BERLİN İZLENİM&ROTALAR

ÇELİŞKİLERİN ORTASINDAN YÜKSELEN BERLİN

 

Berlin sınır tanımaz yaratıcı enerjisi, tarihi binaları ve müzelerin arasından yükselen cesur mimarisi, modern ve yapmacıksız bohem ruhu ile  büyüleyici bir şehir. 20. yüzyılın ikinci yarısına damgasını vuran Berlin Duvarının sembolize ettiği tüm ikilik, ötekilik ve ayrılığı aşarak, farklılıklara kucak açmış, buyurgan ve iddialı söylemlerden uzaklaşmış, varoluşun başkalıklarını sakin ve sessizce içinde barındırmayı başarmış, doğurgan bir şehir. Almanya’nın çoğu şehrinde hissettiğiniz fazla disiplinli, mesafeli hatta sert yaklaşım yerine, doğal bir yumuşaklığı, farklı kültürleri içinde eriten hoşgörüsü, inanılmaz bir yaşam enerjisi, heyecanlı bir dinamizmi ve sizi sarmalayan bir ritmi var Berlin’in.

 

Modern bir metropol gibi gözüken şehir, bir çok gizli hazine ile dolu, muhteşem müzeleri, sanat galerileri ve etkinlikleri, özgün restoranları, barları, tasarım otelleri ve de orjinal butikleri ile, hem bohem tarza sahip sıra dışı insanların kaçış yeri haline gelmiş durumda, hem de dünyanın en seçkin kültür merkezlerinden birisi.

 

Berlin denildiğinde ilk akla gelen Berlin Duvarı tabi ki. 1961 yılında inşa edilen, baskının ve tutsaklığın sembolü olan Berlin Duvarı, 28 yıl boyunca Berlin’in doğusu ve batısını ikiye ayırdı. Bu tarihi duvarın batı tarafında rengarenk duvar resimleri, politik mesajlar ve karikatürler yer alırken, duvarın doğusu ise, dikenli tel, gözetleme kuleleri ve nöbetçiler ile doluydu.

 

 

Özgürlük yolunda pek çok insan burada hayatını kaybetti. Berlin Duvarı 1989 yılında yıkıldı ama şehrin doğu ve batı yakasında hala politik, kültürel ve sosyal farklılık belirgin bir şekilde hissediliyor; hala adeta kış ve yaz gibi 2 ayrı şehir. Ama tüm bunlar asla Berlin’in sıradışı geçmişinin izlerinden ibaret olduğu anlamına gelmemeli. Mitte ve Charlottenburg bölgelerinde yer alan ve genç kitlenin nabzını elinde tutan hip barları, lüks otelleri ve gurme restoranlarıyla atağa geçen Berlin, Avrupa’nın en şık ve hareketli şehirlerinden birisi.

 

Sosyal ve kültürel yaşamı son derece zengin olan Berlin’de, mimari en önemli öğelerden birisi, hem eskiden inşa edilen Demokratik Alman Cumhuriyeti binaları çok güzel korunuyor hem de yeni inşaa edilen yaratıcı binalar Berlin sokaklarında dolaşmayı çok keyifli hale getiriyor. Ne gündüzleri ne de geceleri uyumayan Berlin’de; her gün 1.500’e yakın kültürel aktivite var. 2300 kültür enstitüsü, 174 müze, 8 senfoni orkestrası, 3 opera salonu, 180 sinema, 300 bar, kulüp, lounge bulunuyor Berlin’de. Her yıl 15 milyondan daha fazla sayıda insan; Berlin ve Potsdam müzelerini, kafelerini ve kalelerini ziyaret ediyor. Uluslararası film festivalleri, Tiyatro Buluşmaları, Kültür Karnavalı, Love Parade ve Maraton en çok ziyaretçi çeken etkinliklerin başında geliyor.

 

Berlin bir yandan da Avrupa’nın en yeşil metropollerinden birisi. Kent alanının %35’ini yeşil alan, parklar ve nehirler oluşturuyor. Harika bir hayvanat bahçesi, 1 zooloji bahçesi ve akvaryum, Çin ve Japon bahçeleri, 700’den fazla park ve dinlenme alanı, yüzlerce spor salonu, havuz, ve tenis kortları ile Berlin sağlıklı ve sportif yaşamı şehrin içinde yaşatmayı başarıyor.

 

UNESCO’nun “Yaratıcı Şehirler” listesinde yer alan Berlin’in, gücünü geçmişinden alan modern, dinamik ve yaratıcı karakterini çözmeyk için bu şehirde en az 3-4 gün geçirmek gerekli.

 

 

 

YOLCULUK TERAPİSİ BERLİN YAZILARI

 

 

 • Nasıl Gidilir?

Lufthansa Hava Yolları ile 173 USD’den başlayan fiyatlar ile İstanbul-Berlin uçuşları hakkında bilgi almak için:  www.lufthansa.com/fly/ucuz_ucuslar-istanbul-berlin

 

 

 

 

BERLİN ROTALARI

 

 

SEMTLER, MEYDANLAR VE CADDELER

 • Mitte
  Berlin’in Mitte bölgesi New York’un SoHo bölgesini andırıyor. Harika mimarideki tarihi binaların arasına serpiştirilen tasarım oteller, şık ve özgün butikler, sanat galerileri ve hip kafe-barlar ile Mitte, Berlin’in nabzını tutan bir kültür ve eğlence merkezi haline gelmiş durumda. Mitte ayrıca birçok müzenin yer aladığı Müze Adası’na ve de Brandenburg Kapısı, Unter Der Linden Caddesi, Reichstag ve Berlin Belediye Sarayına da ev sahipliği yapıyor. Brandenburger Kapısı (Brandenburger Tor) Berlin’de ayakta kalmayı başarabilmiş nadir yapılardan biri olarak başkentin en önemli simgelerinden. Oranienburg Caddesi, Hackesher Höfe & Markt, Rosenthaler Platz, Rosa – Luxemburg Platz, Schönhauser Caddesi, Alte Schönhauser Caddesi Mitte’nin en keyifli caddeleri
 • Prenzlauer Berg
  Berlin’in en genç, bohem ve hip semti Prenzlauer Berg, kafeleri, restoranları, gece hayatı ve özel tasarımcıların butikleri ile yükselen bölge. Kastanienallee, Kollwitzstrasse ve Kollwitzplatz, Unter den Linden, Schönhauser Allee, Lettestrasse Oderberger Straße, Marienburgerstraße, Immanuelkirchstraße, Am Falkplatz, Greifenhagener Straße ve Rykestraße caddeleri en keyifli sokaklar.
 • Charlottenburg
  Art Nouveau mimarisi ile ünlü, bohem ve burjuva ruhu bir arada yaşatan Charlottenburg, orjinal binaları, kitapçıları, eski stil sinema salonları, caz kulüpleri ile ile şehrin en keyifli mahallelerinden. Bir zamanlar Kurfürstendamm Caddesinde yer alan caz ve edebiyat kahveleriyle kültürel bir merkez olan bölge, bugün alışveriş için de ideal. Berlinlilerin “Uzun Dev” adını verdikleri Funkturm bu bölgede yer alıyor. Panaromik şehir manzarası için mutlaka çıkılmalı.
 • Tiergarten
  Tiergarten Berlin’in Central Park’ı ve en hareketli bölgelerinden birisi, Norman Foster tarafından restore edilmiş cam kubbesiyle ünlü Reichstag görülmeye değer.
 • Friedrichshain
  Berlin Duvarı’nın en büyük kalıntısı olan 1 km boyunca uzanan Doğu Yakası Galerisi burada yer alıyor. Duvar üzerinde amatörden profesyonele sayısız grafiti sanatçısının resimlerini taşıyor.
 • Postdamer Meydanı (Postdamer Platz) Birleşmeden sonra inşaa edilen DaimlerCity, Sony Centre ve Beisheim Centre gibi 21. yüzyıl mimarisinin en çarpıcı örnekleri burada.
 • Alexanderplatz
  Berlin’in en ünlü meydanı olan Alexanderplatz, “Dünya Saati” ve “Dostluk Çeşmesi” gibi sembollere ev sahipliği yapıyor.
 • Schöneberg & Wilmersdorf
  Marlene Dietrich’in mezarının bulunduğu semt, 19. yüzyıla ait ev ve kafelerle dolu.
 • Gendarmenmarkt
  Avrupa’nın en etkileyici meydanlarından biri kabul edilen Gendarmenmarkt; Französischer Dom, Deutscher Dom ve Konzerthaus’a ev sahipliği yapıyor. Meydanın tam ortasında ise ünlü mimar Friedrich Schiller’ın heykeli yer alıyor.
 • Karl-Marx-Allee
  Karl-Marx-Allee, demokratik Alman Cumhuriyeti’nin sosyalist ve anıtsal mimarisinin sergilendiği bir açık hava müzesini andırıyor. Rejimin bu ilk sosyalist bulvarı, eski Doğu Berlin mimarisinin örneklerine sahip.
 • Oranienburger Strasse
  Yahudi Semtinin bir ucunda, Hackester Markt istasyonu diğer ucunda son moda restoranları konumlanıyor. Şehrin en güzel sinagogu ve Monbijou Parkı burada yer alıyor.

 

 

Müzeler Rotası:
180 yıllarından kalma Zeus ve Athena’ya adanmış Pergamon Anıtını, Babil’in asma bahçelerinin kapılarını ve dünyanın en güzel İslam eserlerini barındıran Bergama Müzesi, Milattan önce 160-Nefertiti Büstü’nü barındıran Alte Müzesi, Dünya savaşında bombalandıktan sonra İngiliz mimar David Chipperfield tarafından onarılan Neues Müzesi, Çinko kaplı çarpıcı dış cephesi ile Yahudi Müzesi, Doğu Almanya’dan kaçmak isteyenlerin sahte plakalı arabalar, kaçış tünellerinin detaylı fotoğrafları, irtica balonları ve uçakları ile bölünmüş şehrin hikayesini sergileyen Haus Am Checkpoint Charlie, ve diğer hazineleri barındıran Charlottenburg Müzesi, Hamburgenbahnhof Müzesi, ve Tiergarten’deki Kültür Forumu gezilmeye değer müzeler.

Berlin’in bohem muhiti Neukölln’de yeni açılan çağdaş sanat merkezi KINDL ise, eski KINDL bira fabrikasından dönüştürülen 5500 metrekareye yayılan alanında ve 20 metre yüksekliğinde yedi katlı Boiler House kulesinde, sürekli yenilenen sergiler ile çağdaş sanat meraklılarını tatmin edecek uluslararası bir sanat arenası.

 

 

Mimari ve Sanat Rotası:
• Berlin’deki mimari denemelerin en iyilerinden birisi olan, Tiergarten’daki, Norman Foster’ın restore edilmiş cam kubbesi Reichstag, Spree nehri kıyısından yükselen büyüleyici Berlin Katedrali, 21. yy modern mimarisinin en çarpıcı örneklerine ev sahipliği yapan PostDamer Platz, Branderburger Kapısı, Alexanderplatz, Friedrichstrasse, Televizyon Kulesi, Funktrum, Duvarın, birçok sanatçı tarafından boyanan Doğu Yakası Galerisi (Muhlenstrasse), Mitte Bölgesindeki sanat galerileri görülmeye değer.
• Barok sanatının en canlı örneklerinden biri olan görkemli Charlottenburg Sarayı (Schloss Charlottenburg), peyzaj mimarisiyle saray ihtişamının bütünlüğünü yansıtan Prusya Yapı Düzenlemeleri, Van Gogh tablolarını andıran Tavus Kuşu Adası (Pfaueninsel) ve Prusya sanatının en ihtişamlı örneklerine sahip Potsdam, Berlin’in aristokrak mimari ve sanatını görmek için doğru adresler.

 

 

Parklar, Göller ve Doğa Rotası
• Şehrin akciğeri Tiergarten ve Botanik Bahçe (Botanischer Garten) görülmeye değer.
• Berlin’in hayvanat bahçesi dünyanın en güzel şehir içinde yer alan hayvanat bahçelerinden birisi
• Berlin gölleri gezisi: Wansee’de başlayacak gezide önce botla Wender adasına gidebilirsiniz, “tavuskuşu adası”nı, Potsdam ve Albert Enstein’ın göl evinin bulunduğu Caputh’u mutlaka görmelisiniz. Mügelsee ise şehrin ortasında yer alan başka bir göl.
• Ya da eğer Pazar günü güneşli harika bir havaya rastladıysanız, Grunewald ormanına gidin ve yürüyüş yaparak ağaçların arasında gizlenen saklı gölü keşfedin

 

 

 

BERLİN TAKVİMİ

Şubat ayında Berlin Uluslararası Film Festivali, Mart ayında MarchMusic müzik festivali, Festival Days Berlin opera festivali, Nisan ayında Achtung Berlin! Film Festivali, Gallery Weekend sanat festivali,  “Show Me” tiyarto festivali, Mayıs ayında Mozart May müzik festivali, Carnival of Cultures sokak festivali, Haziran ayında Open Air Gallery sokak sanatı festivali, DMY Uluslararası Tasarım Festivali, Velothon bisiklet marathonu, Christopher Street Day Parade gay karnavalı,  Fête de la Musique müzik festivali, Temmuz ayında Classic Open Air at Gendarmenmarkt klasik müzik festivali, Ağustos ayında Berliner Gauklerfest – Juggler’s Festivali, Fire Flowers and Classic Open Air Festivali, Eylül ayında ISTAF – International Stadium Festival spor festivali, Popkomm Müzik fuarı, Berlin Müzik Haftası, Pyronale havaifişek turnuvası, Berlin Sanat Haftası ve Berlin Maratonu, Ekim ayında hem duvarın yıkılışını kutlamak üzere Day of German Unity hem de Berlin Art Salon, Art Forum Berlin , Preview Berlin Sanat Fuarları, ve Festival of Lights ışık festivali, Kasım Ayında Jazz Festival Berlin Caz Festivali, BerMuDa elektronik müzik festivali, Aralık ayında Christmas pazarı.

 

 

MÜZELER (sanat galerileri yazının sonunda yer almaktadır)

Altes Müzesi, Am Lustgarten 1, Mitte

Alte Nationalgalerie, Bodestrase 1-3, Mitte

Architektur Galerie Berlin – Werkraum, Karl-Marx-Allee 96, Friedrichshain

Bauhaus Archiv, Klingelhöferstrase 14, Mitte

Berlinische Galerie, Alte Jakobstraße 124, Kreuzberg

Bodemuseum, Bodestrase 1-3, Mitte

Buchstabenmuseum, Karl-Liebknecht-Straße 13, Mitte

Checkpoint Charlie Müzesi, Friedrichstrase 43, Mitte

DDR Museum,  Karl-Liebknecht-Straße 1, Mitte

Freies Museum, Potsdamer Straße in Berlin, Mitte

Generation 13, Große Hamburge Straße 18, Mitte

Grimmuseum,  Fichtestrasse 2, Mitte

Museum of Natural History, Alman Tarihi Müzesi, Unter den Linden 2, Mitte

Alman Teknik Müzesi Berlin/DTMD, Trebbiner Caddesi 9, Mitte

Hamburg  Bahnhof Museum für Gegenwart, Invalidenstrase50-51, Mitte

Berlin Yahudi Müzesi, Lİnvalidenstrase9-14, Mitte

Nueu Nationalgalerie, Postdamer Caddesi 50, Mitte

Kunst-Werke Institute for Contemporary Art, Auguststrasse 69, Mitte

Mauer Müzesi, Bernauer Caddesi 111, Mitte

Märkisches Museum, Mitte

Kulturforum, Herbert-von – Karajan Caddesi, Mitte 1

Pergamon Müzesi, Bodestrase 1-3, Mitte

Moeller Fine Art, Tempelhofer Ufer 11, Kreuzberg

Neue Akademie der Kuenste, Pariser Platz 4, Mitte

New National Gallery, Potsdamer Strasse 50, Mitte

Schwules Museum, Mehringdamm 61, Kreuzberg

 

 

DİĞER ETKİNLİKLER

Opera: Komische Oper (Behrenstrasse 55-57, Mitte)

Resital: Hans Scharoun (Mathaikirchstrafe 1, Tiergarten)

Bale: Deutsche Oper Berlin (Bismarckstrasse 35, Charlottenburg )

Kabare: Friedrichstadt Palast (Friedrichstrasse 107, Mitte)

Su altında müzik: Liquidrom (Mockernstrasse 10, Kreuzberg)

 

 

 

no images were found

Yazının başına dönmek için tıklayınız

 

Zeynep Atılgan Boneval