GUATEMALA – CHİCHİCASTENANGO


RENKLERİN SENFONİSİ

 

15 milyon kişinin yaşadığı Guatemala nüfusunun %50’si saf Maya soyundan gelenler, %50’si ise İspanyollar ve İngilizler ile karışmış yerlilerden oluşuyor. 23 farklı etnik grup ve lisanın yer aldığı ülkede, her grubun yaşadığı belli bölge ve kasabalar var. Her bir yörenin de kendine özgü gelenekleri, kıyafetleri, giyim kuşam stili var.

 

 

Farklı etnik grupların bir araya geldiği en önemli ortam Pazar yerleri. Haftanın belirli günlerinde belirli kasabalara kurulan pazarlar hem mahsüllerin satılması için ekmek kapısı, hem ihtiyaçları gidermek için alışveriş alanı hem de birbirinden ve gündemden haberdar olmak için iletişim fırsatı. Perşembe ve Pazar günleri kurulan Chichicastenango (kısaca Chichi) Guatemala’nın en büyük ve önemli pazarı. Hatta Chichi Orta Amerika’nın en büyük pazarlarından birisi.

 

Aromalar, renkler, dokular, desenlerin birbirine karıştığı Pazarın labirent gibi sokakları ve kapalı çarşılarında ilerledikçe, yanyana tezgahlara asılmış farklı renklerde çiçek veya geometrik desenli elbiseler, bluzler, şallar, yatak örtüleri, masa örtülerinin can alıcı parlak renkleri gözünüzü alıyor resmen. Pazarda kimin hangi yöre ve etnik gruba ait olduğu, farklı giysi kalıpları, renkleri, kumaşları ve de desenlerinden ayırt ediliyor. Yerlilerin geleneksel kıyafeti ‘huipil’lerin hepsi yörelere göre farklı nakışlanmış.Kimi hayvan desenleri işlenmiş, kimi doğa olaylarını tasvir etmiş, kimi de Maya inanışına göre yaşamın başlangıcı ve hayatın sembolü olan mısırı dokumuş.

 

Pazar sabahları Santo Tomás Kilisesinde ibadet için toplanan Hristiyan kalabalık resmen dışarılara kadar taşıyor. Ellerinde yanan tütsü ve mumların kesif kokuları tüm kasabaya yayılıyor. Bu kokulara bir de pazarın yiyecek bölümünün sebze, meyve, et, tavuk ve balık keskin kokuları karışınca havada dayanılıklığınızı sınayan tam bir şenlik yaşanıyor. Tüm algılarınız için unutulmaz bir deneyim olacağı kesin. Guatemala’nın bin yıllık geleneklerine şahit olabilmek, izleyeblimek, Mayaların kültürel dinamiklerini algılayabilmek, mahsüllerine dokunabilmek ve de mahiyetlerini hissedebilmek ve hatta koklayabilmek için Chichicastenango müthiş bir fırsat sunuyor.

 

 

 

 

GUATEMALA YOLCULUK TERAPİSİ YAZILARI

Antigua: https://www.yolculukterapisi.com/antigua/

Atitlan Gölü: https://www.yolculukterapisi.com/atitlan-golu/

Chichicastanengo: https://www.yolculukterapisi.com/chichicastenango/

Flores Adası: https://www.yolculukterapisi.com/flores-adasi/

Tikal: https://www.yolculukterapisi.com/tikal/

 

Yazının başına dönmek için tıklayınız

 

Zeynep Atılgan Boneval

1 comment

  1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir