AVRUPA’NIN EN RENKLİ NOEL PAZARLARI

AVRUPA’NIN EN RENKLİ NOEL PAZARLARI

Aralık ayı Avrupa’nın birçok şehrinin Noel Pazarları ile ışıl ışıl bir rüya alemine dönüştüğü bir dönem. Renk renk oyuncaklar ve ışıklar ile süslenen şehir sokakları ve ağaçları, Noel Pazarlarında yan yana dizilmiş tezgahlarda satılan yüzlerce farklı el işi, lezzet kulübelerinden yayılan nostaljik kokular ve sokaklarda çınlayan Noel şarkıları ile, sizi büyülü bir masal dünyasına taşıyacak Avrupa’nın en güzel Noel şehirleri olan Berlin, Colmar, Viyana, Prag ve Starsburg Noel Pazarlarını derledik.

Ayrıca hiç beklemediğiniz Avrupa şehirlerinde çok keyifli Noel Pazarları kuruluyor, süslemeler ve etkinlikler ile masal dünyasına adım atıyorsunuz. Yazımızın devamında da Londra, Madrid, Hollanda ve Kiev‘deki bu sıradışı Noel Pazarlarını derledik.

Ve yazımızın devamında farklı bir dosya daha hazırladık. Alp dağlarında yer alan kayak köylerinde de, Noel geleneklerini yaşatacak şekilde, pazarlar kurulur, festivaller ve kutlamalar gerçekleşir. Avrupa şehirlerinden en büyük  farklı genelde Alp köylerinde fonda yer alan bembeyaz kar örtüsü, Noel Pazarlarının renklerinin tüm canlılığı ile ortaya çıkmasını sağlar. Alp Dağ köylerindeki en harika Noel Pazarları ve kutlamalarını sizin için derledik.

 

Berlin Noel Pazarları

Almanya’nın her şehrinde Aralık ayı sihirli bir ay, ancak hiçbiri 14. yüzyıldan beri devam eden Noel Pazarları geleneği ile Berlin ile yarışamaz. Şehrin farklı köşelerine serpiştirilmiş 60 Noel Pazarını her biri kendine özgü teması ile farklı harikalar sunuyor.  En beğendiğimiz ve sevdiğimiz Berlin Noel Pazarlarını sizin için derledik. Belediye binası, Televizyon kulesi ve St. Mary Kilisesinin ortasında kurulan zamanda size geriye taşıyan nostaljik ve romantik Berliner Weihnachtszeit, 600 metrekarelik buz pateni pisti, eşekler, koyunlar ve pony’leri sevebileceğiniz ufak hayvanat bahçesi, ve 50 metre yüksekliğindeki Ferris dönme dolabı, ve her akşam 6.30 ve 8.30’da ziyarete gelen Noel Baba ile kaçırılmayacak bir deneyim. Müze adasında kurulan Nostalgischer Weihnachtsmarkt, ahşap el yapımı oyuncakları, mumları ve fenerleri, buram buram kokan kavrulmuş kestane ve badem kokuları ile nostaljik bir Noel Pazarı. Kaiser Wilhelm kilisesi önündeki meydanda kurulan Noel Pazarının özelliği ise 10 metre yüksekliğindeki ışıl ışıl Noel Ağacı. Ayrıca bu pazarda yer alan 170’den fazla ahşap tezgah ve kulübecikten el yapımı ağaç süsler ve oyuncaklar bulabilir, elmalı, vişneli, yaban mersinli sıcak şarapların ve orjinal Nuremberg sosisinin tadına bakabilirsiniz.  Her akşamüzeri saat 4 ile 5 arası Santa Claus çocuklara hediyeler dağıtıyor. Alexanderplatz Noel Pazarında yer alan, 5000’den fazla ışık ile aydınlatılan Noel piramidi ise parıltılı bir görsel şölen sunarken, açık hava buz pateni pisti ve panayırı neşeli deneyimler sunuyor. Eğer biraz macera ve adrenalin seviyorsanız, dev dönme dolabı, lunapark trenleri ve eğlence fırıldakları ile Winterdream @ Alexa Noel Pazarı doğru adres. rollercoaster. Ve şehrin canlı performans ve konserleri ile ünlü pazarı ise, Deutsche Dom Kilisesi, Konzerthaus Konser Salonu ve Französische Katedrali arasındaki meydanda yer alan Gendarmenmarkt. (1 Euro’luk giriş ücreti var) Sıcak şarap, kavrulmuş sosis ve zencefilli kurabiye kokuları arasında dolaşacağınız Berlin Noel Pazarları 23 Kasım – 29 Aralık tarihleri arasında açık.

Colmar Noel Pazarları

Colmar, Aralık ayında şehrin dört bir köşesinde kurulan Noel Pazarları ile adeta kurabiyelerle süslü ışıl ışıl dev bir doğum günü pastasına dönüşüyor.

Masallardan fırlamış rengarenk şirin evleri, ışıl ışıl süslemeleri, renk renk el yapımı hazineler sunan Noel tezgahları, lezzetler kulübeciklerinden yayılan buram buram tarçın ve karanfil kokuları, yerel kıyafetlere bürünmüş şarkılar söyleyen çocukları, damlardan, pencerelerden ve dev yılbaşı ağaçlarından sarkan ayılar, geyikler, melekler, Troller, Noel babalar, kardan adamlar, yıldızlar, kalpler, renk renk yılbaşı topları, kızağına oturmuş Noel Baba’nın dağıttığı parlak renkli hediyeler, duvarlara yantsıtılan kar masalları ile Noel’de Colmar insanı yeniden çocukmuş gibi hissettirip, neşeli ve coşkulu bir rüya alemine taşıyor. Her köşesinde kendinizi adeta Hansel ve Gretel masalında hissettiğiniz Colmar’da yeni yıl coşkusuna ve neşesine kapılmamak mümkün değil.

Colmar’ın yanı sıra Alsace bölgesinde yer alan Ribeauville, Riquewihr, Kayserberg, Eguisheim gibi civar kasaba ve köylerde kurulan Noel pazarlarında, şirin ahşap kulübecikler ve tezgahlarda el yapımı ahşap oyuncaklar, seramikler, üfleme cam süsler, emaye çaydanlıklar, çeşit çeşit aromatik çaylar, ev yapımı reçeller, zencefilli kurabiyeler, sıcak şaraplar, yerel lezzetler satılırken, bu ufacık kulübelerden yayılan ışıl ışıl sıcaklık, yüreğinize umut, ışık ve neşe veriyor. Noel Pazarları, Colmar’ın Rapp, Jeanne D’Arc, l’Ancienne Douane meydanları ve Little Venice kanal boyunda, her yıl  Kasım ortasından Aralık sonuna kadar kuruluyor.

COLMAR & ALSACE KASABALARI İZLENİMLERİ

ALSACE KASABALARI  VE REHBERİ

COLMAR ROTALARI VE REHBERİ

 

Viyana Noel Pazarları

Renkli ve ışıl ışıl bir festival ruhu yaşamak istiyorsanız, 1298’den beri kurulan Noel Pazarı ile Avrupa’nın Noel geleneğini en uzun zamandır yaşatan Viyana doğru seçim. Belediye Binası’nın önünde kurulan ‘Vienna Magic of Advent’ isimli geleneksel Noel Pazarındaki 200’den fazla tezgah el yapımı hediyelik eşyaları, oyuncak ve yılbaşı süsleri ile ışıltılı bir peri masalını andırıyor. Meşhur Avusturya sosislerini pişiren yemek kulübelerinden yayılan nefis kokular, ren geyiği kızak hayranı çocukların ve paten yapmayı sevenlerin gözdesi ışıl ışıl dev buz pistinden yayılan neşe ve mutluluk sesleri şehrin dört bir köşesine yayılıyor. Özel Noel ve Yılbaşı konserleri, opera ve baleleri ile Viyana’nin dört bir yanı sihirli bir Noel atmosferi ile sarmalanıyor. 17 Kasım-30 Aralık arasında, gece gündüz her saniyesini dolu dolu yaşayacağınız bir haftasonu kaçamağı olanağı sunuyor. Özellikle çocuklu aileler için atlı karıncada, Noel atölyeleri gibi birçok farklı etkinlik sunan Viyana Noel Pazarı, renkli bir ışık denizini andırdığı için miniklerin kalplerini de fethediyor.

Prag Noel Pazarları

Kuleleri, kubbeleri, kaleleri ve köprüleri ile kendisi başlı başına bir masal dünyası olan Prag, Noel zamanı büyülü bir görsel bir şölene dönüşüyor. Eski Şehir ve Wenceslas Meydanlarında kurulan Noel Pazarları, ahşap kulübecik ve tezgahlarında sunulan yerel lezzetleri ve el işleri ile adeta birer harikalar diyarı. Noel tezgahlarından yılbaşı hediyesi olarak el yapımı kuklalar, garnet taşından takılar, kristal kadehler, ahşap el yapımı oyuncaklar satın alıp, yemek kulübelerindeki Çek sosisi klobása ve Çek birası Urquell’in tadına bakıp, el işi hediyeler gece Eski Şehir meydanında, ışıkları ve renkli süsleri ile pırıl pırıl parlayan dev Noel ağacını seyredip, Prag balesini izlemeye gitmeniz bir gün ve gecenizi alacaktır. Diğer günlerinizde ise iki büyük Noel Pazarı’nın yanı sıra Republic Meydanı, Havel’s Pazarı, Kampa Adası ve Prag kalesi içindeki St. George’s Kilisesi önünde kurulan ufak Noel Pazarlarını ziyaret edebilirsiniz. Bu Pazarlar arasında yürürken şehrin en güzel sokaklarını yürümüş ve nefis mimarisinin tadına varmış olacaksınız. Tabi Prag demek Kafka demek. Ünlü yazar Franz Kafka’nın müzesini ziyaret etmeden tam bir Prag deneyimi yaşamış sayılmazsınız. Prag Noel Pazarı Avrupa’nın en uzun süren festivali olması ile ünlü, 1 Aralık’ta başlayan Pazar, 6 Ocak 2019’a kadar devam ediyor.

Strazburg Noel Pazarları

1570’den beri kış aylarında Broglie meydanında kurulan Noel Pazarına ev sahipliği yapan Strazburg, bugün şehrin 11 farklı meydan ve sokağında kurulan pazarlarında 300’den fazla kulübe ve tezgah ile bir hafta sonunu rahatlıkla geçirmenizi sağlayan bir harikalar dünyasına dönüşüyor. Ailenize ve sevdiklerinize yılbaşı hediyelerinizi ve süslemelerinizi alırken, Alsace bölgesine özgü yerel lezzetler ve şarapların tadına varabileceğiniz sevimli restoran kulübecikleri ile zamanda geriye bir yolculuk yapıyorsunuz. Noel Pazarlarının kurulduğu meydanlarda ve şehrin kiliselerinde gündüz ve akşam gerçekleşen konserler ile şehir dev bir koro sahnesine dönüşüyor. Kleber Meydanında her sene Aralık ayında kurulan dev Noel Ağacı ise dünyanın en büyük ve heybetli ağacı. Her sene farklı bir ülkeyi misafir olarak ağırlayan Strazburg, 2018’de Santa Claus yani Noel Baba’nın doğduğu ülke olan Finlandiya’ya onur konuğu olarak özel bir sergi ve Pazar alanı yer veriyor. 23 Kasım ve 30 Aralık arasında Cathédrale, Kléber, Gutenberg, Broglie, Château, Marché aux Poisson, Temple Neuf, Saint Thomas, Meuniers, Benjamin-Zix ve Grimmeissen meydanlarında kurulan Strazburg Noel Pazarlarını, haftasonları sabah 9 akşam 10 arası ziyaret edebilirsiniz.

SIRADIŞI NOEL PAZARLARI

Aralık ayı Avrupa’nın birçok şehri Noel Pazarları ile ışıl ışıl bir rüya alemine dönüşüyor. Ve binlerce misafir Colmar, Alsace, Strazburg, Viyana, Münih gibi dünyaca ünlü Noel Pazarlarını ziyaret ediyor.

Peki sadece bu şehirler mi Noel’de sihirli bir aleme dönüşüyor?

Tabii ki hayır, hiç beklemediğiniz Avrupa şehirlerinde çok keyifli Noel Pazarları kuruluyor, süslemeler ve etkinlikler ile masal dünyasına adım atıyorsunuz.

İşte sizin için Londra, Madrid, Hollanda ve Kiev’deki bu sıradışı Noel Pazarlarını derledik:

Londra

Aralık ayı Londra’nın tüm semtlerindeki sokakları ve meydanları görkemli aydınlatmalar ile gerçekten ışıl ışıl bir kış harikalar diyarına dönüşüyor. Southbank Centre meydanında kurulan Winter Market Noel Pazarı, Borough Market’ta Aralık ayına özel kurulan Noel Pazarı, Clapham Common’da kurulan Winterville, Hyde Park’ta kurulan Winter Wonderland, Binasının önünde kurulan Noel Pazarı, Leicester Meydanı Neol Pazarı, Somerset House bahçesinde kurulan Noel Pazarı, Covent Garden, Kingston-Upon-Thames, St James’s ve City Island Noel Pazarlarının hepsi şehirde bir şenlik havası yaşatıyor.

Hyde Park’ta kurulan Winter Wonderland, yan yana dizilmiş el işi ve hediyelik eşya tezgahları ve lezzet kulübelerinin yanı sıra Lunapark’ı, etkinliklik, performans ve konserleri ile misafirlerine renkli ve eğlenceli anlar yaşatıyor.  İkonik Noel aydınlatmaları ile meşhur St. James’s Noel Pazarında ise dantel gibi işlenmiş bir ışık kubbesi altında yürüyerek tezgahlardan yayılan sıcaklığı hissederken, sokak performanslarını izleyip, koroların Noel şarkılarını dinleyip, renkli çelenkler, yılbaşı ağacı süsleri, kaligrafi ile yılbaşı kartları yapımı gibi atölyelere katılabilir, nefis geleneksel Noel lezzetleri tadabiliyorsunuz.

City Island’da kurulan Noel Pazarı ise dev bir açık hava Buz Pateni pistine ev sahipliği yapıyor. Artizan Noel tezgahlarını gezebilir, İngiliz Uluslararası Balesi gibi sanat etkinlikleri ve festival gösterilerine, buz pistinde ulusal bale sanatçıları ile buz pateni derslerine ve de Noel süsleri ve lezzetleri atölyelerine katılabilirsiniz.

Covent Garden, Trafalgar Meydanı, Sommerset House’daki dev boyutlarda rengarenk süsler ve ışıklar ile donatılmış geleneksel yılbaşı ağaçlarının yanı sıra, Kings Cross’taki Granary Meydanı, Wembley Park, Anabel’s London, Liberty London ve Christian Louboutin tarafından Claridge’s London için tasarlananan çağdaş Noel Ağaçlarını da görmenizi tavsiye ederiz.

Madrid

Her sokağı kaplayan pırıl pırıl ışıkları dev Noel ağaçları, kıpır kıpır canlı, hareketli ve renkli Noel pazarları ile Aralık ayında harika bir festival ruhuna bürünüyor. Madrid’in en büyük ve önemli meydanı olan Plaza Mayor meydnanda kurulan geleneksel Noel pazarı 19. yüzyıldan beri şehrin en görkemli etkinliği. Yüzden fazla ahşap kulübecikte resimleriden, seramiklere, cam işlerinden, kuklalara, 28 Aralık’ta kutlanan ‘Day of the Holy Innocents’ (bizim 1 Nisan günümüz) e uygun komik eşyalara kadar binlerce eşya bulabiliyorsunuz.

Plaza de Jacinto Benavente’de yer alan Noel Pazarı ise Ortaçağ dönemini anımsatan 20’den fazla kulübecikleri ile tam bir geleneksel Noel atmosferi sunuyor. Madrid Opera Evi olan Teatro Real’in önünde kurulan Feria Dulces de Navidad, İspanya’ya özgü Noel tatlılarını tatmak için ideal bir adres. Bademli nugat Turrón favori Noel tatlımız.

Her sene İspanya’nın önde gelen alışveriş merkezi El Corte Inglés, Plaza de Callao meydanında dev bir kış bahçesi ve kabini kurarak, Noel aksesuarları, çelenk, ağaç süsü, ahşap süsler, ışıklar, ve dekoratif objeler sunan kulübeciklere ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Plaza de Callao’nun  ortasına kurulan kocaman Noel Ağacı gerçekten büyüleyici bir manzara sunuyor. Plaza de Espana meydanın’da kurulan artizan pazarı Feria Mercado de Artesanía ise zanaatkarların el yapımız deri işlerinden, seramiklere, ahşap oyuncaklardan cam işlerine harika yöresel ürünler sunuyor.

Mercadillo del Gato ise biraz daha sanat ve tasarım ağırlıklı bir Noel Pazarına ev sahipliği yapıyor. Genç ve lokal tasarımcılar ve sanatçıların kıyafet, ayakkabı, resim, fotoğraf, ev dekorasyon objelerinin yanı sıra vintage eşyalar da bulabilirsiniz. Matadero’da kurulan Mercado de Diseño ise her sene dünyaca ünlü birçok tasarımcının işlerinin yer aldığı bir pazara ev sahipliği yapıyor.

Hollanda

Hollanda, Aralık ayında Noel Pazarları ve etkinlikler ile renklenen ve şenlenen bir başka Avrupa ülkesi. Amsterdam’ın ortasında yer alan Museumplein müzeler bölgesinde yer alan açık hava buz pateni pisti nefis ışıklar ve süslemeler ile aydınlatılıyor, pistin hemen yanı başına kurulan Ice Village Buz Köyü ise bir yandan tarçınlı tereyağlı kurabiye kokuları yayıyor, bir yandan da geleneksel lezzetler, tatlılar, pastalar, sıcak şarap, satan harika tezgahlar ile dolup taşıyor.

Groningen şehrinde kanallar boyunca kurulan WinterWelVaart yüzlerce ahşap Noel kulübeciğine ev sahipliği yaparken, 15 farklı gemicik kanalları dolaşarak yüzer Noel performansları ile tüm şehri şenlendiriyor.

Limburg şehrinin Valkenburg kalesinin kalıntıları altında yer alan mağaralarda 50’den fazla tezgah kurularak, festival ışıkları ve süslemeleri ile zamanda geriye yolculuk yapılan bir Noel kutlaması düzenleniyor.

Leiden şehrinin Nieuwe Rijn kanalı kıyısına kurulan yüzer Noel Pazarı ise suyun üzerinde masalsı bir atmosfer yaratıyor. Ayrıca Bourtange kasabası, Maastricht şehri ve Haarlem kentinde görülmeye değer ihtişamda Noel Pazarları kuruluyor.

Kiev

Noel denince insanın aklına ilk gelen şehirlerden birisi değil Kiev. Ancak genellikle Aralık ayında bembeyaz karlar ile kaplanan şehir, renkli ışıklar ile süslenen şehir sokakları ve ağaçları, Noel Pazarlarında yan yana dizilmiş tezgahlardaki zanaatkar el işleri, lezzet kulübelerinden yayılan nostaljik kokuları ve sokaklarda çınlayan Noel şarkıları ile gerçekten masalsı bir atmosfere bürünüyor.

Şehrin ana meydanı olan St. Sophia Meydanına kurulan, çeşit çeşit oyuncaklar ve renk renk neon ışıklar ile süslenmiş dev Noel Ağacı, şehrin dışından bile ışıldayarak kendini gösteriyor. St. Sophia Meydanındaki Noel Pazarı, kocaman atlı karıncası, nefis kokuların yayıldığı yiyecek ve içecek standları, hediyelik eşya kulübecikleri ve sanatçılar tarafından gerçekleştirilen konser ve performansları ile ziyaretçilerine neşeli anlar yaşatıyor. Meydanın çapraz köşesinde yer alan Mikhailovskaya meydanında ise eğlenceli ve heyecanlı anlar sunan bir lunapark kuruluyor.

Expocentre’da kurulan Winter Wonderland ise, aileler ve çocuklar için 20’den fazla eğlence noktasına, Noel pazarı, Ukrayna’lı tasarımcıların özel koleksiyonlarını sunan Bavarian Yard, Noel Ağacı ve Noel baba ile fotoğraf kulübesine ev sahipliği yapıyor.

Noel Baba ile vakit geçirilebilecek başka bir adres ise Mariinsky Parkı. Işıl ışıl aydınlatmalar ile bezenmiş kardan adam yapmak, kar topu oynamak, kızak kaymak için kışlık oyun alanları, ve çocuklar için atölyelerin yanı sıra, çocuklar Noel Baba ile vakit geçirebiliyor. Spivoche Pole’da Aralık ayında kurulan Ice Age Macera Parkı ise, 70 ve 30 metreden aşağı ahşap veya şişme kızaklar ile kayan parkurlarda heyecan dolu anlar yaşatıyor. Hayvanat bahçesinde Husky köpek yavruları ve Ren Geyiklerini görebiliyor, müzede kardan çeşit çeşit çiçek desenlerini sergileyen fotoğrafları görebiliyor, Noel çadırlarından ballar, tatlılar, örgü ve ahşap işleri alabiliyorsunuz.

Poshtova meydanı ise şehrin en antik ve mistik bölgesi. Karlar ile kaplı bu meydan Aralık ayında Fairy Tale Pazarına ev sahipliği yapıyor. Buz pateni pisti, buzdan heykeller ve masallara ait etkinlik ve festivallerin yer aldığı Pazar gerçekten masalsı bir atmosfer sunuyor.

ALP DAĞLARINDA NOEL PAZARLARI

Kasım ayının sonlarına doğru bütün Avrupa şehirleri ve kasabalarında bir anda Noel Pazarları kurulur, pırıl pırıl ışıklar, çeşit çeşit süslemeler, tezgahlardan yayılan mis gibi kokular, gündüz ve gece gerçekleştirilen konserler ve şenlikler ile renkli, ışıl ışıl ve sıcacık bir atmosfer ortalığı kaplar.

Alp dağlarında yer alan kayak köylerinde de, Noel geleneklerini yaşatacak şekilde, pazarlar kurulur, festivaller ve kutlamalar gerçekleşir. Avrupa şehirlerinden en büyük  farklı genelde Alp köylerinde fonda yer alan bembeyaz kar örtüsü, Noel Pazarlarının renklerinin tüm canlılığı ile ortaya çıkmasını sağlar.

Alp Dağ köylerindeki en harika Noel Pazarları ve kutlamalarını sizin için derledik:

 

Kitzbuhel, Avusturya

Şüphesiz Alp’lerin en masalsı kayak köylerinin başında Kitzbuhel geliyor. Trafiğe kapalı sokaklarındaki ağaçları, yan yana dizilmiş otel ve evlerin muhteşem Ortaçağ mimarisi, sokaklarda dolaşan at arabaları ile Kitzbuhel zaten her zaman göz kamaştırıcı bir tabloyu andırıyor. Ancak Kasım ortasından Aralık’ın sonuna kadar, kasabanın tarihi merkezini ve Altstadt sokaklarını kaplayan süslemeler ve kurulan Noel Pazarı ile Kitzbuhel sanki üzerine peri tozu serpiştirilmiş gibi büyülü bir atmosfere bürünüyor. Alp dağlarının nefes kesen manzaraları eşliğinde, Tirol yöresinin enfes lezzetteki gastronomik örneklerini tatmak için en doğru nokta şühesiz Kitzbuehel.

Chamonix, Fransa 

Alp’lerin yine büyüleyici güzellikteki dağ kasabalarından birisi olan Chamonix’de Aralık ayı boyunca Noel kutlamaları ve pazarı gerçekleşiyor. Şiir gibi süslenmiş Place Balmat meydanı üzerinde dizilmiş masalsı ahşap kulübeciklerde, el yapımı ahşap, cam, tekstil ve seramik işlerinin yanı sıra yöre peynir ve şarküterilerinin en güzellerini bulabiliyorsunuz. Dünya üzerinde yiyebileceğiniz en çok çeşitli ve lezzetli krepler de bu pazarda yer alıyor. Noel geçit törenleri, Noel baba şovları, konserler, koro gösterileri ile otantik bir kış harikalar diyarına dönüşüyor Chomanoix.

 

Garmisch & Partenkirchen, Almanya

Almanya Alp dağlarının en yüksek zirvesi Zugspitze’nin nefes kesici manzaraları ile ünlü olan Garmisch Partenkirchen, her yıl düzenlenen kayak yarışları ile Almanya’nın en gözde kayak köylerinden birisi. Kasabanın merkezinde yer alan Richard Strauss meydanında, Kasım ortasından başlayarak sihirli bir kış harikalar diyarına dönüşüyor. Çatıları karlarla kaplanmış evler ile çevrili meydan ve sokaklar, peri masalındaki gibi ışıklar ve el yapımı süslemeler ile bezeniyor, Noel Pazarı kulübecikleri el yapımı seramikler, ahşap oymalar, cam işleri, oyuncaklar ve hediyelik eşyalar ile donanıyor, yemek tezgahlarından nefis tereyağlı tarçınlı kurabiye kokuları etrafa yayılıyor, yemek kamyonlarında pişen iştah açıcı lezzetler damaklarda bir şölen yaşatıyor.

 

Bolzano, İtalya

Hristiyan geleneklerine göre İsa’nın doğum günü olan Noel’e kadar günlerin geri sayıldığı kısa döneme Advent mevsimi deniyor. Ve bu geri sayımı kutlamak için Kasım ortasından itibaren Noel Pazarları kuruluyor. Alplerin Güney Tirol bölgesinde yer alan dağ köyü Bolzano’da taze kavrulmuş kestane, baharatlı sıcak şarap ve kızarmış waffle kokularından nasibini alıyor. Kardeşi Brixen gibi, Bolzano’nun Piazza Walther meydanında kurulan Noel Pazarı da, ‘sosyal sorumluluk, bilinçlilik ve yeşil’ sertifikası ile beğeni topluyor. Pazara katılan, sadece yerel üretici ve zanaatkarlardan oluşan 80’den fazla satıcı, kırmızı ve beyaz çatılı kulübeciklerinde sadece yöresel mahsülleri ve el işlerini sergilerken, lokal korolar ve müzk grupları köy meydanını şenlendiriyor.

 

St. Anton am Arlberg, Avusturya

Kasım sonu ve Aralık aylarında St. Anton ziyaretçilerini geleneksel Noel Pazarı ile büyüleyici bir masal diyarına taşıyor. Fonda koroların Noel şarkıları, sokaklarda sıcak şarap, kurabiye ve taze pişen yemek kokuları, evlerin pencere, kapı ve damlarını, ağaçları süsleyen ışıklar ve oyuncaklar, rengarenk atlı karıncalar, tezgahlarda satılan yerel el işleri ve el işi hediyelik eşyalar, ekmek ve kurabiye pişirme veya ahşap oyma atölyeleri, canlandırmalı masal saatleri ile gerçekten yetişkinlerin içindeki çocuğu ortaya çıakrtabilecek bir atmosfer sunuyor St. Anton.

 

Brixen, İtalya

Alp Dağlarının Güney Tirol bölgesinin en eski kasabası, şaşırtıcı güzellikte bir tarihi köy merkezine ev sahipliği yapıyor. Arka planda karlı Alp dağlarının etkileyici manzaraları seyrederek, Ortaçağ mimarisindeki evlerin arasındaki daracık sokakları dolaşırken sanki zamanda geriye yolculuk yapmış gibi hissediyorsunuz. Kasım sonundan Ocak ortasına kadar ise, kasabanın heybetli köknar ağaçları, pırıltılı yanıp sönen ışıklara bürünüp, sihirli bir atmosfer yaratıyor. Kasabanın Piazza del Duomo meydanında kurulan Noel Pazarı, doğal, yerel, organik ve sürdürülebilir ürünlere odaklanarak lokal üretici ve zanaatkarı kutluyor.

Innsbruck, Avusturya

Avusturya’nın en geleneksel şehirlerinden biri olan Innsbruck, Noel’i şehrin farklı noktalarına serpiştirilmiş altı farklı Noel Pazarı ile karşılıyor. Kululan pazarlarda yer alan iki yüzden fazla kulübe ve tezgahta, Avusturya mutfağına dair özel lezzetler, el sanatları ve el yapımı hediyelik eşyalar sergileniyor. Noel şarkıları söyleyen korolar, kiliselerde Noel konserleri, Noel Baba aktiviteleri, kukla gösterileri, canlandırılmış masal anlatımları ile her yaştan ziyaretçiye hitap edecek çok keyifli ve geniş kapsamlı eğlence programları gerçekleşiyor. Arka planda yükselen heybetli dağların ve aşağıda uzanan şehrin panaromik manzaralarını seyrederek şenliklere katılmak gerçekten romantik ve unutulmaz bir deneyim.

 

Berchtesgaden, Almanya

Alp Dağları üzerinde, Almanya’nın güney doğu köşesinde, Avusturya sınırında yer alan köy Berchtesgaden, yazları tırmanış ve yürüyüş severlerin, kışları ise kayak ve snowboard tutkunlarının gözdelerinden. Dünyaca az bilininen Berchtesgaden, gözlerden ve medyadan uzak kaldığı için rustik ve otantik dokusunu en iyi korumayı başarmış kayak köylerinden birisi. Ve tabi ki böyle bir köyde Marktplatz’da kurulan geleneksel Noel Pazarı, el emeği çelenkler, ahşap el oyması süslemeler, figüratif renkli ışıklar ve geleneksel şenlikler ile orjinal kutlamalara sahne oluyor.

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval