TRAKYA – BAREL BAĞLARI

 

Barel raflarda çok uygun fiyatlı ‘Ne’Ala’ isimli şarapları ile kalbimizi kazanmıştı. Şişesi, ismi ve etiketindeki samimiyet, farklılık ve yakınlık ile ısınıvermiştik kendisine. Raflarda rakı ve biranın yanında şarabın snob duruşunu hafifletip, ‘bizden biri’ gibi doğal bir kimlik kazandırıp, insana yaklaştırmasını takdir etmiştik. Sonra daha farklı şarapları olduğunu öğrendik ve bağları ve şaraphanelerini ziyarete gittik.

barel (20)

 

Şaraphane’de bizi Barkın Akın karşıladı ve hem yöre, bağlar ve Barel hakkında bilgi verirken, hem de tadımlarımızı gerçekleştirdik. Barel’in yer aldığı Tekirdağ Karaevli Köyü’nün toprakları, Traklar zamanında Eski Bağlar Mevkisi’nin deniz kıyısına kurulu olan Hera’nın Surları (Heraion Teichos) liman kentiymiş. Bu limandan kadrıgalar ile Avrupa’ya bölgenin leziz şarapları gönderilirmiş. Verimli toprakları çevreleyen Ganos dağları ve hiç kesilmeyen Marmara’nın sert rüzgarlarıyla, İklim ve toprak yapısı olarak Bordeaux şarap bölgesi ile benzer özellikler taşıyan Karaevli, taa antik çağlardan beri bağlara ev sahipliği yapıyormuş.

barel (21)

Akın ailesi, bu topraklarda buğday ve ayçiçeği ekili araziler ile büyümüş, çiftçi kökenli bir aile. 2000 yılında 250 dönümlük arazilerinin 90 dönümünü, Cabarnet, Şiraz, Merlot ve Sauvignon Blanc üzümleri ekerek bağlara dönüştürmüşler. Başta üzümleri baka şarapevlerine satarken, 2010 yılında hayatlarına biraz daha tat ve heyecan katmak amacı ile Barel Vineyards’ı kurmuşlar. Barel ismi, ailenin iki çocuğu Elif ve Barkın Akın kardeşlerin isimlerinin birleşimi.

barel (23)

Barkın Bey gastronomi ve şarap eğitimini tamamladıktan sonra kolları sıvayarak, Barel’in profesyonel bir yaklaşım ile, kendi üzümlerinden kendi şaraplarını üretmeye başlamasını sağlamış. İlk şarapları 2011’de raflarda yerini almış. Bugün 6 farklı şarap çeşidi ile Barel yılda 45.000 şişe üretiyor. Şarap fiyatları en uygun üretici olan Barel, rakı ve bira ile rekabet edecek fiyatlarda gerçekten kaliteli şaraplar üretiyor.

barel (5)

6 adet Barel şarabı tattık:

  • 2014 Barel Rose: Blushdan daha yoğun, aromalı ve gövdeli bir şarap / 22TL
  • 2014 Maa: Cabarnet Sauvignon, Merlot, Şiraz üzümlerinden yapılan bu şarap Ne Ala olarak tanıdığımız sofra şarabının yerini almış. İsmini hep birlikte anlamına gelen ’Ma aile’ deyiminden alıyor. Ve gerçekten muadillerine göre çok daha iyi bir sofra şarabı / 15TL
  • 2012 Barel Cabernet Sauvignon & Merlot: İki üzümün kupajı olan bu şarap ta çok güzel bir sofra şarabı / 19TL
  • 2012 Gunn Cabernet Sauvignon & Syrah: Bizim favorimiz olan bu koyu meyve ve baharat aromalı yoğun şarap, dengeli ve kadifemsi bir yapıya sahip /35TL
  • 2013 Barel Syrah: Yoğun aromalı, gövdeli ve güçlü bir şarap / 35TL
  • 2013 Barel Reserve: Cabarnet mono-sepajı olan bu şarap yoğun tanenli, böğürtlen, baharat ve kahve aromalı, dolgun ve gövdeli, yüksek alkollü (%15) bir şarap olarak Barel’in en iddialısı /50TL

barel (18)

Elif Hanım ise 6 dönümlük bostan ve sebze bahçesi olan Derince Çiftliği’nde doğal ürünler üretme, ve bağların içinde yer alan Barel Bağevinde, yaprak sarmalar, zeytinyağlılar, köfteler, taş fırın pizzalar ile donatılan sofralarda misafirleri ağırlama işini ele almış.

barel (12)

Şaraphanenin aşağısındaki bağların arasından yürüyerek ulaştığımız, söğütler, çamlar, bağlar, incirler ve yeşilliklerin arasına gizlenmiş bu küçücük bağevi, doğanın içinde huzurlu bir cennet köşesi.  Bostanda ve çiftlikte yetişen tazecik ve doğal sütler, peynirler, tereyağları, yumurtalar, reçeller, ev ekmekleri ile kahvaltılar, füme etler, salatalar, taş fırın lezzetleri ile öğle yemekleri, akşamüzeri şarap ve küçük atıştırmalıklar eşliğinde günbatımları için ideal. Trakya keşfiniz sırasında, bu sıcacık ve samimi mekana uğramanızı tavsiye ederiz. Önceden arayıp gitmekte fayda var.

barel (11)

Barel 2016 yılında 6 adet ufak kütük bağ evleri inşaa edip, konaklamak isteyen misafirlerin hizmetine sunacak. Bağların içinde ahşap platformlar üzerine manzaralara nazır evler, sade, basit ve doğal bir tarzda inşaa edilecekmiş.  Kendinize ait özel bir bağ evinde sabahları bağlara uyanmak, doğanın içinde yürüyüşler yapmak, Derince çiftlik evinde mükellef kahvaltılar ve mangal keyifleri yapmak, bağbozumu şenliklerine katılmak… Eminim çok keyifli bir konaklama deneyimi olacak!

 

Karaevli Mahallesi Bilal Sok Suleymanpasa /Tekirdag www.barelvineyards.com

 

 

 

YOLCULUK TERAPİSİ TRAKYA YAZILARIMIZ

Trakya bağ gezisi izlenim ve hikayeleri: www.yolculukterapisi.com/trakya-hikayeleri

Traka Şarap Tadım Rota Önerilerimiz: www.yolculukterapisi.com/trakya-saraprotalari

Yıllandıkça güzelleşen Trakya hakkında bilgiler ve diğer aktivite bilgileri: www.yolculukterapisi.com/trakya

Gali (Kavur) Bağları ve şaraplarının hikayesi ve şarap tadım notları: www.yolculukterapisi.com/trakya-gali

Chateau Kalpak Bağları ve şaraplarının hikayesi ve şarap tadım notları: www.yolculukterapisi.com/trakya-chateaukalpak

Chamlija Bağları ve şaraplarının hikayesi ve şarap tadım notları: www.yolculukterapisi.com/trakya-chamlija

Umurbey Bağları ve şaraplarının hikayesi ve şarap tadım notları: www.yolculukterapisi.com/trakya-umurbey

Barbare Bağları ve şaraplarının hikayesi ve şarap tadım notları: www.yolculukterapisi.com/trakya-barbare

Arcadia Bağları, şarapları, Bakucha oteli bilgileri ve şarap tadım notları: www.yolculukterapisi.com/trakya-arcadia

Barel Bağları, şarapları ve bağevi bilgileri ve şarap tadım notları: www.yolculukterapisi.com/trakya-barel

Suvla Bağları, şarapları konsept mağaza bilgileri ve şarap tadım notları: www.yolculukterapisi.com/trakya-suvla

Chateau Nuzun Bağları ve şarapları bilgileri ve şarap tadım notları: www.yolculukterapisi.com/trakya-satonuzun

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

 barel (14)

 barel (7)

 

 

 

Barel Bağları Trakya Bağ Rotası Bilgileri

Bugünkü Tekirdağ Karaevli Köyü’nün, Eski Bağlar Mevkisi’nin deniz kıyısına kurulu olan Hera’nın Surları (HeraionTeichos) , o günlerde bir liman kentiydi. Bu limandan gemilerle Avrupa’ya gönderilen ürünlerin başında da bölgenin leziz şarabı gelirdi. O günden bugüne her dönem Karaevli’de bağcılık yapıldı. Çünkü bölgenin verimli topraklarını çevreleyen Ganos dağlarının kazandırdığı ılıman iklim, bölge kıyılarına vuran Marmara’nın sert rüzgarlarıyla birleştiğinde tadına doyulmaz üzümler yetişmesini sağlıyordu.

 

Bu bereketli topraklarda geçmişten beri yetişen CabernetSauvignon, Merlot, Chardonnay, Shiraz cinsi üzümler, Barel Bağlarında sabahın ilk ışıklarında elle salkım salkım hasat ediliyor ve hiç beklemeden bağların içinde bulunan işlemeye alınıyor. Şato tipi üretim denilen bu yöntemle bölgenin leziz üzümleri yüksek kaliteli ürünlere dönüşüyor.

 

1997 yılında kurulduğundan bu yana 150 dönüme ulaşan bir alanda, modern bağcılık ve tekniklerin uygulandığı Barel Bağları, Trakya’nın mucizevî teruarında yetişen üzümlerin en doğru şartlarda işlenmesi amacı ile kaliteye odaklı bağcılık teknikleriyle geliştiriliyor.

 

İlhamını keyifli ve samimi dost sohbetlerine tanıklık eden sofralardan, lezzetini ise Trakya’nın bereketli topraklarından alan Barel, 1997 yılında Akın ailesi tarafından hayata biraz daha tat katmak amacı ile kurulmuş. Barel ismi ailenin iki çocuğu Elif ve Barkın Akın kardeşlerin isimlerinden geliyor.

 

Günden güne lezzetlenen bu tadı başka damaklara da ulaştırmak ve paylaşmak isteyen Akın ailesinin en genç ferdi Barkın Akın, tutkusunu gençliği ve profesyonelliği ile birleştirerek, bugün 150 dönüme ulaşan bağların ürünlerini yepyeni dostlara ulaştırıyor.

 

Barel Bağ Gezileri

Barel Bağları ziyaretçilerini rezervasyonla 11.00 – 18.00 saatleri arasında kabul ediyor. Tesisin içinde yer alan BarelRestaurant aynı saatler arasında açık ve kişiye/gruplara özel menülerle hizmet veriyor. Nisan ayından itibaren bağların içindeki Barel Bağ evinde misafirlerini ağırlayan firma önümüzdeki yıllarda 12 odalı bir butik otel açmayı planlıyor.

Tel: +90 543 322 18 04

Çorlu Havalimanı: 40 km

İstanbul Atatürk Havalimanı: 100 km