NAPA VE SONOMA ŞARAP TADIM ADRESLERİ

Napa vadisi şüphesiz Kuzey Amerika’nın en kaliteli şaraplarının ve en başarılı şarap evlerinin ev sahibi.

 

Napa vadisinin dünya çapında tanınmasında başrol oyuncularından birisi olan Robert Mondavi otobiyografisi olan ‘Harvest of Joy’ kitabında şöyle demiş: Şarpa benim için bir tutku. Dostluk ve aile. Kalbin sıcaklığı, ruhun cömertliği. Şarap bir sanat, bir kültür, medeniyetin ve yaşam sanatının özü…’

 

Gerçekten de burada şarabın bir içki değil doğayı ve insanları birleştiren bir ruh olduğunu hissediyorsunuz.

IMG_6189

Mondavi gibi yöreye gönül vermiş şarap üreticileri sayesinde Napa yollarından yılda bir milyondan fazla şarap tutkununu geçiyor, ve efsaneleşmiş oteller ve restoranlar tarafından ağırlanıyor.

 

Yumuşak, güneşli Akdeniz iklimine sahip Napa vadisi’nin güney toprakları San Francisco koyundan gelen okyanus esintileri, sabah serinlikleri ve sisleri ile kutsanmış iken, kuzey sınırı kuru ve sıcak bir iklime sahip. Alüvyonlu toprak ve hafif eğimli coğrafya ise güney İtalya ve Fransa’ya benzer bir topoğrafya sayesinde şaraplık üzüm için ideal koşulları sunuyor. Işte sizler için seçtiğimiz şarapevleri ve önerdiğimiz tadım deneyimleri:

 

Stags Leap

NAPA VADİSİ ŞARAP TADIM ADRESLERİ

Napa Adresleri

JaM Cellars, 1460 1st St, Napa /707-265-7577

Napa’nın başarı öykülerinden birisi olan JaM, 2. nesil şarap uzmanı John ve Michele’in ürettiği Butter Chardonnay, JaM Cabernet ve Toast Sparkling şaraplarını sunan harika bir şarapevi. Kapılarını 2016 Mayıs’ta açan Richard Vonsaal tasarımlı JaM Cellars tadım evi, lounge alanı, ‘jam session’lar yapan konser alanı, kayıt stüdyosu, komşu restoran Tarla’nın hazırladığı  JaMBITES ile tadım sonrası takılabileceğiniz, akşamları da canlı müzikten keyif alabileceğiniz bir mekan. Kasabada dolaşırken Rock-n-roll sitili ‘Butter Bus’ parti otobüsüne rastlarsanız şaşırmayın, retro otobüs şehri turlayarak JaM Cellar etkinliklerini tanıtıyor.

Odette Estate Winery, 5998 Silverado Trail, Napa | 707.224.7533

Meşhur PlumpJack ve CADE şarapevlerinin sahibi PlumpJack grubunun kızkardeşi olan Odette bağları ve şarapevi, şarapevlerinin hayali olan Gold-LEED sertifikası ile ödüllenidirilmiş bir şarap evi. Özellikle 2012 Vintage Cabernet Sauvignon denemeye değer.

Shafer Vineyards, 6154 Silverado Trail, Napa | 707.944.2877
Sofitike ve ağırbaşlı bir tadım deneyimi yaşamak istiyorsanız Shafer Şarapevinden randevu alın. Vadinin en saygın ve eski şarapevinin Chardonnay ve Merlotları birer klasik.

Stags’ Leap, 6150 Silverado Trl., Napa | 800.395.2441
Sarmaşıklar ile kaplı 1890’dan kalma tarihi taş binası, antika taş yeraltı mahseni ve yemyeşil bahçeleri ile zamanda bir yolculuk yaşatan Stags’ Leap vazgeçilmez bir klasik.

Robert Sinskey Vineyards, 6320 Silverado Trail, Napa | 707.944.9090
Bu informal ve samimi şarap evi Pinot Noir’ları ile meşhur. Yeni renove edilen tadım odası dev şöminesi ve barbeküsü ile mükemmel yemek & şarap tadım eşleşmeli programlar da sunuyor.

 

 

Rudd-Estates-Winery-Caves

Oakville Adresleri
Opus One Winery, 7900 St. Helena Hwy, Oakville | 707.944.9442
Sadece en kaliteli üzümler ile en sofistike şarapları yapmaya odaklanımış Opus One, her sezon sadece bir ‘blend’ üretiyor. Genelde şişesi 200 USD’den başlayan bu şaraplar, yıllandıkça -adeta bir sanat eseri gibi – her yıl değerine değer katıyor. Önceden randevu alarak, antika Fransız fıçılar ile dolu mağara gibi  mahsenlerini gezip, dev labratuarında şarap yapımı sürecini dinleyip, tadım yapabilirsiniz.

Rudd Winery, 500 Oakville Cross Rd., Oakville | 707.944.8577
Dean & DeLuca’nın sahibesi Leslie Rudd’un muhteşem şarapevi, sadece önceden randevu alarak ziyaret edilebiliyor.  Enfes bağları şık bir tadım deneyimi eşliğinde dolaşıp, son derece dengeli & gövdeli & leziz Cabarnet Sauvignon’ları tadabiliyor, ayrıca tadım bölümündeki gurme dükkandan Dean & Deluca ürünlerini de satın alabiliyorsunuz.

rutherford

Rutherford Adresleri

Caymus Vineyards, 8700 Conn Creek Rd., Rutherford | 707.967.3010
Üç kuşaktır bağcılık ve şarapçılığı bir aile geleneği olarak devam ettiren Caymus şarapevi, geleneksel ve ağırbaşlı bir deneyim sunsa da, fiyat kalite dengesini mükemmel yakalamış Cabarnet Sauvignon şarapları favorimiz.

Inglenook, 1991 St. Helena Hwy, Rutherford | 800.782.4266
İtalyan yönetmen Coppola ailesinin Napa’daki iki şarapevinden birisi olan Inglenook, vadideki en eski ve tarihi şato binaya sahip. Château Margaux’da eğitim görmüş şarap yapımcısı Phillip Bascuales’nin tecrübesi ve mahareti, bağlardaki üzümlerin yörenin en değerli şaraplarına dönüşmesinde rol oynuyor.

Staglin Family Vineyary, 1570 Bella Oaks Ln., Rutherford | 707.963.3994

Nostaljik ve masalsı bir atmosfere sahip Staglin aile bağları ve şarapevi, harika Cabarnet Sauvignon şarapları  ile meşhur.

Swanson Vineyards & Swanson Sip Shoppe, 1271 Manley Ln., Rutherford | 707.754.4018
Swanson hem nefis şarap seçkisi hem de muhteşem çukulalatalar, trüfler, şarap aksesuarları ile donatılmış dükkanı ile çok keyifli bir tadım & alışveriş durağı.

Frog’s Leap Winery, 8815 Conn Creek Rd., Rutherford | 707.963.4704
Son yıllarda lüks ve tasarım tadım deneyimlerine odaklanan şarapevlerinin sayısı çok arttık, ancak Frog’s Leap tam anlamıyla geleneksel ve rustik bir çiftlik ruhunu yaşatan nadir şarapevlerinden birisi. Mağaramsı bir ahır ve çiftlik evinin geniş verandasında randevu ile ‘old school’ bir tadım deneyimi yaşayabilirsiniz.

IMG_6172

St Helena Adresleri
Newton Vineyard, 2555 Madrona Ave., St. Helena | 707.963.9000
Şarap ve bahçe tutkunu bir İngiliz tarafından yaratılmış ardından moda devi LVMH tarafından satın alınmış Newton bağları ve şarapevi bölgenin en eşsiz ve yemyeşil bahçelerine sahip. Chardonnay kavının hemen üzerinde yer alan rengarenk çiçek bahçesi, doğal bir serinlik sağlaması ile ünlü. Ayrıca şarapevi filtresiz şaraplardaki başarısı ile meşhur.

Anomaly, 455 Bella Vista Ct., St. Helena | 707.967.8448
Sadece 32 dönümlük bağlarında, yılda 1,000 kasa şarap üreten, bölgenin en ufak üreticilerinden birisi olan, şaraba gönül vermiş Steve Goldfarb’ın sofistike Cabarnet Sauvignon şaraplarını kaçırmayın.

Quintessa Wine, 1601 Silverado Trail S., St. Helena | 707.967.1601
Quintessa şarapevindeki tadım deneyimi şüphesiz en favorilerimiz arasında. Uçsuz bucaksız bağların ve nefis bir göletin masalsı atmosferi ile başlayan bağ turunuz, tepeye tünemiş şarapevinde, vadinin nefes kesici manzaralarına nazır, Quintessa kırmızı blendlerini tadarak sonlanıyor.

Hunnicutt, 3524 Silverado Trail N., St. Helena | 707.963.2911
Hunnicutt bağları olmayan bir şarapev ancak, çevredeki bağlardan topladıkları üzümler ile kaliteli şaraplar yapmak konusunda uzmanlar. Yeraltı mahzenlerini ziyaret edip, güneşli terasında tadım yaptıktan sonra, bir Napa klasiği olan Cabernet Sauvignon’un yanı sıra, Zinfandel ve Chardonnay şaraplarında ne kadar başarı olduklarını göreceksiniz.

Seavey Vineyard, 1310 Conn Valley Rd., St. Heena | 707.963.8339
Bölgedeki çoğu şarapevi gibi Seavey’de bir aile işletmesi. 5 kardeş aile geleneğini devam ettirirken, teknolojik gelişmeleri de takip ediyor, Ve kardeşlerden şarap yapımcısı olan Jim Duane, Mondavi ve Stag’s Leap şarapevlerindeki tecrübelerini, kaliteli Cabernet Sauvignon’lar yaratmak için seferber ediyor. Şarap ve çukulata eşliğinde sunulan tadım deneyimi, şarapevinin gövdeli şaraplarını dengeli bir şekilde sunan keyifli bir alternatif.

Corison, 987 St. Helena Hwy, St. Helena | 707.963.0826
Erkek egemen şarap dünyasında bir efsane olarak kabul edilen Cathy Corison’un mahareti ve tecrübesi kendisini zarif ve ağırbaşlı Cabernet Sauvignon şaraplarında gösteriyor.

Spottswoode Winery, 1902 Madrona Ave., St. Helena | 707.963.0134
Biraz sapa bir lokasyonda yer alan bu özgün ve özel şarapevi, Mary Weber Novak ve kızlarının feminen dokunuşlarına sahip bir aile işletmesi.
Robert Mondavi Winery, 7801 St. Helena Hwy, St. Helena | 707.226.1395
Artık bir nevi seri üretime dönüşmüş Mondavi tadımları çok orjinal ve kişisel bir deneyim sunmasa da, bölgede şarapçılığın gelişimi ve dünyaca tanınması için oynadığı başrol düşünülünce, Napa ziyareti’ne eklemeden olmuyor. Özellikle uygun fiyatlı Cabarnet Sauvignon isteyenler için ideal.

IMG_6171
Calistoga Adresleri

Clos Pegase, 1060 Dunaweal Ln., Calistoga | 707.942.4981
1984, sanat ve mimari meraklısı Jan Shrem, San Francisco Modern Sanat Müzesi MoMA ile işbirliğine girerek yeni şarapevi tasarımını belirlemek için modern tasarımcılar arasında bir yarışma düzenledi. Ve kazanan sanatçı Michael Graves (New York Five akımının da üyesi olan modernist) modern bir mimari harika olarak, Clos Pegase şarapevini tasarladı. Ayrıca binada Shrem’e ait, Jean Dubuffet ve Francis Bacon gibi sanatçıların da arasında bulunduğu, kayda değer modern saant eserleri sergileniyor. Tadımlardaki şarap seçkisi de epey geniş. Yani bir nevi sanat & şarap eşleşmesi deneyimi için görülmeye değer.

Storybook Mountain, 3835 Highway 128, Calistoga | 707.942.5310
Eğer rustik bir çiftlik atmosferi arıyorsanız organik bağları, yerin altında adeta birer mağara derinliğindeki şarap kavı ve Zinfandel şarabı ile meşhur Storybook Mountain doğru adres.

Schramsberg, 1400 Schramsberg Rd., Calistoga | 707.942.4558
Calistoga’nın güneyinde ormanların içinde yer alan Schamsberg Şarapevi ise Napa’nın en eski 2. Şarapevi. 1862’de Alman göçmeni Schram ailesi Diamond dağının yamaçlarına ilk fidanları ekmişler. Yüzlerce yıllık zeytin, servi, kızılağaç ve okaliptüs ağaçları, yosunlu kayalar ve baharat bahçeleri ile çevrili Viktoryen malikane bina görkemli bir manzara sunuyor. Schamsberg Şarapevi şampanyaları ile ünlü, Blanc de Blanc, Blanc de Noir, Brut Rose ve Cremant Demi Sec çeşitleri olmak üzere senede iki milyon Fransız usulü köpüklü şarap üretiliyor. Brut Rose’si özellikle çok gözde.

Ladera Vineyards, 150 White Cottage Rd. S., Angwin | 707.965.2445
Geleneksel ve ağırbaşlı bir şarapevi olan Ladera, eşsiz manzaralara nazır bir tepenin üzerinde 1886’da inşaa edilmiş taş bir binada rustik bir atmosferde şarap tadımları sunuyor. Özellikle Cabernet Sauvignon’ları meşhur.

Chateau Montelena,  1429 Tubbs Ln, Calistoga  | 707-942-5105

Çam ormanları arasında yer alan Chateau Montelena bağları, bahçeleri, kartpostal güzelliğindeki göleti ve suya akan söğütleri, kırmızı lake gazeboları 1882’den kalma tarihi binası ile nefis bir şarap evi. Şatonun şaraplarının güzel bir hikayesi de var: Chateau Montelena Chardonnay şarabı 1976’da, dünyanın en büyük şarap yarışmasında kör tadımda tüm jüri tarafından, efsanevi Fransız Burgundieleri geçerek birinci olmuş. Fransız jüriler sonucu beğenmedikleri için ertesi gün kör tadımı yeniden gerçekleştirmişler, ancak kazanan yine Chateau Montelena olmuş.

Constant Diamond Mountain Vineyard, 2121 Diamond Mountain Rd | 707-942-0707

Kuzeyde Mayacamas bölgesindeki Diamond dağının yamaçlarında yer alan Constant Diamond Mountain Şarapevi’nin daracık virajlı yolu ise muhteşem manzaralar eşliğinde yürek hoplatan bir macera sunuyor. Senede sadece 1000 kasa Cabarnet Sauvignon üreten şarapevinin bu erik, frenk üzümü, sedir ve mocha koku ve aromaları taşıyan enfes ve gözde şarabı ancak çok özel restoranlarda ve şarap evlerinde bulunabiliyor.

 

 

IMG_6173

SONOMA ŞARAP TADIMLARI
San Francisco koyunun kuzeyinde, dağlar ve deniz arasında yer alan, güneş ile kutsanmış, okyanustan gelen serin meltemin esintileri ve sabah sislerinin parmaklarını dokundurduğu yemyeşil nehir vadileri Sonoma boyunca uzanıyor. Sonoma’nın farklı mikro iklim, coğrafi ve toprak koşulları sayesinde farklı üzümlerde verim sağlıyor. Alexander vadisi sıcak, kuru, volkanik toprağı ile gövdeli Cabarnet Sauvignon’lara, serin, nemli Green vadisi meyvemsi ve yoğun Pinot Noir’lara, uzun ve sıcak bir sezonu olan Dry Creek vadisi ise baharatlı Zinfandel’ler üretiyor.
Scribe Winery, 2300 Napa Rd., Sonoma | 707.939.1858
Hip bir şarapevi ziyaret etmek istiyorsanız, adresiniz kesinlikle Scribe Winery. Sonoma’daki bu yeni nesil şarapevinde piknik masalarında oturup, salıncaklarda sallanırken şarap tadımı yapabiliyorsunuz. Sınırları içinde yer alan tarihi hacienda’yı renove ettiklerinde fantastik bir tadım odası ortaya çıkacak gibi duruyor.
Hanzell, 18596 Lomita Ave., Sonoma | 707.996.3860
Sürekli kırmızı içmekten yorulan şarapseverler için Hanzell ideal bir değişiklik. Bu küçücük şarapevi, sıcak, samimi ve informal tadım deneyimi sunuyor, özellikle Chardonnay’si enfes.

Unti Vineyards, 4204 Dry Creek Rd., Healdsburg | 707.433.5590
Başka bir geleneksel ve ağırbaşlı bir şarapevi olan Unti Zinfandel, rosé ve Chardonnay’leri ile meşhur.

Bergamot Alley, 328 Healdsburg Ave., Healdsburg | 707.433.8720
Uzun yollar kattetmeden kasabada şarap tadımı yapmak isteyenler için Healdsburg’ün merkezinde yer alan eklektik şarap dükkanı ve barı Bergamot Alley ideal bir seçenek. Yörenin en iyi şaraplarını tadarken, dünya şarapları ile karşılaştırmalar da yapabilirsiniz.

Wind Gap, 6780 McKinley St. #170, Sebastopol | 707.331.1393
Küçük bir şarapevi olan Wind Gap, şaraba gönül vermiş Pax Mahle’nin şarap tutkusunun mahsulü olan Pinot Noir ve Syrah şarapları ile ünlü.

 

 

 

 

 

 

 

YOLCULUKTERAPİSİ NAPA VE SONOMA YAZILARI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval