COLMAR ROTALARI VE REHBERİ

 

 

COLMAR ROTALARI

Paris’li yazar Georges Duhamel 1931’de Colmar için ‘dünyanın en güzel kasabası’ diye boşuna yazmamış.  Kültürel, sanatsal, mimari ve gastronomik mirası, rengarenk orjinal evleri ile Colmar, Alsace bölgesinin en güzel, en estetik ve en köklü kasabası.

img_6515-1

Düz ayak bir şehir olan Colmar, kolaylıkla yürüyerek keşfedilebilir. Rotanıza minik kanalları ile küçük bir Venedik’i andıran kart postal güzelliğindeki Petite Venice bölgesinden başlayabilirsiniz. Place des Six Montagnes Nores meydanı, dev bir tarihi binada konuşlanmış kapalı yiyecek pazarı Marche Couvert, ve meraklıları için Natural History Museum bu bölgede.

fullsizerender-54

Rue de Tanneurs üzerinde ilerleyip Schwendi Çeşmesi ve Place de L’Ancienne Douane ve Koifhus’daki pazarları ziyaret edebilirsiniz.

img_5719

 

Şehrin en güzel binalarına ev sahipliği yapan Rue de Marchand üzerinden ilerleyerek, 1300-1500 yılları arasında inşaa edilmiş Adolf Evi, Pfister Evi, Eski Karakol binalarını görebilir, Özgürlük Anıtı yani Statue of Liberty’nin yaratıcısı heykeltraş Auguste Bartholdi’nin heykel, çizim ve resimlerini sergileyen Bartholdi Evi ve Müzesini gezebilirsiniz.

fullsizerender-18

Ardından kendinizi katedral meydanında ve Saint Martin Katedrali’nde bulacaksınız.

fullsizerender-3

Rue des Boulangers ile birleşmeden önce Voltaire’in evini görecek, ardından Dominican Kilisesi ve meydanına ulaşacaksınız. Rue des Têtes üzerinde yer alan Maison des Têtes, kafa heykelleri ile süslenmiş Alman Renaissance stilinde orjinal bir bina.

fullsizerender-7

Rue de L’eau üzerinden devam ederken Hansi Müzesi karşınıza çıkacak, Hansi takma isimli sanatçı Jean Jacques Waltz’ın yarattığı çizgi roman vari suluboya çizimler, posterler gerçekten görmeye değer.

 

Ardından Place de la Sinn’de Colmar’ın en değerli hazinelerinden birisi olan Musée Unterlinden’e ulaşacaksınız.

fullsizerender-11

13.yüzyıldan kalma bir manastırda yer alan müze, dünyaca ünlü Isenheim mihrabını sergiliyor. Mihrabı süsleyen bu oyma ahşap üzeri boya esere, 1512’de Alman sanatçı Niclaus of Haugenau başlamış, ardından 1516’da Matthias Grünewald tarafından tamamlanmış.

fullsizerender-10

Ortaçağ ve Rönesans eserleri ve Albrecht Dürer, Lucas Cranach ve Hans Holbein gibi sanatçılara ait resim ve heykellerin yanı sıra Pablo Picasso, Jean Dubuffet ve Robert Delaunay gibi modern ve çağdaş eserleri olan müze, koleksiyonun tamamını sergileyebilmek için 2012’de kanalın diğer tarafındaki belediye hamamlarını alıp, müzeyi genişletmiş. İsviçreli Herzog & de Meuron’un imzasını taşıyan yeni kanat, yer altı tüneli ile ana binaya bağlanıyor.

 

Yeni kanat modern ve çağdaş koleksiyonu sergilerken, dönemsel olarak dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini de izlemeye sunuyor. Biz oradayken Otto Dix’in harika bir sergisini gezme şansı bulduk.

fullsizerender-9

 

Ancak müzenin en çarpıcı eseri kesinlikle Isenheim mihrabı. Çarmıha gerilmiş, bir deri bir kemik kalmış yara ve çürük içindeki İsa’nın, örümcek gibi açılan parmak, bilek ve kolları, başındaki keskin dikenli tacın açtığı yaralardan dökülen kanlar ile çektiği ızdırabı bu kadar dokunaklı veren başka bir mihrap görmedim bu güne kadar. Ahşap panelin ortasında çarmığa gerilme sahnesi yer alırken, açılan yan kanatlarında da Meryem Ana ve bebeği, Diriliş gibi İncil’in önemli sahneleri yer alıyor.

fullsizerender-8

Colmar’a yakın bir kasaba olan Isenheim’daki St. Anthony Hastanesi tarafından sipariş verilen mihrap, çok sancılı ve ızdıraplı St. Anthony’s Fire hastalığından dolayı hastanede yatanlara, teselli, umut ve huzur vermek, acı ve yanlızlıklarını hafifletmek için bir mucizeyi temsilen manastıra yerleştirilmiş. Sanatın bir teselli ve avuntu olabileceği fikri gerçekten çarpıcı.

 

İsterseniz Unterlinden müzesine 8-10 dakika yürüme mesafesinde, rue Vauban üzerinde Oyuncak ve Tren Müzesi yer alıyor. Peri masalı dekorunda, her yaşa hitap edecek çeşit çeşit oyuncaklardan oluşan harika bir koleksiyon sergileniyor.

 

 

fullsizerender-13

Her yıl Kasım ortasından Aralık sonuna kadar, Colmar’ın farklı meydan ve kanal boyunda ışıl ışıl Noel Pazarları kuruluyor. Place Rapp, Place Jeanne D’Arc, Place de l’Ancienne Douane, Little Venice’de yer alan pazarlardaki küçük kulübecikler adeta birer harikalar diyarı.

 

 

 

fullsizerender-2

 

COLMAR REHBERİ

 

RESTORANLAR (yıldızlar favorilerimiz)

 fullsizerender-55 

GURME RESTORANLAR

*Restaurant Jy’s, 17 rue de la Poissonnerie / Şef Jean-Yves Schillinger’in 2 Michelin yıldızlı restoranı Petite Venise’de 17. Yüzyıldan kalma muhteşem bir binada yer alıyor. Alsace lezzetlerine yaratıcı yorumlar getiren şef, sofistike ve sunumlar ile hem damaklara hem de ruha hitap ediyor.

L’Atelier du Peintre, 1 rue Schongauer / Şef Loïc Lefebure’nin 1 Michelin yıldızlı restoranı modern Fransız mutfağından gurme lezzetler sunuyor.

Restaurant Maison des Têtes, 19 rue des têtes / Colmar’ın en ilginç tarihi binasında yer alan restoran, antikalar ile bezenmiş yemek salonunda gurme brasserie lezzerleri sunuyor.

Restaurant Keller, 25 Rue du Ladhof, Hotel Beauséjour  / Fransızların gurme restoranları belirtmek için kullandıkları diğer bir sistem olan saucepan, yani tencere ibaresinden 3 tanesine layık görülmüş gurme restoran modern Alsace lezzetleri sunuyor.

Le Rapp, 5 rue Weinemer/ Fransızların gurme restoranları belirtmek için kullandıkları diğer bir sistem olan saucepan, yani tencere ibaresinden 3 tanesine layık görülmüş gurme restoran geleneksel & modern Alsace lezzetleri sunuyor.

 

fullsizerender-52

MODERN GURME ‘WİNSTUB’ BISTROLAR

*Le Quai 21, 21 quai de la Poissonnerie / Petite Venice bölgesinde tarihi bir Alsace evinde yer alan restoran, mevsim mahsülleri ile yaratıcı lokal gurme lezzetler sunuyor.

*L’Epicurien, 11 rue Wickram / Petite Venice bölgesinde kapalı pazarın yanıbaşındaki bu bistro, sıcak ve modern atmosferinde, yaratıcı lezzetler ve harika şaraplar sunuyor.

*Les Petit Tanneurs, 2 Rue des Tanneurs / Petite Venice bölgesindeki bu ufacık bistro, küçük ve yapmacıksız doğal mekanları sevenler için ideal. Menüsü sınırlı ancak lokal lezzetleri harika.

img_6306

GELENEKSEL WİNSTUB – BISTROLAR

*Chez Hansi, 23 rue des Marchands / Tarihi bir binada tipik Alsacien dekoru ve atmosferinde geleneksel bir yerel mutfak deneyimi istiyorsanız adresiniz Chez Hansi, set menülerinden veya a la carte lezzetlerinden seçebiliyorsunuz.

*Restaurant Winstub Brenner, 1 rue Turenne / Senelerdir ‘Yılın Winstub’u seçilen restoran, Petite Venise bölgesinde, geleneksel kulübesi veya modern bölümünde servis veriyor. Chez Hansi gibi aşırı Alsace vurguları olmayan ferah atsmoferinde, lokal mahsüller ile yerel lezzetler ve şaraplar tatmak için ideal. Ancak servis ekibinin biraz küstah olabildiğini belirtmemiz lazım.

Brasserie des Tanneurs, 12 Rue des Tanneurs / Alsacien atmosferinde geleneksel bir yerel mutfak deneyimi için Petite Venice’de çok keyifli bir alternatif.

Brasserie Le Théâtre, 1 rue des Bains / Colmar’da alışılmamış orjinal ve yaratıcı dekor ve atmosfere sahip restoranda klasik ve modern Alsatian lezzetleri tadabilirsiniz.

Brasserie Schwendi, Place de l’Ancienne Douane / Ekşi kremalı soğan, mantar, domates ve peynirli röstisi enfes.

 

ŞARAP & PEYNİR & ŞARKÜTERİ KEYFİ

L’Un Des Sens, 18 Rue Berthe Molly / Geniş bir şarap listesine sahip kav bar, yöre şarküteri ve peynirleri eşliğinde şarap tadımları için ideal bir nokta.

Sezanne, 30 Grand Rue / Ufak bir deli & bistro & butik olan Sezanne hafif atıştırmalıkları, harika şarapları ve güleryüzlü servisi ile kısa yemekler için ideal.

 

 

‘L’ Assiette Michelin’ Restoranlar

Colmar’da restoranlarda rezervasyonsuz yer bulmak epey zor. Eğer istediğiniz restoranlarda yer bulmazsanız, Michelin rehberinde ‘L’ Assiette Michelin’ – yani makul fiyatlar ile gurme lezzetler kategorisindeki restoran alternatifleri şöyle:

  • Aux Trois Poissons, 15 quai de la Poissonnerie
  • A L’Echevin, 4-6 Place des 6 Montagnes Noires
  • Winstub à la Ville de Paris, 4 Place Jeanne d’Arc
  • Bistrot des Lavandières, 12 Rue Saint-Jean
  • La Cour des Anges, 4 Place de l’Ancienne Douane
  • Restaurant Au Koïfhus, 2 Place de l’Ancienne Douane
  • Winstub Krutenau, 1 Rue de la Poissonnerie

 

 

 

KAFE VE PASTANELER

Boutique 22 Café, 22 quai de la Poissonnerie

Patisserie Jean, 6 place de l’ecole

Le Bistrot des Copains, 18 place de la Cathédrale

Au Croissant Doré, 28 Rue des Marchands

 

BARLAR

Chez Moi, 3 Place de l’Ancienne Douane

Les Incorruptibles, 1 Rue des Écoles

Le Passage, 3 Rue Schongauer

L’Entracte Absinthe Bar, 27 Rue Kléber

Bar JH, 5 rue Saint-Martin

 

 

 

OTELLER

BÜYÜK OTELLER

Grand Hôtel Bristol Best Western, 7 place de La Gare | Ahşap panelli, kristal avizeli, mermer banyolu ve kiraz ağacından mobilyaları ile 95 odasında Alsace geleneklerini yaşatan tarihi bir otel.

Hotel L’Europe, 15 route de Neuf Brisach | 120 odalı

Mercure Colmar Centre Unterlinden,15 rue Golbery | 76 odalı

Mercure Colmar Champ De Mars, 2 Avenue De La Marne | 75 odalı

Appart’hôtel Odalys La Rose d’Argent, Avenue d’Alsace, angle 1 rue Grillenbreit | 91 odalı

 

BUTİK OTELLER

*Hôtel Quatorze, 14 rue des Augustins | 13 odalı butik otel Colmar’ın modern & tasarım otel kategorisine girebilecek tek oteli.

*Le Colombier, 7 rue Turenne | 33 odalı

La Maison Des Têtes, 19 Rue des Têtes | 21 odalı

Le Colombier Suites,  11 Rue de la Poissonnerie | 8 odalı

James Boutique Hôtel, 15 rue Saint-Eloi | 30 odalı

 

 

UYGUN FİYATLI OTELLER

*Le Rapp, 1, Rue Weinemer | 39 odalı

Hostellerie Le Marechal, 6 place des six Montagnes Noires | 30 odalı

Colmarappart Rue Des Clefs, 1 Rue Des Clefs | 11 odalı

Colmarappart Grand’Rue,  21 B grand’rue | 8 odalı

 

 

ŞEHİR DIŞI OTELLERİ

Espaces Suites, Riquewihr

L’Hostellerie du Château, Eguisheim

Hotel Husseren-les-Châteaux, Eguisheim

Hôtel des Berges, Illhaeusern

Hotel Regent Petite France, Strasbourg

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval