CHICAGO İZLENİM & ROTALAR & REHBER

AMERİKA’NIN MİMARİ, GASTRONOMİ VE CAZ MERKEZİ

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin New York’tan sonra ikinci büyük iş, finans ve kültür merkezi Chicago, çok büyük bir şehir olmasına rağmen metropol karmaşası ve keşmekeşinden uzak, keyifli yaşamayı bilen bir şehir. Kendinden emin, insanı yormayan, bunaltmayan bir kozmopol. Belkide kıyısında bulunduğu Michigan gölü ve içinden akan nehirlerdeki suların arındırıcı ve dinlendirici etkisi ile telaşsız bir karakteri var. Şehir semalarında yükselen cesur ve yaratıcı mimarideki gökdelenler… parklarda ve bahçelerde rastladığınız enstelasyonlar ve sokak sanatı örnekleri… adım başı rastladığınız kulüplerden yükselen blues ve caz ve gospel ritimler…ister şık ister salaş restoranlar olsun yaratıcı ve deneysel lezzetler…

 

Chicago gözünüze, damağınıza ve kulağınıza hitap eden canlı ve zevkli bir şehir.

 

AÇIK HAVA MÜZESİ CHICAGO

Chicago adeta Amerikan mimarisinin beşiği. Parlak çelik konstrüksüyon gökdelenler, New England tarzı kırmızı tuğlalı binalar, Prairie Okulunun geometrik yapıları, Mies van der Rohe’nin sade minimalizm örnekleri, birçok farklı döneme ait mimari harikası ahenkle bir arada.

 

Şehrin bu öncü mimarisinin arkasında aslında büyük bir felaket yatıyor. 8 Ekim 1871’de Chicago’da 3 gün boyunca süren Büyük Yangın, 6.5km2’yi yerle bir ederken üçyüz kişinin hayatına yüzbin kişinin ise evine malolmuş. Yangının yarattığı yıkımın pozitif bir sonucu ise, şehrin ortasındaki yanıp kül olmuş merkezin sıfırdan planlanıp inşaa edilme aşamasında cesur ve yaratıcı mimarinin filizlenebilmesi olmuş. Çarpıcı ve cüretkar yapılar göz alıcı bir şekilde yükselerek Chicago’nun nirengi noktaları haline gelmiş.

Bugün Amerikan mimarisinin 150 yıllık geçmişinin açıkhava müzesi konumundaki Chicago’da, Louis Sullivan, Daniel Burnham Ludwig Mies van der Rohe, Frank Lloyd Wright, Philip Johnson, Bertrand Goldberg, Charles Atwood gibi mimarlar birer kahraman olarak anılıyor.

 

Clarke House, Chicago Water Tower, ilk gökdelen Montauk Binası, Chicago okulunun ilk binası Home Insurance Building, Daniel Burnham’ın Rookery Binası, Monadnock Binası, Louis Sullivan’ın Oditoryum Binası, Charles Atwood’un Reliance binası (bugün Burnham otel olarak hizmet veriyor), Frank Lloyd Wright’ın Hyde Park’ta yer alan Prairie okulu stili Robie Evi, Oak Park Unity Kilisesi, kendi evi ve studio’su, Edward Bennett’ın Michigan Avenue Köprüsü, Graham Mimarliğin Wrigley, Pittsfield, Field, John Hancock ve Willis Kulesi (eski Sears Tower) ve onun 413 metre yükseklikteki Skydeck’i, Eski Chicago Postanesi, Chicago Tiyatrosu, Merchandise Mart kompleksi, John Mead Howels’ın Tribune Kulesi, Ludwig Mies van der Rohe’nin Lake Shore Drive apartmanları, Bertrand Goldberg’in nehir kenarında yer alan mısır koçanı diye anılan Marina City kompleksi, Skidmore, Owings ve Merrill’in Trump International Hotel & Tower Binası, Gang Mimarlık Stüdyosunun Aqua Kulesi bugün Chicago şehrinin ve semalarının heyecan verici damgaları.

 

Chicago sadece binaları ile değil, parklar ve bahçeler gibi umumi mekanlarda ardı ardına sergilenen sanat eserleri ve enstelasyonlar ile de adeta bir açıkhava müzesi. Chicago, sanatın nasıl şehrin günlük hayatının içine entegre edilebileceğinin en güzel örneği. Millennium Park, Frank Gehry’den Kathryn Gustafson’a, Anish Kapoor’dan Jaume Plensa’ya sanat eseri gibi mimari yapılar, ve enstelasyonlar ile 21. Yüzyıl mondernizminin vitrini haline geldi. Anish Kapoor’un dev fasülye biçimindeki büyüleyici çelik enstelasyonu “Cloud Gate”, müzik ve perfomanslara ev sahipliği yapan Frank Gehry’nin Jay Pritzker Pavilyonu, Jaume Plensa’nın 15 metre yüksekliğindeki heybetli fıskiye çeşmesi, Frank Gehry’nin köprüsü, Zaha Hadid’in Burnham multimedya Pavilyonu, parkın köşesinde yer alan Chicago Art Institute’un Renzo Piano tasarımlı yeni modern kanadı bunlardan bazıları.

 

Art Institute of Chicago’nun eski Beaux Arts bölümünde Seurat, Monet, Van Goghs, Gauguin, Hopper, Grant Wood gibi eski ustalar yer alırken, modern kanat Picasso, Giacometti, Klee, Chagall gibi modern Avrupa’lı sanatçıların eserlerinden oluşan etkileyici bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Müzenin kafesi Terzo Piano ise popüler bir kafe. Müzenin az ilerisinde Millenium Park’a doğru yine Renzo Piano tarafından tasarlanmış bir yaya köprüsü bulunuyor.

 

CANLI YEMEK SAHNESİ

Chicago adeta Amerika’nın lezzet deney labratuarı. Şeflerin deneysel ve yaratıcı lezzetleri test ettiği, epik degüstasyon menülerine cesur tatlar eklediği, ister Michelin yıldızlı ister sade ve salaş olsun, mutfak ve sofra işinin bir sanat gibi icra edildiği Chicago, gastronomi düşkünleri için adeta bir cennet.
Lezzette iddialı bu şehirde, dünyanın en muhteşem ‘haute gastronomi’ restoranları ile leziz hot dog standları, ‘deep dish’ pizzacıları ve gastro-butikler yanyana. Mesela Grant Achatz’ın moleküler gastronomi şaheserleri Alinea ve Rick Bayless’ın sokak yemeklerinden ilham aldığı Xocokendi alanlarında son derece başarılı iki zıt kutubu yansıtıyor.

 

RÜZGARLI ŞEHİR CHICAGO

Chicago’ya üçüncü kez Şubat ayında gittiğimde neden rüzgarlı şehir diye anıldığını çok iyi anladım. Alışveriş için şehir merkezine inmiştik, ayazla birlikte soğuğu hissetmemek mümkün değildi, cetvelle çizilmiş gibi birbirini kesen yatay ve dikey sokakların arasında şiddetle esen rüzgardan korunmak için binaların girişlerindeki kapı eşiklerine sığındığımızı, bir blok daha ilerlemek için cesaretimizi toplayıp yüzümüze çarpan karlara karşı gözlerimizi kapatıp koşarak bir sonraki blokta başka bir binaya sığındığımızı hatırlıyorum. Sokakların oluşturduğu koridorlarda oluşan kurander ile soğuk iliklerimize kadar işledi.

 

CHICAGO STİLİ CAZ

New Orleans’tan sonra Amerikan cazının ikinci ev sahibi Chicago. Batı yakasında 1912’de bir argo kelime olarak yayılan Caz ifadesi, ilk kez dünyada 1915’de Chicago’da müzik için kullanılmaya başlanmış, yani müzikte ‘Caz’ teriminin isim babası Chicago.

Amerikan cazının doğum yeri New Orleans olsa da, New Orleans stili denilen caz esas olarak Chicago’da şekillenmiş ve parlak dönemini burada yaşamış. ABD’nin 1.Dünya Savaşına girmesi ile bir savaş limanı olan New Orleans’taki ünlü Story Ville caz kulübü bir kararname ile kapatılmış. Böylece King Oliver, Louis Armstorng, Jelly Roll Morton, Johnny Dodds gibi bir çok caz müzisyeni Chicago’ya göç etmek zorunda kalmış. Yani cazın ilk stili New Orleans, New Orleans’da doğmuş olsada, altın devrini 20’li yılların Chicago’sunda yaşamış. İlk caz plakları Chicago’da kaydedilmiş.

 

20’li yıllarda Blues da en parlak dönemini Chicago’da yaşamış. Chicago’da siyahların yaşadığı Southside (güney yakası) bölgesinde New Orleans’lı büyük cazcılar ve Bessie Smith gibi meşhur blues şarkıcılarının bir araya gelerek yarattığı bir caz hayatı doğmuş ve bu etkileşim Chicago stilini yaramış. Melodiye bireyin hakim olduğu, soloların ve saksafonun daha büyük önem kazandığı bu stilin en önemli temsilcilerinden birisi Bix Beiderbecke olmuş.
Chicago bu geleneği hiç bırakmadan devam ettiriyor, şehir caz severler için bir cennet: şehirde yer alan farklı caz kulüplerinde her gece caz ve blues sanatçıları sahne alıyor ve canlı performanslar sergiliyor.

 

 

 

 • Nasıl Gidilir?

Lufthansa Hava Yolları ile 499 USD’den başlayan fiyatlar ile İstanbul- Chicago uçuşları hakkında bilgi almak için:  www.lufthansa.com/tr/en/explore-north-america?specialid=7968

 

 

CHICAGO ROTALARI

 

SEMT SEMT CHICAGO

 • Chicago diyince ilk akla gelen bölge Loop. Chicago’nun ekonomik ve kültürel merkezi olan Loop ismini bölgenin etrafını bir halka şeklinde dolanan tren hattından alıyor. Loop’u boydan boya kesen Chicago Nehrinden Oak Street’ uzanan Michigan Avenue- diğer adı ile Magnificent Mile – üzerinde yer alan müzeler, gökdelenler, restoran ve kafeler, Chanel, Louis Vuitton, Burberry ve Gucci gibi seçkin ve kaliteli butikler ve alışveriş merkezleri ile şehrin çekim merkezi. Loop’un batısı SoHo benzeri bir mahalle iken, doğudaki tarihi Gold Coast semti ise şık ve elegan.
 • Chicago’nun merkezinde yer alan Old Town bölgesi yaşayan bir müze gibi, tüm eski mimari korunurken, turistik bir mahalledense hoş bir yerleşim bölgesi olarak lokallerin yaşam alanı olmaya devam ediyor. Farklı mimarilerin zaman tüneli gibi olan Old Town Üçgeninde, yangın sonrası 1890lara kadar inşa edilmiş rengarenk boyalı ahşap işçi kulübeleri, 1900’lerde inşaa edilen kırmızı tuğlalı New England tarzı şehir evleri, ve de son 50 yılda inşaa edilen ultra modern konutları yanyana görmek mümkün.
  Lincoln Park ve Lakeview mahalleleri tasarımcı butikleri, kitapçılar, şirin kafeler ve pubları ile saatlerce gezinmek için ideal.
 • 1837’lerden itibaren Alman, İskandinav, İrlandalı, Afrikalı ve Doğu Avrupalı göçmenlerin yerleşim bölgesi olan Wicker Park/Bucktown bölgesi ise, tuğla ve taş evlerin renove edilmesi ile son yıllarda sanatçıların, öğrencilerin ve bohemlerin gözdesi haline geldi. Özellikle Armitage Avenue, trendy restoranları, funky butikleri ile Chicago’nun en güzel caddesi ünvanına sahip.
 • Michigan gölünün kuzey bölgeleri ise yürüyüş, koşu, bisiklet, tenis, golf ve plaj keyfi için ideal. 19. yüzyılda Lakeview sadece kereviz yetiştirilen tarlalar ve bir resort otelinden ibaretmiş, ancak şimdi şehrin en canlı bölgelerinden birisi. Özellikle bir bulmaca gibi inşa edilmiş Buena Vista Terrace görülmeye değer.
 • Hyde Park’ta yürüyüş yaparken Obama’nın neden buraya yerleştiğini anlamak mümkün. (Başkan’ın evi 50. Ve 51. Caddeler arasında South Greenwood Avenue üzerinde yer alıyor, gizli servis tarafınfan sıkı koruma altında olduğu için görmek mümkün değil) Yakında yer alan Frank Lloyd Wright’ın şaheseri Robie House (5757 South Woodlawn Avenue) ziyaret için açık. Hemen karşıda ise yemyeşil University of Chicago kampüsü yer alıyor.
 • Little Italy, Greek Town, Chinatown ve Pilsen, şehirde yaşayan Polonyalı, Yunan, İtalyan, Çinli ve diğer etnik grupların yoğun olduğu canlı ve renki bölgeler.
 • Chicago’nun kuzeyinde yer alan Andersonville semti eskiden tam bir köy havasında iken İsveçli göçmenler sayesinde eklektik, orjinal ve özgün butiklere, fırın ve kafelere, restoran ve barlara ev sahipliği yapıyor.
 • Özellikle yazın cıvıl cıvıl olan Michigan Gölü ise şehrin hayat kaynağı. Yazın sıcak günlerinde Michigan Gölünde yüzmek ve. Göl kenarındaki parklar piknik yapanlar, bisiklete binenler, yürüyüş ve koşu yapanlar, tenis, golf, plaj voleybolu oynayanlar ve 29 farklı noktada yer alan plajlarda tüm gün boyunca keyif yapanlar ile dolu oluyor. Göl ise kano, yelken, sörf yapanlar, tekne gezintisi yapanlar ile hareketleniyor. Sonbahar’da ise göl kenarında yer alan ağaçların rengarenk yaprakları ile bir renk cümbüşüne bürünüyor.
 • Bir karnaval yerini andıran Navy Pier ise alışveriş tezgahları, dükkanlar, iç mekan bahçesi, cam müzesi, Chicago Shakespeare Tiyatrosu ve dönme dolap ile başka bir eğlence ve kültür merkezi.
 • Şehrin önemli yapılarını keşfetmek için yürüyüş, tekne, otobüs, bisiklet ve tren turları gibi farklı birçok seçenek var. Bunların içinden en keyifli seçenek nehir kanallarında yapılan tekne gezileri. İlkbahar ile sonbahar arasında Michigan Avenue üzerinden deniz taksilerine atlayıp nehirler ve Michigan gölü üzerinde tur yapmak mümkün. Wendella’s Chicago Water Taxi (400 North Michigan Avenue ) Michigan Avenue ve Chinatown arasında yarım gün süren, Shoreline Water Taxi (401 North Michigan Avenue) Willis Tower ve Michigan gölünü kapsayan 3 saatlik turlar düzenliyor. ArchiCenter (224 S. Michigan Ave.) ise yürüyüş turları düzenliyor.

 

Şehrin muhteşem manzaları için: Magnificent Mile üzerinde yer alan John Hancock Observatory ya da Willis Kulesinde yer alan Skydeck.

 

Şehirde Spor ve Doğa: Millennium Park’ın göl kenarında uzanan Lakefront Trail, Hollywood Avenue’den 71. Caddenin sonuna kadar uzanan 29kmlik yürüyüş, koşu ve bisiklet rotası. Bisiklet kiralayak Michigan gölü kıyısında ilerleyip, parklar, plajlar, tenis kortları ve voleybol sahası kenarından geçip, Navy Pier ve Mies Van der Rohe tasarımlı apartmanları görmek mümkün. Parkın keyfini çıkartmak için başka bir alternatif te Green City Pazarından taze sebze meyve ve Grahamwich’den gurme sandviçler alarak piknik yapmak. Ayrıca parkta kış aylarında McCormick Tribune buz pateni pisti yer alıyor.

 

Plaj Keyfi: Chicago’nun kuzeyinde 30 dakika uzaklıkta Evanston’un 5 plajı yüzmek, güneşlenmek, kano ve balık tutmak için çok keyifli.

 

CHICAGO TAKVİMİ

Mart’ta St Patrick’s Day kutlamaları (geçit törenini izlemek için en doğru nokta Michigan Avenue ve Wacker Drive’ın kesiştiği yer), Haziran ayında Chicago Blues Festivali, Millennium Park’ta Jay Pritzker Pavilion’da Music Without Borders Festivali, Old Town’da gerçekleşen Old Town Art Fair, Wells Street Art Fair, Ribfest Chicago, Andersonville Midsommarfest ve World Naked Bike Ride Chicago, Haziran – Eylül arası Ravinia Yaz Müzik Festivali, Temmuz’da dünyanın 2. büyük yiycek içecek festivali Taste of Chicago, Temmuz-Eylül arası Chicago SummerDance Festivali , Ağustos ayında Michigan Gölünde Air & Water Show, Ağustos’ta Grant Park’ta 200.000’den fazla izleyici ile gerçekleşen Lollapalooza Müzik Festivali, Eylül ayında Chicago Caz Festivali, Ekim’de Chicago Maratonu.

 

 

 

 

 

BOSTON REHBERİ

KÜLTÜR, SANAT VE DENEYİM ADRESLERİ

Art Institute of Chicago, 111 South Michigan Avenue
Museum of Contemporary Art, 220 East Chicago Avenue
Arts Club of Chicago, 201 E. Ontario St.
Chicago Cultural Center, 78 E. Washington St.
Smith Museum of Stained Glass Windows, 600 E. Grand Ave.
Adler Planetarium, 1300 S. Lake Shore Dr
Marina City Towers, 300 North State Street
Merchandise Mart, North Wells Street
Chicago History Museum, Lincoln Park
Field Museum, 1400 S Lake Shore Drive
McCormick Tribune Bridgehouse & Chicago River Museum, 376 North Michigan Avenue
Shedd Aquarium, 1200 South Lake Shore Drive
Lincoln Park Zoo, 2200 N Cannon Dr
Civic Opera House, North Wacker Drive
Joffrey Ballet, 10 East Randolph Street

 

 

RESTORANLAR

 

BRUNCH VE ÖĞLE YEMEĞİ ADRESLERİ (yıldızlar favorilerimiz)
*Jam, 937 N. Damen Avenue, Ukranian Village /  Şef Jeffrey Mauro imzalı brunch ve öğle yemeği restoranı

*Xoco, 449 North Clark Street / Meksika mutfağı
*Longman & Eagle, 2657 North Kedzie Avenue / Geleneksel Amerikan lezzetleri
*Cafe Spiaggia,  980 N Michigan Ave / Gurme öğle yemeği
*Fulton’s on the river, 315 North LaSalle Drive / Deniz Mahsülleri ve Steakhouse

*Terzo Piano, 111 South Michigan Avenue / Chicago Art Institute’un yeni modern kanadında yer alan gurme İtalyan restoranı

*RL, 115 East Chicago Avenue (Ralph Lauren’in kısaltması olan RL, şık bayanların gözde öğle yemeği buluşma adresi)
Frontera Fresco, Macy’s State Street, 111 North State Street

Flatwater, 321 North Clark Street
Spring World, 2109 South China Place in Chinatown Square
Billy Goat Tavern, 430 North Michigan Avenue
Pelago Ristorante / italyan mutfağı /201 East Delaware Place
Anteprima / İtalyan mutfağı / 5316 North Clark Street, Andersonville
HotChocolate 1747 N. Damen Ave.
Thyme Café 1540 N. Milwaukee Ave.
Boka 1729 N. Halsted St.
Heat 1507 N. Sedgwick St.

 

HOT DOG ADRESLERİ

Hot Dog her ne kadar kulağa sıradan da gelse bir Chicago klasiği, ve gerçekten yediğiniz en güzeş hot dogları Chicago’da tadacaksınız.
Murphy’s Red Hots. 1211 W. Belmont Ave., Lakeview
Wiener’s Circle, 2622 N. Clark Caddesi, Lincoln Park
Portillo’s, 100 Ontario Caddesi., River North
Wolfy’s, 2734 W. Peterson Ave., West Rogers Park
Hot Doug’s, 3324 N. California Ave., Avondale
Superdawg Drive-in, 6363 N. Milwaukee Ave., Gladstone Park
Byron’s, 1071 W. ırving Park Yolu, Lakeview

 

CHİCAGO USULÜ DEEP DISH PİZZA 

Kalın hamurlu lazanya gibi pizza bir Chicago klasiği, mutlaka tadına bakın.

Pizano’s, 61 E. Madison Street, Loop
Pizano’s, 864 N. State Street
Lou Malnati’s, 3859 West Ogden Avenue
Lou Malnati’s, 958 W. Wrightwood, Lincoln Park
Lou Malnati’s, 439 North Wells Street
Lou Malnati’s, 805 S. State Street
Lou Malnati’s, 1120 North State Street

 

 

AKŞAM YEMEĞİ ADRESLERİ

 

Gurme ve Trendy Restoranlar

Schwa, 1466 N. Ashland Ave., Wicker Park / Çağdaş Amerikan Mutfağı. Şef Michael Carlson ve kardeşi Seth Carlson’un ufacık ve sıcacık mekanında 9 farklı lezzetten oluşan tadım menüsü.

The Girl & the Goat, 809 West Randolph Street / Amerikan Şef mutfağı

Alinea, 1723 North Halsted Street, Lincoln Park / Michelin yıldızlı Şef mutfağı
The Publican, 837 West Fulton Market, West Loop / Amerikan Mutfağı.

Next & The Aviary, 955 W. Fulton Market / Fransız mutfağı

Piccolo Sogno, 464 N. Halsted St / İtalyan restoranı

North Pond,  2610 N Cannon Drive / Gurme Çağdaş Amerikan mutfağı

Charlie Trotter’s, 816 W Armitage Ave. / Amerikan Şef mutfağı
Avec Restaurant, 615 West Randolph St., West Loop / Akdeniz mutfağı
Table Fifty-Two, 52 W. Elm St. / Deniz Mahsülleri
Park Grill, 11 N. Michigan Ave. / Çağdaş Amerikan Mutfağı

Lockwood Restaurant, 17 E. Monroe Street, Palmer House / Amerikan Mutfağı
Mercat a la Planxa, 638 South Michigan Avenue / Katalan mutfağı
Sixteen, Trump International, 401 N. Wabash Avenue / Modern Amerikan mutfağı
Blackbird, 619 West Randolph St. / Şef mutfağı
Eve Chicago,  840 N. Wabash / Modern Amerikan Mutfağı
Frontera Grill, 445 North Clark Street / Modern Meksika mutfağı
Topolobampo, 445 North Clark Street / Meksika mutfağı
L2O, 2300 Lincoln Park W, Lincoln Park / Deniz Mahsülleri restoranı
C-House, 166 E. Superior St., Magnificent Mile / Deniz Mahsülleri restoranı
Japonais, River North / Japon ve Fransız füzyon mutfağı
Tru, 676 N. St Clair Street / Nouvelle cuisine
NoMI, Park Hyatt, 800 North Michigan Avenue / Fransız ve Asya Mutfağı
Le Colonial, 937 North Rush Street / Fransız ve Vietnam mutfağı
ING,  Elysian Hotel / Fransız Mutfağı
Moto, 945 W. Fulton Market / Güney Asya Mutfağı
Spring, 2039 W. North Ave / Deniz mahsülleri ve Asya mutfağı
Le Nomades, 222 East Ontario St. / Şef mutfağı
Custom House, 500 S. Dearborn St., South Loop / Et yemekleri
Balsan, 11 East Walton Street / Brasserie
Henri, 18 South Michigan Avenue

 

 

Rahat ve Samimi Restoranlar 
Big Star, Meksika mutfağı/ 1531 North Damen Avenue
Xoco, Meksika mutfağı/ 449 North Clark Street
Graham Elliot, Modern Amerikan mutfağı
 / 217 West Huron St

Riccardo Trattoria, İtalyan trattoria / 2119 North Clark Street

Longman & Eagle, Gastropub / 2657 N Kedzie Avenue, Bucktown
Sable Kitchen & Bar, Amerikan Mutfağı / Hotel Palomar, 505 N. State St

Balsan, Amerikan bistro mutfağı / 11 East Walton, Elysian Hotel

Great Lake, Pizza / 1477 West Balmoral Avenue , Edgewater
Gilt Bar, modern Amerikan mutfağı / 230 West Kinzie Street
De Cero,  Meksika mutfağı/ 814 West Randolph Street,
Primehouse, Steakhouse / James Hotel, 616 North Rush St.
Le Bouchon, Fransız Bistrosu / 1958 N Damen Ave
Mia Francesca, İtalyan mutfağı/ 3311 N. Clark Street , Lakeview
DeLaCosta Restaurant, Modern Latin mutfağı / 465 E. Illinois St.
Arami, Sushi/ 1829 West Chicago Avenue
Del Toro, İspanyol mutfağı / 1520 North Damen Avenue
DMK Burger Bar, Hamburger /2954 N Sheffield Ave

 Kuma’s Corner, Hamburger / 2900 West Belmont Avenue

Davanti EnotecaŞarap Barı & İtalyan mutfağı / 1359 West Taylor Street
Q, Barbekü lezzetleri/ 1160 N. Dearborn
Nightwood, Amerikan mutfağı / 2119 S. Halsted St, Pilsen
Gibson’s, Steakhouse / 1028 North Rush Street
Twin Anchors, Barbekü/ 1655 North Sedgwick St
Mercadito, Meksika mutfağı/ 108 West Kinzie Street
MK Restaurant, Yeni Amerikan Mutfağı/  868 N Franklin St.

 

 

CAZ KULÜPLERİ
Green Dolphin Street, 2200 N. Ashland Ave
Green Mill Cocktail Lounge, 4802 N. Broadway Ave
Katerina’s, 1920 W. Irving Park Road
The Velvet Lounge, 67 E. Cermak Rd
Jazz Showcase, 59 W. Grand Ave
The Back Room, 1007 N. Rush Street
Buddy Guy’s Legends / 700 South Wabash

 

 

BARLAR VE GECE KULÜPLERİ
Violet Hour, 1520 N. Damen Ave., Bucktown/Wicker Park
Y, 224 West Ontario Street
Lumen, 839 West Fulton Market Street
Roof, 201 North State Street
Stone Lotus, 873 North Orleans St.
Back Room, 1007 North Rush Street
Green Mill, 4802 North Broadway St.
Curio Gilt Bar, 230 West Kinzie Street
Whisky Sky, 644 North Lakeshore Drive
NoMI, Park Hyatt, 800 North Michigan Avenue
Japonais, 600 W. Chicago Ave.
Avec, 615 W Randolph St
SushiSamba Rio, 504 N. Wells St.
Big Chicks, 5024 North Sheridan Road
Tsuki, 1441 W. Fullerton Ave.
X/O Chicago 3441 N. Halsted St.
Chestnut Wine Bar 200 E. Chestnut St.
Stand Up Şov & Bar: The Red Bar Comedy Show, 157 West Ontario Street

 

 

OTELLER

Butik Oteller

Soho House, 113 N Green St

Elysian Hotel, 11 East Walton Street , Downtown
Wit Hotel, 201 North State Street, The Loop, Downtown
Hotel Palomar, 505 North State Street
The James, 55 East Ontario Street, River North
The Allegro, 171 West Randolph Street, Financial District
Hotel 71, 71 East Wacker Drive, Dowtown
W Chicago-City Center 172 W. Adams St
W Chicago-Lakeshore 644 Lake Shore Dr
Hotel Sax, 333 North Dearborn Street , Downtown
The Burnham, 1 West Washington Street, Theatre District
Hotel Monaco, 225 North Wabash, Loop
Affinia Hotel, 166 East Superior
Amalfi Hotel, 20 W. Kinzie St.
Old Town Chicago B&B, 1442 N. North Park Ave, Old Town
Ray’s Bucktown B & B, 2144 N. Leavitt St, Bucktown

 

 

Büyük Oteller
Trump International Hotel and Tower, 401 N. Wabash Avenue
The Peninsula, 108 East Superior Street, Magnificient Mile
The Drake Hotel, 140 East Walton Place
Sofitel Chicago Water Tower, 20 East Chestnut Street, Gold Coast

Magnificient Mile Four Seasons Hotel, 120 E. Delaware Place, Gold Coast
Park Hyatt Chicago, 800 N. Michigan Ave
The Ritz-Carlton Chicago, 160 E. Pearson St.
The Westin Michigan Avenue, 909 North Michigan Avenue
Grand Hyatt Chicago, 151 East Wacker Drive
Intercontinental Chicago, 505 North Michigan Ave
Marriott Downtown, 540 North Michigan Avenue
Hard Rock Hotel, 230 North Michigan Ave.
JW Marriott, 151 West Adams Street
Dana Hotel & Spa, 660 N State St

 –

 

ALIŞVERİŞ
Chicago’nun downtown bölgesinde Loop ve West Loop bölümleri dünya çapında ünlü markaların, şık alışveriş merkezlerinin ve de tasarımcı butiklerin yer aldığı, yani alışverişin kalbinin attığı semtler. Trendy butiklerin yer aldığı Bucktown ve Wicker Park bölgesinde özellikle Damen Avenue’nun kuzeyde Webster Avenue ve güneyde Milwaukee Avenue arasında kalan bölümü ziyarete değer. Northside ve Gold Coast ise galeriler, butikler ve restoranlar ile yükselen bölge. Southport ise Chicago’nun en yeni alışveriş bölgesi. Şehrin biraz dışında kalan Winnetka ise yine butikleri ile gözde bir alışveriş bölgesi.

Alışveriş Merkezi: Macy’s, 835 N Michigan Ave
Alışveriş Merkezi: Barney’s Chicago, 15 E Oak St, Chicago
Alışveriş Merkezi: Water Tower Place, 835 North Michigan Ave.
Alışveriş Merkezi: 900 Shops, 900 North Michigan Ave.
Konsept Mağaza: Ikram, 873 North Rush Street

Konsept Dükkan: Art Effect, 934 West Armitage Avenue, Lincoln Park/ Old Town
Konsept Dükkan: Gamma Player, 2035 West Division Street, Bucktown/ Wicker Park
Konsept Dükkan: Hejfina, 1529 North Milwaukee Avenue, Bucktown/ Wicker Park
Konsept Dükkan: Florodora, 330 South Dearborn Street, Loop / West Loop
Giyim: Eskell, 1509 North Milwaukee Avenue, Bucktown/ Wicker Park
Giyim: Helen Yi, 1645 North Damen Avenue, Bucktown/ Wicker Park
Giyim: Ouest, 1751 West Division Street, Bucktown/ Wicker Park
Giyim: p.45, 1643 North Damen Avenue, Bucktown/ Wicker Park
Giyim: Robin Richman, 2108 North Damen Avenue, Bucktown/ Wicker Park
Giyim:Tangerine, 1719 North Damen Avenue, Bucktown/ Wicker Park
Giyim: Handle With Care, 1706 North Wells Street, Lincoln Park/ Old Town
Giyim: Kaveri, 1211 West Webster Avenue, Lincoln Park/ Old Town
Giyim: Koros, 1039 West Lake Street, Loop / West Loop
Giyim: Maria Pinto, 135 North Jefferson Street, Loop / West Loop
Giyim: Blake, 212 West Chicago Avenue
Giyim: Ikram Goldman, 873 North Rush Street
Giyim: Jake, 939 North Rush Street & 565 Lincoln Avenue, Winnetka
Giyim: Perchance Boutique, 3512 North Southport Avenue, Southport
Giyim: Krista K, 3458 North Southport Avenue, Southport
Giyim: Frances Heffernan, 810 Elm Street, Winnetka
Giyim: Neapolitan, 715 Elm Street, Winnetka
Giyim: Moncler, 33 East Oak Street
Giyim: Sofia, No. 72 East Oak Street
Giyim: H&M, 840 N. Michigan Ave
Giyim: Clever Alice 750 N. Franklin St.
Giyim: Orlando Espinoza, Suite 200, 1932 South Halsted St
Giyim: Alice Berry, 1820 West Cortland
Giyim: Moncler, 33 East Oak Street

Giyim ve Aksesuar: The Andersonville Galleria, 5247 North Clark Street
Mücevher: Graff 103 E. Oak St.
Mücevher: Bulgari, 909 N. Michigan Ave
Aksesuar: Yu-Me 1 E. Delaware Place.
Çanta ve Aksesuar: Bess & Loie, 1015 West Lake
Çanta ve Ayakkabı: Henry Beguelin 716 N. Wabash Ave.
Çanta ve Ayakkabı: Josephine 1405 N. Wells St.
Ayakkabı: Lori’s Shoes, 824 West Armitage Avenue, Lincoln Park/ Old Town
Ayakkabı: One O Six 106 E. Oak St.
Ayakkabı: Camper, 61 E. Oak St.
Çocuk Giyim: Madison & Friends, 43 East Oak Street
Sanat Galerisi & Kitapçı: TRANSISTOR, 5045 North Clark Street, Andersonville
Ev tasarım: LuxeHome Merchandise Mart
Ev dekorasyon: Colletti Gallery, No. 102 East Oak Street
Ev dekorasyon: Orange Skin 223 W. Erie St.
Mobilya: Svenska Möbler 516 N. Wells St.
Vintage Ev Eşyaları: SCOUT 5221 North Clark Street, Andersonville
Mutfak Tasarım: CB2 800 W. North Ave
Mutfak Tasarım: P.O.S.H. 613 N. State St
Gurme: Goddess & Grocer, 25 East Delaware Place, Bucktown & 1646 N. Damen Avenue
Gurme: IN FINE SPIRITS, 5418 North Clark Street, Andersonville

 

 

 

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

1 comment

 1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir