GUATEMALA – FLORES


YAĞMURU DİNLEMEK

 

Flores adasında biraz dolaştıktan sonra saat 14:00 gibi öğle yemeği için oturduk. Sabah 4.30’dan beri ayaktaydık, Guatemala City’den Peten’e uçuş, ardından tropik ormanlarda 3 saat tırmanışlı yürüyüş, üstüne de 1 saat boyunca maymunlar gibi ağaçtan ağaca atlayarak yaptığımız heyecanlı canopy turu. Flores adasına geldiğimizde yorgunluk ve rutubetin kasveti üstümüze çökmüştü. Sakin ve kıpırtısız gölü, yemyeşil ağaçlarla kaplı adacıkları, motorlu kayıklar ile gelip giden köylüleri, ve de serinlemek için denize giren çocukları seyretmeye koyulduk. Ani renk değişimleri sergileyen gökyüzü kararsızlık içerisindeydi.

 

Az sonra sıcaklığı delerek yüzüme bir esinti çarptı, ardından hızlanan rüzgar ile tüm vücuduma ürpertici bir serinlik yayıldı. Kopkoyu yüklü bulutlar hızla yaklaştı. Sessizliği yaran yağmur aniden sağanak şeklinde bastırdı. Gökgürültüleri arasında gölü delip geçen kurşun gibi damlaların sesi, sevdikleri bir şarkıcıyı sahneye çağıran kalabalığın alkışları gibi uğultulu ile kulaklarımızı yıkayıp geçiyordu.

 

Daha yeni can bulmuş filizlerin sarı ve fıstık yeşili renkleri, karanlıkta parlarken, yağmura bulanan taze toprağın ıslak kokusu buram buram yükseldi. Çevremizi saran ıslaklığın beni hiç korkutmadığını, aksine tüm yorgunluğumu aldığını hissettim. Yer gök birbirine girmişti ve de aklın tüm düşüncelerini, oyunlarını silip süpüren sağanakta kendimi miskin bir tembelliğe bıraktım. Gökyüzü ve göl arasındaki su savaşının ortasında, sakin bir huzur kapladı içimi. Guatemala’lı çiftçilerin dört gözle beklediği yağmurlu sezon yeni başlıyordu, ve de bereketi benim bile içimi doldurmuştu.

 

 

Flores adası 3000 kisilik küçüçük bir köyden oluşuyor.Pazar günü çalışmamanın coşkusu ile aileler ya kalabalık yemek sofralarına kurulmuş, ya ılık yağmurda ılık göle girmenin keyfini sürüyorlar, ya da üşümeden yağmurun altında ıslanarak tembellik yaparak oyalanıyor. Hava sıcak olduğu için üşümeleri söz konusu değil, zaten yağmur yağmasaydı havadaki rutubet de ıslaklık duygusunu bolca hissettiriyordu. Zaten yağmur onlar için çok değerli, ne de olsa bereket, rahmet, yaşam demek.

 

Yağmur sadece tarım için gerekli değil. Yağmur ile beslenerek gelişen bitkilerin yaprakları, kökleri, reçineleri ve çiçekleri, yılan sokması, sıtma gibi hastalıklara karşı yüzyıllardır devam eden doğal şifa geleneğinin önemli bir kaynağı.

 

 

Flores Adası

Petén Itzá gölü üzerinde yer alan Flores adası ise kaldırım taşları döşeli dar patika sokakları rengarenk evleri ile zamanda asılı kalmış bir kasaba.

Petén’de birçok el değmemiş tropik ormanlar yer alıyor.

 

 

FLORES VE TİKAL OTELLERİ
Las Lagunas
Nitun Reserve
La Lancha
Villa Maya
Camino Real Tikal
Jungle Lodge (Tikal parkında)

 

 

 

GUATEMALA YOLCULUK TERAPİSİ YAZILARI

Antigua: https://www.yolculukterapisi.com/antigua/

Atitlan Gölü: https://www.yolculukterapisi.com/atitlan-golu/

Chichicastanengo: https://www.yolculukterapisi.com/chichicastenango/

Flores Adası: https://www.yolculukterapisi.com/flores-adasi/

Tikal: https://www.yolculukterapisi.com/tikal/

 

 

Yazının başına dönmek için tıklayınız

 

Zeynep Atılgan Boneval

1 comment

  1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir