GUATEMALA – ANTİGUA


RENKLERİN DANSI

 

Kırmızı, sarı, çivit mavisi, portakal rengi, mor, yeşil, bordo… her renkten ev var Antigua’da… Kolonyal mimarideki tek katlı rengarenk yanyana evler insanın içini ısıtıyor… Bir şehrin bu kadar renkli ve oyuncu olabilmesi yüzüme kocaman bir gülümseme yayıyor… Şeker gibi parlak renklerdeki duvarların hepsini ellemek istiyorum… Neyseki şehir yürüyerek keşfedilecek kadar küçük ve düz ayak… Ortaya meydanı aldıktan sonra birbirine pararlel ve dik kesen parke taşlı sokakları arşınlarken kaybolmanız imkansız… Ve de tam 3 günümüz var keyifle keşfetmek için… Sokaklarda yürürken etrafınızı saran 3 volkandan birisini sürekli görüyorsunuz. Masmavi gökyüzünde koni gibi yükselen volkanın tepesinden tüten dumanlar, önce havada asılı kalıp, ardından düz bir çizgi haline gelene kadar inceliyor ve sonunda gözden kayboluyor.

 

 

Tüm sokakların kenarlarında sıralanmış dev jakarandaların fıstık yeşili yaprakları arasından sürpriz gibi mor çiçekler fışkırırken, yanıdan yürüdüğünüz evlerin duvarlarından begonviller, mavi yaseminler ve sardunyaların rengarenk çiçekleri dökülüyor. Hani Rio, Cape Town gibi bazı şehirlerde sanki doğa coşmuş ve şehrin içine dolup taşmış diye hissedersiniz, Antigua’da da aynı his içinizi kaplıyor.

 

Agua, Fuego ve Pacaya volkanları ile çevrili Panchoy vadisinde yer alan Antigua, 1543’de kurulmuş ve de 1773’e kadar Guatemala’nın başkenti olmuş. 1979’da UNESCO Dünya Mirası olarak ilan edilmiş.

 

Kendisi bir açık hava müzesi olan şehrin tarihi meydan, bina ve çeşmeleri: Plaza de Armas meydanı ve Central Pakının ortasındaki Fuente de las Sirenas çeşmesi, Los Capitanes Generales Sarayı, Santiago Kilisesi, Belediye Sarayı, Santa Catalina Kemeri, Concepción çeşmesi, San Francisco Kilisesi, Santa Clara Kilise ve Manastırı, San Pedro Kilisesi, Nuestra Senora de la Merced Manastırı ve Kilisesi, San Agustin Kilisesi..

 

 

MÜZELER & GALERİLER

Casa Santo Domingo otelin çağdaş sanat müzesi Elmar Rojas, Marco Augusto Quiroa, Efraín Recinos, Mariadolores Castañeda, Magda Eunice Sánchez ve La Torana gibi önemli Guatemala’lı sanatçıların eserlerini sergiliyor. Ayrıca otelin Paseo de los Museos bölümünde hem Museo de Arte Colonial, Museo Mesoamericano del Jade gibi küçük müzeler hem de değişken sergiler yer alıyor.

 

Kültür evleri olan Centro Cultural El Sitio ve Compañía de Jesús’un sergi alanlarında hem ünlü hem de genç yeteneklerin eserlerini izlemek mümkün. Casa del Mango’da farklı sanatçılar tarafından kurulmuş bir kültür & sanat mekanı.

 

Antika, seramik, ahşap ve tekstil el işi ürünleri ve resimlerin bulunduğu sanat galerileri: La Antigua Galería de Arte, Atelier Antigua, El Fotografo Galeria, Casa de Artes

 

 

 

 

OTELLER

Palacio de Dona Leonor
Hotel el Convento
Casa Santo Domingo
Meson Panza Verde
Posada de Don Rodrigo
Cissus Boutique Hotel Antigua
Casa Madeleine
Casa Concepcion
Hotel Porta Antigua
Casa Encantada
La Reunión Antigua Golf Resort

 

GUATEMALA YOLCULUK TERAPİSİ YAZILARI

Antigua: https://www.yolculukterapisi.com/antigua/

Atitlan Gölü: https://www.yolculukterapisi.com/atitlan-golu/

Chichicastanengo: https://www.yolculukterapisi.com/chichicastenango/

Flores Adası: https://www.yolculukterapisi.com/flores-adasi/

Tikal: https://www.yolculukterapisi.com/tikal/

 

 

RESTORANLAR

AKŞAM YEMEĞİ ÖNERİLERİ

 

 

 

ÖĞLE YEMEĞİ ÖNERİLERİ

 

 

 

Yazının başına dönmek için tıklayınız

Zeynep Atılgan Boneval