TRAKYA – ARCADİA BAĞLARI VE BAKUCHA OTEL

 

Arcadia Bağları

Arcadia bağları, şaraphanesi ve Bakucha Oteli, Hamitabat ve Çeşmekolu Köyleri arasında yer alıyor. Arcadia son yıllarda özellikle beyaz şarapta iddialı bir üretici konumuna geldi. Uzun uğraşlar ve araştırmalar sonucu seçilmiş 2500 dönümlük arazinin, 450 dönümü bağ olarak ekili. Istanca dağlarına yakın konumda, gece gündüz sıcaklık farkı sayesinde, üzümler yüksek asitli, yoğun tanenli ve dengeli beyaz şaraplara elveriyor.

arcadia (16)

Tadımımızda bizi bilgilendiren, bağları ve şaraphaneyi gezdiren Dilek Hanım’dan aldığımız bilgilere göre, Arcadia bağlarda hem asmaların daha dengeli olgunlaşmasını sağlayan, hem de hasatı kolaylaştıran Lyre telli terbiye sistemi kullanıyormuş.

arcadia (9)

 

Dairesel yapıda inşa edilmiş şaraphanede ise üzümler sadece yer çekimine uygun olarak hareket ediyor. Şaraphanenin ortasından toprağın altındaki mahzene bir kapı açılıyor. Doğal serinlik ve nem oranı için yer altı en uygun mekan tabii ki. Şaraplar üç kat meşe fıçı sırası ile ardından da şişelerde dinleniyor.

arcadia (5)

Tattığımız şaraplar ve yorumlarımız ise:

  • 2012 Arcadia Gris: Türkiye’de Sauvignon Gris ve Pinot Gris üzümleri sadece Arcadia bağlarında yetişiyormuş. Narenciye, biberiye, limon ve çimen aromalı füme kokulu ve tatlı bu şarap gerçekten orjinal ve övgüye değer bir beyaz şarap.
  • 2013 Arcadia Odrysia Narince: Şeftali, nektarin, narenciye gibi bol meyve aromalı yumuşak bir beyaz şarap.
  • 2012 Cabarnet Sauvignon, Merlot & Cabarnet Franc: Bordeaux blendi olan kırmızı şarap, orman meyveleri, baharat, çikolata, bal aromaları ile dengeli, orta gövdeli güzel bir şarap.
  • 2011 A Cabarnet Franc: Favorimiz olan bu şarap, tatlı baharartlar aromalı, tanenli, asitli ancak kadifemsi bir şarap.
  • 2013 Pinot Gris Rose: Yaz günlerinde serinlemek için hafif ve asitli bir rose.

arcadia (13)

  • 333 Late Harvest – Botrytis: Geç hasat edilen Sauvignon Blanc üzümlerinden yapılan, bal ve narenciye aromalı, yarı tatlı beyaz şarap.
  • Narince Şampanya: Narince üzümlerinden sınırlı özel yapım prosecco stili şampanya sadece otelde konaklayan misafirlere ikram ediliyor, ve gerçekten konaklamaya ikna edecek başarıda.

bakucha (2)

18 odalı Bakucha Oteli, harika manzaralara nazır bir butik otel.  Açık yüzme havuzu, manzaralı saunası, masaj ve terapiler uygulayan spası, tavandan yerlere camla kaplı manzaralı restoranı, yine harika manzaralı geniş odaları ile yöreye kazandırılmış bir değer.

bakucha (4)

Ancak sıcak, doğal ve sevimli bir bağ oteli yerine, biraz daha profesyönel, soğuk ve mesafeli bir duruşu var. Belki yaşanmışlık belki spontanlık eksikliği yüzünden, ancak biraz ruhsuz bulduk oteli. Aslında hiçbir eksiği olmayan tesisleri ve toplantı odaları ile, şirketlerin şehirden uzak, kırların arasında motivasyon ve vizyon toplantıları için ideal bir otel.

arcadia (12)

Arcadia ayrıca bağlarının içine bağ evleri de inşa ediyor, yakında satışa çıkartacakmış.

arcadia (6)

Arcadia’nın ve Bakucha otelin en çok köpeklerini sevdik. ‘Bonus’ ve kangal anne baba hayatımıza neşe kattılar!

 

Hamitabat Köyü Lüleburgaz, 39750 Kırklareli www.arcadiavineyards.com www.bakucha.com / Arcadia’ya şarap tadımı için gitmeden önce mutlaka randevu almanızda fayda var(0 533 514 14 90).

 

YOLCULUK TERAPİSİ TRAKYA YAZILARIMIZ

Trakya bağ gezisi izlenim ve hikayeleri: www.yolculukterapisi.com/trakya-hikayeleri

Traka Şarap Tadım Rota Önerilerimiz: www.yolculukterapisi.com/trakya-saraprotalari

Yıllandıkça güzelleşen Trakya hakkında bilgiler ve diğer aktivite bilgileri: www.yolculukterapisi.com/trakya

Gali (Kavur) Bağları ve şaraplarının hikayesi ve şarap tadım notları: www.yolculukterapisi.com/trakya-gali

Chateau Kalpak Bağları ve şaraplarının hikayesi ve şarap tadım notları: www.yolculukterapisi.com/trakya-chateaukalpak

Chamlija Bağları ve şaraplarının hikayesi ve şarap tadım notları: www.yolculukterapisi.com/trakya-chamlija

Umurbey Bağları ve şaraplarının hikayesi ve şarap tadım notları: www.yolculukterapisi.com/trakya-umurbey

Barbare Bağları ve şaraplarının hikayesi ve şarap tadım notları: www.yolculukterapisi.com/trakya-barbare

Arcadia Bağları, şarapları, Bakucha oteli bilgileri ve şarap tadım notları: www.yolculukterapisi.com/trakya-arcadia

Barel Bağları, şarapları ve bağevi bilgileri ve şarap tadım notları: www.yolculukterapisi.com/trakya-barel

Suvla Bağları, şarapları konsept mağaza bilgileri ve şarap tadım notları: www.yolculukterapisi.com/trakya-suvla

Chateau Nuzun Bağları ve şarapları bilgileri ve şarap tadım notları: www.yolculukterapisi.com/trakya-satonuzun

 

arcadia (4)   arcadia (7)

arcadia

 

Zeynep Atılgan Boneval

 

 

 

 

Arcadia Bağları Trakya Bağ Rotası Bilgileri

İsmini Lüleburgaz’ın eski adı Arcadiapolis’ten alan Arcadia bağları, Kırklareli bölgesinde Cumhuriyet döneminde yapılan ilk büyük modern bağ yatırımı olarak 2000’li yıllarda kuruldu.

 

Lüleburgaz ve Istranca Dağları arasında, Tarihi Şarap Yolu’nun geçtiği bağlarda bulunan Sauvignon Blanc, Narince, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot ve Öküzgözü ve Papaskaraı cinsi üzümler yetiştiriliyor. En eski üzüm çeşitleri arasında sayılan Sauvignon Gris ve Pinot Gris cinsi üzümlerini ise Türkiye’de yetiştiren tek bağ.

 

Kuzeyde Bulgaristan, kuzey doğuda Istranca Dağları ile çevrili bölgede, bağlara genel olarak karasal iklim hakim. Özellikle yazın sıcak gündüzlere karşı serin geçen geceler üzümlerin dengeli olgunlaşması ve teruarın eşsiz lezzetinin oluşmasında büyük rol oynuyor. Bağlara hakim rüzgar kuzey doğudan dağlardan doğru eserek, yaz ayları boyunca üzümler için sağlıklı bir ortam sunuyor. Sürdürülebilir bağcılık ve minimal müdahale felsefesini benimseyen Arcadia Bağları’nda doğada ve üzümde kalıntı bırakan kimyasallar kullanılmıyor.

 

Toprağın jeolojik yapısı eski deniz dibi olması sebebiyle büyük ölçüde alüvyon özellikli siltli kil, kum ve granit substratı içeren tortudan oluşuyor. Doğal dengeyi koruyarak teruarın lezzetlerini öne çıkarmayı hedefleyen Arcadia’da, dikimden önce ilk iki yıl organik hayatı canlandırmak için toprak ıslahı yapıldı.

 

Bağ arazisi rakımı 100 ila 150 m arasında değişen birçok minik tepe ve vadiler ve vadi içlerindeki meşe koruları ile hem farklı parsellerde oluşan farklı mikro klimalar yaratarak derinlikli lezzetler, hem de ziyaretçilere keyifli bir doğa tecrübesi sunuyor.

 

Hamitabat ve Çeşmekolu köyleri arasında konumlu Arcadia, kuşların göç yolu üzerinde olduğundan, mevsimine göre birçok farklı kuşa rastlamak da mümkün.

 

Arcadia Bağ Gezileri

Arcadia Bağları, 200 hektarlık bir arazi içine kurulu bağları, şato tipi üretimhanesi, meyve bahçeleri, bostanları, meşe koruları ve irili ufaklı çiftlikleri ile doğa içinde bir gastronomi merkezi olarak tasarlandı. Günübirlik rehberli gezilerde bağcılık ve üretim teknikleri hakkında bilgi alabilir, bağların ve koruların arasındaki patikalarda yürüyüş yapabilir, dilerseniz mevsimine göre üzüm, kiraz, armut, yaban kekiği, kuşburnu, kuzukulağı, mantar toplayabilir, tepedeki Kamelya’da manzaranın ve lezzetli mönülerin tadını çıkarabilirsiniz. Özel davet organizasyonları için grup rezervasyonu da alınıyor. Geziyi biraz daha uzatmak ve çevreyi ziyaret etmek isteyenler için, Arcadia Bağları butik oteli Istranca dağları manzaralı 21 odası, gurme restaurantı ve SPA’sı ile Ağustos 2014’te açıldı.

Tel: +90 533 514 14 90

Çorlu Havalimanı: 89 km

İstanbul Atatürk Havalimanı: 165 km

Kırklareli