KOPENHAG REHBERİ

GASTRONOMİ DURAĞI KOPENHAG

Kopenhag’a giderken yaşamak istediğiniz gastronomi deneyimine ve tatmak istediğinizin lezzetlere önceden karar vermeniz gerekiyor. Michelin yıldızlı ağırbaşlı seçkin İskandinav restoranları mı tercihiniz, yoksa mütevazi ve sade atmosferde yaratıcı -yine Michelin yıldızlı- Nordik mutfağı sunan ‘yeni nesil’ restoranlarda minimalist tabaklar peşinde misiniz? Veya Michelin’i boşverip ‘yeni nesil’ Nordik gurme anlayışını daha uygun fiyatlı sunan trendy Nordic bistro veya gastro-pub’ları mı keşfetmek istersiniz?  Yoksa alıştığımız porsiyonlarda lezzetler sunan bistro, şarap barı veya kafe tarzı restoranlarda mı yemek istersiniz?

 

Aslında sessiz sakin bir yeme-içme sahnesi olan Kopenhag’ın kaderi 2003’de şef Rene Redzepi’nin açtığı Noma ile parladı diyebiliriz. İsmini Nordic (İskandinav) Mad (yemek) kelimelerinin ilk hecelerinden alan bu gurme ‘slow food – yavaş yemek’ restoranı, yıllarca üst üste dünyanın en iyi restoranı seçilerek herkesin diline düşüp, Kopenhag’ı ziyaret etmek için başlı başına bir sebep haline gelmişti. Sırrı ‘doğadan gelen malzemeleri, titizlik ve disiplin ile özgür ve yaratıcı tatlara dönüştürebilmesi’ olarak tanımlanan şef Rene Redzepi’nin mutfağında yetişen ‘sous chef’lerin arka arkaya açtığı restoranlar sayesinde Kopenhag resmen Avrupa’nın gurme merkezi haline geldi.

2017’de Noma’nın kapıları kapandı ve binasında daha mütevazi ve gündelik bir lezzet durağı olan Barr açıldı. 2018 aralığında ise Noma 2.0, Christiania mahallesindeki bir hendeğin kıyısında terkedilmiş bir askeri binadan dönüştürülen lezzet üssünde kapılarını yeniden açtı.

Geçtiğimiz 15 yıl içerisinde, Noma’nın mutfağında eğitim görmüş birçok halefi, şehrin dört bir yanında deniz ürünleri ve İskandinav yerel bitkilerini harmanlayan canlı, kışkırtıcı, yaratıcı ve minimalist lezzetler sunan restoranlar açtı: Rene Redzepinin, şef Kristian Baumann ile ortak açtığı ve açılır açılmaz Michelin yıldızına layık görülen 108 Copenhagen, şef Christian Puglisi ve Kim Rossen’in Michelin yıldızlı restoranı Relae ve mütevazi şarap bar & bistrosu Manfreds & Vin , şef Torsten Bachmann Vildgaard’ın Michelin yıldızlı restoranı Studio, şef Samuel Nutter ve Victor Wagman’ın gurme restoranı Bror, şef Matt ve Julie Orlando’nun gurme restoranı Amass, şef Søren Ledet’in 3 Michelin yıldızlı gurme restoranı Geranium, şef Jesper Kirketerp’un gurme restoranı Radio, şef Anders Selmer’in gurme deniz mahsülleri restoranı Fiskebaren, ve şef Rosio Sanchez’in gurme restoranı Hija de Sanchez, Noma mezunlarının bu efsanevi restoranın alçakgönüllü ve onurlu ruhundan bir parçayı yansıttığı gözde restoranlar.

 

Tabii ki Kopenhag’ın kendine özgü başka şeflerinin sahibi olduğu, AOC, Kong Hans Kælder, Marchal, Clou, Den Røde Cottage, Kokkeriet, Era Ora, Formel B, Kiin Kiin, Søllerød Kro, Kadeau København gibi başka Michelin yıldızlı restoranları da var.

 

Sade ve mütevazi tasarımlara sahip bu restoranlar alışılmadık lezzet kombinasyonları ve sanatsal sunumları ile öyle beğeniliyor ki aylar öncesinden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Ve de epey pahalı bir deneyim olduğunu aklınızda tutmanız gerekiyor.

 

Michelin yıldızları ile parlayanlar, veya daha yeni açılan trendy gurme adreslerin yanı sıra, şefler uygun fiyatlı Nordik lezzetlere duyulan talebi görmüş olmalılar ki, daha düşük fiyatlı ancak kaliteden ödün vermeyen gastro-pub veya bistrolar da açıyorlar.

 

Şehrin merkezi sayılan Latin Quarter ve eski şehir sokakları yerine, yeni gelişen Kodbyen, Vesterbro, Norrebro, Christianshavn gibi mahallerde pıtırcıklanan bu yeni lezzet duraklarının yanı sıra Kopenhag’ta, somon, morina, uskumru, sosis, dereotu, kavrulmuş soğan gibi malzemeler ile donatılmış çeşit çeşit Smørrebrød sandviç sunan kafeler, birçok lezzet durağının yan yana sıralandığı yemek pazarları, ‘Delicatessen’ adı verilen, içerisinde hem yemek yiyebildiğiniz hem de ufak marketinden alışveriş yapabileceğiniz gurme dükkanlar, köşe başlarında rastlayacağınız Smørrebrød arabaları,kanal kenarlarındaki platformlar da bar & bistrolar da mevcut. Dilerseniz sandviç, salata, şarküteri, peynir, bira ve şarabınızı yanınıza alıp harhangi bir parkta, kanal kıyısında, kiraladığınız teknede harika yemekler de yiyebilirsiniz.

 

Deniz kıyısındaki konumu ile Kopenhag’da iken bolca bulunan deniz ürünlerine doyarken, yanında biralarının da tadına bakmayı unutmayın. Bira tüketimiyle dünyada ilk üçe giren Kopenhag, bira markası ‘Carlsberg’in de anavatanı.

 

Kahve Kopenhag’da çok ciddi bir kültür. Copenhagen Coffee Lab, Coffee Collective ve Coffee Industry gibi zarif İskandinav tasarımlarını yansıtan 3. Dalga kahve evlerine bolca rastlayacaksınız.  Şehrin tüm sokaklarına yayılmış meşhur bi kahve zinciri olan Espresso House adım başı karşınıza çıkacak. Zincir kahve evlerinden beklenmeyecek kalite ve lezzette kahve sunuyorlar. Kopenhag’ın en eski cafelerinden klasik Avrupa ‘grand cafe’ konseptindeki Cafe Norden’de hem kahve hem de kahvaltı muhteşem.

 

 

   Kopenhag izlenimleri, keşif ve 3 günlük rota önerileri için: www.yolculukterapisi.com/kopenhag

   

 

       

YEME-İÇME VE EĞLENCE ADRESLERİ

 

Akşam Yemeği Adresleri

 

Michelin Yıldızlı Trendy Restoranlar

 • 108 Copenhagen, Strandgade 108, Christianshavn / Şehrin en yeni gözdelerinden birisi olan 108, Noma’nın kardeş restoranı olarak, Noma’nın kurucusu René Redzepi ve yine Noma şeflerinden Kristian Baumann’ın ortak açtığı trendy bir gurme adres. Açılır açılmaz Michelin yıldızına layık görülen 108, sade ve mütevazi İskandinav dekorasyonuna sahip yüksek tavanlı ışıl ışıl loft tarzı yemek salonunda, deniz mahsülleri ağırlıklı gurme lezzetler, tadım menüleri sunuyor. Her mevsimin kendine has tatlarını özel yöntemlerle fermente edip saklayarak geniş yelpazede bir tat çeşitliliğine, değişik marinasyon ve demleme teknikleri ile yepyeni lezzetlere ulaşan maharetli mutfak ekibi Noma’nın efsanesini burada yaşatmayı başarıyor.
 • Studio, The Standard, Havnegade 44 / Ny Havn limanının sonundaki rıhtımda, 1937’de mimar Kristoffer Nyrop Varming’in tasarladığı, kanalın ucunda uzun parlak turkuaz bir gemiye benzeyen Art Deco gümrük binasının içinde yer alan The Standard, üç restoran ve bir caz kulübüne ev sahipliği yapıyor. Noma’nın eski şefi Torsten Vilgaard’ın imzasını taşıyan Michelin yıldızlı Studio, mevsimlik nadir bulunan taze İskandinav mahsüllerinden yaratıcı ve deneysel gurme lezzetler sunuyor. Yine gurme İskandinav lezzetlerini uygun fiyatlara sunan ‘yeni nesil’ restoran Almanak, son derece zevkli loft atmosferinde Kopenhag’lıların çok rağbet ettiği trendy bir adres. Verandah ise Michelin yıldızlı şef Karam Sethi’nin modern Hint lezzetlerini sunuyor. Yemek sonrası ise Standard’ın caz kulübü canlı performansları ile gözde bir eğlence adresi.
 • Relæ, Jægersborggade 41/ Şef Chinstian Puglisi ve Kim Rosse, Noma’dan ayrılıp Norrebro mahallesinde hiç radarda olmayan Jægersborggade caddesinde bu gurme durağı ilk açtıklarında, hemen kapısında kuyruklar oluşmuştu. Aradan yıllar geçse de hala rezervasyon kuyrukları devam ediyor. İskandinav sadeliği ve mütevazini yansıtan bu harika restoranda ‘vejeteryan’ ve ‘etsever’ temalı 2 adet tadım menüsünde, Michelin yıldızlı gurme lezzetler sunuluyor. Sofistike bir akşam/öğle yemeği arzu ediyorsanız adresiniz Relæ, biraz daha rahat ve samimi bir yemek tercihiniz ise, ya da Relae’de yer bulamazsanız aynı şeflerin aynı caddede açtıkları şarap bar ve bistrosu Manfreds & Vin’i tercih edebilirsiniz.

 

Trendy Gurme İskandinav Mutfağı Restoranları

 • Kødbyens Fiskebar: Noma mezunu şef, sommelier ve ayrıca Danimarka’nın en iyi şaraplarının üreticisi Anders Selmer’in rahat ve samimi trendy restoranı Kødbyens Fiskebar’da deniz kestanesi, yengeç, deniz tarağı, istiridye gibi denizden gurme lezzetler ve fish & chips gibi rahat lezzetler de sunuluyor. (100 Flæsketorvet)
 • Amass, Refshalevej 153, Christianshavn / Hem Noma hem de Per Se ve Fat Duck gibi gastronomi mabedlerinde yardımcı şef olarak görev almış Kaliforniyalı şef Matthew Orlando’nun restoranı, Opera binası yakınlarındaki uzak konumuna rağmen şehrin en trendy adresleri arasında. Meyve bahçelerine bakan eski bir tersane antreposunda biraz endüstriyel biraz da rustik, zarif ancak alçakgönüllü bir atmosfere sahip restoran yaratıcı Nordik lezzetleri sunuyor.
 • Almanak, The Standard, Havnegade 44 / Ny Havn limanının sonundaki rıhtımda, 1937’de mimar Kristoffer Nyrop Varming’in tasarladığı, kanalın ucunda uzun parlak turkuaz bir gemiye benzeyen Art Deco gümrük binasının içinde yer alan The Standard, üç restoran ve bir caz kulübüne ev sahipliği yapıyor. Modern ve geleneksel gurme İskandinav lezzetlerini uygun fiyatlara sunan ‘yeni nesil’ restoran Almanak, son derece zevkli loft atmosferinde Kopenhag’lıların çok rağbet ettiği trendy bir adres.
 • Uformel, Studiestræde 69 / Michelin yıldızlı Formel B’nin kaliteden ödün vermeden daha rahat ve samimi bir ortamda gurme lezzetler sunma mottosu ile açtığı restoran Geranium’da yetişen şef Frederik Rudkjøbing’un taze ve mevsilmlik Danimarka mahsülleri ile hazırladığı Fransız ve İskandinav füzyon lezzetlerini sunuyor
 • Admiralgade 26, Admiralgade 26 / Christiansborg Sarayının karşı kıyısındaki Kopenhag’ın en gözde şarap bar ve bistrosu Ved Stranden 10’in yaratıcıları Christian Nedergaard ve Sebastian Rind Nellemann, hemen arka sokakta yer alan 1796’den kalma tarihi binanın yüksek tavanlı giriş katında beklenen restoranlarını açtılar. Sade bir şıklığı yansıtan restoran futuristik aydınlatmaları ve ikebana stili çiçek aranjmanları ile renklenmiş. Asya esintileri taşıyan eklektik menüde sunulan enfes lezzetler ile restoran en trendy adresler arasında yer alıyor.
 • Geist, 8 Kongens Nytorv / Maskülen ve kontrast lezzetleri ile ünlü Danimarka’lı şef Bo Beach’in restoranı Geist, Noma’nın tasarımcısı Space CPH Mimarlık tarafından tasarlanmış. Geist biraz gösterişli bir tarza sahip. Ancak daha uygun fiyatlı ve ağır olmayan gastronomik bir deneyim için bara oturup şefleri iş başında izlerken yerel malzemeler ile hazırlanan lezzetlerden 5 ufak tabak seçebiliyorsunuz, avocado ve havyarlı başlangıç, Air in Air tiramisu ve pancarlı crème brûlée bir harika!

 

Trendy ‘Yeni Nesil’ Uygun Fiyatlı Gurme İskandinav ve Avrupa Mutfağı Restoranları

 • Radio, Julius Thomsens Gade 12, Vesterbro / Noma’nın ortaklarından Claus Meyer’ın açtığı ve yine eski Noma şef’i Jesper Kirketerp’in menüyü oluşturduğu Radio, samimi ve rahat Nordik ortamında mevsime göre taze lokal ürünler ile hazırlanan lezzetlerin yanı sıra av etleri sunuyor. (12 Julius Thomsens Gade)
 •  Bror, Skt. Peders Stræde 24 A / Noma mezunu İsveçli şef Victor Wagman ve İngiliz Samuel Nutter’ın yaratıcı gurme Nordik lezzetleri erişilebilir bir ortam ve fiyat skalasında sunuluyor.
 • Kul, Kopenhag’ın trendy mahallesi Kodbyen’de yeni açılan, gurme Nordik lezzetlerini uygun fiyatlara sunan ‘yeni nesil’ restoran, Space Copenhagen imzası taşıyan tasarımında, siyah ve metalik renkler ağırlıklı, loş, rahat ve samimi bistro ortamında son zamanların en gözdesi. Sebze, et ve deniz mahsüllerini ızgara usulü ile pişiren açık mutfağını seyretmek de çok keyifli (Hokerboderne 16)
 • Marv & Ben, Snaregade 4 / Danimarkalı şef Fred Hvidt ve İsveçli sommelier Fredrik Nilsson’ın rahat ve samimi Gastro-Pub atmosferindeki restoranı, kendi bostanından gelen mahsüller ile hazırlanan yaratıcı Danimarka lezzetlerine odaklanmış trendy bir adres.
 • Mother, Hokerboderne 9 / Rahat ve samimi piknik atmosferinde harika İtalyan lezzetleri sunan trendy restoran ilerleyen saatlerde müzik ile canlanıyor.
 • No:2, Nicolai Eigtvedsgade / Christianshavn’ın yeni gelişen bölgesinde eski şehre biraz yürüme mesafesinde konumlanan restoran, iki Michelin yıldızlı AOC restoranın daha erişilebilir fiyatlarda gurme lezzetler sunan kızkardeşi. Kanal kıyısında 3 tarafı camlar ile kaplı ferah bir ‘Nordic Bistro’ konseptindeki restoran, Danimarka mahsülleri ile yeni nesil İskandinav mutfağı ve sunum maharetlerini harmanlayarak, tadım menüsü konseptinde tabaklar ve menüler sunuyor.
 • KöD, Admiralgade 25 / Trendy et restoranı Danimarka, Amerika ve Uruguay’dan gelen yumuşak ve körpe et lezzetleri ve kokteylleri ile gözde
 • Co-ma Madsalen, Farvergade 15 / Eski şehrin kalbinde tarihi bir binada yer alan bu gözde bistro Danimarka ve İskandinav lezzetleri ve harika kokteyller sunan trendy bir adres.
 • Maven, Nikolaj Plads 10 / Eski şehrin kalbinde, en eski kiliselerinden birisi olan Nikolaj kilisesi içinde bir sanat sergi alanı içinde konumlanan Maven, sıcak ve rahat atmosferde et ağırlıklı lezzetler ve harika şaraplar sunan bir restoran ve şarap barı.
 • Madklubben, Şehrin önemli yeme-içme markalarından birisi haline gelmiş Madklubben’in 6 mekanından en gözdeleri: gurme Danimarka Bistro mutfağı sunan Madklubben Bistro-de-Luxe (Store Kongensgade 66), genç ruhlu, eğlenceli ve dinamik bir tasarıma sahip yeni mekanında Danimarka ve Avrupa mutfaklarından ‘Simple Food’ akımına ait lezzetler sunan Madklubben Vesterbro (Vesterborgade 62) ve yine hip mekanında et lezzetleri sunan Madklubben Steak (Pillesstraede 23)
 • Manfreds & Vin, Jaegersborggade 40 / Michelin yıldızlı Relae’nin şefleri Chinstian Puglisi ve Kim Rosse’un Norrebro’da açtığı daha rahat ve samimi bir şarap barı yanında harika bistro lezzetleri de sunuyor.
 • Spisebaren, Østergade 52 / Gurme restoran Kokkeriet’in sahiplerinin açtığı daha rahat ve samimi Spisebaren, ferah, aydınlık ve ilham verici bir ortamda mevsimin taze ürünlerinden Nordik lezzetleri sunuyor.
 • Mums Bar & Kitchen, Teglgårdstræde 8A / İspanyol, İtalyan ve Fransız lezzetleri sunan restoran, kokteyl barı ile de ünlü
 • Louise, Bernstorffsgade 5/ Tivoli bahçelerinde yer alan ihtişamlı Nimb otelin sıcacık brasserie atmosferindeki restoranı, harika geleneksel İskandinav lezzetlerini günümüze uyarlayarak sunan bir bistro.
 • Şehrin en yeni gözdelerinden pizza & kokteyl adresi: Neigbourhood (Istedgade 27)
 • Uygun fiyatlı gurme Nordik tadım menüsü deneyimi için adresler ise: MadMad Madbodega (Vesterbrogade 96) ve Restaurant Cofoco (Abel Cathrines Gade 7)
 • Nyhavn bölgesinde bir akşam yemeği arzu ederseniz, Restaurant Zeleste bistro ortamında İskandinav ve dünya mutfağından lezzetler sunuyor. Store Strandstræde 6
 • Les Trois Cochons, Værnedamsvej 10/Danimarka ve Fransız lezzetleri sunan bistro
 • Oysters & Grill, Sjællandsgade 1B, Nørrebrogade / Deniz mahsülleri sunan harika bir bistro
 • Chai Wong, Thorvaldsensvej 2, Frederiksberg / Michelin yıldızlı Thai restoranı Kiin Kiin ekibinin yeni restoranı Chai Wong, muhteşem Güney Doğu Asya lezzetlerini ekonomik bir ortamda sunuyor.
 • Güney Amerika mutfağı sunan Llama (Lille Kongensgade 14) ve Taller (Tordenskjoldsgade 11)

 

 

Michelin Yıldızlı Gelenekseller

 • Geranium, 4  Per Henrik Lings Alle, Osterbro/ Şehir merkezine azıcık uzak Common Gardens – Faelledparken’de 8. Katta şehir manzaraları ve Oeresund yeldeğimenleri manzarasına nazır bir noktada yer alan, 3 Michelin yıldızlı Geranium, İskandinav zarafetini yansıtan son derece estetik bir atmosferde, dünyanın en orijinal gastronomik deneyimini yaşamak isteyenler için ideal bir adres. Gelende yenmeyen şeyler ile lezzetler yaratabilen şeflerin dünya kupası olan ‘Bocuse d’Or’ ödüllüne birçok kez layık görülen şef Rasmus Kofoed’in ve Søren Ledet’in ‘Biodinamik Haute Cuisine’ tadım menüleri şaraplar ile birlikte 200 – 300 Euro arasında değişiyor.
 • Marchal, Kongens Nytorv 34 / Şehrin efsanevi oteli Hotel D’Angleterre’de yer alan Şef Ronny Emborg’un Michelin yıldızlı restoranı Marchal, klasik Danimarka lezzetleri ile gastronomi meraklılarının gözdelerinden.
 • Kong Hans Kælder, Vingårdsstræde 6 / H.C. Andersen’ın Love in Nicolai Tower masalını yazdığı şehrin en eski binalarından birisinde yer alan Kong Hans Kælder, ortaçağ atmosferinde Michelin yıldızlı klasik Danimarka ve Fransız lezzetleri sunuyor.
 • Kokkeriet, Kronprinsessegade 64 / Sade ve yalın İskandinav tasarımlı Michelin yıldızlı Kokkeriet, Danimarka’nın geleneksel lezzetleriyle zenginleştirilmiş gurme Avrupa mutfağı sunuyor. Restoranın bakırla süslenmiş gümüş tonlarındaki barı da epey gözde.
 • Era Ora, Overgaden Neden Vandet 33 BChristianshavn / Elvio Milleri and Edelvita Santos’un Michelin yıldızlı ‘Slow Food Akımı’nın öncüsü restoranı şehrin en iyi İtalyanı sayılıyor.  Toskana ve Umbria’dan taze olarak uçakla getirilen mahsüller mahzenlerinde yer alan 1,000’e yakın İtalyan şarabından seçeceğiniz bir tanesinin eşliğinde 12 veya 14 tabaklık tadım menülerinde sunuluyor.
 • O.C – AARØ & CO / İki Michelin yıldızlı deneysel ve duyusal çağdaş Danimarka lezzetleri sunan gurme restoran
 • FORMEL-B, Vesterbrogade 182, Frederiksberg / Krem-kahverengi tonlarında Michelin yıldızlı Fransız restoranı, restoranın şeflerince özenle hazırlanan ve iki haftada bir değişen d,rder tabaktan oluşan altı tadım mönüsünü, yemeklere en uygun şarapla birlikte sunuyor.
 • Kadeau København, Wildersgade 10b; Christianshavn / Michelin yıldızlı yeni nesil gurme Nordik mutfağı
 • Clou, Borgrgade 16 / Şık bembeyaz atmosferde gurme İskandinav ve Fransız mutfakları lezzetleri
 • Diğer Michelin yıldızlı restoranlar: Den Røde Cottage, Kiin Kiin, Søllerød Kro

 

 

Geleneksel Gurme İskandinav Mutfağı Restoranları

 • Restaurant Krebsegaarden, Studiestræde 17 / Her yiyenin mutlaka Michelin yıldızını hak ettiği yorumunu yaptığı restoran gurme İskandinav lezzetleri ile Kopenhag’lıların gözdelerinden.
 • Mielcke & Hurtigkarl, 1 Frederiksberg Runddel / Frederiksberg Bahçeleri içinde yer alan, 18.yy’dan kalma bir binada, çiçek ve botanik temalı bu keyifli restoranda, şef Jakob Mielcke ve Jan Hurtigkarl, köklerini Nordik mutfağından alan, oyuncu ve deneysel lezzetler sunuyor.
 • MR, Kultorvet 5 / The Paul ve Kokkeriet gibi Kopenhag’ın en seçkin restoranlarında şeflik geçmişi olan Mads Refslund, Danimarka mutfağının klasiklerini İtalyan, Fransız ve İspanya lezzetleriyle harmanlayan yaratıcı füzyon lezzetler sunuyor.
 • Kopenhag’dan 3 saat uzaklıkta Joutland bölgesinde Henne Kirkeby Kro, Danimarka’nın en yeni gözdelerinden olan şef Alan Poulsen’in yeniden canlanmaya başlayan Joutland bölgesinde yeni restoranı.

 

 

ITALYAN RESTORANLARI

 • Gurme İtalyan deneyimi için 3 tane farklı Famo restoranı yer alıyor: Saxo (Saxogade 3), Carne (Gammel Kongevej 51), Metro (Øster Søgade 114)
 • Il Dona / Nordik ürünler ile İtalyan tariflerini buluşturan İtalyan restoran ve enotekası. Magstræde 16
 • L’Altro / Toskana ve Umbria ev yemekleri
 • La Vecchia / Leziz otantik İtalyan pizaları
 • FIAT / Modern İtalyan trattoria
 • Ristorante Uno, Gråbrødretorv 2 / İtalyan mutfağı
 • Sole d´Italia, Gråbrødretorv 1 / İtalyan mutfağı

 

 

 

KAHVE & FIRIN & TATLI & BRUNCH & ÖĞLE YEMEĞİ ADRESLERİ

 

Eski Şehir Bölgesi

 • Gothersgade üzerinde Kopenhag’ın en keyifli brunch ve öğle yemeği duraklarından birisi olan Atelier September (no: 30) yer alıyor. Frederick Bille Brahe’nin eski bir sanat galerisinden kafeye dönüştürdüğü mekan, pencere önündeki mermer masaları, aşınmış rustik ahşap tezgah ve masaları, antika pazarlardan toplanmış farklı porselen sürahileri, duvarda asılı Picassoları, arkadaki seramik ve ev eşyaları butiği ile vintage ruhlu bir mekan. Avocadomad, Yogurt Granola gibi doğal malzemeler ile hazırlanan kahvaltıları, salata, sandöviç ve orijinal lezzettleri ile efsaneleşmiş kafe, aydınlık, sade ve huzurlu bir durak.
 • Bredgade caddesinin üzerinde Mormors (no:45) veya Original Coffe (no:36) ’da bir kahve veya Le Sommelier (no:63)’de atıştırmalık molası verebilirsiniz.
 • Şık bir öğle yemeği için şehrin en gözde restoranlarından birisi olan Restaurant l’Alsace’ın avlusu (Ny Østergade 9)

 • Ev dekor ve vintage tasarım mağazası Beau Marche (NY Ostergade 32)nin şirin minik avlusundaki keyifli bir lezzet durağı var.
 • Şehrin en meşhur delicatessen’i Meyer’s Deli (Gothersgade 60) lezzetleri ve kahvesi ile keşfedilmesi gereken bir durak.
 • Organik lezzetlerin adresi ise 42 Raw (Pilesteade 32) veya Hafnia (Store Regnegade 26A)
 • Kahve ve kafe lezzetleri için Cafe Victor (Ny Østergade 8), Cafe Zeze (Ny Østergade 20), Salotto 42 (Pilestræde 52), Coffe Indusrty (Krystalgade 20), Democratic Coffe (Krystalgade 15) veya Café Sommersko (Kronprinsensgade 6)

 • Hamburgerler için ZOO BAR (Kronprinsensgade 7)
 • Smørrebrødsandviçleri için Dællekatessen (Grønnegade 38) ve Restaurant Willumsen (Store Regnegade 26)
 • Bistro lezzetleri için Fedtegreven Bodega (Store Regnegade 26)
 • Efsanevi cupcakeler için Agnes Cupcakes (Svaertegade 10)
 • Organik çukulata ve tatlılar için Summerbird (Kronprinsensgade 11)
 • Aperatif içkiler için BO-BI BAR (Klareboderne 14) ve Bar 1105 (Kristen Bernikows Gade 4)

 

Norreport

Şehrin en taze ve lezzetli seçeneklerinin bir arada sunulduğu yemek pazarı Torvehallerne KBH (21 Frederiksborggade) antrepoya benzer iki modern bina ve açık hava pazarlarından oluşan gerçek bir yemek cenneti. Eski bir Noma şefinin manavı, peynir, şarküteri, reçel, zeytin tezgahları, ‘juice’ barlar, somon, morina, uskumru, sosis, dereotu, kavrulmuş soğan gibi malzemeler ile donatılmış çeşit çeşit Smørrebrød sandviç sunan delicatessenler, taze mahsüller ile hazırlanmış İskandinav lezzetleri sunan bistrolar, hepsi tazecik günlük lezzetleri ile baştan çıkartıcı. Dilerseniz bir bistroda öğle yemeği yiyebilir, dilerseniz de sandviç, salata, şarküteri, peynir, bira ve şarabınızı yanınıza alıp açık havadaki piknik masalarında keyfinize bakabilirsiniz.

Vesterbro Mahallesi

Vesterbro’nun en gözde gündüz lezzet durakları ise: kahvaltı ve öğle yemekleri ile ünlü Cafe Granola (Vaernedamsvej 5), Fırın ve kafe Lauras Cafe (Vaernedamsvej 4a), Kahve barı Rist (Vaernedamsvej 4b), gözde brunch adresi ve pizzacı Neighbourhood (Istedgade 27), organik kafe Bjørgs (Vester volgade 19), organik bar Emmerys (Vesterbrogade 34)

 

Kødbyen Mahallesi

 • Organik et, balık, vejeteryan lezzetleri sunan bistro Bob BioMio (Halmtorvet 19)
 • Fransız, İspanyol ve Fas ilhamlı tapas mezeler ve lezzetler sunan Pate Pate (Slagterboderne 1)
 • Organik lezzetler sunan kafe Cafe Mandela (Onkel Danny Pl 9)
 • Kahve barı Prolog (Hokerboderne 16)

Nørrebro Mahallesi

 • Kahvaltınızı şehrin efsanevi fırın ve delicatessen’i Meyers Bageri (Jaegersborggade 9) yapabilirsiniz. Önünde kuyruklar olan bu mekanda kahvaltı yapmasınız bile çikolatalı tarçınlı kurabiye Kanelsnurrer’in tadına bakın.
 • Diğer lezzet durakları ise brunch ve kafe lezzetleri için: Grod (Jaegersborggade 50) ve Møller Kaffe & Køkken (Nørrebrogade 160), Fırından taze çıkan tatlı ve tuzlu hamurişleri için: Laura’s Bakery  (Blågårdsgade 2/a)
 • Eğer sofistike bir öğle yemeği arzu ediyorsanız adresiniz Relæ (Jægersborggade 41) Noma mezunu şefler Chinstian Puglisi ve Kim Rosse’un yarattığı, İskandinav sadeliği ve mütevazini yansıtan bu harika restoranda ‘vejeteryan’ ve ‘etsever’ temalı 2 adet tadım menüsünde, Michelin yıldızlı gurme lezzetler sunuluyor.
 • Ya da yine şef Chinstian Puglisi ve Kim Rosse’un açtığı daha rahat ve samimi bir şarap barı olan Manfreds & Vin (Jaegersborggade 40)’de harika bistro lezzetleri tadabilirsiniz.
 • La Bouchee Copenhagen (Jaegersborggade 52) de organik elma suyu içebilir, kahvenizi şehrin en iyi 3. Dalga kahve evi olan Coffee Collective (57 Jægersborggade) de içebilir, farklı lezzetlerde çeşit çeşit karameller sunan Karamelleriet (Jaegersborggade 36)in bitter çukulatalı karamelinin tadına bakıp, renkli paketlerinden bir kutu alabilirsiniz. Çeşit çeşit çaylar’ı ile Mad Hatter Bubble Tea Emporium (Sankt Hans Torv 3) çay severler için bir cennet.

Christianshavn Kanalı Adresleri

Cafe Oven VanteBadudlejning CafeLagkagehuset Fırını, kanal kıyısında veya üzerinde kahve veya aperatif molası verebileceğiniz keyifli duraklar.

 

Diğer Adresler

Kahve & Fırın : Mirabelle, Guldbergsgade 29

Kahve: Sort Kaffe & Vinyl, Skydebanegade 4

Fırın & Pastane: Brodflov, Falkoner Alle 34, Fredericksberg

Krepevi: La Galette

Tatlı & Kurabiye: Conditori La Glace

Tatlı & Kurabiye; Tasteplease, H.C. Andersens Boulevard 12

Juice Bar:  Joe & the Juice, Gammel Mønt 9 & Skindergade 33 & Vesterbrogade 57

Çay Evi: Sing Tehus, Kompagnistræde 30

Brunch: The Log Lady, Studiestraede 27

Brunch: Holberg no 19, Holbergsgade 19

Organik Lezzetler: Emmerys, Store Strandstræde 21 &  Store Kongensgade 97 & Østerbrogade 51

Organik Lezzetler: Egefeld, Gammel Kongevej, Fredericksberg

Delicatessen: MEYER’S DELI, Gammel Kongevej 107, Fredericksberg

Öğle Yemeği: Cafe Halvvejen, Krystalgade 11

Öğle Yemeği: Bastionen & Løven, Christianshavns Voldgade 50

Öğle Yemeği: Mielcke & Hurtigkarl, 1 Frederiksberg Runddel

Öğle Yemeği: Frederiksberg, Bredegade Frederiksberg 2000

 

Öğle Yemeği: Cap Horn, Nyhavn

Smørrebrød Sandöviç: Dyrehaven, Sdr. Boulevard 72

Smørrebrød Sandöviç: Daellekatessen, Gronnegade 38

Smørrebrød SandöviçAkvavitten, Store Kongensgade 91

Smørrebrød SandöviçAamanns Etablissement, Øster Farimagsgade 12, Østerbro

Smørrebrød Sandöviç: Ida Davidsen, Store Kongensgade 70,

Smørrebrød SandöviçTP Smørrebrød, Holbergsgade 22

Smørrebrød SandöviçHUSMANNS VINSTUE, Larsbjørnsstræde 2

Smørrebrød & Geleneksel Danimarka öğle yemeğiSlotskælderen hos Gitte Kik, Fortunstræde 4

Hot Dog – Organik Sosis Vagonu: DØP, Købmagergade 50

 

KAFELER

Cafe Norden,  Østergade 61

Cafe Victor, Ny Østergade 8

The Royal Cafe,  Amagertorv 6

Cafe Europa , Amagertorv 1

Cafe Bang & Jensen, Istedgade 130,

Café Glyptoteket, Dantes Plads 7

Café Oven Vande,  Overgaden Oven Vandet 44

Café Sommersko, Kronprinsensgade 6

Café Zirup, Læderstræde 32

Cafe Wilder: Wildersgade 56

Democratic Cafe, Krystalgade 15

Cafe Stella, Kompagnistræde 18

Cafe Sebastopol, Sankt Hans Torv 32

Café Dan Turèll, Store Regnegade 3,

Cafe Auto, Griffenfeldsgade 22

Cafe Ketchup, Pilestraede 19

Café Viggo, Værnedamsvej 15, Frederiksberg

Tribeca NV, Bygmestervej 2, Norrebro

 

 

 

ŞARAP BARI & AKŞAMÜSTÜ ATIŞTIRMALIKLARI

Ved Stranden,  Ved Stranden 10 / 1796’dan kalma bir çay evinin tarihi binasını kendisine mekan edinmiş şarapevi, şehrin en seçkin, zarif ve cool şarap barı. Mahseninde yer alan 1000 ila 5000 şişe arasında değişen sayıda Avrupa’nın bilinen ve bilinmeyen şaraplarının yanı sıra peynir ve şarküteri ağırlıklı atıştırmalık lezzetler de sunuluyor.

Manfreds & Vin, Jaegersborggade 40 / Michelin yıldızlı Relae’nin şefleri Chinstian Puglisi ve Kim Rosse’un Norrebro’da açtığı daha rahat ve samimi bir şarap barı yanında harika bistro lezzetleri de sunuyor.

Malbeck, Istedgade 61, Arjantine has Malbec üzümünden ismini alan şarap evi, loş atmosferinde, soul, funk, hip hop, swing müzikleri eşliğinde, İspanyol tapas lezzetleri, Arjantin ve dünya şarapları sunuyor.

Şarap & Tapas Barı: Falernum, Vaernedamsvej 16

Şarap & Tapas Barı: VINBAREN, Dronningens Tværgade 6

Şarap & Tapas Barı: Bibendum, Nansensgade 45

Şarap & Tapas Barı: Panzon, Rosenvængets Allé 6

Şarap Barı & Bistro: Adendum, Snorresgade 1

Şarap Barı & Bistro: Enomania, Frederiksberg

Şarap Barı & Bistro: Le Sommelier, Bredgade 63-65

Şarap Barı & Bistro: Bliss, Kompagnistræde 2

 

BARLAR

Holmens Kanal: Holmens Kanal 7 / Sofistike ve ağırbaşlı bir estetiğe sahip bar cin kokteylleri ile ünlü

Ruby: Nybrogade 10 / Rahat ve samimi bir oturma odası atmosferinde trendy kalabalıkları ağırlayan kokteyl barı.

Bar 25: Güzel ve cool bir kalabalığın gözdesi bar / Nikolai Platz 25

Naervaer, Strandgade 87c / Christianshavn’da yepyeni bir mimari projenin giriş katında Kopenhag kanalları ve eski şehir limanına nazır şarap barı & bistro son zamanların en gözdesi.

Lidkoeb: Eski bir ecza labratuarından dönüştürülen, her katında farklı bir deneyim yaşatan 3 katlı barın avlusu özellikle yaz aylarında çok popüler / Vesterbrogade 72b

Salon 39: Papyonlu ve kasketleri ile sıradışı barmenlerin sunduğu sıradışı kokteyller / Vodroffsvej 39

1105 Bar, Kristen Bernikows Gade 4 / Şehrin en cool dekorasyonlarından birisine sahip bar, orijinal kokteylleri ile meşhur

Curfew, Stenosgade 1 / Güzel insanların doldurduğu gözde bir başka kokteyl barı

Dyrehaven, iyi içki, güzel insanlar, güzel sohbet ve rock müzik kombinasyonu sevenler için Mahalle Pub’ı atmosferinde bir bar. / Sdr Boulevard 72

Balthazar: Angleterre otelin yanında yer alan şehrin şampanya barı 160’dan fazla seçeneği ile şık bir bar, Ny Østergade 6

Bira Evi: Mikkeller Bar, Viktoriagade 8 / 20’den fazla çeşit bira sunan, salaş ancak hip, genç, enerjik insanlarla dolup taşan hoş bira barı.

Bira Evi: Kihoskh, Sønder Boulevard 53

Bar: Bar Rouge, Skt. Petri Hotel

Bar: BO-BI BAR, Klareboderne 14, Indre By

Bar: Brønnum, August Bournonvilles Passage 1

Bar: Zoo Bar, Kronprinsensgade 7

Bar: K BAR, Ved Stranden 20

Bar: OAK ROOM, Birkegade 10, Nørrebro

Bar: Dunkel Bar, Vester Voldgade 10

Bar: Culture Box, Kronprinsessegade 54

Bar: The Bishop’s Arms, Ny Ostergade 14

 

Caz Kulübü: Standard Jazz Club, Havnegade 44

Caz Kulübü: Jazzhus Montmarte, Store Regnegade 19A

Caz Kulübü: LA FONTAINE, Kompagnistræde 11

Caz Kulübü: JAZZ HOUSE, Niels Hemmingsens Gade 10

Caz Kulübü: NASA, Gothersgade 8F

Blues Bar: Mojo, Løngangstræde 21C

 

Gece Kulübü: Bakken, Flaesketorvet 19-21, Kodbyen

Gece Kulübü: Culture Box, Kronprinsessegade 54

Gece Kulübü: RUST, Guldbergsgade 8

 

 

  

OTELLER

 

BUTİK OTELLER

FIRST HOTEL SKT. PETRI, Krystalgade 22, Kopenhag’ın eski şehrinin tam kalbinde, Skt. Petri Kirke Kilisesi’nin karşısında yer alan otel, şüphesiz Kopenhag’ın konaklamak için en merkezi ve en keyifli otellerinden! Eski bir çok katlı mağazadan, Danimarkalı sanatçı ve tasarımcı Per Arnoldi’nin imzası ile harika bir tasarım oteline dönüşmüş. Bir yandan sergi ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapan otel, Danimarka’nın modern ve yalın çizgilerini taşıyan ferah bir tasarıma sahip. Yönetmen Kieslowski’nin kırmızı, mavi ve beyaz filmine gönderme yaparak, lezzet ve eğlence duraklarını adlandırmış. kahvesi, kekleri ve brunch’ları ile ünlü Café Blanc; kokteylleri ve DJ şovları ile ünlü Café Rouge, ve Doğu’yu Batı ile buluşturan füzyon mutfağı ile Restaurant Blue, Kopenhag’ın uğrak yerleri

Guldsmeden Otelleri, Her bir otelinde özgünlüğü ve yeni bir ev sıcaklığını yaşatmayı başaran bir otel zinciri olan Guldsmeden, havlunuzdan çarşafınıza ve güzellik ürünlerinize her şeyin özel olarak üretildiği, Bali, Meksika gibi dünyanın dört bir köşesinden gelen doğaya dost tasarımlarda dekorasyona sahip, organik lezzetler ile donanmış kahvaltılar ve lezzetler sunan, samimiyeti, rahatlığı, ev sıcaklığını yaşatacak her detayı düşünen bir konaklama seçeneği. Eski şehrin merkezinde Babette (Bredgade 78) veya Manon les Suites (Gyldenløvesgade 19) otellerini, Vesterbro mahallesinde de Axel (Helgolandsgade 11), Bertrams (Vesterbrogade 107) veya 66 (Guldsmeden 66) otellerini tercih edebilirsiniz.

SP 34, Sankt Peders Straede 34, Şehrin yeni gelişen genç ve cool batı yakası Vesterbro’da açılan avangard butik otel, Danimarka’nın yeni tasarım anlayışına selam veriyor. Lobisi hep kalabalık otelin üst katlarında gri ve pastel tonlarda, ahşap ve pirinci buluşturan, dev yataklı ferah ve keyifli odaları yer alıyor.

Sanders Otel, Dünyanın en ünlü baletlerinden Alexander Kolpit’in sahibi olduğu otel sanat, mimari ve tarih üçgeninin kalbindeki konumu, dönem mobilayalarını sunan zarif tasarım ve iç mimarisi, çatıdaki gözlem evi ile şehrin en lüks ve şık butik oteli olmaya aday.

Hotel Danmark, Vester Volgade 89 / Hotel SP34’ün başarısından sonra Brochner grubu şehrin tarihi merkezinde Nationalmuseet yakınlarında 1792 ve 1969’dan kalma iki tarihi binayı restore ederek 88 odalı yepyeni bir otele imza attı. Mimar Morten Hedegaard’ın imzasını taşıyan binanın dış cephesi yeşil seramiklerle kaplı, iç mekanı ise cesur grafik desenli ve renkli tablolar, lake duvarlara serpiştirilmiş kadifemsi boyalar, bronz ile eskitilmiş tavan aynalar, mozaik yer karolar ve de CH33 sandalye, Vox lambalar gibi yakışıklı Danimarka mobilyaları ile tüm duyularınızı harekete geçiren bir deneyim sunuyor. Kopenhag şehir ve kanallarına nazır teras barında kokteyl keyfi ve de dillere destan organik kahvaltıları otelin diğer harika özellikleri.

Andersen, Helgolandsgade 12, Yeni canlanan Vesterbro mahallesinde açılan butik otel, eklektik stili ve kırmızı, pembe, mor tonlarındaki canlı renkleri ile İskandinav stilinden biraz ayrışıp daha eğlenceli bir tarz yaratmayı başarmış.

Avenue, Aboulevard 29, Norrebro mahallesinde yer alan yeni tasarım otel, kilimleri, rahat kanepeleri, kitaplığı, orkideleri ile ev sıcaklığı yaşatan lobisi, pastel tonlarda döşenmiş ahşap ağırlıklı 68 odası ile Kopenhag’a birkaç kez gidenler için yeni bir keşif.

Nimb, Bernstorffsgade 5, Kopenhag merkez tren istayonunun karşısında yer alan ünlü otel oryantal dantel motifleri ile kaplı dış cephesi ile modern bir Arap sarayını andırırken, içeride Doğu-Batı sentezi yaşatan bir stil hakim. Şehrin en hırslı ve pahalı otellerinden birisi olan Nimb’in asıl lezzet durakları çok meşhur.

HOTEL TWENTYSEVEN, Løngangstræde 27Retro tasarımlar, İskandinav stili, Danimarka sanatı ve son teknolojiyi sıradışı bir şekilde buluşturan çarpıcı bir otel.

SCANDIC FRONT HOTEL, Sankt Annae Plads 21, Kanalın kenarında opera binasının hemen yakınında yer alan Front Hotel, Kopenhag manzaralarına nazır göz alıcı, kışkırtıcı ve baştan çıkarıcı bir tasarım otel.

HOTEL FOX, Jarmers Plads 3Volkswagen’in, gençler için tasarladığı Fox otomobilinin lansmanı için geliştirdiği bir proje kapsamında, 61 odasının her biri, dünyanın dört bir yanından gelen 21 sanatçının özgün tasarımları ile donatılmış bir masal dünyası.

First Hotel Kong Frederik,  Vester Voldgade 25

STAY Copenhagen,  Islands Brygge 79

The Square, Rådhuspladsen 14

71 Nyhavn Hotel, Nyhavn 71

CPH Living, Langebrogade 1C, Christianshavn

Central Hotel & Cafe,  Tullinsgade 1


LÜKS OTELLER

HOTEL D’ANGLETERRE, Kongens Nytorv 34, Hotel d’Angleterre, Şehir tam kalbinde, Ostergade ile Ny Havn’ın kesiştiği Kongens Nytorv meydanını selamlayan 250 yıllık tarihi bir binada yer alan efsaneleşmiş otel yıllardır şehre gelen bürokrat, sanatçıların tercih ettiği konaklama adresi olmuş. 1775’de açılmış otel, yakın zamanda Space CHP mimari ofisi tarafından yenilenmiş, pastel tonlarında, insana huzur veren, sessiz ve asaletli bir dekorasyon ile tarihe meydan okuyor. Otelde yer alan Şef Ronny Emborg’un Michelin yıldızlı restoranı Marchal ise gastronomi meraklılarının gözdelerinden.

Copenhagen Admiral Hotel, Toldbodgade 24-28, NyHavn’ın arka sokağındaki merkezi konumu, Christianshavn ve Opera Binasına nazır muhteşem manzarası, 366 asalet, şıklık ve lüks kokan odası ile şehrin en kaliteli ve seçkin otellerinden birisi.

RADISSON SAS ROYAL, Hammerichgade 1, Tasarım ikonu haline gelmiş ‘Egg Chair’in yaratıcısı ünlü Danimarkalı mimar Arne Jacobsen’in SAS için tasarladığı, şehrin ilk gökdeleni olan Radisson Blu Royal Hotel, Kopenhag’ın ana tren sitasyonu ve Tivoli bahçelerinin köşesinde yer alıyor. Günümüze kadar geçirdiği renovasyonlar sonucu yalnızca 606 no’lu oda Arne Jacobsen imzalı orjinal tasarımını koruyabilmiş. Ancak otel hala tasarım ustasına saygı duruşunu yitirmemiş ve iç tasarımı ve konforuyla lüksü layıkıyla yaşatıyor. 20. katında yer alan The Alberto K, Kopenhag’ı ayaklarınızın altına seriyor.

PHOENIX COPENHAGEN, Bredgade 37, Ny Havn kanalının ve trafiğe kapalı alışveriş sokağı Strøget’in yakınında yer alan Phoenix 1680 yapımı tarihi binası, klasik dönem sanat eserleri, yaldız süslemeli tasarım detayları ile krallara layık ağır ve seçkin bir atmosfer sunuyor

MARRIOTT HOTEL, 5 Kalvebod Brygge

AC Bella Sky Comwell,  Center Blvd. 5,

Copenhagen Island Hotel, Kalvebod Brygge 53,

 

 

 

UYGUN FİYATLI OTELLER

Generator Hostel, Adelgade 5,

Omena Hotel, Colbjørnsensgade 5,

WakeUp Copenhagen, Carsten Niebuhrs Gade 11,

Cabinn City Hotel, Mitchellsgade 14,

Danhostel Copenhagen, H. C. Andersens Blvd. 50,

Cabinn Metro Hotel, Arne Jacobsens Allé 2

Best Western Hotel City, Peder Skrams Gade 24,

 

 

ALIŞVERİŞ

Kopenhag, alışveriş tutkunları için tam anlamıyla bir cennet! Kopenhag’ı çekici kılan İskandinav tasarımcıları ağırlıklı olmak üzere barındırdığı irili ufaklı tasarımcı mağazaları. Kıyafet, dekorasyon, mücevher… Kopenhag sokakları, İskandinav stilinin sade, asil ve soğuk duruşunun hakim olduğu tasarım atölyeleri ve dükkanlarıyla çevrili!

Kopenhag’ın farklı mahallelerinde alışveriş için en beğendiğimiz sokak ve adresleri aşağıda sizler için derledik. Avrupa’nın en uzun trafiğe kapalı alışveirş caddesi Stroget, ucuz ve turistik mağazalar ve kafeler ile  dolu olduğu için pas geçebilirsiniz açıkçası. Aynı şekilde trafiğe kapalı Købmagergade’de turistik atmosferi ile rotanızın dışında kalabilir.

 

Bredgade Alışveriş Durakları

Bredgade antikacı ve sanat galerileriyle çevrili harika bir sokak, modern İskandinav tasarımları antikaları için Danish Classics (no:16) ve Klassisk (no: 3), Danimarka tasarımı eserler ve ev dekorasyon objeleri için Hanne Gundelach (no: 56) ve sanat galerileri için Gallery Christian DamGallery BirchGallery AsbækBruun RasmussenSusanne Højriis ve Gallery Nørby doğru adresler.

 

Gronnegade Alışveriş Durakları

İki tasarımcının siyah, gri ve toprak tonlarında yalın çizgilere kırmızı gibi eklemeler ile yarattığı çarpıcı tasarımların yanı sıra başka markaların dekorasyon aksesuarları, takı, bakım kozmetik ürünlerini satan mağaza: Munthe Plus Simonsen (Grønnegade 10), Comme de Garçons, Bamd of Outsiders, Common Projects gibi sokak modası markaları sunan moda dükkanı WOOD WOOD (Grønnegade 1) ve şehrin ayakkabıcı mabedi ANONYMOUS  (Grønnegade 27)

 

Ny Østergade Alışveriş Durakları

Furstenberg, Paul & Joe, Barbara Bui gibi tasarımcıların kıyafetleri ve alt katta mobilya, aydınlatma, kitap, ev dekorasyon objeleri sunan mağaza ve sanat galerisi Rue Verte ve Rue Verte Plus(Ny Ostergade 11)  Ev dekor, vintage tasarım ve obje mağazasının Beau Marche (NY Ostergade 32) nin şirin minik avlusunda harika bir keyifli lezzet durağı da var.  İsveçli sade tasarımlı giyim markası: Filippa K  (Ny Ostergade 13) Çanta, Ayakkabı, takı, gözlük ve aksesuar butiği: Blond (Ny Ostergade 10) Chloe, Marant, Eden gibi Dünya markaları giyim, ayakkabı ve aksesuar butiği: Gossip (Ny Ostergade 10)

 

Pilestraede Alışveriş Durakları

Kadın, erkek ve çocuk giyim, iç giyim ve ev dekorasyon koleksiyonları sunan Day Birger et Mikkelsen (Pilestraede 16) Tasarımcı Charlotte Eskildsen’denin sade, sofistike ve güçlü kadın koleksiyonu Designers Remix Collection (Galleri K Pilestræde 8D, Bagerstræde 7)

Dünyanın önemli klasik ve yeni nesil tasarımcılarının kreasyonlarına yer veren iki katlı mağaza Nag People (Pilestraede 47), Çılgın sıradışı tasarımcı: Bitte Kai Rand (Pilestræde 26),

İsveçli efsanevi obje, grafik ve moda tasarımı ve sanat kolektifi mağazası: Acne (Pilerstraede 40) oyuncu, sade ve zevkli çizgilerde Mobilya, Dekorasyon, Ev tekstil, Aksesuar ve Kırtasiye ürünleri sunan harika bir tasarım dükkanı Hay (Pilestræde 29)

İskandinav kökenli giyim tasarımları Norse Projects (Pilestraede 41)

Kronprinsensgade Alışveriş durakları

Kadın-erkek giyim ve aksesuarda İskandinavya başta olmak üzere, tüm Avrupa’da modanın belirleyicilerinden birisi olan içinde tasarım tabak, kase, vazo ev eşyaları da bulunan BRUUNS BAZAAR (Kronprinsensgade 8) Ayakkabıdan çantaya, jean’den iç giyime dünya markalarını bulabileceğiniz STIG P (Kronprinsensgade 14), 1834’lerden beri çay geleneğini yaşatan muhteşem çeşitler bulabileceğiniz bir çay evi ve mağazası AC Perchs Thehandel (Kronprinsensgade 5), Vinatege butik FLYING A (Kronprinsensgade 5), Organik Çukulatacı Summerbird (Kronprinsensgade 11) ise içinde pastalar, cheesecake’ler, badem şekerleri, sıra dışı reçeller, çeşit çeşit keklerlerin yer aldığı büyüleyici bir dükkan.

 

 

Krystalgade Alışveriş Durakları

Stella McCartney, Evisu, Hel ıt Lang gibi markalardan parçalar bulabileceğiniz mağaza: PARIS TEXAS (Krystalgade 18-20), Chanel, Dior, Burberry gibi markaların Vintage parçaları ve ayakkabıları ile bayanların çıldıracağı bir butik Time’s Up (Krystalgade 4), soyut sanattan ilham alan, cesur grafikler ve sature renkler içeren sıradışı, yaratıcı, orjinal giyim tasarımları HENRIK VIBSKOV (Krystalgade 6), genç ve avangard tasarımlar için hedefleyen Wood Wood (Krystalgade 4)

 

 

Eski Şehir’de Diğer Alışveriş Durakları

 • Grafik, keskin çizgilerde eklektik ve maskülen ancak zarif tasarımlar sunan By Malene Birger (Antonigade 10)
 • Kıyafet koleksiyonu ile Storm (St Regnegade 1), Ev tasarım koleksiyonu için Casa Shop (Store Regnegade 2)
 • Naja Munthe’nin dünyanın farklı köşelerinden aldığı ilham ile hazırladığı kıyafet tasarımları için Munthe (Store Regnegade 2)
 • Laerke Andersen gibi yeni nesil Danimarkalı tasarımcıların rahat ve oyuncu koleksiyonlarını barındıran Storm (Regnegade 1)
 • Harika tasarım elbiseler için: Lala Berlin (Gammel Mont 21)
 • Konsept mağazalar: Legends (Gammel Mont 35) ve Ace & Tate (Gammel Mont 39)
 • Ev tasarım mağazaları Kookoonari (Montergade 12) ve Gubi (Møntergade 19)
 • Başka bir harika ev tasarım mağazası: Muuto (Kongens Nytorv 13)
 • Danimarka tasarımı porselen çay fincanları, şamdanlar, bardak altlıkları, dekorasyon obje ve aksesuarları: Stilleben (Niels Hemmingsens Gade 3)
 • Missoni, Etro, Ferretti marka Cüzdan, gözlük, çanta: Lot #29 (Gothersgade 29)
 • Danimarkalı tasarımcı Stine Goya (Bredgade 66 & Gothersgade 58)
 • Danimarka’nın gurur duyduğu tasarımcının bol detaylı, süslü, kendini gösteren elbise, bluz ve ceketlerini kendi butiğinde bulabilirsiniz: Ivan Grumdhal (Ostergade 26)
 • Kürk, Manto, Kaban, Ceket: Birger Christensen (Ostergade 38)
 • Harika ev tasarımları için  Hay (Ostergade 61) ve Skagerak (Indiakaj 2)
 • Ev dekorasyon, giyim kuşam dahil kaliteli yerli uygun fiyatlı tasarımlar: Normann Copenhagen (Østerbrogade 70)
 • El yapımı değerli Kopenhag Kraliyet porselenleri: ROYAL COPENHAGEN (Amagertorv 6)
 • Ev tasarım ve aksesuarları: Illums Bolighus, Amagertorv 10
 • Giyim: & other stories, Amagertorv 29
 • Giyim: NORGAARD PAA STROGET, Amagertorv 13
 • Ayakkabı: SCARPA, Amagertorv 14

 

 

Vesterbro Alışveriş Durakları

Vesterbro’da Playtype (Værnedamsvej 6), Dora (Værnedamsvej 6), Designdelicatessen (Frederiksberg Allé 6), Designers Remix Collection (Bagerstraede 7), Designer Zoo (Vesterbrogade 137) gibi muhteşem ev tasarım mağazaları ve konsept dükkanlar yer alıyor. İskandinav tasarımı erkek giyim mağazası Soulland (Gammel Kongevej 41) ise beyler için mutlaka uğranması gereken bir durak.

Kodbyen’de yer alan Danimarka tasarımı ev aksesuar ve eşyaları dükkanı Dansk Made (Istedgade 80) ev tasarımı meraklıları için uğranması gereken bir mağaza. Kodbyen’de şehrin en güzel sanat galerisi olan V1 Gallery’e de uğrayın (Flaesketorvet 69-71)

Norrebro Alışveriş Durakları

Jaegersborggade caddesi üzerinde vitrinlerde göz gezdirmek ve alışveriş için keyifli duraklar ise:

 • neredeyse kağıt inceliğindeki el yapımı özgün İslandinav seramikleri, hayranlık verici ve zarif fincan, tabak, bardak, kase ve vazolar için Keramiker Inge Vincents (Jaegersborggade 27),
 • bir kaktüs cenneti olan Kaktus (Jaegersborggade 35),
 • organik bakım ve kozmetik ürünleri satan My Favorite Things (Jaegersborggade 44),
 • organik çeşit çeşit çukulata için Ro Chokolade,
 • özgün tasarım kıyafetler için Inspired Apparel ve Skin & Bone,
 • Harika tasarım kıyafetler için: Tricotage (Jaegersborggade 15)
 • vintage ikinci el kıyafetler ve tasarım objeler için Vanishing PointA.RCMYKKLDVaerk,
 • ev tasarım ürünleri için Hoj Copenhagen ve Gagron
 • farklı lezzetlerde çeşit çeşit karameller sunan Karamelleriet (Jaegersborggade 36)in bitter çukulatalı karamelinin tadına bakıp, renkli paketlerinden bir kutu alabilirsiniz.

Mahallede iken efsanevi İsveç markası Acne’nin eski sezon tasarımlarını sergileyen mağazası Acne Archive (Elmgade 21) ve antika ve vintage eşyalar için Norrebrogade bit pazarına (Nansensgade, Nørrebro) uğrayabilirsiniz

 

 

Christianshavn Alışveriş Durağı

Christianshavn’da iken uğramak isteyeceğiniz bir tasarım cenneti ise The Apartment. Tina Seidenfaden’in 18. Yüzyıldan kalma bir binanın içinde yarattığı bu vaha, gri tonların ağırlık taşıdığı dekorasyon objelerine, ahşap ve pirinç detayların renk kattığı, her parçayı satın almak istediğiniz bir ev – dükkan. Çağdaş Avrupa tasarımını yansıtan bu teşhir alanını gezmek için önceden randevu almanız gerekiyor.

 

Seramik meraklıları için en güzel keşifleri yapabilecekleri adresler ise:

Tortus Copenhagen,  Kompagnistræde 23

Keramiker Inge Vincents, Jaegersborggade 27

Yonobi, Ny Kongensgade 11

Keramik og Glasværkstedet , Kronprinsessegade 43

 

Diğer Alışveriş Adresleri

Alışveriş merkezi: ILLUM, Østergade 52
Alışveriş merkezi:MAGASIN DU NORD, Kongens Nytorv 13

 

Giyim: Wood Wood, Krystalgade 7

Giyim: Storm

Giyim: Henrik Vibskov, Krystalgade 6

Giyim: BIRGER CHRISTENSEN, Østergade 38,

Giyim: BY MALENE BIRGER, Antonigade 10

Giyim: COMPANYS, Frederiksberggade 24

Giyim: FLYING A, Kronprinsensgade 5
Giyim: KASSANDRA,Grønnegade 27

Giyim: MUNTHE PLUS SIMONSEN, Grønnegade 10

Giyim: NORGAARD PAA STROGET, Amagertorv 13

Giyim: PARISTEXAS, Krystalgade 18-20

Giyim: PEDE OG STOFFER, Klosterstræde 19

Giyim: SCARPA, Amagertorv 14

Giyim:STIG P, Kronprinsensgade 14

Giyim:YO-YO, Sankt Annæ Gade 31

Ev tasarım: DANSK DESIGN CENTER, H.C. Andersens Boulevard 27

Ev tasarım: ILLUMS BOLIGHUS, Amagertorv 10

Ev tasarım: ROYAL COPENHAGEN, Amagertorv 6

Ev tasarım: Hay House,

Ev tasarım: Norman Copenhagen

Ev tasarım: Illums Bolighus,
Seramik: Inge Vincents, 27 Jaegersborggade

Antika: BREDGADE
Antika: Danish Classics, Bredgade 16

Antika: Klassisk, Bredgade 3

Bira Dükkanı: Kihoskh, Sønder Boulevard 53

 

Zeynep Atılgan Boneval