, ufak balıkçı köyleri, daracık sokakları ile sevimli liman kasabası ile zamanın neredeyse durduğu, el değmemiş şiir gibi bir ada.

IMG_4913

Eğer beklentiniz sade ve huzurlu bir tatil geçirmek ve sadece denizin tadına varmak ise asıl doğru rota Antiparos. Ağırlıklı olarak, Tom Hanks gibi ünlülerin inzivaya çekilmek için yaptırdığı yazlık villaları ve şirin otellerin bulunduğu Antiparos, yelken ve yat rotalarının vazgeçilmez uğrak noktası. Sürekli esen rüzgarı ile hem kite hem de rüzgar sörfçülerinin de favori adreslerinden.

IMG_4943

Bakir bir ada ancak sokaklarında yer alan kafe, restoran ve tavernaları, bar ve butikleri çok zevkli ve kaliteli. Paros’ta bile bulamadığınız kadar keyifli plaj kulüpleri de Antiparos’ta yer alıyor.

IMG_4921

Adayi gezerken deniz manzarasına nazır tepelerde ya da sahilde denizin yanıbaşında geniş arazilerde yer alan Cycladic mimaride harika müstakil evler görüyorsunuz.

IMG_5135

 

Her birinin tasarımı o kadar hoş ki, fotoğraf çekmekten yoruluyorsunuz.

IMG_4926

Paros’tan feribotlar ile 10 dakikada ulaştığınız Anti Paros’un Liman kasabası 15. yüzyıldan kalma bir Venedik kalesi kalıntılarına ev sahipliği yapıyor. Ortaçağ kilisesi etrafına kurulu kubik mimaride bembeyaz Cycladik evleri ve begonviller ile bezenmiş daracık sokakları ile sevimli liman kasabası

IMG_4383

Anti Paros’un güneyinde yer alan Ag. Georgios ve karşısında yer alan Despotiko Adacığının oluşturduğu pırıl pırıl lagün, denize girmek için en korunaklı, en az rüzgarlı, en keyifli alternatif. Sadece tekne ile ulaşabildiğiniz Despotiko üzerinde birçok Neolithic kalıntı yer alıyor. Adanın denize girmek için en ideal diğer güzel plajları ise: poyraz eserken Psaralikes, Panagia, Soros, Apantima ve Lodos’ta Livadi ve Sifneikos Gialos ve plajları.

IMG_5146

Antiparos’un tam ortasında yer alan ünlü Agios Ioannis Mağarası dünya üzerindeki en güzel ve gizemli mağaralardan birisi. Neolitik dönemden beri sığınmak için kullanılan doğal bir korunak olan mağara, her dönemde kutal sayılmış. Antik Yunan’da Tanrıça Artemis’e adanmış. 70 metreye kadar inen mağara her gün 10:30 – 15:45 arası ziyaret açık. Hala ruhani bir atmosferi olan bu mabed gibi mağarayı ziyaret etmek için bölgeye geldiğinizde sizi harika bir kilise olan Agios Ioannis Spiliotis karşılıyor.

 

 

 

PLAJ KULÜPLERİ

IMG_4967

Soros Beach Club & Restaurant & Hotel, Soros Plajı  / T. 0030 22840 24962

Altın renkli kumsalı, kumsalın gerisinde yer alan ahşap, taş ve palepa kombinasyonlu çok zevkli döşemniş restoran, lounge ve bar bölümü ile Soros adanın en hip plaj kulübü. Zevkli müzikleri, yeni nesil Yunan mutfağı lezzetleri, nefis frape ve kokteylleri, harika duşları ve de arkada yer alan enfes butik oteli ile tek bir durakta tüm konaklama, plaj ve yeme içme keyfinizi sürebileceğiniz en cool adres.

IMG_5133

​The Beach House & Nixon Restaurant & Concept Dükkan, Apantima Plajı / T. 0030 2284064000

Adanın en korunaklı koyu olan Apantima plajında yer alan bu hip otel & restoran & plaj kulübü de başka bir zevkli durak. Önündeki loungelarda dinlenip, restoran bölümünde yemek yiyebileceğiniz Nixon restoranda şef Marko Rossi, lokal ada mahsülleri ve özel tarifler ile günlük değişen modern Yunan lezzetleri sunuyor, Konsept dükkanda çok güzel tasarımlarda mayolar, el yapımı gözlükler, takılar ve seramikler, plaj kıyafet ve havluları yer alıyor. Koyun gerisinde doğanın içindeki yamaca dizilmiş bungalow tarzı odaları ile Beach House oteli son derece zevkli bir butik otel. Dar bir koy olduğu için plajı biraz kalabalık ve çocuklu ailelerin tercih etmesi sebebi ile koşuşturmalı olabiliyor.

 

IMG_4954

 

Captain Pipinos Fish Reastaurant, Ag. George / T. 0030 22840 21823

Denizin hemen yanıbaşında karşısındaki Despotiko adacığına bakan bu geleneksel Yunan tavernası ahtapot kalamar gibi deniz mahsülleri, ve günlük taxe balıkları ile en keyifli öğle yemeği adresi. Eğer yer bulamazsanız hemen yanıbaşında yer alan  Taverna Akrogiali ve Despotiko Café’de güzel yemek alternatifleri sunuyor.

IMG_5148

Restoranların az ilerisinde şezlongların yer aldığı güzel bir plaj var. Biraz daha ileriye gittiğinizde de denizin kenarına kondurulmuş ufacık bir şapelin olduğu küçük bir ıssız koyda denize girmek için ideal. Restoranların yanıbaşından Despotiko ve Sargos adacıklarına tekneler kalkıyor, dilerseniz denize girmek için bu harika bakir adalara gidip, tekrar tekne ile dönebilirsiniz.

IMG_4950

Sifneiko Café, Sifneiko Plajı

Lodos rüzgarı estiğinde nefis bir plaj olan bu Sifneiko koyunda yer alan bu kafe harika bir gün batımı adresi
IMG_4935

ULAŞIM:

Anti Paros’a Paros adasındaki Pounda limanından her 15 dakikada bir kalkan ufacık arabalı feribotlar ile 10 dakikada ulaşabiliyorsunuz.  (Pounda limanını adanın doğusundaki Pounda plajı ile karıştırmayın)

Atina’da Paros’a 30 dakikalık uçuş ile, ya da Pire Limanından kalkan tekneler ile adaya ulaşmak mümkün. Ya da Sakız – Mykonos, Mykonos – Paros feribotları ile ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

YOLCULUK TERAPİSİ PAROS VE ANTİ-PAROS YAZILARI

Anti Paros otel, plaj, yeme-içme, eğlence ve alışveriş adresleri: www.yolculukterapisi.com/antiparosrehberi

Paros izlenim ve rotaları: www.yolculukterapisi.com/paros

Paros plajları, plaj kulüpleri ve öğle yemeği adresleri: www.yolculukterapisi.com/parosplajlari

Paros yeme-içme, eğlence ve alışveriş adresleri: www.yolculukterapisi.com/parosrehberi

Paros konaklama adresleri: www.yolculukterapisi.com/parosotelleri

Anti Paros izlenim ve rotaları: www.yolculukterapisi.com/antiparos

 

 

 

YUNAN ADALARI YAZI VE REHBERLERİMİZ:

12 Adalar (Dodocanese Adaları)

Kiklad Adaları  (Cyclades Adaları)

İyon Adaları (İonian Adaları)

Diğer Yunan Adaları

Zeynep Atılgan Boneval

 

Zeynep Atılgan Boneval