GUATEMALA – TİKAL


MAYALARIN İZİNDE ZAMANDA KAYBOLMAK

 

Maya uygarlığının şahidi antik şehirler ve dev piramitler, nehirler, göller, etkileyici sarkıtlar ve dikitler ile süslü mağaralar, tropik ormanlar, renk renk çeşit çeşit hayvanlara ev sahipliği yapan Petén bölgesi arkeoloji ve doğal güzellikler açısından gizemli ve büyüleyici bir bölge.

 

Tarihin en büyük uygarlıklarından birisi olan Mayalar tarım, bilim, astronomi, mimari alanlarında büyük gelişmeler kaydetmiş ve de en önemli dönemlerini Guatemala’da geçirmişler. Peten bölgesinde Maya imparatorluğunun en büyük şehirlerinden birisi olan 576km2’ye yayılmış zamanında 90.000 kişiye ev sahipliği yapmış Tikal antik şehri yer alıyor. Meydanlar, monolitler, piramitler, gözlem kuleleri gibi binalar ile çevrili Tikal’de en görkemli piramitler ise Acropolis’de yer alan Büyük Jaguar Tapınağı, Maskeler Tapınağı, Plaza Mayor’un ilerisinde yer alan Rahip Jaguar Tapınağı ve de şehrin kuzeyinde yer alan en yüksek tapınak olan Çift Başlı Yılan Tapınağı.

 

 

Petén’de yer alan diğer en önemli Maya şehri ise El Mirador. Sadece helikopter ile ulaşılabilen El Mirador, 3000km’ye yayılan 4000 piramiti ve de tahmini 200.000 kişilik nüfusu ile bugüne kadar keşfedilmiş en büyük ve geniş Maya şehri. MÖ 300 ile MS 150 arasında en görkemli dönemini yaşamış şehirde yer alan La Danta 70mt yüksekliği ile en büyük ve en yüksek Maya piramiti. Ayrıca heybetli El Tigre (55mt) piramiti de burada yer alıyor.

 

Petén’de yer alan diğer küçük Maya şehirleri ise Yaxhá, Topoxté, Nakbé, Dos Pilas ve Ceibal.

 

Peten Otelleri

Las Lagunas

Nitun Reserve

La Lancha

Villa Maya

Camino Real Tikal

Jungle Lodge (Tikal parkında)

 

GUATEMALA YOLCULUK TERAPİSİ YAZILARI

Antigua: https://www.yolculukterapisi.com/antigua/

Atitlan Gölü: https://www.yolculukterapisi.com/atitlan-golu/

Chichicastanengo: https://www.yolculukterapisi.com/chichicastenango/

Flores Adası: https://www.yolculukterapisi.com/flores-adasi/

Tikal: https://www.yolculukterapisi.com/tikal/

 

 

 

Yazının başına dönmek için tıklayınız

 

Zeynep Atılgan Boneval 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir