NAPA VE SONOMA ROTALARI

Napa vadisi şüphesiz Kuzey Amerika’nın en kaliteli şaraplarının ve en başarılı şarap evlerinin ev sahibi.

 

Napa vadisinin dünya çapında tanınmasında başrol oyuncularından birisi olan Robert Mondavi otobiyografisi olan ‘Harvest of Joy’ kitabında şöyle demiş: Şarpa benim için bir tutku. Dostluk ve aile. Kalbin sıcaklığı, ruhun cömertliği. Şarap bir sanat, bir kültür, medeniyetin ve yaşam sanatının özü…’

IMG_6175

Gerçekten de burada şarabın bir içki değil doğayı ve insanları birleştiren bir ruh olduğunu hissediyorsunuz.

 

Mondavi gibi yöreye gönül vermiş şarap üreticileri sayesinde Napa yollarından yılda bir milyondan fazla şarap tutkununu geçiyor, ve efsaneleşmiş oteller ve restoranlar tarafından ağırlanıyor. Popüler olduğuna bakmayın hala Napa’da sessiz sakin arka yollar, ufacık aile şarap üreticileri keşfetmek mümkün. Ayrıca vadiyi çevreleyen iki dağa kıvrıla kıvrıla tırmanan keşif yollarını izleyerek ormanlar, kanyonlar ve kimsenin bilmediği dağ köyleri keşfedebiliyorsunuz.

harita1

Kuzeyde Calistoga kasabası ardından sırası ile gelen St. Helena, Rutherford, Oakville, Yountville kadsabaları ve güneyde Napa şehri arasında, 50 kilometrelik Napa vadisinin ana hattı olan California Highway 29 yolu ve Silverado Trail uzanıyor. Bu yol üzerinde saydığım küçük ve kartpostal sevimliliğindeki kasabaların yanı sıra, atlar ve ineklerin otladığı çiftlikler, dizi dizi meşeler, taraça taraça inen bağlar, kaplıcalar, oteller, restoranlar ve 240’dan fazla şarapevi yer alıyor. Ayrıca bu yolu kesen onlarca sessiz sakin toprak yollar, kır patikalar ve yürüyüş ve bisiklet rotaları, vadiler boyunca uzana bağların sürpriz manzaralarını sunuyor.

napa_sonoma_winecountry-map-big

Yumuşak, güneşli Akdeniz iklimine sahip Napa vadisi’nin güney toprakları San Francisco koyundan gelen okyanus esintileri, sabah serinlikleri ve sisleri ile kutsanmış iken, kuzey sınırı kuru ve sıcak bir iklime sahip. Alüvyonlu toprak ve hafif eğimli coğrafya ise güney İtalya ve Fransa’ya benzer bir topoğrafya sayesinde şaraplık üzüm için ideal koşulları sunuyor. (Şarapevleri hakkında detaylı bilgiler, adres ve telefon bilgileri için: www.yolculukterapisi.com/napa-sonoma-sarapevleri )

 

calistoga

KUZEYDEN GÜNEYE NAPA ROTALARI

 

CALİSTOGA VE CİVARI

En kuzeyde yer alan kaplıcaları ile ünlü Calistoga, yaklaşık 4000 yıl önce Wappa Kızılderilileri tarafından kurulmuş bir kasaba. Hatta kasabanın orjinal ismi Kızılderili lisanında ‘Sağlık veren kaynaklar’ anlamına gelen Tu-La-Halusi. Kasabanın kısacık ana caddesi Lincoln Avenue, art deco stilde oteller, restoranlar, dükkanlar ve sanat galerileri ile dolu. Batısındaki tepelerde ise Viktoryen malikaneler ve marangozların yaptığı orjinal ahşap kulübeler yer alıyor.

 

Calistoga’danın birkaç kilometre kuzeyinde Robert Louis Stevenson Parkıyer alıyor, ve ormanların arasından ilerleyen dik yürüyüş patikası, St Helena dağının 1350 metre yükseklikteki zirvesine kadar çıkıyor. Bahar ve yaz günleri bu yürüyüş rotasını tamamlayınca ayaklarınızın altında uzanan bağlar ve çiçekler ile bezenmiş Napa vadisinin, ve ufukta Sierra Nevada ve Shasta dağına kadar uzanan nefes kesici manzaralar en büyük ödülünüz oluyor.

 

Yine kuzeyde Tubbs Lane’deki Old Faithful gayzeri ise başka bir doğa harikası. Dünyanın sürekli patlayan aktif 3 gayzerinden birisi olan Old Faithful, her 40 dakikada bir patlayarak, 20 metreye kadar yükselen sular ve buharlar ile görkemli bir şov sergiliyor.

 

Calistoga bölgesindeki şarap evi önerilerimiz ise şöyle: sanat & şarap eşleşmesi deneyimi için Clos Pegase, rustik bir çiftlik deneyimi ve mağara gibi orjinal mahzenleri için Storybook Mountain, 1862’den kalma nefis Viktoryen malikane, görkemli manzaralar ve şampanya deneyimi için Schamsberg, eşsiz manzaralara nazır ağırbaşlı rustik bir deneyim için Ladera Vineyards, çam ormanları arasında bağları, bahçeleri, kartpostal güzelliğindeki göleti,1882’den kalma tarihi binası ve Fransızları alt eden Chardonnay şarabı deneyimi için Chateau Montelena, daracık virajlı yolu ile yürek hoplatan macera sonrası enfes Cabarnet Sauvignon deneyimi için Constant Diamond Mountain. (Şarapevleri hakkında detaylı bilgiler, adres ve telefon bilgileri için: www.yolculukterapisi.com/napa-sonoma-sarapevleri )

 

 

 st helena

ST HELENA VE CİVARI

Viktoryen mimaride kurabiye gibi evleri, kuleli kiliseleri, yollar boyunca sağlı sollu sıralanmış yüzlerce yıllık ağaçları, antika sokak lambaları, gazebolar ile bezenmiş ufacık parkı ile kartpostal güzelliğinde bir kasaba St Helena. Kasabadaki Napa Valley Şarap Kütüphanesinde şarap yapma sanatına dair birçok referans materyali ve vadinin tarihine ait değerli kitaplar ve objeler yer alıyor, yanı başındaki Robert Louis Stevenson müzesinde ise yazarın hatırlara eşyaları sergileniyor.

 

Manzara ve piknik noktaları: Spring Dağı tepelerinde yer alan Ritchie Creek ve Schweigner şarapevleri en güzel dağ ve vadi manzaraları sunuyor. Dunaweal Lane yolu üzerindeki Streling şarapevi ise 360 derece uçsuz bucaksız vadi manzaraları ve nefis lezzetler ile şeleşen şaraplı piknik sepeti ile ideal bir piknik noktası. Özellikle serinletişmiş Winery Lake Chardonnay beyaz şarabı nefis. Spring Vadisinde çamlar altında manzaralara nazır bir başka piknik adresi ise Joseph Phelps şarapevi. Şarapevi pikniğe uygun lezzetleri ve yemekler ile en iyi uyuşan şaraplar ile piknik sepetinizi sizin için hazırlıyor ve size sadece örtünüzü yayacak alanı seçmek kalıyor. Kaliforniya usulu Şiraz, Rhone blendleri ile ön plana çıkan şarapevinin özellikle Chateauneuf du Pape usulü Le Mistral şarabı enfes.

 

Yine enfes manzaralar seyretmek için Conn Valley Road ve Meadowood Lane yolları eşsiz rotalar.

 

Ayrıca St Helena’nın batısında, akağaç ve meşe ormanları ile çevrili Spring Mountain Road, özellikle sonbaharda kızıl, altın ve turuncu renklerde yapraklara bürünerek görsel bir şölen sunuyor.

 

Kuzeye doğru yol aldıkça ormanlar iyice sıklaşıyor. Ormanda güzel bir yürüyüş için Bothe – Napa Valley Parkı, akağaçlar, meşeler ve köknarlar arasında harika yürüyüş patikaları ve ata binilecek yollar sunuyor.

 

Bölgedeki şarap tadım adresleri ise şöyle:  Enfes bahçeleri ile Newton Vineyard, butik bir deneyim için Anomaly, uçsuz bucaksız bağların ve nefis bir göletin masalsı manzaralarına nazır Cabarnet tadımı deneyimi için Quintessa Wine, bir aile şarapevinde şarap ve çukulata eşliğinde sunulan tadım deneyimi için Seavey Vineyard, kadın mahareti ve eli değmiş bir şarapevi deneyimi için Corison ve Spottswoode şarapevleri, bölgede şarapçılığın gelişimi ve dünyaca tanınması için başrol oynamış eski ve köklü şarapevinde deneyim için Robert Mondavi şarapevlerini öneririz. (Şarapevleri hakkında detaylı bilgiler, adres ve telefon bilgileri için: www.yolculukterapisi.com/napa-sonoma-sarapevleri )

 

 

 

 rutherford

RUTHERFORD VE CİVARI

Rutherford Napa’da bağcılığın ilk temellerinin atıldığı bölge. Öyleki, California Highway 29’un yarıya kestiği 15 hektarlık alandaki ‘Rutherford Dust’ lakaplı kakao renkli toprak, en iyi üzümlere el vermesi ile meşhur, ve en eski bağlar burada. Finlandıyalı kaptan Gustave Niebaum 1880’de buradan arazi alarak bağlara dönüştürüp, 1887’de bölgenin ilk şarapevi olan Inglenook’u inşaa ettirmiş (şimdi bu şarapevi ve bağlar yönetmen Coppola ailesinin). Ardından Fransız göçmen Georges de Latour 1900’de Beaulieu bağlarını kurmuş. Ardından Oakville’den St. Helena’ya kadar uzanan 1.200 hektarlık alan bağlar ile bezenmeye başlamış ve bölgedeki bağcılık ve şarapçılık gerçek bir patlama yaşamış. 1900’lerde bölgedeki şarap üretimi iki milyon litreye ulaşmış. İşte Kaliforniya’nın en beğenilen Cabarnet’leri, çakıl, kil ve kum karışımlı ‘Rutherford Dust’ lakaplı bu topraklarda yetişiyor.

 

California Highway 29’dan Ruthwerford çıkışından çıkıp, doğuya doğru Ruthwerford yolundan devam edip, kuzeyde Conn Creek yolundan Silverado Trail’e çıkıp Sage Canyon ( California Highway 128) yoluna ilerleyin. Hennessey gölünün güney kıyılarından geçen Sage Canyon yolu balıkçılık ve kayıkçılığa meraklılar için ideal bir doğal rezerv. Gölü geçtikten sonra Kuleto Estate şarapevine ulaşacaksınız. Napa bölgesinde birçok restorana imza atmış Pat Kuleto’nun rustik stilde inşaa ettiği Toskana usulü şarapevi ve dükkanı, önündeki terasından nuhteşem göl manzaraları sunuyor.

 

Bölgedeki şarap tadım adresleri ise şöyle:  Favori Cabarnet Sauvignon şaraplarımızı üreten ağırbaşlı ve geleneksel şarapevi Caymus Vineyards, bölgenin en eski şarapevi olan ve bugün Coppola ailesine ait olan Inglenook, Nostaljik ve masalsı bir atmosfere sahip ve yine Cabarnet Sauvignon şarapları ile meşhur Staglin Family Vineyary, nefis şarap seçkisi hem de muhteşem çukulalatalar, trüfler, şarap aksesuarları ile donatılmış dükkanı ile çok keyifli bir tadım & alışveriş deneyimi sunan Swanson Vineyards & Swanson Sip Shoppe, geleneksel ve rustik bir çiftlik ruhunu yaşatan nadir şarapevlerinden birisi olan Frog’s Leap Winery. (Şarapevleri hakkında detaylı bilgiler, adres ve telefon bilgileri için: www.yolculukterapisi.com/napa-sonoma-sarapevleri )

 

 

 

 Yountville

YOUNTVİLLE VE OAKVILLE CIVARI

Her sabah gökkuşağı renklerinde balonların yavaş yavaş üzerinden yükseldiği Yountville, dizi dizi ağaçlar ile çevrelenmiş sokakları ve kurabiye evleri ile küçücük şirin bir kasaba. Ana cadde olan Washington sokağı üzerinde yer alan Vintage 1870, eski bir şarapevinden şirin kafe ve dükkanlara dönüştürülmüş harika bir durak. Başka bir durak ise bölgenin bağ ve şarapçılık tarihini sergileyen Napa Valley Müzesi ve hemen yakınındaki California Veterans Home botanik bahçeleri.

 

Yine müzeye yakın şampanya mahzeni Domaine Chandon, keyifli bir mimaride köpüklü şaraplarınızı yudumlamak, meşeler ve mantar tarlaları ile bezenmiş bahçelerinde yürüyüş yapmak için ideal bir adres. Kasaba birçok Fransız esinli ve kökenli restoran ve bistrolara ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Napa’nın gururu ve yıldızı olan gurme restoran French Laundry’de burada. Asmalar ile kaplanmış 1900’lerden kalma tarihi bir binada yer alan, şef Thomas Keller’in efsanevi restoranı, son 10 yıldır dünyanın ilk 10 restoranı arasında yer almayı başarıyor. Ayrıca Bistro Jeanty, Bouchon ve Restaurant Domaine Chandon’da Yountville’de yer alan, diğer ödüllü gurme restoranlar.

 

Kasabanın kuzeyinde Napa nehri boyunca uzanan dev meşeler ile çevrili, harika bağ ve dağ manzaraları sunan, 5 kilometrelik Yount Mille yolu keyifli bir yürüyüş veya bisiklet rotası.

 

Oakville Cross yolundan ilerlediğinizdeyse, dönümlerce Cabarnet Sauvignon üzümü ekili Oakville bağlarının kalbine doğru uzanacaksınız. Napa’nın en köklü ve kaliteli şarap evlerine ev sahipliği yapan bölgede, eşsiz bağ manzaralarına nazır piknik için en keyifli adreslerden birisi Plumpjack şarapevi.

IMG_6182

Oakville Cross ve California Highway 29 kesişiminde yer alan Oakville Grocery mutlaka bir ziyareti hak eden efsanevi bir adres. Amerikan tarihi mirasları arasında sayılan manav & gurme dükkan 1888’den beri bölgede mutfak alışverişininuğrak yeri. Yüzlerce şarap, artizan peynirler, zeytin yağları, tazecik organik sebze ve meyveler, fırından yeni çıkmış foccaccia, tapenade, kiş ve tartlar ile kendinizden geçeceğiniz bir gurme mabedi.

 

California Highway 29’den Redwood yoluna sapıp batıya doğru devam ederseniz, biraz tepelere doğru tırmanıp, dağ havasının serinliğini hissedieceğini, çiçek ve baharat bahçeleri ile bezenmiş Hess Collection bağları ve şarapevine ulaşacaksınız. 1903’de inşaa edilmiş, sarmaşıklar ile kaplanmış taş bina sizi zamanda geriye taşırken, içeri adım attığınızda karşılaştığınız çağdaş sanat eserleri sizi adeta geleceğe taşıyor. Francis Bacon, Frank Stella, Robert Motherwell gibi Amerikan ve Avrupalı sanatçılara ait eşsiz eserler şarapevinin sahibi Donald Hess’in koleksiyonundan.

 

 

Bölgedeki şarap tadım adresleri ise şöyle:  en kaliteli üzümler ile en sofistike şarapları yapmaya odaklanımış Opus One Winery ve Dean & DeLuca’nın sahibesi Leslie Rudd’un muhteşem şarapevi ve gurme dükkanı Rudd Winery (Şarapevleri hakkında detaylı bilgiler, adres ve telefon bilgileri için: www.yolculukterapisi.com/napa-sonoma-sarapevleri )

 

 

 

 

 

 napa downtown

NAPA KASABASI VE WOODEN VADİSİ

San Francisco koyuna dökülen Napa nehri, 1850’lerdeki ‘Altın Hücumu’ sırasında tüm ganimetlerin sevkiyatının gerçekleştiği nehir olmuş. Nehrin en önemli liman durağı olan Napa kasabası ise, o zamandan beri gözde bir ticaret kasabası. Nehrin batı kıyısındaki Viktoryen dönemden kalma binalar, parlak renkler ile restore edilmiş ve Rokoko mimarileri ile tüm görkemlerini koruyorlar.

 

Kırmızı ve yeşil renkli tramvay ise kıvrıla kıvrıla, restoran ve mağazalar ile yeniden canlandırılmış Riverfront tarihi bölgesine uzanıyor. Dekorasyonu ile bir düğün pastasını andıran 1879’dan kalma Napa Opera Binası ise konserler, tiyatrolar ve kabarelere ev sahipliği yapıyor. Bir zamanlar buharlı gemilerin kargo yüklemelerinin yapıldığı rıhtımda yer alan Hatt Warehouse ise otel, şarap barı, sahil kafeleri ve açık hava sahnesine ev sahipliği yapıyor.

 

Kasabanın güneyinde Vaca yamaçları yükselmeye başlıyor ve 810 metre yüksekliğindeki Atlas tepesi vadiyi ayaklar altına alan harika manzaralar sunuyor. Big Ranch yolunu takip ettiğinizde alçalıp yükselen Oak Knoll bağları, gündüzleri sıcak veyumuşak, akşamüstleri ise esintiler ile serinleyen şahsına münhasır havası ile, hem Chardonnay ve Pinot Noir üzümlerinin yetişebileceği serinliği sağlarken hem de Cabarnet Sauvignon ve Merlot üzümlerinin olgunlaşabileceği sıcaklığı koruyan nadir iklim koşullarını sunuyor.

 

Wooden Valley yolundan ilerlerseniz, Napa vadilerinden yükseklerde yer alan Wooden Vadisinin Cabarnet Sauvignon ve Sangiovese üzümleri ile bezenmiş bağlarına nazır yollarda manzaraların keyfine varabilirsiniz. Yollara dökülen yaban kazları ve hindilerine dikkat!

 

Bölgedeki şarap tadım adresleri ise şöyle: 

Meşhur PlumpJack ve CADE şarapevlerinin sahibi PlumpJack grubunun kızkardeşi olan Gold-LEED sertifikası ile ödüllenidirilmiş Odette Odette Estate Winery, sofitike ve ağırbaşlı bir tadım deneyimi yaşamak için Shafer Vineyards, Sarmaşıklar ile kaplı 1890’dan kalma tarihi taş binası, antika taş yeraltı mahseni ve yemyeşil bahçeleri ile zamanda bir yolculuk yaşamak için Stags’ Leap, Pinot Noir’ları ile meşhur, informal ve samimi şarap evinde şarap tadımı deneyimi için Robert Sinskey Vineyards. (Şarapevleri hakkında detaylı bilgiler, adres ve telefon bilgileri için: www.yolculukterapisi.com/napa-sonoma-sarapevleri )

 

 

 

 

 

 IMG_6184

LOS CARNEROS VADİSİ

California Highway 29’dan, California Highway 12/121’e geçip, batıya doğru Old Sonoma yolunu izlerseniz, Napa ve Sonoma şarap bölgelerinin güney sınırında tam ortada yer alan Los Carneros’a ulaşacaksınız. Pinot Noir ve Chardonay üzümleri ile bezenmiş Los Carneros’un alçak ovaları, Amerika’nın en zengin özel çağdaş sanat koleksyionu, Fransız ve İspanyol kökenlerini yaşatan şampanyaevi ve de koyunlar, ineklerin hala otlamaya devam ettiği eski çiftlik evleri ile şaşırtıcı sürprizler de sunuyor. Özellikle bahar aylarında Carneros bölgesinin güney ovaları, ufukta San Francisco koyuna kadar uzanan uçsuz bucaksız manzaraları, bağların arasından fışkıran sapsarı hardal çiçekleri ile eşsiz bir tablo görünümü alıyor.

 

San Francisco koyunun bir uzantısı olan San Pablo koyuna sadece 5 kilometre uzaklıkta yer alan Los Carneros, taşlık kil toprağı, alçak rakımı, çok az yağışlı iklimi, okyanustan esen serin rüzgarı ile kendine has bir ‘terroir’a sahip. Bölgede üzümler uzun zamanda olgunlaştığı için bağlarda geç hasat yapılıyor ve meyvemsi aromalar taşıyan, yüksek asitli ve yıllandırılabilir eşsiz şaraplara el veriyor.

 

Napa’nın hemen güneyinde Henry yolu üzerinde yemyeşil çimenler ile kaplı yamaçlarda yer alan Artesa Vineyards, Napa’nın modern stilde inşaa edilmiş az sayıda şarapevinden. Terasından Carneros’tan ve Napa vadilerine uzanan enfes manzaralar sunan şarapevinin resepsiyonu aynı zamanda çağdaş sanat galerisi ve şarap müzesi. Sanatçı Gordon Huether’in cam ve metal heykel ve enstelasyonları ve taraça taraça inen bahçesinde yer alan futuristik çeşmeleri görülmeye değer.

 

Artesa’nın modern mimari ve estetik anlayışı ile tam bir tezat taşıyan, Pinot Noir’ları ile meşhur Los Carneros Creek şarapevi ise yolun hemen altında yer alıyor.

 

California Highway 12/121 üzerinden Duhig yoluna saparsanız Chardonnay ve Pinot Noir bağları ve Söğüt ağaçları ile çevrelenmiş heybetli Domaine Carneros şampanya evi yer alıyor. Fransa’nın en ünlü şampanya üreticisi Taittinger ailesine ait olan bina, Fransa’daki 18. Yüzyıldan kalma şato’nun bir replikası olarak inşaa edilmiş. Terasından Los Carneros tepeleri ve vadilerinin harika manzaralarını izlerken narenciye, kavun, fındık, baharat ve gül aromalarına sahip şampanyanızı yudumlayabilirsiniz.

 

Mükemmel bir piknik noktası ise, Las Amigas yolu üzerindeki Acacia şarapevinin zeytin ağaçları altındaki çimenliği. Vadilerin güneyinden koyun tepelerine kadar uzanan uçsuz bucaksız manzaraları seyrederken, zengin aromalı ve kokulu, yoğun ve koyu renkli Pinot Noir şaraplarını veya gövdeli incir, tereyağ, fındık aromalı Chardonnay’lerini yudumlayabilirsiniz.

 

Buchli Station yolunu takip ederseniz, 16.000 hektarlık alana yayılmış, 100’den fazla kuş çeşidine ev sahipliği yapan, Napa-Sonoma Marshes Wildlife Parkına ulaşacaksınız.

 

Başka bir doğa harikası olan Di Rosa Preserve ise ayrıca 19. Yüzyıldan kalma bir malikane ve onu çevreleyen bahçelerde yer alan modern çiftlik evleri, Kaliforniya’nın en ilginç ve tuhaf çağdaş sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor. Yüzlerce resim ve ağaçlardan sarkan arabaların yanı sıra kimisi sanat kimisi gerçek olan borozan sesli tavuskuşları, otlayan inek ve koyunlar gerçekten enteresan bir deneyim sunuyor.

 

 

 

 

 

 healdsburg

SONOMA VADİSİ ROTALARI

San Francisco koyunun kuzeyinde, dağlar ve deniz arasında yer alan, güneş ile kutsanmış, okyanustan gelen serin meltemin esintileri ve sabah sislerinin parmaklarını dokundurduğu yemyeşil nehir vadileri Sonoma boyunca uzanıyor. Aralara da kartpostal güzelliğinde ufacık ve şirin kasaba ve köyler yerleştirilmiş adeta. Bölgenin Sonoma 1800’lerde kurulmuş bir misyoner kasabası. Kuzeyinde dağlık alan ve Russian River vadisi arasında kalan Healdsburg ise ufak ve samimi bir kasaba.

 

Sonoma’nın farklı vadileri farklı mikro iklim, coğrafi ve toprak koşulları sayesinde farklı üzümlerde verim sağlıyor. Alexander vadisi sıcak, kuru, volkanik toprağı ile gövdeli Cabarnet Sauvignon’lara, serin, nemli Green vadisi meyvemsi ve yoğun Pinot Noir’lara, uzun ve sıcak bir sezonu olan Dry Creek vadisi ise baharatlı Zinfandel’ler üretiyor.

 

Bölgedeki şarap tadım adresleri ise şöyle: 

Hip bir şarapevi ziyaret etmek istiyorsanız, adresiniz kesinlikle yeni nesil şarapevi Scribe Winery, sürekli kırmızı içmekten yorulan şarapseverler için küçücük sıcak ve samimi şarapevi Hanzell Winery Chardonnay’leri ideal. Zinfandel, Rosé ve Chardonnay’leri ile meşhur geleneksel ve ağırbaşlı bir şarapevi olan Unti Vineyards, Pinot Noir ve Syrah şarapları ile ünlü küçük bir şarapevi Wind Gap, uzun yollar kattetmeden kasabada şarap tadımı yapmak isteyenler için Healdsburg’ün merkezinde yer alan eklektik şarap dükkanı ve barı Bergamot Alley (Şarapevleri hakkında detaylı bilgiler, adres ve telefon bilgileri için: www.yolculukterapisi.com/napa-sonoma-sarapevleri )

 

 

IMG_6183

NAPA AKTİVİTELERİ
Napa Valley Balloons, 4086 Byway E., Napa | 707.944.0228
Gün doğumunda alçalıp yükselen tepelerin arasındaki vadileri, bağların arasından yükselen sisin güneşin doğumu ile dağılmasını ve kuşbakışı enfes manzaraları seyretmek için mükemmel bir deneyim olan balon gezisini kaçırmayın.

 

Napa Vadisi Şarap Treni,  1275 McKinstry St., Napa | 800.427.4124
Turistik bir deneyim olsa da yörenin alçalıp yükselen manzaralarını seyretmek, eşsiz coğrafyasını keşfetmek, köyler ve kasabalar arasında özellikle çocuklar ile yolculuk yapmak için keyifli bir aktivite.

 

 

YOLCULUKTERAPİSİ NAPA VE SONOMA YAZILARI

 

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval