SİMİ ADASI

 

Ege’nin Saklı Cenneti

Ege Denizi ile Akdeniz’in buluştuğu bölgede küçücük ancak dünya güzeli bir ada olan Simi, Dodecanese yani Oniki Adalar zincirinin bir parçası.Türkçe Sömbeki olarak bilinen arada Datça limanından 8 kilometre, Bozburun limanından ise sadece 6,5 kilometre mesafede bulunduğu için Türk yat ve yelkencilerinin sık sık ziyaret ettiği bir yaz durağı.

Simi, limanını çevreleyen tepelere doğru tırmanan pastel renkli taş binaları ile dünyanın en büyülü ve masalsı limanına ev sahipliği yapıyor.

Venedik’lilerden kalma kartpostal güzelliğindeki neo-klasik mimarideki yüzlerce yıllık bu renkli evler, orjinal mimarileri korunarak günümüze kadar gelmeyi başarmışlar.

Ege’nin uzak bir köşesinde yer alması sayesinde bakir ve bozulmamış bir güzelliğe sahip olan adanın yerlileri, hem adanın otantik mimari mirasına, hem bakir ve pırıl pırıl koy ve denizlerine, hem de özgün karakterine sahip çıkmayı başarmışlar.

Kayalık ve dağlık bir ada olan Simi’nin daracık koyları genellikle çakıl taşları ile kaplı ve bir çoğuna sadece tekne veya deniz taksi ile ulaşım mümkün. Dağlık bölgeleri geçit vermediği için en güzel plajlara ulaşmak ise epey zahmetli.

İşte tüm bu zorluklar yüzünden Ege’nin en temiz, berrak ve huzurlu deniz keyfi bu bakir sularda yaşanıyor.

Simi ismini bir Yunan efsanesine göre, rüzgar tanrısı Poseidon ile evli olan su perisi ‘Symi’den alıyor.

13.yy’dan itibaren Osmanlılar, Venedikliler, İtalyanlar ve Yunanlıların yönetimi altına giren Simi, bu kültür karmasını da mimari dokusunda ve lezzetlerinde yansıtıyor.

Sadece 10 taksi ve 2 otobüsü olan bu adada hiçbir lüks ve şatafat aramayın; su kaynakları olmadığı için yüzme havuzu olan tek bir otel var. Adanın yeni nesil tasarım oteller, son moda plaj kulüpleri ve yüksek müzikli barlarla dolup taşmasına imkan yok. Çünkü kalender ruhlu adalılar ve de adaya gönül vererek yerleşen yabancılar, varolan geleneklere son derece saygılı ve bir hazineyi korur gibi adalarını ve geleneklerini koruyorlar.

 

Simi Rotaları

 • Gialos limanında Lindos Ship War abidesi, Eski Eczane, Chatziagapitos Evi,
 • Simi Müzesinin içinde yer alan Denizcilik Müzesi ve Folklor Müzesini ziyaret ederseniz adanın tarihi yaşamına şahit olabileceğiniz mobilyalar, fotoğraflar ve kıyafetleri görebilirsiniz.
 • Gialos limanının tepesinde yer alan Chorio tepe kasabası,
 • berrak suları ile Pedi koyu,
 • otantik balıkçı kayıkları ile Nimborios balıkçı köyü,
 • Agia Marina kilisesinin yer aldığı Agia Marina koyu,
 • Agios Georgios Dysalınas ve Nanou Plajları,
 • Panormitis koyundaki Moni Taksirhaki Kilisesi Simi’yi ziyaret ettiğinizde görülmeye değer noktalar. Adanın güney doğusundaki Panormitis koyu Simi Limanına 45 dakika uzaklıkta ve günü birlik tekne turu ile ziyaret edilebiliyor.

 

OTELLER

Limanda Yer Alan Oteller

Hotel Aliki, The Old Market Hotel, Odyssia Apartments, Iapetos Village, Maravelia, Grace Hotel & Studios, Kokona

Pedi Koyunda Yer Alan Oteller

Taxiarchis, Pedi Beach Hotel, Captain George

 

 

PLAJLAR

 • Nos Beach: Gialos limanının hemen dibinde yer alan ve de yürüyerek rahatlıkla ulaşılan bu plaj adanın en popüler plajı.
 • Pedi Bay: Adanın doğusunda yer alan ve de Gialos limanından otobüs, deniz taksi veya yürüyerek ulaşılan Pedi koyu birçok ufak plaja ev sahipliği yapıyor. Şezlong, şemsiye servisinin yanı sıra Pedi koyunda keyifli tavernalar yer alıyor.
 • Agia Marina: Kuzeyde yer alan bu koya Pedi koyundan deniz taksi veya yürüyüş ile ulaşılabiliyor. Turkuaz renkli suları ile muhteşem bir deniz keyfi sunan koyda, şezlong ve şemsiyeler, harika bir taverna ve de minik beyaz bir kilisecik var.
 • Agios Nikolaos: Limandan deniz taksi ya da Pedi koyuna giden patikadan 20 dakika süren yürüyüş ile ulaşılan şezlong ve şemsiye servisi olan kumsal plaj.
 • NanouBeach: Adanın doğusunda yer alan plaja, deniz taksi ile 45 dakikada ulaşılıyor. Yüksek kayalar ile çevrili bu daracık koy snorkel yapanlar için bir cennet. Çakıltaşı plajda şezlong ve şemsiye servisi ve lokal bir restoran
 • Agios Georgios: Adanın doğusunda dev kayalar ile çevrili deniz taksi ile ulaşılan bu bakir koy en sessiz ve huzurlusu. Ancak şezlong veya şemsiye yok.
 • Emborio(Nimborio): Gialos Limanından 2 km uzaklıktaki çakıl taşlı geniş plaj, eski bir balıkçı köyünün dibinde yer alıyor.
 • Panormitis: Adanın doğusunda yer alan ve tarihi manastırı ile ünlü plaj, şezlong, şemsiyeler ve tavernalar ile gelişmiş bir sahil. Rodos’tan günü birlik manastır ziyaretçi tekneleri geldiği için kalabalık olabiliyor.
 • MarathoundaBeach: Güneydoğuda yer alan plaj deniz taksi ile son durak. En yeni gelişen plaj olduğu için şezlong, şemsiye ve restoranı epey modern.
 • Agios Vasilios(Lapathos Beach) ve Toli Koyu ise tekne ile ulaşılabilen diğer bakir koylar.

 

ÖĞLE YEMEĞİ ADRESLERİ

Nikolas Pastanesi: 1925’den beri limanın buluşma adresi olan pastane bizim laz böreği onların galaktoboureko dedikleri sütlü böreği ile meşhur

Porto Cafe: Liman manzarasına nazır Porto Cafe, Simi evleri atmosferini ferah ve modern bir tasarım içinde sunan nefis bir kahve ve kokteyl durağı

 

Marina Taverna, Agia Marina

Maratunda Taverna, Agios Nikolaos

Dafnes, Toli

Katzaras, Pedi

 

AKŞAM YEMEĞİ ADRESLERİ

La Vaporetto: İtalyan & Yunan lezzetleri sunan bu restoran Türkler arasında epey popüler hale geldiği için Yunan adaları standartlarına göre epey pahalı ancak yemekleri çok lezzetli.

Muses: Limanın içerilerindeki sokaklarda yer alan, İtalyan esintileri taşıyan çağdaş Yunan lezzetleri sunan gurme restoran

Pantelis Restoran: Geleneksel Yunan lezzetleri sunan harika bir taverna

Taverna Trawler: Geleneksel Yunan lezzetleri sunan harika bir başka taverna

Haritomeni Taverna: Simi Limanının tepeden manzaralarına nazır bir yemek yemek istiyorsanız, tepede yer alan bu taverna gerçekten muhteşem bir seçenek

Taverna Meraklis: Limanda yer alan Meraklis balık çorbası ile ünlü

Mythos: Geleneksel Yunan lezzetleri sunan restoranın uzolu ve rezeneli karagözü meşhur.

Mylopetra: Limanın içerilerindeki sokaklarda yer alan, yat ve yelkencilerin favorisi olan bu popüler Yunan tavernasının fiyatları da biraz turistik.

Manos: Yunan lezzetleri, müzikleri, sirtaki eşliğinde kırılan tabaklar… Tam bir geleneksel Yunan tavernası olan Manos yaz aylarında masalarında sadece Türkler’i göreceğiniz bir restoran haline gelmiş

 

KOKTEYL VE BAR ADRESLERİ

Porto Cafe: Liman manzarasına nazır Porto Cafe, Simi evleri atmosferini ferah ve modern bir tasarım içinde sunan nefis bir kahve ve kokteyl durağı

Tsati Cocktail Bar, Ekklisia Evaggelistria Kilisesine giderken yer alan bar akşamüzeri en gözde buluşma adresi

 

ALIŞVERİŞ ADRESLERİ

Soroco

Be Mina-ed

Chrysochoos Jewelry

 

 

 

 

YUNAN ADALARI YAZI VE REHBERLERİMİZ:

12 Adalar (Dodocanese Adaları)

Kiklad Adaları  (Cyclades Adaları)

İyon Adaları (İonian Adaları)

Diğer Yunan Adaları

Zeynep Atılgan Boneval

 

 

 

 

Yazının başına dönmek için tıklayınız

 

Zeynep Boneval

 

1 comment

 1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir