GUATEMALA – FLORES


YAĞMURU DİNLEMEK

Petén bölgesinde, Itzá gölü üzerinde yer alan Flores adası, kaldırım taşları döşeli dar patika sokakları rengarenk evleri ile zamanda asılı kalmış minicik bir kasaba.

 

Flores adası 3000 kişilik küçücük bir köyden oluşuyor. Pazar günü çalışmamanın coşkusu ile aileler kalabalık yemek sofralarına kurulmuş.

 

Flores adasında biraz dolaştıktan sonra saat 14:00 gibi öğle yemeği için oturduk. Sabah 4.30’dan beri ayaktaydık, Guatemala City’den Peten’e uçuş, ardından tropik ormanlarda 3 saat tırmanışlı yürüyüş, üstüne de 1 saat boyunca maymunlar gibi ağaçtan ağaca atlayarak yaptığımız heyecanlı canopy turu. Flores adasına geldiğimizde yorgunluk ve rutubetin kasveti üstümüze çökmüştü. Sakin ve kıpırtısız gölü, yemyeşil ağaçlarla kaplı adacıkları, motorlu kayıklar ile gelip giden köylüleri, ve de serinlemek için denize giren çocukları seyretmeye koyulduk. Ani renk değişimleri sergileyen gökyüzü kararsızlık içerisindeydi.

 

Az sonra sıcaklığı delerek yüzüme bir esinti çarptı, ardından hızlanan rüzgar ile tüm vücuduma ürpertici bir serinlik yayıldı. Kopkoyu yüklü bulutlar hızla yaklaştı. Sessizliği yaran yağmur aniden sağanak şeklinde bastırdı. Gök gürültüleri arasında gölü delip geçen kurşun gibi damlaların sesi, sevdikleri bir şarkıcıyı sahneye çağıran kalabalığın alkışları gibi uğultulu ile kulaklarımızı yıkayıp geçiyordu.

 

Daha yeni can bulmuş filizlerin sarı ve fıstık yeşili renkleri, karanlıkta parlarken, yağmura bulanan taze toprağın ıslak kokusu buram buram yükseldi. Çevremizi saran ıslaklığın beni hiç korkutmadığını, aksine tüm yorgunluğumu aldığını hissettim. Yer gök birbirine girmişti ve de aklın tüm düşüncelerini, oyunlarını silip süpüren sağanakta kendimi miskin bir tembelliğe bıraktım. Gökyüzü ve göl arasındaki su savaşının ortasında, sakin bir huzur kapladı içimi. Guatemala’lı çiftçilerin dört gözle beklediği yağmurlu sezon yeni başlıyordu, ve de bereketi benim bile içimi doldurmuştu.

 

Ilık yağmurda tüm halk ya sıcacık göle girmenin keyfini sürdü, ya da yağmurun altında diledikleri gibi ıslanarak üşümeden yağmuru içlerine çektiler. Hava sıcak olduğu için üşümeleri söz konusu değil, zaten yağmur yağmasaydı havadaki rutubet de ıslaklık duygusunu bolca hissettiriyordu.

Yağmur halk için çok değerli, ne de olsa bol mahsul, bereket, rahmet, yaşam demek.

Yağmur sadece tarım için gerekli değil. Sürekli yağan yağmurlar sebebiyle de Flores’in içinde bulunduğu Petén bölgesinde birçok el değmemiş tropik orman da yer alıyor. Yağmur ile beslenerek gelişen bitkilerin yaprakları, kökleri, reçineleri ve çiçekleri, yılan sokması, sıtma gibi hastalıklara karşı yüzyıllardır devam eden doğal şifa geleneğinin önemli bir kaynağı. 

 

 

FLORES VE TİKAL OTELLERİ
Las Lagunas
Nitun Reserve
La Lancha
Villa Maya
Camino Real Tikal
Jungle Lodge (Tikal parkında)

 

 

 

GUATEMALA YOLCULUK TERAPİSİ YAZILARI

Antigua: https://www.yolculukterapisi.com/antigua/

Atitlan Gölü: https://www.yolculukterapisi.com/atitlan-golu/

Chichicastanengo: https://www.yolculukterapisi.com/chichicastenango/

Flores Adası: https://www.yolculukterapisi.com/flores-adasi/

Tikal: https://www.yolculukterapisi.com/tikal/

 

 

Yazının başına dönmek için tıklayınız

 

Zeynep Atılgan Boneval

1 comment

  1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir