KOS ADASI

Tıbbın atası Hipoktrat’ın adası olan Kos, antik kalıntıların, pırıl pırıl tertemiz denizler, harika plajlar ve yemyeşil dağlar ile buluştuğu, güneşin altında tarihin doğa ile kaynaştığı bir ada. Kaleler, antik tapınaklar ve tiyatrolar, Venedik’lilerden kalma etkileyici neo-klasik binalar, Osmanlı camileri ile Kos’ta eşine az rastlanılan bir Doğu-Batı sentezi yer alıyor.

kos (14)

Günlük hayat ise ada zamanında sakin ve huzurlu geçiyor. Adalılar yakın mesafe ulaşımlarını bisiklet ile sağladığı için herkes bisiklet üzerinde, trafik, korna sesi veya gürültüye rastlamıyorsunuz. Doğa severler kanyonlarda, dağ köylerinde, bal veya bağ yürüyüşlerinde, deniz severler pırıl pırıl parlayan güneşin altında harika plajlarda veya ıssız koylarda. Yanıbaşımızdaki ufacık bu adada insanlar doğaya ve birbirine saygılı ve medeni.

kos (18)

Milattan önce 366’da kurulan Kos kasabası, hükümdarlığı altında olduğu Yunan, Roma, Bizans, Osmanlı ve İtalyan dönemlerinde batı-doğu medeniyetleri arasındaki bir deniz ticareti kesişim noktası olarak, kültürlerin kaynaştığı bir mozaik haline gelmiş. Öyleki antik çağlarda, Kos Pazar yeri ürün orjinalliği, çeşitliliği ve kalitesi ile Ege’nin en meşhurlarındanmış.

 

 

kos (19)

KOS ROTALARI

Kos Kasabası ve Limanı

 • Limanın girişinde yer alan, Osmanlı döneminden kalma Kale, liman kasabasına ‘Foinikon’ yani Palmiye köprüsü ile bağlanıyor.
 • Hipokrat’ın Çınar Ağacının, dünyanın en eski ağaçlarından birisi olduğuna inanılıyor. Bu ağacın gölgesi altında tıbbın ata’sı Hipokrat’ın derslerini verdiği söyleniyor.
 • Casa Romana, Grigoríou tou Pémptou Bulvarı üzerinde yer alan 3. Yüzyılda Roma döneminden kalma villa, 1933’de orjinaline uygun olarak İtalyan arkeologlar tarafından restore edilmiş. Savaş dönemi hastane olarak kullanılmış bina 2002-2010 arasında yeniden restore edilerek ziyarete açılmış. 3 farklı avlusunda yerleri süsleyen nefis kaplan, deniz ve kara hayvanları figürlerinin yer aldığı mozaikleri ile ziyarete değer.
 • Arkeoloji müzesi Eleftherias meydanında yer alan müze bölgedeki en değerli ve önemli arkeolojik eserlere yer veriyor.
 • Antik tiyatro ve Agora’da görülmeye değer

Asklepeion

Hipokrat Müzesi

Kos’un Diğer Köy ve Sahilleri

 • Kos kasabasından çıkar çıkmaz karşınıza çıkan ilk deniz kasabaları Tigaki ve Marmari olacak. Zipari köyünü geçerken, tepelerde Asfendiou dağ köylerini göreceksiniz.
 • Ardından karşınıza Zia köyü gelecek. Burada mutlaka durup bir denizin, gökyüzünün ve adanın birbirine karıştığı manzarayı içinize çekin. Dikaios sağı yakınlarında yer alan Zia, yeşilliklere gömülmüş Ada’nın en güzel gün batımı manzarası sunan noktası. Mutlaka bir akşamüzeri denize batan güneşin gökyüzündeki rengarenk yansımalarını seyredin. Ufacık köyün Arnavut kaldırımlı daracık sokakları, seramik ve el işi hediyelikler satan dükkanlar ve lokal köy kahveleri ile çok şirin.
 • Kos’un antik başkenti olan tepe kasabası Kefalo, tarihi binaları, geleneksel mimarisi, bozulmamış lokal dokusu ile görülmeye değer güzellikte. Kefalo’dan bir kilometre doğuda ise Kamari kötü yer alıyor. Kamari’de 5. Yüzyıldan kalma St Stephen bazilikasında, muhteşem antik mozaikler ve heykeller orjinal halleri ile duruyor. Bazilikanın tam çaprazında sahilde ise ufacık bir adacık olan Kastri üzerinde denizcileri koruyan Aziz Saint Nicholas şaplı yer alıyor.
 • Kos kasabasına 30 kilometre uzaklıktaki Kardamaina köyünde ise Ada’nın en eski tapınağı olan, tarihi İsa’dan önce 3. Yüzyıla uzanan, mermer Apollo tapınağının kalıntılarını ve Aziz Theotitos bazilikasının kalıntılarını gezebilirsiniz.
 • Ada’nın tam ortasında yer alan Antimacheia köyünde, orjinal mobilyaları ile “Antimachiotiko” evinde yüzyıllar önce Kos’taki geleneksel ev yaşamını görebilir, home, 1340’da inşaa edilmiş Antimacheia Kalesini gezebilir, ve köyün medar-ı iftiharı olan Papa’nın rüzgar değirmenini görebilirsiniz. Ağustos sonunda giderseni, Bal Festivali şenliklerini izleyip en harika ballarını ve ballı lezzetlerini tadabilirsiniz.
 • Kos kasabasının biraz dışında Platani yakınlarında yer alan Asklepion Antik Şehri, Hipokrat’ın tıp eğitimi verdiği okul olan tarihi bina ile ünlü. Kos Adası’ndaki Asklepion, Antik Yunan’dan kalmış olan tüm asklepionlar arasında en önemlilerin başında geliyor. Asklepionlar, Antik Yunan ve Roma’da tıp ve sağlık tanrısı Asklepios’a adanmış tapınaklar. Zamanla kaplıca, hamam, kütüphane ve eğitim sınıflarının da eklenmesi ile bir kompleks haline dönüşmüşler. MÖ 400’lerden itibaren popülerleşerek Antik Yunan’ın dört bir yanından şifa arayanlarla dolup taşmaya başlamışlar. Hastalar başlarda din adamları tarafından, bilimden uzak, geleneksel ve mistik yöntemlerle tedavi ediliyorlarmış. Hastalar bir gece istihareye yatar, rüyalarında Tanrı Asklepios’u görmeyi ve kendilerini tedavi etmesini umarlarmış. Ertesi gün görülen rüyayı dinleyen din adamları hastayı genellikle hamama veya gymnasiuma yönlendirirmiş. Yılan, Tanrı Asklepios’un kutsadığı bir hayvan olduğundan ritüellerde sık sık kullanılırmış. Örneğin zehirsiz yılanlar istihareye yatmış hastaların arasına bırakılırmış. Kos Adası’nda bulunan Asklepion da bu merkezlerin en önemlilerinden birisi imiş. Tıp ilminin kurucusu addedilen Hipokrat Kos Adası’ndaki Asklepion’da eğitim görmüş ve adını tüm dünyaya buradaki başarıları ile duyulmuştur. Asklepios kompleksi, tüm Kos şehrinin ve çevresinin panoramik olarak görünebildiği yeşil bir tepenin üstüne kurulmuş. Depremler ciddi oranda yıkmış olsa da üç taraça üzerine kurulmuş binalar ve bölümler kolaylıkla ayırdedilebiliyor. 1. Taraça sütunlar üzerine kemeraltı şeklinde inşaa edilen ilk taraça “Π” biçimide ve güney tarafı açık. Bu kısmın bir tıp okulu olarak kullanıldığı düşünülmekte. Taraçanın güneyinde hastalar ve yakınları tarafından kullanılan MS 3. YY’a ait kemeraltı biçimli Roma hamamları yer alıyor. 2. Taraça ise MÖ 4. yüzyıldan kalma bir sunak da dahil olmak üzere tüm yapı kompleksinin en eski kısımlarını oluşturuyor. Taraçanın güney tarafında hastaların istihareye yatarak Tanrı Asklepios’u rüyalarında görmeyi umdukları “Avato” bölümü var. Ortada bulunan sunağın sağ ve sol taraflarında daha küçük boyutlarda iki tapınak ile MÖ 2. yüzyıla ait bir Apollo tapınağının restore edilmiş kolonları var. En üstteki son taraçada ise MÖ 2. yüzyılda Dorik tarzda inşaa edilmiş olan Asklepion Tapınağı’nın kalıntıları var. Bu kalıntının ortasına zamanında Patmos Manastırı’na bağlı olan bir erken dönem Hıristiyan kilisesi inşaa edilmiş. Bu kiliseden günümüze kalan ise sadece “İsa Mesih” anlamına gelen ICXP harfleri. Asklepeion’a gelmeden önce Hipokrat Müzesini de gezebilirsiniz.
 • Termal Banyolar: ‘The Therma’ sıcak su kaynakları dağlardan inip denize kavuşuyor ve içeriğinde bulunan doğal sülfür sebebi ile iyileştirici özelliği olduğuna inanılıyor.

kos (10)

Kos Plajları

 • Kos’un kumsallarında harika plaj kulüpleri yer alıyor. Adanın en eğlencelisi Paradise beach (Bubble beach), yeni nesil alternatifler ise Artemis Heaven (Lámbi plajı) ve 4 Roses (Psalidi plajı). Lokal Yunanlıların gözdeleri ise Mylos Beach Bar (Lámbi plajı) ve Agios Fokas Beach Bar (Agios Fokas plajı)
 • Tesisleri minimal olan ıssız plaj severler için ise Agios Stefanos, korunaklı koyu, karşısındaki adacık üzerindeki ufak kilise manzarası, pırıl pırıl denizi ve kumsalı ile harika bir alternatif. Çok uygun fiyata şezlong ve şemsiye hizmeti alabiliyorsunuz, yakında yer alan Katerina Taverna ise geleneksel lezzetler sunan lokal bir Yunan lokantası.

 

 

 

KOS REHBERİ

 

 kos (20)

OTELLER

BUTİK TASARIM OTELLER

 • Kos Aktis Art Hotel (7 Va- silieos Georgiou St., T. +30 22420 47200,  www.kosaktis.gr) Limandan hemen çıkınca denizin yanı başında yer alan sanat ve tasarım temalı Kos Aktis Art otel, şüphesiz adanın en ‘cool’ oteli. 36 odası ve 6 suiti, denizin üzerinde yer alan H2O restoranı ile tasarımdan ödün vermem diyen modern gezgin için ideal.
 • Aqua Blu Hotel (Aquabluhotel.gr) Kos limanına bir buçuk kilometre uzaklıkta Lambi plajında deniz kıyısında yer alan Aqua Blu ise yine çok cool bir tasarım otel. Sadece yetişkinlere hizmet veren otel 51 odası, gurme restoranı ve ödüllü spa’sı ile, zevkli ve stil sahibi bir deniz tatili sunuyor.
 • Artemis Hotel & Apartments (http://hotelartemis.com/) Lambi plajında deniz kıyısında yer alan Artemis Hotel ise, ferah mekanlar ve odalarda modern tasarımlar ile ışıl ışıl bir atmosfer sunan keyifli bir otel.
 • Kos kasabası ve limanına yakın diğer konaklama alternatifleri ise Phillipa, Citi, Triton Hotel ve Kos Hotel Junior Suites.
 • Agios Stefanos plajının tepelerinde yer alan ve manzaralarına hakim sadece yetişkinleri kabul eden White Rock of Kos, modern, ferah, cool bir otel.
 • Kite severler Kohilari Kite Beach Hotel‘de konaklayabilir.

 

 

TATİL KÖYLERİ

Club Med: Eğer deniz kenarında bir tatil köyünde konaklamak isterseniz, Kefalos sahillerinde Ag. Stephanos’a gelmeden muhteşem bir lokasyon ve manzaraya nazır, aktiviteleri ve kulüp atmosferi ile profesyönel bir tatil köyü olan Club Med’i öneririz.

Deniz kenarında 5 yıldızlı otel ve tatil köyü tarzını sevenler için diğer alternatifler ise:

 • Kardamena’da Mitsis Blue Domes Resort & Spa
 • Psalidi sahillerinde Grecotel Kos Imperial Thalasso ve Kipriotis Village Resort
 • Mastichari’de Neptune Resort & Spa
 • Kefalos’da Royal Bay Hotel

 

 

 kos (21)

RESTORANLAR

KOS KASABASI VE LİMANINDA MODERN RESTORANLAR

 • Aktis otelin içinde denizin üzerinde yer alan Akdeniz lezzetleri sunan H2O Lounge & Bistro çok keyifli bir öğle ve akşam yemeği adresi. (Aktis otelin fırınından nefis ve tazecik tatlı veya tuzlular alabilirsiniz. )
 • Aktis otelin yanında yer alan Bella Vista gün batımında salata, hamburger gibi hafif bir yemek için keyifli bir adres.
 • Aktis otelin karşısında yer alan Triton otelin alt katındaki Cafe Avanti öğle ve akşam için modern bir yemek adresi.
 • Aktis otelinden yeni limana doğru yürüyüş yolunda yer alan Koako, yeni nesil Yunan lezzetleri sunan modern ve hip bir restoran.
 • Yine aynı rotada yer alan Stadium ise tarihi binada romantik ve keyifli atmosferde, modern Yunan lezzetleri ile ünlü.
 • Yine aynı rotada denizin üzerinde yer alan Mezzaluna ve Al Dente, eğer biraz Yunan yemeklerine ara vermek istiyorsanız keyifli adresler. deniz kenarı
 • Marinayı geçince Psalidi plajında yer alan 4 Roses restoran & plaj da modern ve keyifli bir öğle yemeği alternatifi. Aynı plajda yer alan ultra-modern Spitaki restoran & plaj kulübü Food & Mood‘a dönüştü.  Hala yeni nesil Yunan lezzetleri ve çağdaş dekorasyonu ile, adanın en trendy gündüz ve gece adreslerinden.

 

 

KOS KASABASI VE LİMANINDA GELENEKSEL YUNAN LEZZETLERİ

 • Pote tin Kyriaki, Kos kasabasında yer alan en eski ve en iyi ‘ouzeria’ lokanta olarak bilinen Pote tin Kyriaki’nin geleneksel Yunan lezzeteri dillere destan.  (Hálkonos 9, +30 22420 48460)
 • Psalidi plajında yer alan Theodorou restoran & plaj ise lokallerin gittiği geleneksel bir Yunan adresi.
 • Psalidi plajında yer alan Nostos Taverna ise Yunan mezeleri ve deniz mahsülleri sunan bir geleneksel lokanta.
 • O Alis, Yunan ve Türk lezzetlerini harmanlayan aile lokantası uygun fiyatlı lezzetler, et ve kebap yemekleri tercih edenler için ideal.
 • Limanda yer alan Nick the Fisherman, geleneksel Yunan mezeleri ve deniz mahsülleri ile ünlü bir başka taverna.

KOS’UN DİĞER KASABA VE SAHİLLERİNDEKİ RESTORANLAR

 • Marmari plajında yer alan Casa Cook adanın yeni nesil gurme Yunan mutfağının en güzel temsilcisi.
 • Taverna Oromedon, Zia köyünde enfes manzaralara nazır konuşlanmış taverna, geleneksel Yunan lezzetleri sunuyor. for traditional cuisine. The view is simply out of this world!
 • Avli, Kardamena köyünde ağaçların altında yemyeşil bir bahçede yer alan aile lokantası geleneksel ev yemekleri ile ünlü.
 • Akroyali, Mastichari sahilinde deniz kenarında yer alan restoran taze balıkları, deniz mahsülleri ve mezeleri ile ünlü.

PLAJ KULÜPLERİ VE ÖĞLE YEMEĞİ ADRESLERİ

 • Paradise Beach (Bubble beach), Kefalos köyüne gelmeden 7km önce sahilde yer alan Paradise Beach (diğer adı ile Bubble Beach), Kos’un en eğlenceli plaj kulübü. Kefalos kumsal sahillerinde Paradise Beach gibi eğlenceli bir kulüp yerine, biraz daha sakin plaj tesisleri ve taverna arzu ederseniz Camel Beach ve Lagada Beach güzel plajlar.
 • Kohilari Kite Beach, Kohilari kite sörfçülerin plajı haline dönüşmüş durumda. Burada yer alan Kohilari Kite Beach Hotel Restaurant Bar ve Plaj kulübü kite severler için ideal adres.
 • Artemis Heaven, Lámbi plajında yer alan Artemis Heaven, hem çok şık bir plaj kulübü hem de harika Yunan lezzetleri sunan bir restoran.
 • Mylos Beach Bar, Lámbi plajı
 • Agios Fokas Beach Bar, Agios Fokas plajı
 • 4 Roses, Psalidi plajı
 • Katerina Taverna, Agios Stefanos koyu

 

BAR VE GECE KULÜPLERİ

 • Kos limandan içerilere doğru devam edince karşınıza çıkan Kaza Bar & Lounge, modern ve trendy bir adres.
 • Bella Vista, Kos Kasabası
 • Mylos Beach Bar, Lambi plajı
 • Hamam Club, Kos limanı

kos (13)

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

YUNAN ADALARI YAZI VE REHBERLERİMİZ:

12 Adalar (Dodocanese Adaları)

Kiklad Adaları  (Cyclades Adaları)

İyon Adaları (İonian Adaları)

Diğer Yunan Adaları

Zeynep Atılgan Boneval