MİLOS ADASI

Denizin ve Mağaraların Adası: Milos

 

Volkanik lavların denizle buluşması sonucu oluşmuş Milos adası, Yunanistan’ın Ege Denizindeki Kiklat (Cyclad) takım adalarının batısında yer alan enfes bir ada.

 

Beyaza boyalı küp evleri, minik avluları ve çiçeklerle bezenmiş sokakları ile adanın liman kasabası Adamas

adanın tepesinde yer alan tarihi merkezi Plaka ve Panagia Thalassistra kilisesinden muhteşem gün batımı manzaralarına nazır denizden 280 metre yükseklikte Ortaçağ kalesi Kastro

tarihi değirmenleri ve püfür püfür manzarası ile tepe köyü Tripiti

zamanda asılı kalmış balıkçı kasabası ve kumsalı Pollonia

deniz kıyısında renk renk balıkçı kayıkhane evlerine ev sahipliği yapan Klima, Mandrakia, Fyropotamos, Mytakas balıkçı köyleri…

denize dökülen bembeyaz ponza taşından kayalıkları ve mağaraları ile ay üssü alfayı andıran Sarakiniko

hepsi Milos adasının görülmeye değer cevherleri.

Ancak Milos’un asıl güzelliği, kayalar ve mağaralar ile bezenmiş koylarında, yer yer turkuaz, yer yer aquamarin, yer yer kobalt mavi ve yer yer lacivert renkteki tertemiz berrak denizi.

 

Eminim her adanın farklı favori plajları mutlaka vardır, ancak şekli mutasyona uğramış bir yengece benzeyen Milos, barındırdığı 80 farklı koy ve plaj ile bugüne kadar gördüğüm tüm adaların ‘deniz kralı’.

Denize dökülen bembeyaz ponza taşından kayalıkları ve mağaraları ile ay üssü alfayı andıran Sarakiniko

kızıl, kahve, turuncu kayalık kuleler ile çevrelenmiş, sahilinde renk renk çakıl taşları ve yer altı sıcak su kaynakları ile Paliochori

ancak kayaları yararak ulaşabildiğiniz altın kumsalı ve turkuaz renkli denizi ile Tsigrado…

 

Kimi bembeyaz kumsal, kimi siyah kum, kimisi kayalık, kimisi çakıl taşı ve deniz kabuklu, kimisi sadece denizden ulaşılabilen küçük plaj ve kayalıkları veya kasabaların yakınlarındaki mavi bayraklı kumsalları ile Milos gerçek bir deniz cenneti.

 

Volkanik bir ada olduğu için denize dimdik inen, şerit şerit ve renk renk kayaları, lavların deniz dökülürken oluşturduğu doğal mağaraları ile denizden ve deniz altından enfes manzalar sunan adanın her türlü zevke hitap edecek alternatifi mevcut:

Kolayca denize girmek isteyenler için deniz rotaları:

 • Adamas limanından kolayca ulaşılan taverna, şezlong ve şemsiyelerin yer aldığı Lagada ve Papilinou kumsalları
 • Denizin kıyısındaki otel ve kiralık evleri, korunaklı koyundaki altın kumsalı ile ailelerin sevdiği Pollonia

 • Adanın güneyinde kızıl turuncu kayalıklar ile çevrilmiş minik bir kafe ve bambu şezlonglar ile servisi olan altın kumsal Fyriplaka

 • Yine adanın güneyinde birkaç farklı taverna ve plaj barı olan altın kumsal Sostis
 • Muhteşem gün batımlarına şahit olabileceğiniz ıssız bir koy olan Plathiena plajı.
 • Lodos’ta keyifli olan çakıl taş & kumsal karışımı Paliochori sahili
 • Yine Lodos’ta keyifli olan ancak tesis bulunmadığı için kendi şezlong ve şemsiyeniz ile gitmeniz gereken Pachena & Alogomandra

 

Maceraseverler için deniz rotaları:

 • Kayalıkların arasında oluşmuş mincik doğal plajlardan veya kayaların üzerinden deniz girmek için kuzeydoğuda Papafragas,

 

 • ve güneyde Tsigrado, berrak denizi ve görkemli manzaraları ile muhteşem gizli cevherler. 50 metre yüksekliğinde dimdik ve daracık bir yardan iplere tutunarak inebildiğiniz Tsigrado, yükseklik korkusu olanlar için biraz zorlu bir rota olsa da, sonunda ulaştığınız koydaki turkuaz deniz ve mağaralar gerçekten tüm emeklerinize değen bir macera.

 • Pamuk gibi beyaz ponza taşının sanki ayın üzerindeymişsiniz gibi şekillenerek denize indiği Sarakiniko kayalıkları ise denize kayalardan atlayarak girmeyi sevenler için bir cennet.
 • Milos’un asıl gizli cevherleri adanın araba yollarının olmadığı ya da yolları çok bozuk olduğu için ulaşamadığınız güneybatı bölgesindeki Sikia mağarası, Kleftiko kayalıkları, Gerontas sahili veya kuzeydoğusunda yer alan ufacık adalar olan Plyegos, Kimolos ve Glaronisia’da. Eğer kendi tekneniz ile Milos’ta değilseniz buralara gitmek için birkaç alternatifiniz var:

 • Adamas’tan kalkan yelken turları ile Cape Vani kayalıkları, Kalogries, Agathia, Triades, Ag. Ioannis ıssız plajları, Sikia Mağarası ve Kleftiko kayalıklarını günü birlik ziyaret ederek deniz keyfi yapmak (Excellent Yatching, Drougas Tours, Polco Sailing, Armi Sea Excursions veya Aquatta Yatchs
 • Pollonia’dan kalkan yelken turları ile Plyegos ve Kimolos adalarını günü birlik ziyaret ederek deniz keyfi yapmak Excellent Yatching, Drougas Tours, Perseas
 • Adamas’tan kalkan yelken turları ile Glaronisia, Plyegos ve Kimolos adalarını günü birlik ziyaret ederek deniz keyfi yapmak
 • Paleochori, Ag Kyriaki veya Kipos’tan kalkan yelken turları ile Tsigrado, Provatas koyları, Gerontas ve Kleftiko kayalıklarını günü birlik ziyaret ederek deniz keyfi yapmak (Aquatta Yatchs, Armi Sea Excursions, Delfinia Tours)
 • Eğer denizciliğinize güveniyorsanız Adamas’tan Calypso Boat Rental’dan tekne kiralayarak kendi başınıza Cape Vani kayalıkları, Kalogries, Agathia, Triades, Ag. Ioannis ıssız plajları, Sikia Mağarası ve Kleftiko kayalıklarını günü birlik ziyaret ederek deniz keyfi yapmak
 • Kirki Milos Yatching yelkenlisini kaptanlı olarak kiralayarak Adamas’tan dilediğiniz rotayı yaparak deniz keyfi yapmak
 • Pollonia’dan arabalı feribota binerek Kimolos adasını günü birlik ziyaret ederek koyların keyfini çıkarmak.

 

 

Milos’ta iken diğer görülmeye değer yerler:

 • Milos Afrodit’in adası olarak biliniyor: Efsaneye göre Milos, tanrıça Venus’ün, adayı kolonize etmekle görevlendirdiği Skamandros nehrinin oğlu imiş. Bu yakışıklı delikanlıya aşık olan üç Olympos Tanrıçası Hera, Athena ve Afrodit arasında bir anlaşmazlık çıkınca, Truvalı Paris hakemlik yaparak, en adil olan Afrodit’e ödül olarak güzelliğin sembolü olan elmayı vermiş. Milos Arkeoloji Müzesinde görülebilecek, MÖ 323 – 146 yılları arasında yapıldığı tahmin edilen Afrodit heykeli, sol elinde bu elmayı tutuyor.

 

 • Ege denizinden 2.5 milyon yıl önce volkanik patlamalar ile yükseldiği tahmin edilen Milos’un güneydoğusunda yer alan Kalamos bölgesi, adanın volkanik üssü. Hala tüten gazlar ve sülfür kokusu uzaktan görülüp hissedilebiliyor.

 

 • Milos adası 11.000 yıldır bir maden üssü. Milos Maden Müzesi, adanın farklı mineral ve madenlerini sergiliyor.

 

 • Doğa yürüyüşü severler Adamas’tan başlayarak Fatourena kumsalına ulaşan 7 kilometre uzunluğunda yaklaşık 1.5-2 saat süren manzaralı yürüyüş rotasını takip edebilir.

 

 • Tripiti kasabasına 500 metre uzaklıkta denizden 75 metre yükseklikte yer alan Catacombs mağara mezarlık ve dini tören alanı, 1 ila 5. yüzyıldan arasında yapılmış 3 farklı mezar alanında 291 yeraltı mağara mezarlığa ev sahipliği yapıyor.

 

 • Milos’un batısında yer alan Achivadolimni, Kiklad adalarının en geniş sulak alanı. Barındırdığı nadir rastlanılan kuşlar ile doğa meraklıları için bir kuş cenneti.

 

 

 

YEME – İÇME VE ALIŞVERİŞ ADRESLERİ

 

Adamas ve Civarı Adresleri

Adamas-Pollonia yolu üzerinde Adamas’a 5 dakika sürüş mesafesinde yer alan Alevro Milos adanın gerçek tek şef restoranı. Milos’lu olan Vasilis Papakianis 11 yaşından beri bir gastronomi tutkunu. Atina ve Londra’da gastronomi eğitimi aldıktan sonra kendi adasına dönüp 2001 yılında Alevro Milos’u açmış. Yol kenarında bahçe içindeki bu restoran ne deniz kıyısında, ne de bir tepe köyünde manzaraya nazır. Ancak gurme Kiklad lezzetleri gerçekten muhteşem. Anneannemizin yaptığı karnıyarık, beğendi, kuzulu makarna gibi lezzetlerin yanı sıra nefis yeni nesil mezeler, et ve deniz mahsülleri sunan restoranda, şefin kendi topladığı otlardan yaptığı ıtır ve mersin likörleri enfes.

 

Balık ve deniz mahsülleri severler için Adamas limanından çıkışta sahilde yer alan Navagio veya Micros Apoplous, et severler için ise yine Adamas limanından çıkışta havalimanı yolunda sahilde yer alan Oh! Hamos doğru adresler.

Adamas limanından hemen çıkışta denizin kıyısında sedir ağaçlarının altında renkli sandalyelerinde akşamüzeri ‘frape’ keyfi yapabileceğiniz, ya da lokal ev yemeklerinin tadına varabileceğiniz Gonia, konumu ve manzaraları ile enfes bir uygun fiyatlı lokanta alternatif.

 

Adamas liman kasabasının en ‘in’ restoran ve barı ise, Adamas koyuna nazır modern tasarıma sahip atmosferde Aragosta Fusion Cuisine & Cocktail Bar. Diğer lounge barlar ise Akri, Mostra ve Egoist. Adamas’ın dondurma ve tatlı adresi ise Aggeliki.

 

 

Plaka Adresleri

Plaka’da ağaçların altında yer alan şirin bir meydanda canlı Yunan müzikleri eşliğinde Fatses tavernada Yunan lezzetleri yiyebilirsiniz. Plaka’dan Kastro’ya veya tepedeki kiliseye tırmanmadan gün batımı yapmak isterseniz, Palaios kafe ve pastanesi veya Utopia Kafe doğru adresler. Plaka’ya gitmişken muhteşem bir seramikçi olan Ceramica Kymbe’ye mutlaka uğrayın. Plaka’nın daracık sokaklarında yemek yemek isterseniz Archntoula geleneksel bir taverna, Kri Kri ise tatlı bir kokteyl bar.

 

 

Pollonia Adresleri

Pollonia balıkçı kasabasındaki en güzel balıkçı ve deniz mahsülü restoranları Armanaki veya Gialos. Armanaki biraz daha salaş gözükse de yemekleri nefis. Gialos ise biraz daha şık bir alternatif. Pollonia’da yer alan Hanabi ise ultra cool ‘yeni nesil’ bir restoran. Modern bir restoran arayışı içindeyseniz, ya da kokteyl içmek istiyorsanız uğrayabilirsiniz.

 

Klima Adresleri

Gün batımına nazır bir yemek yemek istiyorsanız balıkçı kasabası Klima’da yer alan Astakas hem manzaraları hem de yemekleri ile muhteşem bir alternatif. Deniz kenarında bir arkeolojik alanda yer aldığı için 13 yıl izinlerle uğraştıktan sonra 2016’da Irene & Nikolas çiftinin açtığı restoran, tümü Milos’tan gelen malzemeler ve ekip ile hizmet veriyor. Lokal peynirli salataları, güveçte fetalı maydanozlu patlıcan, Simi karidesleri, şarapta ahtapot gerçekten lezzetli.

 

Paliochori PLajı Adresleri

Paliochori plajında yer alan Sirocco rafine bir Yunan tavernası. Bu plajın gastronomik bir özelliği var: kumun altındaki sıcaklık sabit bir yükseklikte kaldığı için, kuma gömülen tencerelerde 12 saatte ağır ateşte doğal bir şekilde pişen keçi eti çok meşhur.  Aynı plajda yer alan Deep Blue hip ve genç bir plaj kulübü iken, Aqua Loca ise lüks bir plaj kulübü.

 

Diğer lezzet durakları:

 • Mandrakia balıkçı kasabasında yer alan Medusa denize nazır püfür püfür esen konumunda, sessiz sakin kendi halinde ancak çok lezzetli bir balıkçı.
 • Katifora Triovasalos köyündeki Mouratos Art of Bakery adanın en iyi fırın ve pastanesi.
 • Tripiti tepe köyünde: Glaronissia taverna ve Bariello Restaurant
 • Triovassolos köyünde: Bakalion Galanis taverna
 • Provotas plajında: Maistrali Restoran ve Ammos Beach bar
 • Agia Kyriaki’de: Psaravolda Restaurant
 • Sostis’te: Tarantella taverna
 • Kipos plajında: Kipos Taverna,
 • Embourios’ta: Embourios Taverna

 

KONAKLAMA

Çok derin ve korunaklı bir koyda yer alan Adamas liman kasabası, hergün adanın farklı yerlerini keşfetmek isteyenler için doğru konaklama tercihi.

 

Geçmişte asılı kalmış balıkçı köyü ve yazlık beldesi Pollonia, kiraladığınız evin veya otel odasının önünden denize girip, tamamen zamanı unutmak, dinlenmek ve tatil yapmak için ideal bir köy.

 

 

Adamas Limanı ve Yakınlarında Otel Alternatifleri

Santa Maria Luxury Suites

The White Suites

Olea Bay Hotel

Villa A.I.M.E

Galanis Home

Orama Studios

Milos Bay Suites

Almyris

Hotel Rigas

Villa Venus

Melograna

Filoxenia

Konstantios

Orizontes Studios

Margarita Rooms

Aggelos Studios

 

 

Plaka Otel Alternatifleri

Archondoula Suites

Eiriana Luxury Suites

 

 

Pollonia Otel Alternatifleri

Captain Zeppos Suit Hotel

Kapetan Tasos Suites

Melian Boutique Hotel

Villa Lord

Milos Breeze Boutique Hotel

Delmar Apartments & Suites

Salt Suites

Kostantakis Cave Winery & Residence

 

 

Provotas Plajı Otel Alternatifleri

Maistrali Otel

Golden Milos Beach

 

Phylakopi Koyu Otel Alternatifi

Aloni Cave House

 

Trypiti Köyü Otel Alternatifi

Nausika Guesthouse

 

Paleochori Plajı Otel Alternatifleri

Artemis Delux Rooms

Paleochori Studios

 

Skinopi Koyu Otel Alternatifi

Skinopi Lodge

 

 

Ulaşım

Adaya ulaşım İstanbul-Atina-Milos uçuşu ile, veya İstanbul – Mykonos uçuşu ardından Mykonos’tan hızlı feribot seferleri ile yapılabiliyor.

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

 

 

 

YUNAN ADALARI YAZI VE REHBERLERİMİZ:

12 Adalar (Dodocanese Adaları)

Kiklad Adaları  (Cyclades Adaları)

İyon Adaları (İonian Adaları)

Diğer Yunan Adaları

Zeynep Atılgan Boneval